Ποιο είναι το τέλειο σώμα για εσάς;

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Mπορει να πεινάμε λιγο οσοι κάνουμε τέτοιες σαχλαμάρες :loltooth:

αλλα ντάξ δεν πειράζει θα έχουμε κάποια να μας κρατάει συντροφιά τα ζεστά βράδυα του καλοκαιριου ή τα κρυα βράδυα του χειμώνα και θα μας παρηγορει.



(smelly cat smelly cat what are they feeding you playing in the backround)

(σε κοβερ με μελωδια απο το μικροτερο βιολι του κοσμου)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Devil η ζωή μου αυτή τη στιγμή είναι άνω κάτω κυριολεκτικά, διότι βρίσκομαι σε ένα πολύ μεταβατικό στάδιο που σημαίνει πως ούτε διατροφή μπορώ να κάνω ούτε προπονήσεις. Και επειδή αυτή η κατάσταση έχει αρκετούς μήνες τώρα μου έχει προκύψει ένα μπυροκοιλι.

Καλώς εχόντων τον πραγμάτων φθινόπωρο θα έχω σταθεροποιηθει και θα μπορώ να κάνω διατροφή και προπόνηση όπως τη θέλω. Τότε θα δεις κι εσύ διότι θα σου δώσω και ντοκουμέντα από αυτά που σε πείθουν εσενα αλλά και νούμερα για το πως ανεβαίνεις με σωστή προπόνηση και χωρίς κουακερ.

Προς το παρών το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να χάσω το μπυροκοιλι μου όποτε και έχω ξεκινήσει τη νηστεία μου. Η νηστεία θα διαρκέσει μέχρι να φύγει το μπυροκοιλι και είναι 3 μέρες νεράκι και μετα 500 θερμίδες κρέας σε ένα γεύμα και φτου και από την αρχή.

Θα δεις και τι αποτέλεσμα θα έχει η νηστεία μου κιόλας μόλις τελειώσει παρολες τις δυσκολίες που αντιμετωπίζω αυτή τη στιγμή.

Οι επιδώσεις μου αυτή τη στιγμή είναι οι εξεις

35 κιλά overhead press
55 κιλά bench press
65 κιλά barbel rows
97,5 κιλα squat
130 κιλα deadlift


Προσωπικά σου έχω ξαναπει πως δεν συμφωνώ με αυτη την ακραια μορφη διατροφης αλλα εντάξει ειναι δικο σου θέμα.

Το κουάκερ ειναι το νουμερο ένα για πρωϊνο και επειδη εχω βάλει ηδη πολλες φωτο και ειμαι ο μοναδικος δεν θα ανεβάσω αλλες μονο δές μεμονωμένα στην περιοχη της κοιλιάς πως μου έχει διωξει το λιπος η διατροφη που έκανα τοσο καιρο

https://imgur.com/a/85jg0wB
https://imgur.com/a/Js0SwE4

το λιπος φευγει σταδιακά και σιγα σιγα δεν χρειάζεται να "σοκάρεις" τον οργανισμο. Οπως και το "Πάρε 5-6 κιλά ρε κοκκαλιάρη" που λένε ακουγεται απλο αλλα δεν ειναι ευκολο. Θέλει οργάνωση και προπονηση.

"Γυαλιζεις" πρωτα την κοιλιά και μετά ξεκινάς να παιρνεις.... και μολις βλέπεις οτι αρχιζεις και "θολωνεις" πολυ στην κοιλιά. Επανεξετάζεις την διατροφή σου. Γιατι σημαινει πως κάτι δεν κάνεις καλά και παιρνεις περισσοτερο λιπος απο οτι μυς.

Το κουάκερ μην το υποτιμάς πάντως ειναι πολύ καλή πηγη πρωτεϊνης και υδατανθράκων. Και σε κρατάει ευκολα για 3 ωρες χωρις να πεινάσεις.



(smelly cat smelly cat what are they feeding you playing in the backround)

(σε κοβερ με μελωδια απο το μικροτερο βιολι του κοσμου)

χαχα :loltooth: :loltooth:
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
35 κιλά overhead press
55 κιλά bench press
65 κιλά barbel rows
97,5 κιλα squat
130 κιλα deadlift

Εχεις αρκετα μεγαλη διαφορα στο deadlift με τον παγκο σου, υποθετω οτι εχεις αφενως μακρια χερια (σε σχεση με τα ποδια σου) αφετερου η δουλεια σου ειναι γαμησε τα καθηστικη και δουλευεις σε υπολογιστη ολη μερα? Ειναι και οι ορμονες ομως, αν μπορεσεις καποια στιγμη τσερακε οιστρογωνα (Ε2) και προλακτινη (PRL), ειδικα αν κανεις περιεργες διατροφες.

"Ιδανικα" το πανω σωμα σου θα επρεπε σε αυτα τα κιλα που παιζεις να ειναι στο 75-80% του squat
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχεις αρκετα μεγαλη διαφορα στο deadlift με τον παγκο σου, υποθετω οτι εχεις αφενως μακρια χερια (σε σχεση με τα ποδια σου) αφετερου η δουλεια σου ειναι γαμησε τα καθηστικη και δουλευεις σε υπολογιστη ολη μερα? Ειναι και οι ορμονες ομως, αν μπορεσεις καποια στιγμη τσερακε οιστρογωνα (Ε2) και προλακτινη (PRL), ειδικα αν κανεις περιεργες διατροφες.

"Ιδανικα" το πανω σωμα σου θα επρεπε σε αυτα τα κιλα που παιζεις να ειναι στο 75-80% του squat


Έχω κοντά πόδια σε σχέση με το πάνω. Υπολογιστής ναι αρκετές ώρες αλλά σε standing desk. Νομίζω πως ο κυριότερος λόγος είναι πως σχεδόν πάντα ήμουν χοντρός που έκανε αρκετό περπάτημα - hiking πράγμα που σημαίνει ότι τα πόδια μου ήταν πάντα πολύ περισσότερο γυμανσμένα από το άνω κομμάτι. Ένα τελευταίο κομμάτι που ίσως παίζει ρόλο είναι πως στο γυμανστήριο που πήγαινα δεν είχαν safety bars σε πάγκο και πάντα φοβόμουνα να πιεστώ μην γίνει καμιά μαλακία και ρίξω τη μπάρα πάνω μου, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που μπορούσα πάντα να δίνω το 100%.

Από ορμόνες δεν ξέρω τι παίζει καθώς δεν εξετάσθηκα ποτέ αλλά σίγουρα το έξτρα λίπος δημιουργεί imbalances.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΑΝ το ohp εχει αρχισει να σταματαει να ανεβαινει περνα σε intermediate progression κανοντας λιγοτερα κιλα 3χ8-10 για περισσοτερες επαναληψεις 1 workout + το αλλο 3χ5/3χ4

κατι τετοιο επισης οι μικρες μπαρες 0.5κιλο ειναι σχεδον υποχρεωτικες κακα τα ψεματα
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Έχω κοντά πόδια σε σχέση με το πάνω. Υπολογιστής ναι αρκετές ώρες αλλά σε standing desk. Νομίζω πως ο κυριότερος λόγος είναι πως σχεδόν πάντα ήμουν χοντρός που έκανε αρκετό περπάτημα - hiking πράγμα που σημαίνει ότι τα πόδια μου ήταν πάντα πολύ περισσότερο γυμανσμένα από το άνω κομμάτι. Ένα τελευταίο κομμάτι που ίσως παίζει ρόλο είναι πως στο γυμανστήριο που πήγαινα δεν είχαν safety bars σε πάγκο και πάντα φοβόμουνα να πιεστώ μην γίνει καμιά μαλακία και ρίξω τη μπάρα πάνω μου, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που μπορούσα πάντα να δίνω το 100%.

Από ορμόνες δεν ξέρω τι παίζει καθώς δεν εξετάσθηκα ποτέ αλλά σίγουρα το έξτρα λίπος δημιουργεί imbalances.


Φιλε τα πολλά κιλά επιβαρυνουν και τις αρθρώσεις να ξέρεις. Εκτος του οτι τα βάρη ειναι ολοκληρη επιστημη για μενα ειναι μεγάλη μαγκιά να κάνεις προπονησουλα και να πρήζεσαι με λιγα κιλά. Υπάρχει τροπος να γινει αυτο ειτε με περισσοτερες επαναληψεις ειτε με μικροτερα διαλειματα και λιγα κιλά. Πχ 10 δευτερολεπτα διάλειμα αναμεσα στα σέτ.

Προσωπικά στις πιέσεις πάγκου δεν έβαζα ποτέ πάνω απο 70 κιλά (μαζι με την μπάρα) εβαζα συνηθως δυο δισκους των 15 απο κάθε μεριά και άλλους 2 των 10 αρα 25 κιλά απο κάθε μερια = 50 +20 κιλα η ολυμπιακη μπάρα απο μονη της = 70.

Βεβαια πιο πριν έκανα ζέσταμα στους ώμους - στροφεις. Και κατα την διάρκεια της πιεσης δεν κλειδωνα τους αγκώνες (δεν τους τέντωνα 100%) σε κάθε ασκηση ακομα και στις πιέσεις ωμων με αλτήρες. Οι αγκώνες δεν πρέπει να τεντώνουν γιατι καταπονεις την άρθρωση. Σκοπος ειναι να γυμνάσεις τον μύ και οχι να ταλαιπωρεις τις αρθρώσεις.


Αυτα δεν τα λένε οι "γυμναστες" στο γυμναστηριο γιατι εκτος του οτι ειναι άσχετοι οι περισσοτεροι δεν θέλουν και να βοηθησουν να έρθει περισσοτερος κοσμος στο γυμναστηριο. Ταλαιπωρηθηκα 1 μηνα με τενοντιτιδα στους κονδυλους. Εχει περάσει μεν γιατι δεν έχω κανει σοβαρές μαλακιες δέ.


Και βεβαια το 80% ειναι η διατροφη και η ξεκουραση.


τα ποδια μου τα κάνω τουμπανάκι ακριβως με αυτη τη τεχνική.... ελευθερα καθισματα με βάρη δεν κάνω. Κάνω μονο με το βάρος του σώματος και άντε 10 κιλά σε κάθε χέρι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλε τα πολλά κιλά επιβαρυνουν και τις αρθρώσεις να ξέρεις. Εκτος του οτι τα βάρη ειναι ολοκληρη επιστημη για μενα ειναι μεγάλη μαγκιά να κάνεις προπονησουλα και να πρήζεσαι με λιγα κιλά.

Δεν είναι ο στόχος μου το πρήξιμο, εγώ powerlifting θέλω να κάνω.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Το τέλειο σώμα για άνδρες και γυναίκες θεωρώ ότι είναι οι σωστές αναλογίες και το να είναι γυμνασμένο όμορφα.Δηλαδή χωρίς υπερβολές και χωρίς βοήθεια απο σκευάσματα.
Ένα φυσικά γυμνασμένο σώμα είναι το ιδανικό για μένα.Και το ιδανικό επίσης και για την υγεία μας.

Υπερβολικά βάρη για υπερβολικούς μυς δεν τα θεωρώ υγιεινά ,ούτε και όμορφα και για τα δυο φύλα.
Παράδειγμα προς αποφυγή για μένα ειναι το body building και οτιδήποτε φτιάχνει τέτοιο σώμα.
Ότι πιο ανθυγιεινό και άσχημο.Πάντα για τα δικά μου γούστα.
Μπλιάχ


Αλλά και εδώ μπλιάχ



ακόμα και εδώ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Το τέλειο σώμα για άνδρες και γυναίκες θεωρώ ότι είναι οι σωστές αναλογίες και το να είναι γυμνασμένο όμορφα.Δηλαδή χωρίς υπερβολές και χωρίς βοήθεια απο σκευάσματα.
Ένα φυσικά γυμνασμένο σώμα είναι το ιδανικό για μένα.Και το ιδανικό επίσης και για την υγεία μας.

Υπερβολικά βάρη για υπερβολικούς μυς δεν τα θεωρώ υγιεινά ,ούτε και όμορφα και για τα δυο φύλα.
Παράδειγμα προς αποφυγή για μένα ειναι το body building και οτιδήποτε φτιάχνει τέτοιο σώμα.
Ότι πιο ανθυγιεινό και άσχημο.Πάντα για τα δικά μου γούστα.
Μπλιάχ


Αλλά και εδώ μπλιάχ



ακόμα και εδώ


Οι τύποι αυτοί παίζει από τα 40 τους να είναι στο νοσοκομείο λόγω φαρμάκων.Δεν καταλαβαίνουν ότι δεν είναι ωραίο αυτό το σώμα;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Όχι μόνο δεν το καταλαβαίνουν αλλά νομίζουν οτι είναι και ωραίοι!:mpliaks:

Περιττό δε, να πούμε πως γίνονται τα σώματα τους όταν τολμούν να σταματήσουν την γυμναστική.Ένας πατσάς.

Δυστυχώς αυτοί έχουν στρεβλή εικόνα του ''ωραίου'' Ναι μεν το ''ωραίο'' είναι αρκετά υποκειμενικό,όμως υπάρχουν κάποια κοινά παραδεχτά σημεία γενικότερα.

Αυτά τα τερατόμορφα σώματα είναι γεγονός ότι είναι ακριβώς αυτό.Τερατόμορφα.Δεν έχουν καμία σχέση με ένα φυσικά γυμνασμένο σώμα.'Όσο και να μοχθήσει κάποιος σε εργασία,ας πούμε ότι όλα τα κάνει χειρωνακτικά ,τέτοιο αποτέλεσμα ποτέ δεν θα έβγαζε.Είναι έξω απο τη φύση.

Και βέβαια είναι εμμονή και χρίζει,για μένα βέβαια,ψυχιατρικής βοήθειας.'Οταν κάποιος έχει ως αυτοσκοπό όχι να έχει ένα γυμνασμένο και υγιές κορμί,αλλά ένα τέτοιο κορμί σίγουρα κάτι δεν πάει καλά ψυχιατρικά και σίγουρα δεν μιλάμε για κάτι αμελητέο.Κάποιο αίσθημα κατωτερότητας,κάποιο κόμπλεξ,ανάγκη να ξεχωρίζει σε τέτοιο βαθμό απο τους άλλους;Ποιός ξέρει;Πάντως σωστή ψυχική κατάσταση δεν δείχνει.Κάτι πάει λάθος
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Όχι μόνο δεν το καταλαβαίνουν αλλά νομίζουν οτι είναι και ωραίοι!:mpliaks:

Περιττό δε, να πούμε πως γίνονται τα σώματα τους όταν τολμούν να σταματήσουν την γυμναστική.Ένας πατσάς.

Δυστυχώς αυτοί έχουν στρεβλή εικόνα του ''ωραίου'' Ναι μεν το ''ωραίο'' είναι αρκετά υποκειμενικό,όμως υπάρχουν κάποια κοινά παραδεχτά σημεία γενικότερα.

Αυτά τα τερατόμορφα σώματα είναι γεγονός ότι είναι ακριβώς αυτό.Τερατόμορφα.Δεν έχουν καμία σχέση με ένα φυσικά γυμνασμένο σώμα.'Όσο και να μοχθήσει κάποιος σε εργασία,ας πούμε ότι όλα τα κάνει χειρωνακτικά ,τέτοιο αποτέλεσμα ποτέ δεν θα έβγαζε.Είναι έξω απο τη φύση.

Και βέβαια είναι εμμονή και χρίζει,για μένα βέβαια,ψυχιατρικής βοήθειας.'Οταν κάποιος έχει ως αυτοσκοπό όχι να έχει ένα γυμνασμένο και υγιές κορμί,αλλά ένα τέτοιο κορμί σίγουρα κάτι δεν πάει καλά ψυχιατρικά και σίγουρα δεν μιλάμε για κάτι αμελητέο.Κάποιο αίσθημα κατωτερότητας,κάποιο κόμπλεξ,ανάγκη να ξεχωρίζει σε τέτοιο βαθμό απο τους άλλους;Ποιός ξέρει;Πάντως σωστή ψυχική κατάσταση δεν δείχνει.Κάτι πάει λάθος


Δίκιο έχεις!Τα άτομα αυτά είναι υπερφυσικά,συν ότι αν δεν πάρουν για 1 μήνα φάρμακα θα ξεφουσκώσουν σαν το μπαλόνι.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Τέλειο σώμα είναι αυτό μέσα στο οποίο αισθάνεσαι άνετα . Τόσο απλά και υποκειμενικά. :)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Ναι,όταν όμως αισθάνεσαι άνετα σε ένα σώμα 150 κιλών,κάτι δεν πάει καλά.Διότι δεν είναι υγιές ένα τέτοιο σώμα.Αντικειμενικά.
Επίσης όταν αισθάνεσαι άνετα σε ένα σώμα όπως οι φωτό παραπάνω και χαπακώνεις πόσα φαρμάκια,πάλι κάτι δεν πάει καλά.
Διότι το ότι κάποιος αισθάνεται ωραία με το σώμα του δεν σημαίνει ότι το σώμα του είναι υγιές ,ούτε και το πνεύμα του.;) Πολλοί έχουν στρεβλή εικόνα κάποιων πραγμάτων.Και σίγουρα δεν είναι τέλειο, ένα σώμα,όταν προκαλεί προβήματα υγείας.Είτε επειδή είναι πολύ υπέρβαρο,είτε επειδή χαπακώνεται ο άλλος.Οπότε και θα διαφωνήσω με την αγαπητή φίλη απο πάνω.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ναι,όταν όμως αισθάνεσαι άνετα σε ένα σώμα 150 κιλών,κάτι δεν πάει καλά.Διότι δεν είναι υγιές ένα τέτοιο σώμα.Αντικειμενικά.
Επίσης όταν αισθάνεσαι άνετα σε ένα σώμα όπως οι φωτό παραπάνω και χαπακώνεις πόσα φαρμάκια,πάλι κάτι δεν πάει καλά.
Διότι το ότι κάποιος αισθάνεται ωραία με το σώμα του δεν σημαίνει ότι το σώμα του είναι υγιές ,ούτε και το πνεύμα του.;) Πολλοί έχουν στρεβλή εικόνα κάποιων πραγμάτων.Και σίγουρα δεν είναι τέλειο, ένα σώμα,όταν προκαλεί προβήματα υγείας.Είτε επειδή είναι πολύ υπέρβαρο,είτε επειδή χαπακώνεται ο άλλος.Οπότε και θα διαφωνήσω με την αγαπητή φίλη απο πάνω.
Γιατί πρέπει να εξηγούμε τα αυτονόητα δεν καταλαβαίνω...θεώρησα δεδομένο ότι δε μιλάμε για περιπτώσεις που κινδινεύει άμεσα η υγεία σου. Απλά δεν μπορώ να συμφωνήσω με την άποψη ότι οποιοδήποτε σώμα δεν ακολουθει το 90-60-90 για τις γυναίκες π.χ. ή δεν είναι σε άριστη φυσικη κατάσταση, δεν είναι τέλειο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ναι,όταν όμως αισθάνεσαι άνετα σε ένα σώμα 150 κιλών,κάτι δεν πάει καλά.Διότι δεν είναι υγιές ένα τέτοιο σώμα.Αντικειμενικά.
Επίσης όταν αισθάνεσαι άνετα σε ένα σώμα όπως οι φωτό παραπάνω και χαπακώνεις πόσα φαρμάκια,πάλι κάτι δεν πάει καλά.
Διότι το ότι κάποιος αισθάνεται ωραία με το σώμα του δεν σημαίνει ότι το σώμα του είναι υγιές ,ούτε και το πνεύμα του.;) Πολλοί έχουν στρεβλή εικόνα κάποιων πραγμάτων.Και σίγουρα δεν είναι τέλειο, ένα σώμα,όταν προκαλεί προβήματα υγείας.Είτε επειδή είναι πολύ υπέρβαρο,είτε επειδή χαπακώνεται ο άλλος.Οπότε και θα διαφωνήσω με την αγαπητή φίλη απο πάνω.


Συμφωνώ απόλυτα.Βλεπω άτομα που είναι 130 κιλά και λένε:Εμάς μας αρέσει.Ναι σου αρέσει τώρα,σε 10-20 χρόνια που θα έχεις προβλήματα με αρτηρίες,πίεση,σάκχαρο κτλ θα λες το ίδιο;Όπως και τα άτομα που λέγαμε χθες μπορεί να εντυπωσιάσουν-τρομάζουν τον κόσμο όμως κατά 90% στο μέλλον θα έχουν σοβαρά προβλήματα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Η ερώτηση όμως δεν είναι "ποιο είναι το υγιέστερο σώμα για σας" αλλά "ποιο είναι το τέλειο σώμα για σας" με την έννοια του γούστου. Δεν έχω αντιληφθεί σε αυτό το θέμα γιατί οι άνθρωποι παίρνουν το θάρρος να κριτικάρουν ένα σώμα για την υγεία του λες κι είναι γιατροί. Από πού κι ως πού συμβαίνει αυτό; Ρώτησε κανείς τη γνώμη τους; Δεν ξέρω, νομίζω οτι μόνο στην Ελλάδα το έχουμε αυτό κι είναι νομίζω κατάλοιπο από τα χωριά που σχολιάζονται τα πάντα. "Η Γεωργία φοράει πράσινο φουστάνι, δεν της πάει" "Ο Νίκος αγόρασε μηχανή, δεν καταλαβαίνει οτι είναι επικίνδυνη;" "Ο Παύλος δε θα κάνει θρησκευτικό γάμο, καλά δεν ντρέπεται να είναι άθεος;" κλπ κλπ. Και η απάντησή μου σε όλα αυτά είναι: τί σε νοιάζει;:hmm:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Η ερώτηση όμως δεν είναι "ποιο είναι το υγιέστερο σώμα για σας" αλλά "ποιο είναι το τέλειο σώμα για σας" με την έννοια του γούστου. Δεν έχω αντιληφθεί σε αυτό το θέμα γιατί οι άνθρωποι παίρνουν το θάρρος να κριτικάρουν ένα σώμα για την υγεία του λες κι είναι γιατροί. Από πού κι ως πού συμβαίνει αυτό; Ρώτησε κανείς τη γνώμη τους; Δεν ξέρω, νομίζω οτι μόνο στην Ελλάδα το έχουμε αυτό κι είναι νομίζω κατάλοιπο από τα χωριά που σχολιάζονται τα πάντα. "Η Γεωργία φοράει πράσινο φουστάνι, δεν της πάει" "Ο Νίκος αγόρασε μηχανή, δεν καταλαβαίνει οτι είναι επικίνδυνη;" "Ο Παύλος δε θα κάνει θρησκευτικό γάμο, καλά δεν ντρέπεται να είναι άθεος;" κλπ κλπ. Και η απάντησή μου σε όλα αυτά είναι: τί σε νοιάζει;:hmm:


Καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες δεν είναι σωστό.Γιατι να πω μπράβο σε κάποιον που είναι 130 κιλά;Είναι σαν να του λέω πήγαινε να πεθάνεις.Οταν ενα άτομο είναι υπέρβαρο τότε μιλάμε για έγκλημα στον ίδιο του τον εαυτό καθώς δεν σέβεται τον οργανισμό του.Οπως και να το κάνουμε όταν κάποιος είναι παχύσαρκος δεν είναι καλό για την υγεια του.Και όχι δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα και στην Γερμανία όταν κάποιος είναι παχύσαρκος πάει σε ιατρό και γενικά υπάρχουν εκστρατείες στην χώρα για την σωστή-υγιεινή διατροφή.


Το ίδιο ισχύει και για ένα άτομο που είναι 40 κιλά.

Και φυσικά με ενδιαφέρει όταν ο ένας είναι 150 κιλά και ο άλλος 40 και μας λένε:Εμάς μας αρέσει,καθώς είναι σαν μα το περνάει για πρότυπο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες δεν είναι σωστό.Γιατι να πω μπράβο σε κάποιον που είναι 130 κιλά;Είναι σαν να του λέω πήγαινε να πεθάνεις.Οταν ενα άτομο είναι υπέρβαρο τότε μιλάμε για έγκλημα στον ίδιο του τον εαυτό καθώς δεν σέβεται τον οργανισμό του.Οπως και να το κάνουμε όταν κάποιος είναι παχύσαρκος δεν είναι καλό για την υγεια του.Και όχι δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα και στην Γερμανία όταν κάποιος είναι παχύσαρκος πάει σε ιατρό και γενικά υπάρχουν εκστρατείες στην χώρα για την σωστή-υγιεινή διατροφή.


Το ίδιο ισχύει και για ένα άτομο που είναι 40 κιλά.

Και φυσικά με ενδιαφέρει όταν ο ένας είναι 150 κιλά και ο άλλος 40 και μας λένε:Εμάς μας αρέσει,καθώς είναι σαν μα το περνάει για πρότυπο.
Δηλαδή εσύ βλέπεις στο δρόμο έναν παχύσαρκο ή έναν ανορεξικό άνθρωπο και πας και του λες "κοίταξε να δεις, δεν είσαι υγιής"; Υποθέτω πως όχι. Ή αν δεις έναν πολύ όμορφο, υγιή, φιτ άνθρωπο πας και του λες "μπράβο, είσαι τέλειος"; Ούτε κι αυτό δεν κάνεις.

Αν συζητάς με κάποιον για το θέμα, λογικά θα πεις οτι ναι, καλύτερα είναι να είσαι νορμάλ στα κιλά κι όχι λιγότερο ή περισσότερο. Καλύτερα επίσης είναι να γυμνάζεσαι, να τρως υγιεινά, να έχεις γαμάτη δουλειά, πολλούς φίλους, τον τέλειο σύντροφο, μεγάλο σπίτι με ωραία έπιπλα, τέλειο αμάξι, να πηγαίνεις πολλά ταξίδια, να κάνεις πολλά σπορ, να έχεις πολλά χόμπι.....

Guess what όμως. Δεν υπάρχει τελειότητα στη ζωή.

Από κει και πέρα, κανέναν δεν ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων για τη ζωή τους και τις επιλογές τους.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι bodybuilders που παραθέθηκαν στις παραπάνω φωτογραφίες δεν έχουν κόμπλεξ ούτε χρίζουν κάποιες ψυχιατρικής περίθαλψης. Καταρχάς αυτό που κάνουν δεν πηγάζει από κάποιο κόμπλεξ ανωτερότητας ή κατωτερότητας καθώς ακόμα και ένας φυσικά γυμνασμένος άντρας έχει άνετα καλύτερο σώμα από το 95% του πληθυσμού, οπότε το βρίσκω λίγο απίθανο να νιώθει ζήλια στην καθημερινότητά του.

Αυτά τα σώματα είναι πολύ απλά προϊόντα ατόμων που θέλουν να κάνουν κάτι άκρα, γιατί αυτό γουστάρουν να κάνουν. Είναι το ίδιο πράγμα με κάποιον που θέλει να γίνει ολυμπιονίκης και θυσιάζει σχεδόν τα πάντα συμπεριλαμβανομένης και της υγείας του, κάποιον που θέλει να γίνει top 50 CEO και δουλεύει 16 ώρες τη μέρα, κάποιον που θέλει να κάνει μια επαναστατική ανακάλυψη και η ζωή του είναι ένα εργαστήριο, κάποιον που κάνει extreme spor και βρίσκεται συνεχώς κοντά στο θάνατο ή κάποιον που έχει γεμίσει ολόκληρο το σώμα του με ταττού ή τρύπες.

Όλοι αυτοί είναι πάρα μα πάρα πολύ σπάνια άτομα τα οποία έχουν ένα ισχυρό πάθος για κάτι και έχουν και την δύναμη να κάνουν τις απαραίτητες θυσίες για να το πετύχουν, καθώς όλοι αυτοί δεν ζούνε μια "νορμάλ" ζωή. Προσωπικά μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους καθώς σκέφτομαι κι εγώ ακριβώς έτσι για κάποια πράγματα αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να κάνω τις απαραίτητες θυσίες, οπότε εγώ όταν βλέπω κάτι τέτοιο απλά το σέβομαι. Ο τερατόμορφος bodybuilder λοιπόν δεν χαπακώνεται και ζει στο γυμναστήριο για να ξεχωρίζει. Μπορεί να ξεχωρίσει πολύ άνετα χωρίς να φτάσει σε αυτό το βαθμό. Το κάνει γιατί είναι το πάθος του και ο σκοπός της ζωής του, γι αυτό και θυσιάζει τα πάντα για να το πετύχει. Το οπτικό αποτέλεσμα δεν είναι ωραίο σίγουρα, ιδιαίτερα υπό το πρίσμα της κλασσικής αισθητικής αλλά στα δικά του μάτια είναι ωραίο, όχι γιατί έχει shoulder to waist ratio 2.05, αλλά γιατί αποτελεί αποκρυστάλλωση όλων των κόπων και στόχων του.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ βλέπεις στο δρόμο έναν παχύσαρκο ή έναν ανορεξικό άνθρωπο και πας και του λες "κοίταξε να δεις, δεν είσαι υγιής"; Υποθέτω πως όχι. Ή αν δεις έναν πολύ όμορφο, υγιή, φιτ άνθρωπο πας και του λες "μπράβο, είσαι τέλειος"; Ούτε κι αυτό δεν κάνεις.

Αν συζητάς με κάποιον για το θέμα, λογικά θα πεις οτι ναι, καλύτερα είναι να είσαι νορμάλ στα κιλά κι όχι λιγότερο ή περισσότερο. Καλύτερα επίσης είναι να γυμνάζεσαι, να τρως υγιεινά, να έχεις γαμάτη δουλειά, πολλούς φίλους, τον τέλειο σύντροφο, μεγάλο σπίτι με ωραία έπιπλα, τέλειο αμάξι, να πηγαίνεις πολλά ταξίδια, να κάνεις πολλά σπορ, να έχεις πολλά χόμπι.....

Guess what όμως. Δεν υπάρχει τελειότητα στη ζωή.

Από κει και πέρα, κανέναν δεν ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων για τη ζωή τους και τις επιλογές τους.


Αρχικά είτε παχύσαρκο βλέπω στον δρόμο είτε έναν όμορφο άνθρωπο δεν λέω τίποτα,αδιαφορώ.Επειδη όμως μιλήσαμε για τα κιλά ναι το ναι είσαι 150 η 40 κιλά δεν είναι καλό πως να το κάνουμε;Επίσης το να είσαι νορμαλ δεν σημάνει ότι είσαι τέλειος,απλά αγαπάς τον αυτό σου.Τελος εγώ δεν λέω σε κανέναν να ακούσει την γνώμη μου,θα ακούσει όμως την γνώμη του ιατρού όταν πάει στο νοσοκομείο με προβλήματα υγείας για τα οποία θα ευθύνεται ο ίδιος.
 
Top