Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η βίβλος αποτελεί ιστορία που σημαίνει πως δεν μπορείς να πάρεις συγκεκριμένα εδάφια και να τα κρίνεις απομονομενα καθώς αυτό είναι όχι μόνο out of context αλλα Και out of narrative.

Οπως ακριβώς όταν βλέπεις μια ταινια δεν μπορείς να κρίνεις την αρχή η κάποια συγκεκριμένη σκηνη απομονομενα εκτός του συνόλου που συμπεριλαμβάνει και το τέλος.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Οποιοδήποτε και αν είναι το περιεχόμενο της Βίβλου και των δύο διαθηκὠν, το γεγονός ότι αναφέρονται στοιχεία που παραβιάζουν τη λογική παραμένει. Η συντριπτική πλειοψηφία των χριστιανὠν αποδέχεται ακόμα και σήμερα την παρθενογέννεση, την ανάσταση, το τριπλό αξίωμα του θεού (πανάγαθος-παντοδύναμος-παντογνώστης) καθώς και την αγἰα τριάδα.

Όλα τα παραπάνω συγκρούονται είτε με τη λογική, αν είναι συμβολικά, είτε με την επιστήμη, αν λέγονται κυριολεκτικά. Και εφόσον δεν ξεκαθαρίζεται ότι αποτελούν μύθο, είναι φανερός ο σκοπός προς τον οποίο προσανατολίζονται.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ανταποκρίνομαι στο κάλεσμά σου :P . Αντί, όμως, να στην πω, προτείνω κάτι καλύτερο: ας συζητήσουμε. Ξεκινάς λοιπόν πρώτος εσύ, απαντώντας στα εξής:

i) Ποια είναι η θέση σου απέναντι στην ύπαρξη θεού;
ii) Σε εκφράζει κάποια θρησκεία; Αν ναι, ποια;
iii) Τι σε οδήγησε στο να υιοθετήσεις αυτή τη θέση;


1) Υπάρχει αυτή η ανώτερη δύναμη που λέμε. Τώρα αν είναι και οντότητα που κατευθύνει, ορίζει και διοικεί δεν το ξέρω.
2) Όλες οι θρησκείες με εκφράζουν και έχουν κάτι να δώσουν. Όλες προσπαθούν να μορφοποιήσουν το θείο.
3) Είπα να ελαφρύνω το μυαλό μου και να είμαι ανοιχτός σε οτιδήποτε διαβάζω/ακούω.



Αρχική δημοσίευση από: epote
Μπορει ο θεος να φτιαξει μια πετρα που δεν μπορει να σηκωσει?

Aν ο θεος ειναι παναγαθος, παντογνωστης και παντοδυναμος, γιατι επιτρεπει το κακο να υπαρχει στο κοσμο?



1) Δεν έχει υλική υπόσταση ο θεός.

2) Γιατί χωρίς το κακό, δεν θα μάθεις ποτέ το καλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
1) Υπάρχει αυτή η ανώτερη δύναμη που λέμε. Τώρα αν είναι και οντότητα που κατευθύνει, ορίζει και διοικεί δεν το ξέρω.
2) Όλες οι θρησκείες με εκφράζουν και έχουν κάτι να δώσουν. Όλες προσπαθούν να μορφοποιήσουν το θείο.
3) Είπα να ελαφρύνω το μυαλό μου και να είμαι ανοιχτός σε οτιδήποτε διαβάζω/ακούω.

Άρα η θέση σου είναι αγνωστικισμός;
 

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Προσωπικά, πίστευω στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης, συνεπώς στο Θεό! είμαι χριστιανός Ορθόδοξος και η θρησκεία μου με καλύπτει πλήρως! πιστεύω στην θεολογία των πατέρων της εκκλησίας και όχι στην θεολογία της γιαγιάς μου και του κάθε αμόρφωτου κληρικού!Δεν είμαι φανατικός,και ανοιχτός να δεχτώ κάθε άποψη! πιστεύω και δεν με νοιάζει αν όντως υπάρχει ή αν όχι,από τη στιγμή που με κάνει καλύτερο άνθρωπο, δεν με απασχολεί! ειλικρινά, δεν θέλω να σχολιάσει κάποιος κάτι επάνω σε αυτό, καθώς σε όσες συζητήσεις έχουν γίνει επί του θέματος έχουμε βρεθεί σε αδιέξοδο,το θέμα αυτό είναι καθαρά προσωπικό και δεν πέφτει λόγος σε κανένα!
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Κάπως έτσι, ναι.

Προσωπικά, πέρα από τις διαφοροποιήσεις που κάθε θρησκεία προβάλλει για τον ή τους θεούς της, δεν νομίζω ότι μπορεί να αμφισβητηθεί (ούτε και να αποδειχθεί) η θέση σου, εφόσον το θείο είναι κάτι ασαφές που δεν παρεμβαίνει στον κόσμο. Βέβαια, οφείλω να σε ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποδείξεις το πιστεύω σου.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Το θείο δεν αποδεικνύεται, απλά βιώνεται. Τώρα για μερικά πιστεύω μου μπορώ να δώσω εξηγήσεις αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γίνουν πιστευτά οπότε το αφήνω στην άκρη.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Το θείο δεν αποδεικνύεται, απλά βιώνεται. Τώρα για μερικά πιστεύω μου μπορώ να δώσω εξηγήσεις αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γίνουν πιστευτές οπότε το αφήνω στην άκρη.

Όταν λες "βιώνεται"; Ποιες είναι αυτές οι στιγμές;

Ειλικρινά με ενδιαφέρει η άποψή σου, αν θες και εσύ σε παρακαλώ ανέπτυξε τις εξηγήσεις αυτές.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Όταν λες "βιώνεται"; Ποιες είναι αυτές οι στιγμές;

Ειλικρινά με ενδιαφέρει η άποψή σου, αν θες και εσύ σε παρακαλώ ανέπτυξε τις εξηγήσεις αυτές.


Βιώνεται ρε παιδί μου, είσαι εκεί, 100% όλες σου οι αισθήσεις λειτουργούνε στο μέγιστο, δεν έχεις κανέναν ενδοιασμό ότι κάτι πάει λάθος και όλα είναι όπως πρέπει να είναι. Όλοι έχουμε βρεθεί σε τέτοιες στιγμές λίγο πολύ.

Οι εξηγήσεις είναι απλές. Μελέτα τας γραφάς του Χριστιανισμού και το κομμάτι που θα παραθέσω παρακάτω. Όλα αυτά για να σου αποκαλυφθεί το θείο σε ότι μορφή είναι να σου αποκαλυφθεί.

Γράψει ο Επίκουρος για αυτό. Συγκεκριμένα : Οι Θεοί βέβαια υπάρχουν διότι η γνώση που έχουμε γι΄αυτούς είναι εναργής (ξεκάθαρη, ολοφάνερη, διαχρονική και καθολική).

Η ενάργεια επιβεβαιώνεται από την κοινή παράσταση που έχουν οι άνθρωποι για τους Θεούς, η οποία παρέχεται με την νόηση.
- Ο Επίκουρος λέει ότι οι θεοί είναι «λόγω θεωρητοί» (Κύριαι Δόξαι, I). (γίνονται αντιληπτοί όχι π.χ. με την όραση ή με την αφή, αλλά με την σκέψη). Η ενάργεια εκπορεύεται από την ίδια τη Φύση, από τα βάθη των αιώνων. Κάτι αντίστοιχο μας λέει και ο Ευριπίδης στις Βάκχες «Μάταιος ο κόπος να ζητάς ποια είναι η ουσία των θεών ………».

Για μένα αφού έχουν ειπωθεί αυτά τα δυο μου φτάνουν. Δεν είναι αποδείξεις αλλά δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω κιόλας κάτι.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
υπάρχει διαφορά της σύγχρονης πίστης με τα γραφόμενα της Βίβλου. Ποσώς με ενδιαφέρει αν είναι επίσημο κείμενο της θρησκείας, αυτό που με ενδιαφέρει είναι πώς παρουσιάζεται η σύγχρονη πίστη στην πράξη.

Εχεις δικιο ρε μαν, οταν καποιος δεν λιθοβολει σαν τιμωρια ξεκαθαρα πρεπει να σεβομαστε τις αποψεις του.

To 57% των ελληνων διαφωνει με τον γαμο των ομοφυλοφυλων. Αλλα ενταξει ειπαμε, δεν τους κρεμαμε κιολας.

Το 80% θεωρει οτι ειναι καλυτερα ενα παιδι να μεγαλωσει σε ορφανοτροφιο αντι υποθετιμενο απο δυο ανθρωπους που θα το αγαπουν επειδη ειναι γκει.

(https://www.dianeosis.org/2018/03/greeks-believe-2018/)

Επισης μην ξεχνας οτι πρακτικα ΟΛΑ τα ελληνοπουλα μεγαλωνουν υπο την απειλη της κολασης. Σκεψου το ως εξις, αν ακουγες καποιον να λεει στοπαιδι του "θα ψηφιζεις μονο αριστερα διαφορετικα θα σε στειλω σε ενα μερος που θα βασανιζεσαι για παντα". Τι θα σκεφτοσουν? Αυτο δεν ειναι "στιχακι της παλαιας διαθηκης" ειναι ακριβως ο τροπος που ο χριστιανισμος εκφραζεται σημερα.

Έλα τέλος, συγγνώμη που τόλμησα να σε αμφισβητήσω, δε θα το ξανακάνω το υπόσχομαι

Ετσι μπραβο.

1) Δεν έχει υλική υπόσταση ο θεός.

2) Γιατί χωρίς το κακό, δεν θα μάθεις ποτέ το καλό.


Δεν επιασες μυρωδια λεμε.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Το θείο δεν αποδεικνύεται, απλά βιώνεται.

Εννοείς βιώνεται με τα μυστήρια;
Με μπαγιάτικο ψωμάκι και μαυροδάφνη (νάμμα) σκλαβενίτη;

Πέρνα από το σπίτι, όποτε θες, κερνάω μπαγκέτα (φρέσκια) και μποζολέ του '83 (γαμάτη σοδειά).

Είμαι ο θεός; :pleasantry:

Προσωπικά, πίστευω στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης, συνεπώς στο Θεό! είμαι χριστιανός Ορθόδοξος και η θρησκεία μου με καλύπτει πλήρως! πιστεύω στην θεολογία των πατέρων της εκκλησίας και όχι στην θεολογία της γιαγιάς μου και του κάθε αμόρφωτου κληρικού!Δεν είμαι φανατικός,και ανοιχτός να δεχτώ κάθε άποψη! πιστεύω και δεν με νοιάζει αν όντως υπάρχει ή αν όχι,από τη στιγμή που με κάνει καλύτερο άνθρωπο, δεν με απασχολεί! ειλικρινά, δεν θέλω να σχολιάσει κάποιος κάτι επάνω σε αυτό, καθώς σε όσες συζητήσεις έχουν γίνει επί του θέματος έχουμε βρεθεί σε αδιέξοδο,το θέμα αυτό είναι καθαρά προσωπικό και δεν πέφτει λόγος σε κανένα!

Προσωπικά, πιστεύω στην ύπαρξη του μασκοφόρου εκδικητή, συνεπώς στον Μπατμαν!
Δοξάζω την ανθρώπινη νυχτερίδα και η θρησκεία μου με καλύπτει πλήρως!
Πιστεώ στην μπατμανολογία και όχι στη θεολογία της γιαγιάς μου και του κάθε αμόρφωτου οπαδού του μίστερ πένγκουιν!
Δεν είμαι φανατικός κι ανοιχτός να δεχτώ κάθε άποψη!
Πιστεύω και δε με νοιάζει αν όντως υπάρχει ή όχι από τη στιγμή που με κάνει καλύτερο κάτοικο της Γκόθαμ Σίτι!
Ειλικρινά, δε θέλω να σχολιάσει κάποιος κάτι επάνω σε αυτό,
καθώς σε όσες συζητήσεις έχουν γίνει επί του θέματος έχουμε βρεθεί σε αδιέξοδο,
το θέμα αυτό είναι καθαρά προσωπικό και ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ!

Η βίβλος αποτελεί ιστορία που σημαίνει πως δεν μπορείς να πάρεις συγκεκριμένα εδάφια και να τα κρίνεις απομονομενα καθώς αυτό είναι όχι μόνο out of context αλλα Και out of narrative.

Οπως ακριβώς όταν βλέπεις μια ταινια δεν μπορείς να κρίνεις την αρχή η κάποια συγκεκριμένη σκηνη απομονομενα εκτός του συνόλου που συμπεριλαμβάνει και το τέλος.


Αν θες να παρουσιάσεις ένα βιβλίο στο κοινό, ένα απόσπασμα δεν το καθαιρεί ούτε το αδικεί, μόνο το αντιπροσωπεύει.
Δε λέμε, αγόρασέ το από το εξώφυλλο. Πετάμε ένα λεκτικό σπινθήρα κι άμα ανάψεις άναψες.

Αν η βίβλος βρίθει από μισάνθρωπα εδάφια, που φανερώνουν ένα θεό τιμωρό,
και σε μεταφέρουν σε έναν κόσμο με bloody anime, το να μη τα κρίνεις είναι hell approval
και το μόνο πράγμα που χακάρεις, είναι η common sense. :thumbup:

Τι καταλαβαίνεις αλήθεια διαβάζοντας την Αποκάλυψη του Ιωάννη;

Τέλος, πως γίνεται η ερμηνευτική ανάλυση ενός κειμένου αν όχι στίχο στίχο;
Δεν σαμποτάρει κανείς τα βαθύτερα νοήματα της ΠΔ ή της ΚΔ.
Αυτά τα λένε μόνο ρασοφόροι νίντζα όταν η αδιέξοδη λογική τους
και τα "ψαλτήρια" τους από άμβωνος έχουν βρει σε τοίχο.

Είτε το ποίμνιο χάθηκε στη μετάφραση είτε τα νοσηρά παραμύθια δεν αφορούν κανένα (χιλιάδες χρόνια μετά).
 

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Εννοείς βιώνεται με τα μυστήρια;
Με μπαγιάτικο ψωμάκι και μαυροδάφνη (νάμμα) σκλαβενίτη;

Πέρνα από το σπίτι, όποτε θες, κερνάω μπαγκέτα (φρέσκια) και μποζολέ του '83 (γαμάτη σοδειά).

Είμαι ο θεός; :pleasantry:



Προσωπικά, πιστεύω στην ύπαρξη του μασκοφόρου εκδικητή, συνεπώς στον Μπατμαν!
Δοξάζω την ανθρώπινη νυχτερίδα και η θρησκεία μου με καλύπτει πλήρως!
Πιστεώ στην μπατμανολογία και όχι στη θεολογία της γιαγιάς μου και του κάθε αμόρφωτου οπαδού του μίστερ πένγκουιν!
Δεν είμαι φανατικός κι ανοιχτός να δεχτώ κάθε άποψη!
Πιστεύω και δε με νοιάζει αν όντως υπάρχει ή όχι από τη στιγμή που με κάνει καλύτερο κάτοικο της Γκόθαμ Σίτι!
Ειλικρινά, δε θέλω να σχολιάσει κάποιος κάτι επάνω σε αυτό,
καθώς σε όσες συζητήσεις έχουν γίνει επί του θέματος έχουμε βρεθεί σε αδιέξοδο,
το θέμα αυτό είναι καθαρά προσωπικό και ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ!




Αν θες να παρουσιάσεις ένα βιβλίο στο κοινό, ένα απόσπασμα δεν το καθαιρεί ούτε το αδικεί, μόνο το αντιπροσωπεύει.
Δε λέμε, αγόρασέ το από το εξώφυλλο. Πετάμε ένα λεκτικό σπινθήρα κι άμα ανάψεις άναψες.

Αν η βίβλος βρίθει από μισάνθρωπα εδάφια, που φανερώνουν ένα θεό τιμωρό,
και σε μεταφέρουν σε έναν κόσμο με bloody anime, το να μη τα κρίνεις είναι hell approval
και το μόνο πράγμα που χακάρεις, είναι η common sense. :thumbup:

Τι καταλαβαίνεις αλήθεια διαβάζοντας την Αποκάλυψη του Ιωάννη;

Τέλος, πως γίνεται η ερμηνευτική ανάλυση ενός κειμένου αν όχι στίχο στίχο;
Δεν σαμποτάρει κανείς τα βαθύτερα νοήματα της ΠΔ ή της ΚΔ.
Αυτά τα λένε μόνο ρασοφόροι νίντζα όταν η αδιέξοδη λογική τους
και τα "ψαλτήρια" τους από άμβωνος έχουν βρει σε τοίχο.

Είτε το ποίμνιο χάθηκε στη μετάφραση είτε τα νοσηρά παραμύθια δεν αφορούν κανένα (χιλιάδες χρόνια μετά).


Αρχικά, μόνο απ'το ύφος σου, καταλαβαίνει κανείς περί τίνος πρόκειται!άσε την ειρωνεία...ο κάθε ένας έχει την άποψη του...και στο κάτω κάτω της γραφής,με ξέρεις και από χθες για να πουλάς ειρωνεία σε μένα?
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν η βίβλος βρίθει από μισάνθρωπα εδάφια, που φανερώνουν ένα θεό τιμωρό,
και σε μεταφέρουν σε έναν κόσμο με bloody anime, το να μη τα κρίνεις είναι hell approval
και το μόνο πράγμα που χακάρεις, είναι η common sense. :thumbup:


Η βίβλος έχει συμβολικό και όχι πρακτικό ή κυριολεκτικό χαρακτήρα. Ερμηνεύεται μετά από πάρα πολύ κόπο από ανθρώπους που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους σε αυτό, τους λεγόμενους bible scholars.

Μπορείς στο παρακάτω video να δεις πολύ σύντομα πως οι παιδαριώδεις άθεοι μπορούν να πάρουν ένα εδάφιο και να στηρίξουν τις αβάσιμες απόψεις τους.


 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Εννοείς βιώνεται με τα μυστήρια;
Με μπαγιάτικο ψωμάκι και μαυροδάφνη (νάμμα) σκλαβενίτη;

Πέρνα από το σπίτι, όποτε θες, κερνάω μπαγκέτα (φρέσκια) και μποζολέ του '83 (γαμάτη σοδειά).

Είμαι ο θεός; :pleasantry:
Στα παλιά, αρχαία μυστήρια μπορεί και να βίωνες κάτι. Τα σημερινά είναι απλώς τελετουργικά χωρίς ουσιαστική ουσία.

Σε μεμονωμένες άσχετες στιγμές αναφέρομαι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,973 μηνύματα.
Εννοείς βιώνεται με τα μυστήρια;
Με μπαγιάτικο ψωμάκι και μαυροδάφνη (νάμμα) σκλαβενίτη;

Πέρνα από το σπίτι, όποτε θες, κερνάω μπαγκέτα (φρέσκια) και μποζολέ του '83 (γαμάτη σοδειά).

Είμαι ο θεός; :pleasantry:



Προσωπικά, πιστεύω στην ύπαρξη του μασκοφόρου εκδικητή, συνεπώς στον Μπατμαν!
Δοξάζω την ανθρώπινη νυχτερίδα και η θρησκεία μου με καλύπτει πλήρως!
Πιστεώ στην μπατμανολογία και όχι στη θεολογία της γιαγιάς μου και του κάθε αμόρφωτου οπαδού του μίστερ πένγκουιν!
Δεν είμαι φανατικός κι ανοιχτός να δεχτώ κάθε άποψη!
Πιστεύω και δε με νοιάζει αν όντως υπάρχει ή όχι από τη στιγμή που με κάνει καλύτερο κάτοικο της Γκόθαμ Σίτι!
Ειλικρινά, δε θέλω να σχολιάσει κάποιος κάτι επάνω σε αυτό,
καθώς σε όσες συζητήσεις έχουν γίνει επί του θέματος έχουμε βρεθεί σε αδιέξοδο,
το θέμα αυτό είναι καθαρά προσωπικό και ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ!




Αν θες να παρουσιάσεις ένα βιβλίο στο κοινό, ένα απόσπασμα δεν το καθαιρεί ούτε το αδικεί, μόνο το αντιπροσωπεύει.
Δε λέμε, αγόρασέ το από το εξώφυλλο. Πετάμε ένα λεκτικό σπινθήρα κι άμα ανάψεις άναψες.

Αν η βίβλος βρίθει από μισάνθρωπα εδάφια, που φανερώνουν ένα θεό τιμωρό,
και σε μεταφέρουν σε έναν κόσμο με bloody anime, το να μη τα κρίνεις είναι hell approval
και το μόνο πράγμα που χακάρεις, είναι η common sense. :thumbup:

Τι καταλαβαίνεις αλήθεια διαβάζοντας την Αποκάλυψη του Ιωάννη;

Τέλος, πως γίνεται η ερμηνευτική ανάλυση ενός κειμένου αν όχι στίχο στίχο;
Δεν σαμποτάρει κανείς τα βαθύτερα νοήματα της ΠΔ ή της ΚΔ.
Αυτά τα λένε μόνο ρασοφόροι νίντζα όταν η αδιέξοδη λογική τους
και τα "ψαλτήρια" τους από άμβωνος έχουν βρει σε τοίχο.

Είτε το ποίμνιο χάθηκε στη μετάφραση είτε τα νοσηρά παραμύθια δεν αφορούν κανένα (χιλιάδες χρόνια μετά).


Ο καθένας έχεις την άποψη του.Αν κάποιος θέλει να πιστεύει έχει καθε δικαίωμα να το κάνει,αντίθετα δεν καταλαβαίνει κάνεις το ειρωνικό ύφος του μηνύματος σας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείς βιώνεται με τα μυστήρια;
Με μπαγιάτικο ψωμάκι και μαυροδάφνη (νάμμα) σκλαβενίτη;

Πέρνα από το σπίτι, όποτε θες, κερνάω μπαγκέτα (φρέσκια) και μποζολέ του '83 (γαμάτη σοδειά).

Είμαι ο θεός; :pleasantry:



Προσωπικά, πιστεύω στην ύπαρξη του μασκοφόρου εκδικητή, συνεπώς στον Μπατμαν!
Δοξάζω την ανθρώπινη νυχτερίδα και η θρησκεία μου με καλύπτει πλήρως!
Πιστεώ στην μπατμανολογία και όχι στη θεολογία της γιαγιάς μου και του κάθε αμόρφωτου οπαδού του μίστερ πένγκουιν!
Δεν είμαι φανατικός κι ανοιχτός να δεχτώ κάθε άποψη!
Πιστεύω και δε με νοιάζει αν όντως υπάρχει ή όχι από τη στιγμή που με κάνει καλύτερο κάτοικο της Γκόθαμ Σίτι!
Ειλικρινά, δε θέλω να σχολιάσει κάποιος κάτι επάνω σε αυτό,
καθώς σε όσες συζητήσεις έχουν γίνει επί του θέματος έχουμε βρεθεί σε αδιέξοδο,
το θέμα αυτό είναι καθαρά προσωπικό και ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ!




Αν θες να παρουσιάσεις ένα βιβλίο στο κοινό, ένα απόσπασμα δεν το καθαιρεί ούτε το αδικεί, μόνο το αντιπροσωπεύει.
Δε λέμε, αγόρασέ το από το εξώφυλλο. Πετάμε ένα λεκτικό σπινθήρα κι άμα ανάψεις άναψες.

Αν η βίβλος βρίθει από μισάνθρωπα εδάφια, που φανερώνουν ένα θεό τιμωρό,
και σε μεταφέρουν σε έναν κόσμο με bloody anime, το να μη τα κρίνεις είναι hell approval
και το μόνο πράγμα που χακάρεις, είναι η common sense. :thumbup:

Τι καταλαβαίνεις αλήθεια διαβάζοντας την Αποκάλυψη του Ιωάννη;

Τέλος, πως γίνεται η ερμηνευτική ανάλυση ενός κειμένου αν όχι στίχο στίχο;
Δεν σαμποτάρει κανείς τα βαθύτερα νοήματα της ΠΔ ή της ΚΔ.
Αυτά τα λένε μόνο ρασοφόροι νίντζα όταν η αδιέξοδη λογική τους
και τα "ψαλτήρια" τους από άμβωνος έχουν βρει σε τοίχο.

Είτε το ποίμνιο χάθηκε στη μετάφραση είτε τα νοσηρά παραμύθια δεν αφορούν κανένα (χιλιάδες χρόνια μετά).


Προφανως και δεν το κρίνεις γραμμή γραμμή γιατί όπως είπα αποτελεί μια ολοκληρωμένη αφήγηση. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλύτερα. Φαντάσου να διαβάζεις Χάρι Ποτερ. Ο Σνειπ είναι κακός χαρακτήρας σε όλα μέχρι να διαβάσεις το τέλος όπου αλλάζουν όλα οπότε και το υπόλοιπο δεν έχει νόημα δίχως το τέλος.

Anyway δεν είμαι θεολόγος και δεν μπορώ να προχωρήσω το επιχείρημα και ίσως δεν το αντιπροσοπευω και σωστά. Αυτό είναι παντός το επιχείρημα απέναντι στο επιλεκτικό quotation για όποιον ενδιαφέρει να το ψάξει.
 

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Όταν λες "βιώνεται"; Ποιες είναι αυτές οι στιγμές;

Ειλικρινά με ενδιαφέρει η άποψή σου, αν θες και εσύ σε παρακαλώ ανέπτυξε τις εξηγήσεις αυτές.

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος ας πούμε πως αυτό το βίντεο το παρακολούθησα με μεγάλο ενδιαφέρον και δεν το έκλεισα στα 30 δευτερόλεπτα.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top