Πώς αντιδράτε στην αναγγελία χωρισμού, τρίτου προς εσάς ατόμου;

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Έστω ότι πολύ αγαπημένο σας άτομο (φίλος, κολλητός, αδερφή/ός) κλπ, σας αναγγέλει τον χωρισμό του από πολύ σοβαρή σχέση / αρραβώνα / γάμο.

Πως αντιδράτε?
Τρέχετε να τον παρηγορήσετε?
Του λέτε αυτά έχει η ζωή και προχώρα? Κλαίτε μαζί του?
Κάνετε συζητήσεις των συζητήσεων και αναλύσεις των αναλύσεων μέχρι να γίνει πλέον το θέμα αηδία?
Του λέτε να κάνει μια ακόμα προσπάθεια αν έχει τη δυνατότητα γιατί εσάς σας φαινόταν καλό παίδι/κοπέλα η σχέση του?

Γενικά, ποιος είναι ο αναμενόμενος τρόπος αντιμετώπισης και τι φαντάζεστε ότι μπορεί να περιμένουν οι άλλοι από εσάς όταν σας αναγγέλουν "χώρισα!" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newyork

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nancy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Βασικά ο άλλος όταν σου αναγγέλει κάτι τέτοιο περιμένει να τον στηρίξεις στην απόφαση του και να του πεις ότι κάνει το σωστό.

Τώρα για πάραδειγμα αν ερχόταν η κολλητή μου και μου έλεγε "χωρίζω" ενώ είναι παντρεμένη τόσο καιρό δε θα της πω αυτά έχει η ζωή,προχώρα παρακάτω,θα προσπαθήσω να μιλήσω μαζί της γι' αυτό που την ώθησε σε μια τέτοια απόφαση και θα τη βοηθήσω να λύσει το πρόβλημα της.
Τώρα πάλι αν το πρόβλημα είναι τόσο χοντρό ώστε να μη λύνετε με μία συζήτηση δε θα την πείσω να το ξεχάσει σαν να μην υπάρχει μονο και μόνο γιατί είναι παντρεμένη.
Αν και ο χωρισμός είναι η πιο είναι η πιο ακραία λύση μερικές φορές είναι η πιο αποτελεσματική νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εξαρτάται από την περίπτωση, δεν αντιδρώ το ίδιο σε όλες, γιατί δεν είναι όλες ίδιες. :)
Αν πχ δεν ήταν καλός άνθρωπος, τότε πως να του/της πω "καλό παιδί φαίνοταν, κάνε μια προσπάθεια ακόμα";
Αν εκείνος/εκείνη την/τον χώρισε, τότε τι αναλύσεις να κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Συνήθως κάνω ερωτήσεις έτσι ώστε να καταλάβω καλύτερα τι έγινε αλλά και να βοηθήσω τη φίλη μου/φίλο μου να πάρει μία απόφαση και να δει πιο αντικειμενικά τα πράγματα. Μέχρι στιγμής αυτή η μέθοδος έχει βοηθήσει πολύ μπορώ να πω και με έχει βοηθήσει κ μένα σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Όχι απαραίτητα σε χωρισμό αλλά όταν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα γενικά.

Πρόσφατα μου έτυχε να έρθει μία φίλη μου στο σπίτι το βράδυ απροειδοποίητα γιατί ήθελε να μιλήσει σε κάποιον. Είχε τσακωθεί με τον φίλο της πολύ άσχημα και ήταν στα χωρίσματα. Η κατάσταση είναι λίγο δύσκολη ειδικά όταν ξέρεις και τους δύο και είναι φίλοι σου. Εγώ απλά της είπα τη γνώμη μου και της έδειξα ότι θα είμαι δίπλα της ό,τι κι αν αποφασίσει. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να μην πέσουμε στην παγίδα να αρχίσουμε να λέμε αρνητικά για τον άλλον όταν συμβεί κάτι τέτοιο. Αυτή έχει κάθε δικαίωμα να λέει τα αρνητικά του και να να τον βρίζει ακόμα αλλά εμείς ποτέ!!! Είναι πολύ πιθανό μετά να τα ξαναβρούν και εμείς να βρεθούμε σε πολύ δύσκολη θέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πως αντιδράτε?
Αν ήταν "αναμενόμενο, δηλαδή ήξερα ότι είχαν προβλήματα, θα αντιδράσω ήρεμα και απλά θα ξεκινήσω κουβέντα για το γιατί, πώς, κλπ.
Τρέχετε να τον παρηγορήσετε?
Του λέτε αυτά έχει η ζωή και προχώρα? Κλαίτε μαζί του?
Όλα μαζί, με μέτρο... Προσπαθώ να τον καταλάβω, αναλύουμε λίγο τι έγινε και προσπαθώ όλο και πιο πολύ να του δείξω ότι η ζωή συνεχίζεται.
Κάνετε συζητήσεις των συζητήσεων και αναλύσεις των αναλύσεων μέχρι να γίνει πλέον το θέμα αηδία?
Του λέτε να κάνει μια ακόμα προσπάθεια αν έχει τη δυνατότητα γιατί εσάς σας φαινόταν καλό παίδι/κοπέλα η σχέση του?
Με μέτρο οι αναλύσεις, δε θαε πιμένω σα βλάκας να τα βρουν αν δεν είναι πιθανό.
Γενικά, ποιος είναι ο αναμενόμενος τρόπος αντιμετώπισης και τι φαντάζεστε ότι μπορεί να περιμένουν οι άλλοι από εσάς όταν σας αναγγέλουν "χώρισα!" ?
Ηρεμία, συμπαράσταση, κατανόηση και κυνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Προσπαθώ να αντιδράσω έτσι όπως μου αρέσει να αντιδρούν οι άλλοι απέναντί μου σε ανάλογες περιπτώσεις. Μένω ήρεμη και επιστρατεύω την αισιοδοξία μου. Είμαι εκεί για να ακούσω, να αγκαλιάσω και κάνω τον φίλο μου να χαμογελάσει ή και να σκάσει στα γέλια μαζί μου. Χωρίς να μηδενίζω τις καταστάσεις, τις τοποθετώ στις σωστές τους (πιο μικρές) διαστάσεις.

Αυτά σε γενικές γραμμές- πολύ αόριστα. Είναι η τάση μου, η διάθεση που μου δημιουργείται αρχικά. Πολλές παράμετροι για πιο συγκεκριμένα πράγματα την επιβεβαιώνουν, την αναιρούν ή την εντείνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εξαρτατε απο πολλα πραγματα... Προσπαθω παντος να κανω αυτο που θελουν απο μενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ευκαιρία για ποτό και strip show.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τους ακούω... Πολλές φορές κάποιος θέλει απλά έναν άνθρωπο να τα πει, να ξεσπάσει, να κλάψει. Προσπαθώ να είμαι δίπλα τους και να τους ενθαρρύνω να κάνουν αυτό που πραγματικά λέει η καρδιά τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κανω ο,τι νιωθω οτι θελουν να κανω.
Αν μου δειξουν οτι πρεπει να τους παρακινησω να βγουμε, να τα πιουμε και να τα σπασουμε ολα, ακολουθω. Αν εχουν ορεξη για κλαμματα και αναπολησεις, ακουω αλλα προσπαθω να παω το θεμα και αλλου. Αν δω οτι θελουν να κλειστουν στον εαυτο τους, κανω αποπειρες επικοινωνιας η τους αφηνω στην ηρεμια τους για οσο χρειαστει. Ο καθενας το περναει αλλιως:X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Οταν μια φίλη μου ανακοινώνει ότι χώρισε συνήθως η πρώτη μου αντίδραση είναι "Α, τον #$@^&*! Θέλεις να πάω να τον δείρω???" :boxing:

Οταν ένας φίλος μου ανακοινώνει ότι χώρισε συνήθως ρωτάω "Γιατί χωρίσατε? Μήπως βρήκε άλλον? Αν ναι, θέλεις να πάω να τον δείρω???" :boxing:

(Κατά βάθος όμως είμαι ένας βαθύτατα ειρηνικός και φιλήσυχος άνθρωπος...):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top