Ορισμός της ερωτικής σχέσης.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Η ερωτική σχέση δεν είναι μια αφηρημένη έννοια για να της δώσεις ορισμό, αλλά πράξη. Που απλά ο καθένας περιμένει το κάτι διαφορετικό από αυτήν.

Προσωπικά, περιμένω από μια ερωτική σχέση τα όσα έγραψε η Michelle, πολύς χρόνος μαζί με την κοπέλα μου και καλή σεξουαλική ζωή (με το βαθύτερο νόημά της).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ερωτικη σχεση εχω με τον ανθροπο που κανω ερωτα - σεξ. Τοσο απλα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και αυτός είναι ..όποιος τύχει; :P
Εννοώ με τι κριτήρια τον διάλεξες και τι έψαχνες από εκείνον και τη σχέση σας; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Και αυτός είναι ..όποιος τύχει; :P
Εννοώ με τι κριτήρια τον διάλεξες και τι έψαχνες από εκείνον και τη σχέση σας; ;)
το μόνο κριτήριο είναι να με ελκύσει. :P
για να με ελκύσει όμως, θα έπρεπε να είναι ωραίος(σύμφωνα με τα δικά μου γούστα), έξυπνος, να έχει χιούμορ, να έχει αρχές, να ξέρει να με κάνει να νιώθω ότι δεν είμαι το θήραμα του εκείνη την στιγμή αλλά το βραβείο του, και επιπλέον, να μου δήξει ότι προσπαθεί να έχει προοπτική η σχέση. η οποία προοπτική είναι καθαρά σχέση αγάπης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γενικά η ερωτική σχέση έχει σεξ.
Αλλά για μένα έχει Αποκλειστικότητα, Έρωτα, Αγάπη, Επικοινωνία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
ερωτικη ειναι η σχεση που εχεις με εναν ανθρωπο που σε ελκυει ερωτικα,που προσελκυει το κορμι σου,που σε κανει να μουδιαζεις,που θες να νιωθεις την μυρωδια του,το αγγιγμα του.
συντροφικη ειναι η σχεση που εχεις με εναν ανθρωπο που μοιραζεσαι την ζωη σου,το ειναι σου ,τα ονειρα σου,το μελλον σου....,,και συνηθως καινεις και σεξ μαζι του :D

οσο για την μονογαμια............νομιζω οτι στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει,θελω να πω οτι ο ανθρωπος εκ φυσεως δεν ειναι μονογαμικος.η μονογαμια ομως δηλωνει τον σεβασμο και την εκτιμηση προς τον ανθρωπο σου,τονιζοντας την μοναδικοτητα του.

καλο βεβαια θα ηταν ,νομιζω,να μην βαζουμε σε καλουπια σκεψεις ,αισθηματα,σχεσεις που εχουν να κανουν με τον ερωτα(με οποια μορφη ερωτα),διοτι ειναι αρχης εξαρχης χαμενο παιχνιδι.τον ερωτα απλως τον ζεις τον γευεσαι και τον ευχαριστιεσαι.......
αμα αρχισουν οι αναλυσεις.........αστα να πανε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Γενικά η ερωτική σχέση έχει σεξ.
Αλλά για μένα έχει Αποκλειστικότητα, Έρωτα, Αγάπη, Επικοινωνία...

Με μολις 13 λεξεις τα ειπες ολα.
Χωρις φλυαριες, σαλτσες και ανουσιες αναλυσεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω πως οι περισσότεροι έδωσαν ορισμό στην συντροφική σχέση στην ιδανική της μορφή κι όχι στην ερωτική. Για μένα ερωτική σχέση είναι αυτή που εμπεριέχει σεξ, έλξη και χημεία (όχι μόνο σεξουαλική αλλά κι από πλευρά επικοινωνίας). Από το σημείο αυτό η σχέση μπορεί να προχωρήσει και σε επόμενο επίπεδο.

Όμως δεν θα πω ότι με το άτομο που βγαίνω, κάνουμε σεξ και ρίχνουμε γέλιο δεν έχω ερωτική σχέση. Ακόμα κι αν δεν έχουμε αποκλειστικότητα ή αν το αμοιβαίο ενδιαφέρον και συμπαράσταση δεν έχει φτάσει σε υψηλό επίπεδο. Ερωτική θα την πω την σχέση κι όχι φιλική.

Πιθανώς να πείτε ότι ονομάζω ερωτική την καθαρά σεξουαλική σχέση. Σύμφωνα με την εμπειρία μου πάντως, σεξουαλική είναι η σχέση που εμπεριέχει μόνο σεξ, καθόλου επικοινωνία ή χημεία εκτός της σεξουαλικής πράξης. Αν βλέπεις και κάτι άλλο, ιδιαίτερο, η σχέση είναι ερωτική ακόμα κι αν δεν έχει φτάσει σε επίπεδο αποκλειστικότητας και συντροφικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με μολις 13 λεξεις τα ειπες ολα.
Χωρις φλυαριες, σαλτσες και ανουσιες αναλυσεις!;)
14 ειναι. Πιανονται και τα αρθρα ως λεξεις :P.

Συμφωνω παντως με την λακωνικη περιγραφη.

Underwater : το "ερωτικη" δεν εμπεριεχει για σενα καποιο στοιχειο που την κανει να ξεχωριζει ; Αν ειναι με χαβαλε και σεξ να το λεμε ερωτικη, τοτε σε τι θα διαφοροποιειται μια πιο βαθια ; Θα την λεμε ερωτικοτερη ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Underwater : το "ερωτικη" δεν εμπεριεχει για σενα καποιο στοιχειο που την κανει να ξεχωριζει ; Αν ειναι με χαβαλε και σεξ να το λεμε ερωτικη, τοτε σε τι θα διαφοροποιειται μια πιο βαθια ; Θα την λεμε ερωτικοτερη ; :P

Όπως θα δεις αν το διαβάσεις λίγο καλύτερα μιλάω και για χημεία που δεν περιορίζεται στο σεξ. Κι αν η σχέση προχωρήσει και μιλάμε για αποκλειστικότητα και βαθύτερο ενδιαφέρον την ονομάζω συντροφική. Επίσης ανέφερα ότι σεξουαλική και τίποτα παραπάνω είναι 1 σχέση που περιορίζεται στο σεξ χωρίς χαβαλέ η χημεία. Ουσιαστικά με βάζεις να επαναλαμβάνω όσα είπα και πραγματικά δεν καταλαβαίνω το νόημα του σχόλιού σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν βλέπεις και κάτι άλλο, ιδιαίτερο, η σχέση είναι ερωτική ακόμα κι αν δεν έχει φτάσει σε επίπεδο αποκλειστικότητας και συντροφικότητας.
Aπο αυτη τη φραση προεκυψε το ερωτημα μου. Δεν ζηταω επαναληψη, αλλά διευκρινηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Η ερωτική σχέση, είναι η σχέση δυο ατόμων που εχουν ερωτική επαφή μεταξυ τους.Αυτό είναι το προφανές, αλλά εχω την εντύπωση πως είσαι μπερδεμένη προσωπικά και αναρωτιέσαι πως ειναι μια κανονική σχέση...
Τα είδη μιας σχέσης τα ξέρεις, και ξέρεις ουσιαστικά οτι η ερωτική σχέση καθορίζεται από πολλά πράγματα, η ουσία ομως βρίσκεται στο γιατί γουστάρεις έναν άνθρωπο, ποιοι είναι οι λόγοι δηλαδη που τον γουστάρεις και ετσι μπαίνουν κάποιοι άγραφοι κανόνες στο παιχνίδι.Γιατι 'παιχνιδι' ειναι,ένα παιχνίδι που το ορίζει το συνειδητό και το υποσυνείδητο σου,τα πάθη και οι αδυναμίες σου, τα ένστικτα σου και τα όνειρα σου,η ωριμότητα του χαρακτήρα σου,και οι εξωτερικές συνθήκες.Άραγε ύπαρχει απόλυτος συγχρονισμός επιθυμιών και χαρακτήρων στην σχέση?,μπορεί να ειμαστε καλυμένο σε όλα για πάντα σε μια σχέση?.Δε νομίζω ποτε να υπάρχει ο τέλειος συγχρονισμός..Ο χρόνος δε κυλάει το ίδιο για όλους.Δύο είναι η λέξεις κλειδιά.Timing και ωριμότητα ωστέ να καταλάβεις πως να συμπορευτείς και που σκοπεύεις να φτάσεις τη σχέση,και καθόλου θολωμένο μυαλό, ωστε να βλέπεις που το παει και ο σύντροφος σου.

Άποψη προσωπική: Η μονογαμία είναι συστατικό μιας δυνατής σχέσης, δείχνει ποσο πολυ μετράει για μενα στη ζωή μου αυτή η σχέση και την επιλέγω επειδή μου βγαίνει αυθόρμητα οχι γιατι έτσι πρέπει.Μόνογαμικος ημουν μονο σε μια μου σχέση(άσχετα αν τελείωσε άδοξα), γιατι πριν δεν είχα βρει κάποια ωστε να το θεωρήσω κατι δυνατό.Είναι για μενα προνόμιο, να μην είναι κοινόχρηστο το σώμα μας σε μια καλή σχέση.Αλλά και παλι εξαρτάται τι ανάγκες σου ξυπνάει καθε άνθρωπος.

Το 'αυτοκόλλητο' για μενα δεν θα πει κάτι.Εκεί που πρέπει ναι, γιατι ετσι γουστάρει το ζευγάρι κάποια περίοδο ναι, αλλα γιατι έτσι πρέπει... οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top