Εκπομπές "Ψυχολογικής υποστήριξης"

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι ένα θέμα πολύ καυτό και ουσιαστικά αντικατοπτρίζει πλήρως αυτό που λέμε θυσία της ανθρώπινης αξιοπρέπειας στο βωμό της τηλεθέασης. :( :mad: Μιλώ για τις εκπομπές <<Ψυχολογικής υποστήριξης>>. Οι δύο τελευταίες λέξεις κανονικά πρέπει να μπούν σε περισσότερα εισαγωγικά αλλά τέλοσπάντων... Μιλάω για την εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου κάποιων ατόμων, από κάποιους <<Αετονύχιδες>>. :mad: :mad: Άτομα είτε κατωτέρας νοητικής στάθμης, είτε αδικημένοι από τη ζωή και τη κοινωνία. Άτομα με οικονομικά προβλήματα που γίνονται κομμάτια από τα άγρια και ανήμερα τηλεοπτικά θηρία (Παρουσιαστές) για μια οικονομική βοήθεια που πρόσκαιρα και μόνο θα τους λύσει κάποια προβλήματα... Είμαι εξοργισμένος με αυτή τη κατάσταση που τόσο καιρό διαιωνίζεται χωρίς κανείς αρμόδιος ή έστω αναρμόδιος να συγκινείται και να σηκώνει ανάστημα. Πού είναι το ραδιοτηλεοπτικό συμβούλιο ή η αρχή διασφάλισης προσωπικών δεδομένων σε αυτές τις περιπτώσεις τηλεοπτικού καννιβαλισμού? Όλοι έχουν λουφάξει και αλοίμονο από τα θύματα. Τα τελευταία δεν είναι τίποτε άλλο από το καθημερινό φαγητό των θηρίων. Ακόμα και η ζούγκλα έχει νόμους, εδώ όμως το απόλυτο σκοτάδι... Κάποιος πρέπει να τους σταματήσει, να τους περάσει φίμωτρο επιτέλους. Φτάνει πια η υποκρισία και ο Φαρισαισμός... Ας προστατέψουν επιτέλους οι αρμόδιοι αυτά τα άτομα που νομίζουν ότι κάποιοι νοιάζονται για αυτούς και τα προβλήματά τους, ας κάνουν κάτι ουσιαστικό και όχι να λένε απλά λόγια του αέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Τα τηλεοπτικά σκουπίδια δεν είναι αποτέλεσμα κάπιοι ψυχασθενή παραγωγού, αλλα το αποτέλεσμα μιας πετυχημένης έρευνας αγοράς. Αν ο κόσμος δεν ζητούσε να βλέπει τέτοιες εκπομπές θα είχαν κοπεί μέσα σε μια μέρα απο τον αέρα.
Στην θεωρία ο crow τα λέει μια χαρά στην πράξη όμως το 17% συνολική τηλεθέασης που έκανε ο μικρούτσικος στην εκπομπή του βάζοντας τον στην 2η θέση της χθεσινής τηλεθέασης δείχνει καθαρά το επίπεδο της Ελληνικής τηλεθέασης.
Τι να κάνει βρε crow το ραδιοτηλεοπτικό πέρα απο ένα πρόστιμο που μπορεί να ρίξει για υποβάθμιση προγράμματος, ας τολμήσει οποιοσδήποτε να κλείσει μια τέτοια εκπομπή και μετά θα δείς τι έχουν να πουν για ελευθερία του λόγου κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συμφωνω στο οτι αυτες οι εκπομπες δεν προσφερουν τπτ, το αντιθετο μαλιστα. Αλλα εγω θα εστιασω την προσοχη μου στο γιατι πηγαινουν αυτοι και λενε το πονο τους. Τα ατομα με κατωτερη νοημοσυνη απο το Μ.Ο. το καταλαβαινω και τους δικαολογω και πιστευω οτι οι επιτροπες πρεπει να απαγορεψουν τετοια ατομα να πηγαινουν εκει. Οι υπολοιποι κακο του κεφαλιου τους. Αν στο βωμο των λεφτων, της ευκολης λυσης, στην αποφυγη του αγωνα θυσιαζουν καποιοι την αξιοπρεπια τους δεν τους φταιει κανεις ... Οι συντελεστες τετοιων εκπομπων δεν κανουν τπτ περισσοτερο απο την δουλεια τους ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
εγω δεν συμφωνω βρε παιδια γιατι τετοιου ειδους εκπομπες βοηθανε να δουμε οτι ο κοσμος που ζουμε δεν ειναι ροδινος κ οτι υπαρχουν καποιοι ανθρωποι σε χειροτερη μοιρα απο την δικια μας τεσπα το τηλεκοντρολ ειναι στο χερι μας κ το ζαππινγκ βασιλευει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ladycat:
εγω δεν συμφωνω βρε παιδια γιατι τετοιου ειδους εκπομπες βοηθανε να δουμε οτι ο κοσμος που ζουμε δεν ειναι ροδινος κ οτι υπαρχουν καποιοι ανθρωποι σε χειροτερη μοιρα απο την δικια μας τεσπα το τηλεκοντρολ ειναι στο χερι μας κ το ζαππινγκ βασιλευει

@ladycat Ένα δελτίο ειδήσεων να δεις έχεις καταλάβει το τι γίνετε στον κόσμο σε πολύ χειρότερη κατάσταση απο αυτές τις εκπομπές.

@exposed Δεν είναι ανάγκη να έχεις χαμηλό I.Q , απλά άδειες τσέπες, όταν ό άλλος είναι αρκετά καιρό άνεργος και δεν έχει μια για 1.500 - 3.000 ευρώ μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα, ακόμα και να ξεφτηλιστεί.
Εδώ κάποια άτομα το κάνουν και τσάμπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
@exposed Δεν είναι ανάγκη να έχεις χαμηλό I.Q , απλά άδειες τσέπες, όταν ό άλλος είναι αρκετά καιρό άνεργος και δεν έχει μια για 1.500 - 3.000 ευρώ μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα, ακόμα και να ξεφτηλιστεί.
Εδώ κάποια άτομα το κάνουν και τσάμπα
Συμφωνω σε αυτο ... αλλα σε αυτο δεν φταινε οι εκπομπες ουτε οι η TV ... Ειναι σαν μου λετε να καταργησουμε τα μαχαιρια επειδη μερικοι εχουν κοπει ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
@ladycat Ένα δελτίο ειδήσεων να δεις έχεις καταλάβει το τι γίνετε στον κόσμο σε πολύ χειρότερη κατάσταση απο αυτές τις εκπομπές.

@exposed Δεν είναι ανάγκη να έχεις χαμηλό I.Q , απλά άδειες τσέπες, όταν ό άλλος είναι αρκετά καιρό άνεργος και δεν έχει μια για 1.500 - 3.000 ευρώ μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα, ακόμα και να ξεφτηλιστεί.
Εδώ κάποια άτομα το κάνουν και τσάμπα
γιαννη μου δελτια βλεπω πολυ σπανια γιατι εκεινη την ωρα ειμαι στην δουλεια κ ουτε αυτες τις εκπομπες βλεπω γιατι παλι ειμαι στην δουλεια αντε κανα σηριαλ κ αυτο μετα το σχολασμα αν δεν κατσω στο ιντερνετ:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Συμφωνω σε αυτο ... αλλα σε αυτο δεν φταινε οι εκπομπες ουτε οι η TV ... Ειναι σαν μου λετε να καταργησουμε τα μαχαιρια επειδη μερικοι εχουν κοπει ... :P

Είναι το 2ο τόπικ που συμφωνούμε μέσα σε 10 λεπτά, μήπως το πάμε για σχέση?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
παιδιά νομίζω οτι υπερβάλεται. Νομίζω οτι κάποιοι απο τους ανθρώπους που πάνε στην τηλεόραση κι εκθέτουν τα προβληματά τους ωθούνται απο την αναποτελεσματικόοτητα των Ελληνικών αρχών κι της δικαιοσύνης κι δε έχουν αλλη λύση.Για παράδειγμα μια μητέρα που θελει να δεί τα παιδιά της κι ο πρωην σύζυγος δε της το επιτρέπει ,πιστεύει οτι εκθέτοντας το πρόβλημα ίσως να τον εκβίασει κι να πετύχει κατι που είναι δικαιωμά της.Κατα την γνώμη μου περισσότερο ντροπή είναι η διαφθορά κι η ασυδοσία της ελληνικής κοινωνίας κι όχι ο ανθρώπινος πόνος.Οσο για εκπομπές που πουλούν ανθρώπους κι τους ξεφτλίζουν υπάρχουν πάμπολλες.Πχ κάποια τάλεντ σοου που τάζουν σε ατάλαντους αννθρώπους όνειρα για καριέρα ή η εκπομπή της αννίτας τα παρατράγουδα που κορόιδευε αρρωστους ανθρώπους. Τα παρατράγουδα γιατί δε έχουν κοπεί ακόμη απορώ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ. Πιστεύω ότι ορθώς υπάρχουν αυτές οι εκπομπές στην ελληνική τηλεόραση, διότι ως τηλεθεατής θέλω να έχω το δικαίωμα της επιλογής. Θέλω να δω το σκουπίδι? Θα το δω. Θέλω να δω κάτι εποικοδομητικό? Θα πάρω σε DVD το National Geographic μια και η ελληνική τηλεόραση δεν έχει τίποτα να μου προσφέρει.
Πάντως, πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ χειρότερες εκπομπές που προβάλλει η τηλεόραση και μάλιστα απευθύνονται σε παιδιά, οπότε το κακό είναι μεγαλύτερο. Υπάρχουν κάποια κινούμενα σχέδια που προβάλλονται από «Αστέρι» Channel κάθε Σαβ/κο, που η βία κυριαρχεί σε όλο της το μεγαλείο. Τα πρότυπα που προβάλλουν είναι τόσο άσχημα που εκπομπές τύπου Μικρούτσικου (που στο κάτω κάτω θίγονται οι συμμετέχοντες ύστερα από δική τους βούληση, μια και ο τηλεθεατής αν νιώσει ότι προσβάλλεται μπορεί κάλλιστα να αλλάξει κανάλι) προξενούν πολύ μικρότερο κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Κοιτάξτε... τα πράγματα γίνονται μια όμορφη σαλάτα. Καταρχήν είναι σιγουρο ότι αυτές οι εκπομπές:

1)Υποβαθμίζουν το επίπεδο της τηλεόρασης καθώς δεν βοηθούν, απλά ξεπουλούν (την ανθρώπινη αξιοπρέπεια).

2)Δεν φιλοξενούν μόνο άτομα τα οποία δεν έχουν βρει λύση με άλλους τρόπους, αλλά φιλοξενούν μόνο τις περιπτώσεις που πουλάνε. Να δείτε που όταν έρθει στην επικαιρότητα ο ρατσισμός, ο Μικρούτσικος θα πουλήσει όσο όσο την αξιοπρέπεια ενός έγχρωμου συνανθρώπου και συμπολίτη μας, ενώ θα αφήσει μία μάνα με 5 παιδιά που προσπαθεί να αναγκάσει τον σύζυγό της να πληρώνει διατροφή

3)Υποβαθμίζουν τις δομές που είναι υπεύθυνες για τα περιστατικά. Γιατί η τηλεόραση έιναι η πιο εύκολη λύση. Υπάρχουν δομές στις οποίες μπορείς να απευθυνθείς. Εάν πας σε κοινωνική λειτουργό και δεν σε βοηθήσει, υπάρχουν υπηρεσίες που προσφέρουν επιπλέον στήριξη στον αγώνα κάποιου τόσο εναντίον καταστάσεων ή ανθρώπων, όσο και εναντίον υπηρεσιών (βλ. ο Συνήγορος του Πολίτη) που δεν σε βοήθησαν. Η καραμέλα "όλα είναι χάλια σε αυτή την κοινωνία" νομίζω πως έχει κατανήσει κουραστική και χρησιμοποιείται ως δικαιολογία. Εάν υπάρχει πρόβλημα με κάποια υπηρεσία έχει όλα τα δικαιώματα να διαμαρτυρηθείς και να φωνάξεις και ακόμη και να κινήσεις αγωγή. Τώρα μάλιστα που οι δημόσιοι δεν είναι μόνιμοι, ποιος μας πιάνει...

4)Καταπατούν το δικαίωμα της επιλογής. Όταν όλοι δίνουν αυτό που πουλάει, τότε ο καταναλωτής μόνο αυτό βλέπει! Άρα δεν μπορείτε να διαμαρτυρόμαστε ότι δεν υπάρχει η επιλογή σε κάποιον να δει σκουπίδια. Μάλλον θα πρέπει να διμαρτυρηθούμε γιατί δεν υπάρχει η επιλογή για άλλες εκπομπές, πέρα από τις "Ωπα - ωπα διασκεδάζω", τις "πούλα την ψυχή της μάνας σου" ή τις "γίνε ρεζίλι για την δημοσιότητα". Που είδατε κάποιο σοβαρό ντοκιμαντέρ, πέρα από 2-3 που παίζονται 1 φορά το μήνα; Πόσες εκπομπές είδατε να κρατάνε περισσότερο από τα σκουπίδια της Πάνια; Άρα καταπαντούνται τα δικαιώματα όσων δεν θέλουμε να δούμε τέτοιες εκπομπές και όχι αυτών που θέλουν! Δικαίως γκρινιάζουμε... Ας ήταν 50-50 οι εκπομπές και τότε τα λέμε.

5)Καταπατούν το στοιχειώδες ανθρώπινο δικαίωμα της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, το οποίο είναι και νομικά κατοχυρωμένο. Όταν τίθεται θέμα δεοντολογίας για την ανρθώπινη ύπαρξη, τότε οι λειτουργοί ψυχικής υγείας (και οι κοινωνικοί λειτουργοί νομίζω) έχουν υποχρέωση να προστατέψουν από τον ψυχικό βανδαλισμό και εξεφτελισμό τουλάχιστον όσους δεν είναι σε θέση να υπερασπιστούν τους εαυτούς τους. Πείτε μου τώρα ότι έχετε δει περισσότερο από το 10% των καλεσμένων της Πάνια να έχουν αυτό που ο λαός λέει "σώας τα φρένας". Για τον Μικρούτσικο δεν ξέρω γιατί δεν έχω δει ούτε ένα λεπτό εκπομπής. Δυστυχώς όμως επειδή η συγκεκριμένη δεν είναι νομική υποχρέωση,αλλά απλά δεοντολογική βάσει του επαγγελματικού κώδικα, δεν επιτρέπεται η παρέμβαση. Ίσως μόνο μέσω οργανωμένων παραπόνων των σωματείων... αλλά που!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Κοιτάξτε... τα πράγματα γίνονται μια όμορφη σαλάτα. Καταρχήν είναι σιγουρο ότι αυτές οι εκπομπές:

1)Υποβαθμίζουν το επίπεδο της τηλεόρασης καθώς δεν βοηθούν, απλά ξεπουλούν (την ανθρώπινη αξιοπρέπεια).

Το επίπεδο της τηλεόρασης είναι το επίπεδο των τηλεθεατών της. Εμπορικές εταιρείες είναι τα κανάλια και πουλάνε αυτό που ζητάνε να δουν

2)Δεν φιλοξενούν μόνο άτομα τα οποία δεν έχουν βρει λύση με άλλους τρόπους, αλλά φιλοξενούν μόνο τις περιπτώσεις που πουλάνε.

Συμφωνώ απόλυτα!

3)Εάν υπάρχει πρόβλημα με κάποια υπηρεσία έχει όλα τα δικαιώματα να διαμαρτυρηθείς και να φωνάξεις και ακόμη και να κινήσεις αγωγή.

Ναι αλλα με το που θα σκάσει μήτη συνεργείο καναλιού βλέπεις πόσο γρήγορα βρίσκονται λύσεις

4)Καταπατούν το δικαίωμα της επιλογής. Όταν όλοι δίνουν αυτό που πουλάει, τότε ο καταναλωτής μόνο αυτό βλέπει! Άρα δεν μπορείτε να διαμαρτυρόμαστε ότι δεν υπάρχει η επιλογή σε κάποιον να δει σκουπίδια. Μάλλον θα πρέπει να διμαρτυρηθούμε γιατί δεν υπάρχει η επιλογή για άλλες εκπομπές, πέρα από τις "Ωπα - ωπα διασκεδάζω", τις "πούλα την ψυχή της μάνας σου" ή τις "γίνε ρεζίλι για την δημοσιότητα". Που είδατε κάποιο σοβαρό ντοκιμαντέρ, πέρα από 2-3 που παίζονται 1 φορά το μήνα; Πόσες εκπομπές είδατε να κρατάνε περισσότερο από τα σκουπίδια της Πάνια; Άρα καταπαντούνται τα δικαιώματα όσων δεν θέλουμε να δούμε τέτοιες εκπομπές και όχι αυτών που θέλουν! Δικαίως γκρινιάζουμε... Ας ήταν 50-50 οι εκπομπές και τότε τα λέμε.

Παιδιά μην αρχίζουμε πάλι το παραμύθη της ποιότητας, αν ο κόσμος γούσταρε ντοκιματέρ όλη την μέρα ντοκυματέρ θα βλέπαμε. Όταν τα "σκουπίδια" της Πάνιας και του Μικρούτσικο τα βλέπουν απο 250.000 - 850.000 άτομα και τα ποιοτηκα ντοκυματέρ τα βλέπουν 15.000 - 30.000 άτομα μπορείς να καταλάβεις και απο μόνος σου την διαφορά. Καταλάβετε ότι θέλουν άλλωστε κανένας δεν σε δεσμέυει να δεις την Πάνια υπάρχουν πάρα πολλά κανάλια εκείνη την στιγμή με διάφορα άλλα θέματα. Δυστηχώς όμως κάποιος την κάνει την τηλεθέαση και τα κανάλια πληρώνονται απο αυτή δεν έχει κανένας βίτσιο να βάζει προγράμματα που δεν θα τα δει κανένας η θα τα δει ένα μικρό τμήμα του "χαμηλού" επιπέδου τηλεθεατών.

5)Καταπατούν το στοιχειώδες ανθρώπινο δικαίωμα της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, το οποίο είναι και νομικά κατοχυρωμένο. Όταν τίθεται θέμα δεοντολογίας για την ανρθώπινη ύπαρξη, τότε οι λειτουργοί ψυχικής υγείας (και οι κοινωνικοί λειτουργοί νομίζω) έχουν υποχρέωση να προστατέψουν από τον ψυχικό βανδαλισμό και εξεφτελισμό τουλάχιστον όσους δεν είναι σε θέση να υπερασπιστούν τους εαυτούς τους. Πείτε μου τώρα ότι έχετε δει περισσότερο από το 10% των καλεσμένων της Πάνια να έχουν αυτό που ο λαός λέει "σώας τα φρένας". Για τον Μικρούτσικο δεν ξέρω γιατί δεν έχω δει ούτε ένα λεπτό εκπομπής. Δυστυχώς όμως επειδή η συγκεκριμένη δεν είναι νομική υποχρέωση,αλλά απλά δεοντολογική βάσει του επαγγελματικού κώδικα, δεν επιτρέπεται η παρέμβαση. Ίσως μόνο μέσω οργανωμένων παραπόνων των σωματείων... αλλά που!

Κανένας δεν πάει με το ζόρι να βρεί τους συμμετέχοντες σε αυτές τις εκπομπές, όχι μονο πάνε μόνοι τους αλλα καμια΄φορά τρέχουν και μέχρι την Κάτζα για να βγούν στο γυαλί. Όταν θές να ξεφτιλήζεσαι δεν ζητάς τον λόγο απο αυτούς που σε βλέπουν. Αν όσοι βγαίνουν στην Πάνια είναι για χαστούκια αυτοί που τα βλέπουν και διασκεδάζουν με αυτούς τι είναι και μην ακούσω ότι είναι λίγοι γιατι η Πάνια στην ζώνη της είναι πρώτη με Μ.Ο 23% τηλεθέασης με τον δευτερο να είναι στο 18% αν υπολογίσει ότι εκείνη την στιγμή τηλεθέαση είναι στα 2-2,5 εκατ. τηλεθεατές, δες πόσο "μικρό" είναι το ποσοστό αυτών που θέλουν τέτιοι ΄τύπου τηλεόραση. Τα ποιοτηκά προγράμματα λοιπον της ΝΕΤ & ΕΤ δεν έχουν στην ίδια ζώνη πάνο απο 4.5% με μια εκπομπή αθλητική! και μια υγείας αντίστοιχα

Μην διαμαρτηρόμαστε λοιπόν για το επίπεδο της τηλεόρασης γιατί αυτές τις εκπομπές το 25-30% τις βλέπει ,τις υποστηρίζει, και θα κάτσει να γελάσει με τα χάλια αυτών που βγαίνουν και το πιο βασικό απο όλα, την επόμενη μέρα θα ισχυριστεί ότι είναι σκουπίδια και ότι έβλεπε "ποιοτικα" προγράμματα στην ΝΕΤ. Κάπιοι ξέρουν ακριβώς για τι πράγμα μιλάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ σε τίποτε με τα όσα λες. Απλα θέλω να προσθέσω πως το ότι τα προβλήματα λύνονται γρηγορότερα με την τηλεόραση δεν πρέπει να λειτουργεί ως δικαιολογία! Ούτε το ότι οι τηλεθεατές προτιμούν σκουπίδια!

Έπειτα, θα πρέπει να παραδεχτείτε ότι η κακή τηλεόραση είναι ένας φαύλος κύκλος. Δηλαδή, οι τηλεθεατές προτιμούν χαμηλής ποιότητας εκπομπές και έπειτα οι χαμηλής ποιότητας εκπομπές δημιουργούν χαμηλής ποιότητας τηλεθεατές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Έπειτα, θα πρέπει να παραδεχτείτε ότι η κακή τηλεόραση είναι ένας φαύλος κύκλος. Δηλαδή, οι τηλεθεατές προτιμούν χαμηλής ποιότητας εκπομπές και έπειτα οι χαμηλής ποιότητας εκπομπές δημιουργούν χαμηλής ποιότητας τηλεθεατές.


:worship: :worship: :worship: :worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Έπειτα, θα πρέπει να παραδεχτείτε ότι η κακή τηλεόραση είναι ένας φαύλος κύκλος. Δηλαδή, οι τηλεθεατές προτιμούν χαμηλής ποιότητας εκπομπές και έπειτα οι χαμηλής ποιότητας εκπομπές δημιουργούν χαμηλής ποιότητας τηλεθεατές.
Πλύν των τηλεοπτικών σκουπιδιών υπάρχουν κι υπέροχες εκπομπές σαν τις εικόνες , το κουτί της πανδώρας ,το μπουκιά κι συγχώριο που γυρνάει σε ολη την Ελλάδα,προσωπικά νομίζω οτι οποίος θέλει να βρεί ποιοτικές εκπομπές τις βρίσκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Μην διαμαρτηρόμαστε λοιπόν για το επίπεδο της τηλεόρασης γιατί αυτές τις εκπομπές το 25-30% τις βλέπει ,τις υποστηρίζει, και θα κάτσει να γελάσει με τα χάλια αυτών που βγαίνουν και το πιο βασικό απο όλα, την επόμενη μέρα θα ισχυριστεί ότι είναι σκουπίδια και ότι έβλεπε "ποιοτικα" προγράμματα στην ΝΕΤ. Κάπιοι ξέρουν ακριβώς για τι πράγμα μιλάω!

ακριβως αυτο...
η αληθεια ειναι οτι εκνευριζομαι..οταν χαρακτηριζουμε ως σκουπιδια καποιες εκπομπες και συναμα τις παρακολουθουμε, για τον οποιονδηποτε λογο κι αν γινεται αυτο....
για μενα αυτο ειναι υποκρισια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Πιστευω οτι οι εκπομπες που πασαρονται ως ψυχολογικη υποστηριξη, και παιζει κι ενας ψυχολογος/κοινωνικος λειτουργος στο πανελ για ξεκαρφωμα ειναι κατα πολυ χειροτερες απο πολλαααα αλλα σκουπιδια τυπου ταλεντ σοου. Οσοι πηγαινουν εκει/τηλεφωνουν εχουν πραγματικα την ψευδαισθηση οτι θα βοηθηθουν με τους "ειδικους" σε 1 ωρα προβολης στην τιβι, ισα για τη ματαιοδοξια δηλαδη.. Εγω δεν απορω ομως μ'αυτους, αλλοι σφαζουν για 15 λεπτα δημοσιοτητας. Εγω απορω για αυτους που θελουν να λεγονται ειδικοι και συμμετεχουν σε μια εκπομπη για να "δωσουν λυσεις", οταν οι περισσοτερες περιπτωσεις χρειαζονται ειδικη ψυχολογικη υποστηριξη και θεραπεια. Κατα τ'αλλα τα σκουπιδια δε μ'ενοχλουν, και τα βλεπω οταν θελω να κανω την πλακα μου, και τα βριζω οταν το παρακανουν, και τα παιδια που πανε σε ριαλιτι τα λυπαμαι, αλλα το θεωρω πιο εντιμο να πουλανε αυτο που ειναι, αντι να καμουφλαρονται πισω απο σοβαρεις ταμπελες για ψυχολογικη υποστηριξη και αλλους δρακους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Σ'αυτό το θέμα οφείλω να συμφωνήσω με το αρχικό post του crow.Επίσης, συμφωνώ με όσα έγραψε ο MonaXos, αλλά κυρίως με όσα λέει ο Γιάννης.Τα ιδιωτικά κανάλια είναι επιχειρήσεις σαν όλες τις άλλες και ενδιαφέρονται να πουλήσουν το προϊόν τους σε όσους περισσότερους πελάτες μπορούν.Το τί πουλάνε το καθορίζει η ζήτηση.Τί θέλει ο κόσμος?Σκουπίδια?Σκουπίδια θα του δώσουμε.
Πολλές φορές σκέφτομαι ότι η τηλεόραση έπιασε πάτο, ότι δεν πάει πιο κάτω.Κάθε φορά όμως, διαψεύδομαι πανηγυρικά.Τελικά, μάλλον έχουμε την τηλεόραση που μας αξίζει.Πονεμένοι, κατατρεγμένοι και διανοητικά καθυστεημένοι υπάρχουν αρκετοί.Οι εκπομπές αυτές όμως, δεν απευθύνονται σ'αυτούς (εκτός αν δεχτούμε ότι το 25-30% που τις βλέπουν ανήκουν σ'αυτές τις κατηγορίες).Οπότε δεν έχει νόημα να λέμε πόσο κακές είναι, αλλά την ώρα που παίζουν απλά να πατήσουμε κάποιο άλλο κουμπί στο τηλεκοντόλ.Και αν όλα τα κανάλια έχουν κάποιο σκουπίδι, δεν είναι ανάγκη να δούμε τηλεόραση εκείνη την ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina:
Εγω απορω για αυτους που θελουν να λεγονται ειδικοι και συμμετεχουν σε μια εκπομπη για να "δωσουν λυσεις"

:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Ακριβώς! Και εγώ απορώ. Να σας πω επίσης ότι μερικοί από αυτούς που πλασάρονται ως ειδικοί
  • δεν θεωρούνται επαγγελματίες από τα σωματεία τους γιατί δεν τηρούν τις κατάλληλες (ακαδημαϊκές) προϋποθέσεις
  • πολλές φορές μιλάνε για πράγματα έξω από την ειδικότητά τους, πράγμα αντιδεοντολογικό (ναι... σας έπρηξα με τον κώδικα δεοντολογίας, αλλά είναι το Α και το Ω στα επαγγέλματα ψυχικής υγείας)
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Eγω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κυμαινόμαστε ανάμεσα σε Μικρούτσικο ή ντοκιμαντέρ μόνο;Υπάρχει και μέση λύση.Ας μην ξεχνάμε πως η τηλεόραση στην Ελλάδα είναι πρώτον μέσο ψυχαγωγίας και μετά μέσο ενημέρωσης.Και θα με ρωτήσετε τώρα τι ψυχαγωγία είναι να βλέπεις τον καθε τυχάρπαστο αεργο που του λειπουν τα μπροστινά δόντια να κλαίει και να οδύρεται για την άτιμη κοινωνία,γυναίκα,κουμπάρο (γιατι πάντα οι άλλοι φταίνε για την καταντια μας και ποτέ μα ποτέ εμείς) να τους καταγγέλει δημόσια(λες και το κοινό δεν χ*στηκε για το "δραμα" του) να τους ρίχνει κανένα μπινελίκι γιατί τον πνίγει το δίκιο του;Μα είναι ψυχαγωγία και μαλιστα αρχαιότατης μορφής, ειναι το γνωστό "τα απλυτα στη φόρα" και "η καμήλα που δεν κοιτάει την καμπουρα της" που ερασιτεχνικά ψυχαγωγούσε επι δεκαετίες χιλιάδες κυράτσες και κυράτσους στις αυλές της γειτονιάς.Απλά τώρα είναι πιο ευρέος διαδεδομένη και περιστοιχίζεται και απο κουστουμαρησμένους επαγγελματίες με μπλαζε συγκαταβατικό ύφος που θα δώσουν την χωρίς καμμία διαπραγμάτευση(τελεία και παυλα αυτό σου είπα αυτο θα κανεις γιατί εσύ είσαι αγράμματος/η κι εγώ χρησιμοποιώ λέξεις που δεν ήξερες καν οτι υπάρχουν) συμβουλή/πρόσταγμα τους, μετά θα τα τσεπώσουν και οι μεν και οι δε χοντρά κι ολοι θα γυρίσουν ευτυχισμένοι σπιτάκια τους.
Πιο πολύ κι απο αυτές τις εκπομπες μου την δίνουν οι "συγκαλλειμένες", αυτές δλδ που και παλι εκμεταλλεύονται τον ανθρώπινο πόνο/βλακεία αλλα δεν το λένε ξεκάθαρα πως αυτό κάνουν όπως τα μεσημεριανα μαγκαζίνο,τα ριάλιτι, οι κίτρινες ειδήσεις του σταρ και το καινούργιο φρούτο αυτό που στελνει γράμματα/πακέτα(εκεί να δείτε συγκίνηση, τι ευαίσθητες παρουσιάστριες ούτε η Βούρτση δεν έκλαιγε τόσο).
Φυσικά και μου τη δίνουν όλα αυτά, αλλα στον αντίποδα υπαρχουν ένα σωρό εκπομπες για να παρακολουθήσω κι αν κουραστώ απο το ζαπινγκ χρησιμοποιώ την δευτερη σημαντικότερη ανακάλυψη μετά την τιβι, το κουμπι που την κλείνει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top