Αλλαγές στην Στρατιωτική Θητεία

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.




Το άρθρο τα επεξήγει αναλυτικά το καθένα,απλά εγώ θα σας παραθέσω τα πιο σημαντικά.

Σίγουρα είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλούς άντρες και παράληλα πολλές κοπέλες.
Χαρμόσυνα τα νέα για όσους θα υπηρετήσουν καθώς πολλά πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο και πιστεύω ειναι μία γενναία κίνηση!

Τα συγκεκριμένα νέα δεν αφορούν μείωση θητείας για όλους,απλά δίνονται κάποιες επιπλέον παροχές σε μερικές ομάδες κάτω υπό συγκεκριμένα κριτήρια.

Λογικά αυτό είναι το νέο κύμα αλλαγών που θα επέλθουν στην υποχρεωτική (από το ελληνικό Σύνταγμα) στρατιωτική θητεία με σκοπό την βελτίωση αυτής της υποχρεώσης των ανδρών προς το ελληνικό κράτος.

Υπάρχουν φήμες για περαιτέρω μείωση που αφορά όλους αλλά ακόμα, πρόκειται για φήμες και καλό είναι να επικεντρωθούμε στις τωρινές αλλαγές που θα ψηφιστούν από την Τρίτη στην Βουλή.
Στους υπόχρεους 9μηνης μειωμένης θητείας
  • Ο δεύτερος μεγαλύτερος αδελφός από 4 αδέλφια.​
  • Ο πατέρας ενός ζώντος τέκνου​
Στους υπόχρεους 6μηνης μειωμένης θητείας
  • Όλοι οι αδελφοί από έξι ή περισσότερα αδέλφια και οι δυο μεγαλύτεροι από πέντε συνολικά αδέλφια​
  • Ο πατέρας δύο ζώντων τέκνων (προβλεπόταν υπό προϋποθέσεις)​
  • Ο μόνος γιός του οποίου και οι δυο γονείς είναι ανίκανοι για κάθε εργασία ή έχουν πεθάνει (ίσχυε εννεάμηνη θητεία)​
  • Ο σύζυγος που έχει ανίκανη για κάθε εργασία σύζυγο (ίσχυε εννεάμηνη θητεία)​
Όλες οι κατηγορίες τρίμηνης μειωμένης θητείας, όπως αυτές ίσχυαν, απαλλάσσονται της στράτευσης. Αυτές είναι : Ο μόνος ή ο μεγαλύτερος γιος γονέων που έχουν πεθάνει, ο οποίος έχει ένα τουλάχιστον άγαμο και ανήλικο ή άγαμο και ανίκανο για κάθε εργασία αδελφό ή αδελφή. Ο χήρος πατέρας ενός τουλάχιστον ζώντος ανήλικου ή ανίκανου για κάθε εργασία άγαμου τέκνου. Ο πατέρας ενός τουλάχιστον ζώντος ανήλικου ή ανίκανου για κάθε εργασία άγαμου τέκνου, ο οποίος έχει σύζυγο ανίκανη για κάθε εργασία.
Kαθιερώνεται ο μεγαλύτερος αδελφός από δυο αδέλφια που ταυτόχρονα υπηρετούν την στρατιωτική τους υποχρέωση στις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, μετά από τη βασική εκπαίδευση να υπηρετεί στον τόπο κατοικίας των γονέων του, εφόσον υπάρχει μονάδα ή στην πλησιέστερη μονάδα πλησίον αυτής. Ο ένας αδελφός από δύο αδέλφια που εκπληρώνουν ταυτόχρονα την στρατιωτική τους υποχρέωση στις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, μετά από τη βασική εκπαίδευση υπηρετεί στον τόπο κατοικίας των γονέων του, εφόσον υπάρχει μονάδα ή στην πλησιέστερη μονάδα πλησίον αυτής. Προβλέπεται σε οπλίτες που έχουν γονέα με κινητική αναπηρία άνω του 67%, ή είναι τυφλός, να υπηρετούν τη θητεία τους μετά τη βασική εκπαίδευση στον τόπο διαμονής τους ή εφόσον δεν υπάρχει μονάδα πλησίον αυτής με προϋπόθεση να συνοικούν με τους γονείς τους.
Επαναπροσδιορίζεται η έννοια του μόνιμου κατοίκου εξωτερικού. Ορίζεται έτσι ως μόνιμος κάτοικος:
  • όποιος έχει την κατοικία του στο εξωτερικό για 11 συνεχόμενα χρόνια
  • ή ασκεί βιοποριστικό επάγγελμα και έχει κατοικία στο εξωτερικό για 7 συνεχόμενα χρόνια.
  • Μέχρι σήμερα η νομοθεσία χαρακτήριζε σαν μόνιμο κάτοικο όποιον είχε γεννηθεί η κατοικούσε στο εξωτερικό μέχρι το 11ο έτος της ηλικίας του.
  • Επιπρόσθετα μειώνεται η θητεία των ομογενών μας που έχουν γεννηθεί και διαμένουν από τη γέννησή τους στο εξωτερικό από τους έξι μήνες στους τρεις.
ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟΙ - ΑΝΤΙΡΡΗΣΙΕΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ
Επιτρέπεται για πρώτη φορά η χορήγηση ή θεώρηση διαβατηρίων στους ανυποτάκτους εξωτερικού στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Όσοι αντιρρησίες συνείδησης εξέπεσαν του δικαιώματος εκπλήρωσης εναλλακτικής θητείας, μπορούν να υποβάλλουν εκ νέου δικαιολογητικά για εξέταση σε ένα τρίμηνο από την ισχύ του νόμου, ικανοποιώντας έτσι πάγιο και πιεστικό αίτημά τους που πολλές φορές έφερε την Ελλάδα απολογούμενη στους διεθνείς οργανισμούς (ΟΗΕ, ΕΕ κλπ) Ανυποταξίες που τελέσθηκαν ενώ ίσχυε το ΠΔ 506/74 ʽʼΠερί Γενικής Επιστράτευσης των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείαςʼʼ ή συνεχίσθηκε η τέλεσή τους και μετά την κατάργησή του και δεν έχουν εκδικασθεί, τιμωρούνται με την ποινή του άρθρου 32 παράγραφος 1 α ΣΠΚ. Εντάλματα συλλήψεως που έχουν εκδοθεί για τις πράξεις αυτές καταργούνται.
Όσοι έχετε μπροστά σας θητεία να εκπληρώσετε,καλό κουράγιο ιδιώς πλέον με τις νέες αλλαγές.Δεν είναι τίποτα σπουδαίο,θα περάσει και θα έχετε υπέροχες αναμνήσεις λόγω των φιλιών που θα αναπτύξετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μπαρουφες! Η Στρατιωτικη θητεια κανονικα πρεπει να γινει εξαμηνη για πολλους λογους.Τελοσπαντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
openopen Εχεις δικιω ομως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Μην ξεχναμε οτι μεσα σε πολυ μικρο διαστιμα εχει πεση παραπολυ το συνολο της στρατευσης και εχουν ανεβι η συνθικες στα στρατοπεδα. Και απο την αλλη ομως για πιον λοογ να ειναι 6μηνη;Γιατι να μην ειναι ετησια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
openopen Εχεις δικιω ομως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Μην ξεχναμε οτι μεσα σε πολυ μικρο διαστιμα εχει πεση παραπολυ το συνολο της στρατευσης και εχουν ανεβι η συνθικες στα στρατοπεδα. Και απο την αλλη ομως για πιον λοογ να ειναι 6μηνη;Γιατι να μην ειναι ετησια;

Διότι πιστεύω ότι 6 μήνες είναι αρκετός καιρός για να εκπαιδευτείς σε όπλα και σε τακτικές πολέμου, που βασικά αυτός είναι ο σκοπός του στρατού , αλλά στην πραγματικότητα δεν υλοποιείται ούτε κατά 50%. Επίσης οι παραμεθόριοι πρέπει να ανασχεδιαστούν, γιατί δεν γίνεται ρε φίλε ένας νησιώτης να κάνει παραμεθόριο στον Έβρο, και ένας από Θεσσαλονίκη να κάνει στην Σάμο ας πούμε. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την λογική του τύπου πήγαινε όσο πιο μακριά από τον τόπο σου, για να γίνεις τι? Πιο άντρας? Πιο σκληρός? **λακιες δηλαδή η όλη φάση.
Άσε που χάνεις και ένα χρόνο από την επαγγελματική σου αποκατάσταση, επειδή σου λέει ότι ο στρατός είναι υποχρεωτικός. Επίσης δεν μου αρέσει και η λογική που επικρατεί εκεί μέσα, του ότι εάν κάνεις κάτι λάθος τρως φυλακή. Για πιο λόγο ρε φίλε μου δίνεις φυλακή? Επειδή αυτό που με έβαλες να κάνω δεν είμαι ικανός να το κάνω σωστά? Άμα μπορούσαμε να κάνουμε όλοι μας τα ίδια πράγματα και το ίδιο σωστά τότε θα ήμασταν όλοι επιστήμονες. Δεν συνεχίζω γιατί μπορώ να γεμίσω σελίδες ολόκληρες με τις απόψεις μου για το στρατό και θα γίνω πολύ κουραστικός.
Για την ιστορία πάντως δεν έχω πάει ακόμα φαντάρος. Από Σεπτέμβρη από ότι φαίνεται θα την κάνω, διότι έχω αναβολή λόγω σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι να μην παω εγω πχ (που ειμαι απο την Ροδο) στα συνορα με την Βουλαγαρια πχ; Ισα ισα, αυτο γινετε για να μαθεις της διαφορες καταστασεις στης οπιες μπορει να βρεθεις σε περιπτωση πολεμου.Ο ξαδερφος μου πχ, εχει λιγο περιοστερο απο εναν χρονο απο οταν απολιθικε, αμα ειχε κανει ολη του την θητια στην Ροδο δεν θα ηξερε σε περιπτωση που τον στελνανε στον πολεμο, πως να ανταπεξελθει στα βουνα και στο κρυο. Οπως και ενας απο την Ηπειρο δεν θα ηξερε να ανταπεξελθει διπλα στην θαλασσα οπου δεν θα εχει λαγκαδια, ρεματιες σπηλιες κλπ για να κρυφτεις. Αυτος ειναι και ο κυριος λογος που τους στελνουν αλλου.
Για την επαγκελματικη αποκατασταση συμφωνω, αλλα ειναι και μια εμπειρια ο στρατος, που πιθανος να σε βοηθειση στην δουλεια σου.
Οσο για την φυλακι, ναι εχεις δικιω. Αλλα ουτε και εδω ειναι τοσο απολυτα τα πραγματα. Ο πατερας μου που υπιρετισε πριν απο πολλα χρονια, και ηχανε μεινει ακομα παραπολλα καταλειπα απο την Χουντα, εφαγε 1 χρονο φυλακι, αν σου λεει κατι...Ο ξαδερφος μου που ηπιρετισε πριν πολυ μικρο διαστιμα εφαγε 30 μερες(παρολο που εκανε μλκ) και δεν του της κρατισανε γιατι πρεπει να περασουνε της 35 για να σε βαλουν να της εκτελεσουν κιολας. Μην νομιζεις οτι ειναι τοσο σκουρα τα πραγματα, απλα ολοι λιγο καιρο πριν μπουνε τα βλεπυν ολα μαυρα, σε λιγα χρονια θα τα θυμασε καιθα γελας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Γιατι να μην παω εγω πχ (που ειμαι απο την Ροδο) στα συνορα με την Βουλαγαρια πχ; Ισα ισα, αυτο γινετε για να μαθεις της διαφορες καταστασεις στης οπιες μπορει να βρεθεις σε περιπτωση πολεμου.Ο ξαδερφος μου πχ, εχει λιγο περιοστερο απο εναν χρονο απο οταν απολιθικε, αμα ειχε κανει ολη του την θητια στην Ροδο δεν θα ηξερε σε περιπτωση που τον στελνανε στον πολεμο, πως να ανταπεξελθει στα βουνα και στο κρυο. Οπως και ενας απο την Ηπειρο δεν θα ηξερε να ανταπεξελθει διπλα στην θαλασσα οπου δεν θα εχει λαγκαδια, ρεματιες σπηλιες κλπ για να κρυφτεις. Αυτος ειναι και ο κυριος λογος που τους στελνουν αλλου.
Για την επαγκελματικη αποκατασταση συμφωνω, αλλα ειναι και μια εμπειρια ο στρατος, που πιθανος να σε βοηθειση στην δουλεια σου.
Οσο για την φυλακι, ναι εχεις δικιω. Αλλα ουτε και εδω ειναι τοσο απολυτα τα πραγματα. Ο πατερας μου που υπιρετισε πριν απο πολλα χρονια, και ηχανε μεινει ακομα παραπολλα καταλειπα απο την Χουντα, εφαγε 1 χρονο φυλακι, αν σου λεει κατι...Ο ξαδερφος μου που ηπιρετισε πριν πολυ μικρο διαστιμα εφαγε 30 μερες(παρολο που εκανε μλκ) και δεν του της κρατισανε γιατι πρεπει να περασουνε της 35 για να σε βαλουν να της εκτελεσουν κιολας. Μην νομιζεις οτι ειναι τοσο σκουρα τα πραγματα, απλα ολοι λιγο καιρο πριν μπουνε τα βλεπυν ολα μαυρα, σε λιγα χρονια θα τα θυμασε καιθα γελας;)

Άμα γίνει πόλεμος πίστεψε με όχι στα βουνά δεν θα προλαβαίνεις και δεν θα ξέρεις να κρυφτείς ούτε και στις ραχούλες :rofl: … Όσο αφορά ότι θα το θυμάμαι και θα γελάω , πολύ απλά θα το θυμάμαι και θα λέω το πόσο **λακας ήμουνα που πήγα στρατό… Ευτυχώς για σένα εάν κρίνω από την ηλικία που αναγράφεις στο προφίλ σου, παίζει και να μην πας καθόλου φαντάρος… γιατί μέχρι να πας μάλλον θα υπάρχουν μόνο οι μόνιμοι…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Σημασια εχει οτι γιναν πολυ καλες κινησεις για πολυτεκνους και καταργηθηκε η 3μηνη θητεια στους προστατες,ηταν πολυ χαζο.

Οσο για τον στρατο φιλε,οσα χρονια κ να εισαι δεν μπορεις να μαθεις την τεχνη του πολεμου.
Για μενα ενας χρονος ειναι απαραιτητος να βιωσεις εκπαιδευση και ασκησεις,καθως δεν ειναι ολα μονο πως ριχνουμε με το οπλο ή πως κανουμε σκοπια.
Οπως σε ολα εχει την εξιδικευση του.

Αυτο για τα βουνα κ να μας την πεσουν δεν προκειται να γινει,αλλα σε περιπτωση ΠΟΥ γινει,τοτε θα πρεπει καθε αντρας να πιανει ενα οπλο και να υπερασπιστει την πατριδα..ακομα με αυτο το συνηθειο ζουμε εν ετη 2005.

Σημασια εχει ,τελειωνε να ξεμπερδευεις και μην ελπιζεις σε μελλοντικα λαχεια,μακρια κ αγαπημενοι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από openopen:
[...]γιατί μέχρι να πας μάλλον θα υπάρχουν μόνο οι μόνιμοι…
αυτο ειναι μια δικια σου υποθεση ή εχεις καποια στοιχεια για αυτο;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ έχω πάρει απαλλαγή λόγω σπουδών μέχρι το 2012... Ελπίζω ως τότε να γίνει κάτι και να μειωθεί και άλλο η θητεία γιατί πραγματικά το βρίσκω ανούσιο να εκπαιδεύονται άτομα σαν και εμένα που:

1)δεν θα ξαναπιάσουν όπλο ποτέ στην ζωή τους, εκτός από περίπτωση πολέμου (ναι.. καλά!)

2)σε περίπτωση πολέμου είτε θα στελεχώνουν γραφεία, λόγω των σπουδών τους, είτε θα ρίχνονται στην πρώτη γραμμή για να γίνουν ήρωες, λόγω της ασυμβατότητας των γνώσεών τους με κάποια άλλη μονάδα του στρατού

3)είναι ευρωπαίοι πολίτες και ατενίζουν το μέλλον με αισιοδοξία και ελπίδα σύγκλισης Ελλάδας - Ε.Ε. σε ΟΛΑ τα θέματα και όχι μόνο σε όποια μας βολεύει (βλέπε ΕΥΡΩ, Ευρωσύνταγμα, ΚΠΣ κτλ). Δεν είναι δυνατόν στις άλλες χώρες είτε να μην είναι υποχρεωτική η θητεία, είτε να έχουν μισθοφόρους.

4)που νομίζουν ότι οι μισθοφόροι κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά, καθώς πάνε με τη θέλησή τους να πολεμήσουν, και όχι επειδή τους αναγκάζουν. Πως να το κάνουμε, αν το έχεις στο αίμα σου να σκοτώνεις, σου είναι πιο εύκολο!:)

5)που δεν θέλουν να χάσουν ούτε μήνα από τη ζωή τους (άντε, εβδομάδα το συζητάμε! :P ) κάνοντας κάτι που τους είναι πολύ βαρετό, μη προσφέροντας τίποτα στην κοινωνία, τη στιγμή που θα μπορούσαν να είναι πολύ καλοί επαγγελματίες ή να χτίζουν το μέλλον τους προς αυτή την κατεύθυνση. Ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να έχεις στο κεφάλι σου αυτή την υποχρέωση, τη στιγμή που έχεις κάνει πτυχίο, μεταπτυχιακό και πας για διδακτορικό;

6)δεν νοιώθουν υποχρέωση σε κανένα κράτος, εφόσον το ίδιο το κράτος δεν αναλαμβάνει τις υποχρεώσεις του απέναντί μας

7)είναι ενάντια σε κάθε μορφή πολέμου και κάθε μορφή βίας

8 )οι έννοιες "έθνος" και "εθνικισμός" είναι κάτι το εντελώς αντίθετο από το όλο είναι τους και (οι όροι αυτοί) έχουν αντικατασταθεί από τον όρο "εθνότητα"

9)για την μόνη πατρίδα που θα πολεμήσουν με σθένος είναι η ανθρωπότητα και τα παγκόσμια δικαιώματα

10)έχουν καταλάβει ότι στον κόσμο που ζούμε δυστυχώς οι πόλεμοι γίνονται ετσιθελικά, τη στιγμή που παρουσιάζονται ως εθνικά σημαντικοί, αποσκοπώντας στην συναισθηματική φόρτιση του απλού λαού ο οποίος έχει φουσκωμένα μυαλά περι έθνους και με χαρά θα χύσει το αίμα του για μια φαντασιακή (όχι φανταστική!) κοινότητα, όπως αυτή του έθνους.

11)συμφωνούν με τα παραπάνω 10

12)θα μπορούσαν να γράψουν άλλες 8.000 αράδες με επιχειρήματα κατά ιδεών και αξιών που μας πασάρονται ως σημαντικές ενώ αντικειμενικά δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
αυτο ειναι μια δικια σου υποθεση ή εχεις καποια στοιχεια για αυτο;:confused:

Αν παρατηρήσεις τις εξελίξεις στο στρατό, θα δεις ότι σε λίγο θα γεμίσει μόνιμους ο στρατός. Οπότε οι υπόλοιποι τι να πάνε να κάνουνε? Άντε το πολύ κανά 3μηνο να τους στέλνουνε ίσα ίσα να πιάσουνε κανά όπλο και να ρίξουνε καμιά βολή... Κάθε χρόνο μπαίνουνε αρκετοί μόνιμοι μέσα, και για αυτό μειώνεται και η θητεία. Άρα έτσι όπως πάει σε μερικά χρονάκια bye bye το στρατιωτικό. Αυτά βέβαια τα λένε πολλοί ότι θα γίνει έτσι και είναι υποθετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και γιατι να μην ειναι μι ααπλη μιωση στους 6 η στους 3 μηνες υποχρεωτικης θητιας;Αυτα ειναι λογια του αερα, μπορει και να γινει μπορει και οχι...Οπως λεμε καθε χρονο οτι θα κατευει το οριο για διπλωμα μηχανακιου και μηχανης, οπως λεμε οτι θα καταργιθει το τελωνιο οπως λεμε, οπως λεμε, οπως λεμε...

Για τον μοναχο
1)Μα για αυτον τον λογο σε εκπεδευουν, μηπος σε εκπεδευουν για να πας να κανεις εναν φονο σε πειπτωση που σου εχει σπασει καπιος τα νευρα; Μας εκπεδευουν οστε σε περιπτωση πολεμου να εχουμε αρκετο κοσμο που να μπορει να μαχηθει, γιατι κατα αυτον την λογικη θα πανε μονο οι κυνιγοι στον πολεμο.
2)Και πες μου τωρα εσυ, αμα δεν εχεις κανει φανταρος και σε ριξουν στην πρωτη γραμη τι θα κανεις; Ενω αμα ηξερες απο οπλα; Και επισης ακομα και στα γραφια πρεπει κατι να κανεις, αυτο το μαθενεις απο τον στρατο. Ξερεις δεν ειναι ολη η θητια για να μαθεις να στοχψευεις και να καθαριζεις το οπλο σου..Ο ξαδερφος μου πχ ητανε στο ταχυδρομος, μετα εγινε υπευθινος για της προμιθιες σε σουπερ μαρκετ για τους φανταρους. Ο αλλος ητανε σε ενα τμημα που αμα παθεναν κατι η τηλεφωνικες γραμες επρεπε να βρουνε την "εστια" του κακου και να την διορθοσουν και εχει πολλες ακομα τετιες.Αμα δεν μαθεις πως θα το κανεις ξαφνικα, και ιδικα αμα φοαβασε για την ζωη σου
3)Οπως λες"στο μελλον" αμα ομως οσπου να γινουν αυτα ξεσπασει πολεμος; Τοτε τι κανουμε; Ασε που και να θελαμε να εχουμε μιστοφορους (που δεν πιστευω οτι υπαρχει καπιος που να μην θελει) πως θα του συντιρουμε; Πιος θα τους πληρωνει;Εμεις που απο την μια φωναζουμε για το 19%, για της αυξησης, για την ανεργια κλπ αλλα απο την αλλη θελουμε το κρατος να πληρωνει τους παντες και τα παντα ε;
4)Το οτι πανε απο μονοι τους δεν παει να πει οτι κουβαλανε ο καθενας 5-6 πολεμους και καμια 10αρα φονους. Και εγω θελω να γινω πιλοτος της πολεμικης αλλα οχι επειδη μου αρεσει να ριχνω εχθρικα αεροπλανα, αλλα επειδη μου αρεσουν τα αεροπλανα, επειδη εχει καλους μιστους και αλλα. Ασε που το εθνικο φρονιμα τα αλλαζει ολα.Ο αλλος παει εκει για να βγαλει λευτα, θα ψαξει να βρει τροπο α γλιτωσει, ενω εσυ πας γι ατην πατριδα σου, το σπιτι σου κλπ, θα κανεις τα παντα για να τα σωσεις, εκει σου μπαινει στο αιμα σου (απο τον θυμο και τον φοβο) οχι μονο να σκωτονεις αλλα και πολλα αλλα.
5) Που το ξερεις οτι ειναι βαρετο; Εγω πιστευω πως θα μου αρεσει κατι τετιο.Δεν προσφερεις τπτ; Και το οτι καπια στηγμη ισως τους σωσεις ειναι λιγο;Αμα εχει τα απαρετιτα χαρτακια δεν θα εχει προβλημα, αρκει να μην κανει το λαθος να παει πρωτα να δουλεψει και μετα να παει στρατο ισως να χασει μια για παντα την ευκαιρια. Αν παλι δεν εχει τα χαρτακια τοτε την εχει κατσει ουτος η αλλως, εκτος και αν ειχε βρει μια συγουρη δουλια που τον εξασφαλιζε για παντακαι να αναγκαστει να την αφησει, αλλα και απο εκει δεν φταιει η στρατευση αλλα ο ιδιος που δεν εκανε κατι με την ζωη του.
6) Κοιτα να δεις, πρωτον δεν πας απο υποχρεωση στον πολεμο αλλα επειδη το θελεις ο ιδιος. Απο εκει και περα, το κρατος κανει οτι μπορει (αν και με τρυπες) ασε που ειναι 1 το κρατος και πρεπει να δωσει σε 11000000 κοσμο κια οτι και αν δεν κανει καλα πευτουμε ολοι πανω του, ενω εμεις ειμαστε 1 προς 1.
7)Α, αρα αφου ειμαστε κατα διαλιουμε τον στρατο μας, στελνουμε τον καθενα σπιτι του και μετα μολις του την δοσει του Τουρκου (με την μια φυσικα) θα ερθει και θα εχουμε παλι Τουρκοκρατια, ακι θα αρχισουμε ολοι να βριζουμε τους κυβερνοντες που δεν ειχαμε στρατο...
8 )Αυτο που κολαει;
9)Και γιατι να μην πολεμισεις για την Ελλαδα δλδ; Δεν ειναι ο χορος οπου ζεις; Δεν ειναι το σπιτι σου; Αμα την καταλαβει καπιος πιο θα εχει κακουχιες; Μηπος εσυ;
10)Ακριβος επειδη η πολεμι γινονται ετσιθελικα εχουμε τον στρατο, οχι για να τον χρησιμοποιησουμε εναντιων αλλου κρατοτους, αλλα για την αμυνα του δηκου μας
11)Και που το ξερεις οτι συμφωνουν; Επειδη τα πιστευεις εσυ; Να, τακα τακα βρεθεικε ενας που διαφονει
12)Και γιατι να ειναι ολα τοσο κατα; Μηπος για να υπαρχει ακομη τα κατα ειναι 8000 αραδες ενω τα υπερ 10000 αραδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
1)Μα για αυτον τον λογο σε εκπεδευουν, μηπος σε εκπεδευουν για να πας να κανεις εναν φονο σε πειπτωση που σου εχει σπασει καπιος τα νευρα; Μας εκπεδευουν οστε σε περιπτωση πολεμου να εχουμε αρκετο κοσμο που να μπορει να μαχηθει, γιατι κατα αυτον την λογικη θα πανε μονο οι κυνιγοι στον πολεμο.
Ναι, μόνο που εγώ με τη μια φορά που θα πιάσω όπλο, δεν σημαίνει πως ξέρω να το χρησιμοποιώ και μετά από 20 χρόνια.Οπότε αν γίνει πόλεμος όταν εγώ θα είμαι π.χ. 40, τι νόημα έχει να πολεμήσω; Αφού έτσι και αλλιώς ο πρώτος που θα πάει άδικα θα είμαι εγώ και οι υπόλοιποι που έπιασαν όπλο μόνο στον στρατό...

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
3)Οπως λες"στο μελλον" αμα ομως οσπου να γινουν αυτα ξεσπασει πολεμος; Τοτε τι κανουμε;
Εννοείται πως δεν μπορεί να κοπεί μαχαίρι ο στρατός... Αυτές οι αλλαγές γίνονται σιγά σιγά... Δεν γίνονται οι αλλαγές από τη μια μέρα στην άλλη! Θα ήμουν τρελός αν έλεγα πως αύριο πρέπει να στείλον όλους του στρατιώτες σπίτια τους και να έχουμε μισθοφόρους μετά από 5 χρόνια.

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Ασε που και να θελαμε να εχουμε μιστοφορους (που δεν πιστευω οτι υπαρχει καπιος που να μην θελει) πως θα του συντιρουμε; Πιος θα τους πληρωνει;Εμεις που απο την μια φωναζουμε για το 19%, για της αυξησης, για την ανεργια κλπ αλλα απο την αλλη θελουμε το κρατος να πληρωνει τους παντες και τα παντα ε;
Όπως τους συντηρούν κ οι υπόλοιπες χώρες. Και στο κάτω κάτω, αν δεν μπορούν να σκεφτούν πως θα τους συντηρούν, γιατί δεν κάνουν το άλλο; Να κάνουν τον στρατό εθελοντικό. Αφού πολλοί κόπτονται να πάνε στρατό και τους αρέσει, όπως εσύ π.χ. τότε δεν θα έχουν πρόβλημα από προσωπικό... Δεν σου φαίνεται όμως πως με το να είναι υποχρεωτικό, μας "αναγκάζουν" να κάνουμε κάτι, είτε το θέλουμε είτε όχι;

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
4)Ο αλλος παει εκει για να βγαλει λευτα, θα ψαξει να βρει τροπο α γλιτωσει, ενω εσυ πας γι ατην πατριδα σου, το σπιτι σου κλπ, θα κανεις τα παντα για να τα σωσεις, εκει σου μπαινει στο αιμα σου (απο τον θυμο και τον φοβο) οχι μονο να σκωτονεις αλλα και πολλα αλλα.
Ναι, αλλά αν και εγώ δεν το κάνω για την πατρίδα μου, αλλά γιατί με αναγκάζουν; Τι γίνεται τότε;

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
5) Που το ξερεις οτι ειναι βαρετο; Εγω πιστευω πως θα μου αρεσει κατι τετιο.Δεν προσφερεις τπτ; Και το οτι καπια στηγμη ισως τους σωσεις ειναι λιγο;
Κοίτα, σε σχέση με αυτό το οποίο έχουμε σπουδάσει ο καθένας, νομίζω πως είναι ανούσιο και βαρετό. Να σώσω ποιους; Τους υπόλοιπους Έλληνες; Ναι, για μένα είναι πολύ λίγο...
Ευχαρίστως θα έδινα τη ζωή μου για να σώσω την οικογένειά μου και τους πραγματικούς μου φίλους. Τα άτομα δηλαδή με τα οποία έχω σχέσεις, και όχι άτομα τα οποία δεν θα γνωρίσω ποτέ στην ζωή μου.

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
6) Κοιτα να δεις, πρωτον δεν πας απο υποχρεωση τον πολεμο αλλα επειδη το θελεις ο ιδιος.
"Γενική Επιστράτευση" σου λέει κάτι; "Αντιρρησίας συνείδησης"; "Προδότης"; Όλα αυτά (έννοιες και χαρακτηρισμοί) νομίζω πως μας δείχνουν ξεκάθαρα πως η επιστράτευση είναι υποχρεωτική... Άλλωστε που θα πας σε περίπτωση πολέμου, αν όχι στον στρατό; Από τα σύνορα δεν μπορείς να βγεις, στο δρόμο δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις (στρατονομίες κτλ), άρα τι κάνεις;

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
7)Α, αρα αφου ειμαστε κατα διαλιουμε τον στρατο μας, στελνουμε τον καθενα σπιτι του και μετα μολις του την δοσει του Τουρκου (με την μια φυσικα) θα ερθει και θα εχουμε παλι Τουρκοκρατια, ακι θα αρχισουμε ολοι να βριζουμε τους κυβερνοντες που δεν ειχαμε στρατο...
Δεν εννοούσα αυτό... Λυπάμαι αν άφησα να εννοηθεί αυτό. Θεωρώ τον πόλεμο όμως ως τη χειρότερη και πιο πρωτόγονη μορφή επιλύσεως διαφορών. Ο άνθρωπος ουσιαστικά «απανθρωποποιείται» και αφήνει τα ζωώδη ένστικτα της επιβίωσης (ή του πολέμου αν θέλεις) να τον κυριεύσουν. Ε, αυτή η κατάσταση δεν με εκφράζει. Εγώ το δηλώνω πως ακόμη και στον πόλεμο να με στείλουν, σε πόστο που θα κρατάω όπλο και θα θερίζω, δεν θα μπορέσω να σκοτώσω ούτε έναν. Δεν μου πάει η ψυχή βρε αδερφέ! Που ξέρω εγώ πόσα αδέρφια έχει αυτός ο τύπος που θα τον σκοτώσω; Ποια μάνα θα τον κλάψει και ποιος πατέρας; Εφόσον δεν μου έκανε τίποτα προσωπικά, τότε όχι, δεν θα τον σκοτώσω γιατί μετά θέλω να είμαι καθαρός απέναντι στον Μέγα Δικαστή…


Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
8 )Αυτο που κολαει; .
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
9)Και γιατι να μην πολεμισεις για την Ελλαδα δλδ; Δεν ειναι ο χορος οπου ζεις; Δεν ειναι το σπιτι σου; Αμα την καταλαβει καπιος πιο θα εχει κακουχιες; Μηπος εσυ;
Στο ότι ο πόλεμος βασίζεται στα εθνικιστικά αισθήματα. Ε, εγώ δεν νοιώθω μέλος του «εθνικού» σώματος, με την έννοια που χρησιμοποιείται σήμερα. Δηλαδή δεν νοιώθω ότι έχω το ίδιο αίμα και τα ίδια ιδανικά με έναν από την Αλεξανδρούπολη π.χ. τον οποίο δεν έχω γνωρίσει ποτέ και με τον οποίο το μόνο κοινό που έχουμε είναι πως ο Θεός μας έστειλε σε μια χώρα που λέγεται Ελλάδα. Με άλλα λόγια νοιώθω πολίτης του κόσμου και όχι της Ελλάδας μόνο… Εθνότητα αντίθετα σημαίνει πως έχω υπόψη μου πως ενώ είμαι το ίδιο ακριβώς με όλους του ανθρώπους του πλανήτη, ωστόσο έχω υπόψη μου πως έχω μερικά κοινά χαρακτηριστικά με κάποια άλλη υποομάδα, χωρίς αυτό να σημαίνει όμως αυτόματα πως αυτό το γεγονός έχει άλλες προεκτάσεις.

Δηλαδή καταλήγω στο ίδιο που είπα και πριν. Δεν θα σκότωνα για μια φαντασιακή ομάδα, αλλά για μια ομάδα που τη ζω, όπως η οικογένεια και οι φίλοι. Αν και πάλι θα ένοιωθα τύψεις, ωστόσο σε αυτή την περίπτωση θα ένοιωθα πως πραγματικά πήγε να πειράξει κάποιους που αγαπώ…

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
10)Ακριβος επειδη η πολεμι γινονται ετσιθελικα εχουμε τον στρατο, οχι για να τον χρησιμοποιησουμε εναντιων αλλου κρατοτους, αλλα για την αμυνα του δηκου μας
Ελπίζω να έχεις υπόψη σου πως σε όλους τους στρατούς τα ίδια λένε. Πάρε για παράδειγμα τους Αμερικάνους που φούσκωσαν τα μυαλά των στρατιωτών τους ότι ο πόλεμος αυτός γίνεται για την άμυνα των ΗΠΑ, γιατί λένε ότι το Ιράκ και το Αφγανιστάν είναι χώρες τρομοκρατών…

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
11)Και που το ξερεις οτι συμφωνουν; Επειδη τα πιστευεις εσυ; Να, τακα τακα βρεθεικε ενας που διαφονει
Αν διάβασες καλά, είπα ότι:
«το βρίσκω ανούσιο να εκπαιδεύονται άτομα σαν και εμένα που»
Δεν είπα πως όλοι συμφωνούν, αλλά άτομα που μοιράζονται τις ίδιες απόψεις με εμένα…

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
12)Και γιατι να ειναι ολα τοσο κατα; Μηπος για να υπαρχει ακομη τα κατα ειναι 8000 αραδες ενω τα υπερ 10000 αραδες;

Ισχύει ακόμη γιατί η εθνικιστική ιδεολογία, αν και έχει δαιμονοποιηθεί στις μέρες μας, ωστόσο έχει αφήσει κατάλοιπα παντού, σε κάθε δημοκορατία. Η έννοια του εθνικού στρατού είναι ένα από αυτά... Και είναι τόσο κατά γιατί η λογική το προστάζει… Αν βρεθείς ποτέ σε συζήτηση για εθνικά θέματα, μέσα στα οποία κολλάει και ο στρατός, τότε κάτσε να ακούσεις τα επιχειρήματα των δύο πλευρών και σκέψου ποια στέκουν λογικά… ΛΟΓΙΚΑ όμως, έτσι; Όχι συναισθηματικά…


Τέλος, δεν είμαι εδώ για να αλλάξω τα μυαλά καθενός! Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει. Μπορεί να θεωρεί καλό να πεθάνει για την πατρίδα και το έθνος, κ μπράβο του! Μπορεί να με θεωρεί δειλό. Με γειά του με χαρά του! Δεν είμαι εγώ αυτός που θα του επιβάλλει τι να θεωρεί σωστό και τι όχι. Απλά αναφέρω την άποψή μου την οποία έχω τη δεδομένη στιγμή μετά από πολύ ώριμη σκέψη πάνω στα θέματα αυτά. Εξάλλου, σύμφωνα με την ηλικία που γράφεις στο forum, νομίζω πως θα ήταν ανούσιο να προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη για το οτιδήποτε. Ξέρω, γιατί και εγώ ήμουν κάποτε σε αυτή την ηλικία, αλλά και γνωρίζω πόσο επιρροή ασκούν ακόμη πάνω στα παιδιά όλα όσα διδάσκονται στο σχολείο περί πατριωτισμού και ηρώων… Θα το δεις πως κάποτε θα αλλάξεις γνώμη από μόνος σου…

Όλα αυτά εντελώς φιλικά, έτσι; Ελπίζω να μην το πάρεις προσωπικά. Απλά απαντάω σε σενα γιατί εσύ εξέφρασες τις απόψεις ενός μεγάλου μέρους του πληθυσμού... Αλλιώς δεν καθόμουν να απαντήσω με αυτό το... μυθιστόρημα! :P Να 'σαι καλα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Τώρα έτσι οπως ορίστικαν τα πράγματα θα κοπούν οι αναβολές και από 18χρ στο χακί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ετυχε να διαβάσω ένα άρθρο για τις αλλαγές που πρόκειται να γίνουν στη στρατιωτική θητεία.Δε λέω, καλή είναι η στράτευση στα 19 για αρκετούς λόγους και ξεμπερδεύεις νωρίς από το στρατιωτικό.Αλλα αυτό που ελεγε να παιρνουν και φοιτητες οι οποιοι θα ειδοποιουνται νωριτερα και θα αφαιρειται ο χρονος απο το χρονο φοιτησης μου φαινεται πολυ ακυρο.Αλλο να θες απο μονος σου να πας παραλληλα με τις σπουδες σου κι αλλο να σε παιρνουν ετσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγώ "δικαίωμα" να μιλήσω δεν έχω μιας και φαντάρος δεν έκανα και δεν προβλέπεται (για την ώρα!) κιόλας, αλλά θα παραθέσω την άποψη συμφοιτητών μου κυπρίων οι οποίοι λένε (τώρα στα 27 τους βέβαια) ότι 1000 φορές που πήγαν πριν τις σπουδές και 3εμπέρδεψαν (με "κρατημένη" τη θέση στις σχολές τους) παρά να είχαν το "βραχνά" και να τον κουβαλούσαν με τα χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ουτε κι εγω θα ειχα προβλημα να παω πριν σπουδασω.απλα λεω γι αυτους που ίσως κληθουν να εκπληρωσουν την θητεια τους ενω ειναι φοιτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Εγω παντως μετανιωνω που πηγα στα 25 φανταρος... Στα 18 ανεχεσαι καποια πραγματα. Στα 25 εχεις μεν την ωριμοτητα να μην βγεις εκτος ελεγχου αλλα δεν ανεχεσαι καποια πραγματα και συνηθως καποιες καταστασεις δεν τις περνας ανωδυνα... Cant teach old dog new tricks... Θετικοτατο αυτο που ακουω για την υποχρεωτικη απο τα 18. Δεν βγαινω καιπολυ συχνα και ετσι εχω χασει επαφη με καποιες ειδησεις :redface: 237 και σημερα :(

Αν και μπορω να πω οτι το μονο που μου εμαθε ο στρατος ειναι η μαγειρικη :P Το να διελυω το G3 το βρισκω ωραιο για παιχνιδι και μονο, την εμπειρια να εχω βαρεσει με οπλο ας την κρατουσαν για την παρτη τους οι στρατιωτικοι(δημοσιοι υπαλληλοι με χακι κουστουμι....). Ας ηταν μονο 6 μηνες ο στρατος και να ηταν Εβρο, δεν θα με χαλουσε. 6 επιπλεον μηνες απραξιας δεν ειναι υπερ κανενος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλη λευτερια παντως!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Μετά το φιάσκο με νομιμοποιήσεις λαθρομεταναστών και τώρα με το αναμενόμενο νομοσχέδιο για τους LGBT, μάλλον θα αρχίσει να παίζει πιο συχνά το μεταρρυθμιστικό πρόγραμμα του στρατού μπας και κατορθώσουν να συγκρατήσουν τις δεξιές ψήφους που εξανεμίζονται προς Ελληνική Λύση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top