Ανυπότακτοι: Σας ενοχλούν;

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
μεχρι το 1960 υπηρχε μια νομοθεσια που ελεγε οτι οι γυναικες απαγορευεται να ψηφιζουν γιατι εχουν περιοδο.

αυτη την "υποχρεωση" θα την ακολουθουσες?

Που το έχεις δει αυτό γραμμένο ? :hmm:
Δεν έχω δει σε κανένα ελληνικό νόμο τέτοιο πράγμα
Εκτός αν αναφέρεσαι σε τίποτα νόμους της Μπουρκίνα Φάσω....
γιατί στην Ελλάδα οι γυναίκες ψηφισαν για πρώτη φορά το 1953 .

Τι επιπτωσεις εχει το τρελοχαρτο? Δεν εχει.

Έχει . Δεν μπορείς να προσληφθείς στο Ελληνικό Δημόσιο .

Technically, δεν είναι υποχρέωση (με ή χωρίς εισαγωγικά), είναι απουσία δικαιώματος.

(Υπογραφή: Η ψυχαναγκαστική της γειτονιάς σας :P)
Όπως κατάλαβες Λια μου έχει κι άλλες ψυχαναγκαστικές αυτή η γειτονιά :D

Στο θέμα ...
Σέβομαι απεριόριστα τους αντηρρησίες συνείδησης
ας μη ξεχνάμε πως πολλοί δεν δέχονται να κρατήσουν όπλο και για θρησκευτικούς εκτός από πολιτικούς ή ιδεολογικούς λόγους

Αυτό που με τσιτώνει περισσότερο δεν είναι οι ανυπότακτοι , που δεν επιστρέφουν από το εξωτερικό ή κρύβονται
ή δεν ξέρω γω τι , ( ουαου ! επιτέλους ένας άντρας εκτός των προτύπων δηλώνει πως φοβάται , τρομάζει ,
δεν θέλει ,δεν έχει μίσος , εμπάθεια , δεν θέλει να πολεμήσει οου ! λέξεις ντροπή για ένα ' ρσενικό ) πιο πολύ απ' όλα
με ενοχλούν τα λαμόγια που δεν φαίνονται πουθενά στα μμε , γιοι υπουργών
παρατρεχάμενων , επώνυμων κλπ που το στράτευμα μια φορά τους βλέπει όταν παρουσιάζονται και άλλη μια
όταν παίρνουν το απολυτήριο .
Θεωρητικά αυτοί έχουν υπηρετήσει τη μαμά πατρίδα και είναι οκ !
Ενώ συνεχίζουν ατάραχοι τη ζωή τους , κάνουν εκπομπές στη τηλεόραση , αναπτύσουν τις επιχειρήσεις τους κλπ
ενώ όλος ο χλευασμός πέφτει στους τρελοχαρτάκηδες ή στους αντιρρησίες που δεν είχαν τη "τύχη" να έχουν
τα ..μέσα και τα ...έξω !

Και φυσικά να μην ξεχνάμε πως κάποιοι δυστυχώς , δεν φτάνουν μέχρι το τέλος της θητείας τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχουν επιπτώσεις που αφορούν το διορισμό στο δημόσιο τομέα αφενός επειδή η απαλλαγή είναι νόμιμη και αφετέρου επειδή η αιτιολογία προστατεύεται από την αρχή προστασίας δεδομένων και κανείς δεν μπορεί να πει αν ήταν παθολογικής ή ψυχολογικής φύσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχουν επιπτώσεις που αφορούν το διορισμό στο δημόσιο τομέα αφενός επειδή η απαλλαγή είναι νόμιμη και αφετέρου επειδή η αιτιολογία προστατεύεται από την αρχή προστασίας δεδομένων και κανείς δεν μπορεί να πει αν ήταν παθολογικής ή ψυχολογικής φύσης.
Χμμ , μπορεί να έχεις και δίκαιο , θεωρητικά αυτό γνωρίζω
το ψάχνω τόση ώρα , αλλά δεν βρίσκω τους νόμους που αφορούν την περίπτωση
ίσως ένας νομικός ( Κωνσταντίνα ακούει ? :) ) να μας ενημερώσει πιο σωστά !
Τεςπα όπως και να έχει θαρρώ ,από όσα παραδείγματα έχω δει μέχρι τώρα ,πως άτομα που προβαίνουν σε μια τέτοια
διαδικασία δλδ του "τρελλοχαρτου" δεν τους αφορά και ιδιαίτερα το δημόσιο , για να μην πω πως είναι το χειρότερο
που θα ήθελαν για το μέλλον τους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχουν επιπτώσεις που αφορούν το διορισμό στο δημόσιο τομέα αφενός επειδή η απαλλαγή είναι νόμιμη και αφετέρου επειδή η αιτιολογία προστατεύεται από την αρχή προστασίας δεδομένων και κανείς δεν μπορεί να πει αν ήταν παθολογικής ή ψυχολογικής φύσης.

Ελένη, δεν ισχύει αυτό! Τουλάχιστον όχι στην συγκεκριμένη περίπτωση, ακόμη και κάποιες ιδιωτικές εταιρείες ζητούν το απολυτήριο στρατού (και τις λεπτομέρειες του) !
Αλλά σκέψου το και με την απλή λογική, ανάμεσα στους "τρελούς"- κότες που την σκαπουλάρανε, σίγουρα υπήρχαν και πραγματικά τρελά (όχι ερωτευμένοι) σκεπτόμενοι!

Φαντάζεσαι ένα τέτοιο συνάδελφο σε...κρίση; Kαι ποιός θα αναλάμβανε την ευθύνη αν εσένα σε έκανε κομματάκια, o...Δαφέρμος; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top