Ανατροφή παιδιών και αισθηματικά

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Έστω οτι μεγαλώνετε το παιδί σας.
  1. Απο ποιά ηλικία θα του επιτρέπατε να φέρει το φίλο/η του στο σπίτι;
  2. Απο ποιά ηλικία θα του επιτρέπατε να πάει εκείνο στο σπίτι τους/της φίλου/ης του;
  3. Απο ποιά ηλικία θα τους επιτρέπατε να κοιμηθούν στο ίδιο κρεβάτι; Στο σπίτι σας (αλλά όχι στο ίδιο κρεβάτι);
  4. Απο ποιά ηλικία θα το αφήνατε να κοιμηθεί στο σπίτι του φίλου/ης του;
  5. Τα παραπάνω θα είχαν διαφορετική απάντηση αν επρόκειτο για κορίτσι και διαφορετική αν επρόκειτο για αγόρι;

1. Δεν θεωρω απαραιτητο να φερνει το/τη φιλο/η του σπιτι. Οχι με ιδιαιτερη σημασια απ'οτι αν εφερνε οποιαδηποτε παρεα του σπιτι τουλαχιστον.
2. Το ιδιο με το απο πανω.
3. Ειναι κατι που ως γνωστον δεν το ξερουν ποτε οι γονεις. Δεν τιθεται το θεμα ποτε θα το αφησω να κοιμηθει στο ιδιο κρεβατι, τιθεται θεμα ποτε θα μου επιτρεψει να μαθω οτι κοιμηθηκε στο ιδιο κρεβατι. Παρ'ολ'αυτα, δεν προκειται να γινω σιγουρα η κουλ μαμα που χαζευει γκομενες/γκομενους να μπαινοβγαινουν. (Ουτε φυσικα η γραφικη μαμα που δεν αφηνει το παιδι να φερει ανθρωπο σπιτι, απλα καποια πραγματα νομιζω οτι ειναι θεμα σεβασμου)
4. Απο οταν ο φιλος/φιλη του ειναι ανεξαρτητος/η απο τους δικους του γονεις.
5. Οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μου ακούγεται σωστά. Στην πράξη όμως…θα έρθει το παιδί και θα σου πει «μαμά πηγαίνετε κανένα θέατρο γιατί έχω πρόγραμμα σήμερα?» αυτό δεν πάει με πρόγραμμα. (Ξεχνάτε πώς ήμασταν εμείς στα 18-20? Όπου ναʼναι…)
Και άντε... μια, δυο, τρεις προγραμματισμένες... στο τέλος θα πας εσύ στα ξενοδοχεία και στις ερημιές...:P

Συμφωνώ... είμαι όμως πεπισμένη (Επειδή το έζησα ;)) ότι αν το καμάρι μου ΞΕΡΕΙ ότι η μαμά και ο μπαμπας δυο σαββατοκύριακα το μήνα πάνε στο εξοχικό.. Μια παρασκευή πάνε θέατρο.. δε θα χρειαστεί...
Θα προτιμήσει και το ίδιο το βολικό, οικονομικό, καθαρό, γνώριμο κρεβάτι του δωματίου του παρά ένα βρωμοξενοδοχείο ή κανα απόμερο σκοτεινο μέρος.

Οχι οτι δεν θα τα κάνει ΚΑΙ αυτα... αλοιμονο... φυσικα και θα τα κάνει! Ολοι τα κάναμε... απλά θα προτιμουσα να μην ειναι η πλειοψηφία εκεί αλλά στο σπιτι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Συμφωνώ... είμαι όμως πεπισμένη (Επειδή το έζησα ;)) ότι αν το καμάρι μου ΞΕΡΕΙ ότι η μαμά και ο μπαμπας δυο σαββατοκύριακα το μήνα πάνε στο εξοχικό.. Μια παρασκευή πάνε θέατρο.. δε θα χρειαστεί...

Σωστο και αυτο... Εγω πχ ξεροντας οτι καθε παρασκευη και σαββατο ο πατερας μου βγαινει, αμα θελω να κανω κατι θα το εκμεταλευτω... Και επειδη εχω αρκετα "ανοιχτο" πατερα αμα παω να κανω κατι θα του δωσω να καταλαβει οτι πρεπει να αργισει λιγο παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συμφωνώ... είμαι όμως πεπισμένη (Επειδή το έζησα ;)) ότι αν το καμάρι μου ΞΕΡΕΙ ότι η μαμά και ο μπαμπας δυο σαββατοκύριακα το μήνα πάνε στο εξοχικό.. Μια παρασκευή πάνε θέατρο.. δε θα χρειαστεί...
Θα προτιμήσει και το ίδιο το βολικό, οικονομικό, καθαρό, γνώριμο κρεβάτι του δωματίου του παρά ένα βρωμοξενοδοχείο ή κανα απόμερο σκοτεινο μέρος.

Οχι οτι δεν θα τα κάνει ΚΑΙ αυτα... αλοιμονο... φυσικα και θα τα κάνει! Ολοι τα κάναμε... απλά θα προτιμουσα να μην ειναι η πλειοψηφία εκεί αλλά στο σπιτι :)


Μαζί σου άν οι γονείς μου είχαν το παραμικρό κουκούτσι στο κεφάλι τους θα ήξεραν ότι το παιδί τους έκανε κοπάνες για 10 λεπτά και έτρεχε να χαμ*****τει με έναν 25 χρονο, αλλα πολύ γονείς δεν καταλαβένουν ότι τα παιδιά απλά εμπιστοσίνη και κατανόηση θέλουν, αλιώς και εκείνα χάνουν την χαρά των νεανικών χρόνον και αποκτούν άγχος και οι γονεις τα κάνουν χειρότερα θα μπορούσαν να είναι δίπλα στα παιδιά και να ξέρουν την κάθε κίνηση έτσι αποφέυγοντε οι κακές παρέες και κακοτοπιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
για τα 1,2,3,4

από τη στιγμή που θα καταλάβω ότι έχει την συναισθηματική ωριμότητα να τα κάνει.

για το 5
οχι


γενικα....
Προτιμω να το έχω μέσα στο σπιτι μου να βγαζει τα μάτια του παρά σε ξενοδοχεία αμφιβόλου καθαριότητας ποιότητας εμπιστοσύνης κλπ
Παρα στο πίσω κάθισμα αυτοκινήτου, παρά στις ερημιές και στα σκοτάδια με όλους τους ανώμαλους.
Θα πηγαινω εξω εγω απο το σπιτι με τον μπαμπα και θα πηγαινω θέατρο...

κι εγω συμφωνω απολυτα με την κουε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Έστω οτι μεγαλώνετε το παιδί σας.
  1. Απο ποιά ηλικία θα του επιτρέπατε να φέρει το φίλο/η του στο σπίτι;
  2. Απο ποιά ηλικία θα του επιτρέπατε να πάει εκείνο στο σπίτι τους/της φίλου/ης του;
  3. Απο ποιά ηλικία θα τους επιτρέπατε να κοιμηθούν στο ίδιο κρεβάτι; Στο σπίτι σας (αλλά όχι στο ίδιο κρεβάτι);
  4. Απο ποιά ηλικία θα το αφήνατε να κοιμηθεί στο σπίτι του φίλου/ης του;
  5. Τα παραπάνω θα είχαν διαφορετική απάντηση αν επρόκειτο για κορίτσι και διαφορετική αν επρόκειτο για αγόρι;

1.Από την ηλικία που θα αποκτήσει "φίλη" (θα ηθελα να ξερω με ποια ειναι και τι ρόλο βαραει χωρις να επεμβαίνω όμως)
2.Οταν θα το δεχτούν οι γωνείς της φίλης του (χωρίς όμως αυτό να σημαίνει οτι επισημοποιεί κάτι, γιατι πολοι γωνείς το να παει ο ενας στο σπιτι του αλλου θεωρειται επισημοποιηση πράγμα πολύ λάθος ειδικά όταν μιλάμε για εφήβους)
3.Μέχρι να καταλάβω οτι οι γωνείς της κοπέλας το επιτρέπουν θα είμαι τυπική και δεν θα επιτρέπω να κοιμηθούν μαζί στο ιδιο δωμάτειο. Μετά απλώς δεν θα το απαγορεύω, όμως δεν θα του λέω και "καλό βόλι" ε? Νταξ δεν λέω οτι απαραίτητα σημαίνει οτι θα κάνουν σεξ αν κοιμηθούν αγκαλιά αλλά μην κοροιδευόμαστε σε κάποιες ηλικίες οι ορμόνες παίζουν και οκ κι εγω στην θέση τους θα την αρπαζα την ευκαιρία ;)
4.Οταν θα το επετρεπαν οι γωνεις της κοπέλας
5.Οχι και κορίτσι να ήταν δεν θα την έκλεινα σε κλουβί για να μην μου την π""ξουνε! Θα είχα εμπιστοσύνη στο παιδί μου και θα το αφηνα να αποφασήσει εκείνο πότε θα κάνει κάποια βήματα για να γίνει άντρας-γυναίκα αντίστοιχα, όπως έκανα κι εγώ άλλωστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Βέβαια όλα εξαρτώνται και από το στυλ και την ωριμότητα του παιδιού μου. Οι ηλικίες που ανέφερα είναι ενδεικτικές. Και σε καμία περίπτωση δεν θα τα επέτρεπα αυτά αν κάθε μήνα είχε άλλο γκόμενο/α.

Καλά τα λόγια, αλλά κάτι τέτοιο στην πράξη πώς θα μπορούσε να εφαρμοστεί μέσα σε λογικά πλαίσια....?Χωρίς καυγάδες και οδυρμούς και ένας θεός ξέρει τι άλλο...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Καλά τα λόγια, αλλά κάτι τέτοιο στην πράξη πώς θα μπορούσε να εφαρμοστεί μέσα σε λογικά πλαίσια....?Χωρίς καυγάδες και οδυρμούς και ένας θεός ξέρει τι άλλο...:hmm:

αυτό δεν παίζει... είναι ουτοπικό απ τη στιγμή που κάνεις παιδιά, το ξέρεις κι αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top