Ευρώπη ή Αμερική;

Τι θα επιλέγατε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πιστεύω Αμερική για σπουδές, αλλά Ευρώπη για να ζήσω και να δουλέψω.
Οι λόγοι πολλοί.
Όσον αφορά τις σπουδές, πιστεύω πως στην Αμερική δεν συγκρίνονται οι σπουδές για υπολογιστές που ενδιαφέρουν εμένα, με οτιδήποτε υπάρχει εδώ στην Ευρώπη.
Για να ζήσω κάπου όμως θα προτιμούσα Ευρώπη χωρις δεύτερη σκέψη. Σκανδιναβία κυρίως ή Ισλανδία.
Είναι πιό κοντά στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν φόβοι για τρομοκρατικές επιθέσεις -ειδικά στις Βόρειες χώρες- όπως στην Αμερική, ο κόσμος που θα συναναστρέφομαι δε θα είναι... αμερικανάκια, δεν θα ακούω ειδήσεις λογοκριμένες από 10 μεριές και θα έχω καλύτερη ποιότητα ζωής -στις Σκανδιναβικές χώρες πάντα-. Ακόμη πιστεύω πως ο ευρωπαϊκός τρόπος ζωής είναι πιό κοντά στον ελληνικό.
Κυριότερος λόγος για μένα πάντως είναι η απόσταση από την Ελλάδα και επιλέγω την Ευρώπη. Η Αμερική, κατά τη γνώμη μου, εκτός από δεξαμενή γνώσεων δεν πιστεύω πως προσφέρει τόσα περισσότερα για να την επιλέξω αντί για κάποια Ευρωπαϊκή χώρα.

Όταν λέω Ευρώπη διαχωρίζω την Αγγλία αφού σαν σύμμάχοι της Αμερικής οι κίνδυνοι για επιθέσεις είναι ίδιες. Το έχουμε δει κιόλας. Ο μόνος λόγος για να πάω Αγγλία θα ήταν τα χρήματα ή αν η δουλειά μου το απαιτούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Δεν ξέρω...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Ευρώπη φυσικά!Και συγκεκριμένα Κεντρική-Βόρεια.
Εκτός από το επίπεδο ζωής είναι και η διαφορά στην νοοτροπία.
Πολλοί από τους Αμερικάνους που γνώρισα ήταν hilly-billies με όλη την έννοια της λέξης.
Συμπεριφερόντουσαν σαν γελαδάριδες,λοιδορούσαν τον τοπικό πολιτισμό και τέλος είχαν μια εμετική αμερικάνικη προφορά.
Το να ζω δίπλα σε τέτοια άτομα όταν ιδίως είναι οπλισμένα νόμιμα έως τα δόντια μάλλον με απωθεί σαν ιδέα. :no:
Βέβαια κάποιοι/ες ήταν καλά παιδιά αλλά δε παύει να είναι άτομα που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν με μια τελείως ξένη και υπεροπτική νοοτροπία.Ακόμη τείνουν να είναι εγωκεντρικά άτομα που θεωρούν ότι δεν είναι Αμερικάνικο είναι ανάξιο λόγου.
Από την άλλη είναι και το θέμα του άκρατου καπιταλισμού που δεν παρέχει σωστό δημόσιο σύστημα στους πολίτες.
Την γνώμη αυτήν την σχημάτισα γνωρίζοντας αμερικάνους στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.Δεν έχω πάει ποτέ εκεί.
Βέβαια όσοι πήγαν Καναδά τον λάτρεψαν γιατί έχει λεν πολύ καλό σύστημα και ανθρώπους.Εκεί μπορεί και να πήγαινα.
Για την Λατινική Αμερική δεν ξέρω πολλά αλλά δεν είναι και στα σχέδια/επιθυμία μου να πάω.
Όλη αυτή η φτώχεια είναι αποτρεπτικό παράγοντας.Δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ όταν δίπλα μου οι άλλοι ζουν σε φαβέλες. :(
Άρα Ευρώπη και πάλι Ευρώπη,έχει και αυτή τα μειονεκτήματα της αλλά τα πλεονεκτήματα είναι συντριπτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Κι εγώ ψηφίζω Ευρώπη και ιδιαίτερα σκανδιναβικές χώρες.:)
Κυρίως για τον τρόπο ζωής...σίγουρα δε θα μου ταίριαζε ο αμερικάνικος,
θέλω έναν πιο ανθρώπινο,μια καλύτερη ποιότητα ζωής γενικότερα.
Το ότι είναι πιο κόντα στην Ελλάδα μετράει κι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top