Τι θα έλεγε κανείς καλή και εποικοδομητική σάτιρα τελικά;

tuku

Νεοφερμένος

Ο tuku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
συγνώμη νόμιζα οτι δεν ειχε υπηρέτηση για αυνοητους λόγους , το ξέρω οτι και άλλοι (ίσως σπουδαίοι ) συνάνθρωποι μας δεν υπηρέτησαν αλλά με κάποια αιτιολογια (πχ Τριανταφυλλόπουλος λόγο πολιτικών πεποιθήσεων και δεν το έκρυβε ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
παιδιά το θέμα είναι Τι θα έλεγε κανείς καλή και εποικοδομητική σάτιρα τελικά; και όχι "ποιοι διάσημοι πήγαν στρατό."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Όπως επίσης, αν μιλάμε για τα "παραπτώματα" του Λάκη, μάλλον το 60% των τηλεθεατών έχει ξεχάσει τη βόλτα εκείνη με το κότερο που ο κακός πλοίαρχος τους έβαλε απαγορευμένες ουσίες στα αμπάρια εν άγνοια τους φυσικά. Ψινάκης, Λάκης και Ρούβάς ήταν οι εξαπατημένοι αν θυμάμαι καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Όπως επίσης, αν μιλάμε για τα "παραπτώματα" του Λάκη, μάλλον το 60% των τηλεθεατών έχει ξεχάσει τη βόλτα εκείνη με το κότερο που ο κακός πλοίαρχος τους έβαλε απαγορευμένες ουσίες στα αμπάρια εν άγνοια τους φυσικά. Ψινάκης, Λάκης και Ρούβάς ήταν οι εξαπατημένοι αν θυμάμαι καλά;
και αυτό σημαίνει ότι δεν κάνει καλή σάτιρα; Άσχετο. Τέλος πάντων, προτείνω να ανοίξετε ένα θρεντ "Τα κουτσομπολιά των διάσημων" και να συνεχίσετε εκεί γιατί είστε οφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οι σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός δλδ είναι θέμα προς συζήτηση για το αν κάποιος κάνει καλά τη δουλειά του?

τι είδους "χτύπημα" είναι αυτό ότι ο Λαζόπουλος δεν κάνει καλή σάτυρα επειδή γουστάρει άντρες?
Το βρίσκω pathetic να αναφέρεσαι σε κάτι τόσο προσωπικό επειδή δεν έχεις άλλο επιχείρημα όπως έκανε ο Καρβέλας
Looser με κεφαλαίο L
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία βέβαια η σεξουαλικότητα του Λαζόπουλου όσον αφορά τη σάτιρα του αλλά το θέμα με το κότερο έχει και παραέχει!

Είναι βαρύ να τον βλέπεις να σατιρίζει τους εμπόρους ναρκωτικών και να έχει βρεθεί ο ίδιος στην ίδια κατάσταση προηγούμενα.

Ωστόσο αυτό έχει να κάνει με το πως ο καθένας δέχεται, αποδέχεται και επικροτεί τη σάτιρα τελικά. Για εμένα η σάτιρα είναι ένας τρόπος διαφωτισμού του λαού και αυτός που αναλαμβάνει να σατιρίσει την κοινωνία κρατάει μεγάλη ευθύνη στα χέρια του βάσει αυτού του ορισμού. Σαν άνθρωπος και σαν μέλος της κοινωνίας θέλω αυτός που θα με κρίνει και που θα με σατιρίσει στο σύνολο να είναι αλάνθαστος τουλάχιστον σε αυτά που επιλέγει να θίξει.

Αλλά και πάλι για πολλούς λόγους, ύστερα από πολύ ψάξιμο και παρατήρηση, θεωρώ εντελώς ευτελή τη σάτιρα του Λαζόπουλου. Πέφτει στο επίπεδο αυτών που σατιρίζει και γίνεται ένα με αυτά, οπότε στην ουσία δεν τα σατιρίζει απλά τα προωθεί ακόμα μία φορά.

Ένα παράδειγμα: Είναι ένας κύριος που φοράει κάπως περίεργα γυαλιά και κρατάει ένα σκυλάκι. Ο Λαζόπουλος σε κάθε εκπομπή του κάνει τουλάχιστον μία αναφορά σε αυτόν, δείχνοντας σχετικά βίντεο και τα γνωστά σατιρικά ( ; ) σχόλια. Λέει οτι κάνει σάτιρα ενώ στην ουσία κρέμεται από τα χείλια του κύριου με το σκυλάκι και από το ποια θα είναι η επόμενη βλακεία που θα πει για να τη δείξει και να γελάσιε το κοινό.

Αλήθεια ας μου δείξει κάποιος το σατιρικό σημείο σε αυτό. Εγώ βλέπω τον Λάκη να στρέφει ολόκληρο το λαό (γιατί μιλάμε για το 60% και όχι για κάποιο ασήμαντο πλήθος) στις βλακείες που θα πει ο κύριος με το σκυλάκι. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tuku

Νεοφερμένος

Ο tuku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
πρώτα από όλα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ . δηλαδή για να καταλάβω μπορεί να εμπλέκεται στο κότερο αλλά έχει δικαίωμα να κάνει εποικοδομητική σάτιρα στα Ζωνιανα ,μπορεί να υπάρχουν φήμες για τις σεξουαλικές του προτιμήσεις αλλά πάλι μπορεί να κάνει εποικοδομητική σάτιρα σε Γαβαλα - Γαλατη . οκ ίσως να έχω διαφορετική άποψη για το ποιος πρέπει να κάνει εποικοδομητική σάτιρα . δηλαδή αν βγάλουν αύριο στην τηλεόραση έναν πρώην ληστή και του δόση η ΑGB μεγάλα νούμερα αυτός θα έχει κάθε δικαίωμα να κάνει εποικοδομητική σάτιρα για τους ληστές συγνώμη αλλά τέτοια άτομα δεν θα ήθελα να τα βλέπει η οικογένεια μου γιατί δεν νομίζω ότι θα ήταν καλό παράδειγμα για την κοινωνία γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Μα γενικότερα, δεν είναι θέμα παραδειγματισμού, είναι θέμα κοροϊδίας!

Κοροϊδεύει τον λαό όταν τον σατιρίζει, που "σατιρίζει" θα πει τον κρίνει, για πράγματα που και ο ίδιος κάποτε υποστήριζε, ή υποστηρίζει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
1) μπορεί να εμπλέκεται στο κότερο αλλά έχει δικαίωμα να κάνει εποικοδομητική σάτιρα στα Ζωνιανα ,2)μπορεί να υπάρχουν φήμες για τις σεξουαλικές του προτιμήσεις αλλά πάλι μπορεί να κάνει εποικοδομητική σάτιρα σε Γαβαλα - Γαλατη . οκ ίσως να έχω διαφορετική άποψη για το ποιος πρέπει να κάνει εποικοδομητική σάτιρα .

Με το πρωτο συμφωνω. Το δευτερο με τις σεξουαλικες του προτιμησεις (που εγω δεν ηξερα καν, λολ) ειναι τελειως ακυρο!

Αν και, αν αφαιρεσουμε το δικαιωμα της κριτικης των Ζωνιανων και αλλων παρομοιων καταστασεων απο οσους εχουν κανει ναρκωτικα εστω μια φορα στη ζωη τους, δεν θα μεινουν και πολλοι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Εξαρτάται με τι τρόπο σατιρίζει τους ομοφυλόφιλους, γιατί αν τους "κοροϊδεύει" για το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό τότε δεν δικαιολογείται ,και όχι επειδή είναι και εκείνος (που το συγκεκριμένο τον θυμάμαι να το δηλώνει από τους 12 Μήτσους που ήμουν μωρό και απ' ό,τι ξέρω ήταν και από τους πρώτους που δήλωσε κάτι τέτοιο δημόσια τόσο ξεκάθαρα) αλλά επειδή γενικότερα οι "κοροϊδίες" σχετικά με αυτό παραπέμπουν σε ρατσιστικές συμπεριφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εξαρτάται με τι τρόπο σατιρίζει τους ομοφυλόφιλους, γιατί αν τους "κοροϊδεύει" για το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό τότε δεν δικαιολογείται ,και όχι επειδή είναι και εκείνος (που το συγκεκριμένο τον θυμάμαι να το δηλώνει από τους 12 Μήτσους που ήμουν μωρό και απ' ό,τι ξέρω ήταν και από τους πρώτους που δήλωσε κάτι τέτοιο δημόσια τόσο ξεκάθαρα) αλλά επειδή γενικότερα οι "κοροϊδίες" σχετικά με αυτό παραπέμπουν σε ρατσιστικές συμπεριφορές.
+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλα Χριστουγεννα!
Ο Λαζοπουλος κανει σατιρα για τις σεξουαλικες προτιμισεις της Σαρρη (παρτε στο 090 και ερχομαι στον χωρο σας!), στον Καρβελα( Μακακας), στη Βισση και Ανιτα (Παρτε την μεζουρα και... μετριστε την υθικη) στον Γαλατη (Οταν ειπε πως αν η μανα του μαθενε πως τον πλησιαζε ενας αντρας πονηρα θα πεθενε και ο Λακης τον ρωτησε "ζει ακομη η μανα σου;"), μπορει να τα λεει γιατι ειναι ο ΛΑζοπουλος και κανει σατηρα. Αλλα αν πει ο Καρβελας "ο Λακης ειναι Φουστης", ειναι αχρειος και Looser. Αν λοιπον η σατηρα εχει ορια δεν μπορει παντα να τα ξεπερναν οι αλλοι και ποτε ο Λακης..Και τον αν ειναι gay ή οχι, αν εχει παει στρατο ή οχι, δεν ειναι θεμα κουτσομπολιου αλλα καποια αληθινα περηστατηκα που συμβαινουν στην ζωη του και απλος αναφεροντε γιατι κανεις δεν εχει δικαιομα να 'σατηριζει" τον αλλον βγαζοντας την ουρα του απ' εξω.
οταν κανεις σατηρα -η γνωμη μου ειναι αυτη- πρεπει να περιμενεις να σου επιτεθουν και εσενα αναλογος. Ο Λακης παει με το κλημα της εποχης για να κανει νουμερα, το αν κανει σωστη σατηρα ή οχι. ολοι εχουμε γουστα και ο Λακης δεν μπορει να αρεσει σε ολους. Οσο για τους Gay, υπαρχουν πολλοι που ειναι gay οχι μονο στην τηλεωραση αλλα και προσωπικα γνωριζω, που γουσταρω να τους κανω παρεα. Μην ξεχνατε το gay συμενει χαρουμενος. Αρα οι Gay ειναι ΟΚ. τους Φουστηδες να φοβαστε. Καπως ετσι πιστευω το ειπε και ο Καρβελας. οχι μονο κυριολεκτηκα αλλα και μεταφορηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
[...] Ο Λακης παει με το κλημα της εποχης για να κανει νουμερα, το αν κανει σωστη σατηρα ή οχι. [...]

Ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εγώ βλέπω ότι ο Λαζόπουλος στην πλειοψηφία του χρόνου της εκπομπής του κάνει σάτιρα και κριτική στα δύο μεγάλα κόμματα, και αφιερώνει και μερικά τρίλεπτα βίντεο στον Καρβέλα και στη Ρούλα. Εσείς που σχολιάζετε εναντίον του με τόοοοσο σθένος, είναι απλά για τα βιντεάκια αυτά; Τα πολιτικά του σχόλια δηλαδή, που αποτελούν το μεγαλύτερο κομμάτι της εκπομπής, και στα οποία οφείλεται μεγάλο ποσοστό των φαν του, δεν σας ενοχλούν;:whistle: Εγώ γιατί έχω την αίσθηση ότι αυτά σας χαλάνε, απλά κωλώνετε να το πείτε;:hehe::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DHMOS

Νεοφερμένος

Ο DHMOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μοιράζει στα ίσια την κριτική του ανάμεσα σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και όσο αρμόζει ποσοστιαία στο ΚΚΕ.Απλά εμένα δεν μου μαθαίνει τίποτα ούτε χρειάζομαι να μου τα πει για να ξέρω ποιος είναι ο ένας και ποιος ο άλλος. Επιμένω ότι πατάει άσχημα πάνω σε υπολήψεις και δεν βλέπει την καμπούρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σιγουρα η σατυρα πρεπει να εχει κοινωνικες και πολιτικες προεκτασεις.Αλλωστε αυτοι ειναι απο τους θεσμους που πασχουν και χριζουν σατιρα(ωστε καποια στιγμη να βελτιωθουν).
Σατηρα θεωρω τις επιθεωρησεις οι οποιες μου αρεσουν αρκετα.Το Λαζοπουλο δε θα το θεωρουσα σατυρα..(προσωπικη αποψη)

Να κάνω και 'γώ λίγη σάτιρα και να παρατηρήσω ότι στο ίδιο κείμενο η λέξη εμφανίζεται με τρεις διαφορετικές ορθογραφίες (σάτυρα, σάτιρα, σάτηρα). Αποφασίστε ρε παιδιά...

συγνώμη νόμιζα οτι δεν ειχε υπηρέτηση για αυνοητους λόγους , το ξέρω οτι και άλλοι (ίσως σπουδαίοι ) συνάνθρωποι μας δεν υπηρέτησαν αλλά με κάποια αιτιολογια (πχ Τριανταφυλλόπουλος λόγο πολιτικών πεποιθήσεων και δεν το έκρυβε ).

Δηλαδή όποιος δεν έχει υπηρετήσει στο στρατό δεν δικαιούται να σατιρίζει το οτιδήποτε, μάλλον γιατί δεν γνώρισε από κοντά την πλήρη γελοιότητα και έτσι δεν έχει παραστάσεις, έτσι;

Οσο για τους Gay, υπαρχουν πολλοι που ειναι gay οχι μονο στην τηλεωραση αλλα και προσωπικα γνωριζω, που γουσταρω να τους κανω παρεα. Μην ξεχνατε το gay συμενει χαρουμενος. Αρα οι Gay ειναι ΟΚ. τους Φουστηδες να φοβαστε. Καπως ετσι πιστευω το ειπε και ο Καρβελας. οχι μονο κυριολεκτηκα αλλα και μεταφορηκα.

Gay σημαίνει χαρούμενος και αυτό σημαίνει ότι είναι ΟΚ; Εγώ πάντως αν ήμουν ομοφυλόφιλος και με έλεγαν gay, ενώ για παράδειγμα είχε πεθάνει η μάνα μου, μάλλον θα έριχνα μπουνιές στον πολιτικώς ορθό ηλίθιο που μου το είπε. Ήταν ο Φασμπίντερ εύθυμος που να πάρει;;; Γενικά τη βρίσκω πιο προσβλητική έκφραση από το "αδερφή" για παράδειγμα.


Η Ελλάδα είναι η χώρα της σάτιρας. Σάτιρα στην Ελλάδα έχουμε δει από πολλούς, όμως κάποιοι είναι οι πλέον επιτυχημένοι. Ξεκινάω από το Χάρρυ Κλύνν, ο οποίος κυριάρχησε στην ελληνική σάτιρα κατά τη δεκαετία του '80 και είναι αυτός που έχει πει: "Το χιούμορ είναι αγγλοσαξωνική κατασκευή, στην Ελλάδα έχουμε τη σάτιρα κι εγώ αυτό κάνω". Προχωράω στον Τζιμάκο τον Τρισμέγιστο και τον αμετανόητο ("στης βουλής τα έδρανα, αχ κι εγώ να έκλανα", "αν καταφέρει και μπει στο κόμμα, θά ΄ναι και πρώτη κι ας είναι σε κώμα"). Ας μην ξεχάσω και τον ατελείωτο Πουλικάκο. Ο Μητσικώστας είναι ίσως ο πιο ταλαντούχος απ' όλους τους σατιρικούς του καιρού μου, το να τον βλέπω ειδικά να παριστάνει το Ζουράρι ήταν η καλύτερή μου. Μου αρέσει επίσης πολύ και το στυλ του φοβερού Θέμου, άσχετα αν οι περισσότεροι από εσάς μάλλον θα διαφωνήσετε. Τον θεωρώ άπαιχτο. Η αείμνηστη κι αξεπέραστη Μαλβίνα, ήταν άλλο ένα διαμάντι του χώρου αυτού. Την παρακολουθούσα με μεγάλη προσοχή (εκείνο το Τάπερμαν έγραψε). Τέλος, ο Λάκης Λαζόπουλος μου αρέσει πάρα πολύ, κυρίως από τους Μήτσους, αλλά και από το θέατρο. Το Αλ Τσαντίρι δεν μου άρεσε πέρισυ καθόλου, ούτε το παρακολουθούσα. Φέτος όμως παίρνει κεφάλια και μου αρέσει πολύ. Επίσης μου αρέσει αρκετά (όχι όμως πολύ) και ο Πιτσιρίκος από το χώρο των Μπλογκερς, ο οποίος θα ήταν καλύτερος αν δεν επαναλαμβανόταν τόσο πολύ.

Η σάτιρα αν δεν ενοχλεί είναι ανούσια. Αν δεν είναι ασεβής είναι άκυρη. Αν δεν δαγκώνει είναι εξημερωμένη και βαρετή. Αν είναι αρεστή είναι όργανο του συστήματος και μάλλον αποτελεί γλύψιμο. Αν δεν έχει εχθρούς, σημαίνει ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά της, το να τρίψει δηλαδή στη μούρη των βολεμένων και των κατεστημένων τα χάλια τους. Αν δεν είναι ανήθικη, τότε δεν είναι σάτιρα. Και ξέρετε κάτι; Λίγο μ' ενδιαφέρει αν ο Λάκης ήπιε κόκα, αν και πράγματι δεν μου άρεσε όταν το άκουσα, περισσότερο γιατί είδα ότι ασπάζεται τον τρόπο ζωής των χάι και καλά, τους οποίους υποτίθεται ότι χτυπά με το λόγο του. Ας δεχτούμε λοιπόν ότι ο καλλιτέχνης είναι ανακόλουθος, ή αλλιώς ότι έχει το θάρρος ν' αυτοσατιρίζεται. Το ζήτημα είναι να είναι η σάτιρα μεστή, εύστοχη και ασεβής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δηλαδή όποιος δεν έχει υπηρετήσει στο στρατό δεν δικαιούται να σατιρίζει το οτιδήποτε, μάλλον γιατί δεν γνώρισε από κοντά την πλήρη γελοιότητα και έτσι δεν έχει παραστάσεις, έτσι;
Καλοοοοο ! Συμφωνω και επαυξανω !!

Ξεκινάω από το Χάρρυ Κλύνν, ο οποίος κυριάρχησε στην ελληνική σάτιρα κατά τη δεκαετία του '80 και είναι αυτός που έχει πει: "Το χιούμορ είναι αγγλοσαξωνική κατασκευή, στην Ελλάδα έχουμε τη σάτιρα κι εγώ αυτό κάνω". Προχωράω στον Τζιμάκο τον Τρισμέγιστο και τον αμετανόητο ("στης βουλής τα έδρανα, αχ κι εγώ να έκλανα", "αν καταφέρει και μπει στο κόμμα, θά ΄ναι και πρώτη κι ας είναι σε κώμα"). Ας μην ξεχάσω και τον ατελείωτο Πουλικάκο. Ο Μητσικώστας είναι ίσως ο πιο ταλαντούχος απ' όλους τους σατιρικούς του καιρού μου, το να τον βλέπω ειδικά να παριστάνει το Ζουράρι ήταν η καλύτερή μου. Μου αρέσει επίσης πολύ και το στυλ του φοβερού Θέμου, άσχετα αν οι περισσότεροι από εσάς μάλλον θα διαφωνήσετε. Τον θεωρώ άπαιχτο. Η αείμνηστη κι αξεπέραστη Μαλβίνα, ήταν άλλο ένα διαμάντι του χώρου αυτού. Την παρακολουθούσα με μεγάλη προσοχή (εκείνο το Τάπερμαν έγραψε). Τέλος, ο Λάκης Λαζόπουλος μου αρέσει πάρα πολύ, κυρίως από τους Μήτσους, αλλά και από το θέατρο. Το Αλ Τσαντίρι δεν μου άρεσε πέρισυ καθόλου, ούτε το παρακολουθούσα. Φέτος όμως παίρνει κεφάλια και μου αρέσει πολύ.
Ενας κι ενας αυτοι που ανεφερες. (δε ξερω τι ηθελε να πει ο Χαρυ Κλυν βεβαια, καθως και το αγγλικο χιουμορ εχει σατυρα, αλλά Χαρυ ειναι αυτος :P ).

Η σάτιρα αν δεν ενοχλεί είναι ανούσια. Αν δεν είναι ασεβής είναι άκυρη. Αν δεν δαγκώνει είναι εξημερωμένη και βαρετή. Αν είναι αρεστή είναι όργανο του συστήματος και μάλλον αποτελεί γλύψιμο. Αν δεν έχει εχθρούς, σημαίνει ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά της, το να τρίψει δηλαδή στη μούρη των βολεμένων και των κατεστημένων τα χάλια τους. Αν δεν είναι ανήθικη, τότε δεν είναι σάτιρα. Και ξέρετε κάτι; Λίγο μ' ενδιαφέρει αν ο Λάκης ήπιε κόκα, αν και πράγματι δεν μου άρεσε όταν το άκουσα, περισσότερο γιατί είδα ότι ασπάζεται τον τρόπο ζωής των χάι και καλά, τους οποίους υποτίθεται ότι χτυπά με το λόγο του. Ας δεχτούμε λοιπόν ότι ο καλλιτέχνης είναι ανακόλουθος, ή αλλιώς ότι έχει το θάρρος ν' αυτοσατιρίζεται. Το ζήτημα είναι να είναι η σάτιρα μεστή, εύστοχη και ασεβής
Well said ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
εγώ βλέπω ότι ο Λαζόπουλος στην πλειοψηφία του χρόνου της εκπομπής του κάνει σάτιρα και κριτική στα δύο μεγάλα κόμματα, και αφιερώνει και μερικά τρίλεπτα βίντεο στον Καρβέλα και στη Ρούλα. Εσείς που σχολιάζετε εναντίον του με τόοοοσο σθένος, είναι απλά για τα βιντεάκια αυτά; Τα πολιτικά του σχόλια δηλαδή, που αποτελούν το μεγαλύτερο κομμάτι της εκπομπής, και στα οποία οφείλεται μεγάλο ποσοστό των φαν του, δεν σας ενοχλούν;:whistle: Εγώ γιατί έχω την αίσθηση ότι αυτά σας χαλάνε, απλά κωλώνετε να το πείτε;:hehe::whistle:

γιατί να κολώσουμε να το πούμε;

δέρνει κανείς εδώ γύρω; :P

αν μας ενοχλούσε θα το λέγαμε όπως λέμε ό,τι μας ενοχλεί, ακόμα κι αν κάποιοι δεν το δέχονται λόγω οτι εκείνους δεν τους ενοχλεί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η σάτιρα αν δεν ενοχλεί είναι ανούσια. Αν δεν είναι ασεβής είναι άκυρη. Αν δεν δαγκώνει είναι εξημερωμένη και βαρετή. Αν είναι αρεστή είναι όργανο του συστήματος και μάλλον αποτελεί γλύψιμο. Αν δεν έχει εχθρούς, σημαίνει ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά της, το να τρίψει δηλαδή στη μούρη των βολεμένων και των κατεστημένων τα χάλια τους. Αν δεν είναι ανήθικη, τότε δεν είναι σάτιρα. Και ξέρετε κάτι; Λίγο μ' ενδιαφέρει αν ο Λάκης ήπιε κόκα, αν και πράγματι δεν μου άρεσε όταν το άκουσα, περισσότερο γιατί είδα ότι ασπάζεται τον τρόπο ζωής των χάι και καλά, τους οποίους υποτίθεται ότι χτυπά με το λόγο του. Ας δεχτούμε λοιπόν ότι ο καλλιτέχνης είναι ανακόλουθος, ή αλλιώς ότι έχει το θάρρος ν' αυτοσατιρίζεται. Το ζήτημα είναι να είναι η σάτιρα μεστή, εύστοχη και ασεβής
συμφωνώ απολύτως (γμτ εγώ γιατί δεν μπορώ να τα πω έτσι ωραία;:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
[...]
Η σάτιρα αν δεν ενοχλεί είναι ανούσια. Αν δεν είναι ασεβής είναι άκυρη. Αν δεν δαγκώνει είναι εξημερωμένη και βαρετή. Αν είναι αρεστή είναι όργανο του συστήματος και μάλλον αποτελεί γλύψιμο. Αν δεν έχει εχθρούς, σημαίνει ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά της, το να τρίψει δηλαδή στη μούρη των βολεμένων και των κατεστημένων τα χάλια τους. Αν δεν είναι ανήθικη, τότε δεν είναι σάτιρα.[...]

Συμφωνώ. Αυτό είναι η σάτιρα!

Ο Παπανδρέου με κεφάλι emo (που όντως προκαλεί γέλιο) ή ο Καραμανλής σαν μωρό που κουνιέται πέρα δώθε (που όντως προκαλεί γέλιο) είναι σάτιρα; Ή μήπως μία γυναίκα που κλαίει για έναν αλλοδαπό (που όντως προκαλεί γέλιο είναι σάτιρα; Ή μήπως ο κύριος με το σκυλάκι που πετάει τη μία βλακεία μετά την άλλη (που όντως προκαλεί γέλιο) είναι σάτιρα;

Το κοινό, ή η πλειοψηφία του κοινού λύνεται στα γέλια σε αυτά τα σημεία της εκπομπής και στις καλές ατάκες μένει αδρανές. Αν είχε τη μαγκιά ο Λαζόπουλος θα έκανε μία εκπομπή μόνο με τις καλές ατάκες χωρίς τις άστοχες σάχλες αλλά δεν το κάνει γιατί τον τρώει και τον καλοπληρώνει κυρίως το 60% που γελάει με τα "νούμερα" που δείχνει να ξεστομίζουν τις άπειρες ηλιθιότητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top