Σοβαρότητα

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:worry:
Έκανα αυτό το θέμα με σκοπό να συζητήσουμε για την σοβαρότητα.

Μερικοί συνδέουν την σοβαρότητα με την ηλικία δηλαδή όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος σοβαρεύει.
Μερικοί πιστεύουν ότι έχει σχέση με το κοινωνικό υπόβαθρο δηλαδή ένας πολιτικός, ένας επιστήμονας ο πρωθυπουργός μίας χώρας , ένας δάσκαλος πρέπει να δείχνει σοβαρός αλλιώς θα φάει κράξιμο.

:/: αυτό φαίνεται και στα forum ένας άνθρωπος που θέλει να φαίνεται σοβαρός δε βάζει ποτέ emoticon και έχει σοβαρό avatar (μία κλασική ζωγραφιά, ή ένα ιστορικό πρόσωπο ή ένα άλλο). πχ καθηγητές στο ischool γράφανε πολύ σοβαρά :/ ενώ πολλοί πιστεύουν δεν ήταν στην πραγματική τους ζωή.

Επίσης μερικοί άνθρωποι στο facebook που το παίζουν σοβαροί (καθηγητές πανεπιστήμιου γράφουν συνέχεια επιστημονικά πράγματα και φωτογραφίες συνεδρίων και σχόλια πολιτικά .

Εσείς τι πιστεύετε για την σοβαρότητα;, πρέπει να συμβαδίζει με την κοινωνική υπόσταση κάποιου ή είναι εντελώς διαφορετικές καταστάσεις και ένας αστείος φαινομενικά μπορεί να είναι και καλός στην δουλειά του (πχ δάσκαλος, πολιτικός, καθηγητής κοκ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Φοκο,μηπως μπερδευεις την σοβαροτητα με την σοβαροφανεια;
ένας άνθρωπος που θέλει να φαίνεται σοβαρός
Αυτο..ειναι σοβαροφανεια.
Το λες και μονος σου..θελει να ΦΑΙΝΕΤΑΙ σοβαρος.
Ομως...ΕΙΝΑΙ;
Σοβαρος ειναι αυτος που φαινεται σοβαρος;ή μπορει καποιος να μην φαινεται σοβαρος,αλλα να ειναι;Τι πιστευεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Φοκο,μηπως μπερδευεις την σοβαροτητα με την σοβαροφανεια;
Αυτο..ειναι σοβαροφανεια.
Το λες και μονος σου..θελει να ΦΑΙΝΕΤΑΙ σοβαρος.
Ομως...ΕΙΝΑΙ;
Σοβαρος ειναι αυτος που φαινεται σοβαρος;Τι πιστευεις;

Ίσως το θέμα έπρεπε να το κάνω σοβαροφάνεια ταιριάζει καλύτερα ευχαριστώ για την παρατήρηση.


Προσωπικά πιστεύω ότι δε μπορεί κανείς να γίνει σοβαρός αλλά να το παίξει σοβαρός και δυστυχώς πάρα πολλοί το παίζουν σοβαροί και δε δείχνουν το πραγματικό τους πρόσωπο για να έχουν περισσότερη αποδοχή.

Από τους καθηγητές που είχα στα σχολεία που είχα - δε μπορώ να έχω γνώμη για πολιτικούς και αλλους κλάδους- (από το Δημοτικό μέχρι και το Πανεπιστήμιο) νομίζω ότι είναι ανεξάρτητα η σοβαρότητα από το πόσο καλός είσαι.
πχ ο φιλόλογος που είχα στο σχολείο ήταν πολύ σοβαροφανής (φορούσε γραβάτα, μιλούσε λόγια και δεν κουτσομπόλευε ή έκανε κανένα αστείο στην τάξη) αλλά δε πιστεύω ότι ήταν κάλος στην δουλειά του, αντίθετα καθηγητής στην σχολή ήταν αστείοφανής (:D ας το πούμε έτσι) αλλά οι γνώσεις του στο αντικείμενο πολύ βαθείς).

Επίσης για τους καθηγητές του Πανεπιστήμιου ανεξάρτητα από τις γνώσεις έχω παρατηρήσει ότι όσοι έχουν σπουδάσει Αμερική φαίνονται υπερβολικά σοβαροι με κουστούμια ενώ όλοι δίναν έμφαση στην εκπαίδευση (άσχετο με το θέμα) , ενώ αυτοί που σπούδασαν Αγγλία είχαν χιουμορ και ήταν πιο casual ντυμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Μια χαρα ειναι ο τιτλος...ακριβως αυτο καταλαβαινω εγω οτι εξεταζουμε...την σοβαροτητα και την σοβαροφανεια,δηλαδη αν οντως αυτοι που δειχνουν σοβαροι..ειναι κιολας.Αλλα ας το δουμε και αλλιως..καποιος που δεν δειχνει σοβαρος,μπορει να ειναι;
Τι ειναι αληθεια η σοβαροτητα για σενα φοκο,αλλα και για ολους τους αλλους;Εννοω τι πιστευεις για σενα,οτι ειναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ σοβαροτητα;Να φοραει γραβατα και κουστουμι και να ειναι αγελαστος;Να βαζει σοβαρα αβαταρ,οπως λες και οχι εμοτικονς;Να μην γελαει;Ενας αστειος τυπος,μπορει να ειναι σοβαρος;Και οταν λεμε σοβαρος..τι πραγματικα εννοουμε;Διοτι πρεπει να ξεχωρισουμε τι πιστευουμε οτι ειναι ενας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΟΒΑΡΟΣ ανθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Θα σου έλεγα κι εγώ αυτά που είπε η Πουπουλίνα, με πρόλαβε.
Αλήθεια το "αστείοδανής" τι είναι;:confused:
΄Οπως και να έχει, υπάρχουν οι σοβαροφανείς, αυτοί δηλαδή που θέλουν να φαίνονται σοβαροί, ίσως λόγω επαγγέλματος ή ιδιότητας. Υπάρχουν οι σοβαροί, προσωπικά δεν καταλαβαίνω τι στο καλό βρίσκουν σ' αυτή την στάση ζωής και υπάρχουν και οι απλοί άνθρωποι που θα αντιμετωπίσουν με σοβαρότητα τα θέματα που χρειάζονται σοβαρότητα και με χιούμορ κάποια άλλα. Κάποιες στιγμές μάλιστα, θα τους δεις ενώ είναι μεγάλοι άνθρωποι, να κάνουν σαν μικρά παιδιά. Απίστευτη αξία έχουν αυτοί οι άνθρωποι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα σου έλεγα κι εγώ αυτά που είπε η Πουπουλίνα, με πρόλαβε.
Αλήθεια το "αστείοδανής" τι είναι;:confused:

Κάνω πολλά ορθογραφικά αλλά τα κάνω γιατί έχω κερατόκωνο (κάτι στα μάτια που ανεβάζει τον αστιγματισμό) που διαγνώστηκε εδώ και 3 μήνες δε βλέπω καλά και τα ελέγχω τα λάθη μου μετά με επεξεργασία όσα προσέξω . Αστειοφανής εννοούσα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Η βασω εθεσε το θεμα σωστα πιστευω.
Αυτη ειναι η προταση κλειδι
οι απλοί άνθρωποι που θα αντιμετωπίσουν με σοβαρότητα τα θέματα που χρειάζονται σοβαρότητα
Το ζητημα ειναι,πως αντιμετωπιζεις τα πραγματα,την δουλεια σου,τους γυρω σου..τις καταστασεις γενικα.Αν τις αντμετωπιζεις με την δεουσα σοβαροτητα..εισαι σοβαρος.Αν δεν τις αντιμετωπιζεις..δεν εισαι.Η σοβαροφανεια ομως ειναι αλλο πραγμα.Απλα θελεις να δειχνεις σοβαρος για διαφορους λογους...αυτο δεν σημαινει οτι εισαι.
Ποσους σοβαροφανεις εχεις δει...που αντιμετωπιζουν σωστα την δουλεια τους για παραδειγμα,και τις διαφορες καταστασεις που ενδεχομενως αντιμετωπιζουν;Καποιοι ειναι οντως σοβαροι,καποιοι αλλοι οχι.
Αλλα ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ.
Ποσους εχεις δει,που δεν ειναι σοβαροφανεις..αλλα να αντιμετωπιζουν την δουλεια τους και ολες τις καταστασεις σοβαρα και αψογα;
Εγω πολλους.
Λοιπον,για μενα η σοβαροφανεια δενε χει να κανει με την πραγματικη σοβαροτητα.
Ισα ισα..οπου βλεπω μεγαλη σοβαροφανεια..κατι μου παει λαθος...μηπως προσπαθουν να μας πεισουν οτι ειναι σοβαροι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Κάνω πολλά ορθογραφικά αλλά τα κάνω γιατί έχω κερατόκωνο (κάτι στα μάτια που ανεβάζει τον αστιγματισμό) που διαγνώστηκε εδώ και 3 μήνες δε βλέπω καλά και τα ελέγχω τα λάθη μου μετά με επεξεργασία όσα προσέξω . Αστειοφανής εννοούσα. :D
Δεν ήθελα να στην πω καλέ, απλώς απόρησα γιατί δεν έχω ακούσει ξανά την λέξη. Τώρα κατάλαβα καλύτερα το αρχικό σου ποστ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα κι από εμένα. Σοβαροφανής κατ'εμέ δεν μπορεί ποτέ να είναι και σοβαρός γιατί μόνο και μόνο η ανάγκη που έχει να φαίνεται σοβαρός τον καθιστά ολίγον τι γελοίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Σήμερα είχα αποφασίσει να βγάλω το αστείο avatar που είχα και να βάλω ένα σοβαρό (για 2 ώρες μάλιστα είχα σοβαρό avatar) αλλά δε μπόρεσα και για αυτό έφτιαξα άλλο αστείο avatar (το οποίο είναι αρκετά γλυκούλι). Μετά σκέφτηκα πως κάνω ακριβώς το ίδιο με το νήμα που άνοιξα πριν λίγες μέρες και είπα πως δεν πρέπει να το κάνω αυτό.

Μπορεί μερικοί να γελάνε ότι είμαι ιατρός και έχω αστείο avatar αλλά δε με νοιάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχω θέμα μου λένε συνέχεια ότι είμαι πολύ σοβαρός. Και το resting face μου είναι κάπως σοβαρό και λίγο στεναχωρημένο νομίζω και όταν απλώς κάθομαι ότι πιστεύουν ότι δεν περνάω καλά κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Έχω θέμα μου λένε συνέχεια ότι είμαι πολύ σοβαρός. Και το resting face μου είναι κάπως σοβαρό και λίγο στεναχωρημένο νομίζω και όταν απλώς κάθομαι ότι πιστεύουν ότι δεν περνάω καλά κλπ.
Το χειρότερο είναι να έχεις το βλέμμα του αιμοσταγούς δολοφόνου.

Δεν σε πλησιάζει κανείς :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzimos

Νεοφερμένος

Ο Tzimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σοβαρός έχει να κάνει με την υπόθεση, συζήτηση , παιδιά , γυναίκα , δουλεία που βρίσκεσαι. Το να είσαι χαρούμενος και το να κάνεις διάφορες τρέλες δεν σε κάνει λιγότερο σοβαρό από έναν πολιτικό, έναν γιατρό κτλ κτλ που απλά θέλουν να φαίνονται σοβαροί, που για έμενα μου αρέσουν οι άνθρωποι να φαίρονται όπως είναι ο χαρακτήρας του. Δεν υπάρχει στάνταρ στην σοβαρότητα. Απλά πρέπει να ξέρουμε τα όρια της πλάκας η ακόμα και της σοβαρότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Έχω θέμα μου λένε συνέχεια ότι είμαι πολύ σοβαρός. Και το resting face μου είναι κάπως σοβαρό και λίγο στεναχωρημένο νομίζω και όταν απλώς κάθομαι ότι πιστεύουν ότι δεν περνάω καλά κλπ.
Αχ και εγω το ίδιο προβλημα εχω μερικές φορες :hehe: Αλλα προσπαθώ να ειμαι χαμογελαστή για να σπάσει λιγο το resting bitch face.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αχ και εγω το ίδιο προβλημα εχω μερικές φορες :hehe: Αλλα προσπαθώ να ειμαι χαμογελαστή για να σπάσει λιγο το resting bitch face.

Resting face problems :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Έχω θέμα μου λένε συνέχεια ότι είμαι πολύ σοβαρός. Και το resting face μου είναι κάπως σοβαρό και λίγο στεναχωρημένο νομίζω και όταν απλώς κάθομαι ότι πιστεύουν ότι δεν περνάω καλά κλπ.
Η απόλυτη ταύτιση :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στον επαγγελματικό τομέα πολλές φορές λανθασμένα η σοβαροφάνεια συνδέεται με υπευθυνότητα και αξιοπιστία. Βέβαια, το αν μια συμπεριφορά που φαίνεται σοβαρή δείχνει και έναν σοβαρό άνθρωπο,το καταλαβαίνεις αρκετά γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Κατ' εμέ η σοβαρότητα παίζει ρόλο λίγο και με την ηλικία. Σπάνιες οι περιπτώσεις που κουβεντιάζεις με παιδιά 8 χρονών ενώ με 28 τα βρίσκεις σκούρα.

Όποιος θέλει να φαίνεται σοβαρός, δεν είναι. Ο σοβαρός αυτομάτως θα φαίνεται και όλας. Αυτός που θέλει να είναι, πολύ απλά θέλει επειδή δεν είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top