"Πούλησε" έρωτα στην 14χρονη και την οδήγησε στην αυτοκτονία

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εκμεταλλεύτηκε παιδικές ψυχές μικρών κοριτσιών, τους «πούλησε» έρωτα και σύναψε ερωτικές σχέσεις μαζί τους. Οι επιλογές του, οδήγησαν στην αυτοχειρία την 14χρονη που σήμερα το μεσημέρι αποφάσισε να πέσει στις γραμμές του Ηλεκτρικού στο Μοσχάτο και να βρει φρικτό θάνατο από τον συρμό που την παρέσυρε.

Ο λόγος για έναν 43χρονο παντρεμένο και πατέρα ενός 14χρονου κοριτσιού που ήταν γειτόνισσα και φίλη με το θύμα, ο οποίος διατηρούσε ψιλικατζίδικο στο Μοσχάτο και εκμεταλλευόταν φαίνεται το μαγαζί του για να προσεγγίζει συνομήλικα με την κόρη του κοριτσάκια, να τους «πουλάει» έρωτα και να συνάπτει ερωτικές σχέσεις μαζί τους.

Πριν τρεις μήνες είδε την 14χρονη στενοχωρημένη στο μαγαζί του, της έπιασε κουβέντα και σιγά-σιγά απέκτησε την εμπιστοσύνη της και άρχισαν να βγαίνουν μαζί, μέχρι που σύναψαν ολοκληρωμένες ερωτικές σχέσεις. Πριν δύο ημέρες οι γονείς του παιδιού έμαθαν τι συνέβαινε και ο πατριός της 14χρονης πήγε στο μαγαζί του παιδόφιλου και τον ξυλοκόπησε. Περίοικοι κάλεσαν την Αστυνομία και όταν οι γονείς ανέφεραν τι είχε συμβεί, πήγε κλιμάκιο αστυνομικών του Τμήματος Προστασίας Ανηλίκων και συνέλαβε τον 43χρονο για αποπλάνηση ανηλίκου κατ’ εξακολούθηση.

Ερευνώντας οι αστυνομικοί το κινητό του τηλέφωνο, ανακάλυψαν γυμνές φωτογραφίες μίας ακόμη 14χρονης για την οποία παραδέχτηκε ο δράστης ότι είχε συνάψει ερωτικές σχέσεις μαζί της πριν ενάμιση χρόνο και στις κατηγορίες σε βάρος του συμπεριέλαβαν και την πορνογραφία ανηλίκων.

Οι πράξεις του οδήγησαν το τελευταίο του θύμα στο απονενοημένο διάβημα, καθώς ως ανήλικη που ήταν, δεν βρισκόταν σε θέση να κατανοήσει την παγίδα στην οποία είχε πέσει και θεωρώντας πως ήταν ερωτευμένη μαζί του και δεν ήθελε να χωρίσουν, έγραψε τα συναισθήματά της σε ένα σημείωμα που βρέθηκε στα ρούχα της και έπεσε στις γραμμές του ηλεκτρικού σιδηρόδρομου στο Μοσχάτο.

Πριν από αυτό έστειλε και ένα μήνυμα σε φιλικό της πρόσωπο που έσπευσε στο σημείο αλλά δεν την πρόλαβε. Οι τραγικοί γονείς του κοριτσιού βρίσκονται σε κατάσταση σοκ, ενώ ο παιδόφιλος με την σχηματισθείσα σε βάρος του δικογραφία οδηγήθηκε στο αυτόφωρο.

Σε βάρος του ασκήθηκε ποινική δίωξη από την Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθήνας.

Τα αδικήματα που του έχουν αποδοθεί ειναι:

-Αποπλάνηση ανηλίκου κάτω των 14 ετών (κακούργημα)

-κατάχρηση σε ασέλγεια (κακούργημα)

-πορνογραφία ανηλίκων (πλημμέλημα).
Έχω σοκαριστεί με το γεγονός...
 

QueenMab

Νεοφερμένος

Η QueenMab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ε..πραγματικά δεν ξέρω τι να σχολιάσω και τι να πω...
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η πορνογραφία ανηλίκων πλημμέλημα; Τζίζους που ζούμε. Τραγικό το γεγονός από όπου και να το πιάσεις φαντάσου τι περνάνε οι γονείς του κοριτσιού..
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πωωω ρε γμτ, τι έκανε η μικρή :( Είναι πολύ πιο δύσκολος ο ψυχολογικός εγκλωβισμός στην εφηβεία. Κρίμα που δεν κατάφερε να κρατηθεί ώστε να ζήσει και την απομυθοποίηση του "έρωτά" της αργότερα ως ενήλικη.

Τι να πω, καλή ανάπαυση..
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Οι γονείς της κοπέλας πράγματικα πιστευω ότι δε ξέρουν με τι να πρωτοσοκαριστουν και να στεναχωρηθουν....
Και για τον άλλον εύχομαι πραγματικά τη χειρότερη κατάληξη...
Κρίμα που χάθηκε μια ζωή τόσο νέα...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτή η κουλ αντίδραση του Ελληνικού λαού καθημερινά σε τέτοια γεγονότα με εκπλήσσει. Νομίζω ότι επικρατεί ψεκάζουσα αναισθησία και έμμεση ενοχή στην ηθική κατάπτωση της κοινωνίας. Δεν μπορώ να δεχτώ άλλο "πεφτοσυννεφάκηδες" σε μια κοινωνία που το παίζει "Ευρωπαϊκή" και το μόνο της ενδιαφέρον είναι το νέο μοντέλο iphone. H υποκρισία ώστε να μην επαναληφθούν τέτοια περιστατικά με σοκάρει περισσότερο από το θάνατο ενός νέου ανθρώπου κάτω από απερίγραπτες συνθήκες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Παιδιά αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι καλά ψυχολογικά,η θέση τους είναι σε ειδικά ιδρύματα, όχι σε κελιά . Όσα χρόνια και να κάνουν,όσο ξύλο και να φάνε,δεν αλλάζει κάτι αυτό . Ο περιορισμός και η παρακολούθηση είναι η καλύτερη διαχείριση . Η υπόθεση γεννά πολλά ερωτηματικά πάντως και για την ψυχική κατάσταση της μικρής .
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αυτή η κουλ αντίδραση του Ελληνικού λαού καθημερινά σε τέτοια γεγονότα με εκπλήσσει. Νομίζω ότι επικρατεί ψεκάζουσα αναισθησία και έμμεση ενοχή στην ηθική κατάπτωση της κοινωνίας. Δεν μπορώ να δεχτώ άλλο "πεφτοσυννεφάκηδες" σε μια κοινωνία που το παίζει "Ευρωπαϊκή" και το μόνο της ενδιαφέρον είναι το νέο μοντέλο iphone. H υποκρισία ώστε να μην επαναληφθούν τέτοια περιστατικά με σοκάρει περισσότερο από το θάνατο ενός νέου ανθρώπου κάτω από απερίγραπτες συνθήκες.
Συγγνώμη αλλά εγώ πολλές φορές έχω πει οτι πρέπει να προσέχουν αυτοί που δεν είναι έτοιμοι να γίνουν γονείς αλλά και αυτοί που ήδη είναι να είναι κοντά στα παιδιά τους. Προς Θεού, δε θέλω να ρίξω το φταίξιμο στους γονείς του παιδιού, αλλά τί να πω, ας γίνει αυτό μάθημα σε άλλους ώστε να έχουν επαφή συνεχή με τα παιδιά τους, να βρίσκουν τον χρόνο να παρατηρούν τις αλλαγές, τα σημάδια. Η λύση που βλέπω εγώ είναι πάλι (και πάντα) η παιδεία, η μόρφωση, το να ανοίξει κάποιος τους ορίζοντές του. Δεν μπορούμε πια εν έτει 2019 να κάνουμε παιδιά γιατί έτσι περιμένουν οι άλλοι από μας, για να ευχαριστήσουμε τον παππού και τη γιαγιά που θέλουν εγγονάκι, για να μην πει ο κόσμος. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι φτιαγμένοι για να γίνουν γονείς και να βάλουν τον εαυτό τους δεύτερο, δεν είναι κακό. Δεν ξέρω.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά εγώ πολλές φορές έχω πει οτι πρέπει να προσέχουν αυτοί που δεν είναι έτοιμοι να γίνουν γονείς αλλά και αυτοί που ήδη είναι να είναι κοντά στα παιδιά τους. Προς Θεού, δε θέλω να ρίξω το φταίξιμο στους γονείς του παιδιού, αλλά τί να πω, ας γίνει αυτό μάθημα σε άλλους ώστε να έχουν επαφή συνεχή με τα παιδιά τους, να βρίσκουν τον χρόνο να παρατηρούν τις αλλαγές, τα σημάδια. Η λύση που βλέπω εγώ είναι πάλι (και πάντα) η παιδεία, η μόρφωση, το να ανοίξει κάποιος τους ορίζοντές του. Δεν μπορούμε πια εν έτει 2019 να κάνουμε παιδιά γιατί έτσι περιμένουν οι άλλοι από μας, για να ευχαριστήσουμε τον παππού και τη γιαγιά που θέλουν εγγονάκι, για να μην πει ο κόσμος. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι φτιαγμένοι για να γίνουν γονείς και να βάλουν τον εαυτό τους δεύτερο, δεν είναι κακό. Δεν ξέρω.

Himela,την ευθύνη του κοριτσιού εννοείται οτι την είχαν οι γονείς της . Δεν είναι θέμα να κατηγορήσεις,είναι γεγονός .
Η κοινωνία πάντα τάζεται με το μέρος αυτού που κατέληξε και αποδίδει ευθύνες στους υπόλοιπους(συνήθως επειδή εκείνοι ζούν:P) . Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ανήλικη . Απο την άλλη βέβαια τι να κάνουν και εκείνοι; Είναι τέρμα άτυχοι καθώς τους έτυχε ο παιδόφιλος,σε συνδυασμό με την κόρη τους,η οποία προφανώς είχε επίσης κάποιο ψυχολογικό ζήτημα . Ας το προσέξουμε λίγο αυτό διότι οι παιδόφιλοι όσο σοκαριστικες και εαν είναι οι πράξεις τους ,δεν είναι κάτι καινούριο(η υπαρξή τους γνωστή) . Το να βλέπουμε την ανήλικη όμως να συμφωνεί είναι κάτι που δεν το βλέπεις κάθε μέρα .

Τι να δικάσεις απο έναν άνθρωπο που ρισκάρει την φήμη του,σκοτώνει την ηθική του,διαλύει 2 οικογένειες και μία ζωή επειδή δεν μπορεί να συγκρατηθεί και να βρεί βοήθεια για το θέμα του ; Να τον χώσεις μέσα για κάποια χρόνια και μετά να βγεί ; Οχι καλύτερα δια βίου περιορισμός και παρακολούθηση απο ψυχολόγους ,διότι αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί να στέκει καλά .
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά εγώ πολλές φορές έχω πει οτι πρέπει να προσέχουν αυτοί που δεν είναι έτοιμοι να γίνουν γονείς αλλά και αυτοί που ήδη είναι να είναι κοντά στα παιδιά τους. Προς Θεού, δε θέλω να ρίξω το φταίξιμο στους γονείς του παιδιού, αλλά τί να πω, ας γίνει αυτό μάθημα σε άλλους ώστε να έχουν επαφή συνεχή με τα παιδιά τους, να βρίσκουν τον χρόνο να παρατηρούν τις αλλαγές, τα σημάδια. Η λύση που βλέπω εγώ είναι πάλι (και πάντα) η παιδεία, η μόρφωση, το να ανοίξει κάποιος τους ορίζοντές του. Δεν μπορούμε πια εν έτει 2019 να κάνουμε παιδιά γιατί έτσι περιμένουν οι άλλοι από μας, για να ευχαριστήσουμε τον παππού και τη γιαγιά που θέλουν εγγονάκι, για να μην πει ο κόσμος. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι φτιαγμένοι για να γίνουν γονείς και να βάλουν τον εαυτό τους δεύτερο, δεν είναι κακό. Δεν ξέρω.
Μην έχεις την εντύπωση ότι τα παιδιά ντε και καλά μιλάνε στους γονείς τους αν αυτοί είναι κοντά τους. Ειδικά η εφηβεία είναι πολύ περίεργη ηλικία και για τα παιδιά η πίεση των γονιών "έλα να μιλήσουμε πες τα όλα" σε συνδυασμό με υπερπροστατευτικότητα τα κάνει μάλλον να μη μιλάνε καθόλου. Ούτε φυσικά μπορείς να ξέρεις πως παρουσιαζόταν το κορίτσι μπροστά στους γονείς του. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που πάσχουν από κατάθλιψη και το ξέρουν μόνο οι ίδιοι, τι συζητάμε τώρα. Φαντάζομαι ότι υπάρχει κατηγορία αποπλάνηση ανηλίκου γιατί ποιος ξέρει τι μέσα, αν θες, χρησιμοποιεί αυτός ο άνθρωπος (που λέει ο λόγος άνθρωπος) για να προσελκύσει το ανήλικο και αυτό να μην έλεγε κάτι παραέξω μέχρι να φτάσει σε αυτό το σημείο. Είναι λάθος να πιστεύεις με τη μία χωρίς κανένα στοιχείο ότι φταίνε οι γονείς. Ούτε εγώ μιλούσα ποτέ στους γονείς μου για οτιδήποτε αλλά δεν έπεσα ποτέ σε τόσο σκατά κατάσταση. Οπότε καλό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να μη λέμε πολλά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Απο την άλλη βέβαια τι να κάνουν και εκείνοι; Είναι τέρμα άτυχοι καθώς τους έτυχε ο παιδόφιλος,σε συνδυασμό με την κόρη τους,η οποία προφανώς είχε επίσης κάποιο ψυχολογικό ζήτημα .

Μα οι παιδόφιλοι πάντα βρίσκουν παιδιά τα οποία έχουν κάποιο εμφανές θέμα, είτε ψυχολογικό, είτε απλά διαφωνίες με τους γονείς. Αν είδες, στο άρθρο έλεγε οτι την πλησίασε γιατί την είδε στεναχωρημένη. Όταν είσαι 14 ετών και νιώθεις οτι κανείς δε σε καταλαβαίνει, είναι σαν θαύμα να βρεθεί κάποιος που να θέλει να σε ακούσει. Το κορίτσι μεγάλωνε με πατριό, ποιος ξέρει τί θέματα υπήρχαν με τον πατέρα της και τον χωρισμό των γονιών της κλπ. Ίσως υπήρχε κάποιο νέο μωρό στην οικογένεια και θεωρούσε οτι δεν της έδιναν πια σημασία; Θα φανούν όλα αυτά στην πορεία. Πάντως το να βρεθεί κάποιος από το φιλικό ή οικογενειακό περιβάλλον που θα προσπαθήσει να παρασύρει το παιδί σε κάτι δεν είναι τόσο σπάνιο όσο νομίζουμε. Το οτι κάποια παιδιά είναι πιο στενά δεμένα με τους γονείς ή πιο πονηρεμένα είναι αυτό που τα προφυλάσσει.

Θυμάμαι ένα βιντεάκι που είχα δει σχετικά με το πόσο εύκολα μπορεί ένας ξένος να παρασύρει ένα παιδάκι.


Μην έχεις την εντύπωση ότι τα παιδιά ντε και καλά μιλάνε στους γονείς τους αν αυτοί είναι κοντά τους. Ειδικά η εφηβεία είναι πολύ περίεργη ηλικία και για τα παιδιά η πίεση των γονιών "έλα να μιλήσουμε πες τα όλα" σε συνδυασμό με υπερπροστατευτικότητα τα κάνει μάλλον να μη μιλάνε καθόλου. Ούτε φυσικά μπορείς να ξέρεις πως παρουσιαζόταν το κορίτσι μπροστά στους γονείς του. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που πάσχουν από κατάθλιψη και το ξέρουν μόνο οι ίδιοι, τι συζητάμε τώρα. Φαντάζομαι ότι υπάρχει κατηγορία αποπλάνηση ανηλίκου γιατί ποιος ξέρει τι μέσα, αν θες, χρησιμοποιεί αυτός ο άνθρωπος (που λέει ο λόγος άνθρωπος) για να προσελκύσει το ανήλικο και αυτό να μην έλεγε κάτι παραέξω μέχρι να φτάσει σε αυτό το σημείο. Είναι λάθος να πιστεύεις με τη μία χωρίς κανένα στοιχείο ότι φταίνε οι γονείς. Ούτε εγώ μιλούσα ποτέ στους γονείς μου για οτιδήποτε αλλά δεν έπεσα ποτέ σε τόσο σκατά κατάσταση. Οπότε καλό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να μη λέμε πολλά.
Μού φαίνεται απίθανο να μην έχεις καθόλου επαφή καθημερινά με το παιδί σου ώστε να δεις τις αλλαγές στη συμπεριφορά του ή αν κάτι το ενοχλεί. Δε θα το πάς στο σχολείο; Δε θα το δεις το μεσημέρι ή το απόγευμα να φάτε μαζί ένα φαγητό; Δε θα πάτε το ΣΚ μια βόλτα κάπου; Δηλαδή αυτός ο ψιλικατζής πώς κατάλαβε το κορίτσι που ήταν στεναχωρημένο και το πλησίασε; Εμένα η αδελφή μου είναι σχεδόν 13, αν και δεν τη βλέπω πολύ συχνά είμαι σίγουρη οτι θα καταλάβω αν τη δω με περίεργη διάθεση. Θα της κάνω ένα αστείο και δε θα γελάσει, θα τη ρωτήσω αν είδε την τάδε ταινία και θα είναι κακοδιάθετη, κάτι θα μού δώσει ένα hint, πόσω μάλλον οι γονείς που τη βλέπουν κάθε μέρα. Δεν είπα οτι φταίνε οι γονείς, ζουν κι αυτοί το δράμα τους, αλλά όσα σχόλια έχω δει σήμερα για το θέμα αυτό όλοι αυτό λένε, να προσέχει ο κόσμος τα παιδιά τους. Δε λέω κάτι παράλογο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Μα οι παιδόφιλοι πάντα βρίσκουν παιδιά τα οποία έχουν κάποιο εμφανές θέμα, είτε ψυχολογικό, είτε απλά διαφωνίες με τους γονείς. Αν είδες, στο άρθρο έλεγε οτι την πλησίασε γιατί την είδε στεναχωρημένη. Όταν είσαι 14 ετών και νιώθεις οτι κανείς δε σε καταλαβαίνει, είναι σαν θαύμα να βρεθεί κάποιος που να θέλει να σε ακούσει. Το κορίτσι μεγάλωνε με πατριό, ποιος ξέρει τί θέματα υπήρχαν με τον πατέρα της και τον χωρισμό των γονιών της κλπ. Ίσως υπήρχε κάποιο νέο μωρό στην οικογένεια και θεωρούσε οτι δεν της έδιναν πια σημασία; Θα φανούν όλα αυτά στην πορεία. Πάντως το να βρεθεί κάποιος από το φιλικό ή οικογενειακό περιβάλλον που θα προσπαθήσει να παρασύρει το παιδί σε κάτι δεν είναι τόσο σπάνιο όσο νομίζουμε. Το οτι κάποια παιδιά είναι πιο στενά δεμένα με τους γονείς ή πιο πονηρεμένα είναι αυτό που τα προφυλάσσει.

Θυμάμαι ένα βιντεάκι που είχα δει σχετικά με το πόσο εύκολα μπορεί ένας ξένος να παρασύρει ένα παιδάκι.



Μού φαίνεται απίθανο να μην έχεις καθόλου επαφή καθημερινά με το παιδί σου ώστε να δεις τις αλλαγές στη συμπεριφορά του ή αν κάτι το ενοχλεί. Δε θα το πάς στο σχολείο; Δε θα το δεις το μεσημέρι ή το απόγευμα να φάτε μαζί ένα φαγητό; Δε θα πάτε το ΣΚ μια βόλτα κάπου; Δηλαδή αυτός ο ψιλικατζής πώς κατάλαβε το κορίτσι που ήταν στεναχωρημένο και το πλησίασε; Εμένα η αδελφή μου είναι σχεδόν 13, αν και δεν τη βλέπω πολύ συχνά είμαι σίγουρη οτι θα καταλάβω αν τη δω με περίεργη διάθεση. Θα της κάνω ένα αστείο και δε θα γελάσει, θα τη ρωτήσω αν είδε την τάδε ταινία και θα είναι κακοδιάθετη, κάτι θα μού δώσει ένα hint, πόσω μάλλον οι γονείς που τη βλέπουν κάθε μέρα. Δεν είπα οτι φταίνε οι γονείς, ζουν κι αυτοί το δράμα τους, αλλά όσα σχόλια έχω δει σήμερα για το θέμα αυτό όλοι αυτό λένε, να προσέχει ο κόσμος τα παιδιά τους. Δε λέω κάτι παράλογο.

Δεν ξέρω μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πιστέψω οτι ένα παιδί 14 χρονών είναι τόσο αδαής και δη κοπέλα . Διότι οκει τα αγόρια δεν τα προσεγγίζει κάποιος,βέβαια και αυτά είναι ψηλιασμένα για περίεργες καταστάσεις αλλα φαντάζομαι τα κορίτσια περισσότερο. Ο 14 χρονος του 80 δεν νομίζω οτι είναι τόσο πονηρεμένος όσο ο 14χρονος του 2019 . Λογικό καθώς με τον καιρό βλέπουμε όλο και πιο περίεργα στις ειδήσεις/internet . Το βίντεο που παραθέτεις δείχνει οτι απο μικρή ηλικία όλα τα παιδιά θα πρέπει να μάθουν οτι ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος . Πρέπει να διδάσκεται πως μπορούν να περνούν καλά αλλα να προσέχουν κιόλας αποφεύγοντας διάφορες καταστάσεις και μαθαίνοντας να λένε όχι όταν δεν νιώθουν ασφαλείς . Επίσης οι γονείς θα πρέπει να σιγουρεύονται οτι τα παιδιά τους κατανοούν πλήρως και ακολουθούν πολύ βασικά και ζωτικής σημασίας θέματα που σχετίζονται με την ασφάλεια τους. Οχι απλά να λένε δηλαδή "Μην μιλάς σε ξένους" , και να νομίζουν οτι θα εκτελεστεί σαν εντολή προς στρατιώτη.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μού φαίνεται απίθανο να μην έχεις καθόλου επαφή καθημερινά με το παιδί σου ώστε να δεις τις αλλαγές στη συμπεριφορά του ή αν κάτι το ενοχλεί. Δε θα το πάς στο σχολείο; Δε θα το δεις το μεσημέρι ή το απόγευμα να φάτε μαζί ένα φαγητό; Δε θα πάτε το ΣΚ μια βόλτα κάπου; Δηλαδή αυτός ο ψιλικατζής πώς κατάλαβε το κορίτσι που ήταν στεναχωρημένο και το πλησίασε; Εμένα η αδελφή μου είναι σχεδόν 13, αν και δεν τη βλέπω πολύ συχνά είμαι σίγουρη οτι θα καταλάβω αν τη δω με περίεργη διάθεση. Θα της κάνω ένα αστείο και δε θα γελάσει, θα τη ρωτήσω αν είδε την τάδε ταινία και θα είναι κακοδιάθετη, κάτι θα μού δώσει ένα hint, πόσω μάλλον οι γονείς που τη βλέπουν κάθε μέρα. Δεν είπα οτι φταίνε οι γονείς, ζουν κι αυτοί το δράμα τους, αλλά όσα σχόλια έχω δει σήμερα για το θέμα αυτό όλοι αυτό λένε, να προσέχει ο κόσμος τα παιδιά τους. Δε λέω κάτι παράλογο.
Μα και επαφή να έχεις τα παιδιά ειδικά στην εφηβεία δεν μιλάνε στους γονείς τους. Μπορεί μπροστά στους γονείς της να έδειχνε καλά, να μιλούσε για το σχολείο ή οτιδήποτε παρόμοιο. Είναι λογικό όταν δεν θες να μάθει ο γονιός κάτι να κάνεις τραλαλα μπροστά του και όταν βρεθείς εκτός σπιτιού να δείχνεις τα μαύρα σου τα χάλια. Είναι περίεργη ηλικία μη το ξεχνάμε αυτό και να μη κρίνουμε με επιχειρήματα του στιλ η νέα γενιά φταίει (το είδα και αυτό) ή ότι ντε και καλά οι γονείς ήταν γτπ. Είχα διαβάσει ότι όταν το έμαθαν ο πατριός της τον ντουλούμιασε στο ξύλο αυτόν. Δηλαδή δεν πιστεύω ότι οι άνθρωποι αδιαφορούσαν για το παιδί.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Νομίζω ότι η αδυναμία του ανθρώπινου συστήματος* είναι ότι ποτέ δεν θα λύσει τις βλάβες του. Έτσι όσο και "παιδεία" να ζητάμε, η διαστροφή θα συνυπάρχει από εποχή Χετταίων. Επειδή τότε δεν υπήρχαν ΜΜΕ; Τι έχει αλλάξει στην ανθρώπινη ιδιοσυγκρασία εδώ και αιώνες αν εξαιρέσουμε την τεχνολογική σαβούρα; Συνεπώς, θεωρώ απίθανο έως έξω από την φύση, την οποιαδήποτε βελτίωση του ανθρώπου όταν ακόμη η κοινωνία δεν έχει απομονώσει το λάθος της. Η λύση δεν είναι μια συγκεκριμένη νομική διαδικασία ώσπου να ξεχαστεί γιατί όπως και να το κάνουμε το θύμα δεν επιστρέφει στη κανονική ζωή του (ακόμη και αν είναι ζωντανό). Συμφωνώ με τον φιλόλογο-κριτικό θεάτρου Γεωργουσόπουλο που είχε απαντήσει ότι η κοινωνία θα ήταν καλύτερη αν είχε όντως ωφεληθεί από την τέχνη. Συνεχίζοντας είπε ότι εφόσον δεν έχει συμβεί κάτι από αυτό, ακόμη η κοινωνία ζει στη νηπιακή φάση της αλλά στην αιωνιότητα. Το αναπάντητο ερώτημα είναι ότι γιατί δεν έγινε κάτι μέχρι τώρα; Γιατί δεν πρόκειται να γίνει; Αυτό θα έπρεπε να μας απασχολεί.

*ίδιο σε κάθε κοινωνία, με διαφορετικές κουλτούρες κλπ
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
oι γονεις πολλες φορες αποφευγουν να δουν μια κατασταση ή να την παραδεχτουν γιατι δεν ειναι σε θεση να την αντιμετωπισουν ή εχουν αυτο που εχουμε σχεδον ολοι στο κεφαλι μας " δεν προκειται να συμβει σε μενα"
οποτε ναι πολυ πιθανο να ειχαν δει καποια αλλαγη αλλα να μην πηγε ο νους τους τοσο μακρυα κ απο αμυνα να μην ηθελε να παει η δικαιολογια του " ειναι στην εφηβεια" και αυτο φταιει ειναι πολλες φορες αρκετη για να δικαιολογησει πραγματα στο κεφαλι ενος πατερα η μιας μανας.
ενταξει βεβαια απο την αλλη δεν ειναι κ ευκολο να σου περασει ολο αυτο απο το μυαλο και δεν θες κ να το πιστεψεις.
το οτι οι γονεις δεν ξερουν τα παιδια τους ειναι κλασσικο φαινομενο και συμβαινει σχεδον στο καθε σπιτι της διπλανης πορτας δεν μου κανει εντυπωση αφου πολλες φορες δεν υπαρχει η " συμβουλη" απο τους γονεις αλλα η " τιμωρια" οποτε ενας εφηβος που δεν εχει φαει ακομα το κεφαλι του οχι απλα κρυβει πραγματα αλλα πολλες φορες μπλεκει και σε πολυ ασχημες καταστασεις απο αντιδραση.
δεν ξερω τους συγκεκριμενους γονεις αλλα ειναι πολυ κλασσικο το σεναριο δρασης-αντιδρασης απλα τις περισσοτερες φορες δεν εχει τοσο τραγικες συνεπειες γι αυτο δεν δινεται και τοση σημασια.
στο θεμα της παιδοφιλιας οση ενημερωση και να υπαρχει σε εναν εφηβο του 2019 σε σχεση με τον εφηβο του 1980 δεν λυνει το προβλημα εντελως , υπαρχουν τροποι να προσελκυσεις ενα παιδι και ποσο μαλιστα οταν ειναι στην εφηβεια, υπαρχουν περιπτωσεις που συχνα τους δινουν την ψευδαισθηση της "ασφαλειας" καπως σαν συνδρομο στοκχολμης, υπαρχουν περιπτωσεις που ακομα τους δινουν και μικροποσα για "υπηρεσιες" κλπ κλπ κλπ
ελπιζω τουλαχιστον να "ξυπνησει" μερικους ανθρωπους αυτο και να μιλανε στα παιδια τους ανοιχτα γιατι και τα θεματα "σχεσεων σεξ κλπ " ειναι και λιγο ταμπου στην ελλαδα και αποφευγονται οπως ο διαολος το λιβανι
επισης φρικιαστικο το λιγοτερο το οτι ο ιδιος ηταν πατερας 14χρονου κοριτσιου, το οποιο εμενα προσωπικα με βαζει κ σε αλλες σκεψεις που ελπιζω να ειναι η καχυποψια μου και μονο
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Μού φαίνεται απίθανο να μην έχεις καθόλου επαφή καθημερινά με το παιδί σου ώστε να δεις τις αλλαγές στη συμπεριφορά του ή αν κάτι το ενοχλεί. Δε θα το πάς στο σχολείο; Δε θα το δεις το μεσημέρι ή το απόγευμα να φάτε μαζί ένα φαγητό; Δε θα πάτε το ΣΚ μια βόλτα κάπου; Δηλαδή αυτός ο ψιλικατζής πώς κατάλαβε το κορίτσι που ήταν στεναχωρημένο και το πλησίασε; Εμένα η αδελφή μου είναι σχεδόν 13, αν και δεν τη βλέπω πολύ συχνά είμαι σίγουρη οτι θα καταλάβω αν τη δω με περίεργη διάθεση. Θα της κάνω ένα αστείο και δε θα γελάσει, θα τη ρωτήσω αν είδε την τάδε ταινία και θα είναι κακοδιάθετη, κάτι θα μού δώσει ένα hint, πόσω μάλλον οι γονείς που τη βλέπουν κάθε μέρα. Δεν είπα οτι φταίνε οι γονείς, ζουν κι αυτοί το δράμα τους, αλλά όσα σχόλια έχω δει σήμερα για το θέμα αυτό όλοι αυτό λένε, να προσέχει ο κόσμος τα παιδιά τους. Δε λέω κάτι παράλογο.
Μην το λες... Εγώ ας πούμε ποτέ δεν μίλησα για την ερωτική μου ζωή στους γονείς μου, παρόλο που οι ίδιοι ενδιαφέρονταν να μάθουν. Ακόμη και τώρα ισχύει αυτό ως έναν βαθμό... Παρόλα αυτά, με όλους τους υπόλοιπους εκτός οικογενειακού περιβάλλοντος μού ήταν και είναι πιο εύκολο να ανοιχτώ :P

Πιστεύω ότι ορθώς, βάσει νόμου, τεκμαίρεται ότι πριν τα 15 δεν υπάρχει συγκατάθεση από μέρους του παιδιού στη σεξουαλική επαφή, όμως κρίνοντας από συμμαθητές/-τριες στο γυμνάσιο, πολλά παιδιά είχαν προχωρήσει και μάλιστα παινεύονταν ότι "πήγαν με 25χρονο/25χρονη" :hehe: Δεν θέλω να δικαιολογήσω κανέναν, καθώς θεωρώ ιδεχθή την πίεση για την εξασφάλιση της υποτιθέμενης "συναίνεσης", αλλά δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια στο γεγονός ότι μια 14χρονη κοπέλα έστειλε γυμνές φωτογραφίες της εν γνώσει της. Εγώ όταν ήμουν 14 χρονων ούτε το όνομά μου δεν κοινοποιούσα στο internet, παρά τις πιέσεις που δεχόμουν (οι παλαιότεροι ischoolίτες ξέρετε τι γινόταν :P), πόσο μάλλον να έδειχνα απόκρυφα μέρη του σώματός μου :eek:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μην κρίνουμε από το τί κάναμε εμείς και πώς ήμασταν πιο έξυπνοι, πιο πονηρεμένοι, δεν μπλέξαμε κλπ. Δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο. Κάποια παιδιά μπορεί να μεγαλώνουν σε μια οικογένεια στην οποία δε συζητάνε για διάφορα θέματα της ζωής, μπορεί οι γονείς να είναι αυστηροί, αδιάφοροι, μπορεί να μεγαλώνουν με παππούδες, μπορεί το ίδιο το παιδί να είναι λίγο μειωμένης αντίληψης, μπορεί να παρασύρεται, μπορεί να θέλει να κάνει εντύπωση στους φίλους του κλπ. Ξαναλέω, είναι πολύ εύκολο να παρασύρεις ένα 14χρονο κορίτσι. Εγώ στην εφηβεία μου αγαπούσα πολύ έναν καθηγητή, έλιωνα γι' αυτόν. Είμαι σχεδόν σίγουρη οτι αν αυτός έκανε κάποια κίνηση έστω και για να πάμε μια βόλτα, όσο έξυπνη και αν περνιόμουν, δε θα αρνιόμουν. Τον είχα σαν θεό. Δεν ξέρω, εγώ δεν μπορώ να φανταστώ οτι θα έχω ένα παιδί στην εφηβεία και δεν θα προσέχω καθημερινά τις τυχόν αλλαγές και τη διάθεσή του. Αν δεν έχεις χρόνο ή διάθεση να ξοδέψεις φαιά ουσία για να αποκωδικοποιήσεις το παιδί σου, τότε κακώς το έκανες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top