Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ναι, πήγα Αγία Πετρούπολη. Δεν εντυπωσιαστηκα η αλήθεια είναι, πήγα δεν πήγα το ίδιο μου κάνει :P
Στα μέρη που λες δεν πήγα αν και το Ταμπερε το είχα ακουστά, πρέπει να ήταν ωραία κι εκεί.
Επίσης το Lapland θα άξιζε οπωσδήποτε να το επισκεφτείς! Είναι πάντα χιονισμένο και το χωριό του Άη Βασίλη δέχεται επισκέπτες ανεξαρτήτως εποχής. Την επόμενη φορά μην το αμελήσεις, είναι σαν καρτ ποστάλ :inlove:


Ζηλευω πολυ για το Lapland και το χωριο του Αη Βασιλη να ξερεις.Παλι καλα ημουν με προγραμμα γιατι ωραια η Φινλαδια αλλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ!Οποτε την επομενη φορα ή χρηματα θα εχω μπολικα ή θα πρεπει να εχω βρει δουλεια εκει :P
Το Τεμπερε ναι ειναι πολυ ομορφη πολη , οχι κατι φοβερο ομως. Προσωπικα πιο πολυ απολαυσα κατι πεζοποριες που καναμε στα δαση και την επαρχια παρα τις δραστηριοτητες στις πολεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ζηλευω πολυ για το Lapland και το χωριο του Αη Βασιλη να ξερεις.Παλι καλα ημουν με προγραμμα γιατι ωραια η Φινλαδια αλλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ!Οποτε την επομενη φορα ή χρηματα θα εχω μπολικα ή θα πρεπει να εχω βρει δουλεια εκει :P
Το Τεμπερε ναι ειναι πολυ ομορφη πολη , οχι κατι φοβερο ομως. Προσωπικα πιο πολυ απολαυσα κατι πεζοποριες που καναμε στα δαση και την επαρχια παρα τις δραστηριοτητες στις πολεις.
Για να είμαστε και ειλικρινείς, η Φινλανδία δεν φημίζεται και για τις πόλεις της. Και το Ελσίνκι δηλαδή δεν έχει κάτι το αξιοθαύμαστο. Για την φύση της αξίζει να πας όμως :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγώ το ψήνω , θα έχουμε και local guide τη φίλη μου ! Επίσης και για εργασία θα το έψηνα για λίγο καιρο εκει πχ σε τουριστικά θέρετρα
Καθε χρονο διοργανωνεται ενα μουσικο φεστιβαλ στο Ρεικιαβικ και ζητανε εθελοντες για βοηθεια, ηθελα να στειλω περσι αλλα δενεκατσε :P Το ψηνω ομως να στειλω του χρονου! Εστω απο περιεργεια και για να λεω οτι προσπαθησα, κι ας μην με παρουν :hehe:

Στο Γιοενσου ήμουν, μια μικρή πόλη 4 ώρες από το Ελσίνκι. Βέβαια είχα την ευκαιρία να πάω και στην πρωτεύουσα και στην Λαπωνία προς το τέλος του εράσμους :inlove:
Μερικές φορές μου λείπει αυτή η περίοδος γιατί κατ' ουσίαν το μόνο που μας απασχολούσε ήταν αν η θερμοκρασία θα έπεφτε κάτω από το 0 (και συνήθως υπό του 0 ήταν) κι αν θα είχε αρκετά καθαρό ουρανό για να δούμε το βόρειο σέλλας (λίγο σπάνιο για το Γιοενσου γιατί ήταν αρκετά νότια).
Πάντως και το καλοκαίρι πρέπει να είναι ωραία η Φινλανδία, έχει πολλά μουσικά φεστιβάλ από ότι μας έλεγαν (ακόμη και στην μικρή ξεχασμένη πόλη που ήμουν εγώ :hehe:)
Αχ ωραια εμπειρια.. τουλαχιστον ειδες πολλη φυση οπως λες, ακομα και αν δεν υπηρχαν αλλα πραγματα να κανεις. Παντως σε νιωθω, και εμεις στην Πολωνια οταν βλεπαμε οτι η θερμοκρασια ηταν πανω απο 0 βαθμους, καναμε παρτυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
1. Πάτε Βερολίνο
2. Πάτε στο προάστιο Köpenick
3. Παρακολουθείτε αγώνα της FC Union Berlin
4. Ευχαριστείτε τον Βουνό που σας άνοιξε τα μάτια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
σορυ φιλε το προγραμμα σου ειναι μη βιωσιμο :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TasosVidas

Νεοφερμένος

Ο TasosVidas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχω κλείσει να πάω μέσα στον Μάϊο, με την κοπέλα μου στην Δανία και συγκεκριμένα στην Κοπενχάγη. Έχει κανείς να προτείνει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Έχω κλείσει να πάω μέσα στον Μάϊο, με την κοπέλα μου στην Δανία και συγκεκριμένα στην Κοπενχάγη. Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

Αν θέλετε να μείνετε σε χοστελ, έχω να προτείνω ένα εξαιρετικό στην καρδιά της Κοπεγχάγης συν διάφορα free walking tours (το free κατ' επίφαση γιατί λειτουργούν με τιπς αλλά συμφέρουν περισσότερο από το να πληρώσεις εκ των προτέρων ένα συγκεκριμένο ποσό) :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TasosVidas

Νεοφερμένος

Ο TasosVidas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν θέλετε να μείνετε σε χοστελ, έχω να προτείνω ένα εξαιρετικό στην καρδιά της Κοπεγχάγης συν διάφορα free walking tours (το free κατ' επίφαση γιατί λειτουργούν με τιπς αλλά συμφέρουν περισσότερο από το να πληρώσεις εκ των προτέρων ένα συγκεκριμένο ποσό) :happy:
Τελικά κλείσαμε να μείνουμε στο CPH Studio Hotel.:) Έχεις μείνει στο συγκεκριμένο ή έχεις καθόλου εικόνα; Επίσης αξίζει να αγοράσουμε το Copenhagen Card;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Επόμενος προορισμός Σουηδία!
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Λογικά ο TasosVidas θα έχει ήδη πάει Κοπεγχάγη αλλά το γράφω ούτως ή άλλως για όποιο άτομο ενδιαφέρεται: στην Κοπεγχάγη υπάρχει ένα από τα καλύτερα καφέ στον κόσμο, το The Coffee Collective, το οποίο και συστήνω ανεπιφύλακτα. Επίσης, στο κέντρο υπάρχει ένα food truck με hot dogs, το DØT, το οποίο ειναι πολύ νόστιμο και απ' ό,τι θυμάμαι έχει σε vegan version.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Πρόκειται να κάνω ένα μικρό ταξίδι 1,5 μέρας στο Άμστερνταμ.
Έχετε να προτείνετε ορισμένα tips ? όπως εισιτήρια, μουσεία, εστιατόρια,διαμονή ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Πρόκειται να κάνω ένα μικρό ταξίδι 1,5 μέρας στο Άμστερνταμ.
Έχετε να προτείνετε ορισμένα tips ? όπως εισιτήρια, μουσεία, εστιατόρια,διαμονή ;


Σίγουρα αξίζει να πας.
Red light district,Σπίτι Άννα Φρανκ,Μουσείο βαν Γκόγκ, Vondelpark (οπωσδήποτε για εμένα).
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Έκλεισα με τη συγκατοίκο μου να πάμε Nis, είναι η τρίτη μεγαλύτερη πόλη της Σερβίας καί βρήκαμε αστεία φθηνά αεροπορικά εισιτήρια με τη Ryanair και διαμονή(3 βράδια). Μας περίσσευαν και κάτι μέρες άδειας, είναι και οικονομική η Σερβία. Το θέμα είναι ότι χμμμμ πέραν από ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης και μία λουτρόπολη εκεί δίπλα δεν έχω βρει κάτι φοβερά ενδιαφέρον να κάνουμε εκεί δίπλα και αναρωτιέμαι αν έχει πάει κανείς και έχει καμιά πρόταση, ακόμα και για φαγητό κλπ. Ευχαριστώ :)
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Έκλεισα με τη συγκατοίκο μου να πάμε Nis, είναι η τρίτη μεγαλύτερη πόλη της Σερβίας καί βρήκαμε αστεία φθηνά αεροπορικά εισιτήρια με τη Ryanair και διαμονή(3 βράδια). Μας περίσσευαν και κάτι μέρες άδειας, είναι και οικονομική η Σερβία. Το θέμα είναι ότι χμμμμ πέραν από ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης και μία λουτρόπολη εκεί δίπλα δεν έχω βρει κάτι φοβερά ενδιαφέρον να κάνουμε εκεί δίπλα και αναρωτιέμαι αν έχει πάει κανείς και έχει καμιά πρόταση, ακόμα και για φαγητό κλπ. Ευχαριστώ :)

Κει γύρω έχει πολλα αρχαιολογικά, αν σ ενδιαφερει αυτο.

Μεσα δεν έχω μπει, αλλά αν ειναι να πας Σερβία , πας Βελιγράδι.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Κει γύρω έχει πολλα αρχαιολογικά, αν σ ενδιαφερει αυτο.

Μεσα δεν έχω μπει, αλλά αν ειναι να πας Σερβία , πας Βελιγράδι.


Κατι ειδα , και ενα ωραιο εθνικο παρκο για πεζοπορια ειδα οτι εχει αλλα αρχες Δεκεμβρη δε νομιζω οτι ειναι η καλυτερη ιδεα.
Για Βελιγραδι και Νοβισαντ εχω ακουσει τα καλυτερα , ωστοσο το πρωτο απεχει 3-4 ωρες και ξερεις θελαμε ενα ταξιδι λιγο πιο χαλαρο και οικονομικο :)
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Έκλεισα με τη συγκατοίκο μου να πάμε Nis, είναι η τρίτη μεγαλύτερη πόλη της Σερβίας καί βρήκαμε αστεία φθηνά αεροπορικά εισιτήρια με τη Ryanair και διαμονή(3 βράδια). Μας περίσσευαν και κάτι μέρες άδειας, είναι και οικονομική η Σερβία. Το θέμα είναι ότι χμμμμ πέραν από ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης και μία λουτρόπολη εκεί δίπλα δεν έχω βρει κάτι φοβερά ενδιαφέρον να κάνουμε εκεί δίπλα και αναρωτιέμαι αν έχει πάει κανείς και έχει καμιά πρόταση, ακόμα και για φαγητό κλπ. Ευχαριστώ :)

Στη Νις έχω πάει στο πιο γνωστό τους ίσως αξιοθέατο τον Πύργο των κρανίων και έχει κι ένα άγαλμα με τους απελευθερωτές τους εκεί δίπλα. Έχει κι ένα πολύ ωραίο πάρκο γύρω από ένα φρούριο που έχει πολλές καφετέριες και μνημεία γύρω γύρω, αλλά λόγω βροχής και κρύου όταν πήγα εγώ δεν έκατσα σχεδόν καθόλου, παρότι φαίνεται ίσως ό,τι καλύτερο μπορείς να δεις εκεί. Γενικά το Βελιγράδι είναι απείρως πιο ενδιαφέρον και με ποικιλία, στο Νις έκατσα μια μέρα και δεν πρόλαβα να δω και πολλά.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Στη Νις έχω πάει στο πιο γνωστό τους ίσως αξιοθέατο τον Πύργο των κρανίων και έχει κι ένα άγαλμα με τους απελευθερωτές τους εκεί δίπλα. Έχει κι ένα πολύ ωραίο πάρκο γύρω από ένα φρούριο που έχει πολλές καφετέριες και μνημεία γύρω γύρω, αλλά λόγω βροχής και κρύου όταν πήγα εγώ δεν έκατσα σχεδόν καθόλου, παρότι φαίνεται ίσως ό,τι καλύτερο μπορείς να δεις εκεί. Γενικά το Βελιγράδι είναι απείρως πιο ενδιαφέρον και με ποικιλία, στο Νις έκατσα μια μέρα και δεν πρόλαβα να δω και πολλά.
Μωρέ το ξέρω κι εγώ Βελιγράδι ήθελα να πάω αλλά αυτό το μήνα έκανα τρία ταξίδια οπότε με το που βρήκα εισητηρια 9 ευρώ είπα ωραία. Καί αυτό που είπες τό έχω δει και επίσης τό σκέφτομαι. Τώρα 4 μέρες Νις λογικά παραειναι πολλές και γι αυτό θέλω να βρω πράγματα τριγύρω να κάνουμε
 

ManosC4

Νεοφερμένος

Ο ManosC4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Έχοντας πάει σε 8 χώρες και 14 διαφορετικές πόλεις , έχω να σου πω ότι δεν υπάρχει απάντηση στην ερώτηση σου... είναι αναλόγως του τι τύπο traveler είσαι..
Θέλεις να περάσεις καλά με φίλους;
Θες να πας με την κοπέλα σου;
Σε νοιάζει η ιστορία;
Θες να είναι οικονομικά;
Θες περιπέτεια;
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Λίγο off topic αυτό που θα πω αλλά παρατηρώ παντού στα σοσιαλ μίντια ότι ο κόσμος γράφει τον αριθμό χωρών και πόλεων που έχει ταξιδέψει στο εξωτερικό. Και το είδα και στο πάνω μήνυμα το οποίο ήταν η αφορμή για αυτό το μήνυμα προφανώς. Γιατί λέτε ότι συμβαίνει αυτό; Ειλικρινά ρωτάω, δεν το καταλαβαίνω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top