Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,819 μέλη και 2,471,988 μηνύματα σε 78,612 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 449 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι δυνατό να μείνεις με τον ίδιο άνθρωπο για όλη σου τη ζωή;

Orange_Crush

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Orange_Crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H Orange_Crush έγραψε: στις 14:22, 01-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Objectivism
Για να δει κάποιος την κακή εναλλακτική αρκεί να στρέψει την προσοχή του στην νεο-Αμερικανική κοινωνία, η οποία υποφέρει για πολλούς λόγους, ένας εκ των οποίων είναι η αυξημένη τάση των ανθρώπων να γεννοβολούν εκτός του θεσμού της οικογενείας.
Το ποσοστό των μαύρων παιδιών που γεννιούνταν από μη παντρεμένους γονείς πριν μισό αιώνα ήταν 24%. Σήμερα είναι 70%. Μόνον αυτό να δει κάποιος, δεν χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβει που οφείλονται τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η αφρικανική κοινότητα στην Αμερική. Η βία, τα ναρκωτικά, οι χαμηλές επιδόσεις στο σχολείο κτλ, όλα είναι άμεσα συνδεδεμένα με την έλλειψη του οικογενειακού βίου. Το ίδιο ισχύει και για τους λευκούς, αν και αυτοί έχουν χαμηλότερα ποσοστά προς το παρόν.

Φυσικά όχι. Ωστόσο υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να αναπτυχθεί το παιδί με διάφορα προβλήματα συμπεριφοράς, όπως έχει φανεί μέσα από το παράδειγμα που ανέφερα πιο πάνω. Βεβαίως ειναι δυνατό να αναπτυχθεί ένα παιδί εκτός της οικογένειας, ωστόσο αυτό είναι πολύ δυσκολότερο. Ο καλύτερος τρόπος είναι ο γάμος. Πριν λοιπόν προσπαθήσεις να καταργήσεις ένα θεσμό που υπάρχει για χιλιάδες χρόνια και σε πολλές κοινωνίες, να είσαι σίγουρη ότι ξέρεις τι πας να κάνεις, και να είσαι σίγουρη ότι θα πετύχει η εναλλακτική σου. Δεν είναι σοφό να καταρρίπτεις αρχαίγονους θεσμούς με αυθάδεια και υπεροψία.

Ο λόγος που ο γάμος είναι απαραίτητος είναι διότι ωθεί τους ανθρώπους να λύνουν τα προβλήματά τους, να συζητούν. Ο γάμος θέτει περιορισμούς. Παραθέτω το παρακάτω βίντεο:
...Και με τα διαζύγια τι γίνεται; Δε λένε κάτι αυτά για το θεσμό του γαμού;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

Ο Covfefe αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε: στις 14:29, 01-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Orange_Crush
...Και με τα διαζύγια τι γίνεται; Δε λένε κάτι αυτά για το θεσμό του γαμού;
Το μόνο που υποδεικνύουν τα διαζύγια απ'όσο καταλαβαίνω είναι ότι οι άνθρωποι κάνουν λάθος επιλογές. Ο γάμος ωθεί τους ανθρώπους να λύνουν τα προβλήματά τους (εντός των άλλων), ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι άνθρωποι ταιριάζουν με όλους.
Έπειτα τα διαζύγια αυξάνονται διότι οι άνθρωποι δεν κατανοούν τη σημασία του γάμου, και με μεγάλη ευκολία τον απορρίπτουν. Είναι μια από τις παρακμιακές τάσεις της γενιάς μας.
Παράθεση

Orange_Crush

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Orange_Crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H Orange_Crush έγραψε: στις 15:12, 01-08-19:

Το μόνο που υποδεικνύουν τα διαζύγια απ'όσο καταλαβαίνω είναι ότι οι άνθρωποι κάνουν λάθος επιλογές. Ο γάμος ωθεί τους ανθρώπους να λύνουν τα προβλήματά τους (εντός των άλλων), ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι άνθρωποι ταιριάζουν με όλους.
Έπειτα τα διαζύγια αυξάνονται διότι οι άνθρωποι δεν κατανοούν τη σημασία του γάμου, και με μεγάλη ευκολία τον απορρίπτουν. Είναι μια από τις παρακμιακές τάσεις της γενιάς μας.
...Το λες αυτό ξεχνώντας πόσο κλειστή ήταν η κοινωνία μέχρι και τον 20ο αιώνα. Πώς γινόντουσαν οι γάμοι τότε και πόσοι τολμούσαν να σκεφτούν να πάρουν διαζύγιο , γιατί έτσι και το κάνανε υπήρχανε συνέπειες. Δε λέω πως η σημερινή κοινωνία δεν έχει τα "προβληματά" της (ασχέτως αν συμφωνω με το θεσμό του γάμου) , αλλά μην τα παρουσιάζουμε κι όλα "των παλιών χρόνων" υπέροχα...
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

Ο Covfefe αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε: στις 15:17, 01-08-19:

...Το λες αυτό ξεχνώντας πόσο κλειστή ήταν η κοινωνία μέχρι και τον 20ο αιώνα. Πώς γινόντουσαν οι γάμοι τότε και πόσοι τολμούσαν να σκεφτούν να πάρουν διαζύγιο , γιατί έτσι και το κάνανε υπήρχανε συνέπειες. Δε λέω πως η σημερινή κοινωνία δεν έχει τα "προβληματά" της (ασχέτως αν συμφωνω με το θεσμό του γάμου) , αλλά μην τα παρουσιάζουμε κι όλα "των παλιών χρόνων" υπέροχα...
Δεν υπάρχει τέλεια κοινωνία. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι συγκρίσεις μεταξύ κοινωνιών ωστε να βρούμε ποια είναι η καλύτερη. Ωστόσο καμία δεν είναι τέλεια. Προσωπικά δεν παρουσιάζω τις παλαιότερες εποχές ως «υπέροχες», ούτε νομίζω πως υπήρξαν υπέροχες. Διαλέγεις και παίρνεις σε αυτή την πραγματικότητα που ζούμε.
Όσο για τα διαζύγια, μπορούσαν οι άνθρωποι να χωρίσουν, δεν υπήρχαν νομικές συνέπειες. Κοινωνική κατακραυγή ίσως να υπήρχε, αναλόγως τον τόπο καταγωγής και διαμονής. Τέλος πάντων, κάθε κοινωνία πρέπει να προσαρμόζεται στις απαιτήσεις των περιστάσεων. Δύσκολες εποχές επιβάλλουν σκληρές πράξεις στο όνομα της επιβίωσης. Είναι αυτό που είναι.
Παράθεση

Orange_Crush

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Orange_Crush έγραψε: στις 15:31, 01-08-19:

Δεν υπάρχει τέλεια κοινωνία. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι συγκρίσεις μεταξύ κοινωνιών ωστε να βρούμε ποια είναι η καλύτερη. Ωστόσο καμία δεν είναι τέλεια. Προσωπικά δεν παρουσιάζω τις παλαιότερες εποχές ως «υπέροχες», ούτε νομίζω πως υπήρξαν υπέροχες. Διαλέγεις και παίρνεις σε αυτή την πραγματικότητα που ζούμε.
Όσο για τα διαζύγια, μπορούσαν οι άνθρωποι να χωρίσουν, δεν υπήρχαν νομικές συνέπειες. Κοινωνική κατακραυγή ίσως να υπήρχε, αναλόγως τον τόπο καταγωγής και διαμονής. Τέλος πάντων, κάθε κοινωνία πρέπει να προσαρμόζεται στις απαιτήσεις των περιστάσεων. Δύσκολες εποχές επιβάλλουν σκληρές πράξεις στο όνομα της επιβίωσης. Είναι αυτό που είναι.
Ας συμφωνήσουμε απλά ότι βλέπουμε διαφορετικά το θεσμό του γάμου
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

O Objectivism έγραψε: στις 15:37, 01-08-19:

Ας συμφωνήσουμε απλά ότι βλέπουμε διαφορετικά το θεσμό του γάμου
Αυτό είναι προφανές. Ωστόσο θέλω να τονίσω πως αυτοί που πρέπει να υπερασπιστούν τις απόψεις τους είναι όσοι απορρίπτουν το γάμο, όχι όσοι τον δέχονται. Διότι ο γάμος όχι μόνο είναι ένας αρχαίος θεσμός που απαντάτε σε πάρα πολλούς πολιτισμούς, αλλά η σημασία του φαίνεται ξεκάθαρα σε κοινωνίες όπως αυτή της Αμερικής. Με άλλα λόγια, η σημασία του γάμου φαίνεται ιστορικά αλλά και πρακτικά. Αντιθέτως, δεν έχουμε ακόμα αρκετά στοιχεία που να αποδεικνύουν ότι μια κοινωνία δίχως τον θεσμό της οικογένειας(*) μπορεί να υπάρξει και να είναι υγειής.

(*): Το θέμα που ζητητάμε δεν είναι ο γάμος ακριβώς, αλλά το ισόβιο κοινόβιο, το οποίο είναι ένας αναπόσπαστο χαρακτηριστικό του γάμου.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,271 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 17:53, 01-08-19:

Ο γάμος είναι προϊόν της πατριαρχιας και του καπιταλισμού.
Παράθεση

Dreamweaver (Mad Lad)

Διάσημο Μέλος

Ο Mad Lad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 714 μηνύματα.

O Dreamweaver έγραψε: στις 22:40, 01-08-19:

Απο περιεργεια, οσοι το θεωρειτε αδυνατο ειδικα σε αντιδιαστολη με παλαιοτερες εποχες, θεωρειτε αυτη τη διαφορα ως κακο, καλο, απλα ετσι ειναι η συγχρονη προοδευτικη κοινωνια?
1
Παράθεση

Agaphbou (Αγάπη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγάπη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H Agaphbou έγραψε: στις 14:09, 06-08-19:

Θέλω να ελπίζω πως γίνεται... Βλέπω και τους γονείς μου που είναι 27 χρόνια παντρεμένοι και σχεδόν 30 ζευγάρι και δεν μπορώ καν να τους διανοηθώ χωρισμένους.

Όπως και να χει, από πλευράς μου μπορώ να με φανταστώ με τον ίδιο άνθρωπο όλη μου τη ζωή, ενώ παλιότερα φοβόμουν ότι θα βαρεθώ κτλ. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν 2-3 καλοί μαλ..κες και μερικά γερά άκυρα για να καταλάβω ότι τελικά δεν είμαι τόσο player όσο πίστευα, μακριά από εμάς τα συναισθηματικά roller coaster και τα δράματα . Και γενικά πιστεύω ότι οι άνθρωποι που χτίζουν μια υγιή σχέση και αγαπιούνται δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω ερωτευτεί ποτέ, τουλάχιστον όχι με την έννοια αυτού του κεραυνοβόλου αισθήματος που σου μένει. Είμαι ξεκάθαρα ο άνθρωπος που αρκείται στο "μου κάνει το κλικ" για αρχή και στην πορεία αναπτύσσω συναισθήματα, οπότε έχω πάψει να πιστεύω ότι θα ερωτευτώ κάποιον και θα ζήσω για πάντα μαζί του, μάλλον με ανάποδη συλλογιστική θα συμβεί το λαβ στορυ μου
1
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,271 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 18:48, 06-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Agaphbou
Θέλω να ελπίζω πως γίνεται... Βλέπω και τους γονείς μου που είναι 27 χρόνια παντρεμένοι και σχεδόν 30 ζευγάρι και δεν μπορώ καν να τους διανοηθώ χωρισμένους.

Όπως και να χει, από πλευράς μου μπορώ να με φανταστώ με τον ίδιο άνθρωπο όλη μου τη ζωή, ενώ παλιότερα φοβόμουν ότι θα βαρεθώ κτλ. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν 2-3 καλοί μαλ..κες και μερικά γερά άκυρα για να καταλάβω ότι τελικά δεν είμαι τόσο player όσο πίστευα, μακριά από εμάς τα συναισθηματικά roller coaster και τα δράματα . Και γενικά πιστεύω ότι οι άνθρωποι που χτίζουν μια υγιή σχέση και αγαπιούνται δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχω ερωτευτεί ποτέ, τουλάχιστον όχι με την έννοια αυτού του κεραυνοβόλου αισθήματος που σου μένει. Είμαι ξεκάθαρα ο άνθρωπος που αρκείται στο "μου κάνει το κλικ" για αρχή και στην πορεία αναπτύσσω συναισθήματα, οπότε έχω πάψει να πιστεύω ότι θα ερωτευτώ κάποιον και θα ζήσω για πάντα μαζί του, μάλλον με ανάποδη συλλογιστική θα συμβεί το λαβ στορυ μου
Εγώ είχα ερωτευθεί κεραυνόβολα στην πρώτη δημοτικού.

Ο κεραυνοβολος έρως είναι απλά το προϊόν την απειρίας γι αυτό και είναι γνώρισμα των μικρών ηλικιών. Όταν δεν ξέρεις τίποτα περί έρωτα η περί του αντίθετου φύλου είναι που συμβαίνει αυτό το κεραυνοβλο που είναι μονάχα η φαντασία σου που προβάλλεις πάνω στην άλλη κάνοντας την να φαντάζει ως κάτι το ιδανικό, με αποτελεσμα να σε κάνει να την ερωτευθεις απευθείας.

Όσο μεγαλώνεις και αποκτάς κάποιες εμπειρίες η φαντασία σου αρχίζει να περιορίζεται καθώς αντικαθισταται από γνώση οπότε αρχίζεις να μεταβαίνεις στην δική σου κατάσταση. Οπότε μάλλον δεν πρόκειται να το ζήσεις και δεν χάνεις και τίποτα εδώ που τα λέμε, καθώς πρόκειται απλά για προϊόν της φαντασίας μας.

Όσον αφορά τις σχέσεις των ανθρώπων προφανώς και γίνεται να μείνεις μια ζωή μαζί καθώς έτσι κι αλλιώς η ζωή είναι αρκετά μικρή. Ιδιαίτερα από μια ηλικία και μετα 55-60 πιστεύω πως είναι βεβαιότητα καθώς οι άνθρωποι σε αυτές τις ηλικίες απλά θέλουν ηρεμία και όχι νέα ξεκινήματα συνεπώς αρκούνται σε αυτό που έχουν.

Αυτό που καταστρέφει γενικότερα τις σχέσεις των ανθρώπων αλλά και τις φτιάχνει είναι τα μικρά πράγματα της καθημερινότητας που φαντάζουν ασήμαντα αλλά συσσορευονται με την πάροδο του χρόνου και διαβρωνουν τελείως τη σχέση η την κάνουν πολύ δυνατή αντίστοιχα. Οπότε ναι μια σχέση για να γίνει δυνατή χρειάζεται χρόνο. Γι αυτό και οι παιδικές φιλίες τείνουν να είναι δυνατές, επειδή είχαν πολλά χρόνια στη διάθεσή τους.

Τα δυνατά συναισθήματα δεν είναι το παν. Εγώ έζησα σχέσεις με άτομα που υπήρχαν δυνατά συναισθήματα αλλά δεν κράτησαν επειδή δεν υπήρξε η απαραίτητη διάρκεια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 06-08-19 στις 18:57.
3
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια