• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μετά την απεξάρτηση

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Φίλη Κατερίνα, πριν διαβάσω αυτό το θέμα, διάβασα μια άλλη δημοσίευσή σου εδώ στο στέκι:

Γεια σας, με λένε Κατερίνα. Βασικά θέλω μια γνώμη γιατί είμαι πολύ μπερδεμένη και δεν ξέρω τι να κάνω.
Έχω έναν φίλο με τον οποίο δουλεύουμε μαζί. Έμαθα ότι είναι χρήστης, αυτός φυσικά δεν ξέρει ότι το γνωρίζω. Μου είπαν ότι είναι χρήστης και τώρα είναι καθαρός, αλλά κατά πόσο είναι δεν ξέρω. Στη δουλειά είναι νορμάλ, περιποιητικός, καθαρός, στην τρίχα ντυμένος.. το κακό είναι ότι τον έχω ερωτευτεί και φοβάμαι. Δεν έχω κάτι με αυτά τα άτιμα, απλά φοβάμαι τους βγαίνουν απωθημένα και δεν ξέρεις ποτέ κατά πόσο είναι καθαροί ή όχι.. τι να κάνω καταλαβαίνεις.
Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας πάνω σε αυτό

Εάν υποθέσουμε ότι ήταν πράγματι χρήστης, ο άνθρωπος φαίνεται πως έχει ισορροπήσει με την όποια κατάστασή του, εργάζεται και όπως τον περιγράφεις δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα με τον τρόπο που ζει τη ζωή του. Οι γύρω-γύρω φαίνεται να έχουν το πρόβλημα... :hmm:
Καλύτερα να τον αφήσεις ήσυχο τον άνθρωπο... όχι γιατί μπορεί να σου κάνει κακό, ή να έχεις μπλεξίματα, αλλά επειδή φαίνεσαι να μην είσαι έτοιμη να χειριστείς τίμια αυτή τη σχέση εφ' όσον προκύψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
Δυσκολο, παρα πολυ δυσκολο!
πανευκολο να πιασει δουλεια και να ηρεμησει!
Πανευκολο να κυλησει ξανα και ξανα
6 χρονια ΚΑΙ ηρωινη ειναι πανω απο το οριο το εχει ξεπερασει.

Το λες βασιζόμενη σε στοιχεία ή απλά σε ταινίες που είδες και λόγια από στόμα σε στόμα; Έχεις να μας παραθέσεις κάποιες πληροφορίες για τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν οι συγκεκριμένες ουσίες; Μήπως ψυχολογικές έρευνες κάποιων ειδικών; Δεν είναι λίγο επιπόλαιο να κάνεις δηλώσεις με σιγουριά σε ένα θέμα στο οποίο δεν είσαι καταρτισμένη, ειδικά όταν ο άνθρωπος που θέτει την ερώτηση βρίσκεται σε ανάγκη; Πανεύκολο να ξανακυλήσει από ποιά άποψη; Σωματικά; Επιρροή από παρέες με την ίδια εξάρτηση; Τί;


6 χρόνια ηρωίνη είναι πάνω από το όριο για ποιο πράγμα; Για να επιβιώσει ή για να απεξαρτηθεί επιτυχώς; Φυσικά και μπορεί να απεξαρτηθεί.



Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
εσυ εισαι(θεθελα να μου πεις με τι ακριβως εισαι ερωτευμενη), αυτος δε θαναι ποτε μαζι σου.
δεν ερωτευονται οσοι εξαρτημενοι, απλως γραπωνονται. εχει διαφορα.

Οι ουσίες που προκαλούν εθισμό μήπως απενεργοποιούν τα κέντρα του εγκεφάλου και τις ουσίες που εκκρίνονται όταν ένας άνθρωπος είναι ερωτευμένος; Ή μήπως τον θέτουν ψυχικά παράλυτο; Όταν ένας άνθρωπος είναι άρρωστος και εθισμένος, έχει βλάψει το σώμα του και ό,τι άλλο συνεπάγεται μια τέτοια συνήθεια, ποιος είπε ότι δεν μπορεί να ερωτευτεί; Αν η κοπέλα έχει το κουράγιο και τη δύναμη να το υπομείνει, ποιος μπορεί να απαντήσει με σιγουριά αν ο τύπος είναι ερωτευμένος μαζί της; Η εξάρτησή του τον καθιστά τρομερά ευάλωτο αλλά ως εκεί. Έχεις μήπως προσωπική εμπειρία και τα λες ή πάλι από ταινίες και βεβιασμένα συμπεράσματα;


Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
καλυτερα απομακρυνσου, μονο ετσι θα τον βοηθησεις ειλικρινα και τιμια.

Αν απομακρυνόμασταν από οποιονδήποτε δικό μας άνθρωπο που έχει ανάγκη τότε ζήτω που καήκαμε.
Δεν λέω ότι εγώ είμαι ειδική στο θέμα και ότι έχω πείρα και συναναστροφές με ναρκομανείς, αλλά το να μιλάς με τόση σιγουριά και να συμβουλεύεις εκ του ασφαλούς χωρίς απτές αποδείξεις και επαρκείς γνώσεις επί του θέματος είναι επισφαλές και μόνο καλό δεν θα κάνει στην ψυχολογική κατάσταση της κοπέλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το λες βασιζόμενη σε στοιχεία ή απλά σε ταινίες που είδες και λόγια από στόμα σε στόμα; Έχεις να μας παραθέσεις κάποιες πληροφορίες για τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν οι συγκεκριμένες ουσίες; Μήπως ψυχολογικές έρευνες κάποιων ειδικών; Δεν είναι λίγο επιπόλαιο να κάνεις δηλώσεις με σιγουριά σε ένα θέμα στο οποίο δεν είσαι καταρτισμένη, ειδικά όταν ο άνθρωπος που θέτει την ερώτηση βρίσκεται σε ανάγκη; Πανεύκολο να ξανακυλήσει από ποιά άποψη; Σωματικά; Επιρροή από παρέες με την ίδια εξάρτηση; Τί;


οφειλει ναπευθυνθει στον οκανα να μιλησει με αρμοδιους, το ειπα παραπανω.
για ακομα μια φορα πιστευω(οι υποψιες μου αληθινες) πως ναι, δε θα βοηθηθει απο δω, απο ... απλους ανθρωπους.


6 χρόνια ηρωίνη είναι πάνω από το όριο για ποιο πράγμα; Για να επιβιώσει ή για να απεξαρτηθεί επιτυχώς; Φυσικά και μπορεί να απεξαρτηθεί.'

οχι, ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο, εχω ελπιδα, αλλα η ελπιδα δεν εχει να κανει με την πραγματικοτητα.





Οι ουσίες που προκαλούν εθισμό μήπως απενεργοποιούν τα κέντρα του εγκεφάλου και τις ουσίες που εκκρίνονται όταν ένας άνθρωπος είναι ερωτευμένος; Ή μήπως τον θέτουν ψυχικά παράλυτο; Όταν ένας άνθρωπος είναι άρρωστος και εθισμένος, έχει βλάψει το σώμα του και ό,τι άλλο συνεπάγεται μια τέτοια συνήθεια, ποιος είπε ότι δεν μπορεί να ερωτευτεί; Αν η κοπέλα έχει το κουράγιο και τη δύναμη να το υπομείνει, ποιος μπορεί να απαντήσει με σιγουριά αν ο τύπος είναι ερωτευμένος μαζί της; Η εξάρτησή του τον καθιστά τρομερά ευάλωτο αλλά ως εκεί. Έχεις μήπως προσωπική εμπειρία και τα λες ή πάλι από ταινίες και βεβιασμένα συμπεράσματα;

πολλα λογια και γνωσεις ιατρικες, τα γνωριζω, σευχαριστω.ειρωνικη η ερωτηση μου στο κοριτσι. Απο εναν εξαρτημενο δεν εχεις να ερωτευτεις, να θαυμασεις, να γοητευτεις απο κατι.
παρα μονο απο την δυνατοτητα/ενστικτο μητρικο να τους παρεχεις ασφαλεια.
δε διαφωνω με οσα λες επιστημονικως αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι ερωτας.
ειναι ανασφαλεια της κοπελας.




Αν απομακρυνόμασταν από οποιονδήποτε δικό μας άνθρωπο που έχει ανάγκη τότε ζήτω που καήκαμε.
Δεν λέω ότι εγώ είμαι ειδική στο θέμα και ότι έχω πείρα και συναναστροφές με ναρκομανείς, αλλά το να μιλάς με τόση σιγουριά και να συμβουλεύεις εκ του ασφαλούς χωρίς απτές αποδείξεις και επαρκείς γνώσεις επί του θέματος είναι επισφαλές και μόνο καλό δεν θα κάνει στην ψυχολογική κατάσταση της κοπέλας.

κρατα τα μαυρα γραμματα σου και θυμισου αυτο που ειπα(υποψιες που ειχα)
δεν απομακρυνεσαι απο ενα φιλο η εναν συγγενη σου, μενεις εκει μεχρι να λιωσεις οπως κι αυτος κι εσυ μαζι του.
απομακρυνεσαι απο εναν υποψηφιο συντροφο γιατι δε θα τον σωσεις ποτε. θα πεσεις μαζι του η θα φυγεις αναγκαστικα και μη καποια στιγμη μετα απο πολυ πονο(αδικος και για τους δυο)


σχωρηστε με αλλα εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λετε.

καλη συνεχεια, ευχομαι τα καλυτερα στη θεματοθετρια και να παρει τη σωστη αποφαση ποιυ ειναι καθαρα επιλογη της με τις συνεπειες αυτης..(δεν μπηκα στο θεμα για να συζητησω αν εχω προσωπικες εμπειριες η βλεπω ταινιες, αλλα να απαντησω σε αυτο που με τραβηξε ως θεμα)

θα ηταν ενδιαφερον να διαβαζα τις δικες σας προσωπικες εμπειριες αν το θελησετε, οπως ρωτατε εμενα αδιακριτως:hmm:, και φυσικα αυτα που λετε απο ....ποια εμπειρια πηγαζουν...:)

υσ1. δε βλεπω ταινιες

(...)

υσ2. τοξικομανεις κι οχι ναρκομανεις.
ο ναρκομανης δεν υπαρχει σαν ορος, μειωνει/υποβιβαζει ως τα εγκατα την προσωπικοτητα του ατομου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
οφειλει ναπευθυνθει στον οκανα να μιλησει με αρμοδιους, το ειπα παραπανω.
για ακομα μια φορα πιστευω(οι υποψιες μου αληθινες) πως ναι, δε θα βοηθηθει απο δω, απο ... απλους ανθρωπους.
ενώ στο κέντρο που ανέφερες εργάζονται θεοί; Υπεράνθρωποι; Τί; Ή πιστεύεις ότι η ιατρική περίθαλψη και η ψυχολογική υποστήριξη θα τον βοηθήσουν, εαν δεν έχει υποστήριξη και ελπίδα από κοντινά του πρόσωπα;


οχι, ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο, εχω ελπιδα, αλλα η ελπιδα δεν εχει να κανει με την πραγματικοτητα.
Εχμ, δεν με κατάλαβες... Ποιος σου είπε ότι είναι ακατόρθωτο; Με βασικές γνώσεις χημείας και αν εξετάσεις τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν οι υποδοχείς των ουσιών αυτών θα καταλάβαινες πως δεν είναι αδύνατο, ούτε καν "εως ακατόρθωτο". Αν θες διάβασε στην πρώτη σελίδα τί είπε ο εποτέ και μην βιάζεσαι να συμβουλεύσεις εκ νέου όταν προηγήθηκαν απαντήσεις με λεπτομερείς περιγραφές που βασίζονται σε τεκμήρια.




πολλα λογια και γνωσεις ιατρικες, τα γνωριζω, σευχαριστω.ειρωνικη η ερωτηση μου στο κοριτσι. Απο εναν εξαρτημενο δεν εχεις να ερωτευτεις, να θαυμασεις, να γοητευτεις απο κατι.
παρα μονο απο την δυνατοτητα/ενστικτο μητρικο να τους παρεχεις ασφαλεια.
δε διαφωνω με οσα λες επιστημονικως αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι ερωτας.
ειναι ανασφαλεια της κοπελας.
Τα γνωρίζεις; Αν ναι, τότε γιατί προβαίνεις σε συμπεράσματα που δεν συνάδουν με βασικές ιατρικές γνώσεις σχετικά με το θέμα; Οι εξαρτημένοι δεν γεννήθηκαν έτσι... ούτε τους γνώρισαν όλοι οι άνθρωποι σε στάδια εθισμού και κατάντιας. Οπότε, παύει να είναι ο άνθρωπος που ήταν; Αν εξαιρέσουμε τις κινήσεις που έχουν ως σκοπό την λήψη δόσης. Πού ξέρεις ότι δεν είναι έρωτας; Είσαι μέσα στο μυαλό του εκάστοτε ατόμου/συνομιλητή; Αν δεν το πει ο ίδιος, τότε ποιος μπορεί να απαντήσει με σιγουριά για αυτόν ;:confused: "Μα όχι! Όχι σου λέω, δεν είσαι ερωτευμένος!" :worry::confused:




κρατα τα μαυρα γραμματα σου και θυμισου αυτο που ειπα(υποψιες που ειχα)
δεν απομακρυνεσαι απο ενα φιλο η εναν συγγενη σου, μενεις εκει μεχρι να λιωσεις οπως κι αυτος κι εσυ μαζι του.
απομακρυνεσαι απο εναν υποψηφιο συντροφο γιατι δε θα τον σωσεις ποτε. θα πεσεις μαζι του η θα φυγεις αναγκαστικα και μη καποια στιγμη μετα απο πολυ πονο(αδικος και για τους δυο)
Είναι το πιο πιθανό στατιστικά αποτέλεσμα. Η ένστασή μου έγινε για το εξης : "μόνο έτσι θα τον βοηθήσεις ειλικρινά και τίμια.
Αν όπως λες δεν υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει την απεξάρτησή του , τότε γιατί να εμπλακεί εξ αρχής μαζί του; Για να τον αφήσει μετά σύξυλο και να πει : έπρεπε, για να είμαι τίμια και ειλικρινής!
Και αν όντως η κοπέλα βλέπει κάποιες αξίες (που δεν είναι επ ουδενί υποχρεωμένη να μας αναλύσει τί βρήκε στον εκάστοτε υποψήφιο σύντροφο) , ποιοι είμαστε εμείς να την αμφισβητίσουμε;
σχωρηστε με αλλα εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λετε.
Είσαι μέσα στον χορό; :) Αν ναι ευχαρίστως να ακούγαμε μια προσωπική εμπειρία αν έχεις όντως αντιμετωπίσει κάποιο τέτοιο άτομο. Δεν ειρωνεύομαι, απλά επειδή δεν έτυχε σε μένα επίσης δεν καταλήγω σε βιαστικά συμπεράσματα.

θα ηταν ενδιαφερον να διαβαζα τις δικες σας προσωπικες εμπειριες αν το θελησετε, οπως ρωτατε εμενα αδιακριτως:hmm:, και φυσικα αυτα που λετε απο ....ποια εμπειρια πηγαζουν...:)
Από καμία, γι αυτό δεν βιαζόμαστε να πούμε στην κοπέλα τί να κάνει αλλά προσπαθούμε να το εξετάσουμε από πολλές σκοπιές ως ζήτημα.;)

υσ2. τοξικομανεις κι οχι ναρκομανεις.
ο ναρκομανης δεν υπαρχει σαν ορος, μειωνει/υποβιβαζει ως τα εγκατα την προσωπικοτητα του ατομου.
Χμ, τα ναρκωτικά από πότε λέγονται "τοξικά"; Οι όροι/λέξεις δεν υποβιβάζουν κανέναν. Προτάσεις του τύπου "τί του βρήκες;" "δεν θα σε αγαπήσει , θα γραπωθεί πάνω σου" και "φύγε από κοντά του για να είσαι αξιοπρεπής/ειλικρινής etc" εκφράζουν προκατάληψη, περιθοριοποίηση και ρατσισμό που δεν βασίζονται σε επιστημονικές γνώσεις, αλλιώς δεν θα υπήρχαν.:)

Υ.Γ. Σε ένα ευαίσθητο ζήτημα όπως αυτό, είναι λίγο ανόητο και αδικαιολόγητο να βάζει κάποιος αρνητικές ψήφους χωρίς να πει τη γνώμη του. Οποιαδήποτε ένσταση προς συζήτηση θα έκανε καλό στην ανάπτυξη του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina1984

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρα πολύ με την απαντηση σου και πιστεψε με τα ξέρω όλα αυτά είναι δύσκολο τα πράγματα.....και σε αυτό που είπες με τι είμαι ακριβώς ερωτευμένει τώρα που το λες δεν ξέρω ίσως με τράβηξε σαν άνθρωπος αλλά ξέρεις κάτι πριν μάθω ότι ήταν χρήστης΄έπαθα την ζημιά μετά απλά προσπάθησα να μάθω πιοος είναι και όταν μου είπαν ότι είναι πρώην χρήσης εκέι έπαθα σοκ δεν ξέρω αν πρέπει να τον λυπήθω ή όχι επικοινώνια έχουμε μόνο στην δούλεια και ώς εκεί δεν μπορώ να καταλάβω αν ΄παρχούν καποια συμπτώματα μόνο ότι πολλες φορες ξεσπάει και είναι αφιρημενος τι να πω......όπότε δεν μορώ να καταλάβω αν το συνεχίζει τωρα θα μου πεις το κόβουν απλά δεν ξέρω τι χρήση έκανε το μονο που ξέρω είναι ότι ήτα 1 χρόνο στην αποτοξήνωση.........και κάτι ακόμα πιστευεις ότι αυτά τα άτομα μπορούν να κάνουν ευκολα σχέση ή ισχιει ότι θα αγαπόυν τον ευτο του και την χρήση περισσοτερο ?

Είμσατε στην δουλειά μαζί και μιλάμε πολύ αν δεν μου ειχαν πεί οτι ήταν χρήστης ουτε που θα το καταλάβαινά ίσως έχει ξεμπλέξει ίσως και όχι τι κακό είναι ότι πρίν μάθω ότι ήταν χρήστης με τράβηξε σαν άτομο μετά όταν το έμαθα ........αστο καλύτερα [ως όμως να τον αντιμετοπίσω πολλες φορες τον βλέπω να έχει ξεσπασματα αν και εμένα με πλισιάζει περισσοτερο μου έχει μάλιστα ανοιχτή και μου έχει πει κάτι προσοπικό του δεν ξέρω τι να πώ

αραξέ όμως γιατί πηρες και φόρα και πιος σε πιάνει μια ερώτηση έκανα αν ήταν μην απντουσες αλλά απ'αντησες και φυσικά μπορεί κάπιοσ να πει την γνώμη του σε αυτό το θέμα δημοκρατία έχουμε ........και αν κάπιοσ σου ζητήσει την γώμη σου την επομένη φορα ή θα πεις δεν απαντώ ή θα σχολήάσεις λοχι ότι και ο τρόπος σου ήταν ο καλύτερος
ξέρω πως λειτοθργούν αυτοι ή ανθρωποι αλλα πως θα σου φαινόταν αν ξαφνικά μαθαινες κατι για κάπιον που είχες ακριβώς αλλόι εικονα για αυτόν τώρα τι να ερωτευτό από αυτον πάντοσ όχι την χρήση αλλα τον άνθωπο που την έκανε και προσεχε το έκανα πριν το μάθω μετα απλά αδιαφορησα απλα είναι δυσκολο να πιστεψεισ μερικα πραγματα που βλεπεισ να συμβαινουν κυριος όταν τα έβλεπες αλιός και πιστεψε με ξερώ καπια πραγματα έιχα φιλο που έχει παιθάνει απο αυτο και μου έχει κοστίσει πολύ απλα ΄ζητησα μια άποψη και γνώμη σε ευχαριστω όμως που μου μιλησες έτσι χήμα και για την γνώμη σου ξέρω τι πρεπει να κάνω όχι ότι είναι αυτό που θέλω αλλα πάντα δεν κανουμε αυτό που δεν θέλουμε? τεσπα όπως ένασ αντρας δυσκολευεται να κόψει το σεξ ετσι και ένας χρηστης αδύνατον να κόψει και το δικό του φαεί σωστα

Ξερεις κάτι΄όλα αυτά τα έχω σκεφτεί ναι και σχεση δεν νομήζω να υπαρχει πιο πολύ θα έχει σχεση με την χρήση δεν βλπεις τι έπαθε ο φάνης:P είναι για γέλια αυτά να κάθαμοστε και να σκεφτόμαστε σε ευχαρίστω πάντως για την απαντηση σου αν και ξέρω ή μάλλον πάντα ήξερα τι πρπει να κάνω απλά καλό είναι να ακούσ και μια γνώμη από καπιον που είναι έξω από τον χορο ευτύχός σχεση μαζί του δεν έκανα ετυχε να το μα΄θω πριν κάνω κίση εγώ απλά μαρεσει που μιλαμε μαζί αλλα μαλον μόνο ως εκεί ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
και κάτι ακόμα πιστευεις ότι αυτά τα άτομα μπορούν να κάνουν ευκολα σχέση ή ισχιει ότι θα αγαπόυν τον ευτο του και την χρήση περισσοτερο ?

η φραση σου δεν ειναι τυχαια. Κατι ασυνειδητα σε προιδεαζει.
εισαι σε καλο δρομο σκεψης πιστευω.
αφου ρωτας εμενα θα σου απαντησω, ναι! Σκεφτονται μοναχα τον εαυτο τους γιατι τους λειπει αυτος.
μην το βλεπεις αρνητικα για σενα, ειναι αρνητικο για κεινους. Κι αυτο σε λυπει.(λογικο...)
προσεχε την παγιδα ομως, ψαχνεις αντρα οχι παιδι(μητερα θα γινεις σιγουρα, φαινεται απο αυτο και μονο το θεμα σου πως εισαι ικανη δηλαδη κι εχεις την ευαισθησια αυτη-προσεξε απο ενα γραπτο τι συμπερασματα μπορουμε να βγαλουμε- )

*μερικοι ανθρωποι ειναι ανοιχτα βιβλια, αλλοι παλι κλειστοι κι εσωστρεφεις και σου παιρνει καιρο να τους ''γνωρισεις''

με τράβηξε σαν άτομο μετά όταν το έμαθα ........αστο καλύτερα [ως όμως να τον αντιμετοπίσω πολλες φορες τον βλέπω να έχει ξεσπασματα αν και εμένα με πλισιάζει περισσοτερο μου έχει μάλιστα ανοιχτή και μου έχει πει κάτι προσοπικό του δεν ξέρω τι να πώ

1. παντα το διαφορετικο μας ελκυει, ιδιαιτερα στις ηλικιες τις δικες μας που εχουμε ακομα χρονο και καιρο για ναποκτησουμε εμπειριες.
δεν ειναι τυχαιο που οι ανθρωποι οι εμπειροι ομως και σοφοι της ζωης, απο μια ηλικια και μετα ψαχνουν τα ομωνυμα τους.
2. προσωπικα μπορει να μοιραστει ανθρωπος μαζι σου αν του το βγαζεις.
εσενα σεχει βοηθησει/στηριξει σε κατι προσωπικο σου? σιγουρα θαχεις διαφορα στο κεφαλακι σου, σου βγαζει εμπιστοσυνη η ανασφαλεια?

αραξέ όμως γιατί πηρες και φόρα και πιος σε πιάνει μια ερώτηση έκανα αν ήταν μην απντουσες αλλά απ'αντησες και φυσικά μπορεί κάπιοσ να πει την γνώμη του σε αυτό το θέμα δημοκρατία έχουμε ........και αν κάπιοσ σου ζητήσει την γώμη σου την επομένη φορα ή θα πεις δεν απαντώ ή θα σχολήάσεις λοχι ότι και ο τρόπος σου ήταν ο καλύτερος

το αραξε μαρεσε:)
1. εχεις δικιο αλλα κι αδικο.:)
2. συνηθως απαντω κι οταν νιωθω πως δεν επικοινωνω, αποχωρω
3. ο τροπος μου γνωριζω ηδη πως δεν αρεσει συνηθως, αλλα αισθανομαι καλα με αυτον ανεξαρτητα πως νιωθει ενας αγνωστος για μενα λογω του..τροπου(προσεξε, μιλω για αγνωστους)

ξέρω πως λειτοθργούν αυτοι ή ανθρωποι αλλα πως θα σου φαινόταν αν ξαφνικά μαθαινες κατι για κάπιον που είχες ακριβώς αλλόι εικονα για αυτόν τώρα τι να ερωτευτό από αυτον πάντοσ όχι την χρήση αλλα τον άνθωπο που την έκανε και προσεχε το έκανα πριν το μάθω μετα απλά αδιαφορησα απλα είναι δυσκολο να πιστεψεισ μερικα πραγματα που βλεπεισ να συμβαινουν κυριος όταν τα έβλεπες αλιός και πιστεψε με ξερώ καπια πραγματα έιχα φιλο που έχει παιθάνει απο αυτο και μου έχει κοστίσει πολύ απλα ΄ζητησα μια άποψη και γνώμη σε ευχαριστω όμως που μου μιλησες έτσι χήμα και για την γνώμη σου ξέρω τι πρεπει να κάνω όχι ότι είναι αυτό που θέλω αλλα πάντα δεν κανουμε αυτό που δεν θέλουμε? τεσπα όπως ένασ αντρας δυσκολευεται να κόψει το σεξ ετσι και ένας χρηστης αδύνατον να κόψει και το δικό του φαεί σωστα

δες αυτα που σου εβαλα σε μπολντ.
λυπαμαι αν σε ταραξα, η προθεση μου παντα ειναι καλη και να ξυπνω τον αλλο.
μακαρι να μου μιλουσαν κι εμενα καποτε ετσι.
δε μαρεσει να χαιδευω αυτια. τοχω κοψει προ πολλου.

Ξερεις κάτι΄όλα αυτά τα έχω σκεφτεί ναι και σχεση δεν νομήζω να υπαρχει πιο πολύ θα έχει σχεση με την χρήση δεν βλπεις τι έπαθε ο φάνης:P είναι για γέλια αυτά να κάθαμοστε και να σκεφτόμαστε σε ευχαρίστω πάντως για την απαντηση σου αν και ξέρω ή μάλλον πάντα ήξερα τι πρπει να κάνω απλά καλό είναι να ακούσ και μια γνώμη από καπιον που είναι έξω από τον χορο ευτύχός σχεση μαζί του δεν έκανα ετυχε να το μα΄θω πριν κάνω κίση εγώ απλά μαρεσει που μιλαμε μαζί αλλα μαλον μόνο ως εκεί ε?

μακαρι να σε ειχα μπροστα μου και να σου πιανα το χερι, ξερεις γιατι?
γιατι ενω θυμωσες μαζι μου με ρωτας τι να κανεις...:)
εκανες καλα γλυκια μου(δεν ειμαι εγω με το -γλυκια μου, εννοω δε τα λεω αυτα- αλλα τωρα μου βγαινει σε αυτο το θεμα:) )κατα τη γνωμη μου, κοιτα να σπουδασεις, να μορφωθεις, να μαθεις και να ψαχτεις και να γεμισεις εμπειριες με ανθρωπους που ειναι ενα βημα μετα απο σενα η στα ιδια βηματα με τα δικα σου.
αυτοους που ειναι πιο κατω, πιο αδυναμοι δηλαδη, ειμαστε κοντα τους, τους βοηθουμε και προσπαθουμε να τους ισορροπουμε, ετσι ισορροπουμε κι εμεις οταν δινουμε απλοχερα το χερι μας και ολη μας την αγαπη.
δεν τους ερωτευομαστε ομως... δεν φερνουμε στον κοσμο τα παιδια τους..
τους αγαπαμε ομως. πολυ πολυ!

ελπιζω να σου φανηκαν χρησιμα οσα ζητησες να μαθεις επιπλεον απο μενα, κι αν θελησεις να επικοινωνησεις μαζι μου μεσω πμ(καποια μπορεις να τα κρατησεις, καποια μπορεις να τα πεταξεις στα σκουπιδια)

σου ευχομαι καλη τυχη στη ζωη σου, εισαι γλυκο κοριτσι, φαινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerina1984

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
οχι δεν το ξέρει ότι ξέρω είναι μεγαλυτρεοσ απο μένα απλα στην πολή που μενο εναν να ρωτησει σου εχουν πει όλο το βιογραφικο του που είπαν λοιπών ότι ειναι χρηστησ και ότι εκανε αποτοξηνωσει για ένα χρόνο αλλα ήταν σε χαλια κατασταση δεν το ήξερα όταν το εμαθα ενοειτε πως δεν του ειπα κατι και αυτος δεν το ξερει μιλαμε όμως καθημερινα στην δουλεια αλλα ως εκει καταλαβες ότι δυσκολο το ξερο και ουτε ξέρω τι ειναι το σοστο ίσως να τον αφης στον κόσμο του ε?

πεσ τα ..... μου χρειαζετε χαχαχαχααχαχαχαχ

σε ευχαριστω οχι ισα ισα καλα εκανες και μου τα ειπες όλα αυτα αλοστε αν δεν ηθελα και εγς δεν θα ρωταγα σωστα .....και ναι τα διαβασα μην σου και 3 ορεσ ετσι για να τα εμπεδωσω μερικες φορεσ στην 3 φορα καταλαβαινουμε πολυ περισσοτερο απο την πιστευαμε την 1 φορα
πολύ φιλοι μου λενε ότι επρεπε να ειχα σπθδασει ψυχολογια ψυχολογο ον αλλον αλλα τον ευτο μου ποτε ισως γαιτι τον ξερω καλα έκανες και μου τα ειπες όλα αυτα λοιπων ίσως ήταν και ένα θέμα που δεν έπρεπει να πιάσω αλλα δεν ήθελα τώρα να μπλεχτώ πχ με ψυχολογουσ τι δουλεια έχω για να μου πουν την λήση αν την ήξεραν και αυτη θα ήξεραν και τι να κάνουν για αυτουσ αλλα βλεπεισ τον ρολο για αυτουσ τον έχουν αναλαμβανει αλλοι και δεν με ταραξες ισα ίσα που όπως βλεπεσ πήρα και και εγώ φόρα
Η ζωή είναι σαν να οδηγείς στην εθνική με μια κουβέρτα στο παρμπρίζ. Ποτέ δεν ξέρεις τι πρόκειται να σκάσει πάνω σου με 180 χλμ/ώρα.
φαντασου λοιπών πως θα είναι για αυτούσ χαχαχχαχ
έχω μαθει στην ζωή μου πολλα πραγματα και ασ ειμαι μικρή
"Μερικές φορές αυτό που αισθανόμαστε δεν έχει καμία σχέση με αυτό που μπορούμε να ζήσουμε. ίσως και εγώ αυτο που περναω είναι απλα ενασ ενθουσιασμος ετσι θελω να πιστευω γιατι καλυτερα να μην μπεχτω στον δικο του κοσμο ζω είδη στον δικό μου χαχαχαχααχαχ και στον δικο του κλοσμο πιστευω η λογικη δεν ειναι το μοτοπατι
ευτυχώς δεν ξέρει τι ξέρω το να μιλαμε δεν είναι κακό έτσι και δεν πιστευω ότι χρειαζονται την βοηθεια μας ή την στιρηξη μας δεν θα γινουμε και τερεζες μονη τουσ όπως το αρχισαν ετσι θα καταληξουν ετσι τα λεω σωστα
και ναι πιστευω ότι θα ξανα μπλεξουν γιατι δεν τουσ αφηνουν και να το στματησουν βρουν αυτην την δυναμη θα βγαλουν όλα τα αποθημενα τουσ κανοντας τον ανθρωπο απεντι τουσ να αναρωτιεται γιατι σωστα και ια να μην λεω πολλα γιατι πηρα και εχω φορα και κατι για ο τελοσ
Η μοναξιά είναι σαν την πεινά. Όπως ακριβώς η πεινά μας δημιουργεί την ανάγκη
να φάμε για να μη πεθάνουμε, έτσι ακριβώς και η μοναξιά μας δημιουργεί την
ανάγκη να γνωρίσουμε ανθρώπους για να μη μείνουμε μόνοι. και αυτοι όχι μόνο δεν θα μήνουν μόνοι αλλα δεν θα εχουν και κατι καλο να θυμονται





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina1984

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Όλα αρχίζουν... και τελειώνουν... μέσα στο μυαλό μας...!!!!

Βεβαίως και μπορεί κανείς και μόνος του, αυτό δεν θα πε,
σε καμμία περίπτωση όμως, ότι είναι εύκολη...,
η όλη διαδικασία της απεξάρτησης...

Κατά την δική μου άποψη, ο σοβαρότερος λόγος για τον οποίον ξανακυλούν...
στην ίδια κατάσταση, τα περισσότερα παιδιά,
είναι το μεγάλο και αξεπέραστο, ακόμα πρόβλημα της κοινωνικής επανένταξης...,
το οποίο γίνεται συνήθως η αιτία,
να ξαναγυρίζει κάποιος πίσω, αφού είναι σχεδόν αδύνατο,
να αντέξει κανείς,την κοινωνική απομόνωση..., στην οποία
είναι τις περισσότερες φορές καταδικασμένος ισόβια...,
εξ΄ αιτίας του ότι ζούμε σε μια κοινωνία,
η οποία δεν συγχωρεί και δεν αποδέχεται εύκολα,
τις οποιεσδήποτε μειωνότητες..., πόσο μάλλον αυτή...

.
Μα μπορείς να αγαπήσεισ κατι παραπάνω απο τον ευατό σου και σκέψου αν αυτό που αγαπας σε καταστρεφει αλλα τατοχρόνο εσύ νομίζεις ότι νιώθεισ με αυτό καλά

Μα μπορείς να αγαπήσεισ κατι παραπάνω απο τον ευατό σου και σκέψου αν αυτό που αγαπας σε καταστρεφει αλλα τατοχρόνο εσύ νομίζεις ότι νιώθεισ με αυτό καλά
και μόνος δεν μένεις ποτέ παέα εχεισ πάντα αυτό που αγαπάς και σε αυτήν την περίπτωση είναι ΄οι δώσει σού
αν η ευχαρίστηση τουσ είναι αυτόσ και μετά αποφασήζουν να αποτηξωνοθουν ο πονος είναι ο χειρότερος ετσι δεν ξέρω αν πρεπει να τουσ λειπ'αμαι η όχι παντος να τουσ βοηθήσω όχι δεν μπορώ να βοηθήσω ένα άτομο που κάνει κακό στον ευτό του και μην πεις έκανε λάθος μπορεί να μαθαίνεις από τα λάθοι σού αλλα αυτό το λάθος το κάνεις ξανα και ξανά γιατι σαρέσει

η φραση σου δεν ειναι τυχαια. Κατι ασυνειδητα σε προιδεαζει.
εισαι σε καλο δρομο σκεψης πιστευω.
αφου ρωτας εμενα θα σου απαντησω, ναι! Σκεφτονται μοναχα τον εαυτο τους γιατι τους λειπει αυτος.
μην το βλεπεις αρνητικα για σενα, ειναι αρνητικο για κεινους. Κι αυτο σε λυπει.(λογικο...)
προσεχε την παγιδα ομως, ψαχνεις αντρα οχι παιδι(μητερα θα γινεις σιγουρα, φαινεται απο αυτο και μονο το θεμα σου πως εισαι ικανη δηλαδη κι εχεις την ευαισθησια αυτη-προσεξε απο ενα γραπτο τι συμπερασματα μπορουμε να βγαλουμε- )

*μερικοι ανθρωποι ειναι ανοιχτα βιβλια, αλλοι παλι κλειστοι κι εσωστρεφεις και σου παιρνει καιρο να τους ''γνωρισεις''



1. παντα το διαφορετικο μας ελκυει, ιδιαιτερα στις ηλικιες τις δικες μας που εχουμε ακομα χρονο και καιρο για ναποκτησουμε εμπειριες.
δεν ειναι τυχαιο που οι ανθρωποι οι εμπειροι ομως και σοφοι της ζωης, απο μια ηλικια και μετα ψαχνουν τα ομωνυμα τους.
2. προσωπικα μπορει να μοιραστει ανθρωπος μαζι σου αν του το βγαζεις.
εσενα σεχει βοηθησει/στηριξει σε κατι προσωπικο σου? σιγουρα θαχεις διαφορα στο κεφαλακι σου, σου βγαζει εμπιστοσυνη η ανασφαλεια?



το αραξε μαρεσε:)
1. εχεις δικιο αλλα κι αδικο.:)
2. συνηθως απαντω κι οταν νιωθω πως δεν επικοινωνω, αποχωρω
3. ο τροπος μου γνωριζω ηδη πως δεν αρεσει συνηθως, αλλα αισθανομαι καλα με αυτον ανεξαρτητα πως νιωθει ενας αγνωστος για μενα λογω του..τροπου(προσεξε, μιλω για αγνωστους)



δες αυτα που σου εβαλα σε μπολντ.
λυπαμαι αν σε ταραξα, η προθεση μου παντα ειναι καλη και να ξυπνω τον αλλο.
μακαρι να μου μιλουσαν κι εμενα καποτε ετσι.
δε μαρεσει να χαιδευω αυτια. τοχω κοψει προ πολλου.



μακαρι να σε ειχα μπροστα μου και να σου πιανα το χερι, ξερεις γιατι?
γιατι ενω θυμωσες μαζι μου με ρωτας τι να κανεις...:)
εκανες καλα γλυκια μου(δεν ειμαι εγω με το -γλυκια μου, εννοω δε τα λεω αυτα- αλλα τωρα μου βγαινει σε αυτο το θεμα:) )κατα τη γνωμη μου, κοιτα να σπουδασεις, να μορφωθεις, να μαθεις και να ψαχτεις και να γεμισεις εμπειριες με ανθρωπους που ειναι ενα βημα μετα απο σενα η στα ιδια βηματα με τα δικα σου.
αυτοους που ειναι πιο κατω, πιο αδυναμοι δηλαδη, ειμαστε κοντα τους, τους βοηθουμε και προσπαθουμε να τους ισορροπουμε, ετσι ισορροπουμε κι εμεις οταν δινουμε απλοχερα το χερι μας και ολη μας την αγαπη.
δεν τους ερωτευομαστε ομως... δεν φερνουμε στον κοσμο τα παιδια τους..
τους αγαπαμε ομως. πολυ πολυ!

ελπιζω να σου φανηκαν χρησιμα οσα ζητησες να μαθεις επιπλεον απο μενα, κι αν θελησεις να επικοινωνησεις μαζι μου μεσω πμ(καποια μπορεις να τα κρατησεις, καποια μπορεις να τα πεταξεις στα σκουπιδια)

σου ευχομαι καλη τυχη στη ζωη σου, εισαι γλυκο κοριτσι, φαινεται.
έχω μια ερ'ωτηση είσια 22 και μαρέσει ο τρόπος που μου μιλησες πρίν και από τι οιδα μένεις αθήνα οποτε καταλάβανεις τι γινεται εκέι το έχουν σαν σοκολατιτσα λες ε και να εχουμε ξανα ακουσει εδώ όμως επειδει η κοινωνια είναι μικρη που είμαι το θεωρουν σαν γευμα που δεν χωνευεται καταλαβες εχω ζησει αθηνα και καταλαβαινω πως είναι αλλα στην περιπτωσει τωρα της ιστοριας μου επεσα απο τα συνεφα γιατι χωρισ να ξέρω τον ερωτευτηκα και τωρα μουτζονομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina1984

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
γιατι στα κεντρα αποτοξινωσης τη σταματας με παρεα?

τι επειδη σου δινουν μεθαδονη? χαχα...

το γεγονος οτι σταματησε ΜΟΝΟΣ του, ειναι ενθαριντικο, δειχνει οτι πραγματικα αλαξε το χαρακτηρα του. Γενικος οι ανθρωποι που ειναι επιρεπεις σε εθισμους (γιατι ο εθισμος δεν ειναι στην ουσια ειναι στον ανρθωπο, τα εχω δοκιμασει πρακτικα ολα και δεν εχω εθιστει σε τιποτα, ουτε καν στο καφε) αλαζουν ενα εθισμο με καποιο αλλο.

αυτο πρεπει να προσεξεις. Περαν τουτου, δεν νομιζω να υπαρχει καποιο αλλο προβλημα
μόνος του αποκλείετε
Τα μεγάλα μυαλά έχουν στόχους. Τα μικρά μυαλά έχουν επιθυμίες
και αυτοι οι ανθρώποι στο μυάλο τουσ βάζουν ένα στόχο ότι χωρίς αυτό δεν μπορούν να ζήσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top