Ερωτήσεις για εύρεση εργασίας μέσω αγγελιών

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έστω οτι μια αγγελία ζητά κάποιον με τις Χ γνώσεις. Αν έχω τις Υ γνώσεις οι οποίες δεν ταιριάζουν απόλυτα, (πχ δεν ξέρω ένα απο τα προγράμματα ή/και ξέρω κάποιο παρεμφερές με ένα απο αυτά που ζητούνται, πχ αντί για Corel, Illustrator ή αντί για ASP, PHP) να στείλω βιογραφικό ή είναι χαμένη υπόθεση;
Έχετε προσληφθεί σε εταιρεία που να ζητούσε περισσότερα απο αυτά που ξέρετε;
Επίσης, ποιά στιγμή είναι η σωστή για να ρωτήσω για απολαβές; Μπορώ πριν τη συνέντευξη ή θα δώσει κακή εντύπωση; Μην χάνω και το χρόνο μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αν και όχι ειδική πολύ στο θέμα, το να στείλεις ένα βιογραφικό κακό δεν θα σου βγεί! Αλλά οι εταιρίες που ζητάν συγκεκριμένες γνώσεις θα βάλλουν σε προτεραιότητα όσους τις κατέχουν και σε δεύτερη μοίρα αυτές που είναι παρεμφερές....

Την αμοιβή δεν την συζητάς ΠΟΤΕ πριν την συνέντευξη....Μπορείς να την συζητήσεις - αν δεν κρατιέσαι μετά το τέλος 'η οταν σου πουν "Συγχαρητήρια προσλαμβάνεσε!"...αν και νομίζω ότι οι υπεύθυνοι σε πληροφορούν από μόνοι τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
πολλες φορες δεν αρκει τι πτυχιο η τι γνωσεις εχεις αλλα και τι ανθρωπος εισαι.(προσωπικη μου αποψη).τωρα πως θα το καταλαβουν αυτο ειναι αλλη ιστορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσα σου έγραψε η Vkey.... Κατά τα άλλα το να περάσει κάποιος από μια συνέντευξη είναι πολλά που μετράνε εκτός απ τις γνώσεις και το βιογραφικό.... αυτά τα στέλνεις για αρχή... για το καλησπέρα... από κει και περα αν πας για συνέντευξη ξέρεις από χέρι ότι όσα τους έχεις γράψει τους καλύπτουν και θέλουν πλέον να σε δουν από κοντά....
η στάση του σώματος που έχεις, ο τρόπος που μιλάς, ο χαρακτήρας σου (ότι δουν από αυτόν), το χαμόγελο σου και ένα σωρό άλλα πράγματα.....

στην τελευταία μου δουλειά ήξερα ότι είχα κερδίσει το αφεντικό μου απ το πρώτο λεπτό... τον είχα κάνει να γελάσει δυνατά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι ειναι θεμα τυχης στελνεις κ ο θεος βοηθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καλημέρα :)... Είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα τύχης. Στη δουλειά μου τα τυπικά μου προσόντα απείχαν αρκετούτσικα από αυτά που ήθελε η αγγελία (οκ, όχι ανατολή με δύση προφανώς!) αλλά με τη βοήθεια των συνθηκών [δεν βρέθηκε ο...τέλειος υποψήφιος] τη δουλειά την πήρα :). Τώρα να ρωτήσεις από το τηλ πχ για λεφτά δεν λέει... Απλά, σε όσες εταιρίες πήγα εγώ τουλ στην 1η ή το πολύ στη 2η (μια μόνο στη 2η actually) μου έδιναν μια εκτίμηση αναμενόμενου μισθού...

Πάντως μην κολώνεις με αυτά που βλέπεις. Τις περισσότερες φορές αυτά που βάζουν είναι το...τέλειο για αυτούς αλλά λίγες ειναι οι φορές που αυτός ο τέλειος υποψηφιος υπάρχει (γιατί δεν δουλέυε ήδη εκεί αν είναι τέτοια "φωτογραφία" της θέσης ?? :P) οπότε δεν χάνεις τπτ να δοκιμάσεις την τύχη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εγώ την δουλειά μου την έχω βρεί μέσω αγγελιάς πριν κάποια χρόνια. Ήταν πολύ γενικόλογη και δεν περίμενα τίποτα καλό...όμως τελικά βγήκε σε καλό αν και ακολούθησαν μετά 2 συνεντευξούλες ζόρικες....είμαι υπέρ της αποστολής βιογραφικών,ακόμη και τώρα στέλνω βιογραφικά σε οτιδήποτε πιστεύω ότι ταιριάζει με τις σπουδές μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θυμήθηκα κάτι που θα ήθελα να συμπληρώσω σχετικά με την "γενική" αποστολή βιογραφικών....
Στο παρελθόν (πολλά χρόνια πίσω) δούλευα στην 3Ε, κοινώς στην coca cola ... τότε είχε "τυχει" και είχαν βάλει αγγελία γιατί όπως μου είπε τότε η υπεύθυνη προσωπικού όταν πέρασα από την πρώτη συνέντευξη μου, ΣΠΑΝΙΑ βάζουν αγγελία για μία θέση δεδουμένου ότι υπάρχει ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ με βιογραφικά που έχουν σταλεί σε άσχετους χρόνους, και όταν θέλουν άτομο ξεκινάνε πρώτα από εκεί!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εξαιρετικά χρήσιμο αυτό κουε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Τον ίδιο δισταγμό τον έχω κι εγώ Michelle. Αισθάνομαι κάπως "πού πας ρε Καραμήτρο;;; Αφού δεν έχεις τα προσόντα τι στέλνεις;;;". Όμως από την άλλη σκέφτομαι ότι αν δε με καλέσουν για συνέντευξη, τι είχαμε τι χάσαμε. Αν όμως με καλέσουν σημαίνει ότι παρόλες τις ελλείψεις σε προσόντα, μου δίνουν μια ευκαιρία.

Συγκεκριμένα, για το θέμα των γνώσεων επάω σε Η/Υ και προγραμματισμό, θα σου πω αυτό που έχω δει μέχρι ώρας. Ακόμα και αν δεν έχεις όλες τις γνώσεις που ζητούν, αλλά στη συνέντευξη δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι πολύ να μάθεις νέα πράγματα, σου αρέσει ο προγραμματισμός και γενικά είσαι έτοιμος να ξεζουμιστείς, σε παίρνουν.

Έχω δει αγγελίες της εταιρίας που εργαζόμουν παλαιότερα, στις οποίες ζητούν για προγραμματιστές της παναγιάς τα μάτια. Και μαθαίνω από τις διασυνδέσεις μου μέσα στην εταιρία, ότι παίρνουν άτομα που και δεν τα ξέρουν όλα και δεν έχουν εργασιακή εμπειρία. Απλώς αυτά έχουν μεγάλο ζήλο.

Όσο για το μισθό, ρωτάς στο τέλος της συνέντευξης, για να μάθεις και εσύ περίπου πόσος είναι και για να δείξεις ότι δεν είσαι και ζήτουλας... όσα και να σου δώσουν θα πεις ok.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nan:
Τον ίδιο δισταγμό τον έχω κι εγώ Michelle. Αισθάνομαι κάπως "πού πας ρε Καραμήτρο;;; Αφού δεν έχεις τα προσόντα τι στέλνεις;;;". Όμως από την άλλη σκέφτομαι ότι αν δε με καλέσουν για συνέντευξη, τι είχαμε τι χάσαμε. Αν όμως με καλέσουν σημαίνει ότι παρόλες τις ελλείψεις σε προσόντα, μου δίνουν μια ευκαιρία.

Συγκεκριμένα, για το θέμα των γνώσεων επάω σε Η/Υ και προγραμματισμό, θα σου πω αυτό που έχω δει μέχρι ώρας. Ακόμα και αν δεν έχεις όλες τις γνώσεις που ζητούν, αλλά στη συνέντευξη δείξεις ότι ενδιαφέρεσαι πολύ να μάθεις νέα πράγματα, σου αρέσει ο προγραμματισμός και γενικά είσαι έτοιμος να ξεζουμιστείς, σε παίρνουν.

Έχω δει αγγελίες της εταιρίας που εργαζόμουν παλαιότερα, στις οποίες ζητούν για προγραμματιστές της παναγιάς τα μάτια. Και μαθαίνω από τις διασυνδέσεις μου μέσα στην εταιρία, ότι παίρνουν άτομα που και δεν τα ξέρουν όλα και δεν έχουν εργασιακή εμπειρία. Απλώς αυτά έχουν μεγάλο ζήλο.

Όσο για το μισθό, ρωτάς στο τέλος της συνέντευξης, για να μάθεις και εσύ περίπου πόσος είναι και για να δείξεις ότι δεν είσαι και ζήτουλας... όσα και να σου δώσουν θα πεις ok.

Καταρχήν αν σου αρέσει η θέση στέλνεις, είναι χαζομάρα να μην στείλεις γιατί διαβάζεις ότι ζητάνε πάρα πολλά πράγματα. Σε κάποιες περιπτώσεις ζητάνε τα χίλια δυο πτυχία, προηπηρεσίες και δεν δίνουν τα ανάλογα λεφτά, οπότε αναγκάζονται να προτιμήσουν κάποιον άνθρωπο με λιγότερες γνώσεις. Δεν νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο του να μην στείλεις κάποιο βιογραφικό, στην χειρότερη απλά δεν θα σε πάρουν τηλέφωνο.
Στις συνεντέυξεις είναι καλό να δείχνεις σίγουρος και επαγγελματίας, ποτέ δεν κάνω πλάκα και ποτέ δεν αφήνω να σπάει ο πάγος ιδιαίτερα και ειδικά με το που θα συζητήσουμε το οικονομικό δεν συμβιβάζομαι με κάτι λιγότερο απο αυτό που έχω στο μυαλό μου.
Παπ***ιες του στύλ -Θα σε αξιολογήσουμε και μετά θα σου ανεβάσουμε το μισθό, είναι υποσχέσεις που δεν πραγματοποιούνται ποτέ. Πολύ βασικό να ξεκαθαρίζεται απο την αρχή αν τα λεφτά που σας δίνουν είναι μικτά η καθαρά, μην περιμένεις τέλος του μήνα να πάρεις 800 και πάρεις 650 γιατί δεν το διευκρίνησες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Επειδή τυχαίνει να είμαι κάπως σχετική με το θέμα.....Τα βήματα έχουν ως εξής (από την στιγμή που θα στείλεις το βιογραφικό σου σε κάποια εταιρία):
1. Το πρώτο πράγμα που κοιτάω σε ένα βιογραφικό, είναι η εμπειρία και όχι τόσο τα πτυχία -έχουν περάσει πτυχιούχοι κατά καιρούς από εδώ, "στόκοι"-
2. Το δεύτερο που με ενδιαφέρει είναι το πως είναι "στημένο" το βιογραφικό του υποψηφίου -αν είναι προσεκτικά γραμμένο ή πρόχειρα, αν γράφει περιττά πράγματα μέσα ή όχι, αν είναι καθαρό ή τσαλακωμένο κλπ, κλπ, κλπ-
Αφού καταλήξω στα βιογραφικά που θέλω, έρχεται και η ώρα της επικοινωνίας (βασικός παράγοντας).
Καλώντας τον υποψήφιο, προσέχω τον τόνο και την χροιά της φωνής, το κατα πόσο ευγενικά και καθαρά μου μιλάει γενικά προσπαθώ να δω αν μου"κολλάει" ή όχι.
Στην συνέντευξη με τον υποψήφιο, πρώτα από όλα προσέχω την εμφάνιση του -αν έχει καθαρά ρούχα, αν μυρίζει παράξενα (διακριτικά πάντα:redface: ) κλπ-, επίσης κατα την διάρκεια της συζήτησης προσπαθώ να καταλάβω αν μπορεί το άτομο αυτό να ταιριάξει με το "προφιλ" της εταιρίας -αν δηλαδη, θα ταιριάξει με τα άτομα καταρχήν του τμήματος για το οποίο προοριζεται και έπειτα με το υπόλοιπο team-
Και φυσικά μέσα από την "συζήτησούλα" μας προσπαθώ να σκιαγραφήσω τα βασικά χαρακτηριστικά του,π.χ. είχα μια περίπτωση όπου ζητούσα μια κοπέλα για το δημιουργικό (γραφίστρια)...ολα καλά και όλα ωραία, όσπου με την συζήτηση μου έσκασε το παραμύθι πως στην δουλεια που ήδη εργαζόταν επί 2 χρόνια ήταν χειρότερος από τον Χιτλερ....(απαγορευτικός κανόνας....ποτέ δεν κατηγορείς τον προηγούμενο εργοδότη σου) και φυσικά δεν την πήρε την θέση.Ή όταν ψάχναμε γραμματεία διεύθυνσης που ενώ μου μίλησε μια χαρά στο τηλ. το βιογραφικό σούπερ....όταν μπήκε στο γραφείο μόνο που δεν έπεσε στα πόδια μου για να την πάρω το χειρότερο όμως ήταν ο λόγος.....είχε φορτώσει η κυρία τις κάρτες της (πιστωτικές) τόσο που υπήρχε περιπτωση να την μπουζουριάσουν - ή έτσι μου είπε τουλάχιστον-(η πράξη της μου έδειξε ανευθυνότητα και σίγουρα δεν έκανε για την θέση)
Όπως βλέπεις οι παράγοντες για μια θέση είναι πάρα πολλοί, μετράει και το ένστικτο.....η αγορά εργασίας έχει πολλά "φρούτα" με δεκα τονους πτυχία και πολλά "αστέρια" χωρίς τίποτα......όλα μετράνε και φυσικά θέλει και λίγη τύχη, για να βρεθείς την κατάλληλη στιμγη στο κατάλληλο μέρος ΄....
Μετα τιμής....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πολυ ενδιαφερουσες Info εδω σε αυτο το ποστ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiagal

Νεοφερμένος

Η sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα , είμαι καινούρια και είδα τις απορίες σας σχετικά με το θέμα της εργασίας.Εγω προσωπικά στέλνω σε όλες τις ενδιαφέρουσες αγγελίες βιογραφικό και ας μην καλύπτω 100% τις απαιτήσεις.Οπως επίσης και το αντίθετο ,αν ζητάνε λιγότερα και εκει στέλνω.Και εκεί είναι τα δύσκολα γιατί δεν θέλουν να πληρώσουν προυπηρεσία.Για το χρήμα πάντως πρέπει να ξεκαθαρίζουμε από την αρχή γιατί αν περιμένεις 15 του μήνα να δεις πόσο θα είναι ο μισθός την πάτησες.Εγώ πάντα ξεκαθαρίζω ΤΟΣΑ για 8ωρο και οι έξτρα ώρες έχτρα φράγκα.Σωστόόόός?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από sofiagal:
Καλησπέρα και από μένα , είμαι καινούρια και είδα τις απορίες σας σχετικά με το θέμα της εργασίας.Εγω προσωπικά στέλνω σε όλες τις ενδιαφέρουσες αγγελίες βιογραφικό και ας μην καλύπτω 100% τις απαιτήσεις.Οπως επίσης και το αντίθετο ,αν ζητάνε λιγότερα και εκει στέλνω.Και εκεί είναι τα δύσκολα γιατί δεν θέλουν να πληρώσουν προυπηρεσία.Για το χρήμα πάντως πρέπει να ξεκαθαρίζουμε από την αρχή γιατί αν περιμένεις 15 του μήνα να δεις πόσο θα είναι ο μισθός την πάτησες.Εγώ πάντα ξεκαθαρίζω ΤΟΣΑ για 8ωρο και οι έξτρα ώρες έχτρα φράγκα.Σωστόόόός?;)

και σε πληρωνουν για τις εξτρα ωρες? μπραβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiagal

Νεοφερμένος

Η sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γιατί δεν θα έπρεπε?Λες να μας κάνουν χάρη?Πιστεύω ότι εμείς τους έχουμε μάθει έτσι.Αν απαιτούσαμε ΟΛΟΙ τα διακαιώματά μας δεν θα υπήρχε εκμετάλλευση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
φυσικα και πρεπει. εγω οταν το ζηταγα μου ελεγαν ναι αλλα δε το εκαναν ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top