Οι περιουσίες των ''Εθνοπατέρων''

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δεν πειράζει κανέναν ούτε το ότι οι περισσότεροι πολιτικοί είναι πλούσιοι, ούτε το ότι υπάρχουν γενικά πλούσιοι άνθρωποι.Σίγουρα θέλει ικανότητα να διατηρείς και πολύ περισσότερο να αυξάνεις τα κεφάλαιά σου, άσχετα με το πού τα βρήκες.
Όταν όμως βλέπεις κάποιους πολιτικούς να εκμεταλλεύονται την εμπιστοσύνη που τους έδειξε ο κόσμος με την ψήφο του, προσπαθώντας να χρησιμοποιήσουν την εξουσία τους για να αυξήσουν τον πλούτο τους, εκεί αντιδράς.Πχ αρκετοί πολιτικοί χρησιμοποίησαν τη λεγόμενη "εσωτερική ενημέρωση" για να κερδίσουν πολλά από το χρηματηστήριο, την ώρα που ο απλός κόσμος έχανε τα λεφτά του.Αυτό δεν το θεωρώ ούτε μαγκιά, ούτε ένδειξη εξυπνάδας από την πλευρά του πολιτικού.
Ακόμα, πολλοί απόγονοι παλιών πολιτικών, μπορεί να αξίζουν τα λεφτά που κληρονόμησαν, δεν αξίζουν να είναι πολιτικοί όμως.Δε σημαίνει ότι όποιος έχει λεφτά κάνει για πολιτικός (βλ.Μπερλουσκόνι).Πάντως, καλό είναι να είναι οικονομικά ανεξάρτητος.Περισσότερο υποκριτικό το θεωρώ που κυκλοφορεί ο Χριστόδουλος με θωρακισμένη S600 παρά ο Πρωθυπουργός.
Όμως δε μιλάμε εδώ για τους πλούσιους γενικά, ούτε για αναδιανομή του πλούτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Φυσικά θέλει ικανότητα για να διατηρήσεις και να αυξήσεις την περιουσία που κληρονομείς.Αν ο σκοπός σου είναι να τριπλασιάσεις τα λεφτά του μπαμπά σου ασχολείσαι με τις επιχειρήσεις δεν γίνεσαι δημόσιος λειτουργός για να το επιτύχεις.Αν πάλι έχεις βλέψεις πολιτικής σταδιοδρομίας και είσαι ιδεολόγος τότε απλά επιλέγεις με το σκεπτικό "ναι έχω οικογενειακή περιουσία οπότε δεν θα πεινάσω και θα αρκεστώ στον μισθό του βουλευτή" δεν ανάγεις το λειτούργημα σου σε κερδοφόρα επιχείρηση.
Είναι δυνατόν να κατέχουν τέτοιες περιουσίες όσοι εκπροσωπούν τον μέσο Έλληνα;Τέτοια οικονομικά μεγέθη κατέχει ο μέσος Έλληνας;Και μην μου αντιπαραθέσετε ότι μπορεί να μην τα κέρδισαν λόγω αξιώματος αλλά με σωστές επενδύσεις του αρχικού τους κεφαλαίου γιατι η πρωταπριλιά έχει περάσει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Nα ρωτησω κατι γιατι εγω ξαναλεω οτι ξερα νουμερα ΔΕΝ μου λενε τιποτα!
Εχω σαν Μαριος 10 σπιτια και μισο μυριο στην τραπεζα το οποιο το εχω επενδυσει καπου συμφωνα με τις δικες μου κρισεις.
Μπλεκω στα πολιτικα και βγαινει καποιος και λεει ο Μαριος σαν πολιτικος εχει αυτα, αυτα, αυτα τα περιουσσιακα στοιχεια.Νουμερα μονο.
ολοι θα πουν οτι εγω τα εβγαλα απο την πολιτικη μου θητεια -και αν οχι ολοι οι περισσοτεροι- αλλα το θεμα ειναι να δεις αν εβγαλα και ποσα εκμεταλευομενος και μονο την πολιτικη μου ιδιοτητα.
Και το οτι εκπροσωπω τον μεσο Ελληνα θα φανει απο τις θεσεις μου και το τι θακανω γι' αυτον.
ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ!Οχι στα λογια φυσικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γιατί σπάραζετε ......?

όσα και να'χει ο υποψήφιος βουλευτής, θα δώσει παραπάνω από τα μισά για την προεκλογική εκστρατεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top