Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,843 μέλη και 2,473,356 μηνύματα σε 78,679 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 490 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ναρκωτικά και Ρατσισμός

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,239 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε: στις 19:54, 01-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Κάθως επίσης και να αντιληφθεί τον αγώνα που δίνει η οικογένεια του χρήστη (και εδώ διαφωνώ με τον φίλο που είπε ότι συνήθως τα παιδιά αυτά έχουν οικογενειακά προβλήματα) προκειμένου να βοηθηθούν τα μέλη της και στην συνέχεια να βοηθήσουν με την στάση τους τον χρήστη.
Σιγουρα δεν μπορω να μπω ακομα πιο μεσα στο "πετσι" μιας και ευτυχως στην οικογενεια μου δεν τεθηκε τετοιο προβλημα ποτε.
Το "συνηθως" που χρησιμοποιησα σημαινει "συνηθως",δεν σημαινει "παντα"...
Οποια ατομα κι αν ηξερα στον πυρηνα της οικογενειας υπηρχε προβλημα.
ειτε αυτο λεγοταν ξυλοδαρμος,ειτε κακοποιηση προς το ιδιο ή αλλο μελος της οικογενειας, ειτε αυτο ηταν αδιαφορια για το τι κανουν και που ειναι τα παιδια,ειτε λεγοταν κακη διαπεδαγωγηση με αποτελεσμα να μην μπορουν να αποκτησουν μια στοιχειωδη ορθολογικη σκεψη.
Εαν το συνηθως δεν σε καλυπτει, κανενα προβλημα.
Το αλλαζω και βαζω "σε πολλες περιπτωσεις".
Το προβλημα το εζησα απο κοντα και για να ειμαι ειλικρινης χαιρομαι που δεν το εζησα ακομα απο πιο κοντα.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

nikita13

Διακεκριμένο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 2,105 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε: στις 20:00, 01-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
Σιγουρα δεν μπορω να μπω ακομα πιο μεσα στο "πετσι" μιας και ευτυχως στην οικογενεια μου δεν τεθηκε τετοιο προβλημα ποτε.
ειτε αυτο λεγοταν ξυλοδαρμος,ειτε κακοποιηση προς το ιδιο ή αλλο μελος της οικογενειας, ειτε αυτο ηταν αδιαφορια για το τι κανουν και που ειναι τα παιδια,ειτε λεγοταν κακη διαπεδαγωγηση με αποτελεσμα να μην μπορουν να αποκτησουν μια στοιχειωδη ορθολογικη σκεψη.
Το προβλημα το εζησα απο κοντα και για να ειμαι ειλικρινης χαιρομαι που δεν το εζησα ακομα απο πιο κοντα.
Δεν θα διαφωνήσω και εγώ σε αυτά που λέτε αλλά μια διασαφήνιση να κάνω δεν είναι στις περισσότερες περιπτώσεις το πρόβλημα και η αιτία τα οικογενειακά προβλήματα,αυτά είναι απλά η αφορμή..Το πραγματικό πρόβλημα είναι η ψυχοσύνθεση του ανθρώπου και συγκεκριμένα η αδυναμία χαρακτήρα.Με αυτό έκει να κάνει..Γιατί αντί να αντιμετωπίσουν κατά πρόσωπο τα όποια προβλήματα υπάρχουν βρίσκουν καταφυγή στιις εύκολες λύσεις και τις καταχρήσεις..
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε: στις 20:18, 01-11-05:

Στο post σου συμφωνω απολυτα.
Γι' αυτο κι εβαλα "σε πολλες περιπτωσεις" μιας και το "συνηθως" οντως μπορει να παρεπεμπε στο "τις περισσοτερες φορες".
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 483 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε: στις 20:19, 01-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Μario
Mario καμιά φορά ξέρεις συμβαίνουν στην ζωή μας πράγματα που δεν είχαμε φανταστεί ποτέ ότι θα τα ζήσουμε όμως τα βιώνουμε και συνηδειτοποιούμε πόσο άδικο είχαμε όταν σκεφτόμασταν πως "...αυτό δεν θα σύμβει ποτέ σε εμένα..."
Λογικό είναι να αναφέρεσε στην λέξη "συνήθως" αφού αυτό προκύπτει από της δικές σου εμπειρίες, όμως πρέπει να ξέκολήσουμε λίγο από αυτή την άποψη γιάτι ειλικρινά νευριάζω (και δεν το λέω για σένα) όταν το ακούω σε κάθε συζήτηση για τα ναρκωτικά.
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε: στις 20:21, 01-11-05:

Στο post σου αγαπητη nikita 13 συμφωνω απολυτα.
Γι' αυτο κι εβαλα "σε πολλες περιπτωσεις" μιας και το "συνηθως" οντως μπορει να παρεπεμπε στο "τις περισσοτερες φορες".
Φυσικαι και ειναι θεμα χαρακτηρα και ψυχοσυνθεσης ατομου,καθως και της κριτικης σκεψης που χρησιμοποιει.
Υπαρχουν πολλα παραδειγματα που ατομα απο οικογενειες με προβληματα,καθε αλλο παρα τον "στραβο δρομο" πηραν.
Οι παραγοντες που μπορει να οδηγησουν ενα ατομο στα ναρκωτικα ειναι πολλοι και διαφερουν απο περιπτωση σε περιπτωση.
Παράθεση

jasper

Νεοφερμένος

H jasper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H jasper έγραψε: στις 12:23, 16-11-05:

μαλιστα να ενα θεμα που γνωριζω καλα.Οι ναρκομανης μπορει να προερχονται απο προβληματικη οικογενεια και αυτο να ειναι μια αφορμη για να τα ξεκινησουνε αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ.Η αιτια ειναι ο ανυπαρκτος σεβασμος στον ιδιο του τον εαυτο,χαμηλη αυτοεκτιμηση και αδυναμια στο να παλεψει στη ζωη του.Ο καθενας μπορει να βρεθει σε πολυ δυσκολες συνθηκες και να παρετηθει,να παρει το λαθος δρομο και ειναι ευκολο μετα να κατηγορεις την μανα και τον πατερα για την καταντια σου,αλλα η αληθεια ειναι πως απλα δεν εχεις τα κοτσια να ζησεις...Ο ναρκομανης ειναι υπευθυνος για τηνβ κατασταση του και ειδικα με την ενημερωση που υπαρχει ειναι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ καποιος να ξεκινησει να περνει.Ποιο πολυ θαρρος εχει καποιος που αυτοκτονει παρα ενας ναρκομανης.Και το ιδιο αποτελεσμα εχουν και οι δυο.Τον θανατο.
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε: στις 00:11, 17-07-09:

Δεν κανω χρηση,αλλα γενικα νομιζω οτι θα προσπαθουσα να βοηθησω καπως και οχι να επικρινω υπερβολικα...Αλλα ισως στην αρχη να αντιδρουσα καπως πιο ασχημα,ειδικα αν το νεο ερχοταν εντελως χωρις να το περιμενω...
Παράθεση

MetallicaEvi (Ευδοξία :D)

Νεοφερμένος

H Ευδοξία :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H MetallicaEvi χαμογέλα. έγραψε: στις 17:18, 12-10-10:

Δεν κάνω χρήση ναρκωτικών(και δεν πιστεύω πως θα κάνω ποτέ).
Για αυτό το θέμα έχω διαβάσει πολλά βιβλία και πιστεύω πως αν μάθαινα πως κάποιος γνωστός μου κάνει χρήση ναρκωτικών θα τον βοηθούσα όσο περισσότερο μπορούσα.Γιατί τα άτομα αυτά χρειάζονται στήριξη και βοήθεια,δεν είναι αποβράσματα.Άνθρωποι είναι και αυτοί.Κατά τη γνώμη μου,δεν πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με ρατσισμό..Είναι ωραίο και καλό να βοηθάς ανθρώπους που έχουν πραγματικά την ανάγκη σου,συνεισφέρεις.Δεν πρέπει να τους βάζουμε στο περιθώριο..Ας βάλουμε λοιπόν όλοι το λιθαράκι μας στο οικοδόμημα που λέγεται ζωή μέσω της βοήθειας και της αλληλεγγύης
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ναρκωτικά και εξαρτήσεις - Από gilie
      Το θέμα έχει λάβει 93 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-06-19 στις 23:46.
    • Ναρκωτικά - Από SCULLY
      Το θέμα έχει λάβει 580 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-08-15 στις 19:02.
    • Ναρκωτικά και παιδιά - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 50 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-01-09 στις 21:08.
    • Ηχητικά ναρκωτικά! - Από Nana
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-09-08 στις 00:11.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα