Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,967 μέλη και 2,478,244 μηνύματα σε 78,933 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 480 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ταινίες μικρού μήκους

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,230 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 02:46, 16-12-08:

Υπάρχουν χιλιάδες υπέροχα ταινιάκια μικρού μήκους που κυκλοφορούν αδέσποτα στο ίντερνετ.
Σας καλώ να τα εξερευνήσουμε μαζί...

Είμαι σχεδόν αμύητη στο είδος όσο όμως περισσότερο το γνωρίζω, τόσο περισσότερο το λατρεύω.

Ας αρχίσουμε με μια ταινία μικρού μήκους του Κωνσταντίνου Πιλάβιου. Αν κατάλαβα καλά πρόκειται για το γιο του γνωστού μας Παραμυθά, Νίκου Πιλάβιου:

+ Τι είναι αυτό;
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Είναι εκπληκτικό πώς μπορεί να βγάλει κανείς από το θεατή του τόσο συναίσθημα, μέσα σε 5 λεπτά...

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,086 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε: στις 02:52, 16-12-08:

Tο ποσο καιρο την ψαχνω αυτη την ταινια, δε λεγεται.

Το παρακατω το χα ποσταρει και στα multimedia, αλλα ταιριαζει καλυτερα εδω..:

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 00:07, 17-12-08:

Δείτε τη, αξίζει... Σαν διδακτική ιστορία εικονογραφημένη...

+ Validation
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.
7
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Φοίβος έγραψε: στις 01:16, 17-12-08:

Υπέροχες οι ταινιούλες μέχρι τώρα

Να βάλω και εγώ μια, του ίδιου σκηνοθέτη με την προηγούμενη

"RENT A MAN"

Τα πολλά χρήματα δε είναι απαραίτητα για την ευτυχία
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε: στις 22:57, 17-12-08:

Υπέροχη ιδέα, Isiliel, δε μου είχε περάσει ποτέ η ιδέα να ασχοληθώ με τις ταινίες μικρού μήκους. Τι να πρωτοκάνει κανείς άλλωστε στο internet! Ευελπιστώ ότι αυτό το θέμα θα αποτελέσει starting point και μάλιστα όχι μόνο για μένα.

Ορίστε και η δική μου συνεισφορά μιας που πιάσαμε το θέμα του Altzheimer με την πρώτη ταινιούλα.

250,000 children, age 8-18 are caregiving for
someone with Alzheimer's or dementia
7
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 23:42, 17-12-08:

Δέκα Λεπτά, Α. Ιμαμόβιτς.

9
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 04:07, 18-12-08:

Εξαιρετικό Rempeske!

+ Vincent

Tim Burton
narrated by Vincent Price
10
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,122 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 10:56, 18-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
όσο όμως περισσότερο το γνωρίζω, τόσο περισσότερο το λατρεύω.

Είναι εκπληκτικό πώς μπορεί να βγάλει κανείς από το θεατή του τόσο συναίσθημα, μέσα σε 5 λεπτά...

Story without end

TERMINUS

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.... : 27-12-10 στις 22:53. Αιτία: merge
2
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 01:16, 19-12-08:

+ The Black Hole

Phil and Olly / UK / 2008
8
Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 3,597 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε: στις 04:24, 19-12-08:

Pixar Short Film - Jack Jack Attack

3
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε: στις 21:30, 19-12-08:

Δείτε τη, αξίζει... Σαν διδακτική ιστορία εικονογραφημένη...

Validation
Καλοστημένες μεν αλλά τις βρήκα πολύ γλυκανάλατες και προβλέψιμες και επικίνδυνα καθησυχαστικές. Το τελευταίο το λέω επειδή ενδυναμώνουν μία ψευδαίσθηση η οποία θα ήθελα πολύ να είναι αληθινή: ότι κάπου εκεί έξω υπάρχει ο Άνθρωπός σου και (δική μου αυτόματη προέκταση) ότι θα είστε μαζί για Πάντα.

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes

Δέκα Λεπτά, Α. Ιμαμόβιτς.

Εξαιρετική η συνεισφορά σου, Ρεμπεσκέ! Ήταν μία γροθιά στο στομάχι, τόσες ενοχές που η παρακολούθησή της ήταν σχεδόν επώδυνη. Αναρωτιέμαι πώς θα με άλλαζε ως άνθρωπο αν αυτές οι ενοχές κρατούσαν περισσότερο από δέκα λεπτά...

Tim Burton
narrated by Vincent Price
Το στοιχείο μου! Αιχμαλωτίζει τόσο γλαφυρά αυτήν την υπέροχη ικανότητα που έχουμε ως παιδιά να χανόμαστε σε κόσμους φανταστικούς. Νοσταλγία.

Σουρρεαλιστική και συμβολική σε πολλά επίπεδα, σε προκαλεί να την αναλύσεις και να προβείς παραλληλισμούς, μετά το το τέλος της. Μπορείς να μιλήσεις για την αποξένωση ή την ψυχική ασθένεια. Ο ήρωας είναι βαθιά χαμένος στο μικρόκοσμό του και παρόλο που βλέπει ότι και άλλοι άνθρωποι κουβαλούν το ίδιο βάρος (και τουλάχιστον ένας έχει συνείδηση αυτού) δεν επιδιώκει να έλθει σε επαφή μαζί τους. Δεν επιδιώκει καν, όχι να συμφιλιωθεί με την ιδέα του "τυράννου" του, αλλά έστω να εξοικειωθεί μαζί του, να τολμήσει να τον προσεγγίσει είτε πιστεύει ότι είναι στο κεφάλι του είτε όχι (είναι ίσως η κατάσταση που έχεις χάσει εντελώς τον έλεγχο, όπως συμβαίνει με τις φοβίες και τις κρίσεις).

Υπέροχο! Δύο λεπτάκια μονάχα αρκούσαν για να αντικατοπτριστεί η έννοια της απληστείας.

///

Still Life

///

Συνεχίστε
5
1
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,727 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 17:55, 27-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Καλοστημένες μεν αλλά τις βρήκα πολύ γλυκανάλατες και προβλέψιμες και επικίνδυνα καθησυχαστικές. Το τελευταίο το λέω επειδή ενδυναμώνουν μία ψευδαίσθηση η οποία θα ήθελα πολύ να είναι αληθινή: ότι κάπου εκεί έξω υπάρχει ο Άνθρωπός σου και (δική μου αυτόματη προέκταση) ότι θα είστε μαζί για Πάντα.
Πως ξέρεις δηλαδή ότι δεν είναι αληθινό αυτό που αποκαλείς ψευδαίσθηση;

Η παρακάτω είναι μια μικρού μήκους ταινία animation (με τίτλο "9"), του Shane Acker ο οποίος θα σκηνοθετήσει και μία ομότιτλη ταινία που θα φτάσει στους κινηματογράφους στις 09.09.09 με παραγωγό τον Tim Burton:
+ 9

το trailer της επερχόμενης ταινίας, μπορείτε να δείτε εδώ.
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε: στις 18:14, 27-12-08:

Πως ξέρεις δηλαδή ότι δεν είναι αληθινό αυτό που αποκαλείς ψευδαίσθηση;
Προκαλώ ίσως τη μοίρα μου αλλά αποφάσισα ότι "Not to expect secures no disappointment" και φυσικά αυτό έχει να κάνει με το μοναδικό τρόπο που εγώ (θέλω να) αντιλαμβάνομαι τον κόσμο χωρίς καθόλου να θεωρώ ότι "έτσι είναι τα πράγματα".
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,727 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 22:21, 24-01-09:

Στο παρακάτω site, μπορείτε να βρείτε αρκετές παλιές ταινίες μικρού μήκους (κυρίως), από τον Ευρωπαϊκό κινηματογράφο:
Europa Film Treasures

3
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,086 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε: στις 23:20, 03-02-09:

5
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 00:20, 04-02-09:

Δύο από τις υποψήφιες των Oscars, στην κατηγορία: Short Film Animations

+ Lavatory - Lovestory

+ Presto

Αν μπορέσει κανείς να βρει κι άλλα, ας τα παραθέσει.
6
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε: στις 15:31, 14-02-09:

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 18:39, 14-02-09:

+ The Tale of How

(τη βρήκα σε ένα παλιό thread από το Rempeske )
3
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε: στις 00:53, 16-02-09:

Ζωντανοί στο Κύτταρο - Σκηνές Ροκ

Η ταινία πήρε πάρα πολύ καλές κριτικές στο φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους στη Δράμα όπου έλαβε μέρος , δεν απέσπασε κάποιο βραβείο γιατί την προηγούμενη χρονιά ο σκηνοθέτης είχει πάρει το πρώτο βραβείο για την ταινία του αφιέρωμα στη Φλέρυ Ντατωνάκη - Η τρελή του φεγγαριού !
Δυστυχώς στην ταινία δεν συμετείχε ο Βλάσσης Μπονάτσος ( Πελομαμποκιού ) γιατί το ραντεβού με το σκηνοθέτη για τα γυρίσματα ήταν την επόμενη μέρα του θανάτου του ...
Υπάρχουν αρκετά βίντεο στο γιουτιούμπι για την εν λόγω ταινία διάλεξα το πιο χαρακτηριστικό!!

υγ: άμα δεν παινέσεις τους φίλους σου ...
2
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 16:19, 04-03-09:

Απ' τις αγαπημένες:

World Builder
A strange man builds a world using holographic tools for the woman he loves.

This award winning short was created by filmmaker Bruce Branit, widely known as the co-creator of '405'. World Builder was shot in a single day followed by about 2 years of post production. Branit is the owner of Branit VFX based in Kansas City.
Δεν είμαστε τόσο μακρυά απ' το να ζήσουμε κάτι τέτοιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 13-03-09 στις 00:09. Αιτία: προσθήκη youtube link
6
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια