Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,986 μέλη και 2,479,223 μηνύματα σε 78,969 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 470 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χάπια για το άγχος

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,390 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε: στις 17:24, 09-02-19:

Παιδια γιατι (για αλλη μια φορα) την πατε τη συζητηση στα ακρα;
Φυσικα απο μονο του το χαπι δεν αποτελει λυση ομως συνδιαστικα με την ψυχοθεραπεια μπορει να βοηθησει ειδικα σε καταστασεις πιεσης οπως η συγκεκριμενη. Η ουσια ειναι να γνωρισει το ατομο τον εαυτο του και να βρει μεθοδους να καταπολεμαει το αγχος χωρις να χρειαζεται καποιο σκευασμα. Οταν ομως ενα ατομο βρισκεται σε αθλια ψυχολογικη κατασταση ειναι πολυ δυσκολο να κανει την αρχη.Συνεπως πρεπει η θεραπεια με σκευασματα να στοχευει στο να κανει το ατομο καλυτερα ψυχολογικα και ικανο να ανταπεξελθει χωρις αυτα .
Και σιγουρα ο ψυχιατρος ή ο ψυχολογος παιζει τεραστιο ρολο. Οχι τοσο το ατομο οσο η χημεια μεταξυ του θεραπευτη με τον θεραπευομενο.
Τελος εχω να πω οτι τα πραγματα σε αυτες τις καταστασεις ειναι πολυ πιο πολυπλοκα απ'οσο φαινονται και θα ηταν καλο να μην γενικευουμε καταστασεις.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

paskmak

Διάσημο Μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 683 μηνύματα.

O paskmak έγραψε: στις 17:35, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Physiognomist
Η εύκολη συνταγογράφηση benzos έχει καταστήσει μια ολόκληρη χώρα(ΗΠΑ) addicted σε prescription drugs από τα οποία βέβαια κονομάνε και οι γιατροί.Στην ουσία του ο γιατρός που τα γράφει σα καραμέλες δε διαφέρει σε τίποτα από τον local dealer που σου δίνει κάνναβη
Το ότι συνταγογραφούνται «ευκολα» , δε σημαίνει ότι οι άνθρωποι δε τα χρειάζονται. Οι ρυθμοί ζωής και τα άγχη , καθώς και οι περιπτώσεις κατάθλιψης , που έχουν αυξηθεί κατακόρυφα, ειναι πλέον πραγματικά φαινόμενα , τουλάχιστον στον δυτικό κόσμο.

Το συγκεκριμένο ζήτημα γενικευμένης αμφιβολίας των ψυχοφαρμάκων , έχει διατυπωθεί
ακομα και για «κλασικά» φαρμακα, όπως ειναι η ασπιρίνη.

Προφανως θεραπεύουμε συμπτωματα και όχι (πολλές φορες) την αιτία. Δεν μπορούμε να αλλάξουμε ομως την δομή της σημερινής κοινωνίας ή/και τα άγχη πχ της δουλειάς ενός εργαζομένου, με τις παρούσες συνθήκες, στη δυση.

Σε ολο αυτο έρχονται και οι φαρμακοβιομηχανίες που προδήλως προωθούν φαρμακα για οικονομικά συμφέροντα.
Παράθεση

Physiognomist

Διακεκριμένο μέλος

Ο Physiognomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,912 μηνύματα.

O Physiognomist έγραψε: στις 17:44, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Εχέμυθη
Παιδια γιατι (για αλλη μια φορα) την πατε τη συζητηση στα ακρα;
Φυσικα απο μονο του το χαπι δεν αποτελει λυση ομως συνδιαστικα με την ψυχοθεραπεια μπορει να βοηθησει ειδικα σε καταστασεις πιεσης οπως η συγκεκριμενη. Η ουσια ειναι να γνωρισει το ατομο τον εαυτο του και να βρει μεθοδους να καταπολεμαει το αγχος χωρις να χρειαζεται καποιο σκευασμα. Οταν ομως ενα ατομο βρισκεται σε αθλια ψυχολογικη κατασταση ειναι πολυ δυσκολο να κανει την αρχη.Συνεπως πρεπει η θεραπεια με σκευασματα να στοχευει στο να κανει το ατομο καλυτερα ψυχολογικα και ικανο να ανταπεξελθει χωρις αυτα .
Και σιγουρα ο ψυχιατρος ή ο ψυχολογος παιζει τεραστιο ρολο. Οχι τοσο το ατομο οσο η χημεια μεταξυ του θεραπευτη με τον θεραπευομενο.
Τελος εχω να πω οτι τα πραγματα σε αυτες τις καταστασεις ειναι πολυ πιο πολυπλοκα απ'οσο φαινονται και θα ηταν καλο να μην γενικευουμε καταστασεις.
Ξεκαθαρίζω αρχικά πως δεν είμαι γιατρός οπότε μπορεί να γράφω ανοησίες(αν και δε το νομίζω)

Θεωρώ πως ο κάθε ειδικός οφείλει να αξιολογεί την κατάσταση του ασθενή του και να προχωρήσει αναλόγως.Αυτό δεν είναι δυνατόν να γίνει σε μια συνεδρία ή με μια επίσκεψη αλλά σε βάθος χρόνου χρόνο τον οποίο θα προσδιορίσει ο ειδικός γιατρός.Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις βαριές,δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ''ξεκίνα Xanax και βλέπουμε''(απέναντι στην οποία είμαι highly critical). Κλείνοντας, όπως ο καρδιολόγος δε θα δώσει κάποιο φάρμακο επειδή ο ασθενής του το ζήτησε έτσι και ο ειδικός ψυχικής υγείας δε έπρεπε να δίνει Xanax επειδή το ζήτησε ο ασθενής λες και είναι παραγγελία
2
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,928 μηνύματα.

O Valder fortis Fortuna adiuvat έγραψε: στις 18:16, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Ευχαριστώ πολύ.Απο την μια έχω τις πανελλήνιες που ξαναδίνω φέτος και από την άλλη από τότε που είδα τον παππού μου να πεθαίνει μπροστά μου φοβάμαι κάθε μέρα ότι θα συμβεί κάτι και ακόμα και έναν πονοκέφαλο να εχει κάποιος φοβάμαι ότι κάτι θα συμβεί.Αλλο τα κύριο άγχος μου είναι οι πανελλήνιες.
Φώτη, παλικάρι μου, σ εχω καταλάβει ότι είσαι λίγο τρεχαλιάρης λίγο αγχωμένος. Ηρέμησε φιλαράκο μου, ησύχασε, μην πας με κανενός τους ρυθμούς και να σέβεσαι το εσωτερικό σου ρολόι και τις ανάγκες σου. Αν θες να ηρεμείς να ηρεμείς, ότι υποχρέωση και να έχεις, να βρίσκεις το χρόνο να ηρεμείς το μέσα σου.

Μην πέσεις στα φάρμακα, ούτε απο 19 χρονών ούτε γενικώς. Άκουσέ με. Δεν είσαι μόνος σου. Όλοι έχουμε άγχη πολύ μεγάλα. Φοβερά ζητήματα υγείας. Πολλοί έχουμε ζήσει θανάτους, εξετάσεις ξανά και ξανά. Δεν προσπαθώ να μειώσω αυτά που έχεις μπροστά σου αλλά και πίσω σου. Απλά προσπαθώ να σου δείξω ότι δεν είσαι μόνος σου.

Με έχεις ρωτήσει τόσες συμβουλές γενικώς για τη Γερμανία και τα Οικονομικά και νομίζω πως θεωρείς οτι είμαι καμιά αυθεντία και λεω "κοίτα να δεις ρε το παιδί, περιμένει τη γνώμη μου, με σέβεται, με εκτιμάει".

Ξέρεις πόσες φορές έχω κοντέψει να χεστώ επάνω μου κυριολεκτικά από το άγχος για κάποια πράγματα που οι άνθρωποι τα θεωρούν απλά; Ναι, να χεστώ. Εγω με τα σακάκια μου, τις κολώνιες μου και τις γκόμενες.

Ξέρεις πόσες φορές εχω κλείσει το τηλέφωνο για να μην το ακουω να χτυπάει, πριν από εξετάσεις Γερμανικών, πόσες φορές έκλαψα στο κρεβάτι και βασανιζόμουν να κοιμηθώ και δε με έπαιρνε απο το άγχος πριν απο εξετάσεις GMAT ή έστω και μια απλή συνέντευξη για δουλειά;

ΔΕΝ σου έχω μαγική λύση που θα σου λύσει το πρόβλημα. Αλλά μπορώ να σου πω πως είμαι κάργα εσωστρεφής, έχω άγχη και μπορώ να σε καταλάβω. ΔΕΝ είσαι μόνος σου, ΔΕΝ είσαι αδύναμος, ΔΕΝ χρειάζεται να το αφήσεις να σε καταβάλλει.

Αυτά παλικάρι μου ήθελα να σου πω, μέσα από την καρδιά μου. Και ελπίζω να μου επιτραπεί η έκφραση: Γράφε και τίποτα στον π...τσο σου. Έτσι. Χύμα. Ξέρω γιατί στο λέω. Γράφτους όλους και να πα να γαμηθούν, οτι και να γίνει με τις κωλοεξετάσεις εσυ είσαι ο Φώτης και θα τα έχεις καταφέρει γιατί ΜΠΟΡΕΙΣ.

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Εγώ βρήκα τον πατέρα μου νεκρό στο μπάνιο πριν 2 χρόνια με αίματα από την πτώση. Είναι αγριευτική κατάσταση, αλλά κάποια στιγμή το αποδέχεσαι σαν μέρος της ζωής. Και με τον καιρό μπορείς όταν το σκέφτεσαι να αγριεύεις όλο και λιγότερο. Είναι η αποδοχή.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και με τις πανελλήνιες! Εγώ δίνω 11 χρόνια μετά πάλι, οπότε να ξες ότι υπάρχουν και χειρότερα (αστειεύομαι)

Ω ρε φίλε, αυτό εννοούσες εκείνη την περίοδο που είχα δει να γράφεις κάτι σχετικό; Ε ρε πράγματα που αναγκάζεται να ζει ένας άνθρωπος... Λυπάμαι πραγματικά, ξανά!

Που δίνεις ρε 11 χρόνια μετά; Που βρίσκετε τη δύναμη για διάβασμα απορώ!
2
3
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,656 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 18:23, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ω ρε φίλε, αυτό εννοούσες εκείνη την περίοδο που είχα δει να γράφεις κάτι σχετικό; Ε ρε πράγματα που αναγκάζεται να ζει ένας άνθρωπος... Λυπάμαι πραγματικά, ξανά!

Thanks Valder

Δίνω για Πληροφορική, κατά πάσα πιθανότητα ΟΠΑ.
2
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,390 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε: στις 18:36, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Physiognomist
Ξεκαθαρίζω αρχικά πως δεν είμαι γιατρός οπότε μπορεί να γράφω ανοησίες(αν και δε το νομίζω)

Θεωρώ πως ο κάθε ειδικός οφείλει να αξιολογεί την κατάσταση του ασθενή του και να προχωρήσει αναλόγως.Αυτό δεν είναι δυνατόν να γίνει σε μια συνεδρία ή με μια επίσκεψη αλλά σε βάθος χρόνου χρόνο τον οποίο θα προσδιορίσει ο ειδικός γιατρός.Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις βαριές,δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες και δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ''ξεκίνα Xanax και βλέπουμε''(απέναντι στην οποία είμαι highly critical). Κλείνοντας, όπως ο καρδιολόγος δε θα δώσει κάποιο φάρμακο επειδή ο ασθενής του το ζήτησε έτσι και ο ειδικός ψυχικής υγείας δε έπρεπε να δίνει Xanax επειδή το ζήτησε ο ασθενής λες και είναι παραγγελία
Συμφωνω στα περισσότερα απ'όσα λες . Πιστεύω και εγώ ότι ο γιατρος σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να χορηγεί σκευασμα επειδη το ζήτησε ο ασθενής . Πόσο μάλλον Xanax που απ'όσο γνωρίζω είναι εθιστικά (αν κάνω λάθος διορθωστε με)
Βέβαια ,χωρις ούτε εγώ να είμαι γιατρός αλλά σπουδάζω παραϊατρικα , εχω την εντύπωση οτι ενας ψυχίατρος στην πρωτη, δεύτερη συνεδρία είναι σε θέση να αξιολογήσει την κατάσταση του θεραπευόμενου και να αποφασίσει αν χρειάζεται η όχι κάποιο σκεύασμα.
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 1,370 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε: στις 19:12, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από paskmak
Κλασική ελληνική νοοτροπία δαιμονοποίησης των «κακών» χαπιών.

Η «εύκολη» συνταγογράφηση βενζοδιαζεπινων δεν αποτελεί ούτε λαθος στην θεραπευτικη πρακτική ούτε αδιαφορία από την πλευρα του θεράποντα.

Δεν υπάρχουν σαφή όρια και ενδείξεις για να λάβει κάποιος τα συγκεκριμένα σκευάσματα. Άλλος τα ζητάει και τα χρειαζεται , άλλος Το αντιμετωπίζει με φυτικά σκευάσματα κλπ. Σε κάθε περίπτωση βοηθανε, εάν καταναλώνονται με ορθό τροπο.

Ο ψυχίατρος έχει το πλεονέκτημα να γνωρίζει και βασικά παθολογικά αιτία , περα του ψυχιατρικού φάσματος, που να προκαλούν το πρόβλημα , και να παραπέμπει καταλλήλως. Το ιδιο ισχυει και αντίθετα, δηλαδή παραπομπή παθολόγου προς ψυχιάτρου.

Τα χάπι σε αρκετές περιπτώσεις ειναι η πρώτη λύση, σε συνδυασμό βεβαια με συνεδρίες ψυχοθεραπευτικής κλπ.
Δαιμονοποίηση θα ήταν εάν δεν συνιστούσα τα χάπια υπό οποιαδήποτε περίπτωση. Εάν ξαναδιαβάσεις το μήνυμά μου, θα δεις πως δεν λέω κάτι τέτοιο. Και ναι, τα χάπια είναι η τελευταία λύση. Πρώτη έρχεται όταν υπάρχουν άλλα πράγματα, όπως οι κρίσεις πανικού - όπου κι εκεί στόχος είναι η μετρίαση των χαπιών κι ο έλεγχος των συμπτωμάτων απ' τον ίδιο τον ασθενή (σε βάθος χρόνου). Ο Φώτης δεν λέει σε τι φάση είναι, και καλώς κάνει εφόσον δεν θέλει να το μοιραστεί, οπότε δεν θα του προτείνω a priori τα χάπια.
2
Παράθεση

Guest 874453

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 874453 έγραψε: στις 19:14, 09-02-19:

σε πρωτη φαση,περιορισε το ιντερνετ..
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,063 μηνύματα.

O Devil !!! έγραψε: στις 19:15, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Θα δώσω μερικά bullets πριν αφήσω τη συζήτηση για να μην υπάρχουνε παρερμηνείες. Μιλάω εκ πείρας με τον τομέα της ψυχολογίας (έχω κάνει ψυχοθεραπεία και έχω έρθει σε επαφή με αρκετούς διαφορετικούς ψυχολόγους οι οποίοι μου έχουνε δώσει να καταλάβω τι κάνουν και πως το κάνουν) :

1. Για να γίνεις ψυχολόγος - ψυχοθεραπευτής, χρειάζεται, πέραν από 4 χρόνια φοίτηση σε ΑΕΙ Ψυχολογίας, άλλα επιπλέον 4+ χρόνια προσωπικής ψυχοθεραπείας - δουλειάς ο ίδιος μαζί με συνεδρίες και άλλα πράγματα, για να γίνεις ψυχοθεραπευτής. Δεν τελειώνεις μια σχολή και άντε παιδιά ελάτε να σας θεραπεύσω Δεν μπορείς να ανοίξεις καν γραφείο χωρίς τέτοια άδεια από όσο ξέρω.
2. Μιλάμε πάντα για σώψυχα και όχι για "Φίλε, την αγαπώ ακόμα, έχω πιει και είμαι λιώμα, μόνο εσύ καταλαβαίνεις" που έλεγε και ο Γιαννάκης ο Πλούταρχος.
3. Για το λόγο αυτό, ο εξυπηρετούμενος, ούτε είναι ούτε θα πρέπει να είναι φίλος με τον ψυχολόγο. Μπορεί να φιλικοφέρνει μια σχέση ψυχολόγου - εξυπηρετούμενο, αλλά ουδεμία περίπτωση να είναι κανονική φιλία γιατί αυτό δεν μπορεί να σταθεί.
4. Οι ψυχολόγοι δεν μιλάνε για τα δικά τους θέματα, βιώματα, εμπειρίες, δεν είναι εκεί για να κάνουν αυτό (ωστόσο τα χρησιμοποιούν για να σε καταλάβουν). Όπως δεν είναι εκεί για να στο παίξουν ιστορία. Είναι εκεί για να σε ακούσουνε και να σου δώσουν ανατροφοδότηση πως ακούνε αυτό που τους λες και πως μπορείς να στραφείς προς κατευθύνσεις να το αλλάξεις.
5. Στόχος των ψυχολόγων είναι να σε συμφιλιώσουν με τον εαυτό σου, να εντοπίσουν από αυτά που τους λες τι σε κάνει εσένα να νιώθεις καλά και να στο ανατροφοδοτήσουν ώστε να το εφαρμόσεις. Δεν είναι εκεί ούτε για να σου λύσουν το οικονομικό πρόβλημα ούτε να σε ανασύρουν μετά από μια οικονομική κρίση.
6. Είναι μελετητές της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης μέσα από θεωρίες δεκαετιών, συζητήσεων, σεμιναρίων, επαφής με άλλους ασθενής τους και καθημερινούς ανθρώπους, προσωπικής ψυχοθεραπείας και δουλειάς (που μου έχουνε πει ότι δεν είναι εύκολη αυτή η διαδικασία της προσωπικής ψυχοθεραπείας).
Αυτά αποκτιούνται σε κάποιο βαθμό μέσα από την τριβή ενός καθημερινού ανθρώπου με τους ανθρώπους και τις καταστάσεις, αλλά, imho σε καμία περίπτωση όσο μπορεί να τα αποκτήσει ένας ψυχολόγος - ψυχοθεραπευτής που είναι η δουλειά του αυτή, τη σπούδασε και επενδύει κάθε μέρα στον τομέα.
7. Οι ψυχολόγοι είναι εκεί για άλλα και οι φίλοι είναι εκεί για άλλα.
8. Οι ψυχολόγοι παρακολουθούνται - κάνουν συνεδρίες με άλλους ψυχολόγους, κατά - ας τον πούμε - παρόμοιο τρόπο που κάνουμε οι εξυπηρετούμενοι μαζί τους.

9. Για να μην παρεξηγηθώ ότι εκθειάζω όλους τους ψυχολόγους: τους εκτιμώ σαν ειδικότητα, τους θεωρώ πολύ χρήσιμους αλλά δεν ξεχνάω ότι πολλοί από αυτούς ως άνθρωποι μπορεί να κάνουν λάθος χειρισμούς. Όπως και οι γιατροί και οι επιστήμονες και τεχνίτες σε κάθε τομέα.

Αυτά από εμένα, καλή συνέχεια στο θέμα.

Επειδη η συζητηση ξεφευγει εγω απλά να ξεκαθαρισω οτι ειμαι κατά στο να πάει πχ ο Φώτης στον ψυχολογο ή τον ψυχιατρο και να πάρει φάρμακα ή χάπια επειδη έχει αγχος για τις πανελλαδικές.

Επισης εγω προσωπικά δεν θα ειχα κανενα θέμα συμφιλιωσης με τον εαυτο μου γιατι ειμαι ηδη συμφιλιωμένος με τον εαυτο μου οποτε προσωπικα δεν μου χρειάζεται ο ψυχολογος ποσο μάλλον τα χάπια. Επισης έχω αναπτυξει φυσικές δραστηριοτητες και συνηθειες οι οποιες με βοηθουν στην καθημερινοτητα αυτές παρουσιασα για οποιον άλλον θέλει να τις ακολουθησει. Τωρα οσοι δεν ξέρουν και ειναι αμύητοι ειναι λογικο να τις ειρωνευονται. Αυτα και απο εμένα λοιπον καλη συνέχεια στο θέμα.
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε: στις 19:20, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Devil
Πιο ειρωνικο ειναι να νομιζεις οτι ολοι οσοι λένε τις αποψεις και τις επιλογές τους το κάνουν επειδη θέλουν να δειχτουν σε σενα.
Και ποια εισαι εσυ στη τελική σε ξέρουμε;

Η δικιά μου η κούτρα ομως έχει και κάποιες εμπειριες η δικιά σου τι έχει; έχεις αναρωτηθει ποτέ;

Εμενα οι συμβουλές μου δεν ειναι να βιαστει να πάει σε ψυχολογο ή ψυχιατρο. Δεν απασχολεις εναν γιατρο για ψιλου πηδημα διοτι έχει και άλλα περιστατικά πολυ σοβαροτερα απο το δικο σου. Δες αν μπορεις πρώτα να το χειριστεις μονος σου και μετά πηγαινε.
Σαν κάτι ανοητουληδες συγγνωμη που τρέχουνε στα επειγοντα ενω δεν έχουν τιποτα και ξυπνάνε τους γιατρους που κοιμούνται για να έχουν διαύγεια αν τυχει κανα τροχαιο και πρέπει να χειρουργησουν επιτοπου.

Επισης διαβασε πρώτα για κάποιες ορμονες που σχετιζονται με τη διατροφη και την άσκηση και μετά ελα να ειρωνευτεις τη γυμναστική και την σωστή διατροφη.
Αλήθεια, πόσα άτομα εδώ μέσα σου έχουν πει ότι δεν ξέρεις για τι πράμα μιλάς; Με πόσους έχεις τσακωθεί τους τελευταίους μήνες έστω που συμμετέχω κι εγώ; Χμμ...
Ξεκάθαρα θέλεις να δειχτείς και την άποψη αυτή την έχουν τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα. Σε όλα τα θέματα όλο άσχετα πράγματα για σένα πετάς. Εντάξει, έχεις εμπειρίες, το καταλάβαμε.
Τώρα το πως συνέκρινες τα επείγοντα με ένα προγραμματισμένο ραντεβού σε έναν ψυχολόγο μόνο εσύ ξέρεις. Χρειάζομαι τις εμπειρίες τις δικές σου για να κάνω κι εγώ τον συνειρμό άραγε;
Επίσης άμα διάβαζες λίγο προσεκτικά καμιά φορά τι γράφουν οι άλλοι για να δεις όντως τι λένε και όχι έτοιμος να ανταπαντήσεις, θα έβλεπες ότι κανείς δεν αμφισβήτησε ότι είναι σημαντικό να τρεφόμαστε σωστά και να γυμναζόμαστε. Απλά δεν είναι πανάκεια.
4
2
Παράθεση

The Mountain

Δραστήριο Μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

O The Mountain έγραψε: στις 19:49, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Lysippe
Ο γιατρός δεν ρωτάει καν εάν τα έχεις όντως ανάγκη. Πετάς ένα "γιατρέ, έχω άγχος", το οποίο το συνοδεύεις κι ο ίδιος με ένα "δώστε μου κάτι" και τσάκα τσάκα έχεις πάρει συνταγούλα με Xanaxάκια. Εάν ο Φώτης είναι δυσλειτουργικός με όλα αυτά που νιώθει, σαφώς και να τα πάρει (καίτοι δεν το προτείνω, γιατί δεν βοηθούν στην καθαρότητα της σκέψης, δεν θα έχει διαύγεια για να κάτσει να μελετήσει). Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, ΔΕΝ τα χρειάζεται. Τα χάπια είναι η τελευταία λύση.

Α δηλαδή υπό το φόβο μιας εσφαλμένης συνταγογράφησης υποκαθιστούμε μια επιστημονική προσέγγιση που δυνητικά αντιμετωπίζει την υλική, πραγματική αιτία του προβλήματος με μια ψευδοεπιστήμη που νοιώθουμε ότι μας κάνει καλό...Makes perfect sense...
2
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 11,153 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 20:51, 09-02-19:

Ο Φώτης δίνει πανελλαδικές θεωρώ ότι όποια παρέμβαση ψυχολόγου την δεδομένη στιγμή θα είναι άχρηστη και το μόνο που θα χάσει είναι ο χρόνος του και το χρήμα των γονιών του. Μετά από τις πανελλαδικές καλώς να κάνει κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο (αν και θεωρώ ότι θα έχει λυθεί το πρόβλημα τότε σε μεγάλο βαθμό και θα μπορεί να το αντιμετωπίσει μόνος του αφού θα έχει χρόνο).

Ο ψυχολόγος το μόνο που θα κάνει είναι να βρει την πηγή του άγχους που ο Φώτης το γνωρίζει και με τις διάφορες συνεδρίες θα προσπαθήσει να το μειώσει. Αυτό θα έχεις ως αποτέλεσμα τελικά να τον αντιμετωπίσει σε μεγάλο βαθμό αλλά από την αλλη αδυναμία να λύσει μόνος του παρόμοιες καταστάσεις που θα προκύψουν στο μέλλον.

Η δικιά μου προσέγγιση όπως είπα πριν να ελεχθεί ο θυρεοειδής και να γίνει ένα holter και εφόσον όλα είναι καλά να αντιμετωπιστεί το θέμα συμπτωματικά αρχικά και φαρμακευτικά. Αρχικά με 1/4 inderal στην συνέχεια 1/2 σε περιόδους έντονους άγχους.

Εφόσον δεν αντιμετωπιστεί με inderal αφού αρχίζει τα xanax 0,25 3 φορές την ημέρα (χρόνια αγωγή) και μετά πάμε σε 0,5 και εκεί σταματάμε.

Μετά τις παναλλαδικές σταματάει τα φάρμακα και προσπαθεί να το αντιμετωπίσει με ψυχολόγο ή με οποιο τροπο θέλει.

Επίσης ο devil αναφέρει τον πιο υγιή τρόπο να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 09-02-19 στις 20:55.
2
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 21:27, 09-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Επίσης ο devil αναφέρει τον πιο υγιή τρόπο να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα.

Οριστε! Έχουμε και την βεβαίωση του ειδικού που ειναι γιατρος! Και οχι κανας άσχετος (οπως εμεις και καλά οπως μας χαρακτηρισαν) εγώ μιλάω με έγγραφα και ντοκουμέντα!

ευχαριστώ γιατρέ! Βάλε και έναν αριθμο πρωτοκόλου στην βεβαιωση ! Να τους την τριψω στη μούρη που με βριζανε!

Επήλθε η δικαίωσις. Τωρα μπορω να αποχωρήσω ! Νικητής και τροπαιούχος
2
Παράθεση

SkyBlu

Δραστήριο Μέλος

H SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H SkyBlu έγραψε: στις 21:32, 09-02-19:

Πάντως μην αγνοήσεις τις συμβουλές του fockos και akikos και έλεγξε και το παθολογικό κομμάτι. Το επίπεδο των ορμονών και κάποιων βιταμινών επηρεάζουν άμεσα τη διάθεση. Όπως και το άγχος με τη σειρά του επηρεάζει το επίπεδο των ορμονών. Δεν είναι τυχαίο που ένα ποσοστό συμμαθητών μου, μαζί κι εγώ, εμφανίσαμε προβλήματα θυρεοειδούς κατά τη διάρκεια της 3ης λυκείου. Σε κάποιους από αυτούς μάλιστα ρυθμίστηκε μετά το πέρας των εξετάσεων. Όπως επίσης έχω δει τεράστια αλλαγή σε φίλη με καταθλιπτικές τάσεις μετά τη ρύθμιση του θυρεοειδούς της. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υποστηρίζω ότι μπορεί να υπάρχει παράλληλα και ψυχολογικό θέμα, αλλά μετά από αυτές τις εμπειρίες είμαι της άποψης ότι πρώτα αποκλείουμε το παθολογικό και μετά (ή ταυτόχρονα) κοιτάζουμε και το ψυχολογικό (γιατί από την άλλη το να σωματικοποιείται τόσο έντονα το άγχος, σημαίνει ότι δεν το διαχειριζόμαστε σωστά). Αυτά και καλή δύναμη.
3
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,387 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 23:49, 09-02-19:

Οριστε! Έχουμε και την βεβαίωση του ειδικού που ειναι γιατρος! Και οχι κανας άσχετος (οπως εμεις και καλά οπως μας χαρακτηρισαν) εγώ μιλάω με έγγραφα και ντοκουμέντα!

ευχαριστώ γιατρέ! Βάλε και έναν αριθμο πρωτοκόλου στην βεβαιωση ! Να τους την τριψω στη μούρη που με βριζανε!

Επήλθε η δικαίωσις. Τωρα μπορω να αποχωρήσω ! Νικητής και τροπαιούχος
Wait a sec cowboy...
Οταν περναμε στο θεμα οργανικων προβληματων,υπενθυμιζω το εξης γιατι ετσι οπως το γραφεις ειναι σαν ο Φοκος να ειναι πιστοποιημενος γιατρος του forum(που παλι θα ισχυε το παρακατω) :

"Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας. "

Με αλλα λογια δυστυχως απο το internet , το ετος 2019 δεν ειναι εφικτη η διαγνωση, και οποιαδηποτε συμβουλη η πληροφορια πρεπει να δινεται σε εντελως γενικα πλαισια που απτονται της συζητησης και τιποτα παραπανω. Δυστυχως η συμβουλη του Φοκου δεν υπερτερει σε τιποτα απο αυτην που θα εγραφε ενας εντελως τυχαιος. Φυσικα γνωριζω οτι ο ανθρωπος ειναι γιατρος και δεν αμφισβητω σε καμια περιπτωση την ιδιοτητα και τις γνωσεις του,αλλα νομιζω θα συμφωνησει οτι η εξεταση απο καποιον συναδελφο του ειναι η πιο καταλληλη και ασφαλης μεθοδος .
3
Παράθεση

paskmak

Διάσημο Μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 683 μηνύματα.

O paskmak έγραψε: στις 00:41, 10-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Samael
Δυστυχως η συμβουλη του Φοκου δεν υπερτερει σε τιποτα απο αυτην που θα εγραφε ενας εντελως τυχαιος.
Φωκο, ποτέ να μαζευτούμε να κάψουμε τα πτυχία μας;
2
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,567 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 00:54, 10-02-19:

Δεν σύμφωνο παιδιά έγω βρήκα την συμβουλή του φώκο αρκετά χρήσιμη και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Ισως πρέπει να πολεμήσω μόνος μου το άγχος.

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Φώτη, παλικάρι μου, σ εχω καταλάβει ότι είσαι λίγο τρεχαλιάρης λίγο αγχωμένος. Ηρέμησε φιλαράκο μου, ησύχασε, μην πας με κανενός τους ρυθμούς και να σέβεσαι το εσωτερικό σου ρολόι και τις ανάγκες σου. Αν θες να ηρεμείς να ηρεμείς, ότι υποχρέωση και να έχεις, να βρίσκεις το χρόνο να ηρεμείς το μέσα σου.

Μην πέσεις στα φάρμακα, ούτε απο 19 χρονών ούτε γενικώς. Άκουσέ με. Δεν είσαι μόνος σου. Όλοι έχουμε άγχη πολύ μεγάλα. Φοβερά ζητήματα υγείας. Πολλοί έχουμε ζήσει θανάτους, εξετάσεις ξανά και ξανά. Δεν προσπαθώ να μειώσω αυτά που έχεις μπροστά σου αλλά και πίσω σου. Απλά προσπαθώ να σου δείξω ότι δεν είσαι μόνος σου.

Με έχεις ρωτήσει τόσες συμβουλές γενικώς για τη Γερμανία και τα Οικονομικά και νομίζω πως θεωρείς οτι είμαι καμιά αυθεντία και λεω "κοίτα να δεις ρε το παιδί, περιμένει τη γνώμη μου, με σέβεται, με εκτιμάει".

Ξέρεις πόσες φορές έχω κοντέψει να χεστώ επάνω μου κυριολεκτικά από το άγχος για κάποια πράγματα που οι άνθρωποι τα θεωρούν απλά; Ναι, να χεστώ. Εγω με τα σακάκια μου, τις κολώνιες μου και τις γκόμενες.

Ξέρεις πόσες φορές εχω κλείσει το τηλέφωνο για να μην το ακουω να χτυπάει, πριν από εξετάσεις Γερμανικών, πόσες φορές έκλαψα στο κρεβάτι και βασανιζόμουν να κοιμηθώ και δε με έπαιρνε απο το άγχος πριν απο εξετάσεις GMAT ή έστω και μια απλή συνέντευξη για δουλειά;

ΔΕΝ σου έχω μαγική λύση που θα σου λύσει το πρόβλημα. Αλλά μπορώ να σου πω πως είμαι κάργα εσωστρεφής, έχω άγχη και μπορώ να σε καταλάβω. ΔΕΝ είσαι μόνος σου, ΔΕΝ είσαι αδύναμος, ΔΕΝ χρειάζεται να το αφήσεις να σε καταβάλλει.

Αυτά παλικάρι μου ήθελα να σου πω, μέσα από την καρδιά μου. Και ελπίζω να μου επιτραπεί η έκφραση: Γράφε και τίποτα στον π...τσο σου. Έτσι. Χύμα. Ξέρω γιατί στο λέω. Γράφτους όλους και να πα να γαμηθούν, οτι και να γίνει με τις κωλοεξετάσεις εσυ είσαι ο Φώτης και θα τα έχεις καταφέρει γιατί ΜΠΟΡΕΙΣ.

Αυτό το σχόλιο είναι για εμένα είναι κορυφή πραγνατικα είμαι χαρούμενος που το esteki έχει πολλά άτομα σαν εσένα που ακούν και δίνουν χρήσιμες συμβουλές!

Στο θέμα τώρα θα προσπαθήσω να αντιμετωπίσω μόνος μου το άγχος χωρίς χάπια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 10-02-19 στις 11:27. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,387 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 01:06, 10-02-19:

Αναλαμβανεις την ευθυνη για οτιδηποτε θα μπορουσε να παρει ο Φωτης μονος του χωρις συνταγογραφηση με καποιον τροπο ή νομιζεις οτι αυτα δεν γινονται;Εαν ναι δεν βλεπω το ονομα σου και τα στοιχεια σου.

Υπαρχει νομος,δεν μπορει ο καθενας να λειτουργει αυθαιρετα.Αυτο επισημανα καθαρα απο αποψη νομοθεσιας και με καμια διαθεση να κρινω τις γνωσεις του Φοκου ως ιατρου,τις οποιες και ουδεποτε αμφισβητησα επι της ευκαιριας.Λυπαμαι πολυ εαν καταλαβες κατι διαφορετικα.
2
Παράθεση

Devil

Επιφανές Μέλος

O Devil !!! έγραψε: στις 11:41, 10-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Samael
Wait a sec cowboy...
Οταν περναμε στο θεμα οργανικων προβληματων,υπενθυμιζω το εξης γιατι ετσι οπως το γραφεις ειναι σαν ο Φοκος να ειναι πιστοποιημενος γιατρος του forum(που παλι θα ισχυε το παρακατω) :

"Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας. "

Με αλλα λογια δυστυχως απο το internet , το ετος 2019 δεν ειναι εφικτη η διαγνωση, και οποιαδηποτε συμβουλη η πληροφορια πρεπει να δινεται σε εντελως γενικα πλαισια που απτονται της συζητησης και τιποτα παραπανω. Δυστυχως η συμβουλη του Φοκου δεν υπερτερει σε τιποτα απο αυτην που θα εγραφε ενας εντελως τυχαιος. Φυσικα γνωριζω οτι ο ανθρωπος ειναι γιατρος και δεν αμφισβητω σε καμια περιπτωση την ιδιοτητα και τις γνωσεις του,αλλα νομιζω θα συμφωνησει οτι η εξεταση απο καποιον συναδελφο του ειναι η πιο καταλληλη και ασφαλης μεθοδος .

Εμενα μου αρκει που ένας γιατρος που παρακολουθει την συζητηση απο προχθές , έγραψε πως οι συμβουλες που έδωσα αποτελούν εναν υγιή τροπο αντιμετωπισης του θέματος. Πράγμα που καταρρίπτει τους εμπαθεις χαρακτηρισμους κάποιων μελών εδω μέσα (μεσα στα οποια ειναι και η ολιβια) οτι εγω ειμαι άσχετος και αυτα που προτεινω δεν έχουν αποτέλεσμα.

Κατα τα αλλα ειναι αυτονοητο αυτο που γράφεις για ολους. Ακομα και για κάποιον που ανοιγει το θρεντ και ζητάει συμβουλες. Ο καθενας το τι θα κάνει ειναι δικο του θεμα και αν χρηζει η κατασταση του περαιτερω διερευνηση και εξεταση απο γιατρο απο κοντά. Ετσι και αλλιώς κανεις δεν μπαινει εδω για εξεταση αλλα για απλές συμβουλες μετά μπορει να ακολουθησει οτι κρινει και ειναι υπευθυνος ο ιδιος. Αυτο ειναι αυτονοητο για αυτο και δεν τονιζεται.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : 10-02-19 στις 14:27.
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 16:52, 10-02-19:

Εμενα μου αρκει που ένας γιατρος που παρακολουθει την συζητηση απο προχθές , έγραψε πως οι συμβουλες που έδωσα αποτελούν εναν υγιή τροπο αντιμετωπισης του θέματος. Πράγμα που καταρρίπτει τους εμπαθεις χαρακτηρισμους κάποιων μελών εδω μέσα (μεσα στα οποια ειναι και η ολιβια) οτι εγω ειμαι άσχετος και αυτα που προτεινω δεν έχουν αποτέλεσμα.

Κατα τα αλλα ειναι αυτονοητο αυτο που γράφεις για ολους. Ακομα και για κάποιον που ανοιγει το θρεντ και ζητάει συμβουλες. Ο καθενας το τι θα κάνει ειναι δικο του θεμα και αν χρηζει η κατασταση του περαιτερω διερευνηση και εξεταση απο γιατρο απο κοντά. Ετσι και αλλιώς κανεις δεν μπαινει εδω για εξεταση αλλα για απλές συμβουλες μετά μπορει να ακολουθησει οτι κρινει και ειναι υπευθυνος ο ιδιος. Αυτο ειναι αυτονοητο για αυτο και δεν τονιζεται.

Ενταξει,εγω δεν ειπα κατι σχετικα με τις συμβουλες που εδωσες,και νομιζω οτι κανεις δεν αρνηθηκε οτι εχεις δικιο οσον αφορα τον τροπο ζωης . Αυτες ειναι οι standard συμβουλες που πρεπει να δωσει οποιοσδηποτε γιατρος(δυστυχως ομως δεν συμβαινει παντα) πρωτου αρχισει να χαπακωνει. Προσφατα μαλιστα διαβασα για μια ερευνα που συνδεει την καταθλιψη με τα βακτηρια στο στομαχι. Προφανως η διατροφη παιζει μεγαλο ρολο . Δεν ειμαι γιατρος,αλλα κατανοω οτι το ανθρωπινο σωμα ειναι ιδιαιτερα περιπλοκο.Ιδιαιτερα τα ψυχικα θεματα υγειας ειναι περιπλοκα γιατι οι σκεψεις κυριολεκτικα επηρεαζουν τις συγκεντρωσεις διαφορων χημικων και βιοχημικων ουσιων,δηλαδη υπαρχει και φυσικη προεκταση(ιδιαιτερα πολυπλοκο συστημα με αλλα λογια). Μερικοι πραγματι χρειαζονται και ψυχολογικη βοηθεια γιατι μπορει να εχουν αλλα θεματα τα οποια δεν ειναι απαραιτητα οργανικα,και να υπαρχουν παρολλο που τρεφονται και γυμναζονται οπως πρεπει. Το μονο λυπηρο που παρατηρω εκ μερους μου,και ειναι μια καταντια της γενιας μας,ειναι οτι πολλοι ανθρωποι πηγαινουν στον ψυχολογο επειδη δεν εχουν καποιο φιλο να μιλησουν και οχι επειδη χρειαζεται .

Οσον αφορα το θεμα της ασφαλειας,σε αυτα παντα λεω και τα πιο αυτονοητα,διοτι...δεν υπαρχουν αυτονοητα σε αυτα τα θεματα .Εξαρταται απο την φυση του κινδυνου και τις γνωσεις του ατομου. Επειδη δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποτε λοιπον για τους κινδυνους ουτε και για το τι εχει στο μυαλο του το καθε ατομο,ειναι πολυ σημαντικο να εισαι ξεκαθαρος. Γι'αυτο ουτως η αλλως και τονιζεται στην σελιδα αυτο που εγραψα στο πανω μερος .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samael : 10-02-19 στις 16:55.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ακμή και χάπια - Από Krasti
      Το θέμα έχει λάβει 224 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-01-18 στις 14:17.
    • Χάπια καφείνης; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-17 στις 15:28.
    • Χάπια για μείωση της όρεξης - Από Scandal
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-01-11 στις 17:27.
    • Πώς λειτουργούν τα χάπια αντισύλληψης; - Από lilitu
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-02-10 στις 22:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα