Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,845 μέλη και 2,473,461 μηνύματα σε 78,681 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 482 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ασκησούλες δικής μας εμπνεύσεως!

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 17:42, 03-08-07:

Να βρεθεί μετρικός χώρος, με πεδίο ορισμού τον οποίο, κάθε συνάρτηση είναι συνεχής.
Δεν χρειάζεται καν μετρικός, απλά τον εφοδιάζουμε με την τοπολογία του δυναμοσυνόλου.

Όμως η ορίζουσα θα είναι πολώνυμο βαθμού το πολύ ν.

Ακριβής η σκέψη, απλά χρειάζεται να εξασφαλίσεις πως δεν είναι το μηδενικό πολυώνυμο.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου...)

Δραστήριο Μέλος

Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 08:50, 05-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Δεν χρειάζεται καν μετρικός, απλά τον εφοδιάζουμε με την τοπολογία του δυναμοσυνόλου.
Δεν έχει νόημα η έκφραση "η συνάρτηση είναι συνεχής, αλλά το πεδίο ορισμού δεν είναι μετρικός, ή έστω τοπολογικός χώρος". Η απάντηση που είχα σκεφτεί είναι "ένας διακριτός μετρικός χώρος", το οποίο προφανώς είναι ισοδύναμο με την ιδέα σου. Σε διακριτό μ.χ. όλα τα σύνολα είναι ανοιχτά.

Μία άλλη: Ν.δ.ο. κάθε αριθμήσιμο σύνολο γράφεται σαν ένωση ξένων ανά δύο αριθμίσιμων το πλήθος αριθμησιμων συνόλων.

Και τώρα ο ορισμός του άσχετου: Πάμε ρε ΑΕΚΑΡΑΑΑΑ! Ποιά Σεβίλη μωρέ;
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 15:14, 05-08-07:

Ν.δ.ο. κάθε αριθμήσιμο σύνολο γράφεται σαν ένωση ξένων ανά δύο αριθμίσιμων το πλήθος αριθμησιμων συνόλων.
Π-έστω . Γράφουμε όπου (p) η ακολουθία των πρώτων, το περιέχει τους όρους με δείκτη που δεν είναι δύναμη ενός πρώτου, το τους όρους με δείκτη δύναμη του 2, το με δύναμη του 3, κοκ.

Πς. Για τα χαμένα λεφτά του cl είναι ο πόνος;
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 01:39, 06-08-07:

Π-έστω . Γράφουμε όπου (p) η ακολουθία των πρώτων, το περιέχει τους όρους με δείκτη που δεν είναι δύναμη ενός πρώτου, το τους όρους με δείκτη δύναμη του 2, το με δύναμη του 3, κοκ.

Right
Είχα υπόψι μου κάτι ανάλλογο του διαγωνίου επιχειρήματος, δλδ Α1 = {α1, α2, α4, α7, α(1+(1+2+...+ν))}, Α2 = ..., Αν =...

Μία άλλη: Να βρεθεί κάθε πιθανό πλήθος (πληθάριθμος, όχι σύνολο) των ριζών μιας μονότονης συνάρτησης f από το R στο R.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ : 06-08-07 στις 01:53.
Παράθεση

Rempeskes

Επιφανές Μέλος

O Rempeskes έγραψε: στις 14:04, 08-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Right
Να βρεθεί κάθε πιθανό πλήθος (πληθάριθμος, όχι σύνολο) των ριζών μιας μονότονης συνάρτησης f από το R στο R.
Mήπως εννοείς πόσα σημεία ασυνέχειας; (για να το κάνουμε πιο ενδιαφέρον)
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 15:18, 08-08-07:

Mήπως εννοείς πόσα σημεία ασυνέχειας; (για να το κάνουμε πιο ενδιαφέρον)
Όχι, εννοώ πλήθος ριζών (με την έννοια του πληθάριθμου).
Αν το έφαγες για πρωινό, λύσε και την παραλαγή που προτείνεις (ή άστο να σκεφτόμαστε τπτ κι εμείς).
Θα έχει πάντως ενδιαφέρον πώς θα ονομάσεις το πλήθος σημείων ασυνέχειας που θα σκεφτείς (προφανώς μπορεί να είναι γνησίως περισσότερα από αριθμήσιμα, π.χ. η συνάρτηση "ακέραιο μέρος" είναι αύξουσα και΄είναι ασυνεχής (αριστερά) σε κάθε ακέριαο, δλδ σε αριθμήσιμο σύνολο).
Κι αυτό γιατί δεν ξέρουμε (κυριολεκτικά, λόγω της ανεξαρτησίας της υπόθεσης του συνεχούς) πόσοι πληθάριθμοι υπάρχουν μεταξύ αριθμήσιμου-συνεχούς. Θα πρέπει να βρούμε σύνολο και όχι να ονομάσουμε τον πληθάριθμό του. Νομίζω... Μπορεί ήδη να ποστάρεις κάτι really clever
Ave!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ : 08-08-07 στις 15:25.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 07:36, 03-10-07:

Μια απλή και μάλλον χαζούλικη που μου προέκυψε στα γρήγορα τώρα που έγραφα javascript:
Έστω η μεταβλητή χ που παίρνει ακέραιες τιμές, είτε a, είτε a+1. (a+1>0)
Να βρεθεί y=f(x) ούτως ώστε f(a)=a+1 και f(a+1)=a, χρησιμοποιώντας μόνο τους τελεστές +,-,/,*,ρίζα και απόλυτη τιμή.

ΥΓ: Η λύση (αυτή που σκέφτηκα τουλάχιστον) είναι αρκετά απλή, απλά μου άρεσε και το πόσταρα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 03-10-07 στις 09:33.
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε: στις 21:09, 19-10-07:

Χρόνια και ζαμάνια, ε;
Μήπως πρέπει να ξανασυστηθούμε;
Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Έστω η μεταβλητή χ που παίρνει ακέραιες τιμές, είτε a, είτε a+1. (a+1>0)
Να βρεθεί y=f(x) ούτως ώστε f(a)=a+1 και f(a+1)=a, χρησιμοποιώντας μόνο τους τελεστές +,-,/,*,ρίζα και απόλυτη τιμή.
Απλά είπα να δώσω ένα παρών. Λογικά εννοείς συνάρτηση χωρίς κλάδο. Αριθμούς (σταθερούς) μπορούμε; Τους τελεστές που αναφέρεις, πρέπει να τους χρησιμοποιήσουμε όλους; Πόσες φορές τον καθένα;

Αν "ωραία" άσκηση είναι αυτή που έχει σύντομη διατύπωση και η απόδειξη δεν βγαίνει με τπτ, ζωγράφισες Michelle...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ : 20-10-07 στις 02:56.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 11:16, 20-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Χρόνια και ζαμάνια, ε;
Μήπως πρέπει να ξανασυστηθούμε;

Απλά είπα να δώσω ένα παρών. Λογικά εννοείς συνάρτηση χωρίς κλάδο. Αριθμούς (σταθερούς) μπορούμε; Τους τελεστές που αναφέρεις, πρέπει να τους χρησιμοποιήσουμε όλους; Πόσες φορές τον καθένα;

Αν "ωραία" άσκηση είναι αυτή που έχει σύντομη διατύπωση και η απόδειξη δεν βγαίνει με τπτ, ζωγράφισες Michelle...
Ναι, εννοώ συνάρτηση χωρίς κλάδους!
Επιτρέπονται σταθεροί αριθμοί.

Ευχαριστώ για το σχόλιο, αν και δεν είναι τόσο δύσκολη! Απλά μάλλον έχεις κολλήσει! Η λύση είναι αρκετά πιο απλή απ'οτι φαντάζεσαι
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12,083 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 20:11, 24-10-07:

Εγώ δεν μπόρεσα να τη βγάλω.

Θα δώσω (εντούτοις) μία άλλη, εμπνευσμένος από την Ανάλυση ΙΙ.
Να υπολογιστεί το εμβαδόν της επιφάνειας που περικλείεται από τα επίπεδα z = y, z = 0, y = 6.
Παράθεση

ipios

Δραστήριο Μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O ipios έγραψε: στις 13:02, 24-12-07:

Να ευρεθεί ακέραιος θετικός, Χ= Χ/2+Χ/4+Χ/8+Χ/16+Χ/32….
Παράθεση

coincidence (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O coincidence έγραψε: στις 20:26, 24-12-07:

Μια γρήγορη μάτια μου λέει ότι αυτό ισχύει για κάθε χ που ανήκει στο σύνολο που λες.
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 20:35, 24-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από coincidence
Μια γρήγορη μάτια μου λέει ότι αυτό ισχύει για κάθε χ που ανήκει στο σύνολο που λες.
κι εγώ έτσι λέω
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 20:52, 24-12-07:

Σιγα μην ειναι τοσο απλο....
Παράθεση

coincidence (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O coincidence έγραψε: στις 20:58, 24-12-07:

το περιμενα! πες μου ενα χ για το οποιο δεν ισχυει!!!
Παράθεση

ipios

Δραστήριο Μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 337 μηνύματα.

O ipios έγραψε: στις 21:14, 24-12-07:

Για κανέναν ακέραιο δεν ισχύει. Βάλε όπου χ=100 ή 1000 ή 17 ή 354 ή 6752 ή όποιον άλλον θέλεις και κάνε τις πράξεις ώστε Χ= Χ/2+Χ/4+Χ/8+Χ/16+Χ/32….
Φτάσε έστω και σε έναν αριθμό από αυτούς και αν δεν μπορείς βάλε δικό σου αριθμό. Ξεκίνησε από το 100 γιατί όλοι οι αριθμοί είναι ίδιοι μπροστά στο τεθέν πρόβλημα.

Χρόνια πολλά.
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,271 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 21:20, 24-12-07:

Βασικά αν ίσχυε θα έπρεπε: 1/2+1/4+1/16+...+1/(2^n) = 1 αν βέβαια χ διαφορετικό του μηδενός...
Αλήθεια για χ = 0 δεν ισχύει?

Αν γράφω βλακείες μη δώσετε σημασία
Παράθεση

yioryos

Νεοφερμένος

Ο yioryos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O yioryos looking for solution έγραψε: στις 21:47, 24-12-07:

X/2 + X/4 + X/8 + ... = X ( 1/2 + 1/4 + 1/8 + ... ) = X * ( 1 ) = X Προφανώς η αρχική ισότητα ισχύει για καθε Χ, και για κάθε θετικό ακαίρεο κατα συνέπεια
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 22:23, 24-12-07:

προφανώς καταλήγουμε πάλι στο ερώτημα αν το 0,99999999=1
και τα λοιπά και τα λοιπά που έχουν ήδη αναλυθεί
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12,083 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 22:55, 24-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
προφανώς καταλήγουμε πάλι στο ερώτημα αν το 0,99999999=1
και τα λοιπά και τα λοιπά που έχουν ήδη αναλυθεί
Αυτό ακριβώς.

Και σύμφωνα με το βιβλίο Άλγεβρας Β' Λυκείου μπορεί να θεωρηθεί άθροισμα απείρων όρων γεωμετρικής προόδου το 1/2 + 1/4 + 1/8 + .... = 1.

Το αν αυτή η λύση με κάποια άλλα αξιώματα θα ήταν σωστή ή όχι έχει συζητηθεί στο αντίστοιχο θέμα, οπότε οτιδήποτε περιττό θα φεύγει εκτός θέματος.

Παρεμπιπτώντως το θέμα συγχωνεύεται με το Ασκησούλες δικής μας εμπνεύσεως! για να είναι τακτοποιημένη εν λόγω κατηγορία.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια