Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Νομίζω ότι στα ψητά τα καταφέρνω αρκετά καλά. Εκεί που είμαι τελείως μα τελείως άσχετος είναι σε ότι έχει να κάνει με την κατσαρόλα. Όσπρια, λαχανικά, αλλά και βραστά γενικότερα. Δεν έχω ιδέα

Πάντως και μόνο για χόμπυ θα ήθελα να αφιερώσω χρόνο για να μάθω ποιοί συνδιασμοί τροφών είναι οι καλύτεροι για ένα ισορροπημένο γεύμα. Όπως και το πώς πρέπει να καταναλώνονται οι τροφές ώστε να μην καταπονείται το στομάχι. Το γεγονός όμως ότι έχω καλό μεταβολισμό(έτσι νομίζω δεν είμαι και ειδικός) δεν μου επιτρέπει να παίρνω κιλά σε μικρό χρονικό διάστημα. Αντίθετα χάνω κιλά πάρα πολύ εύκολα.

Πάντως είναι πολύ χρήσιμο αυτό το θέμα. Για μένα τουλάχιστον. Σήμερα μιλούσα με έναν συνάδελφό μου και μου έλεγε (είναι 42 χρονών το παλικάρι) ότι παρατηρούσε τη μητέρα του(μιας και ούτε η γυναίκα του ξέρει) πώς φτιάχνει το παστίτσιο γιατί τις μισές μέρες τις εβδομάδας μαγειρεύει αυτός στο σπίτι του(παντρεμένος με 2 παιδιά).Και άρχισα να με φαντάζομαι στη θέση του.:)

...:hmm: μήπως να ξεκινήσω ταχύρυθμα μαθήματα παστίτσιου εδώ στο στέκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
ο συνδιασμός τους, είναι απαγορευτικός όταν προσπαθείς να χάσεις βάρος...

Για τους υδατανθρακες που σταματαμε αρκετη ωρα πριν κοιμηθουμε κι εγω συμφωνω. Αλλα το να συνδυασεις υδατανθρακες με πρωτεινες, εκτος του οτι σιγουρα δεν ειναι λαθος, ειναι και αδυνατο να αποφευχθει! Πχ, ολες οι διαιτες προτεινουν ποσοτητα κρεατος (πρωτεινη) + σαλατα (υδατανθρακες) + καποιο συνοδευτικο (ρυζι, πατατες κτλ..=υδατανθρακες). Κανενα γευμα δεν μπορει να ειναι αποκλειστικα πρωτεινη η αποκλειστικα υδατανθρακας, δλδ σκετο κρεας η σκετο ρυζι.

Breather στα ψητα το μονο που εχεις να κανεις πριν τα αμολυσεις στην ψησταρια(?)/τοστιερα/γκριλ ειναι να τα πλυνεις καλα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Breather στα ψητα το μονο που εχεις να κανεις πριν τα αμολυσεις στην ψησταρια(?)/τοστιερα/γκριλ ειναι να τα πλυνεις καλα :p

Και αλάτι, πιπέρι, ρίγανη(απαραίτητη για μένα), καθώς και να μην ... καούνε αφού τα βάλεις να ψήνονται:D

Ξέρω όλ΄αυτά είναι πολύ απλά, αλλά για μένα είναι σημαντικό να κάνω ακόμη κι αυτά! Έφαγα εγώ μπριζόλες και φιλέτα κοτόπουλα ανάλατα μέχρι να συνηθίσω να βάζω αλάτι πριν τα ψήσω. Και καλά στα κρέατα μπορείς να βάλεις και μετά αλάτι. Στα μακαρόνια όμως; Όπως και να ΄χει, κάθε συμβουλή περί μαγειρέματος είναι χρήσιμη για μένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
υπάρχουν 3 διαφορετικά είδη υδατανθράκων....
οι σαλάτες έχουν το καλό είδος και τα μακαρόνια το... κακό :P

δεν ξέρω να σας το εξηγήσω με τον απόλυτο επιστημονικό τρόπο αλλά έχει να κάνει με την διάσπαση των υδατανθράκων και το πως καταλήγουν στον οργανισμό....
ξέρω λοιπόν, ότι ενώ η σαλατούλα είναι μαστ μαζί με το κρέας, οι πατάτες, το ρύζι, τα μακαρόνια είναι καλύτερα να αποφευγονται....

χίλιες φορές να φας μακαρόνια με σκέτη σάλτσα παρα μακαρόνια με τυρί....

βέβαια όταν κάνεις δίαιτα, ο λόγος που σου δίνουν λίγο απ όλα είναι γιατί γνωρίζουν ότι να αλλάξεις οριστικά τον τρόπο διατροφής σου και να μην φας ποτε ξανα κρέας με πατάτες ή μακαρονια με κιμα :P

επίσης.... ενω το φρούτο είναι τοσο καλό και τοσο υγιεινό δεν κάνει να τρώγεται μετά το φαγητο :P κι αυτό όταν συνδιάζεται με τροφή, χανει την αξια του
το φρούτο πρέπει να τρωγεται κυριως μόνο του.... σαν ένα γεύμα από τα 5 της ημέρας, όπως το δεκατιανό ή το απογευματινο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
υπάρχουν 3 διαφορετικά είδη υδατανθράκων....
οι σαλάτες έχουν το καλό είδος και τα μακαρόνια το... κακό :P

δεν ξέρω να σας το εξηγήσω με τον απόλυτο επιστημονικό τρόπο αλλά έχει να κάνει με την διάσπαση των υδατανθράκων και το πως καταλήγουν στον οργανισμό....
ξέρω λοιπόν, ότι ενώ η σαλατούλα είναι μαστ μαζί με το κρέας, οι πατάτες, το ρύζι, τα μακαρόνια είναι καλύτερα να αποφευγονται....

χίλιες φορές να φας μακαρόνια με σκέτη σάλτσα παρα μακαρόνια με τυρί....

βέβαια όταν κάνεις δίαιτα, ο λόγος που σου δίνουν λίγο απ όλα είναι γιατί γνωρίζουν ότι να αλλάξεις οριστικά τον τρόπο διατροφής σου και να μην φας ποτε ξανα κρέας με πατάτες ή μακαρονια με κιμα :P

επίσης.... ενω το φρούτο είναι τοσο καλό και τοσο υγιεινό δεν κάνει να τρώγεται μετά το φαγητο :P κι αυτό όταν συνδιάζεται με τροφή, χανει την αξια του
το φρούτο πρέπει να τρωγεται κυριως μόνο του.... σαν ένα γεύμα από τα 5 της ημέρας, όπως το δεκατιανό ή το απογευματινο!

ετσι η μαμα μου εχασε10 κιλα κ ενας γνωστοσ 30 κιλα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κουε αν θυμάμαι καλά (πριν 5 χρόνια ασχολιόμουν αρκετά με διατροφή), αυτό περι αμύλων και πρωτεινών που λες είναι γνωστότατο hoax. Απέδειξε μου οτι κάνω λάθος με κάποια επιστημονική πηγή και θα καταπιώ τη γλώσσα μου, I promise :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
την εχω φαει ειναι πολυ νοστιμη μονο που μετα μυριζεις λιγο

Μπορείς αν δεν θες να μυρίζεις , να χρησιμοποιήσεις σκόρδο σε σκόνη που ναι μεν δίνει γεύση αλλά δεν αφήνει τόση μυροδιά. Με μια τσιχλίτσα δυόσμου ή ένα γρήγορο πλήσιμο δοντιών εξαφανίζεται,;) σε αντίθεση με το φρέσκο σκόρδο που δεν φεύγει με τίποτα!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γίδι, θέλω συνταγή για πατατοκροκέτες-μπαλάκια.(ρώτα την μαμά σου αν δεν την θυμάσαι):)
Επίσης, αν κάποια από σας ξέρετε… συνταγή για τυροκεφτέδες. Έχω δοκιμάσει μερικές συνταγές και δεν πέτυχαν...δεν ήταν δηλαδή στρογγυλά-μπαλάκια…αλλά μπλοομ…κάτι κάνω λάθος…:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γίδι, θέλω συνταγή για πατατοκροκέτες-μπαλάκια.(ρώτα την μαμά σου αν δεν την θυμάσαι):)
Επίσης, αν κάποια από σας ξέρετε… συνταγή για τυροκεφτέδες. Έχω δοκιμάσει μερικές συνταγές και δεν πέτυχαν...δεν ήταν δηλαδή στρογγυλά-μπαλάκια…αλλά μπλοομ…κάτι κάνω λάθος…:hmm:

Λοιπόν, κατ' αρχήν:
τυροκροκέτες
πατατοκροκέτες
πατατοκεφτέδες!!
τυροκεφτέδες

Και, για τα μπαλάκια:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 100_5484.JPG
    100_5484.JPG
    98 KB · Εμφανίσεις: 163
Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Πάρε για αντάλλαγμα αυτό. Αν και μάλλον τα ξέρεις όλα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Α-χααα...! Καλέ τι'ν'τούτο;;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
:clapup::clapup::clapup:
Ευχαριστώωω!!!!
decât!!! (καλά το λέω; δε δούλευε αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
xειμωνιατικο wrapper με κοτοπουλο

400 γρ βραστο κοτοπουλο σε λεπτες λωριδες
2 τοματες σε κυβους
1 κουπα λαιτ κιτρινο τυρι
2 3 κουταλιες μαγιονεζα
2-3 κουταλιες ψιλοκομμενο μαιντανο
4 wrappers η τορτιγιας

κοβετε το βρασμενο κοτοπουλο κι το ανακατευετε με ολα τα αλλα υλικα.Γεμιστε με το μειγμα τις τορτιγιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Σήμερα στο τρένο σκέφτηκα το εξής.

Όλοι ξέρουμε να μαγειρεύουμε τις διάφορες συνταγές επειδή κάποιος μας τις υπέδειξε με κάποιο τρόπο. Τα περισσότερα φαγητά που τρώμε έχω την αίσθηση ότι είναι συνταγές δεκαετιών να μην πω περισσότερο.

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει ένα φαγητό-συνταγή που να είναι εφεύρεση του 2000+. Δλδ παράγουμε κάτι νέο στον χώρο όχι σαν Έλληνες αλλά παγκοσμίως.

Το έχω απορία δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν και είμαι άσχετος απο μαγειρική. Θα με βοηθήσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν και είμαι άσχετος απο μαγειρική. Θα με βοηθήσετε;
Όχι



















:P


Κάνε :)




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω παλι την πατησα με το χταποδι.
εχει κανεις ιδεα για το πως σκ@τα μαγειρευεται, ωστε να τρωγεται και να μην μασαω ΛΑΣΤΙΧΟ, αλλα ΧΤΑΠΟΔΙ?
Αν και, τα χερακια που μου το μαγειρεψαν, καθε αλλο παρα αναξια ειναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Απ'ο,τι εχει παρει το ματι μου στην αρχη το βραζεις με νερο και ξυδι ολοκληρο μεχρι να μαλακωσεις, μετα το ξαναβραζεις μονο του με νερο, και μετα το σερβιρεις με επιπλεον ξυδι κ λαδι! Τωρα για δοσολογιες και τετοια, χεβ νο αηδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
χεβ νο αηδια..







ναι!!!!!!

ΑΗΔΙΑΑΑ!!!!!!!!


ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛ

Σιχτιρ κοπελια, ψοφησα!!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top