Πρώτο αμάξι, τι να διαλέξω;

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Καλημέρα σας! :D
Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα που με απασχολεί.. Πήρα πρόσφατα δίπλωμα και μετά από σκέψη αποφάσισα να πάρω ένα αυτοκινητάκι! Όλα καλά μέχρι εδώ.. Το κονδύλιο είναι ευγενική χορηγία των γονιών μου οπότε το ποσό δεν πρέπει να ξεπερνά τις 10, άντε 11 χιλιάδες για ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο αμάξι όχι παλαιότερο του 2008. Σπουδάζω στη Φλώρινα και λόγω καιρικών συνθηκών χρειάζομαι οπωσδήποτε ένα αμάξι με όσο γίνεται καλύτερα κρατήματα, γιατί το οδόστρωμα πιάνει πάγο. Χρειάζομαι δηλαδή ένα μικρό σε όγκο αμάξι, όχι πολύ μεγάλου κυβισμού με το οποίο να μπορώ να κάνω κι ένα ταξίδι χωρίς να φοβάμαι μη με πετάξει στην επόμενη στροφή. :redface: Έχω ψάξει πάρα πολύ αλλα δυστυχώς δε μπορώ να βρω κάτι που να συνδυάζει την πρακτικότητα με την καλαισθησία. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σπουδάζω στη Φλώρινα και λόγω καιρικών συνθηκών χρειάζομαι οπωσδήποτε ένα αμάξι με όσο γίνεται καλύτερα κρατήματα, γιατί το οδόστρωμα πιάνει πάγο. Χρειάζομαι δηλαδή ένα μικρό σε όγκο αμάξι, όχι πολύ μεγάλου κυβισμού με το οποίο να μπορώ να κάνω κι ένα ταξίδι χωρίς να φοβάμαι μη με πετάξει στην επόμενη στροφή. Έχω ψάξει πάρα πολύ αλλα δυστυχώς δε μπορώ να βρω κάτι που να συνδυάζει την πρακτικότητα με την καλαισθησία. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

τα πεζο 207 τα εχεις δει?

θεωρουνται γερα(σε δημοσκοπησεις βγαινουν ως τα απο τα λιγοτερο ζημιαρικα..) και με πολυ καλα κρατηματα(εχω πεζο χρονια και οντως και σε τεστ διαφορα βγαινουν ως αυτα με τα καλυτερα κρατηματα ουσιαστικα και με τα πιο ακριβη τιμονια και αναρτησεις βεβαιως)..και οι καινουριες μηχανες ειναι καλες και δυναμικες. σε συνεργασια με τη bmw..



βασικα κανε test drive στιςαντιπροσωπίες σε οσες περισσοτερες μπορεις..στην πραξη θα το δεις τι σου ταιριαζει.

δες εδω κριτικες
https://www.autotriti.gr/
πατα αναζητηση και ψαξε ολα τα τευχη..
https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=582&article=12177
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εμείς είχαμε πεζό πριν από κάποια χρόνια, αλλά οι δικοί μου δεν είχαν μείνει απόλυτα ευχαριστημένοι από την εν λόγω εταιρία...
Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα Golf??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ως αυτα με τα καλυτερα κρατηματα ουσιαστικα

ο μι τζι πρωτη φορα ακουω τετοιο πραγμα και εχω οδηγησει και πιζο.. ειναι το τελευταιο που θα της συνεστηνα της κοπελας απο θεμα κρατηματος..
το γκολφακι δε εχει τρομερο κρατημα συμφωνω με ζωιτσα.. τωρα εξαρταται και απο το γουστο της κοπελας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ το γκολφάκι το ξέρω ως ένα πολύ αξιόπιστο αυτοκίνητο, ειδικά αν είναι το πρώτο σου. Τώρα δεν μπορώ να έχω προσωπική εμπειρία αφού δεν οδηγώ ακόμη, αλλά από φίλους και συγγενείς που τυχαίνει να το έχουν έχω ακούσει μόνο καλά λόγια...
Θα μπορούσες να ψάξεις και για Ford Fiesta αλλά και για Opel Corsa..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Καλημέρα σας! :D
Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα που με απασχολεί.. Πήρα πρόσφατα δίπλωμα και μετά από σκέψη αποφάσισα να πάρω ένα αυτοκινητάκι! Όλα καλά μέχρι εδώ.. Το κονδύλιο είναι ευγενική χορηγία των γονιών μου οπότε το ποσό δεν πρέπει να ξεπερνά τις 10, άντε 11 χιλιάδες για ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο αμάξι όχι παλαιότερο του 2008. Σπουδάζω στη Φλώρινα και λόγω καιρικών συνθηκών χρειάζομαι οπωσδήποτε ένα αμάξι με όσο γίνεται καλύτερα κρατήματα, γιατί το οδόστρωμα πιάνει πάγο. Χρειάζομαι δηλαδή ένα μικρό σε όγκο αμάξι, όχι πολύ μεγάλου κυβισμού με το οποίο να μπορώ να κάνω κι ένα ταξίδι χωρίς να φοβάμαι μη με πετάξει στην επόμενη στροφή. :redface: Έχω ψάξει πάρα πολύ αλλα δυστυχώς δε μπορώ να βρω κάτι που να συνδυάζει την πρακτικότητα με την καλαισθησία. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; :D
Όταν το οδόστρωμα πιάνει πάγο, ο συντελεστής τριβής είναι σχεδόν μηδενικός, άρα το "στήσιμο" του αυτοκινήτου, τα ...κρατήματα (ο πληθυντικός αλήθεια που κολλάει, ποτέ δεν κατάλαβα) τελοσπάντων, έχουν ήδη ακυρωθεί από τους νόμους της φυσικής!

Τα σύγχρονα αυτοκίνητα επίσης, μικρού όγκου και κυβισμού, είναι πλέον υπερασφαλή στις στροφές, με δεδομένο ότι στρίβουμε το τιμόνι προοδευτικά και ήρεμα, σημαδεύοντας απλώς το εσωτερικό της, και φυσικά σχετικά με το αν μπορούν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις ενός ταξιδιού δεν τίθεται καν θέμα, αφού γι αυτό έχουν σχεδιαστεί, και όχι για την διαδρομή σύνταγμα-ομόνοια!

Εάν λοιπόν, οι ανάγκες μας είναι αυτές και μόνον, προσανατολιζόμαστε στην αισθητική πλευρά, και επιλέγουμε εκείνο που δεν θα μας κάνει να σκεφτόμαστε όποτε το βλέπουμε να μας κλείνει το μάτι (flash) καθώς πιέζουμε το κουμπάκι του τηλεχειριστηρίου... "πάλι εσύ!!!!" :/:

Κάτι τέτοιο πως σου φαίνεται..? Πιστεύω θα άρεσε ακόμη και στον...φάντα με την παρέα του! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα σε συμβούλευα για πρώτο αυτοκίνητο να επιλέξεις κάποιο μη αυτόματο για να εξασκήσεις τα αντανακλαστικά σου... και μικρομεσαίο (γιατί τα ταξίδια χρειάζονται μεγάλη παρέα ).

Επειδή το θέλεις για ταξίδια θα σε συμβούλευα να μην πάρεις πολύ μικρού κυβισμου. Νομίζω ενα 1600 ατμοσφαιρικό ή 1400 υπερτροφοδοτούμενο είναι μια καλή επιλογή. Φορολογικά σε συμφέρει το υπερτροφοδοτούμενο αλλά ένα αυτοκίνητο έχει και άλλα έξοδα που πρέπει να προσεχθούν αναλόγως πριν την αγορά του.

Σου προτείνω μερικά
Toyota Auris. Σκυλι (αξιοπιστία toyota) πολύ καλή αντιπροσωπία
mazda 3 Σκυλί και αυτό. Οι κινητήρες έχουν να ανανεωθούν εδώ και χρόνια αλλά παραμένει πολύ καλή επιλογή.
Vw golf. Καλό αμάξι με καλές επιδόσεις. Αρνητικό είναι ότι βγαίνουν συνεχώς καινούρια μοντέλα και η απαραδεκτη αντιπροσωπία.... και σε τιμές και σε εξυπηρέτηση. Αρκετά νευρώδες και sport στην οδήγηση. Ο extra εξοπλισμός στοιχίζει αρκετά.
Ford Focus. Προβλέψιμο στην οδήγηση (ιδανικό για νέο οδηγό). Όχι πολύ απότομο όπως το golf. Ελαφρύ τιμόνι. Πολύ καλός εξοπλισμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όταν το οδόστρωμα πιάνει πάγο, ο συντελεστής τριβής είναι σχεδόν μηδενικός, άρα το "στήσιμο" του αυτοκινήτου, τα ...κρατήματα (ο πληθυντικός αλήθεια που κολλάει, ποτέ δεν κατάλαβα) τελοσπάντων, έχουν ήδη ακυρωθεί από τους νόμους της φυσικής!

Τα σύγχρονα αυτοκίνητα επίσης, μικρού όγκου και κυβισμού, είναι πλέον υπερασφαλή στις στροφές, με δεδομένο ότι στρίβουμε το τιμόνι προοδευτικά και ήρεμα, σημαδεύοντας απλώς το εσωτερικό της, και φυσικά σχετικά με το αν μπορούν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις ενός ταξιδιού δεν τίθεται καν θέμα, αφού γι αυτό έχουν σχεδιαστεί, και όχι για την διαδρομή σύνταγμα-ομόνοια!

Εάν λοιπόν, οι ανάγκες μας είναι αυτές και μόνον, προσανατολιζόμαστε στην αισθητική πλευρά, και επιλέγουμε εκείνο που δεν θα μας κάνει να σκεφτόμαστε όποτε το βλέπουμε να μας κλείνει το μάτι (flash) καθώς πιέζουμε το κουμπάκι του τηλεχειριστηρίου... "πάλι εσύ!!!!" :/:

Κάτι τέτοιο πως σου φαίνεται..? Πιστεύω θα άρεσε ακόμη και στον...φάντα με την παρέα του! :hehe:



Ωραίο... Δεν θα έχει πρόβλημα και με το παρκάρισμα...
Όσο πρόβλημα μπορεί να έχει κάποιος στη Φλώρινα... (Αλήθεια έχει κίνηση??):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Θα σε συμβούλευα για πρώτο αυτοκίνητο να επιλέξεις κάποιο...
Σκυλι
Σκυλί και αυτό
Κατοικίδιο ψάχνει η κοπέλα, και δεν το κατάλαβα;;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Nαι, τα γκολφ είναι πολύ αξιόπιστα και τίμια αυτοκίνητα (λολ),
βέβαια κάθε σέρβις παει κοντά στα 300 ευρώ, αλλά τι να κάνεις,
το αούρις είναι βάρκα και θα ήθελε για να δείξει πολύ δυνατότερο κινητήρα,
το μάζντα είναι καλό αλλά το μόνο "σύγχρονο" πάνω του είναι η εμφανισή του, επίσης και αυτό έχει φαρμακείο σέρβις,
το φόκους είναι καγκουριάρικο αμάξι και θα ήθελε και αυτό λίγο δυνατότερο κινητήρα.

Πρόταση μου: κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που θέλουν το αυτοκίνητό τους απλά για να μετακινούνται και όχι για να τρέχουν μανιωδώς...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ για την πρόταση, θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια, και χωρίς να ξοδέψω καν 16 χιλιάρικα θα τα είχα ΟΛΑ!!!
:clapup:

Αλλά είπαμε να προτείνουμε κάτι για... οδηγό με προτεραιότητα να παραμείνει (μέσα) στο δρόμο!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ελαφρύ τιμόνι.
Αφού τα τιμόνια πλέον είναι υδραυλικά, λες κανένα τιμόνι να είναι τόσο βαρύ που να μη μπορεί να το στρίβει; :P

Αντί πάντως να περιμένεις να σε συμβουλέψει ο καθένας κρίνοντας εξ ιδίων και βασισμένος στο δικό του οδηγικό προφίλ καλύτερα να πας η ίδια σε μερικές αντιπροσωπείες και να δεις τ'αυτοκίνητα από κοντά, να μπεις μέσα να κάνεις και κανένα test drive άμα τύχει για να δεις ποιο σου κάθεται καλύτερα.

Επίσης, όλοι ξέρουμε ότι αν είσαι προσεχτικός δεν πρόκειται το αυτοκίνητο να σε πετάξει στην επόμενη στροφή. Το αν θα κάνεις υπερ ή υποστροφία αναλόγως την κίνηση, και βγεις απ'το δρόμο είναι καθαρά δική σου ευθύνη και θέμα χειρισμών. Όποιο αυτοκίνητο κι αν διαλέξεις, αν συνεργαστείς μ'αυτό, τις καιρικές συνθήκες και το δρόμο τότε δε θα σε προδώσει εκτός αν πάθει τίποτα του στυλ κολλάει-το-γκάζι (η αξιόπιστη Toyota κατηγορήθηκε γι'αυτό...).
Αν πρόκειται να κινείσαι σε κακούς δρόμους που πιάνουν πάγο κτλ. τότε πρέπει να τους μάθεις νεράκι στεγνούς με την καλύτερη πρόσφυση, να γίνεις εξπαίρ και μετά να αρχίσεις να οδηγάς σε σκατά καιρικές συνθήκες και συνθήκες χαμηλής πρόσφυσης. Δηλ. είναι φυσικά παράλογο να πάρεις αυτοκίνητο και να το πάρεις να το οδηγήσεις πρώτη φορά ξερωγώ το Δεκέμβριο για να πας Φλώρινα - Πρέσπες ή οτιδήποτε.

Επιπλέον επειδή όταν παίρνεις το δίπλωμα συνήθως δεν ξέρεις να οδηγείς και ιδιαιτέρως καλά (ως καθόλου), κάνε λίγη προπόνηση σε κάποιο ήδη διαθέσιμο αυτοκίνητο ει δυνατόν για να δεις πού χωλαίνεις και τι διαφορετικό θα ήθελες να έχει το αυτοκίνητό σου και κινήσου έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Βασικά, τώρα είδα τα 10000-11000 ευρώ, χμ
πάρε μάνα μου ένα Panda 1,2 και σώθηκες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Nαι, τα γκολφ είναι πολύ αξιόπιστα και τίμια αυτοκίνητα (λολ),
βέβαια κάθε σέρβις παει κοντά στα 300 ευρώ, αλλά τι να κάνεις,
το αούρις είναι βάρκα και θα ήθελε για να δείξει πολύ δυνατότερο κινητήρα,
το μάζντα είναι καλό αλλά το μόνο "σύγχρονο" πάνω του είναι η εμφανισή του, επίσης και αυτό έχει φαρμακείο σέρβις,
το φόκους είναι καγκουριάρικο αμάξι και θα ήθελε και αυτό λίγο δυνατότερο κινητήρα.

Πρόταση μου: κλικ
Δεν διαφωνώ σε αυτά το είπες, μερικά από τα οποία τα επισήμανα και εγώ....

Για το Fiat grante punto (πούντο πουντο το πειρατικό)... θα ήθελα να επισημάνω τα εξής. Σίγουρα το golf δεν είναι απο τα πιο αξιοπιστα αμάξια αλλά σίγορα είναι πιο αξιόπιστο από τα Fiat (αν και οφείλω να πω ότι κάνει προόδος σε σύγκριση με το ένοχο παρελθόν της).... Πάντως η αλήθεια είναι ότι η Fiat εχει ανταλακτικά σε πολύ καλές τιμές αλλά και εγώ που έχω golf έχω σταματήσει από καιρό να πηγαίνω στην αντιπροσωπία και ότι θέλω το βρίσκω σε πολύ καλέ τιμές.

Ως προς την οδήγηση του punto θα ήθελα να επισημάνω τα εξής. Πολύ χαλαρή ανάρτηση (σε τέτοιο βαθμό που κατά τη γνώμη είναι επικίνδυνο. Ειδικά σε επαρχιακούς δρόμους με πολλές λακούβες νιώθεις σαν να μην έχεις πλήρη έλεγχο. Με λίγα λόγια το θεωρώ μεγαλύτερη βάρκα από το Αuris. To τιμόνι του είναι από τα χειρότερα που έχω συναντήσει (χωρίς καμια αίσθηση). Τέλος η ποιότητα κατασκευής του είναι μετρια (κυρίως τα πλαστικά σημεία)

edit: Έχω την εντύπωση ότι η mazda έχει καλές τιμές στη συντήρηση απλώς μερικά ανταλλακτικά της είναι τσιμπημένα.

Αφού τα τιμόνια πλέον είναι υδραυλικά, λες κανένα τιμόνι να είναι τόσο βαρύ που να μη μπορεί να το στρίβει; :P
Τα τιμόνια είναι όλα ιδραυλικα αλλά όχι τα ίδια.... Είναι ελαφρύ σε σχέση με το golf.... Το καλύτερο τιμόνι σε αίσθηση το έχει η bmw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
απλά για να μετακινούνται:worry:
Οι λάτρεις των ΜΜΜ!!!! Αυτό είναι άλλο θέμα, είναι στάση και φιλοσοφία ζωής.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.


NISSAN MICRA - 2009, 1400κυβ.,
16000χλμ., ΜΑΥΡΟ, full extra, book service, δεκτός κάθε έλεγχος.
TIMH:
9.000?
https://www.autotriti.gr/usedcars/pelates/aggelia.asp?pela_id=0225&carid=02250011


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο μι τζι πρωτη φορα ακουω τετοιο πραγμα και εχω οδηγησει και πιζο.. ειναι το τελευταιο που θα της συνεστηνα της κοπελας απο θεμα κρατηματος..
γιατι?για εξηγα λιγο..:worry:
τι πεζο ειχες?


δεν βλεπω ουτε ενα γαλλικο αυτοκινητο στις προτασεις...καταραμενα ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Εγω εχω τις επιφυλαξεις μου για τα μεταχειρισμενα,γιατι για να το δινει ο αλλος κατι προβλημα δε θα εχει?? Αλλα αν ψαξεις λιγο μπορεις να βρεις σε πολυ καλη κατασταση!!
Εγω θα επαιρνα το ford fiesta αν μπορειτε να διαθεετε 1000ε επιπλεον για καινουργιο, πολυ ομορφο αμαξι με πολυ καλα τεχνικα χαρακτηριτικα για την τιμη του!... αν και εχω ακουσει οτι καινε πολυ αλλα δν ειμαι σιγουρος!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
γιατι?για εξηγα λιγο..:worry:
τι πεζο ειχες?


δεν βλεπω ουτε ενα γαλλικο αυτοκινητο στις προτασεις...καταραμενα ειναι?

αφου τα ξαναπαμε βρε δεν θυμασαι? εχω οδηγησει και το 206 και το 307. προσωπικα δεν ειχα δει καθολου κρατημα πανω σε στροφες το αντιθετο μαλιστα και εγω προσωπικα δεν θα αγοραζα πεζο. ΑΛΛΑ το θεμα αυτοκινητο ειναι πολυ υποκειμενικο θεμα.

επισης μεγαλο ρολο παιζει και η αντιπροσωπεια της καθε χωρας. εμας ας πουμε οσο και να του αρεσουν καποιου τα φιατ ή τα αλφα ρωμαιο δεν παει να παρει γιατι ξερει οτι δεν θα εχει σερβις. εως προτεινως ο αντιπροσωπος ουτε γκαραζ για σερβις δεν ειχε της προκοπης:mad: και αν ηθελες δε κανα εξαρτημα αστα να πανε...
τωρα την πηρε την αντιπροσωπεια η mercedes εδω αλλα δεν νομιζω να αλλαξουν και πολυ τα πραγματα, εχει καθιερωθει στο μυαλο του καταναλωτη οτι δεν ειναι αξιοπιστα..

οσο για τα γερμανικα θα συμφωνησω οτι ναι μεν καλα αλλα οντως σε ψιλοξεσκιζουν στα σερβις οικονομικα. και μιλαω για γκολφ, αουντι κλπ.

τωρα τα τογιοτα και τα χοντα θεωρουνται εδω πολυ σταθερες αξιες και πολυ αξιοπιστα αυτοκινητα. οποιος εχει παρει δεν τον εχω ακουσει να κανει παραπονα ή να βγαζουν γενικως προβληματα σαν αυτοκινητα.

εν κατακλειδι, επειδη οπως ειπα το αυτοκινητο ειναι εντελως υποκειμενικο θεμα το καλυτερο που εχει να κανει καποιος ειναι να κανει μια ερευνα αγορας, να παει στις διαφορες αντιπροσωπειες να δει τι υπαρχει στα λεφτα που διαθετει και να τα οδηγησει. θα κατσει κατω να σκεφτει πιο της αρεσε πιο πολυ και να αποφασισει αφου δεν ασχολειται απο τεχνικα θεματα κλπ. απλο το θεμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top