Μυστικά για τα μπαχαρικά & τα μυρωδικά

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τα μπαχαρικά προέρχονται από διάφορα μέρη φυτών, (όπως φλοιοί, ρίζες, σπόροι, άνθη, κτλ.), τα οποία ευδοκιμούν στην ’πω Ανατολή και τη Νότια Αμερική. Τα μπαχαρικά χρησιμοποιούνταν από την αρχαιότητα για θεραπευτικούς λόγους, στην παραγωγή καλλυντικών και στην μαγειρική. Το γεγονός της μεγάλης απόστασης των ευρω-παϊκών χωρών από τις χώρες που ευδοκιμούσαν τα μπαχαρικά, έδινε μεγάλη χρηματική αξία στα μπαχαρικά! Η αξία τους πληρωνόταν με χρυσάφι αφού η πρόσβαση μεταξύ των Ηπείρων πολλές φορές ήταν αδύνατη.
Η Αραβία υπήρξε τεράστιο κέντρο διακίνησης μπαχαρικών, ενώ η Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου στην περίοδο της Ρωμαϊκής αυτοκρατο-ρίας έγινε διεθνές εμπορικό κέντρο μπαχαρικών με εισαγωγές από την Ινδία. Στον 10ο μ.Χ. αιώνα η Βενετία έγινε το κέντρο του εμπορί-ου και της διακίνησης των μπαχαρικών για να σπάσουν στα τέλη του 15ου αιώνα το μονοπώλιο της Βενετίας και άλλες ευρωπαϊκές χώρες.
Σήμερα η Ινδία είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο στην παραγωγή μπαχαρικών! Ακολουθούν η Ινδονησία, η Γαλλία, η Αργεντινή και το Μεξικό.
[πηγή]

Υπάρχουν τόσα μπαχαρικά που είναι δύσκολο για έναν αρχάριο να ξέρει τι πρέπει να ρίξει πού και πόσο.
Γνωρίζετε μίγματα μπαχαρικών για κρέατα, σαλάτες, σάλτσες κτλ;
Θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας τους αγαπημένους σας γευστικούς συνδυασμούς μπαχαρικών και μυρωδικών;
Κάντε το εδώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άντε να κάνω την αρχή...

Στις ομελέτες μ' αρέσει πολύ ο συνδυασμός κάρυ και σκόρδο σε σκόνη. Μιαμμμ...
Εσείς τι άλλο βάζετε στις ομελέτες σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Στις ομελέτες μ' αρέσει πολύ ο συνδυασμός κάρυ και σκόρδο σε σκόνη. Μιαμμμ...
Εσείς τι άλλο βάζετε στις ομελέτες σας;

Κάρυ και σκόρδο?? Φεύγω για την κουζίνα...

Εγώ τις ομελέτες δεν τις πολυτιμάω... Σπάνια να κάνω και συνήθως την θέλω ελαφριά οπότε αποφεύγω τα πολλά μπαχαρικά...

Αλλά κάρυ βάζω παντού... Ακόμη και σε τοστ/sandwich... Άνετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λατρεύω το πιπέρι σε κόκκους σε ζουμερά φαγητά!

(Άντε, πείτε μας τίποτα ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
λατρευω τη ριγανη..
γενικα τη βαζω σε καθε φαγητο σχεδον,,:D
απο τον κηπο μου ομως που ειναι πολυ ισχυρη,οχι αγοραστή που βαζεις ενα κιλο για να πιασει..;)
επισης βαζω μπολικη μουσταρδα σε καθε ψητο κρεας κοτοπουλο..πριν το ψησω..

επισης βαζω παπρικα αρκετη στα κρεατα..
και το πιπερι παντα μιξ ασπρου μαυρου κοκκινου πρασινου,σε μυλο..για να πιανει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
λατρευω τη ριγανη..
γενικα τη βαζω σε καθε φαγητο σχεδον,,:D
απο τον κηπο μου ομως που ειναι πολυ ισχυρη,οχι αγοραστή που βαζεις ενα κιλο για να πιασει..;)
επισης βαζω μπολικη μουσταρδα σε καθε ψητο κρεας κοτοπουλο..πριν το ψησω..

επισης βαζω παπρικα αρκετη στα κρεατα..
και το πιπερι παντα μιξ ασπρου μαυρου κοκκινου πρασινου,σε μυλο..για να πιανει..

καποιος μου φαινεται ξερει να τρωει καλα!:D
λατρευω να βαζω οταν μαγειρευω κρεας τουτο εδω:


για κοτοπουλο λεει, αλλα εγω το βαζω και στις μπριζολες και στο κιμα οταν ζυμωνω μπιφτεκια! :D εχει νομιζω και για κρεας γενικοτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
επισης μεσα στα μπιφτεκια βαζουμε μουσταρδα,,.ειναι γνωστος συνδιασμος.ακομα και στα πολεμικα πλοια το κανουνε οπως εδειχνε και ο μαμαλακης..:P

ή και τυρι φετα καμια φορα αν θελουμε..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Λατρεύω τα μπαχαρικά! Πάντα στο φαγητό μου θα βάλω τουλάχιστον 2, και μου αρέσει να κάνω περίεργους συνδυασμούς! Επιπλέον, καθώς τυχαίνει να έχω έρθει σε στενή επαφή με την ινδική μαγειρική και κουλτούρα, έχω γίνει φαν των καυτερών, ανατολίτικων μπαχαρικών, τα οποία συχνά ενσωματώνω και στις μεσογειακές γεύσεις που μαγειρεύω.

Σας παραθέτω συνταγή για να φτάσετε το κλασικό ινδικό μείγμα μπαχαρικών garam masala. Επίσης νε ξέρετε ότι την καλύτερη ποικιλία μπαχαρικών θα την βρείτε στα μαγαζιά της Ευριπίδου (κυρίως αν πάτε σε μαγαζιά μεταναστών θα αγοράσετε σε πολύ χαμηλές τιμές), αν και αρκετά μεγάλα σουπερ-μάρκετ έχουν ενημερώσει την λίστα τους.

Από εκεί και πέρα, κάποιοι standard συνδυασμοί που μου αρέσουν είναι ο κορίανδρος στο κοτόπουλο (ή και χοιρινό), το μπούκοβο στο σαγανάκι, ενώ πιπέρι χρησιμοποιώ συνήθως μείγμα σε συσκευασία με μύλο, που δίνει τέλεια διάσταση στα φαγητά. Επίσης, ενώ εν γένει με αηδιάζει η μουστάρδα, μου αρέσει πολύ όταν είναι σε κόκκους. Είχα φάει πέρυσι από την σπιτινοικοκυρά μου στην Γαλλία κάποια πίτα με ντομάτες και κόκκους μουστάρδας και με στοίχειωσε (αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να την φτιάξω)!

Όσον αφορά την ρίγανη που ανέφερε ο Άγγελος και σε μένα αρέσει πολύ! Αλλά δεν νομίζω ότι συμπεριλαμβάνεται στα μπαχαρικά, αλλά στα αποξηραμένα αρωματικά χορταρικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο κορίανδρος στο κοτόπουλο (ή και χοιρινό),
παει?δεν ειναι βαρυ? δεν εχω δοκιμασει σε ψητο κοτοπουλο πχ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στο κοτόπουλο μου αρέσει πολύ το δενδρολίβανο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
παει?δεν ειναι βαρυ? δεν εχω δοκιμασει σε ψητο κοτοπουλο πχ..

Πηγαίνει πολύ! Και υπάρχει και παραδοσιακό κυπριακό πιάτο, η αφέλια (μπουκίτσες κρασάτου χοιρινού με κοπανισμένο κορίανδρο) το οποίο είναι τέλειο! Βέβαια το καλύτερό μου είναι ο φρέσκος κορίανδρος, άλλη γεύση και αίσθηση! Και το μπαχαρικό όμως καλό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τον φρέσκο κορίανδρο δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Μου φαίνεται πως πικρίζει. :hmm:
Από τα σποράκια βάζω μέσα στους λαχανοντολμάδες και τους πάει πάαααρα πολύ!

(Πείνασα... :worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τον φρέσκο κορίανδρο δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Μου φαίνεται πως πικρίζει. :hmm:
Από τα σποράκια βάζω μέσα στους λαχανοντολμάδες και τους πάει πάαααρα πολύ!

(Πείνασα... :worry:)

Δοκίμασέ τον και θα με θυμηθείς! Στην ινδική κουζίνα τον χρησιμοποιούν ιδιαίτερα και κάνει την διαφορά!

Επίσης, όταν έμενα Σκωτία πήγαινα σε κάποιο Ελληνικό εστιατόριο (το οποίο είχαν Αλβανοί :P ) και σέρβιραν το πιάτο "Κότα Κύπρος". :P Ουσιαστικά επρόκειτο για κοτόπουλο κατσαρόλας σε μπουκίτσες με κόκκινη σάλτσα, κομμάτια χαλούμι και φρέσκο κορίανδρο! Θεϊκό. Τα τελευταία 4-5 χρόνια αποτελεί την αγαπημένη μου συνταγή για κοτόπουλο μαγειρευτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ουσιαστικά επρόκειτο για κοτόπουλο κατσαρόλας σε μπουκίτσες με κόκκινη σάλτσα, κομμάτια χαλούμι και φρέσκο κορίανδρο! Θεϊκό. Τα τελευταία 4-5 χρόνια αποτελεί την αγαπημένη μου συνταγή για κοτόπουλο μαγειρευτό.
Περιμένουμε τη συνταγή στη σχετική κατηγορία. :pfff: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο κοριανδρος ειναι σαν ρόκα περιπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ο κοριανδρος ειναι σαν ρόκα περιπου?

Είναι μυρωδικό κι εκείνος, αλλά τελείως διαφορετική γεύση από ρόκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αγόρασα κάππαρη για μία συνταγή που θέλω να δοκιμάσω.
Πού αλλού μπορώ να την καταναλώσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αγόρασα κάππαρη για μία συνταγή που θέλω να δοκιμάσω.
Πού αλλού μπορώ να την καταναλώσω;

Στον ντάκο και την χωριάτικη.
Σε πιάτα με κοτόπουλο, μυρωδικά, κόκκινη σάλτσα και κομματάκια φέτας.
Το ιταλικό της περιοχής μου φτιάχνει απίθανη σαλάτα με πρασινάδες, ρολάκια σολωμού με γέμιση cream cheese και μυρωδικά, βινεγκρέτ αβοκάντο, κάπαρη και καπαρόφυλλα.
Επίσης φίλη μου φτιάχνει παραλλαγή της ρώσικης σαλάτας στην οποία βάζει κάπαρη.

Πάντως η κάπαρη δεν είναι μπαχαρικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στη ρωσσικη σαλατα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
2 ερωτήσεις.


  1. Πώς αποξηραίνουμε βασιλικό για να βάζουμε στα φαγητά;
  2. Το πιπέρι σε κόκκους το βάζουμε μόνο κατά τη διάρκεια του φαγητού; Δηλαδή, αν το ξεχάσουμε μπορούμε να το βάλουμε στο τέλος; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top