Γιατί ζευγάρια που δεν ταιριάζουν είναι μαζί;

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Βλέπω ζευγάρια που είναι μαζί και δεν είναι καλά..έχουν του κόσμου τις διαφωνίες..μαλώνουν..μειώνουν ο ένας τον άλλον..αλλα εξακολουθούν να είναι ζευγάρι...
Γιατί έχει επικρατήσει να είναι για κάποιους αυτό το φυσιολογικό?
Δεν λέω,μου έχει τύχει και εμένα αυτό και καθόμουν με τον άλλοναλλά πλέον τα βλέπω διαφορετικά..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ο φόβος της μοναξιάς και της αποτυχίας είναι συχνά μεγάλο ναρκωτικό της θέλησής μας για μία καλή και ποιοτική σχέση... Και κάπου τέτοιοι άνθρωποι δυσκολεύονται, πιστεύω, να διακρίνουν τα όρια ανάμεσα στο "συμβιβάζομαι" και "καταπιέζομαι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Οντως και εγω βλεπω γυρω μου πολλα τετοια ζευγαρια..Που ειναι εξω μαζι και λεει ο ενας ασπρο και ο αλλος μαυρο απο αντιδραση..Που κοιταει ο ενας να μειωσει τον αλλον..
Η Γιδι τα ειπε ολα..Ολα γινονται γιατι παρα πολλοι ανθρωποι φοβουνται να μεινουν μονοι τους..Δεν αντεχουν την μοναξια με αποτελεσμα να μην βλεπουν την καταπιεση..Επισης στην αρχη πολλες φορες μετραει ο ερωτας.Οσο διαρκει αυτος πολλες φορες τα δυο μελη της σχεσης δεν βλεπουν οτι μεταξυ τους εχουν πολλες διαφορες, αγεφυρωτες πολλες φορες..Ετσι οταν το συναισθημα του ερωτα περναει το μονο που μενει ειναι αυτες οι διαφορες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Όπως τ λέτε είναι δυστυχώς..Αυτός ο φόβος θα μας φάει..η συνήθεια και ο φόβος της μοναξιάς.
Βλέπω επίσης πολλές κοπέλες κυρίως που γραπώνονται πάνω απ τα αγόρια τους με αποτέλεσμα να απομακρύνονται από φίλους κλπ. το αποτέλεσμα μένουν μόνες τους όταν χωρίσουν..και αναρωτιούνται γιατί και πώς… είναι άσχημο συναίσθημα..:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nar

Νεοφερμένος

Η Nar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω οτι είναι θέμα ανασφάλειας του καθενός... Και σε εμένα έχει τύχει κάτι ανάλογο. Περνούσα μια περίοδο τραγικής ανασφάλειας και χρειαζόμουν υποστήριξη και φροντίδα και έμεινα με έναν άνθρωπο για περίπου 4 μήνες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Η μοναξιά είναι σίγουρα ένας λόγος, όμως μετά από κάποια χρόνια γίνονται συμβιβασμοί σε σχέσεις προκειμένου να ταιριάξει η είκονα τους με αυτή που επιβάλει η Ελληνική κοινωνία ως πρώτυπο.....(προορισμός του ανθρώπου είναι ο γάμος και η οικογένεια άλλιως είσαι αποτυχήμενος και κακομοίρης/α, μπλα μπλα μπλα). Εχουμε χάσει την ουσία των σχέσεων και το μόνο που υπάρχει είναι ένα ωραίο περιτύλιγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ο Γιώργος Πιντέρης, είχε γράψει "μερικοί άνθρωποι προτιμούν τη δυστυχία απο τη μοναξιά". Ίσως γι' αυτό, παρα που ηταν ο αγαπημένος μου ψυχολόγος-συγγραφέας, είναι ακομη μόνος... Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

Εκανα λοιπόν, αφου δεν βρήκα την άκρη απο εκεί, μια δική μου υπόθεση. Οτι στην αρχή το ζευγάρι ταίριαζε, ίσως μάλιστα πολύ. Ετσι στην αρχή όλα έρχονταν "τόσο φυσικά".

Στην συνέχεια ομως, ολοι έχουμε τις αδυναμίες και τις κακές στιγμές μας. Οπότε, αν και οσο ο άλλος/η μας ταιριάζει, τόσο πιο πολύ θα μας ταιριάζει και στα ανάποδα του. Και τι μισούμε περισσότερο κι απο τις αμαρτίες των άλλων; Τις αμαρτίες τις δικές μας. Πόσο μάλλον όταν τις βλέπουμε στο πρόσωπο αυτου/ης που εμείς διαλεξαμε. Γιατί μας έμοιαζε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis.stathis

Νεοφερμένος

Ο takis.stathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ο Γιώργος Πιντέρης, είχε γράψει "μερικοί άνθρωποι προτιμούν τη δυστυχία απο τη μοναξιά". Ίσως γι' αυτό, παρα που ηταν ο αγαπημένος μου ψυχολόγος-συγγραφέας, είναι ακομη μόνος... Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

Ο Πιντέρης είναι η "Δρούζα" της ψυχολογίας. Δεν είναι για γενική χρήση, ούτε μέσω τσιτάτων να βγάζουμε συμπεράσματα. Σόρρυ

και γιατί να μας απασχολεί, εάν κάποιοι συμβιβάζονται για να συνυπάρχουν; κουβέντα να γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ένας μικρός συμβιβασμός πάντα χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ο φόβος της μοναξιάς και της αποτυχίας είναι συχνά μεγάλο ναρκωτικό της θέλησής μας για μία καλή και ποιοτική σχέση... Και κάπου τέτοιοι άνθρωποι δυσκολεύονται, πιστεύω, να διακρίνουν τα όρια ανάμεσα στο "συμβιβάζομαι" και "καταπιέζομαι".

Αυτό είναι κάπως γενικό πάντως. Αν το ζευγάρι είναι μαζί για πολύ πολύ καιρό μετά ο ένας συνηθίζει τον άλλο και δεν μπορούν να χωρίσουν ακόμα κι αν τσακώνονται συνέχεια και δεν τα πηγαίνουν καθόλου καλά μεταξύ τους. Δε μου έχει τύχει με ερωτικό σύντροφο, όμως μου έχει τύχει με φίλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε διαφωνώ καθόλου. Συνηθίζουν ο ένας τον άλλον, συνηθίζουν την αίσθηση ασφάλειας μίας σχέσης και αυτό αφυπνίζει την επιθυμία τους για κάτι καλύτερο ή την ικανότητά τους να διακρίνουν ένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δε διαφωνώ καθόλου. Συνηθίζουν ο ένας τον άλλον, συνηθίζουν την αίσθηση ασφάλειας μίας σχέσης και αυτό αφυπνίζει την επιθυμία τους για κάτι καλύτερο ή την ικανότητά τους να διακρίνουν ένα πρόβλημα.

υποθέτω οτι θα υπάρχει και ένα αισθηματάκι αγάπης το οποίο θα μοιάζει με έρωτα και θα παραπλανεί το άτιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντα αγαπάς τον άλλον. Αυτό δεν αλλάζει το ότι μπορεί να έχετε προβλήματα. Κι αγαπάς και τους συμβιβασμούς που έχετε κάνει, την κοινή σας πορεία... Αλλά κάποια στιγμή μπορεί να μην πηγαίνει κάτι καλά, να μαλώνετε και βρίσκεσαι σε αυτό το "νέου είδους φυσιολογικό", τη φθαρμένη σχέση, που αναφέρει η Έλενα στο πρώτο μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
1) ανασφάλεια
2) φόβος της μοναξιάς
3) συνήθεια
4) κοινωνικοί λόγοι
5) προχωρημένη ηλικία
6) οικονομικοί λόγοι
7)βίτσιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Γίδι

κι εγώ αυτό εννοούσα. Μπορείς να χωρίσεις τον άλλο και να τον αγαπάς. Αυτό είναι δύσκολο για κάποιους να το κατανοήσουν όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αγαπάς...ερεωτεύεσαι...''ζεις'' με τον άλλον διάφορα..και έρχεται η στιγμή που κάτι γίνεται και ξενερώνεις πραγματικά,κάτι σπάει μέσα σου...εκέι γιατι να κάτσεις με τον άλλον?τι νόημα έχει άραγε?επειδή υπάρχει αγάπη η συνήθεια μεταξύ σας? ...λέμε αν αγαπάς συγχωρείς ...υπάρχουν βέβαια και σκληροί άνθρωποι που δεν τα βλέπουν έτσι...αλλά οκ καλά κάνουν!..τι γίνεται εκεί?υπομένεις? το προσπερνάς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω οτι η δυναμη της συνηθειας ειναι πολυ μεγαλυτερη και απο εκεινη της αγαπης...
Ακολουθουν η ανασφαλεια και τα οικονομικα συμφεροντα...
Συνηθως ειναι ολα αυτα μαζι....:)
Καλως ή κακως, βλεπω το ιδιο εργο συνεχεια με διαφορετικους πρωταγωνιστες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simel

Νεοφερμένος

Η Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ναι, κάτι τέτοιο έχει επικρατήσει και δεν ξέρω το γιατί..πιστεύω στις εξαιρέσεις γενικά, πιστεύω ότι όλοι μας πρέπει να προσπαθούμε για να αποφεύγουμε δυσάρεστες καταστάσεις προσέχοντας τον τρόπο που μιλάμε και τις κινήσεις μας στο οτιδήποτε..είναι πραγματικά δύσκολο αλλά αξίζει για να τα έχεις καλά πρώτα με τον εαυτό σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι είναι επειδή τη δεδομένη χρονική στιγμή καλύπτουν μία συγκεκριμένη ανάγκη ο ένας στον άλλο- όπως ίσως γίνεται σε όλες τις σχέσεις όλων των ειδών. :)Ας πούμε εγώ, ήμουν σε μία σχέση με έναν άνθρωπο επειδή με έκανε να αισθάνομαι ασφάλεια, ότι μπορώ να βασιστώ επάνω του ό,τι και να γινόταν- τον αγαπούσα όμως, αληθινά... Εκείνος πιστεύω ήταν μαζί μου επειδή του έδινα όλη εκείνη την αγάπη που χρειαζόταν και που δεν του την έδινε κανείς άλλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top