Έφηβοι και Εκκλησία

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Και πως ορίζονται τα υγιή από τα ανθυγιεινά τελετουργικά? Ακόμα περισσότερο, ποιός το έχει αποδείξει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και πως ορίζονται τα υγιή από τα ανθυγιεινά τελετουργικά? Ακόμα περισσότερο, ποιός το έχει αποδείξει αυτό?

Είτε πιστεύεις είτε όχι στο άυλο και στο υπερβατικό και ψυχολογικά να το πάρεις με την κοινή λογική, άνθρωποι που έχουν έντονη συνειδητή πίστη και συμμετέχουν τακτικά σε τελετουργικά, δεν έχουν ανάγκη τα ναρκωτικά. Επικοινωνούν με τις άλλες όχθες μέσω του τελετουργικού, δεν χρειάζονται άλλου είδους φυγή από τη σωματικότητα και την ύλη. Οι ναρκομανείς στην πλειοψηφία τους έχουν πολύ συγκεκριμένο προφίλ: αναζητούν ζεστασιά και θαλπωρή που τους στέρησαν στα παιδικά τους χρόνια, από τον πατέρα ή τη μητέρα ή και τους δυο. Ο Φρόυντ έλεγε μάλιστα ότι ο πιστός βλέπει στον Θεό τον βιολογικό πατέρα που του έλειψε. Αυτή είναι όμως μόνο μια εξήγηση. Υπάρχουν αρκετές ψυχολογικές αλλά και μεταφυσικές ερμηνείες του γιατί ο αυθεντικός πιστός και ο συμμετέχων στα τελετουργικά, δεν έχει ανάγκη τα ναρκωτικά. Ανθυγιεινά τελετουργικό θα θεωρούσα ένα σατανιστικό τελετουργικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.... Ανθυγιεινά τελετουργικό θα θεωρούσα ένα σατανιστικό τελετουργικό.

:redface:Κάθε δλδ τελετουργικό που εκτελείται με κακή πίστη, ιδιοτέλεια και προς τέρψη της φιλαυτίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Ωραία και πάνε. Ποιος από όλους αυτούς καταλαβαίνει τι λένε; (προσωπικά μπορώ να καταλάβω). Πάνε να χάσουν 2 ώρες απ τη ζωή τους. Wow!
Δική σου επιλογή που απαρνείσαι τον χριστιανισμό και απο εμένα είναι απολύτως σεβαστή.
Σε αυτό που θα σταθώ είναι οτι λες οτι χάνουν 2 ώρες απο την ζωή τους. Εγώ πάλι θεωρώ οτι οι νέοι χάνουν πολύ περισσότερες ώρες απο την ζωή τους η ακόμη και ολόκληρη την ζωή τους μένοντας αποχαυνωμένοι μπροστά απο αυτό το χαζοκούτι. Είτε αυτό ειναι η τηλεόραση είτε ο υπολογιστής.
Προσωπικά το να πηγαίνω εκκλησία δεν το θεωρώ χάσιμο χρόνου. Όποιος το θεωρεί ας μην πάει.
Δεν θα σου πουν οι άλλοι πως θα ζήσεις την ζωή σου.
Δικιά σου είναι πάρτην και κάντην οτι θέλεις.. Μην γίνεστε υποχείριο των άλλων σε θέματα θρησκείας και όχι μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εννοω ότι ολα τα παιδια που πάνε και γνωριζω δεν καταλαβαινουν τι λέει ο παπας. Αυτο εννοω οτι χανουν 2 ωρες. Πάνε κει και δεν ξέρουν τι κάνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εννοω ότι ολα τα παιδια που πάνε και γνωριζω δεν καταλαβαινουν τι λέει ο παπας. Αυτο εννοω οτι χανουν 2 ωρες. Πάνε κει και δεν ξέρουν τι κάνουν
Ενω οταν κάθονται και παίζουν Lineage κερδίζουν περισσότερα..αν είναι να αρχίσουμε να ψάχνουμε που σπαταλάνε ώρες οι νέοι χωρίς λόγο,τοτε η εκκλησία θα είναι στις τελευταίες θέσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατσερινα

Νεοφερμένος

Η Κατσερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι έχεις διαβάσει τη Βίβλο για να λες ότι σε εκφράζει ο Χριστιανισμός? Γιατί εγώ την ξεκίνησα, έχω διαβάσει μέχρι τώρα τη Γένεση και μισή Έξοδο, και ήδη από μια φορά άθεος είμαι εκατό.
Μα στην Γενεση και στην Εξοδο δεν μιλανε οι συγγραφεις για τη διδασκαλια του Ιησου ! Γιατι δεν διαβαζεις απο την ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ τα 4 Ευαγγελια ; Αυτα μιλανε για το Χριστιανισμο κυριως γιατι οι ευαγγελιστες γραφουν τα λογια και τη διδασκαλια του Χριστου. Οι Παλαια Διαθηκη εχει πολλα μπερδεμενα σημεια που για να τα διαβασει κανεις και να τα κατανοησει εξ ολοκληρου , πρεπει να εχει σπουδασει θρησκευτικος ιστορικος . Θα σου προτεινα να διαβασεις απο την Καινη Διαθηκη και αν σε εκφραζουν τα ακολουθεις , αν οχι , δεν σε αναγκαζει κανεις.

Εννοω ότι ολα τα παιδια που πάνε και γνωριζω δεν καταλαβαινουν τι λέει ο παπας. Αυτο εννοω οτι χανουν 2 ωρες. Πάνε κει και δεν ξέρουν τι κάνουν
αν υπαρχει πραγματικο ενδιαφερον , δεν ειναι χασιμο χρονου .

Δεν θυμαμαι ποιος ανεφερε πριν οτι πολλοι νεοι θεωουν ξενερωτο πιστευεις και να εισαι ενεργος σε αυτα που πιστευεις. Ξερω αρκετα ατομα που εχουν αυτη την αντιληψη και πραγματικα απορω.. ποιος νεος ειναι εναντια της Ειρηνης , της Ελευθεριας ; Ποιος νεος θεωρει ξενερωτη την Αγαπη; Ποιος δεν θελει να υπαρχει Συγχωρεση μεταξυ των ανθρωπων ; Για αυτες τις πανεμορφες ηθικες αξιες μιλαει και ο ''ξενερωτος'' χριστιανισμος...
Αναρωτιεμαι..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Μα στην Γενεση και στην Εξοδο δεν μιλανε οι συγγραφεις για τη διδασκαλια του Ιησου ! Γιατι δεν διαβαζεις απο την ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ τα 4 Ευαγγελια ; Αυτα μιλανε για το Χριστιανισμο κυριως γιατι οι ευαγγελιστες γραφουν τα λογια και τη διδασκαλια του Χριστου. Οι Παλαια Διαθηκη εχει πολλα μπερδεμενα σημεια που για να τα διαβασει κανεις και να τα κατανοησει εξ ολοκληρου , πρεπει να εχει σπουδασει θρησκευτικος ιστορικος . Θα σου προτεινα να διαβασεις απο την Καινη Διαθηκη και αν σε εκφραζουν τα ακολουθεις , αν οχι , δεν σε αναγκαζει κανεις.

Γιατί η Βίβλος αποτελείται από Παλαιά και Καινή Διαθήκη, οπότε αν θέλεις να λέγεσαι Χριστιανός πρέπει να έχεις διαβάσει και να συμφωνείς και με τις δύο. Plus, υποτίθεται ότι είναι ο αλάνθαστος λόγος του θεού. Δεν μπορείς ένα μέρος να του δίνεις πόδι επειδή δε μιλάει για τον ...πρωταγωνιστή. Και όχι, δεν είναι ανώτερα μαθηματικά για να πρέπει να σπουδάσεις ώστε να τα καταλάβεις, παρόλα αυτά είμαι περίεργος να μου εντοπίσεις τα μπερδεμένα σημεία.

ΥΓ. Να θεωρήσω δεδομένο ότι έχεις διαβάσει και τις δύο διαθήκες για να εκφράζεις άποψη?

ποιος νεος ειναι εναντια της Ειρηνης , της Ελευθεριας ; Ποιος νεος θεωρει ξενερωτη την Αγαπη; Ποιος δεν θελει να υπαρχει Συγχωρεση μεταξυ των ανθρωπων ; Για αυτες τις πανεμορφες ηθικες αξιες μιλαει και ο ''ξενερωτος'' χριστιανισμος...
Αναρωτιεμαι..:hmm:

Επίσης, ποιος δε θα'θελε να σκοτώνει αλλόθρησκους? Ποιος δε θα'θελε να σκοτώνει μάγισσες? Ποιος δε θα'θελε να σκοτώνει ομοφυλόφιλους? Ποιος δε θα'θελε να σκοτώνει όσους δουλεύουν Σάββατο? Ποιος δε θά'θελε να υπάρχει δουλεία στον κόσμο? Κάτι τέτοιες μπούρδες λέει η "θρησκεία αγάπης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατσερινα

Νεοφερμένος

Η Κατσερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γιατί η Βίβλος αποτελείται από Παλαιά και Καινή Διαθήκη, οπότε αν θέλεις να λέγεσαι Χριστιανός πρέπει να έχεις διαβάσει και να συμφωνείς και με τις δύο. Plus, υποτίθεται ότι είναι ο αλάνθαστος λόγος του θεού. Δεν μπορείς ένα μέρος να του δίνεις πόδι επειδή δε μιλάει για τον ...πρωταγωνιστή. Και όχι, δεν είναι ανώτερα μαθηματικά για να πρέπει να σπουδάσεις ώστε να τα καταλάβεις, παρόλα αυτά είμαι περίεργος να μου εντοπίσεις τα μπερδεμένα σημεία.

ΥΓ. Να θεωρήσω δεδομένο ότι έχεις διαβάσει και τις δύο διαθήκες για να εκφράζεις άποψη?



Επίσης, ποιος δε θα'θελε να σκοτώνει αλλόθρησκους? Ποιος δε θα'θελε να σκοτώνει μάγισσες? Ποιος δε θα'θελε να σκοτώνει ομοφυλόφιλους? Ποιος δε θα'θελε να σκοτώνει όσους δουλεύουν Σάββατο? Ποιος δε θά'θελε να υπάρχει δουλεία στον κόσμο? Κάτι τέτοιες μπούρδες λέει η "θρησκεία αγάπης".

-----Αραξε φιλε ! Μην βαρας!----

Εχω διαβασει χωρια απο την παλαια διαθηκη και διαβαζω την Καινη γιατι αυτη ειναι χρησιμη για εμενα.Επισης διαβαζω και κειμενα που εχουν γραφτει απο αθε'ι'στες , και για να ειμαι ειλικρινης, δεν με συγκνουν τα επιχειρηματα τους..μελεταω και τις δυο αποψεις δηλαδη.

Ο Χριστος οταν εμφανιστηκε στη γη ειπε να ξεχασει ο κοσμος αυτη την αντιληψη που ειχε (για ολα αυτα που αναφερεις) και να ακουσει τα λογια Του. Να αγαπας τους ανθρωπους , να μην ζεις απο την δυστχια του αλλου κλπ... . Κανει λοιπον Καινουργια συμφωνια με τους ανθρωπους - την Καινη Διαθηκη- .

Τις κινησεις του Θεου δεν μπορω να τις καταννοήσω ολες , μιας και ειμαι ανθρωπος.Θα μου φαινοταν πολυ παραξενο να κατανοησω ο,τι κι αν κανει ο Θεος , διοτι τοτε δεν θα ηταν ενα ανωτερο ον, θα ηταν ενα αντικειμενο αυτου του κοσμου, του ανθρωπινου.

και επειδη σαν αθειστης θα μου πεις(οπως οι περισσοτεροι κανουν) οτι με ποτιζουν με την θρησκεια μου απο το πρωι εως το βραδυ και με υπνοτιζουν.ΟΧΙ, ο αδερφος μου ειναι ΑΘΕΟΣ και οι γονεις μου δεν εχουν πολυ μεγαλη επαφη με την εκκλησια.αλλα αυτα δεν εχουν σημασια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Αν κάτσουν μπροστά απ' το χαζοκούτι παίζοντας lineage, χάνουν τον χρόνο τους (διασκεδάζουν κιόλας βέβαια), καθόλου ασήμαντο για εμένα, εάν πάνε στην εκκλησία όχι απλώς σπαταλούν τον χρόνο τους (γνώμη μου είναι) αλλά και τρώνε προπαγάνδα στο φουλ (εάν μπορέσουν να καταλάβουν αυτά που λένε τα "ιερά" κείμενά τους). Σημαντική διαφορά.

Πραγματικά απορώ εάν εκείνοι που δηλώνουν, με καμάρι κιόλας, χριστιανοί, κάθισαν ποτέ να ψάξουν όσα λέει στην πραγματικότητα η θρησκεία τους. Εγώ τα απαρνήθηκα γιατί ούτως ή άλλως δεν συμβάδιζαν με την φιλοσοφία μου, και από τότε όσο πιο πολύ ασχολούμουν με τα κείμενα τους, τόσο πιο πολύ γινόμουν σίγουρη ότι αυτό που επέλεξα ήταν το σωστό. Ειλικρινά, αν τα δει κανείς όλα αυτά χωρίς να έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου (αν όχι από την οικογένεια, ίσως από το σχολείο, τους φίλους και την κοινωνία γενικότερα) μοιάζουν παράλογα... έως γελοία.

Και μιας το θέμα αφορά την εκκλησία και όχι τόσο την θρησκεία αυτή καθ' αυτή έχω να προτείνω ένα βιβλιαράκι, ίσως να φανεί λίγο δυσάρεστο και ειρωνικό στους θρήσκους αλλά είμαστε και ρεαλιστές άνθρωποι:
Βλάσσης Ρασσιάς - «Μια.. Ιστορία Αγάπης. Η Ιστορία Της Χριστιανικής Επικρατήσεως»
Για να δείτε με πόση «αγάπη» κατάφερε να επιβληθεί αυτή η θρησκεία.
Επίσης, η «Περί θεού αυταπάτη» του Richard Dawkins είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα, αλλά υποθέτω ο τίτλος και μόνο αποτρέπει τους πιστούς από το να το διαβάσουν, το συνιστώ πάντως γιατί δεν λέει αερολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Πιστεύω πως η εκκλησία έχει χαλάσει...διότι σε πολλά θέματα έχει κάνει τους δικούς της κανόνες και δεν νομίζω πως κάτι τέτοιο είπε ο Θεός.Είναι ιδιαίτερα ρατσιστική απέμαμτι στους ομοφυλοφιλους,τους μετανάστες και το ντύσιμο.Αύτο όμως στην ορθόδοξη,στην καθολική όλα είναι πιο χαρούμενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Κατσερίνα(κι εσύ νεοφερμένη ε;)) θα συμφωνήσω με όσους λένε και ξαναλένε πως οι αναχρονιστικές ιδέες της εκκλησίας και η φθορά των πατέρων αποξενώνει όλους τους πιστούς απο την εκκλησία ανεξαιρέτως.Δεν είναι μόνο αυτό όμως αυτό το κλασσικό που σέρνουν μανάδες και γιαγιάδες τα παιδιά στην εκκλησία,μας κάνει όλους να θεωρούμε (ναι μας,κι εμένα) την πιστη ως καποιο καταναγκαστικο εργο.Αυτό που οι περισσότεροι αρνούνται να δεχτούν είναι πως είσαι πιστός ακόμη κι αν δεν σηκωνεσαι καθε κυριακη να πας στην εκκλησία :mastigio(και σιγα μην σηκωθεις σαββατο ηταν χθες:clapup:) ακόμη κι αν δεν κανεις τον σταυρο σου σε καθετι που σε παραξενευει,ακόμη κι αν δεν σκυβεις ψιλοευλαβικα ψιλοφοβισμενα το κεφαλι σε καθε εικονα.Όσο κι αν φαίνεται περιεργο σε ολους τα καταλαβαινουμε εμεις οι εφηβοι όλα αυτα καλυτερα απο ολους τους αλλους διοτι μεσα μας υπάρχει ακόμη ενα κομματι παιδικης αντιληψης που τα λεμε ολα με το ονομα τους αλλα ταυτοχρονα προετοιμαζομαστε για την ενηλικιωση.Με πιο απλα λογια οι εφηβοι εκτος απο τα ψεματα και τον οπισθοδρομικο χαρακτηρα της εκκλησιας καταλαβαινουν και κατι αλλο: η κοινωνια τους ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ να πιστευουν κι ετσι όπως και σε καθετι που ειναι υποχρεωτικο οι ορμονες μας παρακινουν να το αγνοησουμε η ακομη και να το μισησουμε πχ.μαθηματα σχολειο,πρωινο ξυπνημα:pfff:
υπεροχο θεμα 5 αστερακια κι απομενα :yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
στην καθολική όλα είναι πιο χαρούμενα....

ναι εμένα μου λες...η παιδεραστία πάει σύννεφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω καν ότι πια οι μαμάδες τραβάνε τα παιδιά τους στην εκκλησία.
Μπορεί το σχολείο να έχει στο πρόγραμμα κάποιες επισκέψεις στην εκκλησία, και προφανώς οι περισσότεροι πάνε για να μην πάρουν απουσία.
Εγώ δεν μπερδεύω την εκκλησία με την πίση στο Θεό.
Πιστεύεις? Το ξέρεις εσύ και το δουλεύεις μέσα σου, είτε διαβάζοντας, είτε με τις καλές σου τις πράξεις κτλ.

Δηλαδή δεν πιστεύω πως όποιος δεν πηγαίνει στην εκκλησία, δεν πιστεύει κιόλας.

Αντίθετα πάλι, όποιος θέλει να πάει στην εκκλησία, είναι δικαίωμά του.

Προσωπικά στην εφηβεία μου πήγαινα και στην εκκλησία και στο κατηχητικό, και είχα μόνο τις χειροτερες εμπειρίες.
Γι αυτό και έκοψα τις διπλωματικές σχέσεις με την εκκλησία. Όχι όμως με την πίστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι νέοι απομακρύντονται από την εκκλησία και δυστυχώς μαζί με αυτλη και από τον Θεό καλώς ή κακώς η εκκλησία σου δίνει εμμέσως κάποια μηνύματα που αν δε πηγαίνεις δεν τα εκλαμβάνεις.

Πλέον ελάχιστοι νυστεύουν, ελάχιστοι μαθαίνουν η Ελλάδα τείνει προς την Αθεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Οι νέοι απομακρύντονται από την εκκλησία και δυστυχώς μαζί με αυτλη και από τον Θεό καλώς ή κακώς η εκκλησία σου δίνει εμμέσως κάποια μηνύματα που αν δε πηγαίνεις δεν τα εκλαμβάνεις.

Πλέον ελάχιστοι νυστεύουν, ελάχιστοι μαθαίνουν η Ελλάδα τείνει προς την Αθεία

Χρειάζεται να πηγαίνεις στην εκκλησία για να πάρεις τα μηνύματα?
Οκ, προφανώς αν κάποιος δεν μπορεί να ψαχτεί γενικώς, αναγκαστικά, πρέπει να πάει στην εκκλησία.
Αλλά γενκά, οι έφηβοι και οι μεγαλύτεροι ακόμα, ψάχνονται στα θέματα της πίστης με άλλους τρόπους, δεν πιστεύω πως έχουν ανάγκη την εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αλλά γενκά, οι έφηβοι και οι μεγαλύτεροι ακόμα, ψάχνονται στα θέματα της πίστης με άλλους τρόπους, δεν πιστεύω πως έχουν ανάγκη την εκκλησία.

Σύγκρινε τους ανθρώπους πριν 10-20 χρόνια με τώρα. Τα διαζύγια έχουν αυξηθεί, κανένας δεν νυστεύει έχει χαθεί ο θεσμός της οικογένειας. Οι περισσότεροι λένε ότι πιστεύουν και δεν ξέρουν καν τι πιστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι νέοι απομακρύντονται από την εκκλησία και δυστυχώς μαζί με αυτλη και από τον Θεό καλώς ή κακώς η εκκλησία σου δίνει εμμέσως κάποια μηνύματα που αν δε πηγαίνεις δεν τα εκλαμβάνεις.

Πλέον ελάχιστοι νυστεύουν, ελάχιστοι μαθαίνουν η Ελλάδα τείνει προς την Αθεία
πρωτα με ενδιαφερει να ειμαστε καλοι ανθρωποι..
και υγιεις ψυχολογικα
και μετα η εκκλησια
η εκκλησια σημερα δεν δινει κανενα βαθυ ουσιαστικο μηνυμα

τυπολατρια ειναι,,και εξουσια

βαριεμαι να παω εκκλησια,,γιατι απλα ποτέ δεν θα ακουσω εαν φωτισμενο ανθρωπο να κανει ενα πραγματικο κυρηγμα διδαγμα,,για τους ανθρπους..

απλα κυριε ελεησον κυριελεησον..
κλπ

καμια συμβουλη για να παει μπροστα ο ανθρωπος και να γινει καλυτερος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δεν μπορώ να διαννοηθώ να ακουμπήσουν τα χείλη μου εκεί πάνω που ακούμπησαν χείλη γέρων ή ανθρώπων που δεν γνωρίζω, πόσο μάλλον να λατρεύω έναν νεκρό !!!

Ενώ το να τρως από το ίδιο κουτάλι από το οποίο τρώει ο καθένας και η κάθε κωλογρια που σε σπρώχνει κιόλας για να περάσει μπροστά σου, δεν είναι αηδία?

Όταν ρώτησα τη μάνα μου (η οποία δεν μου υπέγραφε καν το χαρτί της απαλλαγής τότε στο λύκειο) γιατί πιστεύει, μου απάντησε πως "έτσι έχει μάθει", "είναι παράδοση" και άλλες τέτοιες μπούρδες. Όταν της έλεγα επί πόσα χρόνια ότι δεν πιστεύω και ότι δεν θέλω να τρέχω στις εκκλησίες και να συμμετέχω στη "θεία κοινωνία" μου πεταγε τα γνωστά "τι θα πει ο κόσμος" και "η γιαγιά στεναχωριέται". Έχουμε κάνει επικους καυγάδες όπου μου λέει να μη φωνάζω μη τυχόν και ακούσει κάνεις ότι η τάδε έχει αθεη κόρη.

Προσωπικά, πιστεύω πως είναι ελάχιστα τα άτομα που πιστεύουν πραγματικά, το έχουν ψάξει το θέμα, και δεν περιορίστηκαν στις αντιλήψεις των γιαγιάδων και στα θρησκευτικά με τα οποία τρώγαμε πλύση εγκεφάλου.

Άλλο και τούτο, αντί να τους μαθαίνουν γεωγραφία, που δεν ξέρουν καλά καλά που πέφτει η ίδια τους η χώρα, επαναλαμβάνουν τις ίδιες μαλακιες τόσα χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω καν ότι πια οι μαμάδες τραβάνε τα παιδιά τους στην εκκλησία.
Μπορεί το σχολείο να έχει στο πρόγραμμα κάποιες επισκέψεις στην εκκλησία, και προφανώς οι περισσότεροι πάνε για να μην πάρουν απουσία.
Εγώ δεν μπερδεύω την εκκλησία με την πίση στο Θεό.
Πιστεύεις? Το ξέρεις εσύ και το δουλεύεις μέσα σου, είτε διαβάζοντας, είτε με τις καλές σου τις πράξεις κτλ.

Δηλαδή δεν πιστεύω πως όποιος δεν πηγαίνει στην εκκλησία, δεν πιστεύει κιόλας.

Αντίθετα πάλι, όποιος θέλει να πάει στην εκκλησία, είναι δικαίωμά του.

Προσωπικά στην εφηβεία μου πήγαινα και στην εκκλησία και στο κατηχητικό, και είχα μόνο τις χειροτερες εμπειρίες.
Γι αυτό και έκοψα τις διπλωματικές σχέσεις με την εκκλησία. Όχι όμως με την πίστη.
αυτό ακριβως πιστευω κι εγω.Μετά από κάμποσο καιρο συνειδητοποιούμε πως η εκκλησια και η πιστη δεν ειναι το ιδιο πραγμα αλλα συχνα αποτελουν δυο ξεχωριστα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top