Υπόθεση: Ζακ Κωστόπουλος

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
είναι άλλο η πρόθεση, άλλο η προμελέτη, άλλο ο δόλος. το ότι επεδίωκε να του προκαλέσει βαριά βλάβη χτυπώντας τον στο κεφάλι, δεν σημαίνει ότι πρέπει να ήταν προμελετημένο. αντίστοιχα η ανθρωποκτονία από πρόθεση χωρίζεται σε προμελετημενη, συνήθως σε ήρεμη ψυχική κατάσταση, και σε απρομελέτητη συνήθως εν βρασμώ ψυχής. και δεν κατηγορείται καν για ανθρωποκτονία από πρόθεση, αλλά για πρόθεση να προκαλέσει βαριά σωματική βλάβη, που επειδή αποτέλεσμα είχε τον θάνατο, ανάγεται σε κακουργηματικό βαθμό. ερμήνευσες λάθος τον Ποινικό κώδικα, δεν ξέρω αν απλά το γκουγκλαρες, πάντως καλό είναι να μην έχουμε έντονη άποψη για πράγματα που δεν γνωρίζουμε. δεν θέλω να σε μειώσω, φιλική συμβουλή.
επίσης το αν είχε όντως μαχαίρι δεν το ξέρουμε, όπως επίσης εμείς έχουμε δει μόνο αποσπάσματα ενώ στον εισαγγελέα έχει κατατεθεί βίντεο από κάμερα ασφαλείας που δείχνει όλα όσα συνέβησαν και σίγουρα και από τις καταθέσεις θα σχηματιστεί μια πιο πλήρης εικόνα. με το τι είδα εγώ, τι είδες εσύ στο youtube, δεν μπορούμε να βγάζουμε άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
ακόμη κ αν δεν έρθει έγκαιρα η αστυνομία, τα καταστήματα και τα εμπορεύματα είναι ασφαλισμενα κ γι'αυτό υπάρχουν κάμερες ασφαλείας, για να πιάνουν τους ληστές. καμία δικαιολογία ακόμη κ αν τον είχαν κάνει κ άλλες ληστείες. ας μην δικάζουμε μόνοι μας όμως. τα βίντεο υπάρχουν και οι μαρτυρίες επίσης.

Μην το χεις σίγουρο ότι η αστυνομία θα τον έπιανε. Πόσες ληστείες γίνονται και η αστυνομία ειναι αδυναμη. Η περίπτωση Μου θύμισε την ληστεία στην Δράμα ενός παππού κοσμηματοπώλη,ο οποίος πυροβόλησε και νομίζω τελικά αθωώθηκε, μονο που οι ληστές εκει ήταν στα καλα τους και οπλισμένοι με πυροβόλα όπλα.

Όσο για τον κοσμηματοπώλη, ούτε ειναι ο στυγνός δολοφόνος , όπως πολλοι τον παρουσιάζουν, ούτε ήθελε , πολυ πιθανό, να σκοτώσει καποιον(εκτός ισως αν κινδύνευε ο ίδιος). Κάθε μαγαζάτορας ανησυχεί, ισως να έχει οικογένεια να θρέψει, και οι εποχές ειναι δύσκολες. Δεν μπορείς να κοιτάς άπραγος όταν σου αρπάζουν την περιουσία και σου χαλάνε το μαγαζί που εσυ με κόπο έστησες.

Κριμα που πέθανε ο ληστής, όπως κριμα θα ήταν αν πέθαινε ο κοσμηματοπώλης, εάν υπήρχε συμπλοκή Κ αυτός ήταν το θύμα. Σε μια ληστεία ολα μπορούν να γίνουν, ποσό μαλλον όταν κάποιος ειναι υπό την επήρεια ναρκωτικών . Στην τελική, αυτός ηταν η αιτία για την ιδια του την τραγωδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
είναι άλλο η πρόθεση, άλλο η προμελέτη, άλλο ο δόλος. το ότι επεδίωκε να του προκαλέσει βαριά βλάβη χτυπώντας τον στο κεφάλι, δεν σημαίνει ότι πρέπει να ήταν προμελετημένο. αντίστοιχα η ανθρωποκτονία από πρόθεση χωρίζεται σε προμελετημενη, συνήθως σε ήρεμη ψυχική κατάσταση, και σε απρομελέτητη συνήθως εν βρασμώ ψυχής. και δεν κατηγορείται καν για ανθρωποκτονία από πρόθεση, αλλά για πρόθεση να προκαλέσει βαριά σωματική βλάβη, που επειδή αποτέλεσμα είχε τον θάνατο, ανάγεται σε κακουργηματικό βαθμό. ερμήνευσες λάθος τον Ποινικό κώδικα, δεν ξέρω αν απλά το γκουγκλαρες, πάντως καλό είναι να μην έχουμε έντονη άποψη για πράγματα που δεν γνωρίζουμε. δεν θέλω να σε μειώσω, φιλική συμβουλή.
επίσης το αν είχε όντως μαχαίρι δεν το ξέρουμε, όπως επίσης εμείς έχουμε δει μόνο αποσπάσματα ενώ στον εισαγγελέα έχει κατατεθεί βίντεο από κάμερα ασφαλείας που δείχνει όλα όσα συνέβησαν και σίγουρα και από τις καταθέσεις θα σχηματιστεί μια πιο πλήρης εικόνα. με το τι είδα εγώ, τι είδες εσύ στο youtube, δεν μπορούμε να βγάζουμε άκρη.


Συγγνωμη αλλα εσυ μιλησες για προμελετη και δολο. Δεν ανεφερα πουθενα τις εννοιες αυτες ουτε και την ανθρωποκτονια στα λεγομενα μου. Ακομα δεν βγηκε το πορισμα για να ξερουμε τι εφταιξε. Αυτο για το οποιο κανω λογο εγω ειναι οτι δεν θεωρω οτι υπηρχε σκοπος να του κανει κακο. Αν δεν τον ληστευε τιποτα απο ολα αυτα δεν θα ειχαν συμβει. Εσυ απο την αλλη θεωρεις οτι υπηρχε δολος. Εκει διαφωνουμε. :yes:

Ο δόλος έχει δύο στοιχεία, το γνωστικό και το βουλητικό. Ο δράστης τελεί-διαπράττει ένα έγκλημα με δόλο, όταν γνωρίζει το αποτέλεσμα της πράξης του και το επιδιώκει ή το αποδέχεται. Τοτε λεμε πως ειχε δολο.

Οσο για τα βιντεο, ναι συμφωνω δεν μπορουμε να εχουμε πληρη εικονα για το τι ακριβως εγινε παρα μονο αν δουμε ολοκληρο το αποσπασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Στα λογια μου κατακρινω την πραξη του κοσμηματοπωλη, καθως θεωρω πως δεν αντεδρασε με τον σωστο τροπο. Αλλο να προσπαθησεις να ακινητοποιησεις τον ληστη (οπως πολυ σωστα ειπες) κι αλλο να τον χτυπας για να τον τιμωρησεις εσυ ο ιδιος για το κακο που προσπαθησε να σου προκαλεσει η σου προκαλεσε.

Ομως, επετρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο που λες οτι στην βαρια σκοπουμενη σωματικη βλαβη δεν ειναι απαραιτητο να ειναι προμελετημενο η να υπαρχει δολος. Συμφωνα με το αρθρο 310 του Ποινικου Κωδικα ισχυει οτι: "Αν όμως ο δράστης επεδίωκε το αποτέλεσμα, τότε μιλάμε για τη βαριά (σκοπούμενη) σωματική βλάβη, η οποία είναι κακούργημα και τιμωρείται με κάθειρξη από 5 έως 10 έτη." Ο σκοπος πρεπει να αποδεικνυεται ετσι ωστε να εχουμε εφαρμογη της κατηγοριας αυτης. Στην προκειμενη περιπτωση λοιπον θεωρω πως ο κατηγορουμενος δεν επιδιωκε να του κανει κακο η και ακομα να τον σκοτωσει, αν αποδειχθει κατι τετοιο απο το ιατροδικαστικο πορισμα.

Επισης, διαφωνω σε αυτο που ειπες οτι δεν αποτελουσε απειλη ο δραστης. Αυτος μπηκε με μαχαιρι μεσα στο καταστημα και επισης οταν εσπασε την τζαμαρια του κοσμηματοπωλειου παλι κρατουσε στα χερια του ενα μεγαλο κομματι σπασμενο γυαλι, συμφωνα με το ρεπορταζ που ακουσαμε αλλα και διαβασαμε στα news. Οταν καποιος το βλεπει αυτο, μπαινει στην διαδικασια να σκεφτει πρωτον οτι απειλειται και δευτερον να κανει κατι πρωτος, με καποιον τροπο να τον σταματησει πριν προλαβει ο αλλος και τον βλαψει.

Τελος, δεν ειδα πουθενα να συνεχιζουν να τον χτυπουν αμεσως μετα τις πρωτες βοηθειες. Ισα Ισα αυτος σηκωθηκε και αρχισε να τρεχει και παλι καποιος του πεταξε κατι χωρις να τον ακουμπησει για να τον σταματησει μεχρι οι ανδρες τις αστυνομιας να κουνηθουν για να τον σταματησουν.

Συγγνωμη αλλα εσυ μιλησες για προμελετη και δολο. Δεν ανεφερα πουθενα τις εννοιες αυτες ουτε και την ανθρωποκτονια στα λεγομενα μου. Ακομα δεν βγηκε το πορισμα για να ξερουμε τι εφταιξε. Αυτο για το οποιο κανω λογο εγω ειναι οτι δεν θεωρω οτι υπηρχε σκοπος να του κανει κακο. Αν δεν τον ληστευε τιποτα απο ολα αυτα δεν θα ειχαν συμβει. Εσυ απο την αλλη θεωρεις οτι υπηρχε δολος. Εκει διαφωνουμε. :yes:

Ο δόλος έχει δύο στοιχεία, το γνωστικό και το βουλητικό. Ο δράστης τελεί-διαπράττει ένα έγκλημα με δόλο, όταν γνωρίζει το αποτέλεσμα της πράξης του και το επιδιώκει ή το αποδέχεται. Τοτε λεμε πως ειχε δολο.

Οσο για τα βιντεο, ναι συμφωνω δεν μπορουμε να εχουμε πληρη εικονα για το τι ακριβως εγινε παρα μονο αν δουμε ολοκληρο το αποσπασμα.

βαριά σκοπούμενη δεν σημαίνει ότι απαραίτητα ήταν προμελετημένο, ούτε ότι υπήρχε δόλος. όταν το αποτέλεσμα είναι βαριά σωματική βλάβη ή θάνατος, όταν ο κατηγορούμενος χτυπήσει το θύμα σε καίρια σημεία που μπορεί να προκαλέσει μόνιμη βλάβη, αυτό είναι βαριά σκοπούμενη. εφόσον τον χτυπούσε στο κεφάλι, είχε σκοπό να του προκαλέσει βλάβη.
πχ, πες ότι εγώ κρατάω μαχαίρι. αν στοχεύσω στην καρδιά, τις αρτηρίες κλπ, αυτό είναι βαριά σκοπούμενη, άσχετα με το αν υπήρχε δόλος. δεν κατηγορείται για δολοφονία ο άνθρωπος, ούτε για φόνο εκ προμελέτης. ο άνθρωπος που σκοτώθηκε δεν αποτελούσε απειλή για την σωματική ακεραιότητα του καταστηματάρχη, δεν ήταν καν μέσα στο κατάστημα όταν αυτός μπήκε, μόνος του αποφάσισε να πλησιάσει και τα βίντεο δείχνουν μαίνος και όχι αυτοάμυνα στο σημείο που έχει δεχτεί ήδη τις πρώτες βοήθειες κ συνεχίζει να τον χτυπάει. ο άνθρωπος δεν ηταν ικανός να σταθεί. έχεις δίκιο, είναι θλιβερό να παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους κάποιοι. κ ακόμη πιο θλιβερή η αντίδραση μερικών ανθρώπων. ακόμη κ αν δεν έρθει έγκαιρα η αστυνομία, τα καταστήματα και τα εμπορεύματα είναι ασφαλισμενα κ γι'αυτό υπάρχουν κάμερες ασφαλείας, για να πιάνουν τους ληστές. καμία δικαιολογία ακόμη κ αν τον είχαν κάνει κ άλλες ληστείες. ας μην δικάζουμε μόνοι μας όμως. τα βίντεο υπάρχουν και οι μαρτυρίες επίσης.
πρώτον μην λες ότι δεν είπες πράγματα που έχεις γράψει 2 ποστ πιο πάνω κ δεύτερον μην λες ότι εγώ λέω πως υπήρχε δόλος. δεν είπα ποτέ ότι υπήρχε δόλος. έμε δεν καταλαβαίνεις τον ΠΚ κ έχεις κ άποψη, έμε δεν καταλαβαίνεις ούτε τι σου λέω. ειλικρινά εγώ προσπάθησα, δεν μπορώ να συζητήσω με έναν άνθρωπο που δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει. συγγνώμη.

δείτε λίγο κ αυτό το βίντεο: https://youtu.be/9FBmi5kiWRg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Έχουν ξεφύγει τα πράγματα σ' αυτή τη χώρα...βγαίνεις να κάνεις ένοπλη ληστεία και δεν ξέρεις αν θα γυρίσεις σπίτι σου!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
όταν ο κατηγορούμενος χτυπήσει το θύμα σε καίρια σημεία που μπορεί να προκαλέσει μόνιμη βλάβη, αυτό είναι βαριά σκοπούμενη. εφόσον τον χτυπούσε στο κεφάλι, είχε σκοπό να του προκαλέσει βλάβη.
είναι άλλο η πρόθεση, άλλο η προμελέτη, άλλο ο δόλος. το ότι επεδίωκε να του προκαλέσει βαριά βλάβη χτυπώντας τον στο κεφάλι, δεν σημαίνει ότι πρέπει να ήταν προμελετημένο.

Ο κοσμηματοπωλης κατηγορειται για βαρια σκοπουμενη σωματικη βλαβη σε βαθμο κακουργηματος. Ενταξει, δεν ηταν σωστο να αντιδρασει με αυτο τον τροπο και να τον κλωτσαει, παρ'ολα αυτα δεν θεωρω οτι ειχε σκοπο να τον σκοτωσει η να τον βλαψει. Αν δεν ειχε εισβαλλει στο καταστημα του ο ληστης δεν θα ειχε προβει σε αυτη την ενεργεια, αρα δεν θεωρω οτι υπηρχε ο σκοπος. Ηταν μια αντιδραση (λανθασμενη και απερισκεπτη) απο την πλευρα του. Μενει να βγουν τα αποτελεσματα του ιατροδικαστη για τα αιτια θανατου.

Συγγνωμη αλλα εσυ μιλησες για προμελετη και δολο. Δεν ανεφερα πουθενα τις εννοιες αυτες ουτε και την ανθρωποκτονια στα λεγομενα μου. Ακομα δεν βγηκε το πορισμα για να ξερουμε τι εφταιξε. Αυτο για το οποιο κανω λογο εγω ειναι οτι δεν θεωρω οτι υπηρχε σκοπος να του κανει κακο. Αν δεν τον ληστευε τιποτα απο ολα αυτα δεν θα ειχαν συμβει. Εσυ απο την αλλη θεωρεις οτι υπηρχε δολος. Εκει διαφωνουμε. :yes:

Ναι εχεις δικαιο, τωρα προσεξα τι εγραψες περι δολου που το ξανα διαβασα! Ειχα κανει misread τα λεγομενα σου, το ειχα διαβασει βιαστικα.

Αυτο που εξηγω ομως ειναι για το αν ειχε την προθεση. Εχω κανει highlighted που γραφεις οτι το επιδιωκε και οτι ειχε σκοπο και εχω κανει επισης highlighted τα λογια που υποστηριζω εγω οτι δεν ηθελε να του κανει κακο και ουτε υπηρχε σκοπος. Αν ηξερε οτι ο ληστης θα κατεληγε δεν θα αντιδρουσε ετσι. Πραγματικα το πιστευω αυτο. Δεν ξυπνησε να παει στην δουλεια του για να του κανει κακο. Για αυτο και εγραψα για τον Π.Κ που λεει οτι εχουμε σκοπουμενη σωματικη βλαβη αν ο δραστης επιδιωκε το αποτελεσα. Σε αυτο διαφωνω. Δεν θεωρω οτι το επιδιωκε.

Το βιντεο ομως ειναι θλιβερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Όπως και να έχει κρίμα για άλλον έναν θάνατο :(

Ναρκομανής, ληστής και ομοφυλόφιλος...γιατί «κρίμα»;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Ναι όπως λένε και στα σχόλια στο YouTube μερικοί ελληνάρες, τα έχω δει :(


Πάντως είχε πολυτάραχη ζωή ο συγχωρεμένος. Όπως λένε και στο facebook, από τόσα γλύτωσε και κοίτα τώρα τι έγινε. Είχα πετύχει κάποιες κοινοποιήσεις σχολιασμών του και έγραφε πολύ ωραία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Ναι όπως λένε και στα σχόλια στο YouTube μερικοί ελληνάρες, τα έχω δει :(

Δε μου απαντάς στην ερώτησή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Δε μου απαντάς στην ερώτησή μου...
Εξακολουθώ να θεωρώ κρίμα τον άλλον έναν θάνατο. Ναρκομανής; Δουλειά του. Ομοφυλόφιλος; Δουλειά του.
Όσο για το ληστής, όχι δουλειά του κι εγώ έπεσα από τα σύννεφα όταν έμαθα ότι είναι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Εξακολουθώ να θεωρώ κρίμα τον άλλον έναν θάνατο. Ναρκομανής; Δουλειά του. Ομοφυλόφιλος; Δουλειά του.
Όσο για το ληστής, όχι δουλειά του κι εγώ έπεσα από τα σύννεφα όταν έμαθα ότι είναι αυτός.

Δε σε ρώτησα αυτό, σε ρώτησα ΓΙΑΤΙ θεωρείς ότι είναι «κρίμα»...έχασε π.χ. η Ελληνική κοινωνία κάποιο επιφανές και αξιόλογο μέλος της;
Ή παίζει κάτι άλλο;
«Δουλειά του» είναι να πηδιέται με άντρες χωρίς προφυλάξεις και να μεταδίδει τον ιό του HIV;
«Δουλειά του» είναι να μαστουρώνει και να κάνει ληστείες κι ένα σωρό άλλες μαλακίες υπό την επήρεια των ουσιών;
Έχει γίνει η κοινωνία μπουρδέλο, τρέμουμε για τις περιουσίες, τρέμουμε για τα παιδιά μας και γενικότερα τους δικούς μας ανθρώπους που μπορεί να εκτεθούν κι όμως υπάρχουν άνθρωποι που στο άκουσμα τέτοιων ειδήσεων βλέπουν κάτι το «δυσάρεστο»...
Το μόνο δυσάρεστο είναι που θα τρέχουν το φουκαρά τον κοσμηματοπώλη στα δικαστήρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Κι από πότε οι άξιοι να ζούνε είναι οι επιφανείς κι αυτοί που λες εσύ αξιόλογους και οι άλλοι δεν είναι κρίμα να πεθαίνουν;

Εντελώς παράλογα και μονοσήμαντα αυτά τα κοινωνικά standards περί του ποιος αξίζει να ζει και ποιος όχι.

Ένας άνθρωπος είναι πολλά περισσότερα από κάποια συγκεκριμένα του χαρακτηριστικά. Sorry αλλά εγώ το πήρα σαν ειρωνεία εκείνο το αρχικό σου μήνυμα, εξού κι ο λόγος που δεν σου απάντησα προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Ναρκομανής, ληστής και ομοφυλόφιλος...γιατί «κρίμα»;


Κι εσύ με ποιο δικαίωμα κοστολογείς τις ζωές των άλλων και αποφασίζεις αν πρέπει να ζήσει ή οχι; Πρέπει να ζουν μόνο όσοι εγκρίνεις εσύ και οι υπόλοιποι οχι; Γιατί; Ποιος είσαι εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πάμε να δούμε τι έγινε (αυτό είναι καθαρά η άποψη μου για το περιστατικό) και οχι δεν είμαι τόσο ειδικός σε αυτά τα θέματα αλλά θα κάνω μια προσπάθεια.
Αρχικά βλέπουμε τον ΖΑΚ μέσα στο κατάστημα να προσπαθεί να βγει από το κατάστημα. Δε μπορεί γιατί. Όχι γιατί δεν έχει την δύναμη να την σμπροξει αλλά γιατί λένε η πόρτα είναι ειδική και κλειδώνει αυτόματα μόλις αντιληφθεί ληστή και τα λοιπά. Κάτι που δεν κλείνει έτσι.
Όμως επίσης βλέπουμε τον ιδιοκτήτη να είναι έξω (ας τον ονομάσουμε Κυρ Παντελή) να τον πετάει πέτρες απέξω. Κάτι που σημαίνει ότι είναι έξω από πριν. Οπότε αυτά που είπε ότι τον απείλησε με μαχαίρι δεν ισχύει για εμένα. Προσπαθώντας να βγει ο Ζακ παίρνει έναν πυροσβεστήρα να σπάσει την πόρτα με έναν πυροσβεστήρα με ατυχές προσπάθειες.
Προσπαθεί να βγει με το κεφάλι και σπάει ένα τζάμι με το κεφάλι του.
Στη συνέχεια τότε ο κυρ Παντελής με τον φίλο του (κυρ Βαγγέλα) (σ.σ. τυχαίο παράδειγμα) αρχίζουν να τον κλωτσάνε στο κεφάλι περίπου 9 με 10 φορές στο κεφάλι σε 4 με 5 δευτερόλεπτα.
Μάλιστα στο τελευταίο το κεφάλι του βρίσκει και το πεζοδρόμιο.
Μια μικρή σημείωση η αυτοάμυνα επιτρέπεται όταν ακόμα και ο ληστής είναι μέσα στο μαγαζί. Παρόλα αυτά τον βαράει ακόμα και όταν είναι έξω πράγμα που απαγορεύεται.
Στη συνέχεια ο ΖΑΚ παίρνει ένα κομμάτι γυαλί (μάλλον εκείνη την ώρα δε καταλαβαίνει ο ΖΑΚ τι κάνει) και προσπαθεί να ξεφύγει αλλά ένας αστυνομικός τον σταματάει και τον συλλαμβάνει αλλά τον πάνε στο ΕΚΑΒ που εκεί πεθαίνει.
Τώρα σύμφωνα με τον Γρηγόρη Βαλλιανάτο λέει ότι ο Ζακ μπήκε εκεί (κοσμηματοπωλείο) όχι για να κλέψει αλλά για να γλυτώσει από κίνδυνο που διέτρεχε στο απέναντι μαγαζί.

Δυστυχώς δε το ξέρουμε αυτό. Περιμένω αύριο την έκθεση του Ιατροδικαστή για να δούμε πιο ολοκληρωτικά από τι προήλθε ο θάνατος του και το πόρισμα της αστυνομίας αν βρήκαν δαχτυλικά αποτυπώματα του ΖΑΚ σε αντικείμενα αξίας ή στο ταμείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Κι από πότε οι άξιοι να ζούνε είναι οι επιφανείς κι αυτοί που λες εσύ αξιόλογους και οι άλλοι δεν είναι κρίμα να πεθαίνουν;

Εντελώς παράλογα και μονοσήμαντα αυτά τα κοινωνικά standards περί του ποιος αξίζει να ζει και ποιος όχι.

Ένας άνθρωπος είναι πολλά περισσότερα από κάποια συγκεκριμένα του χαρακτηριστικά. Sorry αλλά εγώ το πήρα σαν ειρωνεία εκείνο το αρχικό σου μήνυμα, εξού κι ο λόγος που δεν σου απάντησα προσωπικά.

Άλλο αν κάποιος αξίζει να ζει ή να πεθάνει και άλλο το «κρίμα» που είπες εσύ αναφερόμενος στο θάνατό του!
Κατά τ' άλλα άσε τις φανφάρικες δηλώσεις και την επίκληση στο συναίσθημα και πες μου σε απλά Ελληνικά...ΓΙΑΤΙ είναι «κρίμα» που σκοτώθηκε ο συγκεκριμένος;
α), β), γ)...τόσο δύσκολο είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Και τώρα χάθηκε μια ζωή και βρέθηκε κι ένας σοβαρά μπλεγμένος για πόσα; 1000 - 3000 - 5000 ευρώ χασούρα;
Να αντισταθείς όταν πρόκειται για τη ζωή / σωματική και ψυχική υγεία κάποιου δικού σου ανθρώπου, αλλά για υλικά αγαθά;

Σε κοσμηματοπωλείο πήγε. Αν τον αφηνε θα μπορούσε να του κάνει ζημιά >100.000 ευρώ π.χ.δες εδώ. Ποιος θα τον αποζημείωνε μετά;

Όταν μπαίνει κάποιος σε ξένη περιουσία ένοπλος δεν μπορεί να ξέρει ο άλλος τις προθέσεις του ο ιδιοκτήτης της περιουσίας. Γι αυτό ότι και να κάνει μετά δικαστικώς είναι άμυνα.

Στην Ελλάδα έχουν κυριαρχήσει ιδεολογίες ότι είναι σωστό να κλέβεις τράπεζες και φαινομενικά πλούσιους μαγαζάτορες, απενεχοποίησης χρήσης ναρκωτικών ακόμα και δολοφονίες ηγετών του συστήματος. Αυτοί που διαδίδουν τέτοιες ίδεες είναι ηθικοί αυτουργοί. Το γεγονός ότι ένας ληστής ήταν ακτιβιστής ανθρώπινων δικαιωμάτων είναι πρόβλημα για τη κοινωνία.


Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνονται τέτοια περιστατικά για να μην μπορούμε να προβλέψουμε το αποτέλεσμα της δίκης:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
..έχασε π.χ. η Ελληνική κοινωνία κάποιο επιφανές και αξιόλογο μέλος της;
Ή παίζει κάτι άλλο;

Δυστυχώς, η ελληνική κοινωνία «ψοφάει» να διχάζεται.

Με αφορμή αυτο, βγήκε η (ψεύτο)αριστερα να εκθειάσει έναν «ήρωα», «ιδεαλιστή», που ενσάρκωνε τον«καταπιεσμένο»(γκει,οροθετικος ,ναρκομανης ) που στην ουσία, πήγε μαστουρωμενος να ληστέψει τον «παλιοκαπιτάλα» , συνάνθρωπο του,(δήθεν) πλούσιο, και γι αυτο ο κακός της υπόθεσης.


Από την άλλη, αποτέλεσε ευκαιρία για τον κάθε φασίστα και εθνικιστή, να βγει στην επιφάνεια και να βγάλει το μίσος και το κόμπλεξ του για τα άτομα με ιδιαιτερότητες, και να κάνει δηλώσεις τύπου «για το Μάτι ούτε καν τόσος ντόρος», η «για τον τάδε δολοφονημένο αστυνομικό δεν είπατε τίποτα»,» «καλα να πάθει η παλιολουγκρα» κλπ.

Και στην τελική, να αναζωπυρώνεται αυτο το εμφυλιακό κλιμα , και να ξεκινάει παλι το αλληλοφάγωμα. Τραγικές καταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Δυστυχώς, η ελληνική κοινωνία «ψοφάει» να διχάζεται.

Δεν ασχολούμαι με τα Μ.Μ.Ε. και το πως προσπαθεί η κάθε πλευρά να εκμεταλλευτεί το συμβάν, ούτε ενέπλεξα την προσωπική μου άποψη στη συζήτηση...
Στάθηκα όμως στη δήλωση του χρήστη Scandal, ο οποίος τόνισε πως είναι «κρίμα» που σκοτώθηκε ο ληστής και πως για κάποιο λόγο πρέπει να αισθανόμαστε άσχημα για «έναν ακόμη θάνατο» ενός τέτοιου ανθρώπου...
Κι όπως βλέπεις αδυνατεί να αιτιολογήσει την άποψή του!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Δεν ασχολούμαι με τα Μ.Μ.Ε. και το πως προσπαθεί η κάθε πλευρά να εκμεταλλευτεί το συμβάν, ούτε ενέπλεξα την προσωπική μου άποψη στη συζήτηση...
Στάθηκα όμως στη δήλωση του χρήστη Scandal, ο οποίος τόνισε πως είναι «κρίμα» που σκοτώθηκε ο ληστής και πως για κάποιο λόγο πρέπει να αισθανόμαστε άσχημα για «έναν ακόμη θάνατο» ενός τέτοιου ανθρώπου...
Κι όπως βλέπεις αδυνατεί να αιτιολογήσει την άποψή του!;)


Δηλαδη πρεπει να χαρουμε που εγινε ολο αυτο και ο ανθρωπος πεθανε ή πρεπει να μην μας νοιαξει καν δηλαδη? Ποιοι ειμαστε εμεις για να κρινουμε ποιος αξιζει να ζει και ποιος οχι, και για ποιον ειναι περισσοτερο κριμα; Γιατι μιλας υποτιμητικα για αυτον; Φυσικα και ειναι κριμα που 33 χρονων πεθανε ο ανθρωπος και μαλιστα με τετοιο τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Κι εσύ με ποιο δικαίωμα κοστολογείς τις ζωές των άλλων και αποφασίζεις αν πρέπει να ζήσει ή οχι; Πρέπει να ζουν μόνο όσοι εγκρίνεις εσύ και οι υπόλοιποι οχι; Γιατί; Ποιος είσαι εσύ;

Πρώτον, χαμήλωσε τους τόνους...δεύτερον, εγώ ούτε «κοστολόγησα» τη ζωή κανενός ούτε είπα «καλά να πάθει»...περιμένω όμως απ' αυτόν και όποιον ακόμη θεωρεί «κρίμα» το θάνατο ενός εγκληματία να μου το αιτιολογήσει με επιχειρήματα...
Δηλαδη πρεπει να χαρουμε που εγινε ολο αυτο και ο ανθρωπος πεθανε ή πρεπει να μην μας νοιαξει καν δηλαδη? Ποιοι ειμαστε μεις για να κρινουμε ποιος αξιζει να ζει και ποιος οχι, και για ποιον ειναι περισσοτερο κριμα; Γιατι μιλας υποτιμητικα για αυτον; Φυσικα και ειναι κριμα που 33 χρονων πεθανε ο ανθρωπος και μαλιστα με τετοιο τροπο.

Είτε μας αρέσει είτε όχι κάποιοι άνθρωποι είναι πιο αξιόλογοι από κάποιους άλλους...και κάποιες πράξεις, όσο και να προσπαθούν κάποιοι «προοδευτικοί» (για να μην πω τίποτα χειρότερο) να τις περάσουν ως «socially correct» κ.λπ. είναι επιβλαβείς για τους συνανθρώπους μας και την κοινωνία γενικότερα...
Πρέπει λοιπόν να πλέξω το εγκώμιο ενός ληστή;Για ποιο λόγο;
Ή να λυπηθώ για το θάνατο που προκάλεσε ο ίδιος στον εαυτό του την ώρα που παραβίαζε την περιουσία ενός συμπολίτη μας;Για ποιο λόγο;
Απλές ερωτήσεις τις οποίες περιμένω κάποιος να απαντήσει, αλλά μάλλον μάταια...βλέπω πως όλοι το παίζετε ανθρωπιστές και πάτε την κουβέντα αλλού (όπως π.χ. «ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει» κ.α.) και «to the point» ουδείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top