Προσωπικότητα: ένα παιχνίδι ρόλων για την κοινωνική αποδοχή;

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Θέμα που μπαίνει στις κοινωνικές σχέσεις...

Τι πιστεύετε για τους ανθρώπους οι όποιοι θεωρούν ότι πάσει θυσία πρέπει να φανούν (πως να το πω) κυριλέ, εντάξει, τυπάδες, μάγκες, διανοούμενοι και γενικά γ@μ@τοι;... Το βλέπω συνέχεια τελευταία... Άνθρωποι γελοίοι, χωρίς προσωπικότητα προσπαθούν να δείξουν ένα χαρακτήρα εντελώς διαφορετικό. Το εκνευριστικό είναι ότι αρκετοί τους θεωρούν σοβαρά άτομα και ειλικρινείς. Πιστεύετε ότι είναι εύκολο κάποιος να παραστήσει έναν άνθρωπο που δεν είναι ο πραγματικός του εαυτός για να προσεταιριστεί άλλα άτομα (είτε φιλικά είτε ερωτικά) και τελικά αξίζει κάποιος να παίζει ένα διαφορετικό ρόλο από αυτό που είναι για αυτούς του λόγους; Δεν χάνει την ίδια την προσωπικότητα του;

Σόρρυ αν δεν υπάρξουν απαντήσεις αλλά μου γεννήθηκε η απορία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μπορείς να δεις αρκετά σχετικά posts στο θέμα: Η μόδα του περιθωρίου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Απλά καθυστερούν την μέρα που θα πουν "μάλλον τελικά πρέπει να είμαι ο εαυτός μου".
Και αν την καθυστερήσουν αρκετά ίσως να μην έχουν την δύναμη να το κάνουν, αν και θα το θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Για να είναι κάποιος εντάξει, τυπάς, μάγκας και όλα τα σχετικά που είπες πρέπει να το έχει αυτό σαν γνώρισμα, δηλαδή είτε να έχει τα γνωρίσματα του χαρακτηρα που κάνουν τον γαμάτο, είτε έχοντας ζήσει αρκετές καταστάσεις στη ζωή του που διαμόρφωσαν τον χαρακτήρα του να έχει γίνει γαμάτος (το γαμάτος δεν είναι η σωστή λέξη, αλλά το βάζω για να συνοψίσω όλα τα παραπάνω, τέσπα...).

Το να αλλάξει ΡΙΖΙΚΑ τον εαυτό του για κάποιον σοβαρό λόγο ή γιατί απλά δεν θέλει να είναι έτσι, το δέχομαι και είμαι απόλυτα σύμφωνος με αυτό. Γιατί τότε θα ΕΙΝΑΙ αυτό που θέλει να γίνει, δεν θα το δείχνει απλά. Το να προσπαθεί να δείξει (και όχι να γίνει, η διαφορά είναι τεράστια) κάτι άλλο, είναι αυτό που κάνει κάποιον να χάσει την προσωπικότητά του.

Αρχική Δημοσίευση από Fantasmenos:
Πιστεύετε ότι είναι εύκολο κάποιος να παραστήσει έναν άνθρωπο που δεν είναι ο πραγματικός του εαυτός για να προσεταιριστεί άλλα άτομα (είτε φιλικά είτε ερωτικά) και τελικά αξίζει κάποιος να παίζει ένα διαφορετικό ρόλο από αυτό που είναι για αυτούς του λόγους; Δεν χάνει την ίδια την προσωπικότητα του;
Οι περισσότεροι (ίσως και όλοι) άνθρωποι έχουμε την αντιληψη ότι οι γύρω μας, μας θέλουν κορυφαίους. Αν δεν είμαστε κορυφαίοι σε όλους τους τομείς θα μας θεωρήσουν μηδενικά και θα μας απομονώσουν. Ο καθένας βλέπει στον γαμάτο (ή δήθεν γαμάτο) φίλο του κάποιο γνώρισμα που ο ίδιος θα ήθελε να έχει για να συμπληρώσει τη "γαμάτη" εικόνα του και να γίνει πιο γαμάτος.
Όσο εμείς δε γουστάρουμε τους ανθρώπους όπως είναι και έχουμε ο καθένας τα δικά του στερεότυπα και τις δικές του ιδέες για το πως θέλουμε να είναι οι φίλοι μας, τόσο αυτοί θα κρύβονται πίσω από τη μάσκα του γαμάτου για να μας πλησιάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θέμα που μπαίνει στις κοινωνικές σχέσεις...

Τι πιστεύετε για τους ανθρώπους οι όποιοι θεωρούν ότι πάσει θυσία πρέπει να φανούν (πως να το πω) κυριλέ, εντάξει, τυπάδες, μάγκες, διανοούμενοι και γενικά γ@μ@τοι;...

Πιστεύω πως είναι τόσο πολύ ανασφαλείς που φοβούνται να βγάλουν προς τα έξω τον πραγματικό τους χαρακτήρα επειδή είναι σίγουροι πως στους άλλους δεν θα αρέσει αυτό που είναι και γι αυτό το λόγο θα τους απορρίψουν. Το κακό είναι ότι δεν σκέφτονται πως με το να προσπαθούν να πιάσουν αυτά τα στανταρντς που μόνοι τους και εντελώς αυθαίρετα θέτουν, επιβάλλουν στον εαυτό τους μία μορφή ανελευθερίας- αναγκάζονται να ζουν και να δρουν όπως ίσως θεωρούν ότι θα έπρεπε και ξεχνάνε να ζήσουν όπως θέλουν.

Το βλέπω συνέχεια τελευταία... Άνθρωποι γελοίοι, χωρίς προσωπικότητα προσπαθούν να δείξουν ένα χαρακτήρα εντελώς διαφορετικό. Το εκνευριστικό είναι ότι αρκετοί τους θεωρούν σοβαρά άτομα και ειλικρινείς.

Δε νομίζω πως είναι γελοίοι, ούτε ότι δεν έχουν προσωπικότητα- απλά είναι αδύναμοι χαρακτήρες. Θεωρούν πως η όποια προσωπικότητα διαθέτουν δεν είναι αρκετή, δεν τους ικανοποιεί, δεν ικανοποιεί τους γύρω τους και υιοθετούν άλλες συμπεριφορές που πιστεύουν ότι θα τους κάνουν πιο αγαπητούς/ προσιτούς/ δημοφιλείς/ γ@μάτους. :)
Αυτοί που τους θεωρούν "σοβαρά άτομα και ειλικρινείς" ίσως δεν διαθέτουν αρκετά ανεπτυγμένη κριτική ικανότητα ώστε να καταλάβουν ότι οι άλλοι παίζουν ρόλους.
Προσωπικά, πολύ περισσότερο θα εκτιμούσα κάποιον που θα μου πει "ορίστε, αυτός είμαι", από κάποιον που θα προσπαθήσει να το παίξει ...ο,τιδήποτε.
:worry:

Πιστεύετε ότι είναι εύκολο κάποιος να παραστήσει έναν άνθρωπο που δεν είναι ο πραγματικός του εαυτός για να προσεταιριστεί άλλα άτομα (είτε φιλικά είτε ερωτικά) και τελικά αξίζει κάποιος να παίζει ένα διαφορετικό ρόλο από αυτό που είναι για αυτούς του λόγους; Δεν χάνει την ίδια την προσωπικότητα του;

Όχι καλέ- πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις εσύ κι εγώ; Να γίνεις εσύ (ας πούμε :D) εντελώς τεχνοκράτης, για να ταιριάζεις με μία μερίδα ανθρώπων και εγώ να γίνω (ας πούμε :D) οπαδός του κομμουνισμού για να ταιριάζω με μία άλλη μερίδα ανθρώπων; Ε δε γίνεται! Τουλάχιστον όχι εύκολα... Πρέπει να υπάρχει ισχυρό κίνητρο και μπόλικη δόση ανασφάλειας όσον αφορά αυτό που ήδη είμαστε.
Για το αν αξίζει, δε μπορώ να απαντήσω- για εκείνον που θα το κάνει ίσως να αξίζει. Τι ίσως δηλαδή, προφανώς θα αξίζει- αφού το κάνει! :)
Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι αυτά που κερδίζει (ό,τι τέλος πάντων κερδίζει) είναι πολύ λιγότερα από όσα χάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τι πιστεύετε για τους ανθρώπους οι όποιοι θεωρούν ότι πάσει θυσία πρέπει να φανούν (πως να το πω) κυριλέ, εντάξει, τυπάδες, μάγκες, διανοούμενοι και γενικά γ@μ@τοι;...

Ντροπή και αίσχος.

Ψωνάρα είναι αυτός, ο οποίος τολμάει να θαυμάζει τον ευατο του περισσότερο από ότι εμένα... :pfff:

Πς...Αν δεν έπιανε, δεν θα το έκανε κανείζ. :P




Το βλέπω συνέχεια τελευταία...

Κλείνε που και που τα μάτια, σε ένα "αναγκαίο για το πνεύμα ύπνο" (όπως έλεγε ο καμύ).
Εναλλακτικά,
μα πάντα στο πνεύμα αυτού του σημαντικού συγγραφέως,
γράψτους εκεί που δεν πιάνει μελάνι :P




Άνθρωποι γελοίοι, χωρίς προσωπικότητα προσπαθούν να δείξουν ένα χαρακτήρα εντελώς διαφορετικό.

...Για το νετ μιλάς; :worry::worry::worry: Ντροπή σ.



Πιστεύετε ότι είναι εύκολο κάποιος να παραστήσει έναν άνθρωπο που δεν είναι ο πραγματικός του εαυτός για να προσεταιριστεί άλλα άτομα (είτε φιλικά είτε ερωτικά)

Εχμ, χμχμ, να το σκεφτώ λίγο... :hmm: Χμ...
"Ναι"...?

και τελικά αξίζει κάποιος να παίζει ένα διαφορετικό ρόλο από αυτό που είναι για αυτούς του λόγους;

Και βέβαια δεν αξίζει, μα στον πόλεμο και στο τάβλι όλα επιτρέπονται.


Δεν χάνει την ίδια την προσωπικότητα του;

Λολ ρε συ, λολ
αυτός είναι και ο πρωταρχικός σκοπός
να μην θυμόμαστε ποιοί είμαστε πραγματικά :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλούστερα απ' ότι δείχνουν...

Ο άνθρωπος είναι από τη φύση του μιμητικό ον. Κοινώς... σα τις μαϊμούδες. Κουνάει η μια τα χέρια, τα κουνάει και η άλλη. Το θέμα είναι τι γίνεται εφόσον ΔΕΝ μπορείς να αντιγράψεις 100% τον άλλο (που ακόμα κι αν το κάνεις δεν υπάρχουν εγγυημένα αποτελέσματα).

Πχ Βγαίνω εγώ ο death μεταλάς με μια death μεταλλού και της μιλάω για τους Dark Tranquility εντυπωσιάζοντάς την. Ο Ρεμπεσκές που ακούει Μαρίζα Κοχ με ζηλεύει και κάνει το ίδιο σε άλλη μεταλλού. Μετά από 2 ώρες όμως θα πρέπει να συνεχίσει το acting του, το ίδιο και μετά από 2 μήνες (αν είναι συναισθηματικός και την κρατήσει τόσο!:P). Κάπου εκεί ενδιάμεσα θα πέσει η μάσκα. Φυσικά τα πρόσωπα και οι καταστάσεις είναι τελείως αυθαίρετα, το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί αν εγώ το έπαιζα λάτρης του καλού βιβλίου, που δεν έχω ΙΔΕΑ από καλό βιβλίο.

Ότι και να προσπαθείς να είσαι, άμα δεν είσαι, ξεφτίζεις! Μάλιστα, το ξέφτισμα σε μειώνει σαφώς περισσότερο στα μάτια των άλλων απ' ότι αν εξ' αρχής έδειχνες αυτό που πραγματικά ήσουν, όπου εκεί απλά δε θα ταίριαζες με αυτούς τους ανθρώπους και ο καθένας θα έπαιρνε το δρόμο του και πιθανότατα θα ζούσε πιό πολύ χρόνο με επόμενους πιό ταιριαστούς σε αυτόν ανθρώπους.

Ο ψεύτης στην προσωπικότητα λοιπόν χαλάει και την εικόνα του αλλά και το χρόνο όλων των υπολοίπων. Ευτυχώς είναι στοιχείο με μικρό χρόνο ημιζωής (διότι έπειτα διασπάται στα στοιχεία "ηλίθιος" και "κουραστικός"), τουλάχιστον στα έξυπνα μάτια (η μυαλά αν επιθυμείτε).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Όλοι παίζουμε κάποιο ρόλο σε αυτό το θέατρο που λέγεται ζωή.


...ακόμα ομάδα που να αποτελείται από ανθρώπους που είναι ο εαυτός τους 100%, (μετα τον Αδαμ και την Ευα) δεν βρέθηκε… θα παιζανε ξύλο, φαντάζομαι.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Με αηδιάζουν αυτοί οι άνθρωποι. Ξερόλες και βουτηγμένοι στο λούσο, με αέρα προαστίων και ύφος χιλίων καρδιναλίων.
Πλέον απλά τους αγνοώ και ευτυχώς είμαι σε μία φάση της ζωής μου... απομακρυνσμένη από αυτούς.

Πιστεύετε ότι είναι εύκολο κάποιος να παραστήσει έναν άνθρωπο που δεν είναι ο πραγματικός του εαυτός για να προσεταιριστεί άλλα άτομα (είτε φιλικά είτε ερωτικά) και τελικά αξίζει κάποιος να παίζει ένα διαφορετικό ρόλο από αυτό που είναι για αυτούς του λόγους; Δεν χάνει την ίδια την προσωπικότητα του;
Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημά σου, γενικά δεν πιστεύω ότι κρατάει πολύ αυτή η υποκριτική, η μίμιση ατόμων ενός συγκεκριμένου συνόλου, με αυτόσκοπό την ένταξη σε αυτό. Βέβαια το έχω δει να πετυχαίνει, αλλά είτε τελικά δεν κράτησε πολύ, είτε όντως έχασε το "νέο μέλος" κάτι από το χαρακτήρα του.











Δε ζηλεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Όλοι νιώθουμε την ανάγκη να είμαστε αποδεκτοί και αρεστοί ή τουλάχιστον την νιώσαμε κάποτε. Το θέμα είναι να ''αρέσουμε'' παραμένοντας ο εαυτός μας. Όποιος ενδιαφέρεται απλά για την προβολή του και για να προκάλεσει θαυμασμό ή να δημιουργήσει σχέσεις χωρίς να είναι ο εαυτός του, τότε βρίσκεται σε λάθος μονοπάτι. Πρέπει να προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι, ναι, αλλά χωρίς να χάνουμε τον εαυτό μας. Όταν αυτό γίνεται ηθελημένα, τότε ακόμα χειρότερα. Γενικά, δεν νομίζω ότι πρέπει να προσπαθήσουμε να γίνουμε κάτι άλλο για να είμαστε δημοφιλείς. Με αυτό τον τρόπο όταν κάποιος μας αγαπήσει (είτε φιλικά είτε ερωτικά) θα ξέρουμε ότι μας αγάπησε για τον πραγματικό εαυτό μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuts

Νεοφερμένος

Ο Andreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
βασικα δεν έχει 100% σχέση με το ερώτημα, αλλά η καθηγήτρια αρχαίων (ναι καρντιά μου, μαθητής είμαι), ειλικρινά, προσπαθεί να το παίξει ότι πλησιάζει τους πάντες με μοντέρνο στυλάκι ενώ δεν της βγαίνει. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΦΡΑΝΤΖΑ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ 46 ΧΡΟΝΩΝ. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Ο χαρακτήρας της είναι κουστουμάκι-πουκαμισάκι, βιβλιά κι έτσι, αλλά επειδή ξέρει ότι δεν παίζει να προσελκύσει μαθητές...:worry::P:P:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
βασικα δεν έχει 100% σχέση με το ερώτημα, αλλά η καθηγήτρια αρχαίων (ναι καρντιά μου, μαθητής είμαι), ειλικρινά, προσπαθεί να το παίξει ότι πλησιάζει τους πάντες με μοντέρνο στυλάκι ενώ δεν της βγαίνει. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΦΡΑΝΤΖΑ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ 46 ΧΡΟΝΩΝ. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Ο χαρακτήρας της είναι κουστουμάκι-πουκαμισάκι, βιβλιά κι έτσι, αλλά επειδή ξέρει ότι δεν παίζει να προσελκύσει μαθητές...:worry::P:P:D:D:D:D:D


Η δικιά μου καθηγητρία αρχαίων δεν κάνει καμιά προσπάθεια να μας προσεγγίσει αλλιώς. Διατηρεί το στυλάκι της το εκνευριστικό, αλλά τουλάχιστον είναι ο εαυτός της. Πάντως κανείς δεν την συμπαθεί. Ίσως σε κάποιο βαθμό να αναγκάζουμε εμείς τους άλλους να αλλάξουν. Από εκεί και πέρα ο καθένας διαλέγει αν θέλει να αλλάξει ή να μείνει αυτός που είναι και σε όποιον αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuts

Νεοφερμένος

Ο Andreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Η δικιά μου καθηγητρία αρχαίων δεν κάνει καμιά προσπάθεια να μας προσεγγίσει αλλιώς. Διατηρεί το στυλάκι της το εκνευριστικό, αλλά τουλάχιστον είναι ο εαυτός της. Πάντως κανείς δεν την συμπαθεί. Ίσως σε κάποιο βαθμό να αναγκάζουμε εμείς τους άλλους να αλλάξουν. Από εκεί και πέρα ο καθένας διαλέγει αν θέλει να αλλάξει ή να μείνει αυτός που είναι και σε όποιον αρέσει.
Βασικά...
Τη δική μας δεν τη συμπαθούν ούτε οι μαθήτριες (ναι, τ'αγορια ειμαστε στούρνοι) που παίρνουν 20-20-20 συνεχώς :worry::D
Δε μιλάει αυτή. Φωνάζει. Ναι..ίσως την προτιμούμε να είναι ο εαυτός της. Ας δούμε από Σεπτέμβριο πως θα είναι, πάντως πέρσυ ήταν αν όχι για γέλια, ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ!!.
Αντιθέτως υπάρχουν και πιο...νεαρές (27-35) που σε καταλαβαίνουν, ειλικρινά. Και είναι καλές στο επάγγελμά τους, αλλά και καταλαβαίνουν την εφηβεία, τα ξεσπάσματα, τα προβλήματα κλπ και προσπαθούν -αν όχι να σε δικαιολογήσουν- να σε βοηθησουν ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Βασικά...
Τη δική μας δεν τη συμπαθούν ούτε οι μαθήτριες (ναι, τ'αγορια ειμαστε στούρνοι) που παίρνουν 20-20-20 συνεχώς :worry::D
Δε μιλάει αυτή. Φωνάζει. Ναι..ίσως την προτιμούμε να είναι ο εαυτός της. Ας δούμε από Σεπτέμβριο πως θα είναι, πάντως πέρσυ ήταν αν όχι για γέλια, ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ!!.
Αντιθέτως υπάρχουν και πιο...νεαρές (27-35) που σε καταλαβαίνουν, ειλικρινά. Και είναι καλές στο επάγγελμά τους, αλλά και καταλαβαίνουν την εφηβεία, τα ξεσπάσματα, τα προβλήματα κλπ και προσπαθούν -αν όχι να σε δικαιολογήσουν- να σε βοηθησουν ;):)


Λοίπον και εγώ είμαι απο τις μαθήτριες που παίρνουν 20-20-20 συνεχώς και πάλι δεν την συμπαθώ. Ναι, πράγματι οι νεαροί καθηγητές και καθηγητριες δείχνουν να μας καταλαβαίνουν και εμάς καλύτερα, παραμένοντας ο εαυτός τους. Και εκτιμούμε ότι δεν προσποιούνται. Αλλά πάλι ίσως το εκτιμούμε επειδή ο χαρακτήρας τους και η γενικότερη συμπεριφορά τους είναι άψογη. Τους ψεύτικους καθηγητές αντίθετα, όπως και τους ψεύτικους μαθητές τους αντιπαθούμε πολύ και ας μην το ξέρουν αυτοί. Για αυτό όσοι προσπαθούν να γίνουν αρεστοί και δημοφιλείς, πρέπει να ξέρουν πως αυτό δεν εκτιμάται από όλους. Ενώ η ειλικρίνεια, μαζί με γνήσιες προσπάθειες για καλύτερευση δημιουργούν σεβασμό και συμπάθεια. Και αυτό δεν ιχύει μόνο για μέσα στην τάξη ή στο σχολείο, αλλά και παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuts

Νεοφερμένος

Ο Andreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Συμπέρασμα; Κανείς δε μπορεί να κρυφτεί πίσω από τον πραγματικό του εαυτό, γιατί πάντα θα "του την φέρει" ο ίδιος του ο εαυτός ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Συμπέρασμα; Κανείς δε μπορεί να κρυφτεί πίσω από τον πραγματικό του εαυτό, γιατί πάντα θα "του την φέρει" ο ίδιος του ο εαυτός ;)


Σωστό θα έλεγα το συμπέρασμα...

Πρέπει απλά να μας αποδεχτούμε, κάτι που δεν είναι εύκολη δουλειά. Αν μας αποδεχτούμε σιγά σιγά θα γίνουμε αρεστοί και στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zina85

Νεοφερμένος

Η zina85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
η ελλειψη αυτοπεποιθησης και ποσο μαλλον αυτοεκτιμησης οδηγει πολλους ανθρωπους να βγαζουν ενα αλλον ευατο...απλα τους λυπαμαι...! τα στερεοτυπα και οι λαθος αξιες και αντιληψεις οι ταμπελες που βαζουμε καταστρεφουν την εικονα - γεμισαμε νεοπλουτους και ατομα τα οποια πιστευουν πως ειναι καποιοι...
εγω απλα θα πω δειξε μου τον φιλο σου να σου πω ποιος εισαι ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και πώς είστε σίγουροι ότι αυτοί που κρίνετε ως "δήθεν", δεν είναι πράγματι ο εαυτός τους; Αφού το έχουν επιλέξει; Αυτή δηλαδή η δηθενιά να είναι αυτό που τους εκφράζει; Η προσωπικότητα, δεν είναι το κουστούμι που πρέπει να φοράμε για να είμαστε συμβατοί με την κοινωνία;

:hmm::hmm:

Θέτω μερικά ερωτήματα στη συζήτηση, αφού βλέπω ότι έχουν αρχίσει να βγαίνουν ήδη συμπεράσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Και πώς είστε σίγουροι ότι αυτοί που κρίνετε ως "δήθεν", δεν είναι πράγματι ο εαυτός τους; ...

:hmm::hmm:

...

Ακριβώς! Όλοι έχουμε την "περσόνα", που μας επιφύλαξε η φάση του "εκπολιτισμού" μας. Όπως το διετράνωσε κι ο κύριος Γιούνγκ, η διαδικασία εκπολιτισμού του ανθρωπίνου πλάσματος, οδηγεί αναπόφευκτα σ' ένα συμβιβασμό ανάμεσα στον εαυτό του και την κοινωνία, που καταλήγει σε μάσκες και σε ρόλους...Το ουσιώδες πάντως είναι, αν πίσω από τη μάσκα υπάρχει και πρόσωπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το ουσιώδες πάντως είναι, αν πίσω από τη μάσκα υπάρχει και πρόσωπο!
Πρόσωπο υπάρχει, αλλά μέχρι να το δεις θα σου βγάλει το συκώτι. Ειδικά στο σχολειό, φίλε Νωέα.

  • Είσαι ο εαυτός σου; "Θέλω έναν άντρα, όχι ένα νιάνιαρο"
  • Αποκτάς μια πλαστή.. προσωπικότητα; "Θέλω να 'σαι ο εαυτός σου"
Άντε βγάλε άκρη.

Same applies to men, occasionally.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top