Προπληρωμένες κάρτες: Ποια να πάρω;

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ωραία ευχαριστώ! Αλλά από ότι βλέπω το κάνουν και άλλες τράπεζες πχ eurobank..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
H καλύτερη προπληρωμένη είναι της Κύπρου.
Μόνο ταυτότητα,5 ευρώ(τόσα είχα τουλάχιστον πριν 2 χρόνια που την είχα βγάλει) και την παραλαμβάνεις σε 10 λεπτά. Συνδεέται με paypal,λειτουργέι ως χρεωστική στην ουσία,αλλά είναι μόνο η καρτά.Δεν συνδέεται με λογαριασμό.
Έχεις λεφτά; την φορτίζεις-κόστος 1ευρώ/φόρτιση- και κάνεις τις αγορές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι, δεν έχω κάνει μεχρι στιγμής συναλλαγές με προπληρωμένη κάρτα, γι'αυτό συγχωρέστε με:worry:, αν κάνεις μια αγορά στο internet πχ, στοιχίζει ένα συγκεκριμένο ποσό, και δώσεις τον αριθμό, ο άλλος από το οποίον αγοράσαμε το προιόν δεν θα μπορέσει μετά αν θέλει να αδειάσει το λογαριασμό μας?? 'Η υπάρχει κάποιο όριο?? Γίνεται αυτόματα η συναλλαγή η πρέπει να το εγκρίνεις εσύ μέσω τράπεζας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Καλημέρα!!!!!!!!!

Λοιπόν.... αποφάσισα να βγάλω προπληρωμένη κάρτα, αφού εδώ και ένα μήνα συνεχώς ψάχνω φίλους προς "εκμετάλλευση"!!!!:D
Όμως.... δεν έχω ιδέα από αυτά!!!!

Υπάρχουν τόσες τράπεζες που δεν ξέρω τι να πρώτο-διαλέξω!! Εντωμεταξύ εχθές μου είπε ένας φίλος ότι κάθε φορά που τη γεμίζεις υπάρχει και χρέωση.....:pfff:
Επίσης.... Τι είναι η χρεωστική κάρτα????? Και έχει διαφορά από την προπληρωμένη????

Λοιπόν... Τι προτείνετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Καλημέρα!!!!!!!!!

Λοιπόν.... αποφάσισα να βγάλω προπληρωμένη κάρτα, αφού εδώ και ένα μήνα συνεχώς ψάχνω φίλους προς "εκμετάλλευση"!!!!:D
Όμως.... δεν έχω ιδέα από αυτά!!!!

Υπάρχουν τόσες τράπεζες που δεν ξέρω τι να πρώτο-διαλέξω!! Εντωμεταξύ εχθές μου είπε ένας φίλος ότι κάθε φορά που τη γεμίζεις υπάρχει και χρέωση.....:pfff:
Επίσης.... Τι είναι η χρεωστική κάρτα????? Και έχει διαφορά από την προπληρωμένη????

Λοιπόν... Τι προτείνετε??

Η προπληρωμένη που είχα δεν με βόλεψε καθόλου γιατί με χρεώναν όταν την γεμιζα, με χρεωναν όταν δεν την χρησιμοποιουσα συχνά και δεν ξέρω και εγώ γιατί άλλο με χρεωναν. Χρεωστική έχω επίσης (=debit?) αλλά δεν βολεύει γιατί δεν μπορώ να την χρησιμοποιησω ονλαιν. Αυτή χρησιμοποιεί τα χρήματα που εχει ο λογαριασμός σου, αν είναι άδειος δεν μπορείς να ψωνισεις. Γιατί την θέλεις την κάρτα; η καλύτερη επιλογή θα έλεγα πως είναι η κανονική πιστωτική κάρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Η χρέωση κάθε φορά που την γεμίζεις ονομάζεται προμήθεια. Πχ, εγώ έχω prepaid στην Attica (διάρκειας 5 χρόνων) και το ελάχιστο που την γεμίζεις είναι 30€ με προμήθεια 1€ (δηλαδή μέσα μπαίνουν 29€). Άμα βάλεις μεγαλύτερα ποσά ανεβαίνει η προμήθεια, όχι πολύ όμως.

Μια χαρά με έχει βολέψει εμένα, την έχω συνδέσει και με paypal και όλα καλά. Το μόνο που με απογοητεύει είναι το ότι δεν μπορείς να της βάλεις χρήματα από μηχάνημα, πρέπει να πας σε ταμείο, αλλά οκ, η Attica δεν έχει ποτέ κόσμο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εγώ έχω χρεωστική της Κύπρου.
Μου παίρνουν 1 ευρώ προμήθεια,ασχέτως ποσού.
Παίρνουν και απο μηχάνημα και απο ταμείο,ωστόσο η κατάθεση πιστώνεται μετά τις 6 το απόγευμα.
Και δουλευει με όλα.

Πιστωτική δεν θα έλεγα,γιατί σου χρεώνουν και τόκους,άσε που άν στην χακάρουν...κλάφτα.
Συνήθως την έχω άδεια,και όταν θέλω να την χρησιμοποιήσω,βάζω το ποσό που θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
:hmm:... μαλιστα!

Η αλήθεια είναι πως θέλω να την χρησιμοποιήσω για online αγορες!!

Μου εχουν πει για Πειραιως και Κυπρου ... το εψαξα αλλα και πάλι ακρη δεν εβγαλα!!! Μπερδεύομαι με όλα αυτά που μου λένε... τα λένε και γρήγορα!!:(

Την attica δεν την εχω ξανακουσει...

Πιστωτικη δεν θελω να χρησιμοποιησω γιατι αμα γινει καμμια στραβη μεσω internet δεν εχω ορεξη να τρεχω..

Αυτό που θέλω είναι μια καρτα που να με εξυπηρετει στις αγορες μεσω διαδικτύου, να έχει τη λιγότερο δυνατή χρέωση, και να μην έχει ελάχιστο όριο κατάθεσης χρημάτων..
Για Πειραιώς έχετε ακούσει κάτι ή έχετε χρησιμοποιήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Της Κύπρου προπληρωμένη.
3-4 χρόνια την έχω και έχω αγοράσει πολλές φορές απο το ιντερνετ. 5 ευρώ η έκδοση,1 ευρώ η προμήθεια που σου κρατάει κάθε φορά που την φορτίζεις ανεξαρτήτος ποσού.
Επίσης υποστηρίζεται απο το i-cardonline που συνδέεσαι και βλέπεις ανα πάσα στιγμή τις κινήσεις σου,υπόλοιπο κάρτας κτλπ.

Και κάτι ακόμα
Χρεωστική= χρειάζεται να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό απο τον οποίο αντλεί το ποσό που θές.
Προπληρωμένη= μόνο η κάρτα,την φορτίζεις όποτε θές και κάνεις τις αγορές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Πιστωτική: έχεις insurance
Προπληρωμένη: δεν έχεις insurance
Συνεπώς αν πέσεις σε απάτη, τα λεφτουδάκια σου θα εξανεμιστούν, θα μείνεις στην μέση του πουθενά αν η αεροπορική εταιρία που έκλεισες τα εισητηρία σου κηρυξει πτώχευση, κοκ

Αν πληρώνεις τον λογαριασμό σου στην ώρα του, δεν θα έχεις πρόβλημα με επιτόκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
H καλύτερη προπληρωμένη είναι της Κύπρου.
Μόνο ταυτότητα,5 ευρώ(τόσα είχα τουλάχιστον πριν 2 χρόνια που την είχα βγάλει) και την παραλαμβάνεις σε 10 λεπτά. Συνδεέται με paypal,λειτουργέι ως χρεωστική στην ουσία,αλλά είναι μόνο η καρτά.Δεν συνδέεται με λογαριασμό.
Έχεις λεφτά; την φορτίζεις-κόστος 1ευρώ/φόρτιση- και κάνεις τις αγορές σου.

Η προπληρωμένη της Κύπρου απαιτεί να έχεις λογαριασμό στην τράπεζα Κύπρου;

Ξέρετε αν έχει η Εθνική προπληρωμένη κάρτα;

Τις προπληρωμένες κάρτες τις γεμίζεις και μέσω ΑΤΜ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
προσωπικά έχω την gift card της Attica, μέχρι 150Ε (δεν έχω χρειαστεί να βάλω παραπάνω) μου παίρνει 1Ε προμήθεια, την χρησιμοποιώ για online αγορές [αλλά έχω αγοράσει και ψυγειάκι από τον κοτσοβολο με αυτήν στο κατάστημα] και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
Μου την είχαν κάνει δώρο πριν 5 χρόνια περίπου και λήγει στο τέλος του χρόνου, αλλά σκοπεύω να την ανανεώσω μιας και με έχει βολέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
προσωπικά έχω την gift card της Attica, μέχρι 150Ε (δεν έχω χρειαστεί να βάλω παραπάνω) μου παίρνει 1Ε προμήθεια, την χρησιμοποιώ για online αγορές [αλλά έχω αγοράσει και ψυγειάκι από τον κοτσοβολο με αυτήν στο κατάστημα] και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
Μου την είχαν κάνει δώρο πριν 5 χρόνια περίπου και λήγει στο τέλος του χρόνου, αλλά σκοπεύω να την ανανεώσω μιας και με έχει βολέψει.

Και πως την γεμίζεις...? Πρέπει να πας σε κατάστημα ή την γεμίζεις και online?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και πως την γεμίζεις...? Πρέπει να πας σε κατάστημα ή την γεμίζεις και online?

Σε κατάστημα... αλλά όσες φορές έχει χρειαστεί να τη γεμίσω δεν μου πήρε πάνω από ...5 λεπτά (τα καταστήματα attica που με βολεύουν είναι πάντα ...άδεια--αν και εδώ που τα λέμε δεν θυμάμαι να έχω πετύχει ποτέ κατάστημα της τράπεζας γεμάτο οπουδήποτε :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Η προπληρωμένη της Κύπρου απαιτεί να έχεις λογαριασμό στην τράπεζα Κύπρου;


Τις προπληρωμένες κάρτες τις γεμίζεις και μέσω ΑΤΜ?
Όχι δεν χρειάζεται να έχεις λογαριασμό,είναι μόνο η κάρτα

Τις φορτίζεις και μέσω ΑΤΜ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
To κακό με αυτές τις κάρτες είναι ότι δεν μπορείς να δεις κίνηση. Επίσης δεν μπορείς να βγάλεις λεφτά που έχουν μείνει μέσα και να τα πάρεις στο χέρι (δηλαδή όχι εύκολα και θα ταλαιπωρηθείς, τουλάχιστον στην Eurobank). Ασε που αυτές οι προμήθειες μου φαίνονται κλεψιά (1 ευρώ από εδώ, 1 ευρώ από κει, χ ευρώ για την έκδοση. Οι άλλες κάρτες γιατί είναι τζάμπα δηλαδή?). Αν πάρετε, να βάλετε οπωσδήποτε την υπηρεσία που ειδοποιεί με SMS μετά από κάθε αγορά. Χρησιμοποιώ συνεχώς πιστωτικές (3) στο ιντερνετ από το 2005, η μοναδική φορά που μου έκλεψαν λεφτά ήταν από προπληρωμένη. Θα πρότεινα να πάρετε προπληρωμένη μόνο αν δεν μπορείτε να βγάλετε πιστωτική/χρεωστική γιατί από όπου και να το πιάσεις δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Αν σε κλέψανε δε σου φταίει η κάρτα,προφανώς εσύ που δεν πρόσεξες το κατάστημα/πωλητή που αγόρασες..
Της Κύπρου που έχω εγώ έχω πλήρη ενημέρωση απο το https://www.i-cardonline.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Θεωρώ ότι φαίνεται ξεκάθαρα ποιός μπορεί να φταίει από όσα έγραψα αλλά για μεγαλύτερη ακρίβεια ας ξεκαθαρίσω ότι γνωρίζω τα βασικά περί ασφάλειας και την προπληρωμένη την χρησιμοποίησα μόνο σε καταστήματα που είχα χρησιμοποιήσει πιστωτικές παλιότερα (και μάλιστα πολλές φορές, χωρίς πρόβλημα). Ισως να ήταν "η ώρα η κακή" και να "μπορούσε να τύχει με οποιαδήποτε άλλη κάρτα", αλλά σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αρνητικά, κατατάσσω τις προπληρωμένες στην χειροτερη κατηγορία καρτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Θεωρώ ότι φαίνεται ξεκάθαρα ποιός μπορεί να φταίει από όσα έγραψα αλλά για μεγαλύτερη ακρίβεια ας ξεκαθαρίσω ότι γνωρίζω τα βασικά περί ασφάλειας και την προπληρωμένη την χρησιμοποίησα μόνο σε καταστήματα που είχα χρησιμοποιήσει πιστωτικές παλιότερα (και μάλιστα πολλές φορές, χωρίς πρόβλημα). Ισως να ήταν "η ώρα η κακή" και να "μπορούσε να τύχει με οποιαδήποτε άλλη κάρτα", αλλά σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αρνητικά, κατατάσσω τις προπληρωμένες στην χειροτερη κατηγορία καρτών.

είναι όντως οι χειρότερες. Χρησιμοποιούσα και εγώ τέτοιες για ένα διάστημα και επειδή πολλές από αυτές που έπαιρνα δεν γεμιζαν, μου έμενε ενα μικρό υπόλοιπο στην κάρτα το οποίο μου το ετρωγαν. Μετά πήρα από αυτές που γεμίζουν και τα fees έπεφταν βροχη, οπότε πήγα και έβγαλα 2 κανονικές πιστωτικές και βρήκα την ησυχία μου. Έχουν και μεγαλύτερη ασφάλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kazu

Νεοφερμένος

Ο Kazu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για να βγαλω προπληρωμενη καρτα στη τραπεζα κυπρου τι πρεπει να εχω μαζι μου? μονο ταυτοτητα ή χρειαζεται και ΑΦΜ και τετοια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top