Οι ερωτικές σχέσεις σε κλειστές κοινωνίες

Νεκ

Νεοφερμένος

Η Νεκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στη προκειμένη φάση υπάρχει ενθουσιασμός και θέλεις να βρίσκεσαι κοντά με αυτόν τον άνθρωπο, άρα δεν σε απασχολεί και πολύ το συγκεκριμένο. Σε δεύτερη φάση επίσης πάλι δεν σε απασχολεί το θέμα γιατί έχουν υπάρξει άλλα σημαντικότερα, όπως το ότι έχεις μάθει τον άλλον και τον έχεις αποδεχτεί.

Να μην σε απασχολεί το παρελθόν γιατί στο κάτω κάτω δεν είναι αυτό που θα καθορίσει το μέλλον σου/σας. Εξάλλου αν σε βασανίζει πολύ το θέμα, που είναι λογικό, μπορείς να την ρωτήσεις. Οι υγιείς σχέσεις βασίζονται στην ειλικρίνεια. Αλλά σε γενικές γραμμές βλέποντας και κάνοντας..γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα προκύψει στο μέλλον με αυτόν τον άνθρωπο, μπορεί να είναι η γυναίκα της ζωής σου ή μπορεί μεθαύριο να μην ταιριάζετε και να χωρίσετε.

Έχω μεγαλώσει σε επαρχία και ειλικρινά ακόμα δεν μπορώ να αποδεχτώ αυτό τον τρόπο σκέψης. Είναι φοβερό πόσο μπορεί να επηρεάσει κάποιον και να χαλάσει ακόμα και η ζωή σου. Όλοι έχουμε κάνει τις σχέσεις μας και δεν είναι κακό, αυτό που κατά τη γνώμη μου είναι κακό είναι η πονηριά στο μυαλό...και κάτι σιγανοπαπαδιές που φαίνονται αθώες και απονήρευτες αλλά στη πράξη ...αν η κοπέλα είναι ειλικρινής μαζί σου δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Ο διάλογος και η ειλικρίνεια είναι τα δύο καλύτερα όπλα για να δημιουργήσεις μια πολύ καλή σχέση. Και τι αν δεις φίλο δικό σου και πρώην της κοπέλας? Να είσαι καλά εσύ μαζί της, αυτή είναι η ουσία...εξάλλου μη ξεχνάς ότι ένα μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων τρώγεται από τη ζήλια του και τη καχυποψία του κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
μια απλη ανδρική σκεψη ακούστε: Δεν είμαστε παιδάκια...κι όταν είσε ενήλικας πολύ συχνά στο κρεβάτι ο άνδρας είναι αυτό που λέμε επιβήτορας, και συχνα όχι αγαπησιαρης και τρυφερός...
όταν λοιπον συναντάς έναν ενήλικα πρώην της δικιάς σου το πρώτο που σκέφτεσαι είναι ο ρόλος του πρώην ως επιβήτορα ..και μετά όλα τα άλλα..
Κι ο ανδρικός εγωισμός όπως ξέρουμε πολλές φορές δεν σηκώνει και πολλά...
ασχετα που σήμερα γίνεται μια προσπάθεια να κατευναστεί το ανδρικό προφίλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
μια απλη ανδρική σκεψη ακούστε: Δεν είμαστε παιδάκια...κι όταν είσε ενήλικας πολύ συχνά στο κρεβάτι ο άνδρας είναι αυτό που λέμε επιβήτορας, και συχνα όχι αγαπησιαρης και τρυφερός...
όταν λοιπον συναντάς έναν ενήλικα πρώην της δικιάς σου το πρώτο που σκέφτεσαι είναι ο ρόλος του πρώην ως επιβήτορα ..και μετά όλα τα άλλα..
Κι ο ανδρικός εγωισμός όπως ξέρουμε πολλές φορές δεν σηκώνει και πολλά...
ασχετα που σήμερα γίνεται μια προσπάθεια να κατευναστεί το ανδρικό προφίλ.

Aπολύτως σωστός αλλά guess what....και οι γυναίκες που απο την φύση μας είμαστε πιο ζηλιάρες τα ίδια σκεφτόμαστε.
Και δεν είναι ανάγκη να συναντήσουμε φάτσα κάρτα τις πρώην, βλέπεις η φαντασία μας οργιάζει και αρκεί μια αναφορά στο όνομα τους,μια φώτο ή πολλές φορές και τίποτα.Άσε που συνήθως οι πρώην ενός άντρα ξεπερνούν σε αριθμό τους δικούς μας.
Οπότε άντε να φανταστούμε για όλες αυτές που περάσαν απο το κρεββάτι,πάτωμα,πίσω κάθισμα αυτοκινήτου του πως τις άγγιζε,τι τους έλεγε,τι τους και τι του έκαναν.
Είναι να τρελαίνεσαι, μέχρι και σε αναδρομική και άκυρη σκηνή ζηλοτυπίας μπορείς να καταλήξεις.
Οπότε ή συμβιβαζόμαστε με αυτό και δεν το σκεφτόμαστε χωρίς λόγο ή ψάχνουμε συντρόφους στα νηπιαγωγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
έχουμε και λέμε: για τη φίλη kleftra σε επαρχιακές πόλεις δεν χρειάζεται να φακελώσεις κάποιον από ενδιαφέρον.Ξέρεις τα πάντα για τον άλλον πριν καν μπεις σε μια σχέση.Φυσικά και μπορεί να αποκρύψει πράγματα από το παρελθόν της .
Για να γίνει πιο κατανοητή η ερώτηση μιλάμε για την κλασική πραγματικότητα της επαρχίας όπου σχεδόν οι ανδρες μιας ηλικίας γνωρίζονται μεταξύ τους σαν μια παρέα.
Όταν μια κοπέλα έχει (ενα μεσαίο αριθμό θα πω πρωην..4-5) και ένας απ αυτούς μπορεί να είναι πελάτης σου, ο αλλος μπορεί να είναι γειτονας σου, κοκ
έρχεσαι δηλαδη σε επαφη πολύ συχνα, πόσο άσχημα θα χτυπούσε να μην ξέρεις ότι ένας απ αυτούς που πηγαίνεις στο μπάσκετ παρέα έχει κάνει κάτι με τη κοπέλα σου?

για τη φίλη Μανια έχω να πω ότι αναφερομαι σε ωριμες σχέσεις και όχι τις πολύ νεανικές.
Συμφωνώ ότι μετράει το πως είσε στη συγκεκριμένη σχέση ,αλλά πρόσεξε :
ένας απ τους λόγους που θα με έκανε να είμαι καλά με την κοπέλα μου είναι να μην βρίσκω μπροστά μου πρώην της....ή να είμαι περήφανος γι αυτήν με ότι έχει κάνει στη ζωη της και πριν απο μένα.
Δεν πατάμε ενα κουμπι και διαγραφουμε το παρελθον....υπαρχει κόσμος που έχει σταθει τοσο καλα στη ζωη του, έχει αποφύγει τη φθορα επιπόλαιων σχέσεων, έχει πετύχει πράγματα έτσι ώστε το παρελθόν του (κατα κάποιο τρόπο ) να είναι ότι καλύτερο έχει να παρουσιασει.

Αφού το λές έτσι θα σου πώ το άλλο, η κοπέλα έχει παρελθόν, το κακό όμως στις μικρές κοινωνιες είναι πώς τα κορίτσια πρέπει να έχουν 4-5 ενώ εσύ και οι φύλοι σου περίπου 50 για να λέγεστε αντρες, κατάλαβε και την θέση της κοπέλας, επειδή η κοινωνία είναι μικρή πρέπει να καταδικαστεί; Στο χωριό που πέρασα κάποια χρόνια με έναν γνωστό μου χωριάτη που είπα πώς παντρέυτηκα παρθένα εμπειστευτηκά εκείνος το διέδωσε σε όλο το χωριό και άν περάσω τώρα με δείχνουν, ξέρεις πώς νοιώθω; απο την άλλη άν ε'ίχα 50 γκόμενους πάλι θα με έδειχναν, άν πάλι είχα πολλές σχέσεις αλλα με 2-3 ολοκληρομένες πάλι θα με έδειχναν γιατί οι πρώην θα πούν ψέματα πώς πήγαν μαζί μου για να παίξουν τους κάποιους, και εγώ σε ρωτώ, πιστέυεις πώς πρέπει να νοιάζεσε; Ειχα σχέση με κάποιον κάποτε που δεν ολοκληρώθηκε και αργότερα παντρέυτηκα τον αδερφό του, τι σημαίνει αυτό, πώς επειδή φιλήθηκα και έκανα διάφορα απαγορέυετε να παντρευτώ τον έρωτα της ζωής μου;

Σόρυ για το κατεβατο αλλα πρέπει να τα λέμε όπως είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σπάνια ανδρας κατά τη γνώμη μου έχει περισσοτερες σχέσεις απο μια κοπέλα όταν και οι 2 είναι πανω απο 30.
Οι ανδρες όταν λένε ότι έχουν παει με 10 εννοούν πάντα και τις αρπαχτες και τα μιας βραδυας κλπ. μεγαλοποιούν και μεταξυ τους ότι κάνουν γιατί σαν ανδρες έχουν αναγκη να μεγαλώσουν ακόμα και τεχνητά το βιογραφικό τους.
Οι κοπέλες όταν λένε εχουν 5 πρωην εννοούν 5 ανδρες με τους οποίους έχουν ζησει κι έχουν κανει πολλά (χώρια οι αρπαχτες).
Θέλω να είμαι ρεαλιστής και λέω ότι στην επαρχία σπάνια υπάρχει ανδρας με πανω απο 4-5 πληρεις καλες σχέσεις..όσο όμορφος και οσο πλουσιος και να είναι...μπορει να ακουγεται ίσως υπερβολικό αλλά είναι πολλά κοντα στην αλήθεια.
Και χωρίς να το θέλω βλέπω ότι λιγο έφυγα απ το θέμα αλλά καταλήγω σ ένα ενδιαφερον συμπερασμα περί σχέσεων: τελικά οι γυναίκες χειρίζονται καλυτερα τα θεματα σχέσεων γιατι είναι ΚΑΙ πιο έμπειρες.
(το μυστικο βρίσκεται στο ότι κανεις ανδρας δεν θα παραδεχτεί οτι έχει κάνει λιγες σχεσεις στη ζωη του) προσωπικες αποψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν οι ερωτικες σχεσεις ειναι δυσκολες στην επαρχια...:hmm:
Δε θα το ελεγα δυσκολες....απλα στην επαρχια τα ατομα λειτουργουν διαφορετικα...
Απιστευτο κουτσομπολιο και το οτιδηποτε μαθαινεται πολυ γρηγορα...
Οποτε ναι, ουσιαστικα κανεις δεν ειναι τοσο ελευθερος οσο σε καποιο αλλο μερος που δεν τον ξερουν και οι πετρες...Πολλες φορες σου προσαπτουν και σχεσεις ενω δεν ηταν ποτε τιποτα παραπανω απο εναν καφε, ενα ποτο, ενα φαγητο...μονο και μονο επειδη σε ειδαν μαζι με καποιον...
Τωρα οσον αφορα στο πως αισθανεται κανεις οταν συναντα πρωην...απλα πρεπει να βαζει μπροστα το μηχανισμο του εγωισμου του και να μην αφηνει να τον επηρεαζει ενα ατομο...δεν ειναι πις οφ κεικ βεβαια, αλλα ειναι μια καλη λυση, εαν δεν μπορεις να συνειδητοποιησεις οτι οι πρωην ειναι απλα εξ και τιποτα παραπανω, χωρις να δημιουργεις εικονες με αυτους και τον ανθρωπο σου...
Αλλωστε ολοι εχουμε προηγουμενες σχεσεις ειτε ποιοτικες, ειτε ποσοτικες...
Και καλο ειναι να κρινουμε τον αλλο απο τη στιγμη που ειναι μαζι μας και μετα και οχι για το τι ειχε και εκανε πριν απο εμας...
Θα μας γλυτωσει απο πολλα αρνητικα και ψυχοφθορα συναισθηματα, οπως επισης και σκεψεις...
Χαρη θα κανουμε στον εαυτο μας και στο μελλον της σχεσης μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεκ

Νεοφερμένος

Η Νεκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη φίλη mania. Αν μπαίνεις σε τρυπάκια τι θα σκεφτεί ο ένας και ο άλλος νομίζω ότι σύντομα η σχέση θα διαλυθεί πριν την ώρα της και ξέρεις γιατί? Γιατί πολύ απλά τους δίνεις το δικαίωμα, μα με ένα βλέμμα, μα με μια κουβέντα σου, δεν υπάρχει περίπτωση..είναι θέμα χρόνου. Δεν μπορεί να μπει εγωισμός σε μια πραγματική σχέση, είναι αδύνατον. Η συνταγή είναι απλή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όντως είναι δύσκολο το να διατηρήσεις ακέραιη τη σχέση σου σε μία μεσογειακή μικρή κοινωνία. Το κουτσομπολιό είναι απλά μέρος αυτής και η νέα γενιά δεν έχει αποκτήσει ακόμα τις κατάλληλες παρωπίδες ή την αναισθησία απέναντι στα σχόλια ή τις πληροφορίες που κυκλοφορούν ελεύθερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
πιστευω ακομη ότι ο χρόνος είναι ο πιο αδεκαστος κριτής των όσων έχει κάνει κάποιος ερωτικά στη ζωή του.Τι εννοώ? πολύ απλά πιστεύω πως όλοι καποια στιγμή βρίσκουν αυτό που θελουν..ή αυτο που τους ταιριάζει τελος παντων την τελικη σχέση της ζωης τους και στην οποία προφανως θα εχουν αγαπη.
Το παρελθον σε ενα μικρο μερος δεν θα έχει καμια σημασια έφ οσον ολα οσα εκανε το ατομο ανδρας ή γυναικα ηταν σε λογικά πλαισια , ηταν υγιεις σχέσεις με λογικό αριθμό ατομων.
Όταν ομως υπηρχε ενα ασυδοτο παρελθον με πολλους ερωτικους συντροφους , επιπολαιες σχεσεις..δημιουργειτε ενα περιβαλλον στο θα αδικητε αυτη η τελικη μεγαλη αγαπη ...θα ειναι μια ομορφη σχέση με αρκετους μαρτυρες γυρω γυρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν πρέπει να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω βασικά :P

Κυρίως είμαι της άποψης ότι δεν με ενδιαφέρει το παρελόν του άλλου σε σημείο να το ψάξω, ή να θέλω να μάθω τα πάντα ή να τρελαίνομαι τι έκανε ή όχι...

Βασικά εκεί που νομίζω ότι διαφωνώ είναι στον όρο "μάρτυτες"... Από προσωπική μου εμπειρία ναι μεν έχω κάποια συγκεκριμένα θέλω και απαιτήσεις και μία άλφα εικόνα του τι σημαίνει σχέση για εμένα αλλά ο τρόπος που αντιδράω, ο τρόπος που σκέφτομαι και λειτουργώ στο θέμα της εκάστοτε σχέσεις έχει να κάνει και με άλλους παράγοντες... Κυρίως έχει να κάνει με τον σύντροφο που έχω απέναντι μου μιας και πιστεύω ότι όλα είναι δράση- αντίδραση και συνεχίζουν με το τι θέλω, τι έχω μάθει και πως έχω εξελίξει τον εαυτό μου μέσα από τις σχέσεις μου και την ζωή μου...

Αυτό που θέλω να πω ότι ο α σύντροφος μπορεί να είχε γνωρίσει μια σκύλα στο μεγαλείο της :P, ο β ένα θύμα, ο γ μια λογική, ο δ...κλπ κλπ κλπ...

Μάρτυρες μιας σχέσης για εμένα είναι αυτοί που ζουν αυτή την στιγμή την σχέση και όχι οι προηγούμενοι σύντροφοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
θυμιζω πως το ολο θεμα έχει νόημα με δεδομενο να συναντας καθε μερα θελεις δεν θελεις καποιον πρωην της κοπελας σου αλλοτε σε μια δημοσια υπηρεσια, αλλοτε σε ενα ταβερνακι ,αλλοτε σε ενα μπαρακι αλλοτε στην αγορα κοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία Γ.

Νεοφερμένος

Η Σειρήνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι δύσκολο να κάνεις μία σχέση ενώ το αγόρι σου μπορεί να μάθει οτιδήποτε για σένα αναπάσα στιγμή. Ωστόσο όμως καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται. Αν θέλει να μάθει κάτι για το παρελθόν σου αρκεί μόνο να σε ρωτήσει. Μεταξύ δυο ανθρώπων που αγαπιούνται θα πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεια. Προσωπικά εγώ έτσι θα έκανα αν είχα να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο. Αν έχεις όμως τις ενστάσεις σου καλά κάνεις και εγώ σε κωμόπολη μένω και σε καταλαβαίνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω ότι είναι δύσκολο να κάνεις μία σχέση ενώ το αγόρι σου μπορεί να μάθει οτιδήποτε για σένα αναπάσα στιγμή. Ωστόσο όμως καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται. Αν θέλει να μάθει κάτι για το παρελθόν σου αρκεί μόνο να σε ρωτήσει. Μεταξύ δυο ανθρώπων που αγαπιούνται θα πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεια. Προσωπικά εγώ έτσι θα έκανα αν είχα να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο. Αν έχεις όμως τις ενστάσεις σου καλά κάνεις και εγώ σε κωμόπολη μένω και σε καταλαβαίνω....

Αν θυμηθεί να κοιτάξει το τοπικ μετά από πέντε χρόνια θα θεωρήσει πολύ χρήσιμη τη συμβουλή σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ζω σε χωριο ,εξω απο τη Θεσσαλονικη ...ερκετα μεγαλο και ευτυχως με πολλους ανθρωπους "ξενους" οπως τους λεει η γιαγια μου οποτε το κουτσομπολιο ειναι σχεδον μηδαμινο.
Αντιθετα στο διπλανο χωριο , εκει που μενουν οι παππουδες μου , με ξερει και η κουτση Μαρια.....Λογω του παππουλη μου ειμαι η ατιμη πολυ famous στα ΚΑΠΗ!!!
Και αυτος ειναι ο λογος που θα απεφευγα μια σχεση απο παιδι απο τα γυρω χωρια...Δε λέω οτι δε μπορεις , δεν υπαρχουν τροποι να αποφευεγεις τα περιεργα βλεματα αλλα γενικα ε μου αρεσει να δινω αφορμες...Εδω μια φορα με ειδαν με τον κολλητο μου (μενει στο κεντρο) οποτε τον εβλεπαν πρωτη φορα και ειχα ακουσει τα χιλια δυο!!!Τουλαχιστον ειχαν πλακα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυτα τα μειονεκτηματα βρισκω στις κλειστες κοινωνιες και προτιμω τις μεγαλες πολεις. Εδω δν σε ξερει κανενας και δν ξερεις κανενα. Στα μικρα μερη σε εχουν φακελωμενο κανονικοτατα. Ξερουν και τι ωρα πας τουαλετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
καλα στα μικρα μερη αν κανεις σχεση λενε μετα η ταδε που τα χε με τον ταδε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Hot Chili L

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Red Hot Chili L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Αυτα τα μειονεκτηματα βρισκω στις κλειστες κοινωνιες και προτιμω τις μεγαλες πολεις. Εδω δν σε ξερει κανενας και δν ξερεις κανενα. Στα μικρα μερη σε εχουν φακελωμενο κανονικοτατα. Ξερουν και τι ωρα πας τουαλετα...


Θα έλεγα ότι με την εξαίρεση της Αθήνας και λίιιγο της Θεσσαλονίκης, όλη η υπόλοιπη επαρχία της Ελλάδας είναι ένα μεγάλο χωριό. Ακόη και στο Ηράκλειο, που έχει πάνω από 150.000 κατοίκους, δε μπορείς να κάνεις ΤΙΠΟΤΕ δίχως να το μάθουν ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ! Είναι εξαιρετικά ενοχλητικό και ήταν ένας από τους λόγους που δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να φύγω από εδώ και να πάω στην Αθήνα (απ' όπου όμως επέστρεψα 10 χρόνια μετά για επαγγελματικούς λόγους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
καλα στα μικρα μερη αν κανεις σχεση λενε μετα η ταδε που τα χε με τον ταδε ...

Σκέψου ότι το "κουτσομπολιό" του δρόμου σε μικρές κοινωνίες είναι χειρότερο αν κάποιος νέος / κάποια νέα, δεν έχει ερωτική σχέση, από το αν έχει. Εκεί αρχίζουν τα σενάρια. Με τα σημερινά προβλήματα και τρόπο ζωής, νομίζω ότι ελάχιστα ασχολούνται με το τι κάνει ο γείτονας. Το "κουτσομπολιό" ήταν έντονο σε παλιότερες εποχές όπου οι ρυθμοί ζωής ήταν πολύ αργοί..:hmm: Μπορεί να κάνω και λάθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το "κουτσομπολιό" ήταν έντονο σε παλιότερες εποχές όπου οι ρυθμοί ζωής ήταν πολύ αργοί..:hmm: Μπορεί να κάνω και λάθος..
Κάτσε να ρωτήσω την γιαγιά μου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Στις μικρές κοινωνίες ο ένας γνωρίζει τον άλλον καλύτερα και από τον εαυτό του άσχετα αν δεν έχουν μιλήσει ποτέ μεταξύ τους...δεν έχουν πει ούτε ένα σκέτο γεια!
Αυτό είναι και το πρόβλημα ότι είναι πολύ πιο εύκολο το κουτσομπολιό...'' κοινωνικό ενδιαφέρον''...
Το αστείο είναι πως ασχολούνται μαζί σου και σε κατακρίνουν μόνο όταν κάνεις κάτι κακό...φροντίζουν να το διαδώσουν!
Άρα νομίζω πως δεν επηρεάζει μόνο τις ερωτικές σχέσεις σου αυτό αλλά και γενικά τη κοινωνική σου ζωή!
''Τί θα πει ο κόσμος;;'' ''Είδες τη Μαριγούλα της Κώσταινας;;Άξιο κορίτσι...εσύ τι κάνεις;;;'' και άλλα τέτοια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top