• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
ε δυστυχώς αρκετοί το παθαίνουμε φίλη μου.. μην ανησυχείς.. απλώς φρόντισε το γτ όσες μέρες το αφήνεις, τόσο θα πρήζεσαι :/:
χρησιμοποίησε υπόθετα γλυκερίνης και αν δεν λειτουργήσουν αυτό το φάρμακο. Αν πάρεις το τελευταίο όμως μην βγεις από το σπίτι 7-8 ώρες μετά τη λήψη του :P:P Βέβαια για να έχεις μακροπρόθεσμα αποτελέσματα καλό είναι να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό. Αυτά που σου πρότεινα δεν είναι θεραπευτικές λύσεις, αλλά ανακουφιστικές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Πάρε κανενα χάπι για τη δυσκοιλιοτητα οπως το senocot
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shopaholic

Νεοφερμένος

Η Shopaholic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα δω τι θα κάνω παίδες. Έχω πλακωθεί στις φυτικές ίνες, έφαγα φασολάκια, τρώω μέλι, έφαγα μαρουλοσαλάτα χθές το βράδυ τίποτα. Αν και αύριο συνεχιστεί θα πάρω χάπια μάλλον ή θα πάω σε γιατρό. Το κακό δεν είναι ότι πάω και δεν μπορώ αλλά ότι δεν έχω διάθεση κάν, δεν νιώθω τίποτα. Κατανοείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ξερα δαμασκηνα λενε οτι κανουν καλο ενεργοποιουν το εντερο κλπ

κοιτα,,ψυχολογικα ειναι αυτα..

αμα χαλαρωσεις θα κινθει το εντερο..

εχω περασει πολλα τετοια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Ξέρω από φίλους που αντιμετωπίζουν πρόβλημα δυσκοιλιότητας πως πρέπει καθημερινά να λαμβάνεις τροφές που βοηθούν την κίνηση του εντέρου. Πχ καθημερινά μερικά ξερά δαμάσκηνα ή ακτινίδια ή γάλα με δημητριακά και βρώμη. Αν γίνει καθημερινή συνήθεια τότε ρυθμίζεται και το έντερο. Αν κι έτσι δε βοηθιέσαι πάρε τη γνώμη ενός γιατρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Αγκινάρες μαγειρευτές ή Herbalene (της Lanes). Το δεύτερο, αποτελείται από διάφορα φυσικά βότανα σε μορφή σκόνης, (μου το έχει συστήσει γιατρός) υπακτικό, που δεν κινδυνεύει να το συνηθίσει ο οργανισμός και να θέλει όλο και πιο ισχυρή "λύση". Μισό κουταλάκι του γλυκού, όχι παραπάνω με λίγο νερό, κατά προτίμηση το βράδυ. Και το επόμενο πρωινό...voila τα..."κακά"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.


Και τον αφρο ομως

Εναλλακτικα






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Επίσης, μία πολύ καλή λύση για όσους δεν έχουν και τη καλύτερη σχέση με την τουαλέτα του μπάνιου (:P), είναι η φυτική σκόνη Benefibra. Εγώ ρίχνω μία κοφτή κουταλιά του γλυκού στο γιαούρτι μου το βράδυ (ανακατεύω), και το πρωί αρχίζει ...άγριο φλερτ με τη τουαλέτα. (δε χρειάζεται ιατρική συνταγή, είναι στην ουσία φυτική ίνα).

Υ.Γ: Εννοείται στα πλαίσια μίας ισορροπημένης διατροφής. Δεν θα είναι το benefibra το υποκατάστατο της μπάμιας και της αγκινάρας πχ! ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια παρουσιάστηκε μια νέα αιτία δυσκοιλιότητας που οφείλεται στη σύγχρονη τεχνολογία. Δεν είναι (μάλλον δεν είμαστε) καθόλου λίγοι αυτοί που πηγαίνουν στην τουαλέτα παίρνοντας μαζί μας το laptop, το tablet, το iPad ή κάτι παρόμοιο. Αυτό έχει σαν πρώτη άμεση συνέπεια την αύξηση του χρόνου παραμονής στο συγκεκριμένο χώρο. Όμως μπορεί να προκαλέσει και δυσκοιλιότητα. Αυτό γιατί καθώς ασχολούμαστε με τη συσκευή μας (σερφάροντας, αλληλογραφώντας, βλέποντας ταινίες, γράφοντας μηνύματα στο e-steki/ischool κλπ), απασχολούμε έντονα τον εγκέφαλό μας (πολύ περισσότερο από όταν διαβάζουμε εφημερίδα), έτσι αυτός δεν δίνει στα έντερά μας τις σωστές εντολές για πλήρη, αποδοτική και παραγωγική λειτουργία, με αποτέλεσμα τη συσσώρευση και σκλήρυνση των προς αποβολή υλικών με συνέπεια τη δυσκοιλιότητα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top