Android Development

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Άνοιξα το θέμα αυτό για απορίες σχετικά με την ανάπτυξη εφαρμογών για το πιο δημοφιλές λειτουργικό στον κόσμο.
______________________
Άρχιζω εγώ με το εξής πρόβλημα:
- Προσπαθώ να δώσω άδεια στην εφαρμογή να χρησιμοποιήσει την κάμερα της συσκευής. Από το Μarshmallow και μετά δεν αρκούν μόνο οι καταχωρήσεις στο AndroidManifest.xml αλλά πρέπει να προστεθεί και επιπλέον κώδικας στο σημείο που θέλουμε πρόσβαση.

Ο κώδικας μου είναι αυτός
PHP:
if (ContextCompat.checkSelfPermission(MainActivity.this, Manifest.permission.CAMERA) == PackageManager.PERMISSION_GRANTED) {
 //Kώδικας για άνοιγμα κάμερας
}else{
 ActivityCompat.requestPermissions(MainActivity.this, new String[]{Manifest.permission.CAMERA}, 1);
}

Ο κώδικας ελέγχει αν υπάρχει το permission αν δεν υπάρχει εμφανίζει το android το μήνυμα για να δώσει ο χρήστης την εξουσιοδότηση.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι αφού ο χρήστης δώσει την εξουσιόδοτηση η εφαρμογή να εκτελεί τον κώδικα που ανοίγει τη κάμερα. Έψαξα να βρω αν το requestPermissions υποστηρίζει completionhandler αλλά δεν βρήκα κάτι.

Καμιά ιδέα; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Μια χρήστης του forum μου έστειλε μια μέθοδο για να λύσω το προβλημά μου σε pm.
Το πρόβλημα λύνεται κάνοντας override τη μέθοδο ActivityCompat.OnRequestPermissionsResultCallback.

PHP:
@Override
    public void onRequestPermissionsResult(int requestCode, @NonNull String[] permissions, @NonNull int[] grantResults) {
        super.onRequestPermissionsResult(requestCode, permissions, grantResults);
        if (requestCode == 1 && grantResults[0] == PackageManager.PERMISSION_GRANTED) {
         //κώδικας για άνοιγμα κάμερας
        }else{
            Toast.makeText(MainActivity.this, "H εφαρμογή δεν έχει εξουσιοδότηση να χρησιμοποιήσει τη κάμερα. Εξουσιοδότησέ την από τις ρυθμίσεις.",
                    Toast.LENGTH_LONG).show();
        }
    }
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ποια χρήστης ξέρει android?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

H πρώτη μου απόπειρα να κάνω ένα platform στο android. Χρησιμοποίησα την LibGDX μηχανή γραφικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Πολύ σημαντική χρονιά για το Android.

To "Jepack Compose UI" μπαίνει στην stable έκδοση του android studio. Tο Android αποκτά έναν επίσημο framework για την κατασκευή UI με declarative patterns. Δεν έχει την ελευθερία του SwiftUI της Apple ακόμα αλλά είναι μια αρχή.

Eπίσης κυκλοφορησε και το Game Development kit για την ανάπτυξη παιχνιδιών.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top