Ιδέες και προτάσεις για δώρα

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΝΕ
Όταν ο άλλος με ενδιαφέρει σοβαρά, και αυτό που έχουμε είναι ουσιαστικό, με κάνει πολύ χαρούμενη να μου κάνει δωράκια, ή να θυμηθεί την επέτειο και να κάνει μια έκπληξη, ή στο ξεκάρφωτο να μου πει "είδα αυτό και στο πήρα".
Έτσι είμαι κι εγώ σαν άνθρωπος, δείχνω την αγάπη μου με λόγια με πράξεις και με δώρα.
Και δε μιλάω για δώρα αξίας, ακόμα κι ένα λουλούδι 2€, μια σοκολάτα, τσίχλες κτλ να μου φέρει εγώ θα χαρώ πολύ. :cool::cool:

#ixthis
+1

Γι αυτό σ'αγαπώ Λάουρα! :hug:

Eγώ έχω Σελήνη στον Ιχθύ, μοιάζουμε πόσο μοιάζουμε! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΝΕ
Όταν ο άλλος με ενδιαφέρει σοβαρά, και αυτό που έχουμε είναι ουσιαστικό, με κάνει πολύ χαρούμενη να μου κάνει δωράκια, ή να θυμηθεί την επέτειο και να κάνει μια έκπληξη, ή στο ξεκάρφωτο να μου πει "είδα αυτό και στο πήρα".
Έτσι είμαι κι εγώ σαν άνθρωπος, δείχνω την αγάπη μου με λόγια με πράξεις και με δώρα.
Και δε μιλάω για δώρα αξίας, ακόμα κι ένα λουλούδι 2€, μια σοκολάτα, τσίχλες κτλ να μου φέρει εγώ θα χαρώ πολύ. :cool::cool:

#ixthis

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με αυτή την άποψη.
Δεν είναι το δωρο σαν δωρο είναι η χειρονομία.
Ας πάρει κάτι μικρό απλά και μόνο για να μου δείξει ότι με σκέφτηκε. Δεν έχει σημασία τι. Έστω μια σοκολάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με αυτή την άποψη.
Δεν είναι το δωρο σαν δωρο είναι η χειρονομία.
Ας πάρει κάτι μικρό απλά και μόνο για να μου δείξει ότι με σκέφτηκε. Δεν έχει σημασία τι. Έστω μια σοκολάτα.

Εστω καπρις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ είμαι πιο πολύ των ψηφιακής τεχνολογίας δώρων. :thumbup:
Δυστυχώς όμως δεν πιάνουν πάντα τόπο τα δώρα. Πχ ξέροντας ότι η νονά μου χρησιμοποιεί αποκλειστικά bluetooth ακουστικό για να μιλάει στο κινητό (είχε ένα των 15 ευρώ που τη βόλευε πολύ), της είχα πάρει ένα πολύ καλό με 50 ευρώ αλλά τελικά εξακολουθεί να χρησιμοποιεί αυτό των 15. Προφανώς δεν τη βόλεψε. :(


Είχα πάρει επίσης ακουστικά για iPhone σε φίλη με iPhone. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kiris

Νεοφερμένος

Ο Kiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Έμένα μου αρέσουν τα δώρα! Επειδή δεν πετυχαίνω το μέγεθος και το γουστο, συνήθως κάνω δώρα πιο γενικά αναάλογα την εποχή και όχι ρουχα ! Το τελευταίο δωράκι που εκανα ήταν πετσέτα θαλάσσης σε μια φίλη μου, και έχει ξετρελαθεί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σήμερα μου έκανε ένας φίλος μου δώρο αυτό το επιτραπέζιο!

Ακόμα και αν είναι αρκετά οικονομικό, το δέχτηκα με ενθουσιασμό θα έλεγα, επειδή αφορά τα ενδιαφέροντά μου.
Κατά την άποψή μου, δεν έχει σημασία το χρηματικό ποσό που θα δώσει κάποιος για να κάνει ένα δώρο,
αλλά η κίνηση. :smartass:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εγώ είμαι πιο πολύ των ψηφιακής τεχνολογίας δώρων. :thumbup:
Δυστυχώς όμως δεν πιάνουν πάντα τόπο τα δώρα. Πχ ξέροντας ότι η νονά μου χρησιμοποιεί αποκλειστικά bluetooth ακουστικό για να μιλάει στο κινητό (είχε ένα των 15 ευρώ που τη βόλευε πολύ), της είχα πάρει ένα πολύ καλό με 50 ευρώ αλλά τελικά εξακολουθεί να χρησιμοποιεί αυτό των 15. Προφανώς δεν τη βόλεψε. :(


Είχα πάρει επίσης ακουστικά για iPhone σε φίλη με iPhone. :thumbup:
Εγώ το αντίθετο. Τα δώρα που σχετίζονται με την τεχνολογια τα απεχθάνομαι.
Θα μου πεις θα με χάλαγε ένα iPhone ή iPad? Προφανώς όχι!
Αλλά θα ήθελα κάτι πιο εμπνευσμένο. Να μου δείξει ο άλλος ότι το σκέφτηκε καλά γιατί είμαι σημαντική για εκείνον.
Τα δώρα τεχνολογίας τα βρίσκω λίγο ως «η εύκολη λύση».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Μα η σημασία ενός δώρου είναι οτι κάποιος αφιέρωσε χρόνο για να αναζητήσει κάτι που γνωρίζει οτι θα αρέσει στον άνθρωπο που θα το δεχτεί (δεν δωρίζεις π.χ. ένα επιτραπέζιο σ'ένα άτομο που του αρέσουν και δραστηριοποιείται σε υπαίθρια σπορ).
Όσο δε περισσότερο οικείο είναι το πρόσωπο που θα πάρει το δώρο, τόσο περισσότερο θα εκτιμηθεί αυτή η προσφορά και συνεπώς η αξία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλησπέρα, η μαμά μου θέλει να πάρει ένα στεγνωτήριο, και εγώ σκεφτόμουν τι δώρο να πάρω στους γονείς μου, λέτε να είναι καλό δώρο; Με τα ίδια λεφτά μπορώ να πάρω 2 πολύ ωραία ρολόγια. Αλλά το στεγνωτήριο θα φανεί μάλλον πιο χρήσιμο :P
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεις, όλα τα ρούχα πλέον λένε να μην τα βάλεις στεγνωτήριο...
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Το στεγνωτήριο είναι πολύ χρήσιμο. Εγώ έχω πληντυριο στεγνωτήριο και μου έχει λύσει τα χέρια ειδικά το χειμώνα που βρέχει.
Στα αρνητικά, αν χαλάσει, δεν έχεις ούτε πληντυριο.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το στεγνωτήριο είναι πολύ χρήσιμο. Εγώ έχω πληντυριο στεγνωτήριο και μου έχει λύσει τα χέρια ειδικά το χειμώνα που βρέχει.
Στα αρνητικά, αν χαλάσει, δεν έχεις ούτε πληντυριο.


1) βάζεις όλα τα ρούχα χωρίς θέμα;

2) τα στεγνώνει τελείως δηλαδή δε χρειάζεσαι απλώστρα μετά;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
1) βάζεις όλα τα ρούχα χωρίς θέμα;

2) τα στεγνώνει τελείως δηλαδή δε χρειάζεσαι απλώστρα μετά;


1. ΔΕΝ θα παρεις πλυντήριο-στεγνωτήριο 2 σε 1 εκτός αν είναι το Morris (αλλά εδω θα πρέπει να δεις μέτρα τοποθέτησης γιατί είναι θηρίο)

2. Εαν έχετε κατοικίδιο πάρε κάποιο στεγνωτήριο με φίλτρα να τραβάει τα χνούδια/τρίχες.

3. Πάρε ίδιες ποσότητες σε κιλά πλυντήριο και ίδια στεγνωτήριο ώστε αν μπει το ένα πάνω στ αλλο να βγάζεις βάζεις στη συρταριέρα ανάμεσα χωρίς κόπο (θελει ειδικο εξάρτημα - συρταριέρα, πανω στο πλυντήριο και πάνω σ αυτή κάθεται το στεγνωτήριο). Αν δεν βάλεις τη διάταξη έτσι, αγνόησε αυτή την παράγραφο. Αλλά τα κιλά να είναι ίδια. 8 κιλά παίρνει το πλυντήριο; 8 να βρεις και στεγνωτήριο. Και έχε υπόψη σου ότι μιλάμε για 8 κιλά νωπά στραγγισμένα ρούχα, οχι ολόστεγνα.

4. Δεν στα βγάζουν ολόστεγνα όλα τα στεγνωτήρια και μαλιστα αν τα αφήσεις και ωρα ζεστα μέσα στον κάδο και δεν τα βγάλεις, hello τσακίσματα μετά πάρε να χεις. Όπως θα τελειώνει, μπαμ θα τα βγάζεις. Τα σεντόνια παίζει στις άκρες στα λάστιχα να κρατήσουν υγρασία.

5. Εξέτασε και την εξής για τις μέρες που το εξωτερικό άπλωμα είναι απαγορευτικό, απλώστρα και ένας καλός αφυγραντήρας. Τα κάνει κόκκαλο. Στο λέω από προσωπική εμπειρία. Βάζω πλυντήριο, και δεν χρειάστηκα καν τελικά να αγοράσω το στεγνωτήριο.

6. Πολλά ρούχα δεν μπαίνουν στεγνωτήριο, άλλος ένας παράγοντας για τον οποίο δεν πήρα τέτοια συσκευή. Πρόσεχε τα ταμπελάκια στα ρούχα. Αν έχετε πολλά τέτοια ρούχα, τσάμπα τα λεφτά σας.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κοίτα, αν πάρεις στεγνωτήριο τουλάχιστον κοίτα να είναι καλό, γιατί εγώ που είχα στο φοιτητικό μου σπίτι πλυντήριο - στεγνωτήριο 2 σε 1 σχετικά φθηνό τα έβγαζε πααααρα πολύ τσαλακωμένα και πέθαινα στο σίδερο μετά. Γενικά πάντως εγώ το θεωρώ χρήσιμο, ειδικά σε πόλεις με πολλή υγρασία και βροχές.
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
1) βάζεις όλα τα ρούχα χωρίς θέμα;

2) τα στεγνώνει τελείως δηλαδή δε χρειάζεσαι απλώστρα μετά;


Όχι όλα. Βάζεις όσα δεν έχουν την ειδική σήμανση. Δλδ, βρακιά, πιτζάμες, σεντόνια, φανέλες, καλτσες,πουκάμισα, μπλουζάκια ναι.
Εγώ τζιν δεν βάζω. Τα μαζεύει πολύ πολύ όμως.

Ναι τα στεγνώνει εντελώς. Δλδ τα παίρνεις από το πληντυριο και τα βάζεις στη ντουλάπα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Σε αυτό είμαι πολύ απόλυτη: το ρούχο πρέπει να απλωθεί σε εξωτερικό χώρο να στεγνώσει με τον αέρα. Δεν μπορώ να αφήσω ρούχο να στεγνώσει μέσα στο σπίτι και να μη μυρίζει αυτή τη δροσερή ευωδιά του αέρα, με τρελαίνει. Κάποιος γνωστός μου βάζει τα ρούχα σε απλώστρες μέσα σε ένα άδειο δωμάτιο του σπιτιού και βρωμάει το δωμάτιο, άσε που αρχίζουν και βγάζουν υγρασία οι τοίχοι. Γενικά έχω κόλλημα και σχεδόν αντιπάθεια σε ανθρώπους που δεν αερίζουν τα σπίτια τους.
https://www.iefimerida.gr/news/297796/giati-den-prepei-na-stegnonete-ta-royha-mesa-sto-spiti
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε αυτό είμαι πολύ απόλυτη: το ρούχο πρέπει να απλωθεί σε εξωτερικό χώρο να στεγνώσει με τον αέρα. Δεν μπορώ να αφήσω ρούχο να στεγνώσει μέσα στο σπίτι και να μη μυρίζει αυτή τη δροσερή ευωδιά του αέρα, με τρελαίνει. Κάποιος γνωστός μου βάζει τα ρούχα σε απλώστρες μέσα σε ένα άδειο δωμάτιο του σπιτιού και βρωμάει το δωμάτιο, άσε που αρχίζουν και βγάζουν υγρασία οι τοίχοι. Γενικά έχω κόλλημα και σχεδόν αντιπάθεια σε ανθρώπους που δεν αερίζουν τα σπίτια τους.
https://www.iefimerida.gr/news/297796/giati-den-prepei-na-stegnonete-ta-royha-mesa-sto-spiti


Γιατί να βρωμάει το δωμάτιο, απεναντία τα ρούχα πρέπει να μυρίζουν πολύ ωραία μετά την πλύση άρα να έχουν ωραία μυρωδιά.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γιατί να βρωμάει το δωμάτιο, απεναντία τα ρούχα πρέπει να μυρίζουν πολύ ωραία μετά την πλύση άρα να έχουν ωραία μυρωδιά.

Γιατί στεγνώνουν πιο αργά και όσο μένουν νωπά, τόσο μετά θα μυρισουν υγρασία. Αλλά και πάλι, μερικές φορές ειδικά τον χειμώνα δε στεγνώνουν ούτε έξω λόγω της υγρασίας και μυρίζουν χειρότερα. Γι'αυτό το καλύτερο άμα δε θέλει κάποιος στεγνωτήριο είναι άπλωμα σε δωμάτιο με αφυγραντήρα, στο εξωτερικό είναι πολύ δημοφιλής τροπος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top