Τα τζίν μου ξεβάφουν...

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Καλησπερα σας.. Θα ηθελα παρα πολύ καποιος να με βοηθησει με αυτη τη μαστιγα των ξεβαμμενων τζιν... Εχω στη ντουλάπα μου τουλαχιστον 7 μαυρα τζιν..Τα φοραω πολυ συχνά όμως αρχισαν να ξεβάφουν και δεν ξέρω τι να κάνω.. Ξεβαμμένα δεν μ αρεσουν .. Προσπάθησα ν τα βαψω , ειχε καποιο αποτελεσμα αλλα μετα απο 5-6 πλυσιματα ξεβαψαν παλι..


Μπορειτε παρακαλω να μου πειτε τι να κάνω για να μη ξεβάφουν; Γιατι ειναι και καιρος κρισης και δεν εχουμε ενα καρο λεφτα να αγορασουμε αλλα 5 καινουρια τζιν......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Βαφε τα συνεχεια οποτε ξεβαφουν!Δεν υπαρχει αλλος τροπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Μήπως να χρησιμοποιείς ειδικά απορρυπαντικά - υγρά για μαύρα; Εγώ πλένω τα ρούχα μου με τα γνωστά, Persil, Omino Bianco Black Wash κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι μπορείς να βαψεις ξανά τα jean!

Αν ρωτήσεις τους πωλητές σε κάποιο καταστημα για την φροντίδα του ρούχου που αγόρασες στην περίπτωση του τζιν θα σου πουν:

Να τα γυρίζεις inside out.

Να επιλέγεις πρόγραμμα με κρύο νερό και χαμηλές στροφές.

Να χρησιμοποιείς ειδικό απορρυπαντικό για σκουρόχρωμα ρούχα.

Ιδανικά, να τα πλένεις στο χέρι.

Μην τα βάζεις μια φορά και μετά τα πας για πλυντήριο, όπως έκαναν κάποιοι φίλοι από το χωριό :P

Ελπίζω να βοήθησα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Βρήκα τη λύση. Πας στο zara αγοράζεις με 15 ευρώ και όταν ξεβάψει το χαρίζεις.
Δεν ξαναγοραζω ακριβό μαύρο τζιν Π-Ο-Τ-Ε.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Τα τζιν, ειδικά τα μαύρα, τα γυρίζουμε ανάποδα οταν είναι να τα πλένουμε. Θα ήταν καλύτερο να τα πλένουμε στο χέρι και οχι στο πλυντήριο. Επίσης, μην τα πλένετε και τόσο συχνά (2 φορες την εβδομαδα πχ) 👍
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Είχα δει σε ένα απ αυτά τα βιντεάκια με life hacks του κώλου που συνήθως σου δυσκολεύουν τη ζωή πιο πολύ απ ότι στη διευκολύνουν, ότι τα μαύρα τζιν που ξεβάφουν μπορείς να τα αφήσεις σε γαλλικό καφέ και θα επαναφέρει το χρώμα. Όταν θα έχω πολύ ελεύθερο χρόνο και το δοκιμάσω, θα σας ενημερώσω. Είχα πάρει ένα μαύρο σκιννυ τζιν από πολυεθνική και στο πρώτο πλύσιμο έγινε γκρι, ωστόσο έχει εξαιρετική εφαρμογή και ελαστικότητα και δεν το δίνω/πετάω.

Βρήκα και ένα αρθράκι αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει τώρα στα κοντά.
https://www.icanstyleu.com/coffee-to-dye-black-jeans/
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top