Είναι υπέροχη η ζωή! (με τον καπιταλισμό)

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Μάθε να διαβάζεις.:hello:
Επίσης ο καποταλισμός ( :laugh: )με τον τεράστιο πλούτο,σε αφορά;Εσύ νομίζεις ότι θα αποκτήσεις αυτόν το τεράστιο πλούτο;
Αν διάβαζες ίσως και να καταλάβαινες.

Αυτός ο τεράστιος πλούτος πάει σε ελάχιστους.Δεν είναι ο καπιταλισμός που ξέραμε.Με τα παλαιά στάνταρ.Αυτο εξηγεί το άρθρο και το λένε οι ίδιοι οι μεγαλοκαπιταλιστές με αποτέλεσμα η μεσαία τάξη σχεδόν να μην υπάρχει και ανησυχούν διότι η νεολαία στην Αμερική στρέφεται στον σοσιαλισμό λένε οι ίδιοι οι μεγαλοκαπιταλιστές.Και καταλαβαίνουν ότι κάποια στιγμή η έκρηξη θα γίνει.Τα υπόλοιπα,κάνε τον κόπο να τα διαβάσεις,δεν θα τα ξαναγράφω.

Όσον αφορά ποιό σύστημα προτείνω,δεν εξετάζει αυτό το συγκεκριμενο θέμα.

Το συγκεκριμένο θέμα ασκεί κριτική στον καπιταλισμό και αυτός που το άνοιξε προφανώς τον εξυμνεί.
Οπότε,αν μου επιτρέπεις ,θα κινηθώ εντός θέματος και θα γράφω για τον καπιταλισμό και την κρίση που περνά.:hello:

Εξάλλου,η ιστορία δείχνει ότι τίποτε δεν είναι αιώνιο,πάντα ένα σύστημα αντικαθιστά ένα άλλο.Πάντα!
Οπότε χώνεψε το.
Το ποιό θα είναι αυτό,κάτι έχω στο μυαλό μου,δεν είναι του θέματος,αλλά σίγουρα θα είναι κάτι βιώσιμο.Δεν μας παίρνει διαφορετικά.


Και που ξέρεις εσυ τι οικονομική επιφάνεια έχω εγώ;
Επίσης ο καπιταλισμός δίνει την δυνατότητα σε όλους να βγάλουν χρήματα.Και όταν εννοώ χρήματα δεν εννοώ εκατομυρία αλλά να ζει κάποιος με αξιοπρέπεια.Ποιο άλλο σύστημα έδωσε τόσες οικονομικεσ ελευθερίες;Κανένα.Φυσικα έχει αρνητικά σαν οικονομικό σύστημα,έχει όμως πολύ περισσότερα θετικά.

Αν ο καπιταλισμός πεθάνει ποτέ θα είναι σε περισσότερο από 100 χρόνια άρα δεν με ενδιαφέρει και πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ζωή είναι υπέροχη με τον καπιταλισμό για όσους επωφελούνται από αυτόν. Αν έλεγες σε κάποιον που δουλεύει υπερωρίες για να πληρώσει το ενοίκιο και να φάει ότι ξες, έχεις κι εσύ τη δυνατότητα να ανελιχθείς και να κάνεις περιουσία, εγώ θα δικαιολογούσα τη μπάτσα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Δίκιο έχεις Volks.Προφανώς ξέρεις περισσότερα απο αυτούς τους μεγαλοκαπιταλιστές που ανησυχούν.

Εν ολίγοις, το καπιταλιστικό σύστημα ανασυντάσσει τις δυνάμεις του και μεριμνά για την αυτοδιάσωσή του και την επιβίωσή του με διορθωτικές κινήσεις. Προ ημερών, ο ιδρυτής του μεγαλύτερου hedge fund στον κόσμο, του Bridgewater Associates, που έχει περιουσιακά στοιχεία αξίας 17 δισ. δολαρίων, ο Ρέι Ντάλιο, εξέδωσε ένα μανιφέστο στο οποίο καταγγέλλει το καπιταλιστικό σύστημα. Τονίζει πως το σύστημα αυτό του οποίου τις αξίες ενστερνίστηκε, σήμερα προωθεί και αυξάνει την ανισότητα και πρέπει «να εξελιχθεί ή να πεθάνει».

Τις ίδιες ημέρες, σε επιστολή του προς τους μετόχους της JPMorgan Chase, ο διευθύνων σύμβουλος του αμερικανικού επενδυτικού κολοσσού, Τζέιμι Ντίμον, εξέφρασε τον προβληματισμό του για τον εκφυλισμό του αμερικανικού ονείρου. Ο Ντίμον, που πέρυσι αμείφθηκε από την JPMorgan Chase με το ποσό των 30 εκατ. δολ., καλεί τις επιχειρήσεις να διαδραματίσουν καίριο ρόλο ώστε να γίνει ξανά ρεαλιστικό το αμερικανικό όνειρο.

Η ηχώ αυτής της προβληματικής φτάνει στην Ευρώπη καμουφλαρισμένη ως κριτική στον αμερικανικό καπιταλισμό διά στόματος του Καρλ-Χένρικ Σβάνμπεργκ, επικεφαλής της σουηδικής αυτοκινητοβιομηχανίας Volvo. «Νομίζω ότι αν η ανισότητα εξακολουθήσει να αυξάνεται, σε βάθος χρόνου θα γυρίσει και θα τους δαγκώσει», δήλωσε σε συνέντευξή του στους Financial Times. Δεν κρύβει, πάντως, την ανησυχία του και για την Ευρώπη και τονίζει πως «πρέπει να διαμορφώσουμε τον καπιταλισμό κατά τρόπο που να λειτουργεί προς όφελος όλων».
https://www.kathimerini.gr/1021705/gallery/oikonomia/die8nhs-oikonomia/oi-kapitalistes-anhsyxoyn-gia-ton-kapitalismo

Έχεις κολλήσει με κομμουνισμό και καπιταλισμό,αυτά τα συστήματα είναι ξεπερασμένα ναι ,και ο καπιταλισμός είναι ξεπερασμένος πλέον και οι ίδιοι οι μεγαλοκαπιτάλες το αντιλαμβάνονται.

'Οταν λέω ότι θα αντικατασταθεί δεν εννοώ με τον κομμουνισμό.

Είναι σίγουρο όμως ότι θα αντικατασταθεί.

Τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν μένει το ίδιο,τα πάντα αλλάζουν,αιώνιο δεν είναι τίποτα.Είναι σίγουρο ότι το σύστημα θα αλλάξει και ήδη φαίνεται.

ΟΚ είσαι μικρός ακόμα,λογικό να μην τα ξέρεις αυτά,αλλά μάθε να ακούς τους μεγαλύτερους,κάτι παραπάνω ξέρουν Τουλάχιστον άκου/διάβαζε και μάθε να σκέφτεσαι.Μιλάς για πράγματα με απίστευτη έπαρση που δεν δικαιολογήται με τίποτα.Καν δεν διαβάζεις αυτά που γράφονται.Διαβάζεις την αρχή και νομίζεις ότι καταλαβες.Ε..τίποτα δεν εχεις καταλάβει.

Υγ.Οσον αφορά πως ξέρω ότι δεν ανήκεις σε αυτούς τους ελάχιστους,αν ανήκες στους δισεκατομυριούχους θα φαινόταν.Ούτε κατα διάνοια.Άσε που έχουμε ελάχιστους τέτοιους στην ελλάδα.Και αν έχουμε/Δεν έχεις καταλάβει τίποτε απο αυτά που γράφτηκαν παραπάνω.Δεν τα διάβασες και φαίνεται.Δεν τολμώ να σκεφτω ότι τα διάβασες και δεν τα κατάλαβες!

Δεν ανήκεις και λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά με αυτόν τον καπιταλισμό που έχουμε τώρα,ούτε στον αιώνα τον άπαντα δεν θα γίνεις.Ούτε καν μεσαία τάξη.Οι ίδιοι οι μεγαλοκαπιτάλες τα λένε.Όχι εγώ.:big_boss:

Το ότι λες ότι ο καπιταλισμπος δίνει την δυνατότητα σε όλους να πλουτίσουν,γελάει όλο το σύμπαν και δείχνει ακριβώς το πόσο μακριά νυχτωμένος είσαι και δεν γνωρίζεις τίποτα απο τον καπιταλισμό που ζούμε τώρα,επίσης δείχνει οτι δεν διάβασες ούτε γραμμή απο το άρθρο που παρέθεσα.Εύγε!
Μάθε να διαβάζεις και όχι απλώς να πετάς γλώσσα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Δίκιο έχεις Volks.Προφανώς ξέρεις περισσότερα απο αυτούς τους μεγαλοκαπιταλιστές που ανησυχούν.


https://www.kathimerini.gr/1021705/gallery/oikonomia/die8nhs-oikonomia/oi-kapitalistes-anhsyxoyn-gia-ton-kapitalismo

Έχεις κολλήσει με κομμουνισμό και καπιταλισμό,αυτά τα συστήματα είναι ξεπερασμένα ναι ,και ο καπιταλισμός είναι ξεπερασμένος πλέον και οι ίδιοι οι μεγαλοκαπιτάλες το αντιλαμβάνονται.

'Οταν λέω ότι θα αντικατασταθεί δεν εννοώ με τον κομμουνισμό.

Είναι σίγουρο όμως ότι θα αντικατασταθεί.

Τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν μένει το ίδιο,τα πάντα αλλάζουν,αιώνιο δεν είναι τίποτα.Είναι σίγουρο ότι το σύστημα θα αλλάξει και ήδη φαίνεται.

ΟΚ είσαι μικρός ακόμα,λογικό να μην τα ξέρεις αυτά,αλλά μάθε να ακούς τους μεγαλύτερους,κάτι παραπάνω ξέρουν Τουλάχιστον άκου/διάβαζε και μάθε να σκέφτεσαι.Μιλάς για πράγματα με απίστευτη έπαρση που δεν δικαιολογήται με τίποτα.Καν δεν διαβάζεις αυτά που γράφονται.Διαβάζεις την αρχή και νομίζεις ότι καταλαβες.Ε..τίποτα δεν εχεις καταλάβει.

Υγ.Οσον αφορά πως ξέρω ότι δεν ανήκεις σε αυτούς τους ελάχιστους,αν ανήκες στους δισεκατομυριούχους θα φαινόταν.Ούτε κατα διάνοια.Άσε που λεχουμε ελάχιστους τέτοιους στην ελλάδα.

Δεν ανήκεις και λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά με αυτόν τον καπιταλισμό που έχουμε τώρα,ούτε στον αιώνα τον άπαντα δεν θα γίνεις.Ούτε καν μεσαία τάξη.Οι ίδιοι οι μεγαλοκαπιτάλες τα λένε.Όχι εγώ.:big_boss:


Δεν ειπα εγώ ότι είμαι δισεκατομμυριούχος.Απλα ο πατέρας μου έχει έναν πολύ καλό μισθό.Ούτε βέβαια εσυ ξέρεις το οικονομικό μέλλον κάθε ανθρώπου,εκτός και αν είσαι μέντιουμ.Οταν λες να ακούω τους μεγάλους τι θες να πεις;Να άκουσω εσένα που λες ότι ο καπιταλισμός θα πεθάνει και δεν έχει κανένα θετικό;Οικονομολόγος είσαι;Προφανώς δεν γνωρίζεις ποσά οφέλη σου έχει προσφέρει το καπιταλιστικό σύστημα.Καποια από αυτά είναι τα εξής

Άνοιγμα προσωπικής επιχείρησης
Μπορείς να εισάγεις την επιχείρηση σου στο χρηματιστήριο.
Ελεύθερη αγορά
Ανταγωνισμός και όχι Μονοπολια
Απόκτηση προσωπικής περιουσίας
Ραγδαία οικονομική ανάπτυξη

Ποιο άλλο σύστημα εδώ τόσα θετικά.Επισης συγνώμη που θα το πω αλλά σε κανένα σύστημα δεν θα γίνουν όλοι εκατομμυριούχοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Δεν ειπα εγώ ότι είμαι δισεκατομμυριούχος.Απλα ο πατέρας μου έχει έναν πολύ καλό μισθό.Ούτε βέβαια εσυ ξέρεις το οικονομικό μέλλον κάθε ανθρώπου,εκτός και αν είσαι μέντιουμ.Οταν λες να ακούω τους μεγάλους τι θες να πεις;Να άκουσω εσένα που λες ότι ο καπιταλισμός θα πεθάνει και δεν έχει κανένα θετικό;Οικονομολόγος είσαι;Προφανώς δεν γνωρίζεις ποσά οφέλη σου έχει προσφέρει το καπιταλιστικό σύστημα.Καποια από αυτά είναι τα εξής

Άνοιγμα προσωπικής επιχείρησης
Μπορείς να εισάγεις την επιχείρηση σου στο χρηματιστήριο.
Ελεύθερη αγορά
Ανταγωνισμός και όχι Μονοπολια
Απόκτηση προσωπικής περιουσίας
Ραγδαία οικονομική ανάπτυξη

Ποιο άλλο σύστημα εδώ τόσα θετικά.Επισης συγνώμη που θα το πω αλλά σε κανένα σύστημα δεν θα γίνουν όλοι εκατομμυριούχοι.

Είναι η τελευταία φορά που προσπαθώ να σου εξηγήσω και η τελευταία φορά που θα σου απαντήσω.Διότι δεν διαβάζεις.Και όποιος δεν διαβάζει δεν δικαιούται απάντηση.
ΟΚ,παίζει εγώ να είμαι πολύ πιο πλούσια απο έσενα.Δεν έχεις καταλάβει τίποτα!

Δεν τα λέω εγώ αυτά.Δες παραπάνω ΠΟΙΟΙ τα λένε.Δεν τα λέω εγώ αυτά.Δισεκατομυριούχοι,σύμβουλοι προέδρων,μεγαλοκαπιτάλες που είναι μέσα στο σύστημα τα λένε.Δεν τα λέω εγώ.Εγώ απλώς τα βάζω εδώ.Και λένε ότι πλουτίζουν οι ελάχιστοι .Οι ίδιοι τα λένε.Και αυτό πρέπει να αλλάξει.Καταλαβαίνεις ότι δεν τίθεται θέμα πλουτισμού δικού σου;Το πολύ χρήμα πάει στους ελάχιστους πλέον.Μιλάς για το μοντέλο του καπιταλισμού έτσι όπως ξεκίνησε.Έχει αλλάξει όμως και απλά εσύ δεν το έχεις καν αντιληφθεί.

Καταλαβαίνεις λοιπόν πως δείχνεις;Δεν αμφισβητείς εμένα.Αμφισβητείς όλο το καπιταλιστικό σύστημα που το ίδιο λέει ότι έχουν ξεφύγει,το ίδιο λέει ότι πλουτίζουν οι ελάχιστοι,το ίδιο λέει ότι πρέπει να αλλάξουν και να μην επωφελούνται μόνο οι ελάχιστοι αλλά πολλοί περισσότεροι,διότι αν δεν αλλάξουν θα αυτοκαταστραφει ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ.
Οι ίδιοι το λένε,δεν αμφισβητεις εμένα,αλλα τον ίδιο τον καπιταλισμό.:laugh:
Διάβασε και άσε την έπαρση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Είναι η τελευταία φορά που προσπαθώ να σου εξηγήσω και η τελευταία φορά που θα σου απαντήσω.Διότι δεν διαβάζεις.Και όποιος δεν διαβάζει δεν δικαιούται απάντηση.
ΟΚ,παίζει εγώ να είμαι πολύ πιο πλούσια απο έσενα.Δεν έχεις καταλάβει τίποτα!

Δεν τα λέω εγώ αυτά.Δες παραπάνω ΠΟΙΟΙ τα λένε.Δεν τα λέω εγώ αυτά.Δισεκατομυριούχοι,σύμβουλοι προέδρων,μεγαλοκαπιτάλες που είναι μέσα στο σύστημα τα λένε.Δεν τα λέω εγώ.Εγώ απλώς τα βάζω εδώ.Και λένε ότι πλουτίζουν οι ελάχιστοι .Οι ίδιοι τα λένε.Και αυτό πρέπει να αλλάξει.Καταλαβαίνεις ότι δεν τίθεται θέμα πλουτισμού δικού σου;Το πολύ χρήμα πάει στους ελάχιστους πλέον.Μιλάς για το μοντέλο του καπιταλισμού έτσι όπως ξεκίνησε.Έχει αλλάξει όμως και απλά εσύ δεν το έχεις καν αντιληφθεί.

Καταλαβαίνεις λοιπόν πως δείχνεις;Δεν αμφισβητείς εμένα.Αμφισβητείς όλο το καπιταλιστικό σύστημα που το ίδιο λέει ότι έχουν ξεφύγει,το ίδιο λέει ότι πλουτίζουν οι ελάχιστοι,το ίδιο λέει ότι πρέπει να αλλάξουν και να μην επωφελούνται μόνο οι ελάχιστοι αλλά πολλοί περισσότεροι,διότι αν δεν αλλάξουν θα αυτοκαταστραφει ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ.
Οι ίδιοι το λένε,δεν αμφισβητεις εμένα,αλλα τον ίδιο τον καπιταλισμό.:laugh:
Διάβασε και άσε την έπαρση.


Ναι εγώ έχω έπαρση σίγουρα.Σου λέω τόση ώρα τα θετικά του σύστηματος και εσυ τα αγνοείς και λες ότι ο Καπιταλισμός έχει πεθάνει.Βεβαια πως είναι δυνατόν να έχει πεθάνει ένα σύστημα όταν εφαρμόζεται στο 70% των χωρών;Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα.Επισης ότι ο καπιταλισμός πεθαίνει το ακούμε εδώ και 50 χρόνια όμως ακόμα να βρεθεί ενα καλό εναλλακτικό σύστημα.

Και ξαναλέω ότι όντως ο καπιταλισμός έχει αρκετά αρνητικά όμως ποιο σύστημα δεν έχει;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Ο καπιταλισμός είναι ένα τέλειο σύστημα αρκεί να ξέρεις μα το χρησιμοποίησεις.Αν η Ελλάδα είχε καπιταλισμό θα ήταν πολύ καλύτερα και με την μισή ανεργεια από ότι σήμερα.Ομως επέλεξε να είναι μια Σοσιαλιστική μπανανία με πρότυπο χώρα την Ρωσία.Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε εδώ και 9 χρόνια.


Έχεις πάει έστω σε ΜΙΑ (1) συνέντευξη για δουλειά σε πολυεθνική στην Ελλάδα αυτά τα 9 χρόνια;
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ο καπιταλισμός δεν είναι το τέλειο οικονομικό σύστημα. Δεν κάνει μαγικά και δεν φέρνει ισότητα. Ισότητα δεν φέρνει κανένα οικονομικό μοντέλο γιατί όχι μόνο είναι πρακτικά αδύνατο να επιτευχθεί λόγω της ανθρώπινης φύσης αλλά είναι κιόλας εγκληματικά άδικη. Άλλες δυνατότητες έχει ο καθένας, άλλο iq, άλλες επιλογές παίρνει. Η ισότητα επομένως είναι για τους ιδεολόγους και δεν χωράει σε ένα τέτοιο θέμα.
Είναι όμως προς στιγμήν το οικονομικό σύστημα που δούλεψε πιο αποτελεσματικά σε βάθος χρόνου. Κι αυτό γιατί με τα μέχρις στιγμής δεδομένα οικονομική ευημερία φαίνεται να φέρνει η προσδοκία του προσωπικού και οικογενειακού οφέλους. Γιατί σύμφωνα με αυτό το όφελος θα κυκλοφορήσει και θα μοιραστεί το χρήμα. Από τον πλούσιο δεν θα κερδίσεις αν τον φορολογήσεις μέχρι θανάτου για να τον κάνεις φτωχό. Θα κερδίσεις αν τον αφήσεις να κυκλοφορήσει το χρήμα του στην αγορά. Δηλαδή δίνοντας δουλειές στους φτωχούς για να γίνουν αυτοί περισσότερο πλούσιοι. Αυτό θα το κάνει μόνο αν έχει την προσδοκία να κερδίσει αυτός και η οικογένειά του. Καλώς ή κακώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Όταν βασιστείς στη θέληση και τη καλή διάθεση ενός ανθρώπου (του πολιτικού πιθανώς) να λειτουργήσει αυθαίρετα μοιράζοντας το χρήμα κατά τη βούληση του με στόχο την ισότητα, θα καταλήξεις σε ένα καταστροφικό σύστημα διεστραμμένου κλειστού καπιταλισμού, γιατί κανένας άνθρωπος δεν κάνει θαύματα ούτε είναι αδιάφθορος και άγιος.
Για την ιστορία, αρκετοί δισεκατομμυριούχοι ξεκίνησαν από το σχεδόν τίποτα, όπως οι ιδρυτές της Microsoft και της Apple.
Αρκετές από τις στρεβλώσεις που αντιμετωπίζει ο σημερινός καπιταλισμός οφείλεται στο τραπεζικό σύστημα και στην ικανότητα των κεντρικών τραπεζιτών να επεμβαίνουν στην αγορά ρυθμίζοντας το χρήμα που κυκλοφορεί, τακτική που έχει οδηγησεί σε κατά καιρούς κραχ και κρίσεις.
Αν εμφανιστεί κάποιο άλλο οικονομικό μοντέλο που κάνει όλο και περισσότερους πολίτες πιο πλούσιους σε βάθος χρόνου, όπως κι αν λειτουργεί αυτό, φυσικά να το κοιτάξουμε και να το υιοθετήσουμε. Μέχρι τότε θα μείνουμε με τον ταπεινό καπιταλισμό μας.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μου αρέσουν πάρα πολύ οι απόψεις που στηρίζονται στη δική μου γνώση και όχι στη γνώση αυτών που την εκφράζουν. Επιχειρήματα, δε, του τύπου "Πήγαινε διάβασε, ενημερώσου, ψάξε, ο τάδε είπε σε ένα χαμένο από το Θεό άρθρο" είναι αυτά που δίνουν τη μεγαλύτερη σοβαροφάνεια σε οτιδήποτε και εάν γράφεται. :playboy:

Επί του πρακτέου τώρα, ο καπιταλισμός, είτε ως οικονομικό μοντέλο, πολιτική, κουλτούρα ή απλά ως νοοτροπία σκέψης, είναι αυτός που αναβάθμισε το ανθρώπινο βιωτικό επίπεδο. Απλά, λιτά και απέριττα. Ο σοσιαλισμός και ο κομμουνισμός δεν έχουν πουθενά μέσα στο ιδεολογικό αφήγημά τους το ρήμα "παράγω", αλλά "αναδιανέμω". Ακόμα και οι κομμουνιστές, που γενικά τους θεωρώ ξύπνιους ανθρώπους, μιλάνε για "έλεγχο των μέσων παραγωγής, με σκοπό την αναδιανομή του πλούτου". Καταλήγουμε, λοιπόν, ότι για να εφαρμοστεί οποιαδήποτε σοσιαλιστική ή κομμουνιστική πολιτική, πρέπει πρώτα να προϋπάρξει καπιταλισμός, να παράξει, και μετά να έρθει ο καλός, αγνός και έντιμος σοσιαλκομμουνιστής να αναδιανύμει. Εάν δεν υπάρξει πρώτα καπιταλισμός, το μόνο που θα αναδιανεμηθεί είναι χώμα και πέτρες και ό,τι άλλες "άχρηστες" πρώτες ύλες υπάρχουν επί τόπου διαθέσιμες.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Είναι η τελευταία φορά που προσπαθώ να σου εξηγήσω και η τελευταία φορά που θα σου απαντήσω.Διότι δεν διαβάζεις.Και όποιος δεν διαβάζει δεν δικαιούται απάντηση.
ΟΚ,παίζει εγώ να είμαι πολύ πιο πλούσια απο έσενα.Δεν έχεις καταλάβει τίποτα!

Δεν τα λέω εγώ αυτά.Δες παραπάνω ΠΟΙΟΙ τα λένε.Δεν τα λέω εγώ αυτά.Δισεκατομυριούχοι,σύμβουλοι προέδρων,μεγαλοκαπιτάλες που είναι μέσα στο σύστημα τα λένε.Δεν τα λέω εγώ.Εγώ απλώς τα βάζω εδώ.Και λένε ότι πλουτίζουν οι ελάχιστοι .Οι ίδιοι τα λένε.Και αυτό πρέπει να αλλάξει.Καταλαβαίνεις ότι δεν τίθεται θέμα πλουτισμού δικού σου;Το πολύ χρήμα πάει στους ελάχιστους πλέον.Μιλάς για το μοντέλο του καπιταλισμού έτσι όπως ξεκίνησε.Έχει αλλάξει όμως και απλά εσύ δεν το έχεις καν αντιληφθεί.

Καταλαβαίνεις λοιπόν πως δείχνεις;Δεν αμφισβητείς εμένα.Αμφισβητείς όλο το καπιταλιστικό σύστημα που το ίδιο λέει ότι έχουν ξεφύγει,το ίδιο λέει ότι πλουτίζουν οι ελάχιστοι,το ίδιο λέει ότι πρέπει να αλλάξουν και να μην επωφελούνται μόνο οι ελάχιστοι αλλά πολλοί περισσότεροι,διότι αν δεν αλλάξουν θα αυτοκαταστραφει ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ.
Οι ίδιοι το λένε,δεν αμφισβητεις εμένα,αλλα τον ίδιο τον καπιταλισμό.:laugh:
Διάβασε και άσε την έπαρση.
Θα ελεγα οτι εισαι τραγικα naive and gullible, σε σημειο που πιστευεις οτιδηποτε σου πουνε αρκει να ακολουθει ενα συγκεκριμενο Narrative. Καπως στο μυαλο σου, αυτοι οι κακοι καπιταλες ειχαν μια κριση ηθικης και αποφασησαν, αφου πηδαγαν ολο τον κοσμο για δεκαετιες, να νοιαστουν για το κουφαρι των αλλων, ετσι απλα. Κοι φυσικα η λυση ειναι ο πολιτικος ελεγχος και σχεδιασμος της οικονομιας. Εξω ξερεις τι λεω? Οτι απλα θελουν να δωθει εξουσια στους πολιτικους, καθως οποιος εχει τα περισσοτερα λεφτα τους ελεγχει και θα μπορουν μεσω αυτων να περνανε ο,τι νομοθεσια τους συμφερει, παραθυρακια, να τους σωζει το κρατος οτι χρεωκοπουν και το σημαντικοτερο να σκοτωνουν τον ανταγωνισμο μεσω γραφειοκρατιας, αδειων και κοστους. Αυτες ειναι στανταρ δικαιολογιες, ειρωνικα απο τις μεγαλυτερες επιχειρησεις, για πολιτικη παρεμβαση υπερ τους.


Το θρεντ ειναι γενικα ο,τι να'ναι, καθως συγκρινονται ασχετα πραγματα και ο καθενας απλα ακολουθει μια biased ρητορικη. Δεν ειναι συγκριση οικονομικων ιδεων (αλλως ο σοσιαλιστης εχει πληρη αγνοια οικονομικων), ουτε καν αρχων, ειναι ο ουτοπικος παραδεισος που πρεπει να επιτευχθει με καθε μεσο, εναντι μιας cool-headed αναλυσης να πετυχεις το καλυτερο μεταξυ εναλλακτικων. Φυσικα ειναι γαματο να κανεις virtue signaling οταν βλεπεις 10 φτωχους και 5 πλουσιους και ποσο πρεπει να αλλαξει το συστημα, αφου δεν βλεπεις και τα 100 ατομα που ειναι σε μια πολυ καλη κατασταση λογω του συστηματος που εχεις τωρα και θα γινουν 5 με την επιβολη της ουτοπικης κουραδας.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Θα ελεγα οτι εισαι τραγικα naive and gullible, σε σημειο που πιστευεις οτιδηποτε σου πουνε αρκει να ακολουθει ενα συγκεκριμενο Narrative. Καπως στο μυαλο σου, αυτοι οι κακοι καπιταλες ειχαν μια κριση ηθικης και αποφασησαν, αφου πηδαγαν ολο τον κοσμο για δεκαετιες, να νοιαστουν για το κουφαρι των αλλων, ετσι απλα. Κοι φυσικα η λυση ειναι ο πολιτικος ελεγχος και σχεδιασμος της οικονομιας. Εξω ξερεις τι λεω? Οτι απλα θελουν να δωθει εξουσια στους πολιτικους, καθως οποιος εχει τα περισσοτερα λεφτα τους ελεγχει και θα μπορουν μεσω αυτων να περνανε ο,τι νομοθεσια τους συμφερει, παραθυρακια, να τους σωζει το κρατος οτι χρεωκοπουν και το σημαντικοτερο να σκοτωνουν τον ανταγωνισμο μεσω γραφειοκρατιας, αδειων και κοστους. Αυτες ειναι στανταρ δικαιολογιες, ειρωνικα απο τις μεγαλυτερες επιχειρησεις, για πολιτικη παρεμβαση υπερ τους.


Το θρεντ ειναι γενικα ο,τι να'ναι, καθως συγκρινονται ασχετα πραγματα και ο καθενας απλα ακολουθει μια biased ρητορικη. Δεν ειναι συγκριση οικονομικων ιδεων (αλλως ο σοσιαλιστης εχει πληρη αγνοια οικονομικων), ουτε καν αρχων, ειναι ο ουτοπικος παραδεισος που πρεπει να επιτευχθει με καθε μεσο, εναντι μιας cool-headed αναλυσης να πετυχεις το καλυτερο μεταξυ εναλλακτικων. Φυσικα ειναι γαματο να κανεις virtue signaling οταν βλεπεις 10 φτωχους και 5 πλουσιους και ποσο πρεπει να αλλαξει το συστημα, αφου δεν βλεπεις και τα 100 ατομα που ειναι σε μια πολυ καλη κατασταση λογω του συστηματος που εχεις τωρα και θα γινουν 5 με την επιβολη της ουτοπικης κουραδας.

Θα έλεγα ότι είσαι τραγικά naive and gullible,σε σημείο που πιστεύεις ότι πιστεύω αυτά που έγραψες.
Μα καλά,δεν διαβάζεις;
Έγραψα στα προηγούμενα ποστ μου για δικό τους όφελος και έγραψα ακριβώς αυτό που γράφει το άρθρο,ότι φοβούνται στροφή του κόσμου στον σοσιαλισμό και γύρισμα πλάτης στον καπιταλισμό ,εξού και αυτές οι δηλώσεις τους.

Κατά τα άλλα δεν εξέφρασα γνώμη αν κρύβεται κάτι άλλο πίσω απο αυτό.Ή αν τους πιστεύω.Τι λένε γράφω και το τονίζω στον αποπάνω.Λες να τους πιστεύω;

Η μόνη προσωπική γνώμη που εξέφρασα είναι ,ότι ο καπιταλισμός είναι στα τελευταία του και θα αντικατασταθεί σίγουρα απο κάποιο άλλο σύστημα,πάλι χωρίς να λέω το ποιό θα είναι αυτό.Κάποιος νόμισε οτι εννοούσα κομμουνισμό.Ε, δεν εννοουσα κάτι τέτοιο.
Στη συνέχεια απλά προσπαθούσα να κάνω πιο λιανά στον vogs,μπας και καταλάβει ,ότι αυτά δεν τα λέω εγώ,αλλα οι μεγαλοκαπιτάλες που ο ίδιος υποστηρίζει,οπότε αμφισβητεί αυτούς και όχι εμένα. Διότι δεν είχε διαβάσει τίποτε απο το άρθρο και φόρτωνε σε εμένα αυτά που έγραφα.100 φορές του το εξήγησα,δεν το καταλάβαινε.Εξού και αυτά που του γράφω.Είδες να λέω ότι τα πιστεύω;Φάνηκε απο κάπου αυτό;

Εγω δεν έχω εκφράσει προσωπική άποψη για αυτά.

Η μόνη προσωπική άποψη που εξέφρασα είναι ότι ο καπιτάλ θα αντικατασταθεί και είναι στα τελευταία του.:hello:

Εφόσον δεν με γνωρίζεις ,καλό θα είναι να διαβάζεις πιο προσεκτικά και να κρατάς και τα αυθαίρετα συμπεράσματα για το αν είμαι ναιφ ή όχι για την πάρτη σου.Μην αρχίσω και εγώ να γράφω τα συμπεράσματα μου για εσένα,ή για κάποιους άλλους εδώ.
Δεν ξερεις καν αν είμαι υπέρ του καπιταλισμού ή όχι.:)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
O καπιταλισμόφιλελευρισμός (μοντέλο Αμερικής) είναι αποδεδειγμένα το πιο πετυχημένο σύστημα που έχει υπάρξει στο πλανήτη. Οι πόλεμοι έχουν μειωθεί στο ελάχιστο, παιδεία, υγεία είναι διαθέσιμες στη μάζα, η ευμάρεια των πολιτών έχει βελτιστοποιηθεί οριζόντια. Έχουν δημιουργηθεί καινούριοι τρόποι ψυχαγωγίας (π.χ. ταξίδια) που λιγους αιώνες πριν ήταν εξωπραγματικά. Τον 20 αιώνα είχαμε περισσότερη ανάπτυξη σε όλους τους τομείς από ότι είχαμε τους προηγούμενους μήνες μαζεμένους. Έχουμε φτάσει στο σημείο να προσέχουμε και την ευμαρεια των ζώων (φιλοζωικές οργανώσεις).
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αν έχει κάνει κάτι το καπιταλιστικό σύστημα της Αμερικής τότε είναι σίγουρα να μειώσει τους πολέμους στο ελάχιστο :33333
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
O καπιταλισμόφιλελευρισμός (μοντέλο Αμερικής) είναι αποδεδειγμένα το πιο πετυχημένο σύστημα που έχει υπάρξει στο πλανήτη. Οι πόλεμοι έχουν μειωθεί στο ελάχιστο, παιδεία, υγεία είναι διαθέσιμες στη μάζα, η ευμάρεια των πολιτών έχει βελτιστοποιηθεί οριζόντια. Έχουν δημιουργηθεί καινούριοι τρόποι ψυχαγωγίας (π.χ. ταξίδια) που λιγους αιώνες πριν ήταν εξωπραγματικά. Τον 20 αιώνα είχαμε περισσότερη ανάπτυξη σε όλους τους τομείς από ότι είχαμε τους προηγούμενους μήνες μαζεμένους. Έχουμε φτάσει στο σημείο να προσέχουμε και την ευμαρεια των ζώων (φιλοζωικές οργανώσεις).


Συμφωνώ απόλυτα.Καποια θετικά είναι τα εξής:
1)Δραματική μείωση των πολέμων
2)Ραγδαία οικονομική ανάπτυξη και αύξηση μισθών.
3)Κάθε απλός πολίτης μπορεί να ανοίξει δικιά του επιχείριση.
4)Όλοι μπορούν να συμμετέχουν στο χρηματιστήριο και να έχουν γρήγορο κέρδος.
5)Ανταγωνισμός και όχι κρατικά μονοπώλια
6)Κάθε ανθρωπος μπορεί να έχει την δικιά του προσωπική περιουσία.
7)Δημιουργεια μεσαίας τάξης.

Κανένα οικονομικό σύστημα δεν ήταν τόσο δημιουργικό στην Ιστορία της ανθρωπότητας.Χωρις να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και αρνητικά που πρέπει να βελτιωθούν στο μέλλον.

Η Θάτσερ που εφάρμοσε τον καπιταλισμό κατά γράμμα πήρε μια διαλυμένη οικονομία (Ηνωμενο βασίλειο) και σε 11 χρόνια μετέτρεψε την Βρετανία σε υπερδύναμη μέχρι και σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η ζωή είναι υπέροχη με τον καπιταλισμό για όσους επωφελούνται από αυτόν. Αν έλεγες σε κάποιον που δουλεύει υπερωρίες για να πληρώσει το ενοίκιο και να φάει ότι ξες, έχεις κι εσύ τη δυνατότητα να ανελιχθείς και να κάνεις περιουσία, εγώ θα δικαιολογούσα τη μπάτσα.


Αν θεωρήσεις ότι σε κάποιο άλλο οικονομικό και πολιτικό σύστημα θα ζούσε καλύτερα, τότε ναι. Η ιστορία μας δείχνει ότι οι συνθήκες ζωής των ανθρώπων είχαν οριζόντια βελτίωση επί του καπιταλισμού. Ο καπιταλισμός ήταν αναγκαίος για να ξεφύγουμε από την φεουδαρχία και να παραμένει ο πλούτος σε αυτός που τον παράγει, δηλαδή στον λαό, τους εμπορες κλπ. Αυτά τα λένε και κομμουνιστές όπως και Βαρουφάκης. Συνεπώς αν κάποιος δουλεύει υπερωρίες για να βγάλει το ενοίκιο φταίνε άλλοι παράγοντες και όχι ο καπιταλισμός καθ αυτός. Πάρε οποιοδήποτε σύστημα χώρας που δεν έχει αστική δημοκρατία και καπιταλισμό αυτή τη στιγμή και σκέψου, θα ήθελες να ζούσες εκεί; Γιατί νομίζεις ότι μια δική μας υλοποίηση θα καταλήξει καλύτερα από τη δική τους;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Έχει μέλλον ο Καπιταλισμός;

Οι μεγάλοι οικονομολόγοι του παρελθόντος (Σμιθ, Μαρξ, Κέυνς, Σουμπέτερ) προέβλεπαν τη στασιμότητα και εν τέλει την κατάρρευση του καπιταλισμού. Ο Σουμπέτερ έθεσε το ζήτημα με τον πλέον ευθύ τρόπο: «μπορεί να επιβιώσει ο καπιταλισμός;» και στην απάντησή του ήταν κατηγορηματικός: «όχι, δεν νομίζω ότι μπορεί».

Οι μεγάλοι οικονομολόγοι του παρελθόντος (Σμιθ, Μαρξ, Κέυνς, Σουμπέτερ) προέβλεπαν τη στασιμότητα και εν τέλει την κατάρρευση του καπιταλισμού. Ο Σουμπέτερ έθεσε το ζήτημα με τον πλέον ευθύ τρόπο: «μπορεί να επιβιώσει ο καπιταλισμός;» και στην απάντησή του ήταν κατηγορηματικός: «όχι, δεν νομίζω ότι μπορεί». Γνωρίζουμε από την οικονομική ιστορία, ότι η εξέλιξη του καπιταλισμού κάθε άλλο παρά ευθύγραμμη είναι, καθώς περιοδικά ανακόπτεται από κρίσεις κερδοφορίας που μοιάζουν με καρδιακές αρρυθμίες και ενίοτε ανακοπές. Ωστόσο, στη διάρκεια της κρίσης τίθενται σε λειτουργία οι «καθαρτικοί μηχανισμοί» του συστήματος που συμπεριλαμβάνουν μεταξύ άλλων καινοτομίες μεγάλης κλίμακας και μειώσεις μισθών που αποκαθιστούν την κερδοφορία που απαιτείται για ένα νέο ανοδικό κύμα ανάπτυξης.
Ο καπιταλισμός εύκολα ή δύσκολα ξεπερνούσε τις μεγάλες κρίσεις του (1815-1845, 1873-1896, 1920-1940, 1970-1980) και η οικονομική άνθηση που ακολουθούσε είχε το δικό της αποτύπωμα. Π.χ. στην κρίση του 1930, η τόνωση της ζήτησης μέσω της κρατικής παρέμβασης, οι καινοτομίες (σε προϊόντα, διαδικασίες παραγωγής και θεσμούς) έθεσαν τις βάσεις για τη μεταπολεμική «χρυσή εποχή συσσώρευσης» που διήρκεσε μέχρι περίπου τα τέλη της δεκαετίας του 1960. Η κρίση κερδοφορίας που ακολούθησε (1970-1980) εκδηλώθηκε αρχικά ως νομισματική και αργότερα ως ενεργειακή, δεν είχε όμως τις οδυνηρές συνέπειες της κρίσης του 1930, χάρη στις κρατικές πολιτικές απασχόλησης και αύξησης της ζήτησης. Ωστόσο τη δεκαετία του 1980 έγινε φανερό ότι η λειτουργία του κράτους απορροφούσε μεγάλο μέρος του παραγόμενου πλεονάσματος περιορίζοντας έτσι τις επενδύσεις και επιδεινώνοντας την ούτως ή άλλως φθίνουσα κερδοφορία της ιδιωτικής οικονομίας.
Η ιδεολογία τού νεοφιλελευθερισμού που εξαπλώθηκε σε ολόκληρο τον κόσμο μέσω περιορισμού του κράτους (όχι όμως και των δαπανών του) και των παρεμβάσεών του και ενίοτε μέσω ιδιωτικοποιήσεων αποσκοπούσε στην αύξηση της κερδοφορίας. Επομένως, η οικονομική άνθηση προήλθε όχι τόσο από μεγάλες καινοτομίες (που κατέστρεφαν περισσότερες θέσεις απασχόλησης από όσες δημιουργούσαν), αλλά κυρίως από την αποξήλωση αυτού που λέγεται κράτος πρόνοιας, τη μείωση του επιτοκίου και την καθήλωση των μισθών. Πολλοί βιάστηκαν και μίλησαν για τον θρίαμβο του καπιταλισμού, τη «νέα χρυσή εποχή συσσώρευσης», τη «νέα οικονομία» απρόσβλητης από κρίσεις, χάρη στην εξέλιξη της πληροφορικής και άλλα παρόμοια, η κερδοφορία, όμως, παρότι αυξημένη εντούτοις παρέμενε σημαντικά χαμηλότερη (στο 1/2 περίπου) της δεκαετίας του 1960.

Κάποιος θα ανέμενε ότι και η σημερινή κρίση θα «κάνει τον κύκλο της» και θα ακολουθήσει η άνθηση. Ωστόσο, η σημερινή χαμηλή κερδοφορία ακόμη και αν αυξηθεί δεν αναμένεται να ξεπεράσει αυτή της «νέας χρυσής εποχής συσσώρευσης», δεδομένου ότι ούτε οι φόροι επί των κερδών, αλλά ούτε και το επιτόκιο μπορούν να μειωθούν αισθητά, ενώ οι μισθοί ήδη κυμαίνονται στα όρια της επιβίωσης. Συνεπώς, αν δεχτούμε ότι η πτωτική κερδοφορία που προέβλεψε ο Μαρξ ως μακροχρόνια τάση του καπιταλισμού βρίσκεται σε ισχύ, τότε είναι βέβαιο ότι η επενδυτική δραστηριότητα δεν θα μπορεί να δημιουργήσει την απασχόληση και τα εισοδήματα που απαιτούνται για την κοινωνική συνοχή. Η κοινωνία των 2/3 της «νέας χρυσής εποχής συσσώρευσης» φαίνεται ότι θα αποτελέσει το άπιαστο όνειρο των οικονομικών πολιτικών του μέλλοντος. Επομένως από τον Μαρξ περνάμε στον Σουμπέτερ που γι’ αυτόν η κατάρρευση του καπιταλισμού θα προέλθει από τον οικονομικό καταποντισμό των «φυσικών υποστηρικτών του», δηλαδή όσων απαρτίζουν τη μεσαία τάξη (αγρότες, επαγγελματίες και μικροεπιχειρηματίες) και στην αυξανόμενη αμφισβήτησή του από τους διανοούμενους και ιδιαίτερα τους νέους (κυρίως τους φοιτητές), που δεν έχουν τίποτε να χάσουν.
Με τα ανωτέρω, δεν υποστηρίζω, κατ’ ανάγκη, την κατάρρευση του καπιταλισμού, προβλέπω όμως ότι αν συνεχίσει να υπάρχει θα είναι πολύ διαφορετικός. Δύο είναι οι πιο πιθανές του εκδοχές: (α) αυτή που βρίσκεται ήδη υπό διαμόρφωση και αναπόφευκτα καταλήγει σε αυταρχικές λύσεις, σε μια προσπάθεια συγκράτησης των ανειρήνευτων αντιθέσεων και οδηγούν σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις που γρήγορα ξεπερνούν τα εθνικά όρια, (β) τη χαλιναγώγηση των δυνάμεων της αγοράς και τη διοχέτευση της δυναμικής τους σε κοινωνικά επιθυμητές κατευθύνσεις. «Μπορεί να λειτουργήσει ο σοσιαλισμός;» αναρωτήθηκε ο Σουμπέτερ και η απάντησή του ήταν «ασφαλώς και μπορεί».

*Ο κ. Λευτέρης Τσουλφίδης είναι αναπληρωτής Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας
https://www.tovima.gr/2011/09/05/opinions/exei-mellon-o-kapitalismos-2/
Είναι δεδομένο ότι θα περάσουμε σε άλλο μοντέλο.Ότι έχει αρχή έχει και τέλος.Το ζητούμενο για μένα είναι τι θα επακολουθίσει και αν αυτό που θα επακολουθίσει θα είναι καλύτερο για τον πολύ κόσμο,ή χειρότερο;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η ζωή είναι υπέροχη με τον καπιταλισμό για όσους επωφελούνται από αυτόν. Αν έλεγες σε κάποιον που δουλεύει υπερωρίες για να πληρώσει το ενοίκιο και να φάει ότι ξες, έχεις κι εσύ τη δυνατότητα να ανελιχθείς και να κάνεις περιουσία, εγώ θα δικαιολογούσα τη μπάτσα.

Από το σημερινό παγκόσμια σύστημα επωφελούνται όλοι οριζόντια. Αυτό δεν μπορεί να αμφισβητηθεί και το συνειδητοποιεί. ο καθένας αν διαβάσει ιστορία. Επίσης οι μεγάλοι μισθοί έχουν και περισσότερες ευθύνες. Αυτό ισχύει κατά κανόνα στον ιδιωτικό τομέα (που είναι περισσότερος φιλελεύθερος) και λιγότερο στο δημόσιο τομέα που το διευθυντης έχει λιγότερες υποχρεώσεις και η εξέλιξή του βασίζεται καθαρά στις δημόσιες σχέσεις και στα χρόνια υπηρσίας.

Ο λόγος που οι μισθοί είναι μικροί στην Ελλάδα είναι εξαιτίας του κρατισμού (μη εφαρμογή του καπιταλισμού). Η επιχερηματικότητα στη χώρα μας είναι δύσκολη με αποτέλεσμα ο εργαζόμενος να μην έχει επιλογές. Παράλληλα το εργασιακό κόστος είναι τεράστιο με αποτέλεσμα οι θέσεις εργασίας να μην μπορούν να απορροφήσουντο εργασιακό δυναμικό.

Έχει μέλλον ο Καπιταλισμός;


https://www.tovima.gr/2011/09/05/opinions/exei-mellon-o-kapitalismos-2/
Είναι δεδομένο ότι θα περάσουμε σε άλλο μοντέλο.Ότι έχει αρχή έχει και τέλος.Το ζητούμενο για μένα είναι τι θα επακολουθίσει και αν αυτό που θα επακολουθίσει θα είναι καλύτερο για τον πολύ κόσμο,ή χειρότερο;
Όσο περνάει ο καιρός ο φιλελευθερος καπιταλισμός θα ενισχύεται και το ηθικό είναι τα σοσιαλιστιτκά δικαιώματα που υπάρχουν όχι μόνο στη χώρα αλλά σε όλη την Ε.Ε. να σταματήσουν να υπάρχουν καθώς πρόκειται για καθαρή κλοπή προς τις μελλοντικές γεννιές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.
Από το σημερινό παγκόσμια σύστημα επωφελούνται όλοι οριζόντια. Αυτό δεν μπορεί να αμφισβητηθεί και το συνειδητοποιεί. ο καθένας αν διαβάσει ιστορία. Επίσης οι μεγάλοι μισθοί έχουν και περισσότερες ευθύνες. Αυτό ισχύει κατά κανόνα στον ιδιωτικό τομέα (που είναι περισσότερος φιλελεύθερος) και λιγότερο στο δημόσιο τομέα που το διευθυντης έχει λιγότερες υποχρεώσεις και η εξέλιξή του βασίζεται καθαρά στις δημόσιες σχέσεις και στα χρόνια υπηρσίας.

Ο λόγος που οι μισθοί είναι μικροί στην Ελλάδα είναι εξαιτίας του κρατισμού (μη εφαρμογή του καπιταλισμού). Η επιχερηματικότητα στη χώρα μας είναι δύσκολη με αποτέλεσμα ο εργαζόμενος να μην έχει επιλογές. Παράλληλα το εργασιακό κόστος είναι τεράστιο με αποτέλεσμα οι θέσεις εργασίας να μην μπορούν να απορροφήσουντο εργασιακό δυναμικό.


Όσο περνάει ο καιρός ο φιλελευθερος καπιταλισμός θα ενισχύεται και το ηθικό είναι τα σοσιαλιστιτκά δικαιώματα που υπάρχουν όχι μόνο στη χώρα αλλά σε όλη την Ε.Ε. να σταματήσουν να υπάρχουν καθώς πρόκειται για καθαρή κλοπή προς τις μελλοντικές γεννιές.


Δεν είναι στην Ελλάδα μόνο μικροί οι μισθοί,που το είδες αυτό;Παντού έχουν μειωθεί.Παντού.
Δεν μιλάμε για μεγάλα στελέχη,αλλά για τον περισσότεο κόσμο.
Αυτά εδώ

Όσο περνάει ο καιρός ο φιλελευθερος καπιταλισμός θα ενισχύεται και το ηθικό είναι τα σοσιαλιστιτκά δικαιώματα που υπάρχουν όχι μόνο στη χώρα αλλά σε όλη την Ε.Ε. να σταματήσουν να υπάρχουν καθώς πρόκειται για καθαρή κλοπή προς τις μελλοντικές γεννιές.
αποτελούν προσωπικά σου ευχολόγια.
Καλά τα ευχολόγια,αλλά είναι μόνο ευχολόγια.
Η πραγματικότητα είναι άλλη και ο καπιταλισμός θα αλλάξει,ήδη αλλάζει μορφή.
Δεν μιλάμε για τον καπιταλισμό που περιγράφεις εσύ και πολλοί άλλοι εδώ.
Ο καπιταλισμός μεταμορφώνεται ήδη.
Οι περισσσότεροι απο τον απλό κόσμο δεν το έχουν αντιληφθεί ακόμα.
Αλλά αλλάζει.
Καλό είναι να κάνετε μια έρευνα και να μην μένετε σε αυτά που ξέρατε.Παπαγαλίζετε πράγματα που ήδη έχουν περάσει.Έτσι ήταν ο καπιταλισμός στο ξεκίνημα του,δεν ισχύει πλέον αυτό.

Το ερώτημα μου παραμένει.Τι θα είναι αυτό που θα επακολουθίσει που ήδη έχει ξεκινήσει,και αν θα είναι χειρότερο ή καλύτερο.
Υγ.Αν μπορείτε,καλό θα ήταν να ξεκολήσετε απο τον σοσιαλισμό και κομμουνισμό.
Δεν είναι αυτό το θέμα εδώ και εγώ όταν μιλάω για αλλαγή καπιταλισμού δεν μιλάω για αντικατάσταση απο σοσιαλ.ή κομουν.Και αυτά πλέον είναι ξεπερασμένα.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ενα προβλημα του θρεντ ειναι οτι χρησιμοποιειται γενικα και αοριστα η λεξη καπιταλισμος, χωρις να λεει κανενας τι εννοει με αυτον τον ορο. Ειναι η ελευθερη αγορα, εχει κρατικη παρεμβαση, ειναι κατι "κακο και αδικο", τι ειναι? Ο καπιταλισμος δεν ειναι "συστημα", αλλα η ελευθερια, και το αντιθετο του ειναι οποιαδηποτε μορφη συστηματος, ειτε σοσιαλισμος, φασισμος, ή οποιαδηποτε αλλη μορφη -ισμου. Μια αλλη διασταση ειναι στο ποσο δεν εφαρμοζεται ηδη το μοντελο της ελευθερης αγορας και ποση ευθυνη ριχνεται στον αοριστο καπιταλισμο και οχι την κρατικη παρεμβαση, καθως "φαινεται" η στασιμοτητα μισθων ή οι υψηλες τιμες ή οτι σε πηδαει (οπως το οριζει ο καθενας) το αφεντικο, αλλα οχι και η κρατικη νομοθεσια που οδηγει σε αυτα. Και το χειροτερο ειναι πως ο κρατισμος παρουσιαζεται σαν λυση και οχι η αιτια

Για να υπαρχει και μια αισθηση αναλογιας μεταξυ οικονομικης ελευθεριας, υπαρχει αυτο το index Που το δειχνει https://www.heritage.org/index/ranking. Τυχαινει οι οικονομκα ελευθερες χωρες να μην ειναι τριμπουρδελα οπως λεει η σοσιαλιστικη θεωρια, αλλα μαλλον αυτες οπου θα ηθελε καποιος να ζησει

Θα έλεγα ότι είσαι τραγικά naive and gullible,σε σημείο που πιστεύεις ότι πιστεύω αυτά που έγραψες.
Μα καλά,δεν διαβάζεις;
Έγραψα στα προηγούμενα ποστ μου για δικό τους όφελος και έγραψα ακριβώς αυτό που γράφει το άρθρο,ότι φοβούνται στροφή του κόσμου στον σοσιαλισμό και γύρισμα πλάτης στον καπιταλισμό ,εξού και αυτές οι δηλώσεις τους.

Κατά τα άλλα δεν εξέφρασα γνώμη αν κρύβεται κάτι άλλο πίσω απο αυτό.Ή αν τους πιστεύω.Τι λένε γράφω και το τονίζω στον αποπάνω.Λες να τους πιστεύω;

Η μόνη προσωπική γνώμη που εξέφρασα είναι ,ότι ο καπιταλισμός είναι στα τελευταία του και θα αντικατασταθεί σίγουρα απο κάποιο άλλο σύστημα,πάλι χωρίς να λέω το ποιό θα είναι αυτό.Κάποιος νόμισε οτι εννοούσα κομμουνισμό.Ε, δεν εννοουσα κάτι τέτοιο.
Στη συνέχεια απλά προσπαθούσα να κάνω πιο λιανά στον vogs,μπας και καταλάβει ,ότι αυτά δεν τα λέω εγώ,αλλα οι μεγαλοκαπιτάλες που ο ίδιος υποστηρίζει,οπότε αμφισβητεί αυτούς και όχι εμένα. Διότι δεν είχε διαβάσει τίποτε απο το άρθρο και φόρτωνε σε εμένα αυτά που έγραφα.100 φορές του το εξήγησα,δεν το καταλάβαινε.Εξού και αυτά που του γράφω.Είδες να λέω ότι τα πιστεύω;Φάνηκε απο κάπου αυτό;

Εγω δεν έχω εκφράσει προσωπική άποψη για αυτά.

Η μόνη προσωπική άποψη που εξέφρασα είναι ότι ο καπιτάλ θα αντικατασταθεί και είναι στα τελευταία του.:hello:

Εφόσον δεν με γνωρίζεις ,καλό θα είναι να διαβάζεις πιο προσεκτικά και να κρατάς και τα αυθαίρετα συμπεράσματα για το αν είμαι ναιφ ή όχι για την πάρτη σου.Μην αρχίσω και εγώ να γράφω τα συμπεράσματα μου για εσένα,ή για κάποιους άλλους εδώ.
Δεν ξερεις καν αν είμαι υπέρ του καπιταλισμού ή όχι.:)
Fair enough, δεν ειχα δει το αρχικο σου σχολιο.

Βεβαια, η προφητειες για το τελος και τα προβληματα του καπιταλισμου με σκοπο το ιδιο οφελος θα μπορουσαν να λεγονται και απο δημοσιογραφους, καθηγηταδες η πολιτικους, οχι μονο απο τους μεγαλοεπιχειρηματιες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτή η ηλιθιότητα πως ο καπιταλισμος, δηλαδή το να μπορείς να ανταλαζεις πράγματα με όποιον θέλεις, είναι στα τελευταία του και θα αντικατασταθεί σύντομα ακούγεται εγώ και 150. 000 χρόνια από τότε που πρώτος erectus ανταλξε ένα εργαλείο με το φίλο τυυ. Φυσικά οι μάστερ της οικονομίας που το υποστηρίζουν δεν μας λένε τι θα είναι το μετά; Ίσως θα έχουμε όλοι μαγικούς 3d πριντερς που θα φτιάχνουν με κουμπί ότι υλικό θέλουμε οπότε θα είμαστε όλοι αυτάρκεις.



Ο καπιταλισμος δεν είναι κάποιο σύστημα. Είναι απλά το ελεύθερο εμπόριο που υπήρχε από παντα και πάντα θα υπάρχει διότι είναι ο βέλτιστος τρόπος για το σύνολο να ικανοποιησουν τις ανάγκες τους. Σταματήστε λοιπόν να βλέπετε φαντάσματα και τοτλαχιστο καταλάβετε τι είναι αυτό που του οποίου τον θανατο προσμενετε.

Η εναλλακτική ποια είναι ακριβώς; Η τα μαγικά κουτιά η να απλά να σκοτώνουμε ο ένας τον άλλο κάτι που γινόταν επί χιλιάδες χρόνια και αποδείχθηκε κατώτερου του εμπορίου.

Α ναι ξέχασα. Η εναλλακτική είναι τα resource based economies οπως διδάσκει το zeitgeist.

Έχει μέλλον ο Καπιταλισμός;


https://www.tovima.gr/2011/09/05/opinions/exei-mellon-o-kapitalismos-2/
Είναι δεδομένο ότι θα περάσουμε σε άλλο μοντέλο.Ότι έχει αρχή έχει και τέλος.Το ζητούμενο για μένα είναι τι θα επακολουθίσει και αν αυτό που θα επακολουθίσει θα είναι καλύτερο για τον πολύ κόσμο,ή χειρότερο;

Ψαγμένες απόψεις. Κάτι τέτοια έλεγα εγώ όταν ήμουν 17 στους φίλους μου όταν κάπνιζαμε μαλμπορο έξω από τη στάνη του μπάρμπαΘωμά
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top