Aγορά tablet

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με σειρά τιμής...

Lenovo Tab 3 Plus 7" 4G (16GB)

Lenovo Tab 3 A8-50 8" WiFi (16GB)

Samsung Galaxy Tab E 9.6" 3G (8GB)

Lenovo Yoga Tab 3 8" WiFi (2GB/16GB)

Samsung Galaxy Tab A (2016) 10.1" WiFi (16GB)



Κοίτα λίγο τα χαρακτηριστικά τους, γιατί κάποια δεν υποστηρίζουν 3G/4G (σε περίπτωση που σ' ενδιαφέρει).

Για μένα, καλύτερα να καθυστερήσεις τις αγορές σου, ώστε να σιγουρευτείς πως δεν θα σου είναι περισσότερο απαραίτητο ένα laptop. Αποκλείεις το ενδεχόμενο να το μεταφέρεις στη σχολή, στη βιβλιοθήκη, ή/και να το χρειαστείς για τυχόν ομαδικές εργασίες;

Καλή αρχή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Με σειρά τιμής...

Lenovo Tab 3 Plus 7" 4G (16GB)

Lenovo Tab 3 A8-50 8" WiFi (16GB)

Samsung Galaxy Tab E 9.6" 3G (8GB)

Lenovo Yoga Tab 3 8" WiFi (2GB/16GB)

Samsung Galaxy Tab A (2016) 10.1" WiFi (16GB)



Κοίτα λίγο τα χαρακτηριστικά τους, γιατί κάποια δεν υποστηρίζουν 3G/4G (σε περίπτωση που σ' ενδιαφέρει).

Για μένα, καλύτερα να καθυστερήσεις τις αγορές σου, ώστε να σιγουρευτείς πως δεν θα σου είναι περισσότερο απαραίτητο ένα laptop. Αποκλείεις το ενδεχόμενο να το μεταφέρεις στη σχολή, στη βιβλιοθήκη, ή/και να το χρειαστείς για τυχόν ομαδικές εργασίες;

Καλή αρχή! :)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου, θα κοιτάξω τις επιλογές.
Κοίτα επειδή το σκέφτηκα αρκετά, σε θέμα δυνατοτήτων δεν συγκρίνεται ο σταθερός με το λάπτοπ, καθώς στα ίδια λεφτά οι επιδόσεις του πρώτου είναι δραματικά περισσότερες. Βασικότερος λόγος όμως είναι ότι με μαθηματική ακρίβεια το πολύ σε 3 χρόνια το λάπτοπ θα σου βγάλει προβλήματα και θα σέρνεται ενώ ο σταθερός και περισσότερη αντοχή έχει και οποιοδήποτε εξάρτημα αντικαθίσταται αυτούσιο. Στο θέμα της φορητότητας πέρα από το ότι είναι λίγο μύθος καθώς οι περισσότεροι το έχουν σε σταθερό χώρο στο σπίτι, είναι και ο λόγος που σκέφτομαι το ταμπλετ, ξεχωριστά από το κινητό εκτός σπιτιού. Δεν έχω ακούσει κανέναν σε ελληνικό πανεπιστήμιο να πηγαίνει με το λάπτοπ στη σχολή πάντως οπότε δεν νομίζω να παρουσιαστεί τέτοιο ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αγορασα προχθες ενα ipad pro lte και εμεινα δυσαρεστημενη. Οτι πιο δυσχρηστο μπορει να βρει κανεις στην αγορα. Το ηθελα και για την δουλεια μου αλλα που να φανταστω οτι για να εγκαταστησω ενα certificate θα σπαταλουσα 2 ωρες. Γιατι; Επειδη δεν υπαρχει πιο ηλιθιο λογισμικο στον πλανητη απο το iOS. Ανοιγω το webmail μου, κατεβαζω το certificate παω να το εγκαταστησω αλλα τιποτα. Δεν ανοιγει το .pfx και δεν μπορω να κανω εγκατασταση. Μετα απο απειρες δοκιμες και αφου κατεβασα οτι browser κυκλοφορει στο app store, τα παρατησα. Βαζω το email μου στο mail app και δοκιμαζω να το κατεβασω απο εκει. Το κατεβαζω και δια μαγειας γινεται εγκατασταση. Και εδω φτανω στο σημειο να ρωτησω ενα μεγαλο ΓΙΑΤΙ; Εννοειται οτι περαστηκε μονο στο σαφαρι το οποιο απεχθανομαι. Δεν ξερω αν μπορει να περαστει σε αλλο browser. Ισως αν αλλαξω το default browser απο safari σε κατι αλλο να περαστει και στο αλλο; Σε ενα samsung ταμπλετ που αγορασα πριν 2-3 μηνες, η εγκατασταση εγινε αμεσως. Με ενοχλησε επισης που το ipad δεν υποστηριζει multiple user accounts. Γιατι?! Σκετη απογοητευση και μαλλον θα το επιστρεψω και θα παρω ενα microsoft surface.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Αγορασα προχθες ενα ipad pro lte και εμεινα δυσαρεστημενη. Οτι πιο δυσχρηστο μπορει να βρει κανεις στην αγορα. Το ηθελα και για την δουλεια μου αλλα που να φανταστω οτι για να εγκαταστησω ενα certificate θα σπαταλουσα 2 ωρες. Γιατι; Επειδη δεν υπαρχει πιο ηλιθιο λογισμικο στον πλανητη απο το iOS. Ανοιγω το webmail μου, κατεβαζω το certificate παω να το εγκαταστησω αλλα τιποτα. Δεν ανοιγει το .pfx και δεν μπορω να κανω εγκατασταση. Μετα απο απειρες δοκιμες και αφου κατεβασα οτι browser κυκλοφορει στο app store, τα παρατησα. Βαζω το email μου στο mail app και δοκιμαζω να το κατεβασω απο εκει. Το κατεβαζω και δια μαγειας γινεται εγκατασταση. Και εδω φτανω στο σημειο να ρωτησω ενα μεγαλο ΓΙΑΤΙ; Εννοειται οτι περαστηκε μονο στο σαφαρι το οποιο απεχθανομαι. Δεν ξερω αν μπορει να περαστει σε αλλο browser. Ισως αν αλλαξω το default browser απο safari σε κατι αλλο να περαστει και στο αλλο; Σε ενα samsung ταμπλετ που αγορασα πριν 2-3 μηνες, η εγκατασταση εγινε αμεσως. Με ενοχλησε επισης που το ipad δεν υποστηριζει multiple user accounts. Γιατι?! Σκετη απογοητευση και μαλλον θα το επιστρεψω και θα παρω ενα microsoft surface.

Για λόγους ασφαλείας. Το p12 και τα cer μου τα ανοίγει ο safari. Για τα pfx δεν ξέρω. Εναλλακτική λύση είναι να τα βάζεις στο icloud drive και να τα ανοίγει από εκεί. Η λογική του iOS δεν έχει σχέση με αυτό που έχεις συνηθίσει ως τώρα. Δεν έχει fileystem ούτε πρόκειται να δημιουργηθεί ποτέ γιατί το λειτουργικό δεν είναι δομημένο όπως τα υπόλοιπα π.χ. δεν υπάρχει κοινός φάκελος document locally. Aυτό μπορεί να ξενίσει αρκετούς αλλά έχει ανεβάσει την ασφάλεια πολλά επίπεδα παραπάνω από τους ανταγωνιστές. Το Samsung είναι android και τα περισσότερα apps δεν είναι είναι optimized για tablets. O safari είναι ο default browzer του iPhone και δεν αλλάζει.

Παιδιά για να εκτιμήσετε την αξία της apple πρέπει να μπείτε στη λογική της. Αν ψάχνετε τρόπους να εφαρμόσετε τiς συνήθειες σας στο iPad/iPhone (ψάχνοντας τρόπο να βάλετε στικάκι, να αποθήκευσετε τις photo τοπικά, να επεκτείνετε το τρόπο αποθήκευσης με extra mini sd) τότε θα αποτύχετε.

Στο iPad και iPhone έχουν περιορισμούς που είναι θυσίες για το καλύτερη ασφάλεια privacy των προσωπικών σου δεδομένων και για μια συσκευή που απλώς δεν λαγκάρει και ότι της πεις ανταποκρίνετε στο μέγιστο βαθμό.


Δείτε το video με το νέο Photoshop για iPad που δείχνει τις δυνατότητες της συσκεύης. Να συγκρίνουμε αυτό το τεχνολογικό θαύμα με android tablets είναι γελοίο.

To surface είναι άλλη κατηγορία θαρρώ καθώς τρέχει windows. Άρα το αντίστοιχο του ειναι το macbook air.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
To θεμα ομως ειναι οτι το συγκεκριμενο certificate το θελω για λογους ασφαλειας και ειναι απαραδεκτο να πρεπει να γινει εγκατασταση με τετοιον τροπο. Οπως επισης το να μη μπορεις να προσθεσεις αλλο user account. Σε android tablet δεν ειχα ουτε ενα προβλημα μεχρι στιγμης. Αλλα οταν θελεις κατι για δουλεια, μαλλον η καλυτερη επιλογη ειναι windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
To θεμα ομως ειναι οτι το συγκεκριμενο certificate το θελω για λογους ασφαλειας και ειναι απαραδεκτο να πρεπει να γινει εγκατασταση με τετοιον τροπο. Οπως επισης το να μη μπορεις να προσθεσεις αλλο user account. Σε android tablet δεν ειχα ουτε ενα προβλημα μεχρι στιγμης. Αλλα οταν θελεις κατι για δουλεια, μαλλον η καλυτερη επιλογη ειναι windows.

Νομίζω ο λόγος που σου γινόταν install το certificate από το safari ήταν επειδή ο πιστοποιητικό δεν βρισκόταν SSL enabled server για λογυς ασφαλείας.


Αν θέλεις laptop πας σε surface αλλιώς πας σε iPad. Όσο καλό είναι το iPad δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τις εφαρμογές των windows ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick2

Νεοφερμένος

Ο Nick2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα στην παρεα, αυτο το ταμπλετ της lenovo που βρηκα στο φυλλαδιο του κωτσοβολου και ειναι σε προσφορα αξιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα, επαναφέρω λοιπόν το θέμα αυτό,για να σας ζαλίσω....θέλω που λέτε ενα τάμπλετ μόνο για νετφλιξ, καθώς το κινητό είναι μικρό και ο Η/Υ μεγάλος και όχι τόσο ευέλικτος!θα προτιμούσα να κινείται από τις 7-8 ιντσες μέχρι τις 9 το πολύ, έχετε κάτι οικονομικό και αξιόλογο στο νου σας;ένας φίλος μου προτείνε το fire hd8 το οποίο νομίζω ότι είναι της αμαζον! Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα, επαναφέρω λοιπόν το θέμα αυτό,για να σας ζαλίσω....θέλω που λέτε ενα τάμπλετ μόνο για νετφλιξ, καθώς το κινητό είναι μικρό και ο Η/Υ μεγάλος και όχι τόσο ευέλικτος!θα προτιμούσα να κινείται από τις 7-8 ιντσες μέχρι τις 9 το πολύ, έχετε κάτι οικονομικό και αξιόλογο στο νου σας;ένας φίλος μου προτείνε το fire hd8 το οποίο νομίζω ότι είναι της αμαζον! Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Μέχρι πόσα ευρώ δίνεις;

Αν δεν έχεις όριο θεωρώ πως το ipad mini είναι μονόδρομος.
 

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Μέχρι πόσα ευρώ δίνεις;

Αν δεν έχεις όριο θεωρώ πως το ipad mini είναι μονόδρομος.


Χαχαχαχαχα ipad mini για ένα νετφλιξ... κρατάω το κινητό...χαχαχα!
Κάτι οικονομικό μέχρι 150-200€
Ειλικρινά δεν έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω κάπως αλλιώς ,όλη μέρα είμαι έκτος σπιτιού, συνεπώς έχω κινητό και το βράδυ στο λάπτοπ... αλλά δεν είναι βολικό! νόμιζω ένα απλό τίμιο τάμπλετ θα τα πάει μια χαρά για το νετφλιξ! μου φαίνεται υπερβολικό το ipad
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Χαχαχαχαχα ipad mini για ένα νετφλιξ... κρατάω το κινητό...χαχαχα!
Κάτι οικονομικό μέχρι 150-200€
Ειλικρινά δεν έχω σκοπό να το χρησιμοποιήσω κάπως αλλιώς ,όλη μέρα είμαι έκτος σπιτιού, συνεπώς έχω κινητό και το βράδυ στο λάπτοπ... αλλά δεν είναι βολικό! νόμιζω ένα απλό τίμιο τάμπλετ θα τα πάει μια χαρά για το νετφλιξ! μου φαίνεται υπερβολικό το ipad


https://www.electroholic.gr/el/product/COMAPP00348U

είναι παλιά έκδοση του ipad mini αλλά καλύτερο από ότιδήποτε άλλο ψάχνεσαι να αγοράσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα το έχω στα υπόψη,αν και είμαι φαν του αντροιντ:hehe:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!


Το θέλεις για θέαση ταινιών οπότε θέλεις καλή οθόνη και ταυτόχρονα να μην κολλάει στο βίντεο. Οτιδήποτε άλλο πάρεις με 200 ευρώ θα έχεις αποτέλεσμα.

Εγώ έχω ένα Mini 4 και το παίρνω στις εφημερίες, το είχα στο αγροτικό πολλές φορές έκανα δουλειές σε αυτό και 4 χρονια μετά είναι γρήγορο και σαν καινούριο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παλιο

Αυτή είναι η καλύτερη λύση για iPad
https://www.skroutz.gr/s/14458963/Apple-iPad-9-7-2018-Wi-Fi-32GB.html


akiko έδωσε budget μέχρι 200 ευρώ αν έχεις κάτι προτείνε αλλιώς σώπα ....

Πάντως παραδέχομαι ότι η επιλογή του ακικου είναι πολύ καλή.
______________________________________________________
samsung Galaxy Tab A (2019, 10.1) (32GB)


αξιόλογη πρότσση από την samsung παρόλα αυτά η οθόνη του δεν είναι τόσο καλή όσο του Ipad και δεν ξέρω και αν αντέχει στο χρόνο... το Ipad ξέρω γιατί το χρησιμοποιώ. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μη παρεις το samsung. Το tab E που εχω στην δουλεια σερνεται. Ακομα και login δεν μπορεις να κανεις χωρις να νιωσεις καθυστερηση. Το ipad παει σφαιρα. Αν παρεις samsung δωσε κατι παραπανω και παρε καλυτερο τυπο γιατι ειναι πιθανο να μη τραβαει αυτο και να πεταξεις τα λεφτα σου.
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Μετά από το σπασμένο Ipad και την πετυχημένη προσπάθεια μου να το φτιάξω αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και να αγοράσω ένα νέο Ipad έτσι πήρα το ipad mini. Όποιος σπουδάζει επιστήμες υγείας οφείλει να έχει στην κατοχή του ένα τέτοιο μηχάνημα αφού κυριολεκτικά θα του λύσει τα χέρια.

Καλημέρα,
Το σκέφτομαι εδώ και καιρό να επενδύσω σε ένα ταμπλετ για να κρατώ σημειώσεις κτλ. Δεν θέλω κάτι ιδιαίτερο δηλαδή. Είχε βολέψει γενικά το ταμπλετ για αυτό;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 17 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top