Αγγελίνα_K

Νεοφερμένος

Η Αγγελίνα_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πάρτε και μια Κερκυραίικη παστιτσάδα...



Κόκορας παστιτσάδο



Υλικά :
( Για δύο άτομα )
  1. Κόκορας
  2. Δυο τομάτες μέτριες
  3. Δυο κρεμμύδια
  4. Δυο σκελίδες σκόρδο
  5. Μια κουτάλα λάδι
  6. 1 κουταλάκι τοματοπολτός
  7. Λίγο pumaro (μισό περίπου πακετάκι )
  8. Δάφνη
  9. Δυο γαριφαλάκια
  10. Μισό ποτήρι κρασιού λευκό κρασί
  11. 1 μοσχοκάρυδο
  12. Μακαρόνια Νο 5
  13. Παρμεζάνα ή κεφαλοτύρι
  14. Αλάτι
  15. Πιπέρι
Σε χαμηλή πλατιά κατσαρόλα βάζω τον κόκορα και προσθέτω αλάτι πιπέρι, δυο σκελίδες σκόρδο και μια κουτάλα λάδι. Αφού τσιγαριστεί 5-10 λεπτά, ρίχνω λίγο νερό να σκεπάσει το κρέας και αφήνω να σιγοβράσει στο 4 ( κλ.1-9 ) για 1 ώρα και 15 λεπτά περίπου.
Σάλτσα
Σε μικρή κατσαρόλα βάζω δυο τριμμένα κρεμμύδια και νερό μέχρι να τα σκεπάσει και τα αφήνω να βράσουν. Ρίχνω στη συνέχεια ένα κουταλάκι τοματοπολτό, λίγο pumaro, δύο μέτριες ντομάτες τριμμένες στο multi, ένα δαφνόφυλλο, δυο γαριφαλάκια , μισό ποτήρι κρασί και ένα μοσχοκάρυδο.
Όταν στύψει η σάλτσα τη ρίχνω στην κατσαρόλα με το κρέας για να στύψει με το υπόλοιπο ζουμί.

Βράζω κανονικά τα μακαρόνια και τα περιχύνω με τη σάλτσα αφού έχω βγάλει σε πιατέλα το κρέας. Τα πασπαλίζω με παρμεζάνα ή κεφαλοτύρι.


Καλή όρεξη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάρτε και μια Κερκυραίικη παστιτσάδα...

:offtopic:Βρέθηκε επιτέλους και δική μου πατριώτισσα???? :clapup::clapup::clapup:
κερκυραία είσαι?
:offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
:offtopic:Βρέθηκε επιτέλους και δική μου πατριώτισσα???? :clapup::clapup::clapup:
κερκυραία είσαι?
:offtopic:

ωπ η μανα μου ειναι απο την ομορφη κερκυρα! καστελανοι γυροι λεγεται το χωριο και ειναι κοντα στο σιδαρι.....
οι περισσοτεροι συγγενεις μενουν ομως στην πολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top