Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 233)
  • Ναι, και θα το έκανα ξανά!

  • Μια φορά, αλλά δεν θα το έκανα ξανά!

  • Κάποτε το σκεφτόμουν, αλλά...

  • Όχι, ποτέ μου!

  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Ωραίες οι θεωρίες, ωραίες οι προσεγγίσεις σας, ωραία όλα. Θέλω να προσθέσω κι εγώ τη δική μου πινελιά στο θέμα και θα ήθελα να την προσέξετε ιδιαίτερα, όχι γιατί όσα γράψω θα τα γράψω πρός ιδίαν τέρψιν αλλά ως γνώμη-προσφορά σε όσους επιθυμείτε να τη διαβάσετε!:)

Ο άνθρωπος χωρίζεται στο έσω και στο έξω. Το αν μαθαίνεις κι από τις δύο μεριές ποτέ κάποιον καλά, είναι αμφίβολο. Άλλοι έφτασαν 50 ετών και δεν γνωρίζουν τα παιδιά τους ή τους γονείς τους. Η ανθρώπινη οντότητα δεν είναι μια στατική εικόνα, μια στατική προβολή στα μάτια και στο μυαλό τρίτων παρατηρητών. Είναι κάτι το δυναμικό. Η ελπίδα, μας υπαγορεύει το στατικό ("η αδερφή μου δεν ήταν έτσι, ποτέ τόσο τσιγκούνα"), μα η πραγματικότητα μας αποκαλύπτει το δυναμικό ("το ότι θα έπαιρνε την περιουσία της θείας Ευτυχίας τόσο δόλια, δε το περίμενα")

Το internet είναι ένα μέσο γνωριμίας -και όχι μόνο- ανθρώπων που εστιάζει -κυρίως- στο έσω. Εκ των πραγμάτων δηλαδή, όχι εξ' αιτίας προσωπικών επιλογών. Είναι σαν ένα προϊόν, σου λέει κύριε/κυρία μου, σου προσφέρω αυτό ως έχει. Το τι θα κάνεις με το προϊόν είναι δικό σου θέμα. Πως θα το αντιληφθείς, ως "μου έλυσε τα χέρια" ή ως "σατανικό παλιόπραμα", πως θα το χρησιμοποιήσεις, "για να καμακώσεις" ή "για να κάνεις εμπορικές συναλλαγές με την εταιρία ΧΨΖ Α.Ε.", ή και πως θα το εξελίξεις "ανέβασα homemade ερωτική ταινία του εαυτού μου με τον τοίχο" ή "έχτισα και μια σελίδα για την πρόληψη της Χ ασθένειας που πιάνει 10000 επισκέπτες".

Ο καθένας το αντιλαμβάνεται και το χρησιμοποιεί και το εξελίξει όπως αυτός δύναται και νομίζει! Αν ήμασταν όλοι ίδιοι ακόμα και σε αυτό, θα έπρεπε ήδη να είχαμε εξομοιωθεί σε πιό σημαντικά ζητήματα. Μέχρι και στο νετ δηλαδή φαίνεται η διαφοροποίηση στον ανθρώπινο πληθυσμό, βάσει της ψυχοσυνθέσεώς του.

Έχω γνωρίσει πολλά άτομα μέσω νετ. Άλλα τα μίσησα, άλλα τα έκανα παρέα, άλλα τα έχω στο msn μου και κάνουμε καλαμπούρι, άλλα μου ήταν αδιάφορα, άλλα μου προκάλεσαν "ζημιά" στο παρελθόν. Ότι θέλετε, ο δικός μου ο μπαξές είναι μουσείο κάθε είδους εκθέματος. Η βάση είναι όμως ότι εγώ άνοιξα το νετ και πήγα εκεί που πήγα και έκανα ότι έκανα. Δε μπορεί μια ζωή να λέμε "το νετ" και "το νετ". Κηνύγι μαγισσών κάνουμε; Εμείς τι ευθύνη έχουμε για τη βλακεία που κουβαλάμε στον εγκέφαλο; Αν είσαι βλαξ, θα κακοτυχείς συνεχώς στο νετ. Δεν το αγιοποιώ το νετ και ούτε πρόκειται. Μπορεί να είναι από λευκός κρίνος μέχρι και θανατηφόρο όπλο. Πάντα όμως πρέπει να έχουμε στη ματιά μας και τον χειριστή αυτού. Κι όπως λένε οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι "Shit or get off the pot". Τόσο απλά.

...
[Edited by me]
...

Δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί το γυρνάτε πολύ στο ακαδημαϊκό. Isiliel για παράδειγμα... Μπορεί πρίν 10 χρόνια να είχες τις μαύρες σου και να έμπαινες στο νετ και να έβρισκες ζεστασιά. Εγώ όταν έχω τις μαύρες μου ή θα έρθω στο νετ ή κυρίως θα πρήξω τους κολλητούς μου. Στα 10 χρόνια πρίν δε, χωνώμουν σε μια στοίβα κασσέτες και άκουγα μουσική με τις ώρες για να ξεχάσω ότι με πλήγωνε.

Neraida... κι εδώ πολύ ακαδημαϊκό το σιτσουέησιον.... Και φάτσα φόρα να βρεθείτε, άμα θέλει ο άλλος να στο παίξει Τσάρλι Τσάπλιν - μουγκό τελεσινέ, θα στο παίξει που να κάνεις τούμπες. Επίσης μπορείς να μπείς στο νετ και να σου αρχίσει ο άλλος... "Η θεία μου η Πελαγία που είχε μια ντουζίνα παιδιά, το έκανε με τον θείο μου και τους βγήκε ερμαφρόδιτο το δέκατο τρίτο", δηλαδή ότι πιό προσωπικό μπορείς να φανταστείς...

Είναι αυτό που έλεγα για τον εκάστοτε χειριστή του μέσου, λοιπόν. Αφήστε ελεύθερα τα μυαλουδάκια σας και χαρείτε τη ζωή. Ας είναι να έρθει ότι είναι να έρθει, μέσα κι από ταχυδρομείο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
:) Ρε συ φίλε μου Δ Δεμελενε ! Οχι και τη wishful !!! Προς Θεου δηλαδη :D :D Για ξαναδές το !!! ...τη wishful...
Την τρέλλα μου γμτ !!!:fool: :bounce: :giveup: :knife:
Ακου....τη...:|
Εκλιπαρώ την συγχώρεση σου. Μαρέσει που το τσέκαρα κιόλας. Έχω την αίσθηση ότι πολλές φορές στην οθόνη της δουλειάς βλέπω ότι να είναι. Και πάλι συγνώμη. Καμιά πρόθεση εντελώς απρόσεκτως και αδικαιολόγητος.
Mods/admin πως μπορώ να το διορθώσω? Επειδή δεν το βλέπω αν μπορείτε σας παρακαλώ ας αλλάξει κάποιος το γένος. Ευχαριστώ.


Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Με μπερδεψες. :(
Από που βγάζεις το συμπέρασμα πως έχω λανθασμένη κρίση για τους ανθρώπους και πως δεν επιδιώκω τη φυσική επαφή? :hmm: :confused: Επίσης από που συμπεραίνεις ότι είμαι ανασφαλής ή έχω πέσει θύμα εξαπάτησης? :hmm: :confused:
Αν κατάλαβα λάθος συχώρεσε με.

Εμφανισιακά πάντως δε θεωρώ πως δε βλέπομαι... :worry: :D
Δεν καταλαβαίνω πως αυτό που λέω πάει εκεί.Πως δηλαδή γίνεται προσωπικό. Και στο εξαπάτησης υπέθεσα πιθανά με βάση κάτι που έγραψες. Υπέθεσα ξαναγράφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Εκλιπαρώ την συγχώρεση σου..[/quote]:) Ε όχι φιλε μου,μη γινεσαι υπερβολικός,εντάξει μια συγνώμη αρκεί κ είναι αποδεκτή μην βαζεις και το εκλιπαρω γιατι με κάνεις δήμιο.Οκ τελείωσε όλα καλα.:) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το εκλιπαρώ είναι ατάκα των βρετανών στο Αστερίξ στου Βρετανούς που μάρεσει πολύ όπως το λέγαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ernesto_che

Νεοφερμένος

Ο ernesto_che αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγώ γνώρισα την κοπέλα μου πριν 5 χρόνια μεσο νετ, τωρα συζουμε και τα χριστουγεννα αραβονιαζόμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ γνώρισα την κοπέλα μου πριν 5 χρόνια μεσο νετ, τωρα συζουμε και τα χριστουγεννα αραβονιαζόμαστε


συγχαρητήρια!!!! :clapup: άντε και με το καλό κι ο γάμος (αν τον θετε :P)


βασικά να είμαι απολύτως ειλικρινής.... τον άντρα μου δεν τον γνωρισα απ το νετ αλλά από μια παρέα ατόμων που γνώρισα απ το νετ.... μετράει? :hmm:
:P μάλλον όχι ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μπα δεν μετράει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εχω απαντησει εγω εδω?
ειμαι η προσωποποιηση του ΝΑΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ναι, δεν το μετάνιωσα, δεν ήταν όμως σοβαρή σχέση πιο πολύ απλά περνούσαμε καλά και σωματικά και ψυχικά... ;)
Επιμένω στις face to face γνωριμίες αλλά πλέον δεν αποκλείω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Oύτε με σφαίρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Για να κανεις σχεση απο το internet πρεπει να εισαι πολυ απελπισμενος!!!συγνωμη αν θιγω καποιους αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν το λεω για να προσβαλλω κανεναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για να κανεις σχεση απο το internet πρεπει να εισαι πολυ απελπισμενος!!!συγνωμη αν θιγω καποιους αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν το λεω για να προσβαλλω κανεναν...

Γιατί αυτοί που γράφουν στο ίντερνετ δεν είναι άνθρωποι? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Γιατί αυτοί που γράφουν στο ίντερνετ δεν είναι άνθρωποι? :hmm:

Aνθρωποι ειναι βεβαι.Κι εγω γραφω.Αλλα αλλο το να γραφεις καπου κι αλλο να αναζητας ερωτικο συντροφο μεσα απο ενα φορουμ ή ενα chat.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί αυτοί που γράφουν στο ίντερνετ δεν είναι άνθρωποι? :hmm:
Υποθέτω οτι εννοεί κάτι απελπισμένους τύπους που κάνουν και καλά "σχέση" απο το ίντερνετ χωρίς να ειδωθούν ποτέ απο κοντά. Ελπίζω δλδ να εννοεί αυτό, διότι αλλιώς δεν βγάζει νόημα, τι σχέση έχει ο τρόπος γνωριμίας με την ποιότητα της σχέσης και αυτών που την απαρτίζουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Aνθρωποι ειναι βεβαι.Κι εγω γραφω.Αλλα αλλο το να γραφεις καπου κι αλλο να αναζητας ερωτικο συντροφο μεσα απο ενα φορουμ ή ενα chat.
Συμφωνώ. Αλλά αν τύχει να γνωρίσεις κάποιον που μιλάτε φιλικά και τότε προκύψει το αίσθημα; Δεν έρχεται ο έρωτας μόνο όταν τον αναζητάς... Απεναντίας, όταν τον αναζητάς τόσο πιεστικά, τότε είναι που δεν έρχεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για να κανεις σχεση απο το internet πρεπει να εισαι πολυ απελπισμενος!!!συγνωμη αν θιγω καποιους αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν το λεω για να προσβαλλω κανεναν...

Σεβαστη η γνωμη σου και φυσικα κουβεντα κανουμε, αλλα αυτο που λες τελικα τεινει να γινει (κατα την γνωμη μου ειναι ηδη) urban legend.
Γιατι στο μυαλο των περισσοτερων κυριαρχει η εικονα ενος ατομουχωρις κοινωνικη ζωη,μοναχικου κτλ κτλ το οποιο για τον οποιοδηποτε λογο (λογοι: εμφανισης,προσωπικοτητας δυναμισμου κλτ) τριγυρνα σε διαφορα καναλια με σκοπο να βρει κοπελα (ή εστω σαν "εμμεσος σκοπος") επειδη δεν μπορει να το κανει ή να το προσπαθησει στην πραγματικη ζωη.
Κατα την γνωμη moy εντελως ατοπο μιας και ειναι πολυ ευκολο διαδικτυακα να δημιουργηθει μia συμπαθεια αναμεσα σε δυο ατομα η οποια συμπαθεια να εξελιχθει σε σχεση και φυσικα εχοντας προσωπικη και κοινωνικη ζωη και οι δυο τους.
Απλουστατα...ΕΤΥΧΕ!;)
(και προσωπικα δεν εχω κανει σχεση με ατομο που γνωρισα απο το διαδικτυο.Απλουστατα δεν ετυχε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μα κι εγώ θέλω να μάθω ποιά είναι αυτά τα στοιχεία που καθιστούν όσους μπαίνουν στο ιντερνετ ανίκανους να συνάψουν σοβαρές σχέσεις ή τι τέλως πάντως τους καθιστά διαφορετικούς από τους απ' έξω..

Πάντως σε ότι αφορά τον τρόπο, από την εμπειρία μου, όταν κάποιος δεν ξέρει να φλερτάρει έξω, δεν ξέρει και μέσα. Οι γυναίκες τουλάχιστον τα μυρίζονται αυτά. Το ίδιο πιστεύω ισχύει και για τους άντρες!

Παράδειγμα: Δεν έπιανα ποτέ κουβέντα με κάποιον που θα ξεκινούσε τη συζήτηση με το κλασικό και σπαστικό:

a/s/l :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Συμφωνώ. Αλλά αν τύχει να γνωρίσεις κάποιον που μιλάτε φιλικά και τότε προκύψει το αίσθημα; Δεν έρχεται ο έρωτας μόνο όταν τον αναζητάς... Απεναντίας, όταν τον αναζητάς τόσο πιεστικά, τότε είναι που δεν έρχεται...

Συμφωνω απολυτα.Αυτο λεω κι εγω.Αν δεν ειναι αυτοσκοπος το να βρεις σχεση στο ιντερνετ αλλα απλα προκυψει οκ.Αυτο δεν μου φαινεται παραλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναιιιιι!!!
και μιλαμε για απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top