Βιβλία σχετικά με την φιλοσοφία

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Σε αυτό το θέμα ας μιλήσουμε για βιβλία σχετικά με την φιλοσοφία.

2 που έχω να προτείνω

Jostein Gaarder - Ο κόσμος της σοφίας (απίστευτο βιβλίο,συνδυάζει μυθιστόρημα με την ιστορία της φιλοσοφίας και όλους τους μεγάλους φιλοσόφους)
Jostein Gaarder - Το κορίτσι με τα πορτοκάλια (Απίστευτο μυθιστόρημα,ρομαντικό,μελαγχολικό,υπέροχα συγκινητικό που συνδυάζει φιλοσοφικά ερωτήματα

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
εχω διαβασει τον κοσμο της σοφιας, και μαλλον μου αρεσε.....αν και σε καποιες φασεις το χαλουσε λιγο με τοση ιστορια γιατι η πολλη πληροφορια...(και δε συνεχιζω τη φραση:P ).
παντως εγω εχω ενα που λεγεται "η ζωη και το εργο 100 φιλοσοφων" και εχει και καλα τους σημαντικοτερους λιγο περιληπτικα.
αρα να παρω το κοριτσι με τα πορτοκαλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
εχω διαβασει τον κοσμο της σοφιας, και μαλλον μου αρεσε.....αν και σε καποιες φασεις το χαλουσε λιγο με τοση ιστορια γιατι η πολλη πληροφορια...(και δε συνεχιζω τη φραση:P ).
παντως εγω εχω ενα που λεγεται "η ζωη και το εργο 100 φιλοσοφων" και εχει και καλα τους σημαντικοτερους λιγο περιληπτικα.
αρα να παρω το κοριτσι με τα πορτοκαλια;

Να το πάρεις!Πολύ καλό και ευχάριστο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αυτό είναι ένα ηλεκτρονικό βιβλίο με μια ιδιαίτερη περιγραφή του κόσμου... είναι αγγλικά https://www.navigatorhandbook.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ένα πολύ καλό βιβλίο είναι το "Οι πέντε εποχές της Φιλοσοφίας" του Θεοδόσιου Πελεγρίνη. Το είχα στο πρώτο έτος στην σχολή. Πολύ προσεγμένη έκδοση, παρουσιάζει φιλοσοφικές απόψεις με ιστορική σειρά, ενώ το ύφος είναι πολύ απλό, κατανοητό, καμιά σχέση με μπουρδολογίες που θα διαβάσει κανείς αλλού. Είναι ωραίο για πρώτη επαφή με την Φιλοσοφία, δίνει την ευκαιρία να δεις και τι σε ενδιαφέρει περισσότερο για να διαβάσεις πιο εξειδικευμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αρκετες δοσεις φιλοσοφιας ειχε το "οταν εκλαψε ο Νιτσε" του Γιαλομ.. πολυ ευχαριστο μπερδεμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ναι, ναι, και τα τρια που αναφερθηκαν ειναι πολυ πολυ ωραια! Το κοριτσι με τα πορτοκαλια ειναι πολυ γλυκο βιβλιο επισης...:)

oops τωρα ειδα την προταση της underwater, το οποιο δεν εχω διαβασει....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αρκετες δοσεις φιλοσοφιας ειχε το "οταν εκλαψε ο Νιτσε" του Γιαλομ.. πολυ ευχαριστο μπερδεμα!

Ναι, πολύ καλό όπως τα περισσότερά του.

Io-io μην αισθάνεσαι άσχημα βρε, αυτό που προτείνω είναι πιο και καλά επιστημονικό, εγώ λόγω σχολής το διάβασα!:P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστίνα2903

Νεοφερμένος

Η χριστίνα2903 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αρκετες δοσεις φιλοσοφιας ειχε το "οταν εκλαψε ο Νιτσε" του Γιαλομ.. πολυ ευχαριστο μπερδεμα!
Ουπς!αυτό δεν το διάβασα αν και είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς.:/:
Πάντως του ιδίου,έχει δόσεις φιλοσοφίας και "η θεωρία του Σοπενάουερ" (μπλέκει όμως και ψυχιατρκή-λογοτεχνία).
Αλήθεια μήπως έχει γνώμη κανείς για κάποιο βιβλίο Καντ;

"η θεραπεία του Σοπενάουερ" sorry...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αλήθεια μήπως έχει γνώμη κανείς για κάποιο βιβλίο Καντ;


:hmm:

Από τον Γιάλομ στη Καντιανή μεταφυσική; Καλή δύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Jostein Gaarder - Το κορίτσι με τα πορτοκάλια (Απίστευτο μυθιστόρημα,ρομαντικό,μελαγχολικό,υπέροχα συγκινητικό που συνδυάζει φιλοσοφικά ερωτήματα

:)

οντως φοβερο βιβλιο.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριστίνα2903

Νεοφερμένος

Η χριστίνα2903 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
:hmm:

Από τον Γιάλομ στη Καντιανή μεταφυσική; Καλή δύναμη.
Γενικά δεν μου αρέσει να διαβάζω βιβλία που έχουν όλα το ίδιο...... υπόβαθρο(να πω);:hmm: (διχασμένη προσωπικότητα,βλέπεις, αν όχι κάτι παραπάνω από δι-).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Βιβλία σχετικά με την φιλοσοφία


Χμ...
Αλεκζάνταρ Γκριμπογέντοφ, "Δυστυχία από το πολύ μυαλό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrios

Νεοφερμένος

Ο Dimitrios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
O μεγαλύτερος φιλόσοφος της εποχής μας είναι ο Michel Onfray.Aπίστευτο ευρος γνώσεων και γραφή και πραγματικά με εχει γοητεύσει.Εχω διαβάσει δύο βιβλια του,την "Πραγματεία περί αθεολογίας" και την "Αναζήτηση των ηδονών,η δημιουργία ενός ηλιακού ερωτισμού".Τα συστήνω και τα δύο σε οπιον δεν τα έχει διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
O μεγαλύτερος φιλόσοφος της εποχής μας είναι ο Michel Onfray...

- Γιατί τον θεωρείς "μεγαλύτερο φιλόσοφό της εποχής μας";
- Ποιους άλλους φιλοσόφους (της εποχής μας) γνωρίζεις και κάνεις τέτοια σύγκριση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrios

Νεοφερμένος

Ο Dimitrios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κατ αρχάς να σε ρωτήσω το εξής:Exεις διαβάσει γραπτά του;Εχεις εικόνα για το έργο του, για τις απόψεις του, για το ατομό του εν τέλει;Ο χαρακτηρισμός που εδωσα ισως ήταν αστοχος.Δεν υπάρχει μεγαλύτερος φιλόσοφος,οπως δεν υπάρχει μεγαλύτερος επιστήμονας η πιο ταλαντόυχος ηθοποιος,η πιο καλός ποδοσφαιριστής γιατι παντού σε ολα αυτά υπεισέρχεται και το υποκειμενικό στοιχείο.Απλά μιλώντας για μένα, στην καρδιά μου κατέχει την πιο μεγαλη θέση και δεν αποκλείεται να υπάρχουν κι αλλοι και να μην τους ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κατ αρχάς να σε ρωτήσω το εξής:Exεις διαβάσει γραπτά του;Εχεις εικόνα για το έργο του, για τις απόψεις του, για το ατομό του εν τέλει;Ο χαρακτηρισμός που εδωσα ισως ήταν αστοχος.Δεν υπάρχει μεγαλύτερος φιλόσοφος,οπως δεν υπάρχει μεγαλύτερος επιστήμονας η πιο ταλαντόυχος ηθοποιος,η πιο καλός ποδοσφαιριστής γιατι παντού σε ολα αυτά υπεισέρχεται και το υποκειμενικό στοιχείο.Απλά μιλώντας για μένα, στην καρδιά μου κατέχει την πιο μεγαλη θέση και δεν αποκλείεται να υπάρχουν κι αλλοι και να μην τους ξέρω.

Ναι, πρόσφατα έχω διαβάσει την "Πραγματεία περί αθεολογίας", και λοιπόν; Ίσως είναι από τα πλέον σοφιστικέ βιβλία που μου έτυχε να συναντήσω, κατά τα τελευταία 20 χρόνια, και που πλασάρονται ως "φιλοσοφικά".Θα σε ρωτήσω, λοιπόν με τη σειρά μου: έχεις διαβάσει ποτέ σου κάποιο βιβλίο του Έλληνα φιλόσοφου Κ. Αξελού(μιάς κι αυτός ζει στη Γαλλία); Ή, ακόμη, έχεις διαβάσει καθόλου από τους κλασικούς Έλληνες φιλοσόφους; Γιατί άραγε ο Ομφρέ "κατέχει την πιο μεγαλη θέση" στην καρδιά σου; Τι ήταν αυτό που τόσο σε συνεπήρε( όπως δείχνεις);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrios

Νεοφερμένος

Ο Dimitrios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Tι εννοείς οταν λες οτι η "Πραγματεία περί αθεολογίας" είναι ενα απο τα πλεον σοφιστικέ βιβλία που πλασαρονται ως φιλοσοφικά;
Αξελό,δεν έχω διαβάσει και να σου πω την αλήθεια, δεν τον γνωριζα καν.Ούτε τους κλασικούς Ελληνες εχω διαβάσει.Τελος πάντων στον Onfrey μου αρεσε ο βαθυτατα συμπηκνωμένος λόγος του, το ευρος των γνωσεων του, ο τρόπος γραφης του και ενα σωρό άλλα.Παραδέχομαι οτι η φραση που χρησιμοποιησα-ο πιο μεγαλος φιλόσοφος της εποχης μας-ηταν υπερβολικη.Βεβαια μιλησα για την εποχη μας, δεν τον συγκρινα με τον Αριστοτέλη π.χ,αν και μια τετοια συγκριση θα ηταν μαλλον αστοχη αφου απέχουν 2500 χρόνια.Απλά μου ταιριάζει, οπως μου ταιριαξε κάποτε πολυ(αλλα και τωρα)ο Νικος Δημου.Γιαυτον τι αποψη έχεις;

Oπως επίσης απο του ποιητές μου αρέσει πολύ ο Καβάφης.Υπάρχουν κι άλλοι μεγάλοι ποιητές των οποίων το εργο αγνοώ,ομως ο συγκεκριμένος με έχει "αγγιξει" και στην καρδιά μου κατέχει την πρώτη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... οπως μου ταιριαξε κάποτε πολυ(αλλα και τωρα)ο Νικος Δημου.Γιαυτον τι αποψη έχεις;

Καθαρό μυαλό, μίας εποχής γεμάτης από "χωματερές σκέψης" και παλιμπαιδίζοντα κυνισμό: ένας μικροαστός, που γνωρίζει την "μικρότητά" του, αλλά, όχι φιλόσοφος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrios

Νεοφερμένος

Ο Dimitrios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν μου απάντησες τι εννοουσες οταν είπες οτι η "Πραγματεία περί αθεολογίας" είναι ενα απο τα πλεον σοφιστικέ βιβλία που πλασαρονται ως φιλοσοφικά.
Εχω την εντύπωση πως ο λόγος σου θυμίζει ...Ζουράρη.Πρέπει να "σπάσεις"το κεφάλι σου να καταλάβεις τι εννοει.Τι σημαίνει "Καθαρό μυαλό, μίας εποχής γεμάτης από "χωματερές σκέψης" και παλιμπαιδίζοντα κυνισμό;"Τετοιες φράσεις επιδέχονται οποιασδήποτε ερμήνειας.
Και η άλλη φράση με μπέρδεψε,"ένας μικροαστός, που γνωρίζει την "μικρότητά" του, αλλά, όχι φιλόσοφος!"
Κοιτώ τον ορισμό του μικροαστοs:Aτομο που ανήκει στην ενδιάμεση κοινωνική ταξη, μεταξυ αστικής και εργατικής.
Και μεταφορικα ο χαρακτηριζόμενος απο πολιτική και ιδεολογική αστάθεια, απο ατομικιστική κοινωνική συμπεριφορά και στενές αντιλήψεις.
Εσύ σε ποιον απο τους δυο χαρακτηρισμούς αναφέρεσαι;
Οταν λές οτι "γνωρίζει την μικροτητά του", ο όρος μικρότητα, που αναφέρεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top