Αγορά καινούριου αυτοκινήτου

Ποιο αυτοκίνητο να αγοράσω;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Mazda 6 1.8 Touring clima

  • VW Passat 1.6 Lim.

  • Scoda octavia 5 1.6 Ambiente

  • Opel Vectra Elegance 1.8

  • Άλλο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το yaris.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το yaris δε μου αρέσει επειδή δεν έχει το κοντέρ μπροστά στο τιμόνι (με χαλάει πάρα πολύ και αυτος είναι ο λόγος που δε θα το αγοράσω)---> σε αντίθετη περίπτωση θα το αγοραζα εχω πολύ θετική εντύπωση για την toyota.

Το polo ενώ μου αρέσει δε το αγοράζω λόγω τιμής (είναι πανάκριβα το service του)...... θεωρώ την audi και κατ επέκταση την volkswagen απατεώνικη εταιρία όσο αφορά το service. (με τα λεφτά που παίρνουν αυτοί στο service αγοράζεις καινούριο αμάξι)

To ford από την άλλη έχει πολύ ωραίο εσωτερικό και έχει και ωραία εξωτερική εικόνα.

Η ford τι λέει από service; είναι φτηνή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Yaris.
Αξιόπιστο. Πάει και χωρίς λάδια.

Τώρα μπορεί να μη σου φαίνεται τόσο σημαντικός λόγος, που να φτάσεις στο σημείο να παραβλέψεις το γεγονός ότι δεν έχει κοντερ στο τιμόνι (αλήθεια τι εννοείς με αυτό;το έχει στη μέση; ) αλλά είναι ο πιο σημαντικός λόγος στην επιλογή ενός αυτοκινήτου.
Πόσο ανθεκτικό είναι, πόσα έξοδα θα γλιτώνεις από τα σέρβις και πόση ταλαιπώρια θα αποφεύγεις.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Το κοντέρ πιστεύω πρέπει να είναι στον οδηγό και να μη το βλέπουν όλοι. Επίσης δε ξέρω πόσο βολικό είναι να βλέπεις υπό γωνία το ηλεκτρονικό κοντέρ. Δυστυχώς το ίδιο πράγμα έχουν κάνει στο prius.



To fiesta έχει το κλασικό αναλογικό ταμπλό που έχουμε όλοι συνηθίσει.


Θεωρώ το κοντέρ μεγάλο μειόνεκτημα του yaris. Θετικό του είναι το όνομα toyota και το service. Παρόλα αυτά δε ξέρω τι παίζει με το service της ford (αν είναι στα ίδια επίπεδα με την toyota σκέφτομαι το fiesta με κλειστά τα μάτια).

Το polo δε θα το αγόραζα λόγω του πολύ κακού service.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Να ξέρεις οτι το fiesta έχει πολυ μικρότερους χώρους σε σχέση με το yaris. καλα για μεσαία δεν το συζητώ...

Εγώ θα έπαιρνα ένα Astra τριετίας, προς τα εκεί προσανατολίζομαι δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ως τώρα οδηγούσα ένα golf vw του 97 της οικογένειας και γενικά προτιμώ τα μικρομεσαία. Αλλά στην Αθήνα δεν είναι βολικά (ειδικά στο παρκάρισμα). Aν έμενα αλλού θα συζητούσα

astra - auris - golf - mazda3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,983 μηνύματα.
Κυκλοφορεί το νέο Golf!!!!
Ειμαι σε δίλλημα να πάρω το νέο Golf η το Polo???

φυσικά μιλάμε σε κανένα χρόνο όχι τώρα.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Κυκλοφορεί το νέο Golf!!!!
Ειμαι σε δίλλημα να πάρω το νέο Golf η το Polo???

φυσικά μιλάμε σε κανένα χρόνο όχι τώρα.

Εγώ έχω το Polo 1.0 TSI, 115hp. Για πρώτο αυτοκίνητο θα σου πρότεινα καλύτερα Polo λόγω μεγέθους και τιμής.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,983 μηνύματα.
Εγώ έχω το Polo 1.0 TSI, 115hp. Για πρώτο αυτοκίνητο θα σου πρότεινα καλύτερα Polo λόγω μεγέθους και τιμής.
Θα μπορούσες να μου πεις λίγα λόγια για το Polo?Ειναι άνετο σαν αμάξι για βόλτες με φίλους;Από αξιοπιστία πως είναι;Είναι οικονομικό σε κατανάλωση;
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Θα μπορούσες να μου πεις λίγα λόγια για το Polo?Ειναι άνετο σαν αμάξι για βόλτες με φίλους;Από αξιοπιστία πως είναι;Είναι οικονομικό σε κατανάλωση;

Εξαρτάται από την έκδοση που θα πάρεις. Εγώ έχω το Highline, με τη μεγάλη οθόνη. Άνετα χωρούν 5 άτομα, και μπορείς να βάλεις 2-3 βαλίτσες περίπου (όχι μεγάλες) πίσω. Αυτό που βρίσκουν ενοχλητικό κάποιοι φίλοι μου και με πρήζουν γι'αυτό είναι ότι δεν έχει να κρατιέσαι πάνω από τις πόρτες (δεν ξέρω ποιος είναι ο επίσημος όρος :P )
Είναι επίσης ωραίες οι LED γραμμές που έχει στην εσωτερική σχεδίαση. Όταν θα πηγαίνεις την καλή σου Τουρκοβούνια/Πάρνηθα/Λυκαβηττό κλπ., θα βλέπετε την Αθήνα και θα έχετε και τις LED γραμμές για extra ρομαντικές πινελιές.
Στον δρόμο πολύ καλό. Έχει 115 άλογα, είναι turbo και κάνεις τις προσπεράσεις σου δίχως κόπο. Μέσα στην πόλη εγώ καίω περίπου 6-6.5 ενώ στην εθνική έχω φθάσει να καίω και 4.9. Ως νέος οδηγός θα καις περισσότερο, αλλά μετά θα το βρεις.
Από αξιοπιστία δεν μπορώ να σου πω πολλά. 1.5 χρόνο το έχω, έχει πολλά συστήματα ασφαλείας (τα οποία ακόμη ανακαλύπτω).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,983 μηνύματα.
Εξαρτάται από την έκδοση που θα πάρεις. Εγώ έχω το Highline, με τη μεγάλη οθόνη. Άνετα χωρούν 5 άτομα, και μπορείς να βάλεις 2-3 βαλίτσες περίπου (όχι μεγάλες) πίσω. Αυτό που βρίσκουν ενοχλητικό κάποιοι φίλοι μου και με πρήζουν γι'αυτό είναι ότι δεν έχει να κρατιέσαι πάνω από τις πόρτες (δεν ξέρω ποιος είναι ο επίσημος όρος :P )
Είναι επίσης ωραίες οι LED γραμμές που έχει στην εσωτερική σχεδίαση. Όταν θα πηγαίνεις την καλή σου Τουρκοβούνια/Πάρνηθα/Λυκαβηττό κλπ., θα βλέπετε την Αθήνα και θα έχετε και τις LED γραμμές για extra ρομαντικές πινελιές.
Στον δρόμο πολύ καλό. Έχει 115 άλογα, είναι turbo και κάνεις τις προσπεράσεις σου δίχως κόπο. Μέσα στην πόλη εγώ καίω περίπου 6-6.5 ενώ στην εθνική έχω φθάσει να καίω και 4.9. Ως νέος οδηγός θα καις περισσότερο, αλλά μετά θα το βρεις.
Από αξιοπιστία δεν μπορώ να σου πω πολλά. 1.5 χρόνο το έχω, έχει πολλά συστήματα ασφαλείας (τα οποία ακόμη ανακαλύπτω).

Προτείνεις αυτοματο η μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων;;;Εσυ τι έχεις;
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ μηχανικό έχω, διότι είναι το πρώτο αυτοκίνητο που οδηγώ. Δεν έχω οδηγήσει αυτόματο για να σου τα συγκρίνω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,983 μηνύματα.
Εγώ μηχανικό έχω, διότι είναι το πρώτο αυτοκίνητο που οδηγώ. Δεν έχω οδηγήσει αυτόματο για να σου τα συγκρίνω.
Άρα για πρώτο πιστεύεις καλύτερα μηχανικό κιβώτιο σωστά;;;
Η Highline ποσό σου κόστισε αν επιτρέπετε;
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Άρα για πρώτο πιστεύεις καλύτερα μηχανικό κιβώτιο σωστά;;;
Η Highline ποσό σου κόστισε αν επιτρέπετε;

Πιστεύω ότι αν το πρώτο σου αυτοκίνητο είναι αυτόματο, δεν θα μάθεις ποτέ να οδηγείς μηχανικό.
16.850.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,983 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αν το πρώτο σου αυτοκίνητο είναι αυτόματο, δεν θα μάθεις ποτέ να οδηγείς μηχανικό.
16.850.
Με κάλυψες απόλυτα!!!Καλα με δώσεις θα το πάρω φυσικά 🤣

Ευχαριστώ πολύ για όλα!
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Κι εγώ VW Polo οδηγώ και είναι ένα αυτοκίνητο παντός καιρού, για πόλη και μεγάλα ταξίδια, για βουνά και θάλασσες... :P

Παρόλα αυτά, δεν θεωρώ ότι είναι από τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα, με την έννοια ότι βγάζει προβλήματα κατά καιρούς, σε αντίθεση με ένα Yaris ας πούμε. Αλλά σε κατανάλωση είναι πιο αποδοτικό. Φαντάζομαι ότι αυτά που είναι νεότερης γενιάς, όπως του Πάνου ή αυτό που θέλεις να αγοράσεις εσύ, θα είναι πολύ καλύτερα.

Σε ο,τι αφορά την εμπειρία οδήγησης, το καλύτερο αμάξι που έχω οδηγήσει ήταν ένα Toyota Corolla, ενός φίλου. Πολύ άνετος ο συμπλέκτης, ενώ και το κιβώτιο ταχυτήτων "μαλακό". Βέβαια, προτιμώ περισσότερο την όπισθεν στο Polo που μπαίνει με "πάτημα". Δεν ξέρω αν συνεχίζει να μπαίνει έτσι στα καινούρια μοντέλα :P

Στο δίλημμα που θέτεις, εγώ θα αγόραζα το Polo, γιατί για έναν νέο οδηγό το golf δεν θα του προσφέρει κάτι παραπάνω. Συνεπώς είναι καλύτερο να πάρεις το Polo, ξοδεύοντας λιγότερα χρήματα.

Πάντως, επειδή και του Πάνου και το δικό σου θα είναι καινούρια "του κουτιού", να ξέρετε ότι όσο περισσότερο προσέξετε τα αυτοκίνητά σας, τόσο περισσότερο θα τα κρατήσετε και όλοι θα απορούν για το πόσο καλά εξακολουθούν να είναι. Ναι μεν είναι μεγαλύτερη επένδυση από ένα μεταχειρισμένο, αλλά μακροπρόθεσμα είναι καλύτερη επιλογή το καινούριο όχημα. Εμάς το Polo είναι ήδη 15+ ετών, αλλά δεν έχει σχεδόν κανένα πρόβλημα.

Υγ. Πάνος: Οι φίλοι σου είναι 70+ και θέλουν "τέτοια να πιάνεσαι"; :hehe:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,983 μηνύματα.
Κι εγώ VW Polo οδηγώ και είναι ένα αυτοκίνητο παντός καιρού, για πόλη και μεγάλα ταξίδια, για βουνά και θάλασσες... :P

Παρόλα αυτά, δεν θεωρώ ότι είναι από τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα, με την έννοια ότι βγάζει προβλήματα κατά καιρούς, σε αντίθεση με ένα Yaris ας πούμε. Αλλά σε κατανάλωση είναι πιο αποδοτικό. Φαντάζομαι ότι αυτά που είναι νεότερης γενιάς, όπως του Πάνου ή αυτό που θέλεις να αγοράσεις εσύ, θα είναι πολύ καλύτερα.

Σε ο,τι αφορά την εμπειρία οδήγησης, το καλύτερο αμάξι που έχω οδηγήσει ήταν ένα Toyota Corolla, ενός φίλου. Πολύ άνετος ο συμπλέκτης, ενώ και το κιβώτιο ταχυτήτων "μαλακό". Βέβαια, προτιμώ περισσότερο την όπισθεν στο Polo που μπαίνει με "πάτημα". Δεν ξέρω αν συνεχίζει να μπαίνει έτσι στα καινούρια μοντέλα :P

Στο δίλημμα που θέτεις, εγώ θα αγόραζα το Polo, γιατί για έναν νέο οδηγό το golf δεν θα του προσφέρει κάτι παραπάνω. Συνεπώς είναι καλύτερο να πάρεις το Polo, ξοδεύοντας λιγότερα χρήματα.

Πάντως, επειδή και του Πάνου και το δικό σου θα είναι καινούρια "του κουτιού", να ξέρετε ότι όσο περισσότερο προσέξετε τα αυτοκίνητά σας, τόσο περισσότερο θα τα κρατήσετε και όλοι θα απορούν για το πόσο καλά εξακολουθούν να είναι. Ναι μεν είναι μεγαλύτερη επένδυση από ένα μεταχειρισμένο, αλλά μακροπρόθεσμα είναι καλύτερη επιλογή το καινούριο όχημα. Εμάς το Polo είναι ήδη 15+ ετών, αλλά δεν έχει σχεδόν κανένα πρόβλημα.

Υγ. Πάνος: Οι φίλοι σου είναι 70+ και θέλουν "τέτοια να πιάνεσαι"; :hehe:

Ναι καινούριο θα πάρω και εγώ!!!Ελεγα για το 1.000αρι με τα 95PS.
Ελπίζω να φτάνουν τα 95 και να μην χρειαστεί να πάω σε 115.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ναι καινούριο θα πάρω και εγώ!!!Ελεγα για το 1.000αρι με τα 95PS.
Ελπίζω να φτάνουν τα 95 και να μην χρειαστεί να πάω σε 115.

Τότε εννοείται ότι χρειάζεσαι απαραιτήτως το 1000άρι με τους 200 ίππους. Ειδικά για Αθήνα, λουκούμι, σε κεντρικούς δρόμους θα την εκμεταλλευτείς άνετα όλη αυτή την ιπποδύναμη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,983 μηνύματα.
Τότε εννοείται ότι χρειάζεσαι απαραιτήτως το 1000άρι με τους 200 ίππους. Ειδικά για Αθήνα, λουκούμι, σε κεντρικούς δρόμους θα την εκμεταλλευτείς άνετα όλη αυτή την ιπποδύναμη.

Άρα να φανταστώ το 95αρι είναι οκ 😎😎😎😎😎😎😎
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Άρα να φανταστώ το 95αρι είναι οκ 😎😎😎😎😎😎😎

Για να σου απαντήσω σοβαρά, εγω πάντα παίρνω σε ολα το κάτι παραπάνω -λίγο overkill- για να είμαι καλυμμένος και για το μέλλον.

Δηλαδή εμένα είναι 100άρι και είναι το πρώτο μου, θες να γκαζώσεις μια στο τόσο στην Εθνική για μια προσπέραση και το έχεις, δεν σε κρατάει πίσω.

Βέβαια εγω μισώ τα αμάξια και το χω χέσει, οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου κάνω τεχνικές αναλύσεις.

Πάρε ένα με χώρους μπρος πίσω και οικονομικό στην κατανάλωση και αξιόπιστο να μη χρυσοπληρώνεις το σέρβις. Ούτως ή άλλως το πρώτο σου είναι. Κι εμένα κουβαδάκι είναι, δεν πήρα μερσεντές. Μου είναι αδιάφορα τα αμάξια πέρα από το χρηστικό κομμάτι.

Κι αυτό που είπαν κάποιοι φίλοι να παίρνεις την κοπελιά να πηγαίνετε βόλτα, η κοπελιά αμα σε θέλει και σε σμαρτ θα μπει και σε πόλο. ΕΣΥ θα το χρησιμοποιείς, για τη δική σου μετακίνηση, απόλαυση, ασφάλεια. Στα παπάρια σου αν θ' αρέσει στους άλλους ή αν θα βολέψει για να κάνεις τον ταξιτζή.

Εγω δεν πήρα γερμανικό (και θυμήσου είμαι σχετικά γερμανόφιλος). Και τον αέρα που θα αναπνέεις στο σέρβις θα τον πληρώσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top