Χρεώνεστε για την γκλαμουριά και για δήθεν καταστάσεις ;

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Η ερώτηση είναι απλή... Πόσοι τελικά βγάζουν από την τσέπη τους αυτά που πρέπει και πόσοι χρεώνονται για να βγάζουν προς τα έξω αυτό που Δεν είναι ; Πόσο ενοχλεί τις γυναίκες ένας άνδρας που κυκλοφορεί cabrio και μένει σε ένα υπόγειο στα Δυτικά και τι χρήμα "πλαστικό" δίνουν γενικότερα οι άνθρωποι για να "πλασάρουν" άλλη εικόνα από αυτή που δεν είναι ; Πέρα από αυτό... το πλαστικό χρήμα γενικότερα.. τα δάνεια για διακοπές, αναλώσιμα είδη γενικότερα... δεν μιλάω για επενδύσεις...δεν είναι ξεφτύλα η όλη αυτή κατάσταση ; Δεν έχεις ρε φίλε.. δεν έχεις, τέρμα! Σας ακούω.!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν μπορώ με τίποτα να το κάνω αυτό και μου φαίνεται πολύ περίεργο όταν βλέπω άλλους να το κάνουν. Για να καταλάβεις, δεν έχω καν πιστωτική και αποφεύγω να βγάλω - πληρώνω πάντα μετρητά κι αν θέλω κάτι με δόσεις παίρνω την πιστωτική του μπαμπά μου :D (μία φορά το έχω κάνει έως τώρα μόνο)

Κι έχω παρατηρήσει πως όσο πιο υποβαθμισμένη μια περιοχή, τόσο μεγαλύτερη η ανάγκη επίδειξης. Όταν έμενα Νίκαια είχα πάθει σοκ με το πόσα καλά αμάξια (και πειραγμένα) έβλεπα παρκαρισμένα.. κι απο πάνω ήταν ένα παράπηγμα για σπίτι! :confused: Τόσα δεν έχει ούτε στην Γλυφάδα!

Ευτυχώς (φτου φτου φτου) έχω υπάρξει πολύ τυχερή στη ζωή μου και ποτέ δεν μου έλειψε κάτι σημαντικό λόγω έλλειψης χρημάτων. Αλλά δεν είμαι και άπληστη, για την ακρίβεια προσπαθώ πάντα να δίνω σημασία στην ουσία κι όχι στα υλικά αγαθά.

Και δεν ξέρω, νομίζω πως έχουν πολύ περίεργη ψυχοσύνθεση όσοι το παίζουν γκλαμουράτοι ενώ δεν είναι στην πραγματικότητα.. Δεν ξέρω αν πρέπει να τους λυπηθώ ή να θυμώσω. Και πάντως με εκνευρίζει αφόρητα να τους ακούω να κλαίγονται για τις υπερχρεωμένες κάρτες τους (κυρίως γυναίκες το κάνουν αυτό μάλιστα - και να υπερχρεώνουν κάρτες και να κλαίγονται) - όταν την έδινες αλόγιστα για ψώνια ήταν καλά ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι ναι, ωραίο το θέμα σου χαμστεράκι. Ακουγα χθες από μια τηλεόραση μια βασανισμένη γυναικούλα (το υποκοριστικό δεν είναι τυχαίο) που φώναζε και οδειρόταν οτι θα χάσει τη δουλειά της (ιδιωτική) και το κράτος δεν κάνει τίποτα και έχει ανοιχτεί με δάνεια και κάρτες και δεν έχει να πληρώσει, και σκέφτομαι:
Το κράτος είναι υποχρεωμένο να σου προσφέρει δουλειά; Κι αν ναι εσύ τι έχεις κάνει για να κερδίσεις τη δουλειά;
Το κράτος είναι υποχρεωμένο να καλύπτει τα δικά σου χρέη;


Οπως είπε και το χαμστεράκι:
"Δεν έχεις ρε φίλε.. δεν έχεις, τέρμα!"

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα όντως. Εχω κι εγώ αρκετούς γνωστούς-ες που έχουν υπερχρεωθεί με δάνεια και κάρτες και μάλιστα για να αγοράσουν πράγματα ανούσια. Και μετά κλαίγονται ότι ότι βγάζουν τους το τρώει η τράπεζα.
Προσωπικά ακόμα κι όταν θέλω κάτι πάρα πολύ, αν δεν είναι πρώτη μου ανάγκη, πρώτα μαζεύω τα χρήματα και ύστερα το αγοράζω (ασε που μέχρι τότε έχει πέσει και η τιμή του:P ).
Συμφωνώ απόλυτα με τους αποπάνω "αν δεν έχεις δεν έχεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Το θέμα σου έχει πολλές προεκτάσεις και αιτίες, που είναι και προσωπικές, κοινωνικές, πολιτικές κλπ κλπ

Αν μείνουμε στις προσωπικές αιτίες, θεωρώ πολύ ηλίθιους αυτούς που μένουν στο τι φαίνεται και όχι στο τι είναι και πολύ εκνευριστικούς. Τέτοιους δυστυχώς συναντώ κάθε μέρα και τους σιχένομαι και πίστεψέ με ότι δεν είναι έτσι μόνο οι φτωχοί, αλλά και λίγο πλουσιότεροι που νομίζουν ότι κάτι κάνουν.

Θεωρώ ότι δάνειο παίρνεις ΜΟΝΟ σε περίπτωση που έχεις ανάγκη για κάτι εντελώς πρακτικό και σημαντικό, όπως π.χ. να πάρεις ένα αυτοκίνητο. Και αυτό, όχι γιατί θες να αλλάξεις το παλιό σου (που είναι μόλις 2 χρόνων) ή για να πάρεις ένα των 20.000 ευρώ (ενώ ο μισθός σου είναι 800 ευρώ). Και πάντα βέβαια έχοντας αρκετή καβάτζα στην άκρη σε περίπτωση κακοτυχίας.

Κατά τα άλλα έχω δει άτομα να μην έχουν ούτε ένα δεκάευρω πάνω τους και να πληρώνουν 8 ευρώ με πιστωτική. Έχω δει γυναίκα, καλοντυμένη και καλοφτιαγμένη που όποτε της έλεγαν να βγάλει νέα κάρτα την έβγαζε...

Και η χειρότερη περίπτωση που έχω δει, ήταν ένας στην πολυκατοικία μου, που είχε 3 αυτοκίνητα, ταξίδια έκανε στο εξωτερικό, μπουζούκια, το παιδί σε καλό ιδιωτικό, η γυναίκα του όταν λέρωνε ένα ρούχο, αντί να το πλύνει το πετούσε... και μετά από λίγο μάθαμε ότι το σπίτι το πήρε η τράπεζα και αυτός έμεινε στο δρόμο... Έτσι καταλάβαμε ότι ΟΛΑ ήταν από δάνεια και κάρτες.:whistle: Και ο δήθεν, γκλαμουράτος, βλαμμένος συγκάτοικός μας έγινε ταξιτζής και η λουσάτη γυναίκα του έγινε σα βρωμίλος (όταν την είχα δει μια φορά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ένταξη όλοι κατακρίνουμε μια ανεύθυνη συμπεριφορά, είναι κακό να πάρεις δάνεια ή να φορτώσεις κάρτες για κάτι που δεν είναι πρώτης ανάγκης…

Εγώ θα έβλεπα αυτό πρόβλημα από άλλη οπτική γωνία.
Το ερώτημα μου είναι γιατί το κάνουμε? Τι μας λείπει και ξεσπάμε στα ψώνια? Γιατί όλη η καταναλωτική μανία?
..όλο το ψεύτικο αμπαλάζ που μας περιτυλίγει δεν υπάρχει χωρίς κάποια σημαντική αιτία…
Ποια είναι η αιτία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Ναι ναι, ωραίο το θέμα σου χαμστεράκι. Ακουγα χθες από μια τηλεόραση μια βασανισμένη γυναικούλα (το υποκοριστικό δεν είναι τυχαίο) που φώναζε και οδειρόταν οτι θα χάσει τη δουλειά της (ιδιωτική) και το κράτος δεν κάνει τίποτα και έχει ανοιχτεί με δάνεια και κάρτες και δεν έχει να πληρώσει, και σκέφτομαι:
Το κράτος είναι υποχρεωμένο να σου προσφέρει δουλειά; Κι αν ναι εσύ τι έχεις κάνει για να κερδίσεις τη δουλειά;
Το κράτος είναι υποχρεωμένο να καλύπτει τα δικά σου χρέη;


Οπως είπε και το χαμστεράκι:
"Δεν έχεις ρε φίλε.. δεν έχεις, τέρμα!"

Εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω roumana. Ότι ναι μεν είναι υπαίτιος εκείνος όπου χρησιμοποιεί κάρτες/βγάζει δάνεια αλλά όλα αυτά από που προέρχονται. Ας παίξω λίγο το δικηγόρο του ακατανόμαστου κάνοντας την αρχή.
Στα media το μόνο που βλέπεις είναι τι κάνουν οι διάσημοι/τι γκόμενες/ους έχουν/σε ποιο πανάκριβο εστιατόριο πηγαίνουν για φαγητό/τι βίλες χτίζουν/εκπομπές που δείχνει για τον άνδρα που τα έχει όλα/ότι ο άνδρας που μετράει είναι αυτός που έχει κινητό/ακίνητο και... και ότι η γυναίκα που μετράει είναι αυτή που ντύνεται από πάνω έως κάτω με ρούχα αξίας ++++, λεύκανση για να έχεις το χαμόγελο του holywood, πέδιλα τάδε οίκου κ.τλ.
Όλα έχουν μπει δηλαδή πλέον ξεκάθαρα στο βωμό του χρήματος.
Είναι απλό . Πόσοι άνδρες δεν παίρνουν το ακριβό το αμάξι καθαρά από την ανασφάλεια απλά και μόνο για να έχουν "πέραση" στο άλλο φύλο; Πόσοι δεν χρεώνονται για 4-5 χρόνια για ένα ακριβό αυτοκίνητο και δεν έχουν 100€ για να πάνε για ένα φαγητό, για να διατηρήσουν άλλα πράγματα στη ζωή τους ; Θα μου πεις, για τις δικές σου επιλογές ευθύνονται πάντα οι άλλοι ; Όχι αλλά είμαι σε μία κοινωνία που το "φαίνεσθαι" είναι αυτό που μετράει. Που "ότι βλέπεις παίρνεις".. έτσι δεν είναι ;;

** Μήπως υπάρχουν απλά κάποιοι που επιδιώκουν να ξεπουλάμε τον εαυτό μας για να "νομίζουμε" ότι κάτι κάνουμε και εκείνοι να τρώνε από τα δικά μας ;

***Δεν μιλάω προσωπικά ούτε για εμένα ούτε για κανέναν, συζήτηση θέλω να κάνουμε γιατί πραγματικά με όλα αυτά που γίνονται θα ήθελα να έχω απόψεις και κατα πόσο υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν τα πράγματα από άλλη όψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βασικα το θεμα το καλυψατε κιολας. Ειναι και τραγικο και βλακωδες να δανειζεσαι για να ξεδιψασεις την καταναλωτικη μανια και τα κομπλεξ κατωτεροτητας. Κι αμα υπαρχουν και παιδια την πληρωνουν και αυτα.

Οσο για το γιατι καταναλωνουμε ετσι...οπως τα πατα παλι. Απο τη μια το κρατος κραταει τον κοσμο αποπροσανατολισμενο, απο την αλλη τρομοκρατημενο, .....μη ξεχναμε αποβλακωμενο...η ποιοτητα ζωης δεν ειναι υψηλη,....παρε και 20 πλασματικες αναγκες στο πλαι και ετοιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται ότι ερωτευόμαστε ένα παραμύθι. Βλέπουμε τις διαφημίσεις και θέλουμε να είμαστε και εμείς άνετοι, ήρεμοι, ευχαριστημένοι όπως τους χαμογελαστούς πρωταγωνιστές τους.
...για να είμαστε έτσι πρέπει να αγοράσουμε το προϊόν που πουλαει η διαφήμιση. Προφανώς το σημαντικότερο ρόλο το παίζει η γραμμή αξιών που έχουμε χαράξει στη ζωή μας…και να σας πω και γιατι το λεω.


Πρόσφατα περνάω μια τέτοια κρίση (αξιών)…με την λεπτή διαφορά ότι στις αγορές δεν θα χρησιμοποιήσω κάρτες και δάνεια, δεν παύει όμως να θέλω "το παραμύθι".
Φτιάχνουμε το σπίτι μας. Και αναρωτιέμαι…που τραβάμε την γραμμή και λέμε στοπ…από αυτό το σημείο και μετά είσαι αχάριστη, παράλογη, μπορείς να ζεις και χωρίς αυτό?
παράδειγμα: μπορώ να κρατήσω την κουζίνα της πεθεράς μου, ολοκαίνουρια. Μπορώ να πάρω μια κουζίνα πιο φτηνή. Αλλά εγώ θέλω να πάω να αγοράσω καινούρια και μάλιστα ιταλική… όσο και αν παλεύω με το συναίσθημα του «είσαι ψώνιο, κάνεις λάθος, πετάς άσκοπα λεφτά»…ε μέσα μου κάτι με χαλαει αν επιλέγω κάτι άλλο…θέλω την ωραία την ιταλική κουζίνα που έγινε «όνειρό μου». έχει να κάνει με τον εγωισμό, με την αυτοπεποίθηση, με το "πουλανε μουρη οι ιταλικες κουζινες στον κυκλο σου?"….δεν ξέρω….

…οπότε παιδιά…τι μια κουζίνα, τι ένα ρούχο, τι ένα αυτοκίνητο…η σύγκριση με τους γύρο μας γίνεται σε επίπεδο υλικών. Και αυτή η σύγκριση μας κάνει να θέλουμε είτε το έχουμε ανάγκη ουσιαστικά είτε όχι. Η διαφήμιση μας δημιουργεί ανάγκες που δεν έχουμε σκεφτεί ως τότε.


Και η συζήτηση συνεχίζεται διότι έχει παρα πολλούς παράγοντες…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν δεν εχει καμπριο και δεν φορας armani δεν εισαι λευτας και δεν σε θελουν οι γκομενες... Και αν εχεις την τελευτεα φουστα και το πιο in παπουτσακι δεν σε κοιταξει ο φραγκατος γκομενος... Επισης αν δεν σκασεις μυτη στην γειτονια με την πιο "τρελιαρικη" και "αγρια" μηχανη δεν εισαι ο πιο μαγκας... Ετσι ειναι αυτα... Ειμαστε θυματα μιας μεγαλης φουσκας... Και δεν βγαζω την ουρα μου απο εξω... Μπορει να μην περνω τα μοδατα και τα πιο ακριβα, αλλα δινω τα 100ευρα για να παρω μποτες, εσκασα 200 ευρο για να παρω ενα συγκεκριμενο δερματινο μπουφαν (καθος δεν μου εκανε ενα οπιοδηποτε δερματινο, επρεπε να εχω αυτο...), εσκασα αλλα 200 για το αλλο δερματινο (καθος δεν μου εκανε οπως ητανε οταν το πειρα, επρεπε να σκασω κι αλλα λευτα για να παρω ραφτα και να τα βαλω πανω) Η διαφορα ειναι οτι εγω μπορω να το κανω, και δεν περνω 15 ζευγαρια μποτες και 10 μπουφαν, δυο απο το καθενα εχω... Και οσοι εχουν καλα κανουν και τα χοδευουν για κατι που τους αρεσει! Αλλα να τα παρουν γιατι τους αρεσει, οχι για να τα δειξουν στους αλλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η ερώτηση είναι απλή... Πόσοι τελικά βγάζουν από την τσέπη τους αυτά που πρέπει και πόσοι χρεώνονται για να βγάζουν προς τα έξω αυτό που Δεν είναι ; Πόσο ενοχλεί τις γυναίκες ένας άνδρας που κυκλοφορεί cabrio και μένει σε ένα υπόγειο στα Δυτικά και τι χρήμα "πλαστικό" δίνουν γενικότερα οι άνθρωποι για να "πλασάρουν" άλλη εικόνα από αυτή που δεν είναι ; Πέρα από αυτό... το πλαστικό χρήμα γενικότερα.. τα δάνεια για διακοπές, αναλώσιμα είδη γενικότερα... δεν μιλάω για επενδύσεις...δεν είναι ξεφτύλα η όλη αυτή κατάσταση ; Δεν έχεις ρε φίλε.. δεν έχεις, τέρμα! Σας ακούω.!:)

Μεγάλη ξεφτύλα. Δεν έχω ζητήσει ποτέ δανεικά για αγοράσω έξτρα περιτύλιγμα. Αυτό ειδικά το είδος αντρών και γυναικών που περιγράφεις το σιχαίνομαι. Τυχαίνει να είχα πάντα σχεδόν τα πάντα, αλλά όσα και να είχα ποτέ δεν θυμάμαι να έκανα φιγούρα με αυτά που έχω, μάλλον όμως λόγω ιδιοσυγκρασίας δεν είμαι τόσο φιγουρατζής. Ζω πολύ άνετα, αλλά και να μην είχα, δεν θα ζητούσα ποτέ καταναλωτικό δάνειο. Και τελικά δεν συζητάω καθόλου για το τί αγόρασα και τί έχω. Μήπως τελικά αυτό είναι μια σταλιά περισσότερο γυναικείο χαρακτηριστικό ? Θέλω να πω, κατηγορούν τις γυναίκες για shoping therapy αλλά οι ''άντρακλες'' κυρίως μοστράρουν τα τζιπ και τα κάμπριο και τις μηχανάρες για να σταυρώσουν γκόμενες. Λέω...μήπως ? Μήπως οι ''άντρακλες'' με τα τζιπ και τα κάμπριο προσπαθούν να κρύψουν κάτι άλλο ? Μια αμερικάνα φίλη μου έλεγε ότι το πανάκριβο αυτοκίνητο έχει καταντήσει υποκατάστατο του πέους. :D Το θεωρώ λίγο κακομοιριά να ζεις μια ζωή κομμένη και ραμένη στα μέτρα αυτού που θέλουν οι άλλοι (γυναίκες, φίλοι, συνάδελφοι, κοινωνία κλπ). Αυτοί είναι οι λεγόμενοι ''μερσεντέδες'' και ''ρετηρίδες'' που έλεγε παλιά ο Χατζηφωτίου :D. 'Η γεννιέσαι σε τζάκι ή καλύτερα πάψε να πιθηκίζεις τον πλούσιο. Νεόπλουτοι, όλοι αυτοί που κυκλοφορούν με τα τζιπ στο Κολωνάκι και μοστράρουν τον επίπλαστο πλούτο τους. Ειδικά οι γυναίκες που με κρίνουν απ'αυτά που δείχνω κι όχι απ'αυτά που έχω διαγράφονται οριστικά απ'τον κατάλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
θεωρω το ολο πραγμα ΚΑΤΑΝΤΙΑ.
ακομα και απο αυτους που τα εχουν και τα φυσανε, το θεωρω ΚΑΠΩΣ
να ξοδευουν 300ε για ενα δειπνο για δυο. ποσο μαλλον περισσοτερα!

χλιδα περνας και με 30, και με 50.

προσφατα ειχαμε αναρωτηθει με την παρεα μου, οταν ειμασταν fridays...
οπου δεν ειναι και το πιο φτηνο μαγαζι...
δυο ατομα λοιπον, ειχαμε πληρωσει 32.5ε, για τρια πιατα.

στο διπλανο τραπεζι ηταν μια κοριτσοπαρεα... 4 ατομα... ειχαν παρει τουλαχιστον 6 πιατα και 4 αναψυκτικα, και ΟΛΟ το φαγητο ειχε μεινει αθικτο... ζητημα να ειχαν φαει το 1/3 απο το καθε πιατο...
και αναρωτιεμαι, ο κοσμος τα εχει τοσο πολυ?
η μηπως δεν πειναγαν?
τοτε γιατι δεν επαιρναν λιγοτερα? γιατι πηγαν για φαγητο?
μ@λακια τελειως.

οσο για αυτο που λετε για τις πιστωτικες....
εγω πληρωνω ΠΑΝΤΑ με καρτα. ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ, αν το δεχονται στο μαγαζι. ακομα και για μικρο ποσο!!! ακομα και αν εχω πανω μου τα τριπλασια σε μετρητα!
με βολευει γιατι ετσι κραταω πολυ οργανωμενα τα εξοδα μου συν του οτι εχω επιστροφη στο ποσο...

και μου τη σπαει που καποιοι κατακρινουν τοσο αυτους που χρησιμοποιουν καρτες.
ε δεν ειμαι απο αυτους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
θεωρω το ολο πραγμα ΚΑΤΑΝΤΙΑ.
ακομα και απο αυτους που τα εχουν και τα φυσανε, το θεωρω ΚΑΠΩΣ
να ξοδευουν 300ε για ενα δειπνο για δυο. ποσο μαλλον περισσοτερα!

χλιδα περνας και με 30, και με 50.

προσφατα ειχαμε αναρωτηθει με την παρεα μου, οταν ειμασταν fridays...
οπου δεν ειναι και το πιο φτηνο μαγαζι...
δυο ατομα λοιπον, ειχαμε πληρωσει 32.5ε, για τρια πιατα.

στο διπλανο τραπεζι ηταν μια κοριτσοπαρεα... 4 ατομα... ειχαν παρει τουλαχιστον 6 πιατα και 4 αναψυκτικα, και ΟΛΟ το φαγητο ειχε μεινει αθικτο... ζητημα να ειχαν φαει το 1/3 απο το καθε πιατο...
και αναρωτιεμαι, ο κοσμος τα εχει τοσο πολυ?
η μηπως δεν πειναγαν?
τοτε γιατι δεν επαιρναν λιγοτερα? γιατι πηγαν για φαγητο?
μ@λακια τελειως.

οσο για αυτο που λετε για τις πιστωτικες....
εγω πληρωνω ΠΑΝΤΑ με καρτα. ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΑ, αν το δεχονται στο μαγαζι. ακομα και για μικρο ποσο!!! ακομα και αν εχω πανω μου τα τριπλασια σε μετρητα!
με βολευει γιατι ετσι κραταω πολυ οργανωμενα τα εξοδα μου συν του οτι εχω επιστροφη στο ποσο...

και μου τη σπαει που καποιοι κατακρινουν τοσο αυτους που χρησιμοποιουν καρτες.
ε δεν ειμαι απο αυτους :P
Να σου πω κοπελιά... μιλάμε για άλλου είδους χρεώσεις σε πιστωτικές:P ... και ένα βράδυ θα σε πάω στα μπουζούκια με τη χρυσή που (δεν έχω):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αχαχα! ειμαι ξανθο...
ασε τα μπουζουκια μωρ παλαβο!
στο κομμωτηριο να με πας γιατι δεν παλευομαι...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Να σου πω κοπελιά... μιλάμε για άλλου είδους χρεώσεις σε πιστωτικές:P


ντιαρ, καμια φορα που με βλεπουν να πληρωνω με καρτα (πχ η κολλητη μου) ετοιμαζεται να μπει κατω απο το τραπεζι (αν ειμαστε για μαμ) γιατι ντρεπεται αφορητα, μηπως νομισει ο οποιοσδηποτε οτι δεν εχουμε ουτε το χ ποσο για να φαμε, και πληρωνουμε με καρτα!
(θα της το σπασω το κεφαλι καμια ωρα...)

γιαυτο και εγραψα ολο το κατεβατο...
γιατι ειναι λιιιγο σχετικο και αυτο, πολλοι μπορει να σκεφτονται ετσι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πόσο ενοχλεί τις γυναίκες ένας άνδρας που κυκλοφορεί cabrio και μένει σε ένα υπόγειο στα Δυτικά και τι χρήμα "πλαστικό" δίνουν γενικότερα οι άνθρωποι για να "πλασάρουν" άλλη εικόνα από αυτή που δεν είναι ;

Δηλαδή, είναι δήθεν κατάσταση να έχει ένας άντρας 20-30 χρονών ένα κάμπριο και να μένει στα Δυτικά προάστια (που στο κάτω κάτω έχει φτύσει αίμα για να το αποκτήσει)

και δεν είναι δήθεν κατάσταση να έχει ένας άλλος άντρας 20-30 χρονών ένα κάμπριο και να μένει στην Πεντέλη (και να έχει αποκτήσει το εν λόγω αμάξι χαλαρός με τα λεφτά του πατέρα του);

Επειδή αυτά είναι καταδικαστέα από τις απόψεις μου, για εμένα είναι αξιολύπητη και η γυναίκα που θα κρίνει τον άντρα λόγω του τι αμάξι έχει, και ο άντρας που θα δείχτεί βάσει του αυτοκινήτου του.

Και δεν δέχομαι καμία άλλη γνώμη σε αυτό, ούτε τη γρίνα "Μου έδειξε οτι είναι πλούσιος και τελικά δουλεύει σε μία οικοδομή και μένει στο Μπουρνάζι" Αν ήσουν άνθρωπος και σε ενδιέφερε ο άλλος, δεν θα ασχολούσουν καν με το τι αυτοκίνητο έχει και πόσα χρήματα βγάζει, που δουλεύει ή που μένει.

Και δεν είναι μόνο το αμάξι, βλέπω κοπελίτσες και αγοράζουν παντελόνια 200 ευρώ και μπλουζάκια των 100 με λεφτά που δεν τους ανήκουν! Έχω γνωρίσει κοπέλες απο Αμερική και Αγγλία που έχουν προσωπικό σχεδιαστή ρούχων και του σκάνε 5000$ το μήνα για να τους φτιάχνει ρούχα, και αυτές δίνουν 200 ευρώ και κυκλοφορούν με το DnG το παντελονάκι και νομίζουν οτι είναι οι πριγκίπισες της Αγγλίας, και περηφανεύονται για κάτι που δεν αποδεικνύει τίποτα περισσότερο από το "χαλάω τα λεφτά του μπαμπά". Γιατί έχει τεράστια διαφορά το "είμαι πλούσια" από το "έχω πλούσιο πατέρα"

Και για να μην παρεξηγηθώ, γιατί όταν τα έχω εκφράσει αυτά στο παρελθόν έχω ακούσει "Ζηλέυεις για αυτό τα λες", και εγώ θα μπορούσα να κυκοφορώ με DnG και Gucci, όπως τείνει να κάνει η μικρότερη μου αδερφή, και να δίνω την εντύπωση του "έχω πλούσιο πατέρα και έχω το θράσος να του τρώω άσκοπα τα χρήματα" γιατί απο τη στιγμή που είμαι 17 χρονών δεν μπορεί και να σημαίνει κάτι άλλο. Και πιστωτική έχω, και δεν την έχω χρεώσει ποτέ σημαντικά χωρίς λόγο, και θα μπορούσα να έχω χίλια δυο, όπως και οι γονείς μου, οι οποίοι δεν δείχνουν τίποτα γιατί πολύ απλά είναι της άποψης, που την υποστηρίζω κι εγώ:

"Αν δεν έχεις να δείξεις κάτι καλό στο χαρακτήρα σου και στις ιδέες σου καταφεύγεις στα υλικά αγαθά"

και αντίστροφα για την κοπέλα που ενοχλήθηκε

"Αν δεν έχεις να ψάξεις για κάτι ενδιαφέρον στο χαρακτήρα του άλλου και στις ιδέες του, καταφεύγεις στα υλικά του αγαθά"


edit: Όπου έχω γράψει σε β'ενικό αναφέρομαι γενικά και όχι σε κάποιον συγκεκριμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Kαλα που το εξηγησε το χαμστερακι για τις πιστωτικες γιατι για το αν οι πιστωτικες ειναι κατι "καλο" ή οχι, εχουμε αλλο thread κι εκει μπορουμε κι εχουμε πει την γνωμη μας.(για εμενα ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΡΗΣΙΜΗ οταν ξερειςιπως να την χρησιμοποιησεις.)

Απο εκει και περα στο αρχικο θεμα το χαμστερακιου (πςςςςςς!το προσεξατε το -ιου ε?ε?ε?) δεν ξερω εαν τελικα ειναι να γελαει κανεις ή να κλαιει ή να προβληματιζεται αφανταστα πολυ.
Οχι με το θεμα σου, αλλα δυστυχως για αυτη την πολυ εξευτελιστικη πραγματικοτητα που αναφερεις...
Το λοιπον:Προσωπικα αρνουμε να δεχτω και να πιστεψω οτι πολλες γυναικες ή οι περισσοτερες κοιτανε την τσεπη του αλλου και τιποτα αλλο.Δεν ειναι ασχετο με το θεμα αυτο που λεω.
Ειναι αμεσα συσχετισμενο μιας και ενας απο τους παραγοντες που ωθουν τους αντρες στο να το παιζουν ΧΧL ειναι η αρεσκεια τους στο αντιθετο φυλο.
Και θα μου πεις, μα καλα?Να σε γουσταρουν γιατι "το φυσας?"...Ελλεινο δεν ειναι για την γενικοτερη προσωπικοτητα σου?
Ειναι?Αλλα για πολλους ισχυει το "ο σκοπος αγιαζει τα μεσα?.Για εμενα παλι οχι, οποτε...

Απο την αλλη, το γενικοτερο lifestyle που μας παρουσιαζεται απο ολες τις μεριες και την πλυση εγκεφαλου που εχουν κανει τα ΜΜΕ, ειναι τετοια πλεον που πιστευουμε πως εαν βγω μπουζουκια κατσω πρωτο τραπεζι μουρη και ριξω 10 πανερια στον Πασχαλη, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ και χρεωνοντας την καρτα για κανα 6μηνο, "γινομαι ο σουπερ ντουπερ ουαου".
Επιλογη τους...και προβλημα τους.
Το ιδιο ισχυει και για τον καθε εναν ο οποιος ναι μεν θελει να παει διακοπες, αλλα δεν θα συμβιβαστει σε ενα ξενοδοχειο 3αστερων και για 10 μερες, αλλα θα θελησει ξενοδοχειο 4,5 αστερων, 20 μερες στο πιο in νησι και να τρωει αστακομακαροναδες και να παραγκελνει 150 πιατα για να φανε τα τρια...(χωρις υπονοουμενο!:P)
Δεν ειναι χαζες οι Ελληνικες τραπεζες που εχουν βγαλει ολων των ειδων τα δανεια.(νομιζω εχουμε περισσοτερα "ειδη" δανειων απο αλλες χωρες)

Το να μην εχεις χρηματα δεν ειναι καθολου ντροπη...και αν για καποιους ειναι ντροπη καποιος να μην ειναι ευπορος, τοτε ειναι για φαπες.Απλουστατα.
Αλλα το να μην εχεις χρηματα και να χωνεσαι ακομα περισσοτερο στα σκ@τα για να κηνυγησεις το χαζο νεοελληνικο ονειρο της καγκουρογλαμουριας και των "in" καταστασεων τοτε ξεφευγουμε απο την ντροπη και παμε στην ανοησια.
Μπορεις να διασκεδασεις και μπορεις και μια στο τοσο να το ριξεις και "πιο εξω"...
Αλλα θα πας μεχρι εκει που φτανει το κομποδεμα και η τσεπη σου.
Δεν σου λεω να μιζεριασεις...Αλλα το να περνας ενα Σαββατοβραδο σουπερ και να εισαι μετα χωμενος ως τον λαιμο ενα μηνα για αυτο για εμενα ΔΕΝ αξιζει.
Προσωπικα οταν θα βγω θα διασκεδασω...γι'αυτο αλλωστε βγαινω.
Αλλα πριν βγω ξερω ποσα θα εχω μαζι μου ,ΓΙΑΤΙ θα εχω τοσα μαζι μου και τι "φιγουρα" μπορω να κανω με αυτα.(οχι οτι βγαινω για φιγουρα.Γι'αυτο το εχω σε εισαγωγικα)
Τωρα εαν με αυτα τα χρηματα και με αυτο το στυλ ζωη ς που κανω δεν ειναι αρκετο για να εντυπωσιασω 5,10,100,100.000 δεν ξερω κι εγω ποσους, αλλους ή αλλες....προσωπικα δεν με ενδιαφερει ιδιατερα...ενταξει μπορει να μην ειμαι "αρκετος" για αυτους βαση των κριτηριων τους,αλλα θα ζησω....θα το ξεπερασω!
Τι να κανω?Να παρω δανειο 200.000 ευρω να παρω ενα SUV και να εχω μεσα εκεινη και εκεινους που ψαχνουν τετοιες..."συγκινησεις"?
Ειναι σαν να εχω βγαλει τα μπρατσακια 5 μερες και να ζηταω να βαλω κοντρα με τον Ian Thorpe π στα 100Μ ελευθερο...
Nα μου λειπει!
Απο την μια δεν μπορω να το κανω γιατι δεν ειμαι ΤΟΣΟ χαζος και απο την αλλη την μεγαλη "συγκινηση" θα την περασω εγω ....και θα την περναω για μια ζωη μεχρι να τα ξεπληρωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μπραβο ρε suspiriaaaaa!!!!!! (εντιτ, και μαριε!!!!)
γεια στο στομα σου...!


πσ. ποιος ενοχληθηκε καλε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
πσ. ποιος ενοχληθηκε καλε?

Για να μην ενοχληθεί κανείς το είπα (αν λες για το β'ενικό) γιατί διαβάζοντας το μου φάνηκε σα να αναφερόμουν στο hamsteraki
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Το φαινόμενο είναι άσχημο, δυστυχώς. Αλλά όπως βλέπω ολοένα και εξαπλώνεται. Θεωρώ οτι ευθύνονται κυριως τα μέσα ενημέρωσης με τα πρότυπα τα οποία προβάλουν (βέβαια δεν φταίνε μόνο αυτά).

Δε θα ξεχάσω μια φορά εναν τυπά από τα βπ που μου την έπεφτε και για να με "δελεάσει" να βγω μαζί του (τρομάρα του!), μου έστειλε ένα μήνυμα: "Θέλεις να πάμε αύριο απόγευμα για καφέ στη Γλυφάδα και να σε γυρίσω σπίτι με το σπόρ μου αμάξι?" :mpinelik::beating::mpliaks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top