Η μεγαλύτερη απογοήτευση από φίλους...

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκτός απο το οτι θα τον θεωρούσα τελείως ανώριμο, νομίζω θα αντιλαμβανόμουν οτι πρόκειται για κάποιον που απλά είμασταν παρέα κι οχι φίλοι.Ένας φίλος δεν θα σου φερόταν κατ αυτον τον τρόπο.
Αφου ο ίδιος σε έχει απορρίψει με τόσο άσχημο τρόπο δεν έχεις παρά να κάνεις το ίδιο.


η αληθεια είναι οτι πλεον δεν βρισκουν κάποιοι ευκολα σταθερους φιλους.Ενας γνωστος μου ο οποίος κανει ψυχολογία σε εφήβους των 15 ετών και άνω,μου είπε περιπτωσεις ανθρώπων όπου αντιμετωπιζαν πρόβλημα με παρεες,επειδη στη αρχή εκαναν παρεα με καποια άτομα τα οποία στην πορεία αλλαζαν και ασχολήθηκαν με άλλα άτομα.Το αποτελεσμα είναι ορισμένοι ανθρωποι να αντιμετωπίζουν πρόβλημα μοναξιάς.

Δεν ισχυει για όλους,αλλα πλεον αυτο το προβλημα δεν είναι μικρό.Και σιγουρα χρειάζεται προσοχή και προσπαθεια σε όσους αντιμετωπίζουν αστάθεια παρεων και ελλειψη πραγματικών φίλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
ορισμένοι ανθρωποι να αντιμετωπίζουν πρόβλημα μοναξιάς.

Δεν ισχυει για όλους,αλλα πλεον αυτο το προβλημα δεν είναι μικρό.Και σιγουρα χρειάζεται προσοχή και προσπαθεια σε όσους αντιμετωπίζουν αστάθεια παρεων και ελλειψη πραγματικών φίλων.

Πράγματι.
Αυτο που σίγουρα μπορούμε να κάνουμε όλοι είναι να μην κλεινόμαστε στο καβούκι μας, να είμαστε πιο αισιόδοξοι και να μην απογοητευόμαστε απο τυχόν λυκοφιλίες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Πράγματι.
Αυτο που σίγουρα μπορούμε να κάνουμε όλοι είναι να μην κλεινόμαστε στο καβούκι μας, να είμαστε πιο αισιόδοξοι και να μην απογοητευόμαστε απο τυχόν λυκοφιλίες.:)

Και να κάνουμε οτιδήποτε μας γεμίζει και μας αρέσει...όλα τα άλλα έρχονται.Όταν κάτι το πιέζεις τείνεις να του δίνεις και μεγαλύτερη σημασία από ότι του αξίζει πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Όταν κάτι το πιέζεις τείνεις να του δίνεις και μεγαλύτερη σημασία από ότι του αξίζει πραγματικά.

:thumbup:

Πόσο πολύ συμφωνώ! Στις ανθρώπινες σχέσεις πιστεύω πως καλό είναι να αφήνουμε τα πράγματα να κυλάνε με μία φυσική ροή. Αυτό δε σημαίνει να μην προσπαθείς, αλλά να μην πιέζεις τις καταστάσεις. Δεν μπορούν όλοι να γίνουν φίλοι σου επειδή έτσι θέλεις. Καλύτερα να αφήνεις κάτι πίσω όταν βλέπεις ότι δεν σου ταιριάζει με τίποτα και σου χαλά την ψυχολογία. Άλλωστε οι κακοί φίλοι "τρώγοντας" μας το χρόνο κ τη διάθεση, μας κρατούν μακριά από τους καλούς που θα συναντήσουμε κι αυτό το ξέρω από προσωπική πείρα. Οπότε απελευθερωθείτε από ότι σας βαραίνει για να βρείτε αυτό που αξίζει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βέβαια ποτέ δεν το καταλαβα,γιατί πρεπει να φέρονται κάποιοι έτσι.γιατί πρεπει να συμβαίνει κατι τέτοιο.το θέτω πέρα από την διαφορετικότητα των όποιων αντιλήψεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει είναι ότι αν είναι κανείς τυχερός, θα έχει έναν, το πολύ δύο φίλους (αληθινούς) στη ζωή του.
Εδώ να διαχωρίσουμε επίσης τη φιλία μεταξυ ανδρών και γυναικών. Την πρώτη τη θεωρώ απείρως ανώτερη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ να διαχωρίσουμε επίσης τη φιλία μεταξυ ανδρών και γυναικών. Την πρώτη τη θεωρώ απείρως ανώτερη :D

Γιατί? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γενικά, είστε πιο καλά παιδάκια οι αντρες! :) Η εμπειρία σου τι σου λέει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και εγώ έφαγα άσχημη απογοήτευση από άτομο που μεγαλώσαμε μαζί μάλιστα. Για την ακρίβεια μόλις άρχισα να πέφτω ψυχολογικά σε κάποια φάση της ζωής μου προκειμένου να μη χαλάσει την καλοπέραση του αυτό το άτομο με παράτησε να τα βγάλω πέρα μόνη μου. Μετά από τρία χρόνια στεναχώριας και αδιαφορίας έκανα μια φιλία της προκοπής που με έβγαλε από όλη αυτήν την άσχημη ψυχολογική κατάσταση οπότε όλα καλά. Μωρέ καλά λένε πως οι φίλοι στα δύσκολα φαίνονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει είναι ότι αν είναι κανείς τυχερός, θα έχει έναν, το πολύ δύο φίλους (αληθινούς) στη ζωή του.
Εδώ να διαχωρίσουμε επίσης τη φιλία μεταξυ ανδρών και γυναικών. Την πρώτη τη θεωρώ απείρως ανώτερη :D

Συμφωνώ και παραδέχομαι τις γυναίκες που το πιστεύουν.....γιατί δυστυχώς,τις περισσότερες φορές τουλάχιστον, οι γυναικείες φιλίες δεν κρατάνε.Τα πράγματα μεταξύ αντρών είναι πολύ πιο απλά και αν είναι σωστός ο άλλος ούτε τσακωμός δεν παίζει να υπάρξει.Οι γυναίκες είναι όλο ίντριγκα,σκευωρίες και πλεκτάνες :P (ντάξει πλάκα κάνω με την γενίκευση αλλά καταλάβατε τι θέλω να πω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ετσι ειναι... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ έφαγα άσχημη απογοήτευση από άτομο που μεγαλώσαμε μαζί μάλιστα. Για την ακρίβεια μόλις άρχισα να πέφτω ψυχολογικά σε κάποια φάση της ζωής μου προκειμένου να μη χαλάσει την καλοπέραση του αυτό το άτομο με παράτησε να τα βγάλω πέρα μόνη μου. Μετά από τρία χρόνια στεναχώριας και αδιαφορίας έκανα μια φιλία της προκοπής που με έβγαλε από όλη αυτήν την άσχημη ψυχολογική κατάσταση οπότε όλα καλά. Μωρέ καλά λένε πως οι φίλοι στα δύσκολα φαίνονται..

Και στις χαρές φαίνονται. ;) Τι να τον κάνεις τον άλλον αν φθονεί για κάποια επιτυχία σου ή γενικά κάποιο κατόρθωμά σου ας πούμε ή ακόμη και κάτι που έχεις; :confused: Είναι κάπως περίεργο το τελευταίο (και χαζό), αλλά μου έχει συμβεί και ένιωσα πραγματικά άβολα και σπάστηκα άσχημα. :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Και στις χαρές φαίνονται. ;) Τι να τον κάνεις τον άλλον αν φθονεί για κάποια επιτυχία σου ή γενικά κάποιο κατόρθωμά σου ας πούμε ή ακόμη και κάτι που έχεις; :confused: Είναι κάπως περίεργο το τελευταίο (και χαζό), αλλά μου έχει συμβεί και ένιωσα πραγματικά άβολα και σπάστηκα άσχημα. :down:

Ευκαιρία να είσαι πιο επιλεκτική και να δέχεσαι για φίλους ανθρώπους που το αξίζουν. :)

Γενικά, είστε πιο καλά παιδάκια οι αντρες! :) Η εμπειρία σου τι σου λέει?

Οι άντρες μεταξύ τους είναι ειλικρινείς, χωρίς να εννοώ ότι δεν μπορεί να παιχτεί κανένα ψεματάκι. Ακόμη και το ψέμα, είναι καλοπροαίρετο. Σκεφτόμαστε το ίδιο χωρίς να σημαίνει ότι είμαστε ίδιοι. Οι γυναίκες αντιθέτως, λόγω φύσης τους, έχετε αρκετή δόση πονηριάς την οποία δεν διαχειρίζεστε πάντα με καλά αποτελέσματα. Πρώτο παράδειγμα είναι η απλουστευτική υπερανάλυση των πάντων χωρίς λόγο και η αδυναμία ειλικρινών φιλικών σχέσεων μεταξύ σας. Σε "γκομενικό θέμα" όλα στραβώνουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευκαιρία να είσαι πιο επιλεκτική και να δέχεσαι για φίλους ανθρώπους που το αξίζουν. :)

Nαι μωρέ, η αλήθεια είναι ότι πάει καιρός από τότε ... Απλά μερικές φορές δε θες να παραδεχτείς ότι κάτι είναι λάθος... Το "γιατί" είναι άλλη υπόθεση. :P Τέλος πάντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Απλά οι περισσότεροι Ναταλία, θαμπωνόμαστε από τα γλυκόλογα και τα χαμόγελα. Εκεί την πατάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά οι περισσότεροι Ναταλία, θαμπωνόμαστε από τα γλυκόλογα και τα χαμόγελα. Εκεί την πατάμε.

Μπαα έχω μάθει από νωρίς να μην παρασύρομαι από τέτοια. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι από την στιγμή που εμπιστεύεσαι τον άλλον - και μιλάω για πραγματική εμπιστοσύνη - και μετά σου φερθεί σκάρτα, μερικές φορές μέσα σου προσπαθείς να δικαιολογήσεις τις πράξεις του... Μέχρι που κάποια στιγμή συνειδητοποιείς τι συμβαίνει και αρχίζεις να βλέπεις καθαρά και να μην εθελοτυφλείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά οι περισσότεροι Ναταλία, θαμπωνόμαστε από τα γλυκόλογα και τα χαμόγελα. Εκεί την πατάμε.

Η λύση είναι απλή, γίνεσαι τόσο μαλάκας και στριμμένος στις διαπροσωπικές σου σχέσεις, ώστε οι μόνοι που παραμένουν φίλοι σου είναι όσοι σε εκτιμούν πραγματικά, οι άλλοι την κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και στις χαρές φαίνονται. ;) Τι να τον κάνεις τον άλλον αν φθονεί για κάποια επιτυχία σου ή γενικά κάποιο κατόρθωμά σου ας πούμε ή ακόμη και κάτι που έχεις; :confused: Είναι κάπως περίεργο το τελευταίο (και χαζό), αλλά μου έχει συμβεί και ένιωσα πραγματικά άβολα και σπάστηκα άσχημα. :down:
Συμφωνώ ότι φαίνονται και στις χαρές. Αλλά και αυτό που είπα πως όταν δουν μια άσχημη κατάσταση τρέχουν να φύγουν γιατί η καλοπέραση μετράει πιο πολύ από την φιλία και αυτό τι να το κάνεις; Ο πραγματικός φίλος θα είναι μαζί σου στις χαρές και στις λύπες προφανώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ ότι φαίνονται και στις χαρές. Αλλά και αυτό που είπα πως όταν δουν μια άσχημη κατάσταση τρέχουν να φύγουν γιατί η καλοπέραση μετράει πιο πολύ από την φιλία και αυτό τι να το κάνεις; Ο πραγματικός φίλος θα είναι μαζί σου στις χαρές και στις λύπες προφανώς..

Ναι, δε διαφώνησα μαζί σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ έκανα πολλη παρέα με μια κοπέλα, ήμασταν όλη μέρα μαζί, γελούσαμε, περνούσαμε καλα και κάποια στιγμή απλά σταμάτησε να μου μιλαει. Ένα χρόνο αργότερα έμαθα οτι έλεγε πράγματα για με μένα πίσω απο την πλάτη μου, την περίοδο που κάναμε παρέα. Αλλα οχι οτι δεν το περίμενα. Πάντα, όταν κάποιος της έκανε κατι, μπορούσε να θίξει τον άλλον τόσο πολυ χωρίς να πει πολλά. Απλά νόμιζα οτι δεν θα το έκανε αυτο και σε εμενα. Απο τότε, ακόμα σκέφτομαι μερικές φορές να την ρωτήσω γιατι φέρθηκε έτσι, αλλα δεν νομίζω να κανω καμια κίνηση.

Ευτυχώς, είμαι μια απο τις τυχερες που έχω μια αδελφική φίλη απο το...δημοτικό!! Η φιλία μας εχει καταφέρει να αντέξει στο χρόνο, παρόλο που και οι δυο μας είχε τύχει να βρεθούμε σε διαφορετικές παρέες και να μην έχουμε συχνή επαφή για κάποιο χρονικό διάστημα... Με δέχεται με τα αρνητικά μου, με τις βλακείες μου, εμπιστευόμαστε απολύτως η μια την άλλη, έχουμε τον δικό μας κώδικα επικοινωνίας...! Πραγματικά την ευχαριστώ που δείχνει..υπομονή, ειδικά φέτος που λόγω πανελληνίων δεν είχα πολυ χρόνο να βγούμε, κτλ, ενώ αυτή δεν έδινε. Κάποια άλλη στη θέση της δεν θα έδειχνε τόση κατανόηση. Ελπιζω να μην χαλάσει αυτή η σχέση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top