• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κύστη Κόκκυγα

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τι ποσοστο επανεμφανισης υπαρχει περιπου? Εγω ειχα προβλημα το Μαιο, το εσκισε ο γιατρος για να βγει το πυον και απο τοτε δν με εχει ξαναενοχλησει...

Όταν κάνεις μπάνιο, να φροντίζεις να πλένεις καλά την περιοχή αυτή, γενικά να πέφτει αρκετό νερό εκεί. Να φροντίζεις να αποφεύγεις το πολύωρο καθησιό σε μια καρέκλα και να περπατάς για να αποφευχθεί ο υποτροπιασμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφια 15

Νεοφερμένος

Η Σοφια 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας ...εγω εκανα το χειρουργειο στις 2 Ιουνιου 2015 και τωρα η πληγη σχεδον εκλεισε κ δεν βγαζει κ πολυ υγρο πλεον .Το μονο προβλημα ειναι οτι εβγαλε μια μικρη τρυπουλαακριβως πανω απο την χειρουργημενη περιοχη ....ξερετε μηπως τι μπορει να σημαινει αυτο
??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας ...εγω εκανα το χειρουργειο στις 2 Ιουνιου 2015 και τωρα η πληγη σχεδον εκλεισε κ δεν βγαζει κ πολυ υγρο πλεον .Το μονο προβλημα ειναι οτι εβγαλε μια μικρη τρυπουλαακριβως πανω απο την χειρουργημενη περιοχη ....ξερετε μηπως τι μπορει να σημαινει αυτο
??

Μπορεί να δημιουργήθηκε συρίγγιο.
Μην φρικάρεις, δες το με τον γιατρό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Τάγαρης

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Τάγαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω πως καταλαβαίνουμε τη κύστη κόκκυγάς; Σημάδι θεωρούνται οι τρύπες εκεί (στην ουρίτσα) ή είναι φυσιολογικές να υπάρχουν; Επίσης αν υπάρχει κύστη κοντά σε αυτό το σημείο (ουρίτσα),άλλα μικρή σε μέγεθος, είναι σίγουρο ότι είναι κύστη κόκκυγας; Στη ζωή μου έχω ξαναεμφανίσει κύστη στο παρελθόν και στο γλουτό αλλά και αλλού.Επίσης έχω ακμή, λέτε να παίζει ρόλο; Δεν πονάω καθόλου όσον αφορά τη κύστη και ούτε πύον βγάζει. Αν ξέρετε τίποτα πείτε μου για να καθησυχαστώ. :thumbsup:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε πας να σε κοιτάξει κανένας γιατρός λέω εγώ;
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω πως καταλαβαίνουμε τη κύστη κόκκυγάς; Σημάδι θεωρούνται οι τρύπες εκεί (στην ουρίτσα) ή είναι φυσιολογικές να υπάρχουν; Επίσης αν υπάρχει κύστη κοντά σε αυτό το σημείο (ουρίτσα),άλλα μικρή σε μέγεθος, είναι σίγουρο ότι είναι κύστη κόκκυγας; Στη ζωή μου έχω ξαναεμφανίσει κύστη στο παρελθόν και στο γλουτό αλλά και αλλού.Επίσης έχω ακμή, λέτε να παίζει ρόλο; Δεν πονάω καθόλου όσον αφορά τη κύστη και ούτε πύον βγάζει. Αν ξέρετε τίποτα πείτε μου για να καθησυχαστώ. :thumbsup:


1)Πήγαινε σε γιατρό
2)Ακόμα και ένας γιατρός δεν θα μπορούσε να απαντήσει με σιγουριά αν δεν εξέταζε ο ίδιος
3)Στείλε μας και μια φωτό :P
 

Ελένη07

Νεοφερμένος

Η Ελένη07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έκανα τον Απρίλιο εγχείρηση νομίζω με ανοιχτη απλά με καυτηριασανε. Άλλαζα γάζες και τα σχετικά. Μου έκοψαν μεγάλο κομμάτι αρκετά. Έχει κλείσει η πληγή αλλα βέβαια είναι κόκκινο το σημείο που με έκοψαν και έχω παρατηρήσει ότι αν κάνω γυμναστική βγάζω υγρά. Ειναι φυσιολογικό μετά από τόσο καιρό; ξέρει κανείς;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Έκανα τον Απρίλιο εγχείρηση νομίζω με ανοιχτη απλά με καυτηριασανε. Άλλαζα γάζες και τα σχετικά. Μου έκοψαν μεγάλο κομμάτι αρκετά. Έχει κλείσει η πληγή αλλα βέβαια είναι κόκκινο το σημείο που με έκοψαν και έχω παρατηρήσει ότι αν κάνω γυμναστική βγάζω υγρά. Ειναι φυσιολογικό μετά από τόσο καιρό; ξέρει κανείς;


Δεν μου φενεται φυσιολογικό.Αλλα καλύτερα να ρωτήσεις ένα ιατρό.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Έκανα τον Απρίλιο εγχείρηση νομίζω με ανοιχτη απλά με καυτηριασανε. Άλλαζα γάζες και τα σχετικά. Μου έκοψαν μεγάλο κομμάτι αρκετά. Έχει κλείσει η πληγή αλλα βέβαια είναι κόκκινο το σημείο που με έκοψαν και έχω παρατηρήσει ότι αν κάνω γυμναστική βγάζω υγρά. Ειναι φυσιολογικό μετά από τόσο καιρό; ξέρει κανείς;


το υγρό τι χρώμα έχει;
Αν είναι κίτρινο η θολό θέλεις αντιβίωση.
Αν είναι άχρωμο και δε πονά με την πίεση το παρακολουθείς αλλά αν πονά με την πίεση πάλι θέλει μια χειρουργική εκτίμηση. Πάντως το κόκκινο σημαίνει αγγειοδιαστολή και μπορεί να εξελιχθεί σε φλεγμονή αν δε το προσέχεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ελένη07

Νεοφερμένος

Η Ελένη07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
το υγρό τι χρώμα έχει;
Αν είναι κίτρινο η θολό θέλεις αντιβίωση.
Αν είναι άχρωμο και δε πονά με την πίεση το παρακολουθείς αλλά αν πονά με την πίεση πάλι θέλει μια χειρουργική εκτίμηση. Πάντως το κόκκινο σημαίνει αγγειοδιαστολή και μπορεί να εξελιχθεί σε φλεγμονή αν δε το προσέχεις.

Δε μπορώ να κτλβω το χρώμα ακριβώς. Η θολό η άχρωμο είναι. Όχι δεν πονάει με την πίεση. Απλά το δέρμα εκεί που μου έκοψαν κομμάτι είναι ακόμη σα να είναι κάπως φρέσκο κομμένο. Λίγο σαν ώμο κρέας. Συγνώμη κιόλας. Και βγάζει από εκεί υγρά όπως όταν έχουμε μια πληγή ας πούμε και βγάζει διαφα ο πυον. Γενικά έκανε πολύ καιρό να κλείσει γτ έχω και ιστορικό με κλήρονομικο ζαχαρο. 3 μισή με 4 μήνες έκανε να κλείσει η τρύπα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Δε μπορώ να κτλβω το χρώμα ακριβώς. Η θολό η άχρωμο είναι. Όχι δεν πονάει με την πίεση. Απλά το δέρμα εκεί που μου έκοψαν κομμάτι είναι ακόμη σα να είναι κάπως φρέσκο κομμένο. Λίγο σαν ώμο κρέας. Συγνώμη κιόλας. Και βγάζει από εκεί υγρά όπως όταν έχουμε μια πληγή ας πούμε και βγάζει διαφα ο πυον. Γενικά έκανε πολύ καιρό να κλείσει γτ έχω και ιστορικό με κλήρονομικο ζαχαρο. 3 μισή με 4 μήνες έκανε να κλείσει η τρύπα.

Το άφησαν να κλεισει με δευτερογενή επούλωση χωρίς ράμματα; Μέθοδος γι να αποφευχθεί υποτροπή.

Μπορεί να χρειαζεται ιδιαίτερη θεραπεία negative pressure wound therapy , σε κάθε περίπτωση χρειαζεται χειρουργικη επίβλεψη, γιατί ειναι δυσκολο το σημείο . Διαβήτη τύπου 1 έχεις;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top