Tablet και απορίες γύρω από τις λειτουργίες του

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μάλιστα...Αλλά πώς τα καταφέρνει με μονάχα 1 GB RAM?Αυτό δεν καταλαβαίνω...Και γιατί η Apple δεν τα εφοδιάζει με τετραπυρηνους με περισσότερο ρολόι επεξεργαστή και κυρίως με περισσότερη RAM ώστε να έχει την κυριαρχία και με διαφορά στο χώρο?Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις ένα tablet με 8-10" οθόνη IPS,με επεξεργαστή τετραπυρηνο στα 2.5 GHz ΚΑΙ 64 bit και με 4 GB RAM?
Επίσης λες δηλαδή ότι από επεξεργαστική ισχύ ένας διπύρηνος 64 bit στα 1.4 GHz και με 1 GB RAM είναι καλύτερος από έναν τετραπυρηνο στα 2.3 GHz με 3 GB RAM?

Δεν ειναι τα παντα τα specs, ειδικα οταν οι δυο συσκευες τρεχουν διαφορετικο λογισμικο. Και για να σου δωσω ενα απλο παραδειγμα το SIII φιλου μου με 1GB Ram λαγκαρει πολυ περισσοτερο απο το iPhone 4 που εχει 512MB.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.
Τι είναι τότε αυτό που τα απογειώνει χωρίς να έχουν πολλά specs λοιπόν?Το λειτουργικό έτσι αόριστα? Ποιό είναι το στοιχείο που καθορίζει και κάνει τη διαφορά? Και πάλι επιμενω στην προηγούμενη ερώτηση: γιατί η apple να μην τα εφοδιάζει με όλα αυτά τα specs ώστε να σκίζει χωρίς αμφιβολία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τι είναι τότε αυτό που τα απογειώνει χωρίς να έχουν πολλά specs λοιπόν?Το λειτουργικό έτσι αόριστα? Ποιό είναι το στοιχείο που καθορίζει και κάνει τη διαφορά? Και πάλι επιμενω στην προηγούμενη ερώτηση: γιατί η apple να μην τα εφοδιάζει με όλα αυτά τα specs ώστε να σκίζει χωρίς αμφιβολία?

Μα το λειτουργικο της Apple δν χρειαζεται αναγκαστικα τερατα για να τρεξει ομαλοτατα και γρηγορα. Δες τα specs του iPhone 5 για παραδειγμα. Ενα τηλεφωνο με αντιστοιχα χαρακτηριστικα που να ετρεχε Android θα ηταν στη μεσαια κατηγορια επιδοσεων. Το 5 τρεχει σφαιρα και με iOS 7. Οσο για το γιατι δν βαζει τουμπανο hardware, μα γιατι να το κανει και να εκτοξευσει το κοστος οταν το λειτουργικο τρεχει εξισου καλα και με ενα πιο ''αδυναμο'' συστημα? Οταν διαλεγεις μια συσκευη, δν κοιτας μονο νουμερα. Κατα τη γνωμη μου το πιο σημαντικο ειναι η εμπειρια χρησης. Τα Apple παρεχουν κορυφαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.
Συγχώρα με για τη λάθος πεποίθηση όλες οι εταιρείες να προσπαθούν να βγάλουν το top προϊόν με τα καλύτερα specs...Οκ,χωρίς αυτά τα δύο μοντέλα με τον 64 bit...Σε όλα τα άλλα προϊόντα της σε tablets και smartphones τι δικαιολογεί αυτό το τεράστιο margin profit της apple
με τις εκτοξευμενες τιμές σε σχέση με πολύ καλύτερα ανταγωνιστικά προϊόντα σε specs?Και τελικά καταλήξαμε σε συγκεκριμένο στοιχείο αυτών των δύο αρχικών προϊόντων που ανέφερα που τα απογειώνει με μόλις 1 GB RAM?Θέλω συγκεκριμένο τεχνικό στοιχείο,όχι γενικά...Πώς είναι δυνατόν(απάντηση αν γίνεται σε τεχνικό επίπεδο) να αρκεί τόσο λίγη RAM?Πού στην ευχή φορτώνονται όλες οι εφαρμογές προσωρινά για να τρέξουν?Εκτός αν κάθε φορά τρέχει μονάχα μία εφαρμογή και δεν επιτρέπεται το multitasking,οπότε έχουμε ήδη ένα μειονέκτημα...Ποιά είναι η αναλυτική εξήγηση,το "μυστικό" της επιτυχίας τους,ξέρει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Συγχώρα με για τη λάθος πεποίθηση όλες οι εταιρείες να προσπαθούν να βγάλουν το top προϊόν με τα καλύτερα specs...Οκ,χωρίς αυτά τα δύο μοντέλα με τον 64 bit...Σε όλα τα άλλα προϊόντα της σε tablets και smartphones τι δικαιολογεί αυτό το τεράστιο margin profit της apple
με τις εκτοξευμενες τιμές σε σχέση με πολύ καλύτερα ανταγωνιστικά προϊόντα σε specs?Και τελικά καταλήξαμε σε συγκεκριμένο στοιχείο αυτών των δύο αρχικών προϊόντων που ανέφερα που τα απογειώνει με μόλις 1 GB RAM?Θέλω συγκεκριμένο τεχνικό στοιχείο,όχι γενικά...Πώς είναι δυνατόν(απάντηση αν γίνεται σε τεχνικό επίπεδο) να αρκεί τόσο λίγη RAM?Πού στην ευχή φορτώνονται όλες οι εφαρμογές προσωρινά για να τρέξουν?Εκτός αν κάθε φορά τρέχει μονάχα μία εφαρμογή και δεν επιτρέπεται το multitasking,οπότε έχουμε ήδη ένα μειονέκτημα...Ποιά είναι η αναλυτική εξήγηση,το "μυστικό" της επιτυχίας τους,ξέρει κανείς?

Δεν ειμαι ειδικος απλα εχω αρκετη εμπειρια χρησης και σου μιλαω σαν καταναλωτης. Το τηλεφωνο δν ειναι μονο specs. Αγοραζεις ολο το πακετο. Οταν συγκρινεις το HTC One με το Galaxy S4 τοτε μπορεις να συγκρινεις τα specs γιατι η βαση του λειτουργικου που τρεχουν ειναι η ιδια (ασχετως αν οι εταιριες βγαζουν τα ματια στο Android). Απο τη στιγμη που τα Apple δεν τρεχουν Android, τοτε δν μπορεις να τα συγκρινεις με τα υπολοιπα σε θεμα τεχνικων χαρακτηριστικων. Ειναι σαν να συγκρινεις εναν Mac με ενα PC με Windows. H Αpple σου πουλαει 1) Ευκολο και σταθερο λογισμικο 2) Ποιοτητα κατασκευης 3) Brand Name. Οι υπολοιπες εταιριες που στην πλειοψηφια τους δν διαθετουν τα τρια παραπανω προσπαθουν να την ανταγωνιστουν δημιουργωντας τερατα με 4πυρηνους επεξεργαστες, 20 Megapixels καμερα κ.ο.κ. Αυτο μπορουν να πουλησουν. Δεν ειναι κακο, ειναι η τακτικη του καθε παικτη της αγορας.

O πιο πανω φιλος που εχει τελειωσει Ηλεκτρολογος και εχει γνωσεις τεχνικης φυσεως μπορει να σου λυσει περισσοτερες αποριες. Χρησιμοποιησε παντως μια συσκευη Apple αν μπορεις για καποιο διαστημα και θα δεις γιατι την πουλαει τοσο ακριβη (αν και οι τιμες πεφτουν πλεον και σε αυτα). Μην κοιτας μονο τα νουμερα του επεξεργαστη και της μνημης RAM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ,
Θέλω να αγοράσω ένα tablet για να έχω internet και διάβασμα αρχείων pdf , docx, κτλ . Ποιο με συμβουλεύεται να διαλέξω ?
Σημείωση να είναι λογική η τιμή του (όχι κάτι επαγγελματικό ) και δεν χρειάζεται να αυγοκόβει κιόλας , ας είναι και λίγο πιο παλιό μοντέλο.
Αν ξέρει κάποια sites να μου προτείνει θα του ήμουν υπόχρεη ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντα είμαι της άποψης και όλους συμβουλεύω το ίδιο, ότι αν δεν είναι ικανοποιημένοι από το laptop τους, καλύτερα να προβούν σε επένδυση νέου laptop και έπειτα στην αγορά κάποιου tablet.

Καλό και χρυσό το Android, αλλά δεν είναι σε θέση να αντικαταστήσει τις workstation ανάγκες (desktop/laptop). Καταρχάς μόλις πρόσφατα βγήκε αξιοπρεπής επεξεργαστής κειμένου για Android και αυτός από την ίδια την Microsoft.

Από εκεί πέρα τσέκαρε μάρκα Lenovo ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ,
Θέλω να αγοράσω ένα tablet για να έχω internet και διάβασμα αρχείων pdf , docx, κτλ . Ποιο με συμβουλεύεται να διαλέξω ?
Σημείωση να είναι λογική η τιμή του (όχι κάτι επαγγελματικό ) και δεν χρειάζεται να αυγοκόβει κιόλας , ας είναι και λίγο πιο παλιό μοντέλο.
Αν ξέρει κάποια sites να μου προτείνει θα του ήμουν υπόχρεη ...

ψαξε στο skroutz.gr, στο bestprice.gr και απο εκει και περα σε σαιτς καταστηματων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά.
Έψαξα σε διάφορα sites και βρήκα αρκετά καλές ευκαιρίες. Βέβαια για να πω την αλήθεια οι 'μάρκες' είναι λίγο ακριβές αλλά κάποια tablets με 'μάρκα κάψε με' είναι λίγο καλύτερα σε τιμές. Τώρα αν καταλήξω σε κάποιες επιλογές σίγουρα θα σας συμβουλευτώ πάλι.
thanks again
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά.
Έψαξα σε διάφορα sites και βρήκα αρκετά καλές ευκαιρίες. Βέβαια για να πω την αλήθεια οι 'μάρκες' είναι λίγο ακριβές αλλά κάποια tablets με 'μάρκα κάψε με' είναι λίγο καλύτερα σε τιμές. Τώρα αν καταλήξω σε κάποιες επιλογές σίγουρα θα σας συμβουλευτώ πάλι.
thanks again

αμα θες πες μας μεχρι τι τιμη θες κι αν εχεις καποια προτιμηση σε μαρκα μηπως μπορεσουμε να σε βοηθησουμε περισσοτερο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Έχω pc σταθερό και laptop .Αυτό που μου λείπει είναι κάτι φορητό που να μπορώ να διαβάσω σε κειμενογράφο , δεν με πειράζει τόσο πολύ να έχει σύνδεση στο internet. Η καλύτερη τιμή για μένα είναι και η πιο χαμηλή αλλά η μέγιστη είναι τα 80 ευρώ και 10 με 20 πάνω απόκλιση και με κάποια μάρκα που είναι λίγο πολύ δοκιμασμένη. Ζητάω πολλά ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Θελω ενα tablet που να skypαρω και να μπορω να παιξω online games.
Τσεκαρα αυτο: Samsung galaxy tab 3 8.0
Δεν εχω ιδεα ομως αν μπορω να παιξω online games, πειτε μου μπας και σωθω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τι εννοεις online games?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ikariam, Ogame, Φυλετικές Μάχες... Τέτοια πράγματα φαντάζομαι θα εννοεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Μπραβο τετοια εννοω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellowsoldier

Νεοφερμένος

Ο yellowsoldier αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!
Δεν γνωριζω αν υπαρχει καποιο παρομοιο θεμα για αυτο δημιουργησα το δικο μου. Λοιπον εχω ενα ταμπλετ sony z xperia περιπου 2 εβδομαδες και ξαφνικα μου εμφανισε προβλημα στην φορτιση. Συγκεκριμενα τοποθετω τον φορτιστη αλλα δεν δειχνει οτι φορτιζει και η μπαταρια παραμενει. αλλαξα και το καλωδιο usb μηπως εφταιγε αυτο αλλα παλι τα ιδια. Τι λετε? η μπαταρια ειναι καινουργια για να εξασθενησε αλλα πιστευω οτι φταιει καποιος ιος ή ο φορτιστης...
τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top