Κληρονομιά ακινήτου

κωστας!!!!!!

Νεοφερμένος

Ο κωστας!!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καλησπερα!
ας μπω στο θεμα...
Η προγιαγια μου πεθανε πριν 5 χρονια περιπου,δεν υπηρχε διαθηκη ουτε εγινε καποια κινηση απο ολα τα αδερφια για ''αποδοχη κληρονομιας''.Τα κτηματα που υπηρχαν τα ειχαν χωρισει απο μικρα παιδια (θεωριτικα παντα) ποιος περνει τι...κ ετσι εγινε...ο καθε ενας εχει το οικοπεδο του.2 οικοπεδα που ανηκουν στην γιαγια μου δεν ειναι στο ονομα της.. τι ακριβως συμβαινει τωρα;;ποιες ειναι οι ενεργειες που θα πρεπει να κανω;; πρεπει να μαζευτουν υπογραφες απο ολα τα αδερφια;;πως πρεπει να κινηθω;
μιας που κανεις δεν ενδιαφερετε ειπα να ασχοληθω μην πανε χαμενα τα οικοπεδα.

Με συγχωρειτε αν οι ερωτησεις μου ειναι γελοιες δεν γνωριζω κ δεν εχω ασχοληθει ποτε ξανα με τετοια θεματα!!
ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Για μισό...η προγιαγιά σου πέθανε και την κληρονόμησαν τα παιδιά της, δηλαδή ο παππούς σου συν θείοι? Η γιαγιά σου συν θείοι? Πόσα άτομα συνολικά?
Τώρα το θέμα είναι πως αυτά βρίσκονται στον αέρα και απλά θεωρητικά ανήκουν σε αυτά τα άτομα που λες. Στο κτηματολόγιο είναι γραμμένα?
Θα πρέπει να πάνε σε συμβολαιογράφο όλοι μαζί ώστε να υπογράψουν την συμφωνία μεταξύ τους για το ποιός παίρνει τι και να περαστούν τα στοιχεία τους στο κτηματολόγιο. Να υπολογίζετε μια τέτοια δουλειά θα σας πάει γύρω στα 700-800 ευρώ, ανάλογα με τον/την συμβολαιογράφο και την πόλη. Πρέπει να γίνει όμως γιατί θα τα χάσουν αλλιώς. Επίσης αν θέλουν να τα δώσουν στα παιδιά τους ή στα εγγόνια τους κατευθείαν (φαντάζομαι είναι μεγάλοι άνθρωποι και κρίμα να ξαναπληρώνετε σε λίγα χρόνια για συμβολαιογράφο) γίνεται. Κατά την γνώμη μου συμφέρει, εκτός κι αν έχουν σκοπό να τα πουλήσουν άμεσα που εκεί δεν έχει σημασία.
Δες και αυτά:
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=19000
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=18621
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κωστας!!!!!!

Νεοφερμένος

Ο κωστας!!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
η γιαγια μου συν θειοι!! ειναι 6 αδερφια συνολικα απο τα οποια γνωριζω καλα τα αλλα 3(τα υπολοιπα δυο αδερφια ειναι μεγαλα σε ηλικια κ η μια πασχει απο Αλτσχαιμερ) αυτο που γνωριζω ειναι πως βρισκονται ουσιαστικα στον αερα,σχεδον αποκλειω το ενδεχομενο να εχουν πεσει υπογραφες ολοι μαζι για τα αλλα αδερφια(για το ποιος περνει τι) εκτος απο της γιαγιας μου...θα ηταν παρανοικο... δεν γνωριζω αν ειναι γραμμενα στο κτηματολογιο υπαρχει τροπος να μαθω;
δηλαδη εαν μεινουν ετσι στον αερα υπαρχει κινδυνος να χαθουν η ακομα να τα παρει κ το δημοσιο;;
κ μια αλλη ερωτηση θα πρεπει να ειναι ολα τα αδερφια παρον; κ τα 6;;(με την γιαγια μου μαζι) γινετε να μαζεψω εγω υπογραφες η κατι σχετικο κ να το κυνηγησω απο μονος μου;;ρωταω γιατι δεν θελει κανεις να τρεξει...η γιαγια μου ''βαριεται'' κ χανω το χρονο μου με το να προσπαθω να την πεισω να παμε περα...
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας,ελπιζω να βγει μια ακρη για να καταλαβω τι πρεπει να κανω η τι μπορω τουλαχιστον να κανω απο μερους μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Όπως τα γράφεις, έχουμε περίπτωση εξ αδιαθέτου κληρονομικής διαδοχής. Και έχει παρέλθει η πενταετία. Και η θεία που πάσχει από Αλσχαιμερ, μάλλον θα χρειαστεί δικαστικό συμπαραστάτη για να αποδεχτεί. Με λίγα λόγια αύριο σε δικηγόρο, να ξεμπλέξεις το κουβάρι, τα κτήματα είναι στον αέρα. Κτηματολόγιο μπορείς να πας, αφού έχεις έννομο συμφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Στη περίπτωση που μιλάμε για χωράφια μακριά από τον τόπο κατοικίας σου, μην κάνεις το ταξίδι να πας στο κτηματολόγιο γιατί δεν θα καταφέρεις κάτι έτσι κι αλλιώς. Θα χρειαστείς και δικηγόρο όπως είπε ο venividivici αλλά και 99% θα θέλετε τοπογράφο. Για να μου λες "βαριούνται", δεν νομίζω να τα έχουν βάλει καν στο κτηματολόγιο. Αυτή την στιγμή δεν κινδυνεύεις να στα πάρει το δημόσιο αλλά αυτοί που έχουν γειτονικά χωράφια.
Αν δεν κάνετε όλη την βαρετή (και ακριβή) διαδικασία πάντως, θα τα χάσετε σίγουρα.
Σχετικά με το αν μπορείς να το κάνεις εσύ, γίνεται, αλλά θα πρέπει να έχεις πληρεξούσιο (εξουσιοδότηση) από όλα τα αδέρφια το οποιο θα γίνει σε συμβολαιογράφο παρουσία τους. Η κατάσταση περιπλέκεται από την στιγμή που μια κληρονόμος δεν έχει σώας τας φρένας. Μην το αφήσεις πάντως, εκτός και αν δεν σε νοιάζουν και προτιμάτε να τα χάσετε από το να τρέξετε.
'Οποιος γνωρίζει παραπάνω ας συμπληρώσει ή ας με διορθώσει γιατί δεν είμαι του αντικειμένου, εγκυκλοπαιδικά τα ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας!!!!!!

Νεοφερμένος

Ο κωστας!!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
το κακο ειναι οτι βλεπω την γιαγια μου πολυ ησυχη σαν να τα εχει εξασφαλισμενα κ δεν προκειτε να τα παρει κανεις...
μου λεει εε καποια στιγμη θα κανονισουμε ολοι μαζι να παμε σε συμβολαιογραφο...σωθηκα τωρα
δεν προκειτε κανεις να τρεξει κ βλεπω να πηγαινουν χαμενα γιαυτο τον λογο το ψαχνω...να ειμασταν πλουσιοι να πω παει στο καλο
αλλα εδω δεν θα εχουμε φαει να φαμε σε λιγο..κ να εχουμε γη ανεκμεταλευτη;; δεν ξερεις τι γινετε..
το χωριο ειναι περιπου 2 με 2 μιση ωρες απο αθηνα..εαν οντως γινετε να τρεξω εγω να παρω με εξουσιοδοτηση τις υπογραφες κ οτι χρειαζετε
απο τα αδερφια πολυ ευχαριστως να το ξεκινησω,αν κ εχω μαυρα σκοταδια με αυτα τα πραγματα κ δεν ξερω την διαδικασια με εχετε βοηθησει αρκετα!!
τα αδερφια,αλλα ειναι εδω αλλα στο χωριο μονιμα...υπαρχει πιθανοτητα τα αλλα να ειναι στο ονομα τους;;εκτος απο τα οικοπεδα της γιαγιας μου;
γινετε καπως να το δω αυτο;
εχουμε να παμε περιπου 3 χρονια στο χωριο..στο ενα χωραφι(κατοικισιμη περιοχη) ειχαμε βρει ενα μικρο κολωνακι απο μπετο που καποιος ειχε κανει κ το εσπασα τοτε...δεν πιστευω να παω να δω κανενα σπιτι μεσα;;
πως μπορει να γινει αυτο κ να τα παρουν γειτονες;;κ με ποιο δικαιωμα θα μπορεσει αυτος που θα το ΄΄παρει'' να χτισει κατι;;
σκεφτομαι να παω μια βολτα απο εκει μια κυριακη να δω τι γινετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πως μπορει να γινει αυτο κ να τα παρουν γειτονες;;κ με ποιο δικαιωμα θα μπορεσει αυτος που θα το ΄΄παρει'' να χτισει κατι;;

1. αν κάποιος χτίσει μπορείς να του το..γκρεμίσεις αλλά... αντε βγάλε άκρη.
2. Αν κάποιος χρησιμοποιεί το χωράφι για 20+ χρόνια χωρίς να τον ενοχλήσει κανείς τότε έχει το δικαίωμα της χρησικτησίας [ή όπως αλλιώς χρησιμοποιείται ο όρος:"Βάση του δικαιώματος της χρησικτησίας"?] και ο χώρος είναι δικός του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας!!!!!!

Νεοφερμένος

Ο κωστας!!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οποτε ας τα σινοψησουμε..αν εχω καταλαβει σωστα,
1)Τα οικοπεδα κινδυνευουν πρωτον απο τους γειτονες(σε περιπτωση που το χρησιμοποιουν για 20 χρονια χωρις καποια ενοχληση κ ετσι το κανουν δικο τους)
δευτερον απο τα υπολοιπα αδερφια μιας κ μπορουν να διεκδικισουν καποιο ποσοστο.ενω ακομα δεν υπαρχει φοβος για το δημοσιο..
Ουσιαστικα να χαθουν τα οικοπεδα ειναι δυσκολο εκτος αν αμεληθουν τελειος κ τα παρουν οι γειτονες..
2)Τωρα για την ολη διαδικασια πρεπει να μαζευτουν ολα τα αδερφια με παρουσια συμβολαιογραφου κ να υπογραψουν ποιος περνει τι ενω θα χρειαστει κ τοπογραφικο,ενναλακτικα μπορω εγω με εξουσιοδοτηση απο τα ιδια τα αδερφια να μαζεψω υπογραφες(κ απο την θεια με Αλσχαιμερ που ισως χρειαστει οπως μου ειπατε δικαστικο συμπαραστατη) κ παλι ομως με παρουσια συμβολαιογραφου(θα τον σερνω τον ανθρωπο απο εδω κ απο εκει;;)
κ απο εκει κ περα θα γινουν ολα κανονικα για να παει σε καποιο ονομα πιθανοτατα στης γιαγιας μου εκτος αν θελει να το γραψει αλλου.

Οποτε αυτο που πρεπει κ μπορω εγω να κανω αρχικα ειναι να παω σε συμβολαιογραφο κ να προχωρησω με εξουσιοδοτηση..
η τιμη πανω κατω ειναι 700-800 ευρω.

ερωτηση.
Σε περιπτωση που τα αλλα οικοπεδα ανηκουν στα ονοματα των αδερφων της,δεν αλλαζει κατι στην διαδικασια απλα συμφωνουν να τα παρει η γιαγια μου σωστα;οποτε δεν θα πρεπει να με απασχολει αυτο.

Οι υπογραφες θα πρεπει να ειναι απο ΟΛΑ τα αδερφια,(επειδη φοβαμαι πως θα υπαρξει προβλημα με την θεια που πασχει απο Αλσχαιμερ)


Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν μπορεί κάποια οικόπεδα να είναι σε άλλο όνομα εφόσον δεν έχει γίνει αποδοχή (εκτός και αν είχε κάνει γονική παροχή η προγιαγιά όσο ζούσε). Κανονικά (έτσι όπως τα λες) θα πρέπει να είναι όλα στο όνομά της ή έστω στο όνομα του άντρα της. Τα έχεις πολύ μπερδεμένα νομίζω, αμα ΔΕΝ είναι κάτι στο όνομα της προγιαγιάς, ΔΕΝ έχει σχέση με την αποδοχή.
Δεν κινδυνεύετε να τα χάσετε μόνο στα 20 χρόνια, άνετα μπορούν οι γείτονες να κλέβουν μερικά μέτρα κάθε χρόνο (αφού δεν υπάρχει τοπογραφικό). Μπορει ήδη να το έχουν κάνει δηλαδή και σε λίγο καιρό να μην έχει μείνει τίποτα. Δεν είναι καθόλου δύσκολο.
Τα αδέρφια δεν είναι ανάγκη να πάνε όλα μαζί την ίδια μέρα στο συμβολαιογράφο, αλλά θα πρέπει να πάνε τουλάχιστον μια φορά να διαβάσουν το συμβόλαιο και να το υπογράψουν.
Με τη θεία που έχει Αλτσχάιμερ δεν ξέρω σίγουρα, πρέπει να ρωτήσεις το συμβολαιογράφο να σου πει. Δεν ξέρω τι εννοείς με το "θα τον σέρνω τον άνθρωπο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας!!!!!!

Νεοφερμένος

Ο κωστας!!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
λοιπον επιτελους μετα απο μια ολοκληρωμενη συζητηση με την γιαγια μου εχει ως εξης ,η προγιαγια μου ηταν εν ζωη οταν εγραψε τα σπιτια/οικοπεδα σε ολα τα παιδια της..
ολοι μαζι τοτε ειχαν παει σε συμβολαιογραφους κ κανανε τα χαρτια,ετσι πηγε κ η γιαγια μου σε εναν συμβολαιογραφο,
εφτιαξαν τα συμβολαια,απο ενα σημειο κ μετα ο συμβολαιογραφος αρχισε να την καθυστερει με διαφορες δικαιολογιες!
τελικα συμβολαια δεν πηρε ποτε στα χερια της κ αυτος εχει πεθανει τωρα,η γιαγια μου το εψαξε κ μετα αλλα οπως της ειπαν δεν μπορουσαν να ψαξουν!!
τα οικοπεδα βρισκονται στο ονομα της προγιαγιας μου κ ειναι στο υποθηκοφυλακειο του χωριου τα συμβολαια της!!
αυτο απο την μια ειναι καλο γιατι αν βρω τα συμβολαια γλυτωνουμε τρεξιμο αλλα κ τα εξοδα..
τι μπορω να κανω;;πως μπορω να παρω τα συμβολαια απο εκει εκτος απο να τους τα κανω ολα λιμπα;;γιατι αλλιως ακρη στην χωρα αυτη δεν βρισκεις...
αμα πας με ηρεμο υφος απλα θα βρουν μια δικαιολογια...αν μπλεξεις ιστοριες φερεις καναλια κ λοιπα σε 2 λεπτα σε εχουν εξυπηρετηση...τελος παντων πως ειναι δυνατον να λεει πως εχασε τα συμβολαια;;ειναι ευθυνη του αυτη ειναι η δουλεια του δεν γινετε ολο κ κατι θα μπορουμε να κανουμε για να τα βρουμε...καπου θα ειναι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Και που είναι στο υποθηκοφυλακειο, δεν σημαινει αυτο πως εχουν μεσα τοπογραφικο. Πολύ πιθανό να λένε πως τα όρια είναι "από την πάνω ραχούλα μέχρι την μεγάλη ελιά" και άντε βγάλε άκρη. Για να αλλάξουν όνομα θα πρέπει να γίνουν όλα με τις νέες διαδικασίες έτσι κι αλλιώς. Οπότε ξεκινάτε σε το να βρείτε δικηγόρο και συμβολαιογράφο να σας πει ακριβως τι θα κανετε για να βγαλετε ακρη.
Αυτά με τα κανάλια είναι βλακείες, δεν θα έψαξε σωστά η γιαγιά σου. Αμα πήγε εκεί χωρίς πιστοποιητικό θανάτου και εγγυτέρων συγγενών, πολύ καλά έκαναν και δεν της είπαν. Κι εγώ σήμερα που πήγα στα δικαστήρια ήταν μια στα κληρονομητήρια και ρώταγε για 2 ονόματα τι υπάρχει. Το ένα όνομα ήταν για μια ανηψιά/φίλη/γνωστή της (δεν κατάλαβα) και το άλλο ήταν για...το τρίχρονο παιδί της φίλης/γνωστής/ανηψιας! Αμα πάτε με χαρτιά που να αποδεικνύουν ποιοί είστε, φυσικά θα εξυπηρετηθείτε. Αλλιώς θα πήγαινε ο καθένας και θα έπαιρνε ο,τι συμβόλαιο ήθελε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας!!!!!!

Νεοφερμένος

Ο κωστας!!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
η προγιαγια μου ηταν εν ζωη τοτε οποτε δεν υπηρχε πιστοποιητικο θανατου.
εχεις δικιο παντως,δεν γνωριζω πως πηγε να τα ζητησει..
αυτο που της ειχαν πει ειναι πως δεν χρειαζετε να γινει εκει τοπογραφικο(τα οικοπεδα ειναι στην ευβοια κοντα στην κυμη)
οποτε να ξεχασω να βρουμε τα συμβολαια απο το γραφειο του τοτε συμβολαιογραφου; ειναι ετοιμα με ολες τις υπογραφες για να παει στο ονομα
της γιαγιας μου απλα δεν τα πηρε ποτε...υπαρχει περιπτωση να ειναι στο ονομα της;
λεω μηπως κ γλυτωσουμε κανενα φραγκο γιατι δεν υπαρχουν λεφτα δυστιχως...ειμαι κ ανεργος!
κ οσο να'ναι δικηγορος κ συμβολαιογραφος θελουν χρημα!
αν παντως θελει καποια εγγραφα για να παμε να εξυπηρετηθουμε ευχαριστως να τα μαζεψω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Λες πέθανε ο συμβολαιογράφος, το γραφείο έκλεισε? Αν ναι, πως και τι να βρεις? Αν όχι, κρατάνε αρχεία του πεθαμένου αυτοί που το έχουν τώρα? Δεν νομίζω...
Αν είχαν γίνει συμβόλαια τότε και απλά δεν τα παραλάβατε ποτέ, ίσως και να έχουν αλλάξει όνομα τα οικόπεδα.
Να μην χρειάζεται τοπογραφικό μου φαίνεται λίγο κουλό, γιατί δηλαδή να μην χρειάζεται? Εδώ εμείς που έχουμε ένα "αγροτεμάχιο" στην Κωλοπετεινίτσα (βασικά μες τα βράχια είναι, κανείς δεν μένει εκεί γύρω, κυριολεκτικά στη μέση του πουθενά που μόνο τζιπ πάει ή ορειβάτες) μας ζήτησαν τοπογραφικό.
Μπορείς να κάνεις το εξής απλό: πάρε τη γιαγιά σου (με την ταυτότητά της), πηγαινέ την μια ωραία εκδρομή στην Κύμη, περάστε μια βόλτα από το υποθηκοφυλακειο να δείτε αν έχει κάτι στο όνομά της και μετά βλέπετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ξεκίνα με το πολύ απλό....

Θα πας στο υποθηκοφυλακείο και θα ζητήσεις την οικογενειακή μερίδα της προγιαγιάς σου και της γιαγιας σου για λόγους κληρονομίας...και ρώτα αν έχουν περαστεί τα κτήματα στο κτηματολόγιο...
Περασε στην πραξη κι ασε τις πολλές κουβεντες...ρωτώντας πας στην Πόλη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
καλησπερα!
ας μπω στο θεμα...
Η προγιαγια μου πεθανε πριν 5 χρονια περιπου,δεν υπηρχε διαθηκη ουτε εγινε καποια κινηση απο ολα τα αδερφια για ''αποδοχη κληρονομιας''.Τα κτηματα που υπηρχαν τα ειχαν χωρισει απο μικρα παιδια (θεωριτικα παντα) ποιος περνει τι...κ ετσι εγινε...ο καθε ενας εχει το οικοπεδο του.2 οικοπεδα που ανηκουν στην γιαγια μου δεν ειναι στο ονομα της.. τι ακριβως συμβαινει τωρα;;ποιες ειναι οι ενεργειες που θα πρεπει να κανω;; πρεπει να μαζευτουν υπογραφες απο ολα τα αδερφια;;πως πρεπει να κινηθω;
μιας που κανεις δεν ενδιαφερετε ειπα να ασχοληθω μην πανε χαμενα τα οικοπεδα.

Με συγχωρειτε αν οι ερωτησεις μου ειναι γελοιες δεν γνωριζω κ δεν εχω ασχοληθει ποτε ξανα με τετοια θεματα!!
ευχαριστω πολυ!!

Αν δεν έχεις σκοπό να τα αξιοποιήσεις, και απλά θέλεις να μην πάνε χαμένα, τότε σου έχω άσχημα νέα:
https://www.efsyn.gr/?p=13644
Οπότε άστα έτσι όπως είναι. Αλλιώς να είσαι προετοιμασμένος να πληρώσεις...

Παλιά οι γονείς για να απειλήσουν τα παιδιά-κληρονόμους, τους έλεγαν: "Θα σε αποκληρώσω!"
Τώρα λένε: "Θα τα γράψω όλα στο όνομά σου!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας!!!!!!

Νεοφερμένος

Ο κωστας!!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Απο μια πλευρα δεν εχεις αδικο,γνωριζω για τους φορους...απο την αλλη σε αυτη την χωρα ξυπνας κ δεν ξερεις με τι νομους εισαι σημερα κ τι αυριο..
υπαρχουν αρκετες πιθανοτητες να αξιοποιηθουν , μπορει ομως κ οχι..τιποτα δεν ειναι σιγουρο πλεον.
Σκοπος ειναι να αξιοποιηθουν καποια στιγμη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SUMMER 1

Νεοφερμένος

Η SUMMER 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας! θα ηθελα να ρωτησω το εξης:αν καποιος που πεθανε αφησε την περιουσια του στη γυναικα του που εχει διαπιστωμενη ανοια, ισχυει η διαθηκη κ η αποδοχη κληρονομιας απο τη συζυγο, ή ακυρωνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top