Υπόθεση Τοπαλούδη

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι πρέπει να παραδειγματίζεται η κοινωνία μας από τέτοια περιστατικά, αλλά προτού φτάσουμε στην αντιμετώπιση, είναι χρέος μας η πρόληψη και συγκεκριμένα τόσο στην προστασία του εαυτού μας όσο και των ανθρώπων μας. Θα συμφωνήσω με τον epote στο σημείο αυτό και θα ήθελα να προσθέσω ότι καταγγέλλονται πιο εύκολα περιστατικά σωματικής ή ψυχολογικής κακοποίησης κ.α. , παρά σεξουαλικής, παρότι ισχύει ότι είναι οι αριθμοί της, είναι πολύ περισσότεροι από τα στατιστικά, και των ανηλίκων ατόμων και των ενηλίκων. Δυστυχώς, μένει μυστικό και ταμπού ….. Σύλβια θα διαφωνήσω δεν χρειάζεται κάποιος να είναι όμορφος ή άσχημος προκειμένου να πέσει θύμα βιασμού και δεν σημαίνει ότι όλες οι όμορφες ή οι άσχημες κοπέλες θα πέσουν θύματα βιασμού. Μην γενικεύουμε και να λέμε έστω και καμία φορά μία κοπέλα να μην είναι όμορφη, κατά την γνώμη μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Καλημέρα κιόλας <3
ΥΓ: Αφήνω και αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η Ερινυς φαινεται να ανησυχει πολύ για την φημη ή και το μέλλον των 2 αυτων αλλα αυτοι ποτε δεν ανησυχησαν για την τυχη της κοπελας οταν τους παρακαλούσε να την πάνε στο νοσοκομειο κλαίγοντας. Το λιγοτερο που έχει να κανει η κοινωνια ειναι να καταγγειλει τέτοιες συμπεριφορες και να τις αποκυρηξει δηλώνοντας δημοσια τα στοιχεια αυτων των εγκληματιων και δινοντας το μηνυμα με την απολυτη τιμωρια τους οτι οποιος στο μέλλον θελησει να ακολουθησει αυτο το δρομο θα έχει πολυ άσχημη συνέχεια υπο αυτο το πρισμα η δημοσιοποιηση των στοιχεων έχει βάση διοτι προέχει η προστασια του συνολου και να μη βρεθει κάποια οικογενεια σε αυτη τη χειριστη θέση στο μέλλον.

Κατα τα αλλα ο καθενας δικαιουται να έχει την αποψη του αυτο μονο αναγνωριζω αλλα εγω δεν παιρνω πισω τις θέσεις μου.
Μάλλον δεν διάβασες τα ποστ μου. Για την υστεροφημία τους και τι θα κάνουν όταν βγουν από την φυλακή χέστηκα, δικές τους οι πράξεις, δικές τους και οι συνέπειες αυτών. Όταν δημοσιοποιείς όμως στοιχεία και φωτογραφίες στιγματίζεις παράλληλα και άτομα που σχετίζονται με τους εγκληματίες είτε φιλικά, είτε ερωτικά, είτε με δεσμούς αίματος, επειδή ο λαός διψάει για αίμα και "εκδίκηση", και αυτοί δεν φταίνε σε τίποτα. Αν ήταν πράξεις του κράτους σε επίπεδο πρόληψης ή ακόμα και παραδειγματισμού, θα γινόταν όταν αυτοί θα αποφυλακίζονταν σαν μορφή "αποκλεισμού" τους από την κοινωνία. Που και μ' αυτό διαφωνώ αλλά εν πάσει περιπτώσει έχει μια λογική. Όταν όμως τους κάνεις έρμαιο των δημοσιογράφων ενώ είναι ακόμα προφυλακιστέοι, δεν παραδειγματίζεις κάποιον εν δυνάμει εγκληματία περισσότερο από το να αφήσεις να κυκλοφορήσει ένα ρεπορτάζ με κρυμμένα τα πρόσωπά τους αλλά με λεπτομέρειες της σύλληψής τους, της απολογίας τους, των κινήσεων της αστυνομίας κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
4500 βιασμοί το χρόνο στην Ελλάδα. Καμιά φορά λες, καλύτερα μια κοπέλα να είναι άσχημη. Τί να πω...:/:


δε ξέρω που βρήκες το 4.500 (θα ήθελα πηγή πραγματικά) αλλά στην Ελληνική αστυνομία το 2017 (σε όλη την επικράτεια) σύμφωνα με την Ελληνική Αστυνομία αναφέρει 156 ενώ το 2016 155

Είδηση τελευταίας στιγμής βρήκαν από λίγο το ηλεκτρικό σίδερο με το οποίο την χτύπησαν και ο Κούγιας ζητά την αναπαράσταση της δολοφονίας τη φοιτήτριας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Στοιχεία-σοκ από το «Χαμόγελο του παιδιού» για τα παιδιά-θύματα σεξουαλικής βίας

Τα επίσημα ποσοστά δεν είναι αντιπροσωπευτικά του προβλήματος, καθώς τα περισσότερα θύματα δεν αναφερούν ποτέ την εμπειρία τους, ανέφερε η οργάνωση κατά την παρουσίαση της καμπάνιας «Μένει Μυστικό»
και ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα παρακάτω 2 άρθρα:

Βιασμοί στην Ελλάδα και Δραματικά στοιχεία: Περισσότεροι από 4.500 βιασμοί τον χρόνο στην Ελλάδα


Σωτήρη, το διάβασα και εγώ αυτό και ότι χτυπούσε το σώμα της 21 χρόνης, 2 μέρες στα βράχια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Μάλλον δεν διάβασες τα ποστ μου. Για την υστεροφημία τους και τι θα κάνουν όταν βγουν από την φυλακή χέστηκα, δικές τους οι πράξεις, δικές τους και οι συνέπειες αυτών. Όταν δημοσιοποιείς όμως στοιχεία και φωτογραφίες στιγματίζεις παράλληλα και άτομα που σχετίζονται με τους εγκληματίες είτε φιλικά, είτε ερωτικά, είτε με δεσμούς αίματος, επειδή ο λαός διψάει για αίμα και "εκδίκηση", και αυτοί δεν φταίνε σε τίποτα. Αν ήταν πράξεις του κράτους σε επίπεδο πρόληψης ή ακόμα και παραδειγματισμού, θα γινόταν όταν αυτοί θα αποφυλακίζονταν σαν μορφή "αποκλεισμού" τους από την κοινωνία. Που και μ' αυτό διαφωνώ αλλά εν πάσει περιπτώσει έχει μια λογική. Όταν όμως τους κάνεις έρμαιο των δημοσιογράφων ενώ είναι ακόμα προφυλακιστέοι, δεν παραδειγματίζεις κάποιον εν δυνάμει εγκληματία περισσότερο από το να αφήσεις να κυκλοφορήσει ένα ρεπορτάζ με κρυμμένα τα πρόσωπά τους αλλά με λεπτομέρειες της σύλληψής τους, της απολογίας τους, των κινήσεων της αστυνομίας κλπ.


Οχι το διαβασα το ποστ σου αλλα εφοσον δεν το ανέφερα σημαινει οτι δεν συμφωνω με αυτο. Δικος σου ισχυρισμος ειναι οτι θα κινδυνεψουν οι δικοι τους που στο κατω κατω δεν έχουν κανει και τιποτα εκεινος που έκανε ηταν ο εγκληματιας. Αυτος ο ισχυρισμος επομενος ειναι δικος σου δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα δουλέψει στην πραγματικοτητα.

Πάνω σε αυτο θα αναφέρω 3 παραδειγματα :

1. O στρατηγος Παττακος επι δικτατοριας. Κανενας και καμια πολιτικοι του αντιπαλοι δεν κυνηγησαν την κορη του ή την οικογενεια του. Ηξεραν οτι η κοπελα δεν εχει καμια αναμειξη σε αυτα ο πατερας της ηταν πραξικοπηματιας.

2. Ο Αρχιβασανιστης της χουντας Μάλλιος ο οποιος εκτελέστηκε απο την 17Ν. Αυτος μονο ουτε ο Παττακος δεν έγινε στοχαστρο αλλα ουτε και οι άλλοι πραξικοπηματιες και αρχηγοι της χουντας, διοτι οπως χαρακτηριστικά γράφει στην προκυρηξη της η οργανωση " Σημερα και μετά την κακη αποφαση του δικαστηριου που τελικά δεν απέμεινε την δικαιοσυνη στα θυματα ολων αυτων των βασανιστων, αποφασισαμε να εκτελέσουμε τον αρχιβασανιστη της χουντας .... μπλα μπλα μπλα... διοτι δεν ηταν ένα απλο τσιράκι του συστηματος και επαιρνε εντολες για να κανει αυτα που έκανε .... αλλα και ο ιδιος ηταν εμπνευστης και κυριαρχος στα μπουντρουμια της Μεσογειων που ειχαν γινει έμψυχες φυλακες βασανιστηριων για τους κομμουνιστες και τους αντιφρονουντες του καθεστωτος."

3. Ο Παπαδοσηφος ο οποιος εκτέλεσε μεσα στο δικαστηριο μπροστα στα μάτια των δικαστων τον φονιά του γιού του και δεν πειραξε μετα κανενα άλλο μέλος της οικογενειας.

Για τα παραπανω αλλα και για πολλα ακομα παραδειγματα πιστευω οτι ο καθενας κρινει και ξέρει ποιον θα βάλει στο στοχαστρο και ποτε δεν θα μπει κάποιος σε μια τέτοια περιπτωση που δεν διέπραξε κάτι ακομα και αν ειναι συγγενικο προσωπο πολυ κοντινο.

Δεν ειναι οτι δεν διάβασα το ποστ σου απλα θεωρω οτι αυτος ειναι ενας δικος σου ισχυρισμος για μενα δεν σημαινει απαραιτητα οτι ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
δε ξέρω που βρήκες το 4.500 (θα ήθελα πηγή πραγματικά) αλλά στην Ελληνική αστυνομία το 2017 (σε όλη την επικράτεια) σύμφωνα με την Ελληνική Αστυνομία αναφέρει 156 ενώ το 2016 155
https://tvxs.gr/news/ellada/toylaxi...ada-ton-xrono-mono-150-ftanoyn-sto-dikastirio
https://www.news247.gr/koinonia/dramatika-stoicheia-4-500-viasmoi-ton-chrono-ellada.6672983.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Και δυστυχώς όσο δεν γίνονται καταγγελίες είτε από τα ίδια τα θύματα είτε από όσους γνωρίζουν, οι δράστες θα δρουν ανενόχλητοι και θα διαιωνίζεται το πρόβλημα…. !!!!

Βαρούσαν την κοπέλα με το σίδερο σιδερώματος όπου έβρισκαν …
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Αμερικανικος νομος εδω και τώρα τοσο στα εγκληματα οσο και στην αξιολογηση του δημοσιου τομέα.

Απεργια λέει ΓΣΕΕ - ΑΔΕΔΥ.

Ρηγκαν 1981. Σε απεργια που ειχε γινει στις ΗΠΑ έχετε 48 ώρες ειπε στους εργαζομενους να επιστρεψετε στις δουλειες σας.
Οι 48 ωρες πέρασαν και δεν επέστρεψαν. Υπέγραψε διάταγμα για την απόλυση ολων τους. Εδω θα το συζητουσαμε ακομα.

Θα σου έλεγε ο διευθυντης "εεε να δες πως μπορεις να το χειριστεις διπλωματικά και να κερδισεις τον εργαζομενο" και άλλα τέτοια αστεια χαχαχα

μα τι να κερδισω θα του λεγες εσυ ... εργαζομενος ειναι εχει βεβαιως δικαιωματα αλλα δεν έχει και υποχρεώσεις;

Μετα θα σε βγάζανε γραφικο και φασιστα κτλπ κτλπ χαχα και μετά μου λέτε για Ελλάδα και συστημα εδω. Προχθες βγηκαμε πρωταθλητες κοσμου στην φορολογια.

Επισης ο υποψηφιος δολοφονος του Ρηγκαν δεν καταδικαστηκε λογω ψυχιατρικής πάθησης αλλα έμεινε εγκλειστος σε ψυχιατρειο με φρουρηση για 34 χρονια! Εδω δεν έκατσε στη φυλακη τοσο ουτε οι σατανιστες της Παλήνης.

Τι να λεμε τωρα ... Αμερικανικο κράτος έτη μπροστα και τους κρινουν κιολας οι δικοι μας οι ανικανοι. Aντι να ανοιξουν τα στραβα τους και να δούν τιποτα καλο να πάρουν απο εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Καλησπερα!


Είναι πραγματικά λυπηρό, να ακούει ή να διαβάζει κανείς, τα οσα ειπώθηκαν (και θα ειπωθούν), όσον αφορά τη δολοφονία της 21 χρόνης φοιτήτριας.

Προσωπικά, δεν ενδιαφέρει κανέναν, η ζωή της κοπέλας. Έχουν ακουστεί διαφορα χυδαία σχόλια και έχουμε αποπροσανατολιστει λιγάκι. Μηδαμινή σημασία έχει, εάν η κοπέλα αυτή, είχε μπλέξει ή όχι, εάν ήταν ή όχι από αυτό που φαινοταν ή αν άξιζε ή όχι αυτό που τελικά της συνέβη.


ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει το δικαίωμα να σε βιάσει, κι έπειτα να σε σκοτώσει. Το τι χαρακτηρα μπορεί ο καθείς να προσδίδει στο συνάνθρωπο του, δε συνεπάγεται με το δικαίωμα άσκησης οποιασδήποτε μορφής βίας. Πολλοί, όμως, παρατηρώ ότι παίρνουν αυτό το δικαίωμα από μόνοι τους, γίνονται οι ίδιοι δικαστές, και αποφασίζουν εάν ενας άνθρωπος αξίζει ή όχι τη τιμωρια.

Παρατηρείται γενικότερα μια αυξημένη επιθετική συμπεριφορά και ιδεολογία στη νεολαία,, η οποία δε θα έπρεπε να παραμένει απαρατήρητη και ατιμωρητη. Θα πρέπει κάποιος να διδάξει στα νέα παιδιά τι σημαίνει σεβασμός. Επίσης, θα πρέπει να ξεφύγουμε από την στόχοποιηση και τις λασπολογιες για τις αποφάσεις του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προσωπικά, δεν ενδιαφέρει κανέναν, η ζωή της κοπέλας. Έχουν ακουστεί διαφορα χυδαία σχόλια και έχουμε αποπροσανατολιστει λιγάκι. Μηδαμινή σημασία έχει, εάν η κοπέλα αυτή, είχε μπλέξει ή όχι, εάν ήταν ή όχι από αυτό που φαινοταν ή αν άξιζε ή όχι αυτό που τελικά της συνέβη.
Αυτό. Το θέμα δεν είναι αν η κοπέλα ήταν μαζεμένο κοριτσάκι. Σημασία έχει ότι προσπάθησαν να τη βιάσουν, να τη στραγγαλίσουν, τη χτύπησαν και την πέταξαν ζωντανή στη θάλασσα. Αυτό είναι το γεγονός και από μόνο του πρέπει να είναι κατακριτέο άσχετα με το τι ήταν η κοπέλα. Δεν αξίζει σε κανένα να το πάθει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αυτό. Το θέμα δεν είναι αν η κοπέλα ήταν μαζεμένο κοριτσάκι. Σημασία έχει ότι προσπάθησαν να τη βιάσουν, να τη στραγγαλίσουν, τη χτύπησαν και την πέταξαν ζωντανή στη θάλασσα. Αυτό είναι το γεγονός και από μόνο του πρέπει να είναι κατακριτέο άσχετα με το τι ήταν η κοπέλα. Δεν αξίζει σε κανένα να το πάθει αυτό.

Σωστά. Άκουσα το πρωί, να λένε, ότι την χτύπησαν δίνοντας της μπουνιά , ένας της κράταγε τα χέρια, κι ο άλλος τη χτύπησε με σίδερο ????.

Είναι τουλάχιστον τρομαχτικό, μια τέτοια βίαιη συμπεριφορά, σε έναν αοπλο και απροστάτευτο άνθρωπο.

Επισης, θεωρώ ότι είναι και άνανδρο, δυο άντρες να χτυπάνε μια γυναίκα. Η φυσική υπέροχη, δε σημαίνει ότι έχουμε δικαίωμα άσκησης της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Σωστά. Άκουσα το πρωί, να λένε, ότι την χτύπησαν δίνοντας της μπουνιά , ένας της κράταγε τα χέρια, κι ο άλλος τη χτύπησε με σίδερο ????.

Είναι τουλάχιστον τρομαχτικό, μια τέτοια βίαιη συμπεριφορά, σε έναν αοπλο και απροστάτευτο άνθρωπο.

Επισης, θεωρώ ότι είναι και άνανδρο, δυο άντρες να χτυπάνε μια γυναίκα. Η φυσική υπέροχη, δε σημαίνει ότι έχουμε δικαίωμα άσκησης της.


Ωραια αυτα ειναι αυτονοητα για πληθώρα καλών και νομοταγων ανθρωπων.

Τι ποινή προτεινεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ωραια αυτα ειναι αυτονοητα για πληθώρα καλών και νομοταγων ανθρωπων.

Τι ποινή προτεινεις ;

Δε θεωρώ ότι είμαι κατάλληλη να προτείνω κάποια ποινή.

Θεωρω όμως, ότι μπορούμε με την ΠΑΙΔΕΊΑ, να διδάξουμε τα νέα παιδιά και να τα απόδεσμεύσουμε από ένοχοποιησεις για την σεξουαλικη τους ταυτοτητα και προτιμήσεις.


Επισης, όσον αφορά τις βίαιες συμπεριφορες, αυτές σπάνια μένουν απαρατήρητες. Θαρρω, ότι ένα άτομο νευρικό με ξεσπάσματα θυμού, έχει αυξημένες πιθανότητες να οδηγηθεί και να εκδηλώσει βίαιες συμπεριφορες. Εκεί, χρειάζεται ασχολία με το παιδί, όσο είναι μικρό, για να μάθει να διαχειρίζεται το θυμό του. Φυσικά το οικογενειακο υπόβαθρο είναι πολύ σημαντικό, συνεπώς, η κοινωνία πρέπει να λάβει τα μέτρα της. Δεν αξίζουν ούτε θα έπρεπε όλοι να γίνονται γονείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σωστά. Άκουσα το πρωί, να λένε, ότι την χτύπησαν δίνοντας της μπουνιά , ένας της κράταγε τα χέρια, κι ο άλλος τη χτύπησε με σίδερο ????.

Είναι τουλάχιστον τρομαχτικό, μια τέτοια βίαιη συμπεριφορά, σε έναν αοπλο και απροστάτευτο άνθρωπο.

Επισης, θεωρώ ότι είναι και άνανδρο, δυο άντρες να χτυπάνε μια γυναίκα. Η φυσική υπέροχη, δε σημαίνει ότι έχουμε δικαίωμα άσκησης της.
Εκεί είναι το θέμα κυρίως με την άσκηση βίας στις γυναίκες. Λόγω φυσικής υπεροχής είναι πιο εύκολο και να ασκήσουν βία και πολύ πιθανό να τη σακατέψουν. Δεν λέω ότι αν γίνει αντίθετα (γυναίκα να χτυπήσει άντρα) είναι σωστό αλλά κατά πάσα πιθανότητα αυτό δεν θα έχει σωματικές συνέπειες στον άλλον. Ούτε είναι κάτι που συμβαίνει τόσο συχνά αντίθετα με την πρώτη περίπτωση. Την κοπέλα την άφησαν αναίσθητη και την πέταξαν στη θάλασσα για να πεθάνει. Το σίδερο που τη χτύπησαν διάβασα ότι το βρήκαν στη θάλασσα. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα να βγουν ποτέ από τη φυλακή. Αν την είχαν πάει στο νοσοκομείο το κορίτσι θα ζούσε.
Αν το θέμα ορισμένων που γράφουν μαλακίες στο ίντερνετ είναι με πόσους έχει πάει η συγκεκριμένη (λες και παίζει κανένα ρόλο) για να κρίνουν αν της άξιζε αυτό που της έκαναν είναι άξιοι λύπησης, εμετικοί και ελπίζω να μη πάθει κάτι παρόμοιο κάποιο άτομο που αγαπάνε για να καταλάβουν τι λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Η ομολογία του 19 χρόνου (Την βάζω εδώ να υπάρχει).

«Την Ελένη την γνώριζα περίπου μία εβδομάδα. Την είχα συναντήσει μια μέρα στο δρόμο, στην οδό Εθνικής Αντιστάσεως στη Ρόδο. Κοιταχτήκαμε στο δρόμο και μου χαμογέλασε. Μου είπε ότι έκανε πάρτι στο σπίτι της, αλλά δεν πήγα. Ανταλλάξαμε μόνο λογαριασμούς στο Facebook. Την επόμενη βγήκαμε μια βόλτα. Πήγαμε στην παραλία στο Ζέφυρο. (εδώ παραλείπεται κάτι) και στη συνέχεια πήγαμε σπίτι της. Μου έκανε εντύπωση ότι το πρωί που ξύπνησε ήπιε ρετσίνα με κόκα κόλα. Γενικά ήταν καλή κοπέλα και ευαίσθητη. Μου είπε ότι έχει κατάθλιψη και έκανε (πάλι κάτι παραλείπεται)»

«Με την Ελένη μιλήσαμε τηλεφωνικά μέσω Facebook το βράδυ της Τρίτης 27 Νοεμβρίου. Πήγα να την πάρω από το σπίτι της μαζί με έναν φίλο μου, γιατί η ίδια την προηγούμενη μέρα μου είχε ζητήσει να να φέρω κάποιον φίλο μου... (απόσπασμα παραλείπετε). Ήμασταν με το αυτοκίνητο του φίλου μου, ένα λευκό βανάκι, που ανήκει στον πατέρα του. Στάθμευσα το αμάξι έξω από ένα ζαχαροπλαστείο και την περίμενα. Ο φίλος μου έμεινε στο αμάξι ενώ εγώ πήγα και της χτύπησα την πόρτα γιατί δεν είχε κουδούνι. Μου είπε ότι θα ετοιμαζόταν και θα κατέβαινε. Εγώ την περίμενα στον κεντρικό δρόμο. Μετά από περίπου δέκα λεπτά ήρθε και μπήκαμε στο αμάξι. Εγώ οδηγούσα, η Ελένη καθόταν δίπλα μου και ο φίλος μου καθόταν στην καρότσα. Πήγαμε στο σπίτι του φίλου μου στους Πεύκους για (το απόσπασμα παραλείπετε)».

«Στη συνέχεια ο φίλος μου της είπε (απόσπασμα παραλείπετε). Μετά συνεχίσαμε να κάνουμε έρωτα αλλά εκείνη πάλι δεν ήθελε. Ο φίλος μου της είπε “άμα δεν κάτσεις, δεν φεύγεις από το σπίτι”. Είχαμε πιει πολύ βότκα και δεν θυμάμαι καλά. Τη χτυπήσαμε δυνατά στο πρόσωπο και ζαλίστηκε. Τότε εκείνη είπε θα το πει στην αστυνομία και θολώσαμε. Ο φίλος μου τη χτύπησε με γροθιά και μετά εγώ της κράτησα τα χέρια και ο φίλος μου τη χτύπησε δυνατά με ένα ηλεκτρικό σίδερο στο κεφάλι»

«Τότε τα χάσαμε και τρομάξαμε. Μετά το χτύπημα με το ηλεκτρικό σίδερο η Ελένη είχε ακόμα τις αισθήσεις της. Εγώ ήθελα να την βάλουμε στο αμάξι για να την πάμε στο νοσοκομείο, αλλά ο φίλος μου, που οδηγούσε το βανάκι πήγε σε ένα απόμερο σημείο με βράχια και μου είπε “πάμε να το τελειώσουμε”. Εκεί την πετάξαμε από τα βράχια στη θάλασσα».

«προσπαθήσαμε να το καθαρίσουμε με σφουγγαρίστρα. Ύστερα ξαναπήγαμε στο ίδιο σημείο που την ρίξαμε και πετάξαμε λίγο πιο κάτω τα προσωπικά τις αντικείμενα, καθώς και το ηλεκτρικό σίδερο με το οποίο την είχε χτυπήσει ο φίλος μου».

«Είμαι πρόθυμος να σας βοηθήσω σε ότι θέλετε και να πάμε μαζί να σας υποδείξω το σπίτι του φίλου μου και το σημείο όπου πετάξαμε στη θάλασσα την Ελένη»



Εδώ είναι το βίντεο που δείχνει την άτυχη κάτω από το σπίτι της την ημέρα της δολοφονίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Εκεί είναι το θέμα κυρίως με την άσκηση βίας στις γυναίκες. Λόγω φυσικής υπεροχής είναι πιο εύκολο και να ασκήσουν βία και πολύ πιθανό να τη σακατέψουν. Δεν λέω ότι αν γίνει αντίθετα (γυναίκα να χτυπήσει άντρα) είναι σωστό αλλά κατά πάσα πιθανότητα αυτό δεν θα έχει σωματικές συνέπειες στον άλλον. Ούτε είναι κάτι που συμβαίνει τόσο συχνά αντίθετα με την πρώτη περίπτωση. Την κοπέλα την άφησαν αναίσθητη και την πέταξαν στη θάλασσα για να πεθάνει. Το σίδερο που τη χτύπησαν διάβασα ότι το βρήκαν στη θάλασσα. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα να βγουν ποτέ από τη φυλακή. Αν την είχαν πάει στο νοσοκομείο το κορίτσι θα ζούσε.
Αν το θέμα ορισμένων που γράφουν μαλακίες στο ίντερνετ είναι με πόσους έχει πάει η συγκεκριμένη (λες και παίζει κανένα ρόλο) για να κρίνουν αν της άξιζε αυτό που της έκαναν είναι άξιοι λύπησης, εμετικοί και ελπίζω να μη πάθει κάτι παρόμοιο κάποιο άτομο που αγαπάνε για να καταλάβουν τι λένε.
Συμφωνώ.

Θα ήθελα απλά να διευκρινίσω, ότι για μένα βία, είναι επίσης, η χειρονομία. Εξηγούμαι

Μπορεί μια γυναίκα να χτυπήσει έναν άντρα, φυσικά, δε θα έχει κάποια επίπτωση, εάν βέβαια δεν τον έχει χτυπήσει με όπλο (ρόπαλο, μαχαίρι κτλ.), όμως, η χειρονομία κατ εμέ μεταφράζεται ως ένδειξη βίας.

Πιστευω κάνεις δεν έχει το δικαίωμα ούτε θα έπρεπε να σηκώνει χέρι σε κανέναν, έστω και για πλάκα. Τα όρια είναι πολύ λεπτά και εύκολα μπορούμε να οδηγηθούμε σε δύσκολες καταστάσεις.

Καλό θα ήταν λοιπόν, να συγκρατούμε ένθεν και ένθεν το θυμό μας και να προσπαθουμε μέσω του διαλόγου να λύνουμε οποία διαφωνία. Εάν βλέπουμε ότι οι απόψεις μας δε έχουν κανένα κοινό σημείο , τότε απλά ξεκοβουμε, χωρίς περαιτέρω δράμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,969 μηνύματα.
Ελενα δεν ειναι δικη σου αρμοδιοτητα να μας πεις με ποια ποινή θα πιστευες ΕΣΥ οτι αξιζει να τιμωρηθει ο εγκληματιας;

νομιζω στην Ελλαδα κυριως σχολιάζουμε τα προβληματα παρα να προτεινουμε λυσεις ή μηπως πιστευεις οτι αν μια μέρα ο Υπουργος δικαιοσυνης δεχοτανε 1.000.000 επιστολές που θα του ζητουσαν να αλλάξει νομοθεσιες δεν θα το λάμβανε υποψη του; o λαος εχει μεγάλη δυναμη αλλα δεν το χει πάρει χαμπάρι. Αμα θέλαμε οι περισσοτεροι η χωρα θα ειχε αλλάξει αλλα δεν θέλουμε μονο να γκρινιάζουμε και να λεμε τα ιδια και τα ιδια και να τα αναλύουμε απλώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ελενα δεν ειναι δικη σου αρμοδιοτητα να μας πεις με ποια ποινή θα πιστευες ΕΣΥ οτι αξιζει να τιμωρηθει ο εγκληματιας;

νομιζω στην Ελλαδα κυριως σχολιάζουμε τα προβληματα παρα να προτεινουμε λυσεις ή μηπως πιστευεις οτι αν μια μέρα ο Υπουργος δικαιοσυνης δεχοτανε 1.000.000 επιστολές που θα του ζητουσαν να αλλάξει νομοθεσιες δεν θα το λάμβανε υποψη του; o λαος εχει μεγάλη δυναμη αλλα δεν το χει πάρει χαμπάρι. Αμα θέλαμε οι περισσοτεροι η χωρα θα ειχε αλλάξει αλλα δεν θέλουμε μονο να γκρινιάζουμε και να λεμε τα ιδια και τα ιδια και να τα αναλύουμε απλώς.


Θα έχανε τα e-mail και τα 1.000.000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ελενα δεν ειναι δικη σου αρμοδιοτητα να μας πεις με ποια ποινή θα πιστευες ΕΣΥ οτι αξιζει να τιμωρηθει ο εγκληματιας;

νομιζω στην Ελλαδα κυριως σχολιάζουμε τα προβληματα παρα να προτεινουμε λυσεις ή μηπως πιστευεις οτι αν μια μέρα ο Υπουργος δικαιοσυνης δεχοτανε 1.000.000 επιστολές που θα του ζητουσαν να αλλάξει νομοθεσιες δεν θα το λάμβανε υποψη του; o λαος εχει μεγάλη δυναμη αλλα δεν το χει πάρει χαμπάρι. Αμα θέλαμε οι περισσοτεροι η χωρα θα ειχε αλλάξει αλλα δεν θέλουμε μονο να γκρινιάζουμε και να λεμε τα ιδια και τα ιδια και να τα αναλύουμε απλώς.


Θαρρω, ότι πρότεινα λύσεις.

Η λύση, ξανά τονίζω, είναι η παιδεια και η σωστή διαπαιδαγωγηση από νεαρή ηλικία.


Οσον αφορά, τους συγκεκριμένους, δε θεωρώ, ότι υπάρχει ελπίδα αλλαγής, κι έτσι η ποινη θα είναι η φυλάκιση τους, και μπορεί κι ο θάνατος τους μέσα στη φυλακή.

Προσωπικά, δε θεωρώ τη φυλάκιση σωστη, καθώς δεν παρέχεται καμία διαπαιδαγωγηση, κι οι φυλακισμένοι, αν κι εφόσον βγουν ξανά στη κοινωνία,, θα είναι υπό συνεχή υποψία πάντων και η πορεία τους σχεδόν βέβαιη. Συνεπως, ο νοών νοειτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ελένη καλώς όρισες στην παρέα :hug: ….

Εννοείται ότι η οποιαδήποτε επιθετική σωματική επίθεση προς τον άλλον, θεωρείται βία. Από το απλό σπρώξιμο, τράβηγμα των μαλλιών, αυτιών, από το χαστούκι και λοιπά και λοιπά. Πολλές φορές, δεν θεωρούμε "σημαντικό" ένα χαστουκάκι και νομίζουμε ότι είναι "φυσιολογικό" να συμβαίνει μέσα σε ένα καβγά, ένταση παντού συμβαίνει και ακόμα στα παιδιά θεωρούν ορισμένοι ότι είναι μέσο συμμόρφωσης, αλλά ΌΧΙ απαγορεύεται η όποια επιθετική αντίδραση προς τον οποιοδήποτε που του θέτει σε κίνδυνο την σωματική του ακεραιότητα και φυσικά εάν συμβαίνει συχνά τότε είναι που πρέπει να καταγγέλλεται. Έχουν καταγραφεί πάντως και περιστατικά κακοποίησης ανδρών από τις γυναίκες, παρότι που το αντίθετο είναι πιο συχνό φαινόμενο.
Όσο αφορά τώρα για την κοπέλα, σαφώς όπως και ισχύει για όλους ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει δικαίωμα να σε χτυπήσει, να βρίσει, να σου ασκήσει οποιαδήποτε μορφή βίας απλά επειδή "διαφέρεις" σε οτιδήποτε και αυτός που το κάνει επιβάλλεται να δεχθεί τις ανάλογες κυρώσεις που προβλέπει ο νόμος. Φυσικά, πρέπει να φεύγεις από επιθετικά περιβάλλοντα, και να ζητάς βοήθεια και προστασία όποιος και να είσαι ότι ηλικία και να έχεις!

Για την παιδεία Ελένη ανοίγεις ένα πολύ μεγάλο θέμα για τον τρόπο που τα παιδιά θα πρέπει να μάθουν τα δικαιώματά τους (σαφώς και τις υποχρεώσεις τους) και πως να διαχειρίζονται/αποφεύγουν τις κακοτοπιές. Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση νομίζω ότι πρέπει να μπει σαν μάθημα από τα χρόνια του δημοτικού, γιατί απαξ και χαθεί η αγνότητα του παιδιού από μικρή ηλικία εφόσον έχει πέσει θύμα σεξουαλικής κακοποίησης και συνδεθεί η ερωτική συνέρευση με άσχημες αναμνήσεις, σύμφωνα με έρευνες δύσκολα ξεπερνιέται. Αλλά γενικά πρέπει τα παιδιά ακόμα και οι μεγάλοι που δέχονται βία, θα είναι καλό ΠΡΕΠΕΙ να σπάνε την σιωπή τους και όσοι ξέρουν κάτι να μιλάνε!! Τα σχόλια ορισμένων στο fb μόνο οργή προκαλούν και αηδία και λυπάμαι πολύ για όσα γράφτηκαν ή και γράφονται. Εύχομαι η δικαιοσύνη να πράξει ανάλογα τόσο για αυτούς όσο και για τους δολοφόνους στους οποίους έχουν απαγγελθεί όχι μόνο η κατηγορία της δολοφονίας αλλά και ότι συνεπάγεται εντός αυτής.

Για την ομολογία τι να πω ….. .δεν έχω λόγια απλά την σκοτώσανε και οι 2 τέλος και να μην ήθελε εκείνος, συμμετείχε είναι ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top