Ποια μέθοδο αντισύλληψης χρησιμοποιείτε;

Ποια μέθοδο αντισύλληψης χρησιμοποιείτε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 187)

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποια μέθοδο αντισύλληψης χρησιμοποιείτε συνήθως (αν χρησιμοποιείτε); Με τι κριτήρια την επιλέξατε; Είστε ικανοποιημένοι από αυτή ή απλά δεν μπορείτε να σκεφτείτε/χρησιμοποιήσετε κάποια καλύτερη εναλλακτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Αρκετά παλιότερα προφυλακτικά. Στην τελευταία πρώην μου τα έκοψα μιας και έπαιρνε αντισυλληπτικό. Έτσι τα ξεσυνήθησα τα "λάστιχα" για ενα χρόνο που ήμουν μαζί της και φυσικά και για όσο χρόνο είμαι μόνος έπειτα από την φυγή μου απο εκείνη (αχ η έξοδος του Μεσολογγίου, γλύτωσα που έφυγαααα) :jumpy:

ʼσχετο αλλά μου τη δίνουν στα νεύρα τα προφυλακτικά, κόβουν πολλή απόλαυση γμτ, συν του οτι τα χω ξεσυνηθήσει όπως προείπα... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garfield

Νεοφερμένος

Ο garfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Να μη σου δίνουν στα νεύρα τα προφυλακτικά, γιατί στην κυριολεξία σώζουν ζωές (σαν τις ζώνες ένα πράμα, αλλά σε σαφώς μεγαλύτερο βαθμό).
Και υπάρχουν τόσα είδη πια, που σιγά την απόλαυση που κόβουν. Μια ιδέα είναι... :)
Το πιο ωραίο στη λίστα είναι το "τράβηγμα". Θεωρείται και αυτό αντισυλληπτική μέθοδος? :D Οπως το άλλο με τις μέρες γονιμότητας.. Αλλη σοβαρή μέθοδος... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από garfield :
Το πιο ωραίο στη λίστα είναι το "τράβηγμα". Θεωρείται και αυτό αντισυλληπτική μέθοδος? :D Οπως το άλλο με τις μέρες γονιμότητας.. Αλλη σοβαρή μέθοδος... :P

Κι όμως υπαρχουν δυστυχώς αρκετες κοπέλες που το θεωρούν μέθοδο αντισυλληψης και βασίζονται σε αυτο :(
Το αποτέλεσμα? Συνήθως μένουν εγκυες και τρέχουν για εκτρώσεις γιατί είναι και νεες, ή γεννουν ενα παιδι που δεν το θέλουν... :(
Πάντως θα συμφωνήσω με τον Valder ότι το προφυλακτικό κόβει παρα πολλη απόλαυση αλλά δυστυχώς ειναι μονόδρομός στις περισσότερες περιπτώσεις σχέσεων τη σημέρινη εποχή καθώς ειναι το μόνο που προστατεύει και απο ΣΜΝ.
Πάντως πιστεύω οτι δεν πρεπει να γινόμαστε υπερβολικοί με το θέμα του προφυλακτικου. Πάρα πολλοι λένε ότι ακόμα και σε μία σχέση που και οι δύο ήταν παρθένοι πριν και δεν πηγαινουν με άλλους χρειαζεται προφυλακτικο και δεν κάνουν τα αντισυλληπτικά!!! Ε τότε σε ποια περίπτωση κάνουν??? ʼχρηστα θα τα βγάλουμε? :rolleyes:
Συγχύστηκα πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Σκουφάκι πάντα! μπορει να μην έχεις την 100% απόλαυση, τουλάχιστον όμως δεν είναι τόσο άσχημο όσο το να έχεις στο μυαλό σου την πιθανότητα του να γίνει κάτι και την ετοιμότητα του τραβήγματος. Υπο συνθήκες μακρόχρονης μονιμότητας και σοβαρότητας αλλάζουν τα δεδομένα και ίσως να ισχύουν διαφορετικά πράγματα. Επειδή λοιπόν πρέπει να προσέχουμε για να έχουμε... Σκουφάκι!!! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes :
Σκουφάκι πάντα! μπορει να μην έχεις την 100% απόλαυση, τουλάχιστον όμως δεν είναι τόσο άσχημο όσο το να έχεις στο μυαλό σου την πιθανότητα του να γίνει κάτι και την ετοιμότητα του τραβήγματος. Υπο συνθήκες μακρόχρονης μονιμότητας και σοβαρότητας αλλάζουν τα δεδομένα και ίσως να ισχύουν διαφορετικά πράγματα. Επειδή λοιπόν πρέπει να προσέχουμε για να έχουμε... Σκουφάκι!!! 8)

Μα υπαρχουν και άλλες μεθόδοι όπως τα αντισυλληπτικά χαπια, τα οποία προσωπικα αν δεν υπαρχει ή ειναι μικρός ο κίνδυνος για ΣΜΝ τα θεωρω καλύτερα. Δεν ειναι μόνο το "τράβηγμα" και το "σκουφάκι"! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Υπο συνθήκες μακρόχρονης μονιμότητας και σοβαρότητας αλλάζουν τα δεδομένα
...και μπορεί να παίξουν και αντισυλληπτικά... Αν όμως δεν υπάρχουν αυτές οι προυποθέσεις τότε το ρισκάρεις? Δεν είναι μόνο το θέμα της εγγυμοσίνης αλλά και θέμα υγείας γενικότερα απο το μικρότερο στο χειρότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χμ, δεν ξέρω, τα αντισυλληπτικά σε εξασφαλίζουν 100%,; σκουφάκι για να χουμε το κεφάλι μας ήσυχο 8).

δυό άτομα που δεν έχουν πάει ποτέ με άλλους όντως δε γνωρίζω εάν χρειάζεται να χρησιμοποιούνε σκουφάκι (εφόσον πάιρνει αντισυλληπτικά η γυναίκα)... απλά αναρωτιέμαι, ο πρώτος άνθρωπος στη γη που ήταν φορέας σεξουαλικώς μεταδιδόμενου νοσήματος από ποιόν κόλλησε :bleh:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless :
χμ, δεν ξέρω, τα αντισυλληπτικά σε εξασφαλίζουν 100%,;

Aν εννοείς απο ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, σε εξασφαλίζουν περισσότερο απο το προφυλακτικό καθως το προφυλακτικό μπορει και να σπάσει! Αρκει βέβαια να μην ξεχνάει η γυναικα να τα πάρει στην ώρα τους (και δεν ειναι τόσο εύκολο αυτο όσο ακούγεται!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Καλά πόσο άτυχος πρέπει να είναι κανείς για να του σπάσει το προφυλακτικό; Νομίζω δεν πρέπει να αφήνεις αέρα μέσα σ εκείνη τη μυτούλα μπροστά για να μη σπάσει το Bridgestone σου. :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder :
δεν πρέπει να αφήνεις αέρα μέσα σ εκείνη τη μυτούλα μπροστά για να μη σπάσει το Bridgestone σου. :thumbsup:

τι λε ρε! και θα αφήσω το πουλί μου να πεθάνει απο ασφυξία :rofl: :bleh:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τα εξης τι ειναι; Πητε μου να μαθενω πριν φτασω στην πραξη!

"Τράβηγμα"
Σπιράλ
Διάφραγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos :
Τα εξης τι ειναι; Πητε μου να μαθενω πριν φτασω στην πραξη!

"Τράβηγμα"
Σπιράλ
Διάφραγμα

Τράβηγμα σημαίνει πρίν εκσπερματώσεις, να βγάλεις το λιθρίνι σου απ την ψαραγορά της γυναίκας :thumbsup: Δε στο συνιστώ... γίνονται ατυχήματα και μετα απο 9 μήνες αναγκάζεσαι να βγεις με το γρι γρι και να μαζεύεις τα δίχτυα... :rofl:

Τα άλλα δυο, να με συμπαθάς αλλά δε τα γνωρίζω....γυναικεία πράγματα θα ναι... :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder :
Τράβηγμα σημαίνει πρίν εκσπερματώσεις, να βγάλεις το λιθρίνι σου απ την ψαραγορά της γυναίκας :thumbsup: Δε στο συνιστώ... γίνονται ατυχήματα και μετα απο 9 μήνες αναγκάζεσαι να βγεις με το γρι γρι και να μαζεύεις τα δίχτυα... :rofl:

Χαχαχααχαχαχαχα :lol: Φοβερη η διατύπωση σου!!

Λοιπον για τα άλλα 2:
Το διαφραγμα ειναι κατι σαν κυπελλακι που το τοποθετει η γυναικα στον κόλπο πριν τη συνουσία και δεν αφήνει τα σπαρματοζωάρια να προχωρήσουν. Πρεπει να μεινει τουλάχιστον 6 ώρες μετα τη συνουσία εκεί.

Το σπιράλ το βάζουν συνήθως γυναίκες που έχουν γεννήσει ήδη γιατί ειναι λίγο επικίνδυνο. Τοποθετείται μέσα στη μητρα και δεν θυμαμαι πως αλλα εμποδίζει τη γυναίκα να μεινει εγκυος.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garfield

Νεοφερμένος

Ο garfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
To σπείραμα (σπιράλ) δεν είναι  καθόλου επικίνδυνο και εγώ το προτιμούσα χρόνια ολόκληρα πριν κάνω παιδιά.
Λειτουργεί με την ιδέα πως εάν κάτι βρίσκεται μέσα στη μήτρα, το σώμα θεωρεί πως εχει ήδη συλλάβει και αυτόματα δεν προχωρεί στη συνέχεια.
Η ιδέα είναι παρα πολύ παλιά, και συγκεκριμένα την χρησιμοποιούσαν οι καμηλιέριδες, οι οποίοι έβαζαν ένα πετραδάκι στον κόλπο της καμήλας. Ετσι η καμήλα διέσχιζε την έρημο, χωρίς προβλήματα εγκυμοσύνης.
Τοποθετείται από τον γιατρό στο ιατρείο του, χωρίς νάρκωση και ανάλογα με τον τύπο του σπειράματος μένει 3,5,8 χρόνια.
Προσωπικά πάντοτε με έβγαλε ασπροπρόσωπη, αλλά δεν το συνιστώ σε καμμία, γιατί πρέπει να είναι απόλυτα σίγουρη κάποια για την πίστη του συντρόφου της, οπότε μέχρι να βεβαιωθεί, προτιμότερο το προφυλακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hostolis

Νεοφερμένος

Ο hostolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless :
απλά αναρωτιέμαι, ο πρώτος άνθρωπος στη γη που ήταν φορέας σεξουαλικώς μεταδιδόμενου νοσήματος από ποιόν κόλλησε :bleh:;
Τον δάγκωσε μία μαιμού που ήταν φορέας, η οποία είχε ξεφύγει απο το εργαστήριο οπου ήταν πειραματόζωο.

Και πού'στε; Προφυλακτικά, Durex συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KronokiDf

Νεοφερμένος

Ο KronokiDf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω να προσθέσω ότι το "τράβηγμα" δεν παρέχει καμία απολύτως προφύλαξη γιατί και τα λεγόμενα "προκαταρκτικά υγρά" σε ορισμένους άντρες έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σπέρματος.
Επίσης δεν είναι δα και τόσο σπάνιο να σπάσει ένα προφυλακτικό. ʼλλα τί να γίνει, φαίνεται πως όλα τα ωραία πράγματα είναι επικίνδυνα! Αν βέβαια αποκλείσουμε το θέμα ΣΜΝ, υπάρχει και το χάπι της επόμενης μέρας σε περίπτωση ατυχήματος με το λαστιχάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Προφυλλακτικό :inlove:
σκεφτόμουν να πάρω χάπια αλλά επειδή πολλά ακούγονται και μίλησα και με τον γιατρό αποφάσισα καλύτερα προφυλλακτικό για να είμαι και σίγουρη απο τυχόν παρενέργειεσ(καρκίνο) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως bunny δεν έχω παθει τπτ με τα χάπια και τα παιρνω πανω απο 1,5 χρόνο. Για καρκίνο έχω ακούσει ότι μειώνουν την πιθανότητα για κάποια είδη καρκίνου αλλα ίσως να την αυξάνουν για άλλα είδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

susceptible

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο susceptible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
λοιπόν,είμαι 15 χρονων
εε,σχετικά με το σπάσιμο των προφυλακτικών κατά την πράξη δεν γνωρίζω τίποτα,μπορείτε να μου πείτε αν οι πιθανότητες να γίνει είναι πολλές η λίγες ??πρέπει να κανεις άγριο sex για να σπάσει??πως σπάει το gmmno?? :/
επίσης διάβασα ότι τα προφυλακτικά durex jeens είναι κατά αυτού του προβλήματος ισχύει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top