Παιδί-κουτάβι

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πχ πες οτι πάτε με το παιδί να ψωνίσετε κάπου. Το παιδί θα θέλει να κοιτάξει άλλα πράγματα απ'ότι εσύ. Με το λουρί μπορείς να το αφήσεις να πάει και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο οτι δεν θα το χάσεις και να κοιτάξεις κι εσύ αυτά που θες. Αν το κρατάς στο χέρι, είτε θα κάνετε το διπλάσιο χρόνο πηγαίνοντας μαζί και στα δύο, είτε θα το αφήσεις να χαζεύει μέσα στο μαγαζί με κίνδυνο να το χάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και γιατι να μην κανεις τον διπλο χρονο; Και αλλωστε και παλι ποσο θα ειναι το λουρι; Διπλα σου θα ειναι και παλι... Και τι να δει αλλωστε ενα παιδι τοσο μικρη ηλικιας; Ολα θελει να τα δει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Νομιζω οτι το λουρι ειναι για πολυ μικρα παιδια (2-3 χρονων..). Δεν πιστευω σ'αυτη την ηλικια θα θελει να χαζευει μονο του οταν παει για shopping. Και στα 6-7 που εχει αποψη για ολα, ειναι πια ολοκληρο ανθρωπακι, μπορεις με λογια να το πεισεις να ειναι μαζι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για τι αποσταση μιλαμε βρε συ Λια;
Χαχα.Λες και το λουρι θα εχει καμια λασκα 500 μετρων...Εκτος και αν πλεον ενας γονιος δεν μπορει να προσεξει το παιδι του ουτε σε αποσταση 10 μετρων.
Η λες και θα γινει τιποτα αν η μια ωρα στο μαγαζι γινει μια ωρα και ενα τεταρτο.
Για να μην πω για το γεγονος οτι το παιδι σε ενα μαγαζι και αναλογα με το τι πουλαει το μαγαζι ΔΕΝ πρεπει να μενει μονο του.Προκληση ζημιων αλλα και ατυχηματων.
Οποτε απο το να ειμαι εγω εδω και το παιδι μου διπλα στα απορυπαντικα και να πινει σφηνακια palmolive (οσο τραβηγμενο κι αν ειναι), το προτιμω διπλα μου και ας χασω λιγο χρονο παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Ντροπή!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Εγώ τελικά πρέπει να ζω τελείως στον κόσμο μου,γιατί πρώτη φορά ακούω και βλέπω αυτά τα λουριά.. :confused:

Μα είναι ποτέ δυνατόν..? Να δένουμε τα ίδια μας τα παιδιά με λουράκι για να τα πάμε βόλτα,για να μην τα χάσουμε..?? Δεν κατάλαβα δηλαδή..οι γιαγιάδες/προγιαγιάδες μας,κλπ, γιατί δεν μας έβαζαν λουρί,για να έχουν ανά πάσα στιγμή έλεγχο των κινήσεών μας..??? :mad: Όταν χάνεται ένα παιδάκι,φταίει αυτό ή η απρόσεκτη μαμά του πχ,που μπορεί να χαζεύει μια βιτρίνα και το μωρό ξεφεύγει της προσοχής της..?? :kill:

Εγώ προσωπικά,δεν αντέχω να βλέπω δεμένα με λουριά ούτε τα ζώα και τώρα είδα κάτι τέτοιο...δλδ,Ε-ΛΕ-ΟΣ!!! Δεν ξέρω,μπορεί να είμαι πολύ αυστηρή,αλλά ειλικρινά,πιστεύω πως έχουμε αρχίσει να τρελαινόμαστε γενικότερα... Αν θες κυρά μου σώνει και καλά να κυκλοφορείς κάποιον με λουράκι -έτσι,επειδή στην κοινωνία μας τα έχουμε δει σχεδόν όλα κι έχουμε αρχίσει να βαριόμαστε,και μερικοί νομίζουν ότι κάτι τέτοια "γκατζετάκια" είναι πολύ "τρέντυ"..-,πάρε ένα,δέστο στον εαυτό σου και κράτα σε να σε πας βόλτα..!!! :wall:

ΕΛΕΟΟΟΟΟΟΟΟΣ........... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν το κρατάς στο χέρι, είτε θα κάνετε το διπλάσιο χρόνο πηγαίνοντας μαζί και στα δύο

...και θα έχεις την ευκαιρία να μοιραστείς μαζί του, αυτό που του τράβηξε την προσοχή! :) ;)
Δεν είναι λίγο αυτό! Αν απο νωρίς μοιράζεσαι πράγματα μαζί με το παιδί σου, πιστεύω πως έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να μοιράζεται κι εκείνο μαζί σου αργότερα, αυτά που θα το απασχολούν στην εφηβεία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
«Τα λουριά» που λέτε είναι κάτι πολύ συνηθισμένο στο δυτικό κόσμο. Εγώ που τα χρησιμοποιούσα στην κόρη μου μπορώ να σας πω ότι με βοηθήσαν παρα πολύ στο να ελέγχω το παιδί χωρίς να το καταλάβει. Eίναι πολύ ξεκούραστο για την μαμά και ασφαλές για το παιδί.
Εδώ, πάθανε υστερία όταν τους είπα να τα βάλω και στον γιο μου. Προτιμούσαν να βλέπουν εμένα να ψοφώ στο κυνήγι του μωρού, μην πέσει, μην σκαρφαλώσει…(με βρήκαν καλή και με εκμεταλλεύονται μωρέ…:P)



…μην ξεχνάτε ότι έχει γονείς που δεν είναι και τόσο γρήγοροι στις κινήσεις τους ώστε να προλάβουν τα παιδιά που τρέχουν γρήγορα…έτσι τυχαία βγηκαν «τα λουριά»? δεν είναι καλύτερα (για το παιδί) από την φυλακή του καροτσιού?


Όλα είναι μια ιδέα παιδιά... μην κολλάτε σε μια εικόνα κλισέ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ασφαλες για το παιδι υπο ποια εννοια;
Ενα απλο πραγμα ρωταω.Ειμαι στο super market απο που κι ως που ειναι πιο ασφαλες το παιδι απο το να ειναι με το λουρι απ' οτι οταν θα το κρατω απο το χερι;
Η οταν περπατω στον δρομο απο που κι ως που ειναι πιο ασφαλες το παιδι οταν ειναι στα 10 μετρα μπροστα μου απ' οτι οταν θα το κρατω διπλα μου;
Ο μονος κινδυνος ειναι να σου ξεφυγει αποτομα απο το χερι.
Εξισου πιθανο η παραπανω λυση ειναι να δημιουργει ψευδαισθηση ασφαλειας στον γονιο και να συμβουν τα αντιθετα.
Και δευτερον,το οτι κανει κατι ο δυτικος κοσμος δεν σημαινει οτι αυτοματα ειναι και οτι πιο σωστο.
Γνωμη μου ετσι;
Και πιστεψε με δεν κολλαω σε καμια εικονα "κλισε".Κολλαω σε αλλα πραγματα πολυ βαθυτερα και συναισθηματικου τομεα.(χωρις να υπονοω οτι εσεις δεν ειστε καλοι γονεις ή οτι δεν αγαπατε τα παιδια σας ε!!!!!! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
είμαι κάπου ανάμεσα....

δεν το θεωρώ τοοοοοοοοοοοοσο κακό οταν χρησιμοποιείται με μέτρο
είναι πάρα πολύ παλιό αυτό το κόλπο κι όχι καινούργιο....

όσο και αν με ξενίζει σαν εικόνα, ακριβώς επειδή έχω συνδιάσει το μυαλό μου ότι λουρί = σκυλί, δεν μπορώ να μην σκεφτώ την ελευθερία κινήσεων και ανεξαρτησίας που μπορεί να δώσει σε ένα παιδί.

Δε θεωρώ καλό το παιδί να είναι προσκολημένο στο χέρι της μαμάς του κάθε φορά που βγαίνουν έξω...
Ουτε θεωρώ καλό να είναι το παιδί ΚΑΛΑ εκπαιδευμένο να περπαταει ΔΙΠΛΑ απ τον γονιό σαν ένα καλό λυκόσκυλο που δεν ξεκουνάει εακτοστό απ το γόνατο του αφεντικού του...

Για μένα λοιπόν, και οι δύο τακτικές, στο σωστό μέτρο, είναι μάλλον ιδανικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το παιδί μόνο καταπιεσμένο θα είναι αν τον μαθαίνεις ότι το να αποκρίνεται είναι επικίνδυνο η απαγορευμένο. Θα μένει κοντά σου από φόβο μην το μαλώνεις, όχι επειδή καταλαβαίνει τι σημαίνει κίνδυνο.
Εγώ έχασα 6 κιλά πέρσι επειδή ακολουθούσα το παιδί συνέχεια.Υπερκινητικός ο μπαγάσας… :P σας λέω ψόφησα στο κυνήγι για να μην νιώθει εγκλωβισμένο…ενώ αν είχα «τα λουριά» (αστείο μου ακούγεται πως το λέτε) το μικρό μόνο του θα μάθαινε μέχρι που έχει περιθώριο.

Μιλάμε για την αυλή του σπιτιού, για μια βόλτα με τα πόδια, σε μια ηλικία που χρειάζεται έλεγχο, δεν μιλάμε για μόνιμη κατάσταση «για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου».

Τα λουριά είναι μια προσωρινή λύση σε μια συγκεκριμένη στιγμή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ρουμάνα αυτό ειχα πεί και πρίν οτι αυτοί που έχουν εμπειρία με παιδιά που περπατάνε καταλαβένουν, εσύ αν ήξερες ότι μιά άλλη μάνα με το ίδιο παιδί που ειχες και εσύ ήταν ανέυθηνη με κύνδηνο να φύγει σε κανένα δρόμο δεν θα προτειμούσες το λουρί απο την έκθεση κυνδήνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ο μεγαλύτερος κίνδυνος σήμερα είναι τόσο προφανής, που παραβλέπεται εύκολα: γυρνάει το κεφάλι της η μάνα, και τσουπ το παιδί εξαφανίζεται (εμπόριο οργάνων). Δε λέω ότι το λουρί είναι η λύση, απλά ότι και αυτό κόβεται εύκολα....
Δεν ξέρω τι θα κάνω όταν και αν γίνω μάνα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα το αφήνω από τα μάτια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ο μεγαλύτερος κίνδυνος σήμερα είναι τόσο προφανής, που παραβλέπεται εύκολα: γυρνάει το κεφάλι της η μάνα, και τσουπ το παιδί εξαφανίζεται (εμπόριο οργάνων). Δε λέω ότι το λουρί είναι η λύση, απλά ότι και αυτό κόβεται εύκολα....
Δεν ξέρω τι θα κάνω όταν και αν γίνω μάνα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα το αφήνω από τα μάτια μου.


Καμιά φορά δεν μπορούμε να προφυλάξουμε τα παιδιά μας όσο και να το προσέχουμε ντου πιστέυω ότι σαν και σένα σκευτόμαστε όλοι, όλοι θέλουμε να προσέχουμε τα παιδιά μας αλλα μην μου πείς ότι δεν τα χάνουν αυτοι που τα προσέχουν(δυστηχώς) εγώ 4 χρονών και έφυγα απο ένα κλειστό σπίτι πέρασα 2 δρόμους και πήγα σε πεδική χαρά, οι γονείς μου ακόμα το σκέυτοντε και αγχώνοντε3 ώρες με έψαχνε όλη η γειτονιά, δεν ήταν ότι δεν με πρόσεχαν αλλα οτι είμουν διαόλου κάλτσα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι θα κάνω όταν και αν γίνω μάνα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα το αφήνω από τα μάτια μου.
Ετσι ακριβως κοπελα μου. Θα εισαι καλη μανα.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Λοιπόν μην φρικάρετε αλλά κι εμένα και τον αδερφό μου η μαμά μου μέχρι τα 3 μας είχε με τέτοια λουράκια.
Όχι δεν ήτανε καμμιά τρελή που ήθελε να βγάζει βόλτα τα παιδιά της σαν κανίς απλά και οι δύο ήμασταν τα παιδάκια που τους έλεγες κάτσε εκεί ή έλα εδώ και το εκλάμβαναν όπως ήθελαν.Ούτε ψυχολογικά μου άφησε το λουράκι ούτε τίποτα.Και την χρήση του την συνειδητοποίησα μόνο βλέποντας τον αδερφό μου(όντας 5 χρόνια μεγαλύτερη) στο πόσο εύκολο ήταν απο το να πεταχτεί στον δρόμο μέχρι να εξαφανιστεί για ώρες.Εγώ απο όσα μου διηγούνται πριν το λουράκι είχα χαθεί άπειρες φορές στο μινιόν(το θυμάστε;:clapup:), είχα αναστατώσει τους πάντες στο Αβέρωφ να με ψάχνουν, έκοβα βόλτες μόνο μου στο Πασαλιμάνι και γενικά δεν ήμουν απο τα παιδάκια που μπορούσες να αφήσεις στιγμή απο τα μάτια σου και ποτέ δεν έδινα το χέρι μου όταν περπάταγα.Τα ίδια κι ο αδερφός μου σε μικρογραφία:P

Την φρίκη του να χάνεις ένα παιδί την ένοιωσα στα 17.Έχετε χάσει ποτέ;Εγώ το 5χρονο ανηψάκι μου στο παλιό αεροδρόμιο που είχαμε πάει να δει την μητέρα του που δούλευε εκεί, του άφησα το χέρι για να βγάλω το πορτοφόλι μου για μισό δευτερόλεπτο αλλά αυτό αρκεί για να χαθεί ένα παιδί.4,5 ώρες αργότερα το βρήκε η αστυνομία να παίζει στον Αγ.Κοσμά.Μπορείτε να συνειδητοποιήσετε την απόσταση που είχε διανύσει μόνο του,τους δρόμους που διέσχισε,τι μπορεί να του είχε συμβεί;Πέρα απο την δική μου ταραχή που ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί κι ευχόμουν απλά να βρεθεί, δεν τολμούσα να μιλήσω στην ξαδέρφη μου που έκλαιγε,στον άντρα της,να πω τι, να ορκιστώ πως δεν ήμουν ανεύθυνη απλά η κακιά ώρα;:(:(:(:(

Οπότε δεν κατηγορώ κανέναν κηδεμόνα για τον τρόπο που προσπαθεί να προστατέψει το παιδί του.Ακόμη κι αν μας φαίνεται γραφικός ή παράλογος.Δεν υπάρχει λογική στον τρόπο που μπορεί ένα παιδί να χαθεί απο τα μάτια ή τα χέρια σου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Την φρίκη του να χάνεις ένα παιδί την ένοιωσα στα 17.Έχετε χάσει ποτέ;Εγώ το 5χρονο ανηψάκι μου στο παλιό αεροδρόμιο που είχαμε πάει να δει την μητέρα του που δούλευε εκεί, του άφησα το χέρι για να βγάλω το πορτοφόλι μου για μισό δευτερόλεπτο αλλά αυτό αρκεί για να χαθεί ένα παιδί.4,5 ώρες αργότερα το βρήκε η αστυνομία να παίζει στον Αγ.Κοσμά.Μπορείτε να συνειδητοποιήσετε την απόσταση που είχε διανύσει μόνο του,τους δρόμους που διέσχισε,τι μπορεί να του είχε συμβεί;Πέρα απο την δική μου ταραχή που ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί κι ευχόμουν απλά να βρεθεί, δεν τολμούσα να μιλήσω στην ξαδέρφη μου που έκλαιγε,στον άντρα της,να πω τι, να ορκιστώ πως δεν ήμουν ανεύθυνη απλά η κακιά ώρα;:(:(:(:(

Οπότε δεν κατηγορώ κανέναν κηδεμόνα για τον τρόπο που προσπαθεί να προστατέψει το παιδί του.Ακόμη κι αν μας φαίνεται γραφικός ή παράλογος.Δεν υπάρχει λογική στον τρόπο που μπορεί ένα παιδί να χαθεί απο τα μάτια ή τα χέρια σου:(
Ομιτζι, έχω μείνει! Ούτε στον εχθρό μου να μην τύχει αυτό. Πραγματικά εγώ σοκαρίστικα...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Kαλα δεν κατηγορουμε και κανενα εδω ετσι;
(εκτος και αν μιλαμε για κλουβια.Κι εκει προστασια ειναι αλλ μην το μαμησουμε το θεμα.Και αν δεν εχετε δει homemade κλουβι απο μικρτερα κλουβια κουνελιων, εχω δει εγω.)

Παντως αν η μητερα μου το ηξερε αυτο το συστημα ακομα δεμενο θα με ειχε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ από προχθές ψάχνω στο Google να βρω επιστημονικές απόψεις σχετικά με τα + και τα - του να χρησιμοποιήσεις λουρί, από την στιγμή που είδα ότι πολλοί είστε υπέρ. Και οφείλω να πω ότι δεν είδα καμιά άξια λόγου που να έλεγε όχι. Βέβαια περισσότερο είδα απόψεις από forum γονιών.

Αυτά που μου έμειναν είναι 2. Καταρχάς ότι το παιδί βασανίζεται όταν το κρατάνε ώρα από το χέρι οι μεγάλοι. Δεύτερον, ότι παιδιά που τους το είχαν χρησιμοποιήσει οι γονείς, όπως η Κλέφτρα μας, δηλώνουν ότι δεν αισθάνθηκαν άσχημα ή υποτιμητικά ως ενήλικες φέρνοντάς το στην σκέψη τους.

Οπότε σκέφτομαι αν όντως αυτό που επηρεάζει και μου κακοφάνηκε ήταν η συνεπαγωγή "λουρί->σκύλος". Πιθανώς όμως να ήταν και η εικόνα που μου έμεινε της μαμάς που κοίταζε αλλού και κρατούσε αδιάφορα το παιδί της. Επίσης το ανέφερα στην μαμά μου, η οποία ουδέποτε το χρησιμοποίησε, αλλά δεν της έκανε καμιά εντύπωση(είπε το έχει δει πολλές φορές) και ούτε της φάνηκε κάπως. Μου είπε μάλιστα "Να δω μωρή πως θα τα βγάλεις πέρα χωρίς λουρί, κυρίως αν σου βγει κανά καλόπαιδο"!:P

Οπότε να το δεχτώ σαν λύση ανάγκης σε συγκεκριμένες περιπτώσεις; Να συνοδεύεται με ζεστή συμπεριφορά και όχι με τραβήγματα όταν το παιδί κάνει λίγα βήματα παραπάνω; Μάλλον. Πάντως το στυλάκι της προχθεσινής μαμάς που είδα δεν θα ήθελα να το αποκτήσω. Never!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top