Πιθανή εγκυμοσύνη;

Happyrose

Νεοφερμένος

Η Happyrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας μελη του e-steki. gr!
Αυτή ειναι η πρωτη φορα που σας γραφω, και θα ηθελα να αναφερθω στο εξης.
Με το αγορι μου εχουμε σχεση ενος χρονου και εχουμε προχωρήσει. Μολις χτες μου τελείωσε η περίοδος και σήμερα ειχαμε σεξουαλικη επαφή χωρις προφυλακτικο. Παρόλο που δεν ειναι η σωστοτερη επιλογή. Η πραξη εγινε για πολυ λιγο, και το αγορι καθε λιγο εβγαινε και σκουπιζε το πεος του για τυχον προσπερματικα. Μετα απο λιγο πηγε να τελειώσει και ετσι τραβηχτηκε και κρατηθηκε μεχρι να παει στο μπανιο οπου στην τελικη έβγαλε ελάχιστο σπερμα. Να τονισω επισης πως αφου ειχε μολις τελειώσει η περίοδος, η πιθανότητα εγκυμοσύνης ηταν μικρή,και πως ο κυκλος μου ειναι πάντα σταθεροτατος οπότε δεν ήμουν σε γονιμες μερες.λαμβανοντας οολα τα παραπάνω υπόψην, υπαρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; (να αναφερω πως εχουμε κανει εξετασεις για ΣΜΝ οποτε μην πειτε κατι για αυτα τωρα) ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγαλο μηνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας μελη του e-steki. gr!
Αυτή ειναι η πρωτη φορα που σας γραφω, και θα ηθελα να αναφερθω στο εξης.
Με το αγορι μου εχουμε σχεση ενος χρονου και εχουμε προχωρήσει. Μολις χτες μου τελείωσε η περίοδος και σήμερα ειχαμε σεξουαλικη επαφή χωρις προφυλακτικο. Παρόλο που δεν ειναι η σωστοτερη επιλογή. Η πραξη εγινε για πολυ λιγο, και το αγορι καθε λιγο εβγαινε και σκουπιζε το πεος του για τυχον προσπερματικα. Μετα απο λιγο πηγε να τελειώσει και ετσι τραβηχτηκε και κρατηθηκε μεχρι να παει στο μπανιο οπου στην τελικη έβγαλε ελάχιστο σπερμα. Να τονισω επισης πως αφου ειχε μολις τελειώσει η περίοδος, η πιθανότητα εγκυμοσύνης ηταν μικρή,και πως ο κυκλος μου ειναι πάντα σταθεροτατος οπότε δεν ήμουν σε γονιμες μερες.λαμβανοντας οολα τα παραπάνω υπόψην, υπαρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; (να αναφερω πως εχουμε κανει εξετασεις για ΣΜΝ οποτε μην πειτε κατι για αυτα τωρα) ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγαλο μηνυμα
Είναι σπάνια η επίτευξη εγκυμοσύνης σε επαφή αμέσως μετά την περίοδο. Η ωορρηξία, σε έναν "σταθερό κύκλο", συμβαίνει περίπου 14 μέρες πριν την επόμενη περίοδο οπότε σε έναν κύκλο 28 ημερών αυτή συμπίπτει με την 14η μέρα του κύκλου (από την 1η μέρα περιόδου).

Το σπέρμα μπορεί να επιβιώσει στα γεννητικά όργανα της γυναίκας μέχρι και 5 μέρες έτσι αν η επαφή υπήρξε την αμέσως επομενη μέρα αφού τελείωσε η περίοδος δεν θα υπάρξει βιώσιμο σπέρμα κατά την ωορρηξίια.. έτσι θεωρώ.
Αλλά μιλάμε για πιθανότητες, έτσι;
Αν προκύψουν συμπτώματα....;) Διάβασε στο νετ.. τότε ψάξτο

Το τεστ κυήσεως στο αίμα (β-Χοριακή) αρχίζει να είναι θετικό περίπου 10 μέρες μετά την γονιμοποίηση αλλά νομίζω για πιο έγκυρα αποτελεσματα καλο είν' να περιμένεις 2βδομαδες. Δεν ειμ σίγουρη όμως.
Πάντως...αφού μιλαμε για σταθερό κυκλο η πιθανότητα είν' εξαιρετικά χαμηλή.
ΥΓ. Άλλη φορά να το θυμηθείτε όμως... Οκ ;)
Καλη σου συνέχεια.
;):):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Γεια σας μελη του e-steki. gr!
Αυτή ειναι η πρωτη φορα που σας γραφω, και θα ηθελα να αναφερθω στο εξης.
Με το αγορι μου εχουμε σχεση ενος χρονου και εχουμε προχωρήσει. Μολις χτες μου τελείωσε η περίοδος και σήμερα ειχαμε σεξουαλικη επαφή χωρις προφυλακτικο. Παρόλο που δεν ειναι η σωστοτερη επιλογή. Η πραξη εγινε για πολυ λιγο, και το αγορι καθε λιγο εβγαινε και σκουπιζε το πεος του για τυχον προσπερματικα. Μετα απο λιγο πηγε να τελειώσει και ετσι τραβηχτηκε και κρατηθηκε μεχρι να παει στο μπανιο οπου στην τελικη έβγαλε ελάχιστο σπερμα. Να τονισω επισης πως αφου ειχε μολις τελειώσει η περίοδος, η πιθανότητα εγκυμοσύνης ηταν μικρή,και πως ο κυκλος μου ειναι πάντα σταθεροτατος οπότε δεν ήμουν σε γονιμες μερες.λαμβανοντας οολα τα παραπάνω υπόψην, υπαρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; (να αναφερω πως εχουμε κανει εξετασεις για ΣΜΝ οποτε μην πειτε κατι για αυτα τωρα) ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγαλο μηνυμα

Με τις συνθήκες που περιγράφεις, η περίπτωση εγκυμοσύνης είναι απίθανη έως αδύνατη.
Θα σου συνιστούσα να βρεις μια ασφαλή αντισυλληπτική μέθοδο (αν θέλετε να επαναλάβετε χωρίς προφυλακτικό), πάντως όχι με το μέτρημα των ημερών, αφού είναι η πιο αναξιόπιστη. Σε κύκλο 28 ημερών π.χ. η γόνιμες ημέρες κυμαίνονται περίπου από την 12η έως και τη 16η (βάζω 2 μέρες πριν και δυο μέρες μετά τη 14η, εφ'όσον το σπέρμα μπορεί να επιβιώσει μέχρι και 2 ημέρες, είτε πριν είτε μετά την πιθανή ημέρα ωορρηξίας), όμως αν ο κύκλος σου δεν είναι σταθερός, ή αν είναι μικρότερος/μεγαλύτερος των 28 ημερών, η "επικίνδυνη" μέρα αλλάζει.
Πάντως μια σχετικά ασφαλής μέθοδος μέτρησης σε όλους τους κύκλους (είτε είναι 21 είτε 31 π.χ. ημέρες) είναι πάντα η 13η-14η ημέρα ΠΡΙΝ την περίοδο οπότε και υπάρχει ο κίνδυνος σύλληψης.
Γιατί μπορεί το ωάριο να απελευθερώνεται από την ωοθήκη σε ημέρες που ποικίλουν, όμως όταν αυτό γίνει, οι μέρες που προηγούνται της περιόδου είναι σχεδόν πάντα και σταθερά 13 ή 14.
Όπως και να'χει, μην αγχώνεσαι. Γιατί αν εξακολουθήσεις να αγχώνεσαι υπερβολικά, υπάρχει πιθανότητα να σου καθυστερήσει η αναμενόμενη περίοδος και ν'αρχίσεις να πανικοβάλλεσαι αδίκως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Οι πιθανότητες να έχεις μείνει έγκυος είναι τόσες όσες το να μου κάτσει ο Ryan Gosling.

Καταλαβαίνω τις καυλα σας, οκ, όλοι τα έχουμε κάνει αυτά αλλά προσοχη ρε παιδιά...και αν δεν σξεφτεσαι την εγκυμοσύνη ( που την σκέφτεσαι προφανώς για να γραφεις εδώ) σκέψου τα ΣΜΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top