Τέχνη, τεχνική και επιστήμη

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
και ας συνέχιζε με χειρονακτικό επάγγελμα. Δεν θα γίνουμε και όλοι μας επιστήμονες.

Δηλαδή για σένα όποια δουλειά δεν είναι επιστήμη είναι χειρωνακτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Δηλαδή για σένα όποια δουλειά δεν είναι επιστήμη είναι χειρωνακτική;

Όχι βέβαια. Δεν με κατάλαβες...ή μάλλον το έθεσα λάθος...εννοώ πως δεν χρειάζεται να είναι του Πανεπιστημίου ...ας ασκήσει όποια τέχνη θέλει, αρκεί να έχει την στοιχειώδη εκπαίδευση. ;) Έχω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι βέβαια. Δεν με κατάλαβες...ή μάλλον το έθεσα λάθος...εννοώ πως δεν χρειάζεται να είναι του Πανεπιστημίου ...ας ασκήσει όποια τέχνη θέλει, αρκεί να έχει την στοιχειώδη εκπαίδευση. ;) Έχω λάθος;
Όχι, κι εγώ πολύ δύσκολα θα έκανα κάτι με κάποιον που έχει παρατήσει το σχολείο.
Απλά διακρίνω μια τάση διαχωρισμού των ανθρώπων σε επιστήμονες και μη και δεν μου αρέσει (κι ας είμαι στο πολυτεχνείο - τυπικά). Υπάρχουν επαγγέλματα που δεν διδάκονται σε ΑΕΙ και προσωπικά τα εκτιμώ πολύ (πχ. γραφίστας). Εκτός απο την επιστήμη υπάρχει και η τέχνη. Δεν σημαίνει οτι ο,τι δεν είναι επιστήμη είναι κατώτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Όχι, κι εγώ πολύ δύσκολα θα έκανα κάτι με κάποιον που έχει παρατήσει το σχολείο.
Απλά διακρίνω μια τάση διαχωρισμού των ανθρώπων σε επιστήμονες και μη και δεν μου αρέσει (κι ας είμαι στο πολυτεχνείο - τυπικά). Υπάρχουν επαγγέλματα που δεν διδάκονται σε ΑΕΙ και προσωπικά τα εκτιμώ πολύ (πχ. γραφίστας). Εκτός απο την επιστήμη υπάρχει και η τέχνη. Δεν σημαίνει οτι ο,τι δεν είναι επιστήμη είναι κατώτερο.


Ωραία, με βρίσκεις απόοοολυτα σύμφωνη!!! Ποτέ μα ποτε δεν θεώρησα υποτιμητικό να εξασκεί κάποιος μία τέχνη. Αλλά ακόμη και η τέχνη θέλει μυαλό !!! Είναι αυτό που λεμε ότι "τα παίρνεις εύκολα", το μυαλό δουλεύει. Άλλωστε, το εχω ζήσει. Μπορεί να σου φανεί παράξενο αλλα παρόλο που είμαι κοπέλα, έχω δουλέψει σε οικοδομή, πλάι στον πατέρα μου και κάνοντας ότι μου έχει ζητηθεί. Για να γίνω ξεκάθαρη, καθένας είναι επιστήμονας στον δικό του τομέα :) π.χ. ο καρδιολόγος φροντίζει για την κυκλοφορία του αίματος-σωστή λειτουργία της καρδιάς...ο υδραυλικός είναι και αυτός ένας "καρδιολόγος", είναι εκείνος που θα φτιάξει τις σωληνώσεις για να έχεις καλοριφέρ=ζέστη στο σπίτι σου ;)
Το παράδειγμά σου στην γραφιστική το ξέρω κατά κάποιο τρόπο...γνωρίζω πολύ καλα ότι ξοδεύεις ώρες του Θεού για να φτιάξεις ένα βιβλίο, να το σελιδοποιήσεις και όλα τα συναφή.
(ξέρω...είμαστε λίγο off topic αλλά πάν απολα, καλή καρδια :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χμμμ, ο οικοδόμος ή ο υδραυλικός κάνει χειρωνακτική δουλειά εξ'ορισμού. Σαν τέχνη εννοώ άλλο πχ γραφιστική, διακοσμητική, αρχιτεκτονική, ζωγραφική κλπ.
Εφαρμοσμένες και μη, "καλές τέχνες" δηλαδή. Αν θεωρείς οτι ο υδραυλικός και ο γραφίστας είναι επαγγέλματα που απαιτούν την ίδια σκέψη, τότε μάλλον υποτιμάς τους γραφίστες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Χμμμ, ο οικοδόμος ή ο υδραυλικός κάνει χειρωνακτική δουλειά εξ'ορισμού. Σαν τέχνη εννοώ άλλο πχ γραφιστική, διακοσμητική, αρχιτεκτονική, ζωγραφική κλπ.
Εφαρμοσμένες και μη, "καλές τέχνες" δηλαδή. Αν θεωρείς οτι ο υδραυλικός και ο γραφίστας είναι επαγγέλματα που απαιτούν την ίδια σκέψη, τότε μάλλον υποτιμάς τους γραφίστες...

Έχεις την τάση να τσιγκλάς λιγάκι :hmm: Θέλω να πιστεύω ότι έχεις καταλάβει αυτό που εννοώ. Ξεκαθάρισα, καθένας στο αντικείμενο του είναι επιστήμονας. Τώρα το αν ο ένας κουράζεται σωματικά ή αν κουραζεται πνευματικά ή και τα δυο μαζί είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχεις την τάση να τσιγκλάς λιγάκι :hmm: Θέλω να πιστεύω ότι έχεις καταλάβει αυτό που εννοώ. Ξεκαθάρισα, καθένας στο αντικείμενο του είναι επιστήμονας. Τώρα το αν ο ένας κουράζεται σωματικά ή αν κουραζεται πνευματικά ή και τα δυο μαζί είναι άλλο θέμα.

Τι εννοείς οτι έχω την τάση να τσιγκλάω; Απλά δεν μου αρέσει οι άνθρωποι να μην παραδέχονται αυτά που πιστευουν και να προσπαθούν να τα "ωραιοποιήσουν" για να μην εκνευριστούν οι άλλοι, όταν αυτά τους αφορούν.
Πάντως απο τα γραφόμενα σου εξακολουθώ να πιστευω οτι θεωρείς οτιδήποτε δεν διδάσκεται σε ΑΕΙ χειρωνακτική εργασία (έστω και μερικώς).
Και σόρρυ αλλά δεν θεωρώ το ίδιο τις χειρωνακτικές απο τις πνευματικές εργασίες. Αλλά, μάλλον διαφέρει η άποψη μας περι του τι είναι πνευματική και τι χειρωνακτική εργασία.

ΥΓ: Μήπως να πάει για split?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Χμμμ, ο οικοδόμος ή ο υδραυλικός κάνει χειρωνακτική δουλειά εξ'ορισμού. Σαν τέχνη εννοώ άλλο πχ γραφιστική, διακοσμητική, αρχιτεκτονική, ζωγραφική κλπ.
Εφαρμοσμένες και μη, "καλές τέχνες" δηλαδή. Αν θεωρείς οτι ο υδραυλικός και ο γραφίστας είναι επαγγέλματα που απαιτούν την ίδια σκέψη, τότε μάλλον υποτιμάς τους γραφίστες...
Όμως αν θεωρείς ότι ο υδραυλικός κουράζεται λιγότερο από τον γραφίστα, μάλλον υποτιμάς τον υδραυλικό.;)
Νομίζω υπάρχει ένα σχετικό θέμα περί τέχνης και επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όμως αν θεωρείς ότι ο υδραυλικός κουράζεται λιγότερο από τον γραφίστα, μάλλον υποτιμάς τον υδραυλικό.;)
Νομίζω υπάρχει ένα σχετικό θέμα περί τέχνης και επιστήμης.
Δεν θεωρώ οτι κουράζεται λιγότερο. Αλλά δεν είναι ίδιας φύσεως κούραση. Και ο,τι δεν είναι επιστήμη δεν σημαίνει ούτε οτι είναι χειρωνακτική δουλειά, ούτε τέχνη! Έλεος, δεν είναι τέχνη ο υδραυλικός!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γιατί μπλέκουμε τα πράγματα πάλι?
Η δουλειά ενός γραφίστα, διαφημιστή, λογιστή κτλ είναι πνευματική
Η δουλειά ενός μπετατζή, οικοδόμου , υδραυλικού είναι χειρωνακτική. Ο κάθε ένας κουράζεται με τον δικό του τρόπο και αποδίδει με τον ανάλογο.
Λια το ότι κάποιος κάνει μια δουλειά π.χ γραφίστας δεν σημαίνει οτι κάνει και τέχνη παράλληλα, το κομμάτι της τέχνης διαφέρει μπορεί ένας γραφίστας πχ απλά να κοπιάρει κάτι που είδε αυτο δεν είναι τέχνη.
Απο την άλλη όμως μπορεί να κάνει μια διαφήμιση εφάμιλη ενός έργου τέχνης΄.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
παντως και υδραυλικος να εισαι θελει να το βαζεις να δουλευει...δεν ειναι μονο χερια αλλα και μυαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί μπλέκουμε τα πράγματα πάλι?
Η δουλειά ενός γραφίστα, διαφημιστή, λογιστή κτλ είναι πνευματική
Η δουλειά ενός μπετατζή, οικοδόμου , υδραυλικού είναι χειρωνακτική. Ο κάθε ένας κουράζεται με τον δικό του τρόπο και αποδίδει με τον ανάλογο.
Λια το ότι κάποιος κάνει μια δουλειά π.χ γραφίστας δεν σημαίνει οτι κάνει και τέχνη παράλληλα, το κομμάτι της τέχνης διαφέρει μπορεί ένας γραφίστας πχ απλά να κοπιάρει κάτι που είδε αυτο δεν είναι τέχνη.
Απο την άλλη όμως μπορεί να κάνει μια διαφήμιση εφάμιλη ενός έργου τέχνης΄.
Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό ακριβώς λέω τόση ώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό ακριβώς λέω τόση ώρα!

Περιέργο, δεν το συνηθίζουμε:P

@paiktis άλλο τέχνη και άλλο τεχνική, δεν είναι το ίδιο να λέμε ότι κάποιος είναι μεγάλος τεχνίτης με ότι δημιουργεί τέχνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
μαθε τεχνη κι αστηνε κι οταν πεινασεις πιαστηνε.νταξ αλλη τεχνη λες εσυ γιαννη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Για μένα οτιδήποτε δημιουργείται και έχει έστω και την προσωπική σου υπογραφή είναι τέχνη! Ακόμα και του υδραυλικού πχ! Τώρα αν αυτή έχει τυποποιηθεί είναι άλλο ζήτημα αλλά και που δεν έχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Δεν θεωρώ οτι κουράζεται λιγότερο. Αλλά δεν είναι ίδιας φύσεως κούραση. Και ο,τι δεν είναι επιστήμη δεν σημαίνει ούτε οτι είναι χειρωνακτική δουλειά, ούτε τέχνη! Έλεος, δεν είναι τέχνη ο υδραυλικός!!

Σίγουρα δεν είναι ίδια κούραση και πολλές φορές δεν γίνεται και εύκολα αντιληπτό και ακόμη πειρισσότερες φορές θεωρούν οι τεχνίτες πιο σημαντική την σωματική κούραση παρά την πνευματική. Αλλά δεν μπορώ να δεχθώ ότι δεν είναι τεχνη η δουλειά του υδραυλικού και οποιουδήποτε υδραυλικού, για να μην παρεξηγηθώ. Να σε ενημερώσω ότι πλέον διδάσκεται στον ΟΑΕΔ σε ειδικα σεμινάρια και υπάρχουν τόσες καινούργιες κατευθύνσεις που αν δεν τις διδαχθείς και δεν κάτσεις πάνω από τον μάστορα μία και δύο και τριες και συνεχόμενα να δεις πως γίνεται, έτσι απλά με το να παρακολουθήσεις μία φορά πως το κάνει δεν πρόκειται να το καταλάβεις. Το ότι βάζουν π.χ. σωλήνες δε σημαίνει ότι βάζουν εκεί πέρα μια σωλήνα στην ευθεία. Είναι πολλά που πρέπει να γίνουν. Με κατάλαβες πως το εννοώ;; Γι αυτό και συνεχίζω να επαναλαμβάνω ότι καθένας είναι επιστήμονας, μάστορας στον δικό του τομέα.

Πάντως απο τα γραφόμενα σου εξακολουθώ να πιστευω οτι θεωρείς οτιδήποτε δεν διδάσκεται σε ΑΕΙ χειρωνακτική εργασία (έστω και μερικώς).

Λες ότι διαζωρίζω τα ΑΕΙ από την χειρωνακτική δουλειά. Αρκεί να σου πω, πως αν δεν είχα σπουδάσει αυτό που έχω σπουδάσει, θα πηγαινα τρέχοντας σε τέχνη και σε στγκεκριμένο επααγγελμα στο οποίο μάλιστα έχω και ιδιαίτερη κλίση και έχει και σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση και βγάζει και περισσότερα χρήματα. Μη σου πω πως άνετα το μαθαίνω πηγαίνοντας σε ένα ιδιωτικό και λέω το ρητό "μάθε τέχνη και άστηνε" που λέει και παραπάνω ο φίλτατος!

Γιατί μπλέκουμε τα πράγματα πάλι?
Η δουλειά ενός γραφίστα, διαφημιστή, λογιστή κτλ είναι πνευματική
Η δουλειά ενός μπετατζή, οικοδόμου , υδραυλικού είναι χειρωνακτική. Ο κάθε ένας κουράζεται με τον δικό του τρόπο και αποδίδει με τον ανάλογο.
Λια το ότι κάποιος κάνει μια δουλειά π.χ γραφίστας δεν σημαίνει οτι κάνει και τέχνη παράλληλα, το κομμάτι της τέχνης διαφέρει μπορεί ένας γραφίστας πχ απλά να κοπιάρει κάτι που είδε αυτο δεν είναι τέχνη.
Απο την άλλη όμως μπορεί να κάνει μια διαφήμιση εφάμιλη ενός έργου τέχνης΄.

Ακριβώς εδώ έχουμε βρει το σημείο που μας ενώνει. Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου.Άρα μπορεί και με την Λία να μιλάμε την ίδια γλώσσα και να μην καταλαβαινόμαστε :D


Και, ναι, μάλλον πρέπει να μεταφερθούν τα ποστ στο ανάλογο θρεντ, γιατί ψιλοξεφύγαμε! Σόρυ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λες ότι διαζωρίζω τα ΑΕΙ από την χειρωνακτική δουλειά.

Μάλλον δεν κατάλαβες το σημείο της διαφωνίας μου. Δεν είναι αυτό που έκανα quote! Είναι οτι μου φαίνεται σαν να λες "είναι τα ΑΕΙ και μετά το χάος, οι χειρωνακτικές δουλειές". Αυτό που θέλω να πω, είναι οτι ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ! Υπάρχουν δουλειές που είναι 100% πνευματικές και δεν διδάσκονται σε ΑΕΙ, όπως πχ οι περισσότερες καλές τέχνες, εφαρμοσμένες και μη!
Pleaase πες μου οτι κατάλαβες τώρα τι εννοώ γιατί δεν αντέχω να το εξηγήσω κι άλλη φορά! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Σόρυ που άργησα να απαντησω, αλλά μετα τη μεταφορά δεν είδα ότι ειχες απαντησει.

Μάλλον δεν κατάλαβες το σημείο της διαφωνίας μου. Δεν είναι αυτό που έκανα quote! Είναι οτι μου φαίνεται σαν να λες "είναι τα ΑΕΙ και μετά το χάος, οι χειρωνακτικές δουλειές". Αυτό που θέλω να πω, είναι οτι ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ! Υπάρχουν δουλειές που είναι 100% πνευματικές και δεν διδάσκονται σε ΑΕΙ, όπως πχ οι περισσότερες καλές τέχνες, εφαρμοσμένες και μη!
Pleaase πες μου οτι κατάλαβες τώρα τι εννοώ γιατί δεν αντέχω να το εξηγήσω κι άλλη φορά! :worry:

Δεν είπα ποτέ ότι μετά τα ΑΕΙ είναι το χάος!!! Προς Θεού!!! Πόσα ΤΕΙ υπάρχουν, τα οποία έχουν βάση 18, 19 με άριστα το 20;;; Δηλαδή επειδή είναι Τεχνολογικό ιδρυμα σημαίνει ότι είναι κατώτερο από το ΑΕΙ;;; Αδίκως διαχωρίζονται και ισχυρίζονται ότι τα ΑΕΙ είναι ανώτερα. Κολλάμε σε λέξεις. Αρκεί μια ματιά στις βάσεις των σχολών για να ανοιξουν τα μάτια μας!

Ποτέ δεν είπα αυτό: ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΗ.... και σόρυ αν από τον τρόπο που το είπα το κατάλαβες αλλιώς :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οκ, συμφωνούμε I guess :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Ναι συμφωνούμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 31 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top